Puch-scooter STA IN DE WEG Noodlampen gewenst Op Koninginnedag stijgen in Haarlem grootste ballons ter wereld op H. Willing De wand hóórt bij Uw persoonlijkheid behangsels Kamperen Kleurrijk Verhuizing Afscheid van de letters LUYCKS 5 VULSLURF OPENALLES LOST Collecte voor christelijk militair tehuis (8) Piet v. d. Hevden naar Tour de France Twee Haarlemse renners naar Engeland AUGURKEN F Ploeg van „De Kampioen" in Ronde Haarlemmermeer Burgerlijke Stand van Haarlem „Naschoppen" werd gestraft met 20,- boete ZATERDAG 12 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vulslurf open.... alles los!" Drievoudig zal dit. commando woensdagmiddag SO april over het helikopterterrein aan de Wagenweg in de Haarlemmer Hout schallen. Even nog en dan zullen 's werelds grootste waterstof ballons, met de manden nog onwillig aan de touwen bengelend, het wijde luchtruim kiezen, toegejuicht en nagewuifd door een enthousiaste menigte. Dit niet alledaagse schouwspel zal onge twijfeld een van de spectaculairste onderdelen zijn van de grote luchtvaartshow, die door het „Centrum Comité Koninginnedag" voor de komende nationale feestdag is voorbereid. Het zal tevens voor Haarlem een unieke gebeurtenis zijn, want het is nog niet voorgekomen dat de Spaarnestad als startplaats voor een ballonvaart werd gekozen. Men zal dus straks met enig recht kunnen zeggen, dat Koninginnedag 1958 als een historische dag in de geschiedenis van Haarlem teboek zal staan! De opzet is dat deze drie ballons zullen deelnemen aan een wedstrijd, waarbij het erom gaat zoveel mogelijk tussenlandingen te maken. Tot de deelnemers behoren de heer en mevrouw Boesman, het bekende Nederlandse ballonvaardersechtpaar. Zij zullen ieder het commando over een ballon voeren. De heer en mevrouw Boesman hebben ons in hun woning aan de Rusthoekstraat in Den Haag enkele aardige bijzonder heden over de ballonluchtvaart en de komende wedstrijd verteld. „Wij zijn erg in onze schik dat we nu ook eens in Haarlem kuryien opstijgen", io verzekerde de heer Boesman ons meteen. „Dat is niet alleen omdat het de eerste maal is dat we de Spaarnestad als startplaats gebruiken. Overigens hopen we dat het niet bij deze ene keer zal blijven, al wordt het steeds moeilijker om ballon vaarten te organiseren. Het aantal lucht vaartballons in de wereld wordt namelijk steeds minder. Vóór de eerste wereldoor log waren het er nog duizend, maar voor 1940 was dit aantal reeds teruggelopen tot vierhonderd. Op het ogenblik zijn er hooguit nog een achtentwintig over de ge hele wereld. Het zal dus niet zo lang meer duren of het laatste uur voor de ballon- ADVERTENTIE Dc bekleding, die U uitkiest voor Uw wand is een uiting van Uw eigen persoonlijkheid, van Uw eigen smaak. Hel kiezen van het juiste behang moet dan ook met zorg geschieden. Er is niemand, die voor U kan kiezen, maar RATH DOODEHEEFVER kan U er wèl bij helpen door een persoonlijk advies op haar toonzalen. Ook met Uw behanger kunt U overleggen over een keuze, die strookt met Uw eigen smaak en omgeving. Als U even naam en adres van Uw behanger opgeeft aan RATH DOODEHEEFVER Prinsengracht 739-736, Amsterdam (afd. HD dan krijgt U gratis een kostbaar boekje toegestuurd met een instructieve tekst en met vele prachtige kunstfoto's. Rath Doodeheefver ontwerpers en fabrikanten van behangselpapier. Toontalen in 20 plaatsen in Nederland vaart zal zijn geslagen", zegt de heer Boes man en wie zal het deze ras-ballonvaar der, die er reeds honderden vluchten in binnen- en buitenland op heeft zitten, kwalijk nemen dat er spijt in zijn stem klinkt? Haarlemse luchtvaartpionier „Maar weet u waarom ik het juist zo leuk vind om nu eens vanuit Haarlem op te stijgen? Ik heb namelijk ergens in een vergeeld Leids jaarboekje ontdekt dat Haarlem eigenlijk als de bakermat van de Nederlandse luchtvaart moet worden be schouwd. Een zekere Abraham Hopman, die in 1770 in Leiden werd geboren maar in Haarlem woonde en stierf, was namelijk in 1804 de eerste Nederlander, die met een ballon opsteeg. Deze luchtvaartpio nier dreef in het pand Schagchelstraat 13 in Haarlem een zaak in „bonten en gazen". Hij was een vurig bewonderaar van de vermaarde Franse ballonvaardcr Blan- chard, die in 1785 in een ballon de eerste luchtreis over het Kanaal volbracht. Samen met zijn compagnon, Louis Lou- de, maakte Hopman op de zolder van het Haarlemse Concertgebouw, „uit achthon derd voet Italiaanse taft", zijn eerste bal lon, die een middellijn had van eenender tig voet. Zijn eerste pogingen om op te stijgen mislukten echter jammerlijk waar mede hij zich de spot van de toegestroom de menigte op de hals haalde. Er werden zelfs hekeldichten op hem gemaakt. Hop man bleek echter uit het goede pioniers hout te zijn gesneden want in 1804 slaagde hij er met zijn ballon, door hem „Lust tot onderzoek" gedoopt, in, zijn eerste ballon vaart in Amsterdam te maken. De geschie denis vermeldt niet of Hopman daarna nog meerdere luchtreizen heeft gemaakt, maar de naam luchtvaartpionier heeft hij volgens mij zeker wel verdiend", zo be sloot de heer Boesman lachend zijn ver haal. Voor mevrouw Boesman zal de start in Haarlem het begin van haar honderden achttiende ballonvaart zijn. „En ik hoop dat er nog vele zullen volgen", zegt zij, „want elke keer opnieuw geniet ik met volle teugen van een vlucht. Het liefst zit ik op een hoogte tussen de honderd en driehonderd meter, dan is het uitzicht over het landschap beneden je het mooist. Het is daarboven wonderlijk stil, alleen het kraken van je mand en het gesuis van de wind in de touwen hoor je zo nu en dan. Gek is, dat je zo op een hoogte van ruim honderd meter heel goed met de mensen beneden je een gesprek kan voe ren al is het dan met wat stemverheffing". Mevrouw Boesman vertelde ons nog het volgende grappige voorval dat zich niet zo lang geleden tijdens een ballonvaart boven Groningen voordeed. „Toen we er gens in het Groningse land een tussen landing maakten, rende er een dame en thousiast op onze mand af. „Gunst", zei ze, ,.ik zou best eens mee willen". Stapt u dan maar in, zei ik, maar toen zakte de moed de dame blijkbaar in de schoenen. Eerst na overleg met haar man, die er in tussen bij was komen staan, klom zij in de mand voor haar eerste luchtreis, zoals ze ons later vertelde. In het begin was ze erg angstig maar toen ze beneden zich haar man ontdekte zwaaide ze geestdriftig met haar zakdoek. Even later veroor zaakte onze tussenlanding bij het dorpje Elp heel wat consternatie onder de uitge lopen dorpsbevolking. Om zekerrieid te hebben dat het inderdaad Elp was we deden toen namelijk ook mee aan een wedstrijd rieoen we de mensen toe ..Is dit Elp?" Nu moet u weten, dat een van onze passagiers een Vlaming was, die, zo als alle Vlamingen. Elp als Help uit sprak. Toen onze Vlaamse vriend dus luid keels naar omlaag vroeg „Help, Help?" wisten de lui beneden niet beter dan dat we in nood verkeerden en om hulp vroe gen met het gevolg dat er grote beroering ontstond en de menigte uiteen stoof om zich in veiligheid te stellen!" Hek-wedstrijd „Maar u wilt natuurlijk weten hoe het bij zo'n ballonwedstrijd toegaaf", vervolg de de heer Boesman ons gesprek. ..De deelnemende ballons starten in plaatsen waarvan de namen beginnen met een H, E of K. Zo'n wedstrijd heet dan ook een hek wedstrijd. Voor de wedstrijd op Koningin nedag zijn dit de plaatsen Haarlem, En schedé en Kinderdijk. In de laatste twee plaatsen zullen ballonnen met Belgische bemanningen opstijgen. Na de start moe ten de balloncommandanten trachten zo veel mogelijk tussenlandingen te maken in of nabij plaatsen, waarvan de naam even eens met een H, E of K begint. Als bewijs dat men inderdaad de opgegeven lan dingen heeft gemaakt moeten aan het eind van de wedstrijd briefjes worden inge leverd. waarop de een of andere autoriteit van de plaats waar men een tussenlan ding heeft gemaakt, heeft bevestigd dat een en ander op waarheid berust. Winnaar van de wedstrijd is de balloncommandant, die de meeste tussenlandingen heeft ge maakt. Hij ontvangt als prijs de Prins Hendrikbeker, een wisselprijs in de vorm van een zilveren ballon, welke indertijd door wijlen prins Hendrik beschikbaar is gesteld". Zoals hiervoor al is gezegd zullen de heer en mevrouw Boesman in Haarlem ieder het commando over een ballon voe ren. De derde ballon zal onder meer wor den bemand door notaris J. M. Deenemint uit Den Haag en de heer K. Jansen uit Oegstgeest, die kortgeleden hun ballon brevet behaalden. Onder de andere passa giers is ook de 65-jarige heer J. G. Kop pen, die in 1927 als vliegtuiggezagvoerder de eerste retourvlucht Nederland-Java maakte. De heer Koppen heeft nooit eer- ADVERTENTIE colden rays is een verrukkelijke schoonhcidsemulsie, samengesteld uit plantaardige oliën cn amandel extract, licht geparfumeerd met la vendel. Gebruik golden rays dage lijks, Uw huid blijft voor altijd soepel cn gaaf. SCHOONHEIDSPREPARATEN Depositair officiel PARFUMERIE GROTE HOUTSTRAAT 128 TEL. 20536 —collecte chr tehuis milliairen ij-U In de week van 14 tot 19 april wordt ten bate van het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de Jansweg 34-36 in Haar lem een huis-aan-huis-collecte gehouden. Een straatcollecte voor dit doel heeft plaats op zaterdag 19 april. De ingezamelde gelden zullen worden gebruikt voor het verbeteren van de outillage van het tehuis. Collectanten kun nen zich opgeven voor vrijdag 18 en za terdag 19 april. De collectebussen moeten worden afgehaald bij het tehuis aan de Jansweg, of bij de heer L. Rumpff, Nep- tunusstraat 54. In gebouw Sint Bavo in de Smede- straat wordt op twee mei voor alle col lectanten een feestavond gegeven, waar bij de toneelgroep „Vivero" uit Bloemen- daal het spel „Wij weten niet alles" ten tonele voert. ADVERTENTIE 150 ccm - ƒ1575.— Kampervest 23 - Haarlem De heer en mevrouw Boesman in hun ballon tijdens een van hun vhichten boven het Zwitserse berglandschap. der een ballonvaart meegemaakt. Voorts zal in een der manden plaatsnemen me vrouw Duijn. de echtgenote van een der leden van het „Centrum Comité Ko ninginnedag". Tenslotte vertelde de heer Boesman ons nog dat op het startterrein in Haarlem souvenierkaarten verkrijgbaar zullen zijn Belangstellenden kunnen daarop hun naam en adres of van iemand anders schrijven en aan de ballonvaarders meegeven. Op de laatste landingsplaats worden deze kaarten, voorzien van een speciaal stem pel, gepost. Men heeft dan op deze ma nier een aardige herinnering aan deze ballonvaart. De start van de grote luchtvaartballons zal worden voorafgegaan door de oplating van twee pilootballons, bestemd voor weerkundige waarnemingen. Tijdens het vullen van de ballons waarvoor niet minder dan twee miljoen liter waterstof gas nodig is kan het publiek via een geluidsinstallatie een gesprek beluisteren, dat een verslaggever met de bemanningen van de ballons zal voeren. Verder zal ge demonstreerd worden met modelvlieg tuigen. Als de ballons op een bepaalde hoopte zijn zal een „parachutist" naar omlaag springen. Op een deelnemingsformulier kunnen de toeschouwers de hoogte ver melden, waarop volgens hen de parachu tist de mand verliet. Voor degene, die de juiste hoogte schatte is een luchtvaart- prijs beschikbaar gesteld. De harmonie „SI. Michaël" zal voor de muzikale opluistering van de luchtvaartshow zorgdragen. Bij de ,.Sta in de weg" numero acht is zelfs sprake van een reeks obstakels, die het verkeer danig in gevaar brengen omdat zij stuk voor stuk in met geringe mate het uitzicht voor automobilisten, motorrijders en fietsers belemmeren. Wanneer men namelijk op ae westelijke kant van hel Spaarne in noordelijke richting rijdt dan kan men bij de Korte Veerstraat met geen mogelijkheid zien welk verkeer er van de Melkbrug af komt. En juist dit verkeer komt van rechts en móet dus voorrang krijgen. Precies op de hoek staat namelijk een houten brugwachtershuisje met even daar achter een kolossale peperbus Bovendien is er vóór het huisje en de bus nog gelegenheid om te parkeren waarmee de onoverzichtelijkheid compleet is. Overigens heeft ook de gemeente reeds oog voor dit obstakel gehad, want er beslaan al geruime tijd plannen om zou el de peperbus als het brug wachtershuisje te slopen en een nieuw gebouw aan de kant van het water op te trekken. Voorlopig zal daarvan echter weinig kunnen komen. Door de bestedingsbeperking. Maar ondanks dit bezwaar blijft natuurlijk nog de vraag over of de materiële en lijfelijke schade die bij eventuele botsingen kan ontstaan minder belangrij:k is. En dat menen we toch zeker te moeten betwijfelen. Nu het nieuwe kampeer- seizoen voor de deur staat en voor sommige rasechte kam peerders zelfs al begonnen is, nu beginnen ook de ver- huyrders en verkopers van tenten en andere kampeer- benodigdheden zich te roe ren. De ANWB-bondstenten- verhuurder R. Dozeman uit de Ben Viljoenstr. 13 rd in Haarlem heeft bijvoorbeeld op tweede paasdag een uit voerige demonstratie ge geven op het terrein van de Nautic aan de Spaarndamse- w.èg en ook over enkele weken kan men daar weer terecht voor de juiste voor lichting, die de heer Doze man put uit zijn 25-jarige ervaring met tenten en toe behoren. Een bijzonderheid is dit jaar de verhuur van grote dubbeldakstenten met vast grondzeil, die vooral in ons (natte) land zeer in trek zullen zijn. Ook de Sportshop Con- standse uit Heemstede schenkt dit jaar bijzondere aandacht aan het kamperen. Men heeft daartoe in de „Wij barsten uit onze kan toorruimte in de Zaanen- ;traat als een voordelig groeiend kind uit zijn jasje", schrijft het Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf, dat op 17 april 's middags het nieuwe gebouw aan het Kennemerplein 5 in gebruik gaat nemen. Om hieraan be kendheid te geven, heeft net pensioenfonds een kaart verzonden even kleurrijk als een veld bloeiende bol len. De dorre cijfers over de grootte van het fonds zijn geïllustreerd met een teke ning van grappige manne tjes. die hun aandeel in het fonds met manden vol komen aansjouwen. Wie zo'n fees telijke uitnodiging ontvangt, kan haar beslist niet in de wind slaan Kerkstraat 24 in Haarlem een nieuwe tentenhal ge opend, waar deskundig per soneel de aspirant-kopers op de juiste wijze zullen voor lichten. Wie langs het tracé van de nieuwe westelijke randweg wandelt kan tot zijn genoe gen zien, dat. er gestadig aan de totstandkoming ervan wordt gewerkt. Hier en daar tekent de nieuwe weg zich al als een scherp getrokken lijn door het landschap af en op andere punten wijzen de werkzaamheden erop, dat men er niet stil zit. Dat cr tengevolge van dit werk soms enig ongerief ontstaat, voor verkeer en bewoners zal iedereen, die het belang van de nieuwe weg ziet, voor lief willen nemen. Soms echter is het ongerief van dien aard, dat gevaarlijke situaties kunnen ontstaan, die ten koste van weinig geld en moeite zouden kun nen worden opgeheven. Wij bedoelen de toestand op de Leidsevaart bij de aanleg van de brug op de plaats, waar vroeger de blauwe tram naar landvoor! zijn oprit begon te maken naar het voorma lige viaduct over de.spoor baan. Daar is de Leidsevaart- weg ten behoeve van de bruggebouw tijdelijk omge legd, waardoor het verkeer van Haarlem zonder bezwaar zijn weg in de richting van het station Heemstede-Aer- denhout kan vervolgen. Overdag biedt deze wegom- legging geen enkel onover komelijk bezwaar. Anders wordt het, wanneer het don ker is. want dan heerst er ter plaatse een vrijwel on doordringbare duisternis. Auto's en ander motorver- keer ontsteken dan hun kop lampen, waardoor voor hun bestuurders een gedeelte van do weg tijdelijk in een zee van licht baadt. Fietsers en wandelaars echter moeten in het donker hun weg zoeken, hetgeen met het vrij drukke verkeer uiterst gevaarlijk is, omdat zij geen uitwijkmoge lijkheid hebben en de be stuurders van het snelver keer hen pas op het laatste ogenblik kunnen zien. Nu zijn aan de overzijde van het Met ingang van 11 april is het consultatiebureau voor tuberculosebestrijding voor Haarlem en omstreken ver plaatst van de Gedempte Oude Gracht 41 naar het nieuwe gebouw in de Steen bokstraat 44 op de hoek van de Orionweg in Haarlem- Noord. Men kan dit fraaie bureau bereiken met bus lijn 4, maar dan moet men tot 18 april wachten, want tot die tijd is de directeur van het bureau, dr. J. Stof- felsma, met zijn medewer kers en medewerksters druk bezig met de omvangrijke 'verhuizing. Het nieuwe tele foonnummer is 50750 en daarbij heeft men in het •nieuwe kantoor de beschik king over twee lijnen het geen ook al weer een ver betering is. water tijdelijk, lampen aan gebracht, die het werken bij avond mogelijk maken. Zou den enige van dergelijke lampen niet tevens tijdelijk kunnen worden aangelegd boven het onverlichte weg gedeelte, waardoor wande laars en fietsers een groter veiligheid zullen genieten? Laten de instanties, die hier over gaan verkeerspolitie, Openbare Werken en aan nemer eens de mogelijk heid van een dergelijke goed kope en afdoende oplossing bestuderen en dan liefst op korte termijn voor een voor ziening zorgen. Wandelaars, fietsers en ook het motor- verkeer zullen hen er dank baar voor zijn. Maandag 14 april zal er bij Droste's cacao- en cho coladefabrieken n.v. uitvoe rig afscheid genomen wor den van de heer H. Boh, die op 5 april 65 jaar is gewor den, maar die toch nog enkele dagen heeft gewacht met het definitief uittrekken van zijn overall. Maandag is het dan toch zo ver; dan wordt de heer Boh namelijk in het privé-kantoor van de I directie ontvangen, waarna omstreeks twaalf uur een huldiging zal plaats hebben door de jubileumcommissie. De heer Boh is op 18 sep tember 1924 in dienst van Droste gekomen als inpak- ker en gedurende vele jaren heeft hij de leiding gehad bij het inpakken van een specifiek Nederlands pro- dukt: de chocoladeletter. Overigens zal men bij de expeditie de heer Boh slechts node laten gaan, want het hoofd van de expeditie van het binnenlandmagazijn zei, toen hij van het afscheid hoorde: „Een man zoals hij krijgen we nooit weer". En daarom zullen vele oud-collega's van de heer Boh zonder enige twijfel ook na 14 april de weg naar zijn woning in de Diepenbrock- straat 99 zeker weten te vinden. I/aarlemmer verzorger van Deense wielrenners De bekende Haarlemse soigneur-mas- seur Piet v. d. He.vden is door de Deen se wielerbond gecontracteerd om de vier Deense deelnemers aan de komende Tour de France te verzorgen. Van der Heyden, dié in de jaren vóór de tweede wereldoorlog zelf een ambitieus wielrenner is geweest, heeft zich nu in wie- lerkringen een goede reputatie verworven als soigneur-masseur. Als zodanig heeft hij al verschillende wielercracks, waar onder Gerrit Schulte. Gerard Peters, Arie van Vliet, Hugo Koblet, Fausto Coppi, Rik van Steenbergen e.a., onder zijn handen gehad. Vooral ook in Denemarken, waar hij de afgelopen winter werkzaam is ge weest voor de renners Jörgenssen en Ja- cobson en voor de Hvidovre Cijkle Club uit Kopenhagen, is Van der Heyden een bekende verschijning geworden. De vier Deense renners die hij in de Tour te ver zorgen krijgt, zijn: Ravn, Olsen, Dalgaard en Andresen. Evenals verleden jaar heeft de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" weer een uitnodiging uit Engeland ontvangen om met twee amateurs deel te nemen aan de „Twickenham Course de Primes", een internationale wegwedstrijd, die zater dag 12 juli a.s. voor de derde maal op het Chobhamcircuit wordt gehouden. Verleden jaar hebben Steenvoorden en Van Weeren aan deze wedstrijd deelgeno men. Zij hebben toen evenwel, vanwege de hitte, de strijd moeten staken. Wie er ditmaal uitgezonden zullen worden is nog niet bekend. Een en ander hangt af van de prestaties in de nog komende wedstrij den. Pas eind juni zullen de twee renners definitief aangewezen worden. ADVERTENTIE SINDS\\60,'JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP De ploeg van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", die zal deelnemen op za terdag 10 mei aan de Ronde van de Haar lemmermeer waaraan als clubprijs de „Schiphol-trofee" is verbonden is als volgt samengesteld: W. Snijders uit Half weg (in '54 en '55 winnaar van deze ron de), A. Reekers uit Nieuw Vennep, H. de Vries uit IJmuiden en de Haarlemmers H. van Weeren, A. Straver en C. van Steyn. Drie renners van „De Kampioen t.w. C. Visser, A. Rutte en H. Koger zul len deze ronde meerijden in de militaire wielerploeg. De renners L. Vaars cn Th. Mathot starten die dag in de semi-klassieke Ronde van Friesland. ADVFRTF.NT1E DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZIJLWEG 63-TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem, 11 april 1958. GEHUWD: 10 april, J. J. Geuzebroek en E. Sonneveld; W. J. Huijboom en C. J. M. van der Hoek; W. Vergragt en E. Hedlund, 11 april, H. van der Vis en E. J. Heuser; K. de Vries en J. Hopman. BEVALLEN van een zoon: 10 april. J M. van Dalm-Bosch; 11 april, J. M. Tiel- man-Barthel; J. M. J. Everaarts-Vos. BEVALLEN van een dochter: 10 april, W. H. Jongbloed-Fransen; G. Laan van Looij; H. Roodenburg-Ottens; 11 april, E. I. Berlemon-Roetman. OVERLEDEN: 9 april, K. F. T. van Op- hem, 57 jaar, Turfmarkt; H. Barleens, 71 jaar, Sinneveldstraat; C. C. Woltering, 81 jaar, Perseusstraat; J. A. Out-'Seijsener, 70 jaar, Kamperlaan; 10 april. C Goedhart, 56 jaar. Sperwerstraat; C. J. Alders, 80 jaar, Verspronckweg; W. C. Vonkenberg- de Haan, 79 jaar. Schalkwijkerweg; T. Bet- lem-de Beer, 70 jaar Pres. Steijnstraat. Haarlemse politierechter Een 71-jarige inwoner uit Wormervee had vorig jaar november ruzie gekregei met zijn 53-jarige buurman en daarbij wa ren aan weerskanten klappen gevallen Beide mannen moesten daarom vrijdag morgen voor de Haarlemse politierechtei mr. J. P. Petersen, verschijnen om hun op treden tegenover elkaar te verklaren. De bejaarde verdachte moest het eerst voor het verdachtenbankje verschijnen. De politierechter: „Heeft uw buurman u geslagen en bloedde u toen?" Verdachte: „Nee. edelachtbare. Hij heefCmij overvallen". Politierechter (vermanend): „Windt u niet op. Verdachte (opgewonden en zenuwachtig met beide armen zwaaiend): „Vijfenveertig jaren heb ik op de fa briek Politierechter (boos): '„Houdt u het al stublieft kort". De verdachte deed een bewogen relaas, waarin hij omstandig uiteenzette hoe hij op niets bedacht met zijn fiets aan de hand liep toen zijn buurman op hem afkwam en hem enige stompen gaf. „Ik had twee blauwe ogen en niet zo zuinig. En tegen on rechtvaardigheid kan ik niet", zei ver dachte terwijl hij zich steeds meer op wond en zijn armen uitspreidde. „Een he le tijd heb ik in het ziekenhuis gelegen en de dokter was bang, dat ik het niet meer zou redden", voegde hij er aan toe. De politierechter merkte toen laconiek op, dat de verdachte volgens de verbali sant slechts een onbetekenend wondje on der één van zijn ogen had opgelopen. De officier vorderde echter vrijspraak daar hij het ten lastegelegde niet bewezen acht te. De politierechter sprak hem vervol gens vrij. De buurman gaf weliswaar een andere lezing van het gebeurde maar verklaarde wel de bejaarde man een paar stompen te hebben gegeven. Ook zou hij de oudere man toen hij op de grond was gevallen nog hebben geschopt. Dat laatste nam de po litierechter hem nog het meest kwalijk. En hoewel hij vond, dat de bejaarde ver dachte het minder nauw met de waarheid nam dan de 53-jarige man. werd laatstge noemde veroordeeld tot twintig gulden boete.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9