^zBrievsn aan de redactie Amsterdamse Beurs MAANDAG 14 APRIL 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Ds. F, CL Krafft besprak réveil in Lausanne Kerkelijke situatie in Haarlem kwam ter sprake Stichting jeugdcentrum voor school en bedrijf C. E. Lindenbergh sprak over het ontstaan van de spasticiteit Sinds 1 januari 212 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED BETER LANG GEWACHT DAN GEVAARLIJK OVERGESTOKEN UIT STAD EN STREEK Prijzenswaardige uitvoering van „Het Oosterkwartier" Prijsverschillen voor bouwgrond Ministeriële brief aan gemeentebesturen Sorinttitel voor Cees van Stevn LISSE Koperen priesterjubileum van kapelaan Bijnsdorp Land- en tuinbouwcursus beëindigd Joannesschool won schoolvoetbaltoernooi Brand door baldadige jeugd Cholera-epidemie in Calcutta Scheepvaart Het hoofdkwartier van het Riauw- regiment van het revolutionaire leger op Sumatra is ondergebracht in een Minangkabauws familiehuis. Het vijf- puntige dak van het in Minangka- bauwse stijl opgetrokken gebouw is op de foto niet geheel zichtbaar. Voor het geïmproviseerde hoofdkwartier staal kapitein Samad, stafchef van het Riauw-regiment. Zondagavond hoeft in een bovenzaal van de Waalse Kerk in Haarlem een predikant, die deze gemeente van 1923 tot 1937, ge diend heeft, ds. F. Ch. Krafft, een beschrij ving gegeven van een opmerkelijke gees telijke opleving in Lausanne, zich uitend in grote evangelisatiecampagnes van alle protestantste kerken gezamenlijk. De predikant, die op het ogenblik in deze stad de leiding heeft van een grote sociale instelling maar ook met groot enthousias me aan de gezamenlijke kerkelijke actie deelneemt, zeide dat men in het algemeen geneigd is zélf de grenzen te stellen aan de reikwijdte van de kerk van Christus. Men heeft zich teveel neergelegd bij de gedachte, dat de kerk voor de grote massa geen rol meer speelt. „Maar hoe meer de kerk naar buiten treedt in gezamenlijke verkondiging, hoe groter haar verwonde ring zal zijn over de honger van de mens naar God", aldus ds. Krafft. „Wij hebben in Lausanne een kathe draal, waar vijfduizend mensen in kunnen. Welnu het blijkt mogelijk te zijn om twee weken lang bijeenkomsten in deze kathe draal te organiseren, waarbij deze enorme ruimte elke avond vol zat. Iedere zondag worden in de kathedraal tien a twaalf dien sten van een uur gehouden. En het gewel dige is: hoe meer gelegenheid de mensen wordt gegeven, hoe meer er komen!" al dus de predikant. Op het ogenblik is in Lausanne weer een ?rbte campagne in voorbereiding, die zal vorden gehouden gedurende de .beken de jaarbeurs aldaar. Gedurende de hele winter is dit al voo: bereid terwijl onge veer tienduizend mensen van alle protes tantse kerken er dagelijks met hun gebed achter staan, worden honderden vrijwilli gers opgeleid voor vóór- en nazorgwerk bij de campagne op speciale catechisaties van tezamen drie uur per week en juist dezer dagen zwermen zij uit over de gehele stad om alle inwoners te bezoeken en per soonlijk voor een van de bijeenkomsten van de campagne uit te nodigen. Aan het réveil in Zwitserland is, naar ds. Krafft zeide, een herontdekking van de geweldige rijkdommen in de Bijbel voor afgegaan en een hernieuwd bewustzijn, dat de kerk geheel in dienst behoort te staan van Christus. „De kerk is een le vend lichaam en dat kan niet alleen op zondag ademen", aldus de spreker. De predikant, die in zijn ambtsperiode in Haarlem veel gegevens over het pro testantisme in Nederland verzamelde en ook veel over ons land heeft geschreven in de „Gazette de Lausanne", zeide, dat de protestantse christenen in Europa veel te danken hebben aan de wijze, waarop in Nederland gedurende vele eeuwen in de moeilijkste omstandigheden allerlei eerbiedwaardige tradities, welke kenmer kend zijn voor het protestantisme, zijn ge conserveerd. Daarmee is men er echter nog geenszins, zo betoogde hij. De schat ten, welke de Christenen in Nederland met veel gedegen studie en onderzoek hebben verzameld als voorbeeld daarvan noem de hij de nieuwe Bijbelvertaling mo gen niet aan het volk onthouden worden. Ook in Nederland wordt het tijd voor gro te gezamenlijke acties naar buiten. Oecumenisch onderzoek De Waalse predikant in Haarlem, ds. J. F. Baudraz, zei in aansluiting hierop, dat de Oecumenische Studiekring zelf een onderzoek heeft ingesteld naar de stand van zaken in de verscheidene Haarlemse protestantse kerken en gemeenschappen. Naar aanleiding daarvan zijn een aantal becijferingen gemaakt, die aantonen, dat deze kerken weliswaar nominaal nog één derde van alle inwoners van Haarlem en omgeving omvatten, maar in werkelijk heid nog slechts de belangstelling van ruim 20.000 mensen hebben. Schriller nog zijn de cijfers van de Her vormde gemeente van Haarlem Centrum, die op 22 maart van dit jaar door dr. G. Snijders in het kerkblad „Rondom de Ba- vo" werden bekend gemaakt: een wijkge- meente van nominaal 100.000 zielen, in 1947 bedroeg het aantal kerkgangers per zondag 2500 en in 1957 nog maar 1250, in '947 was het aantal dopelingen nog 360 en 'n 1957 nog maar 149, in 1947 was het aan tal in die kerk gesloten huwelijken nog 75, in 1957 nog maar 49, in 1947 kwamen er 242 nieuwe lidmaten bij, in 1957 niet meer dan 74. Ds. Baudraz noemde de situatie ontstel end en hoopte, dat ook in Haarlem de ker- <en in biddend opzien tot Christus de han den ineen zouden slaan voor een groot en breed offensief met het evangelie. Examens. Voor het examen voor koorleiders, uitgaande van de federatie van Nederlandse zangersbonden (F.N.Z.) 'ijn geslaagd- N. F. M. Corver uit Vlaar- 1ingen, A. Goedman en H. Smaling uit ^en Haag, H J. van der Spek uit Berkel, W. van Neck uit Zutphen, G. Th. Oder- herk uit Arnhem, W. Huzen uit Nieuw- 'eusen, F. Boskma uit Wouterswoude en "iej. G. van Heerewaarden uit Leeuwar den. Dezer dagen is de Stichting Jeugdcen trum voor School en Bedrijf in het leven geroepen. De Stichting stelt zich ten doel, om onder deskundige leiding bijeenkom sten in internaatsverband te organiseren voor jongeren. Zij richt zich daarbij in het bijzonder tot diegenen, die niet ouder zijn zijn dan zeventien jaar en die reeds in enig verband zijn opgenomen, zoals bijvoor beeld een school, een bedrijf, een vor mingsinstituut of een vereniging. Zij wil het reeds voor deze jongeren ondernomen vormingswerk ondersteunen door gebruik te maken van de bijzondere mogelijkhe den. die het samenleven in internaatsver band. biedt. Als werkgebied is voornamelijk aan de provincie Noordholland gedacht. Zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van die van het onderwijs in Noordholland is namelijk in de loop der laatste jaren in toenemende mate de behoefte aan derge lijke bijeenkomsten naar voren gekomen. Veelal richtte men zich met aanvragen hiervoor tot de volkshogeschool. Deze is echter in haar opzet ingesteld op jonge vol wassenen (achttien jaar en ouder), en wil het werk voor de jongeren dan ook niet zelf ter hand nemen. Wel wil de volkshoge school, zoals haar dit ook van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is gevraagd, haar volle medewerking aan de ontwikkeling van dit jongerenwerk geven. Het is dan ook verheugend, dat thans, na een langdurige voorbereiding deze stichting tot stand is gekomen, die zich in samenwerking met de volkshogeschool, speciaal op dit jongerenwerk zal toeleg gen. Het algemeen bestuur bestaat uit per sonen voortkomend uit de kringen van het onderwijs, het bedrijfsleven, het vormings werk, de arbeidsinspectie, de volkshoge school e.d. Het algemeen bestuur koos in zijn eerste vergadering tot leden van het dagelijks bestuur: mevrouw W. J. Schou tenVoors en de heren drs. P. J. H. Colijn (voorzitter) A. Verkade (penningmees ter) mf. O. L. V. Guermonprez (secreta ris). Als deskundige benoemde het bestuur de heer E. Smid. De belangstelling blijkt zo groot te zijn, dat de stichting haar werk onmiddellijk kan beginnen met vijf cursussen, die in de loop van april en mei in „Het Zeepaard" in Schoorl zullen plaatshebben. Het correspondentie-adres is: ,,'t Oude Hof", Eeuwigelaan 1, Bergen (N.H.). Voor een aandachtig gehoor zette dok ter C. E. Lindenbergh tijdens een bijeen komst van de afdeling Kennemerland van de B.O.S.K. (Bond ter bevordering van de belangen van Spastici) in Brinkmann te Haarlem op duidelijke en voor de leek be grijpelijke wijze uiteen, welke oorzaken van het ontstaan van de spasticiteit of her- senverlamming kunnen zijn. In het algemeen wordt de beschadiging, die bij de spastische patiënten aanwezig is, veroorzaakt door een hersenbloeding, welke vóór, tijdens of kort na de geboor te opgetreden is. De aanleiding tot deze bloeding kan van verschillende aard zijn; het gevolg is, al naar gelang de plaats en de omvang van de bloeding, dat een be paalde verlamming ontstaat. Hieruit volgt, dat de verschijnselen bij elke pa tiënt anders zullen zijn, hetgeen een uni forme behandelingsmethode onmogelijk maakt. Bij dertig tot vijftig percent van de spastici zou bovendien het intellect meer of minder ernstig gestoord zijn. Reeds in 1862 heeft Little de aandoening beschreven (ziekte van Little). In 1937 zijn in Amerika Phelps en Kabbat met de daadwerkelijke behandeling op lichame lijk en geestelijk gebied begonnen. In En geland ontwikkelden tijdens de oorlog mevr. Colleps en het echtpaar Bobath de speciale behandelingsmethoden, welke in vele gevallen een vooruitgang te zien ga ven van de patiënten. Na de oorlog heb ben enkele medici en heilgymnasten het contact met het echtpaar Bobath opgeno men en hun behandelingsmethoden hier geïntroduceerd. Door deze ontwikkeling in de laatste ja ren is de tijd nu rijp om regionaal teams van medici en behandelingscentra te vor men, zoals dit te Haarlem nu is geschied. De secretaris van de afdeling zette uiteen voor de aanwezige ouders van spastici, op welke wijze zij van het onderzoek door dit medisch team gebruik kunnen maken. Het bestuur van de afdeling werd uit gebreid met de heren dokter C. E. Lin denbergh, vice-voorzitter en lï. Hendriks, lid. In de afgelopen week zijn in Haar lem en omgeving eenentwintig ver keersongelukken gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Een jongetje is bij een ongeval over leden. Daardoor is het aantal verkeers ongevallen, dat in de periode van 1 januari tot heden in hetHaarlemse verkeersgebied gebeurde, gestegen tot tweehonderdtwaalf. Daarbij waren drie dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen dooi grote voorzichtigheid en vera,ntwoorde- ijk weggebruik. (Verkort weergegeven) Bollenbeurs Haarlem. Onder de kop: Bollenbeurs Haarlem lees ik in uw blad van 9 april, dat u van mening bent dat het plan voor een representatief gebouw van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur in het Fre- derikspark wel van de baan is. Inderdaad, hierover verschillen wij niet van gedachten. Als u dit niet begrepen hebt en uw hobfd hebt geschud omdat dit plan met zo'n geweldige meerderheid in de papiermand te recht is gekomen, wil ik dit gaarne nader verklaren. Wij, bollen- mensen. zijn niet van plan met ons dure geld congres- en of concertzalen in Haar lem te bouwen voor een bedrag van circa tien miljoen gulden. De gemeente Haarlem is nog nimmer met een voorstel gekomen, noch met een gratis aanbieding, noch met een bedrag, dat maar enigszins in verhou ding is tot de grote kosten van een derge lijk gebouw. Aangenomen, dat het terrein „De Koekamp" grocffe genoeg zou zijn voor een beursgebouw, waar wil men dan de demonstratietuin, de proef- en monster- tuin onderbrengen? Hoe wil men voldoen de gelegenheid voor parkeerterreinen scheppen? In Hillegom is dit alles tijdig overzien. Daar is reeds een riant gebouw met een prima restaurant aanwezig. Bovendien ligt voor het gebouw een schitterende demon stratietuin (gratis te bezichtigen), terwijl er voldoende parkeergelegenheid is. En dan „de grutjespolitiek van de bol- lenmensen", zoals u het in een vorig ar tikel noemde: De bollenmensen zijn niet bereid de bloemenstad Haarlem aan ge bouwen te helpen, zij zoeken uitsluitend de voor het bloembollenvak meest ge wenste en economisch verantwoorde op lossing. A. H. STAATS, Bennebroek (Niemand zal van de leden van „Bloem bollencultuur" verlangen gezien de handelsgeest van de „bollenmensen" mag men dit ook niet verwachten dat zij de gemeente Haarlem op vorstelijke wijze aan een prachtig gebouw helpen, waarbij Haarlem alleen maar „dank u, heren" be hoeft te zeggen. Waar het om gaat, is: moet „Bloembollencultuur" een represen tatief gebouw hebben, of een behuizing, waarin 's maandags beurs kan worden gehouden? Als het gebouw uit represen tatief oogpunt aan hoge eisen moet vol doen, dan zou stichting ervan aan het te vergroten Houtplein in Haarlem een ideale oplossing zijn. De wijze, waarop de Hillegomse bloem- bollenbeurs tot stand is gekomen, ver dient niets dan lof. Als men er in Hille gom in slaagt alsnog de zetel van „Bloem bollencultuur" verplaatst te krijgen, wel: dan past nog méér waardering voor het taaie doorzettingsvermogen, waarmee men de aanvankelijke plannen met succes heeft bekroond. En dan zouden we de Hille gomse „bollenmensen" zeker geen „grut jespolitiek" willen verwijten... Intussen zullen misschien vele leden, die het liefst een nieuwe beurs in Haarlem hebben, hun stem aan Hillegom geven, als zij moeten kiezen tussen een mooie beurs in het centrum van de bollenstreek of een verbeterd Krelagehuis. - Red.) Bestedingsbeperking. Deze wordt een nationaal gevaar als wij niet tijdig de bakens verzetten. De les in de dertiger jaren heeft ons geleerd: meer werklozen, minder geld onder de mensen, dus minder koopkracht, ergo minder werkgelegenheid. Enige tijd geleden spraken wij over ge leide economie; als ik het goed begrijp moet het dus thans voor onze regering niet moeilijk wezen deze zo te richten dat wij niet met 130.000 werklozen komen te zitten. Aanvullende werken (voor de oorlog D.U.W. geheten) zijn nu niet bepaald po pulair. Er is ook de laatste jaren gespro ken over efficiënter en rationeler werken. Ook deze woorden mis ik de laatste maan den meer en meer in regeringsverklarin gen. Of is het een doelbewust streven van onze regering om zo'n 130.000 werklozen te bezitten, die toch de W.W.-kassen een kleine 8 miljoen gulden kosten en daarbij veel minder besteden kunnen. Ik geloof als wij zo doorgaan dat Rusland toch de lachende derde wordt met het gezegde dat de westerse landen zichzelf economisch om zeep brengen. Minister Hofstra stelde kortgeleden belastingverhoging voor. Maar dat heeft voor ons allen een averechtse werking. Er moet weer zo spoedig moge lijk Investeringsaftrek komen om de werkgelegenheid te stimuleren. Er zijn vele wegen die naar Rome leiden, met een kleine variant kan dat ook gelden wat onze werkgelegenheid betreft: le. Bouwstop voor gebouwen van meer dan 100.000, loslaten; 2e. Woningbouw verhogen en wegen verbeteren: 3e. Onze achtergeble ven gebieden ontsluiten en industrialise ren. Wij stichten toch niet voor niets zulke dure Technische Hogescholen? 4e. Onze technici en specialisten uitsturen naar achtergebleven gebieden die verspreid liggen over de hele wereld; 5e. Onze pro- duktie tijdig richten op betere kwaliteits goederen, want als het de massa goed gaat richt zij zich immers op duurdere ver- bruiksgoederen. Als wij voor de keus ge steld werden in „Nato"-verband aan een oorlog te moeten meedoen, die ook miljar den kost, zouden wij niet aarzelen onze democratie hartstochtelijk te verdedigen. Bestedingsbeperking is voor ons allen net zo'n rotte plek als oorlog in onze samen leving. J. C. R. Nieuws in het hort n Auto verdwenen. Zondagmiddag om streeks vier uur is er van de parkeerplaats in de Kennemerduinen aan het begin van de Zeeweg te Overveen ter hoogte van de Watertoren een personenauto verdwenen. De eigenaar was een Amsterdammer. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouders van Volkshuisvesting en So ciale Zaken en van Onderwijs, mr. J. C. C. W. Hijszeler en mejuffrouw dr. M. E. Nolte, zijn verhinderd dinsdag spreekuur te hou den. Bouwfonds Bloemendaal. De plaatse lijke afdeling Bloemendaal van het Bouw fonds Nederlandse gemeenten heeft be langstellenden uitgenodigd voor een voor lichtingsavond op vrijdag 18 april in ge bouw Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen. Het gemeentebestuur van Bloe mendaal overweegt de bouw van een aan tal bouwfondswoningen mogelijk te ma ken. met name te Aerdenhout (plan Bo- venweg) en in Vogelenzang. Bloembollencultuur. Woensdagavond houdt de afdeling Lisse van de Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur in „De Witte Zwaan" een ledenvergadering onder meer ter behande ling van de beschrijvingsbrief voor de al gemene vergadering in Haarlem. Jehovah's getuigen. Vierhonderd af gevaardigden van de gemeente van Je hovah's getuigen te Haarlem zullen het weekeinde van 18 tot en met 20 april in Hoorn doorbrengen voor een driedaags congres. Negentien gemeenten van de ge tuigen uit Noordholland zullen hun afge vaardigden, ongeveer 900 in getal, naar deze bijeenkomst zenden. Hieronder zijn niet begrepen Amsterdam, Zaandam en Purmerend. Opbrengst collecte. De collecte voor de twee sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft te Haarlem 3065 op gebracht. Inbraak. In een melkhandel aan de Harmenjansweg in Haarlem-Oost is in de nacht van zaterdag op zondag een inbraak gepleegd, waarbij uit een woonkamer 95 werden ontvreemd. Uniform. De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op dinsdagavond 15 april om acht uur een vergadering, waarin de heer C. de Moor van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) zal spreken over het onderwerp „Van colbert naar uniform". De speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" uit Haarlem-Oost hield vrijdag in de gemeentelijke concertzaal haar jaar lijkse uitvoering, welke bijzonder ge slaagd mag heten. Het gebodene gym nastiek, dans, muziek door de diverse on derafdelingen en het optreden van de drumband - stond op een prijzenswaar dig peil. Het was de medewerkenden, van groot tot klein, aan te zien dat zij hun uiterste best deden het er zo goed mogelijk af te brengen. Daarbij ontbrak de vrolijke noot niet: de goed gevulde zaal heeft zich ver scheidene keren kostelijk geamuseerd. 'Het pfbgramfna iftérd op de gebruike lijke wijze met de opmars van alle deelne mers door de zaal geopend. De drumband zorgde daarbij voor een letterlijk „dave rende" begeleiding, die alle aanwezigen uit hun stoelen deed oprijzen. De voorzitter van „Het Oosterkwartier" de heer P. Steffens, sprak een kort wel komstwoord waarin hij zich in het bijzon der richtte tot de aanwezige vertegenwoor digers van het Haarlems Speeltuin Ver bond, de Nederlandse Unie van Speeltuin organisaties, de politie en zustervereni gingen. Een bemoedigend applaus klonk op toen de jongste kleuters hierna het toneel betra.den voor hun gymnastiekoefeningen. Vooral de manier waarop deze „drie-tur- fers" lieten zien welke leuke, maar voor hen toch lang niet eenvoudige oefenspel letjes met een simpel stukje karton ge daan kunnen worden, viel bij de zaal zeer in de smaak. Een bekoorlijk tafereel bood het poppenspel door de ritmische dansgroep (kleuters), alsook de Boeren bruiloft door de oudere meisjes. Goede be heersing van de oefenstok bleek uit de vrije oefeningen van de meisjes, waarna de jongens enkele amusante oefeningen met banken lieten zien. Na de pauze zagen wij nog zeer goed dansspel van de oudere meisjes in „Asse poester" met een treffende sfeertekening, een aantrekkelijke „Bloemenwals" en een feilloze demonstratie van de drumband. Het slotnummer „Vlaggenspel" maakte veel indruk, de uitbeelding van „Vriend schap", „Strijd" en „Overwinning" door de oudere meisjes ontlokte terecht aan de zaal een ovationeel applaus. „Het Oosterkwartier" heeft met deze uitvoering op lofwaardige wijze getoond, dat ook in speeltuinverband op het gebied van de culturele vorming van de jeugd uit stekende resultaten zijn te bereiken. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de medewerking van de gemeentebesturen ingeroepen op dat deze de voor premiebouw beschikba re terreinen aanbieden tegen zo gunstig mogelijke prijzen als op objectieve gron den toelaatbaar en verantwoord is. De minister is hiertoe overgegaan, omdat enige keren zijn aandacht geves tigd is op de vrij aanzienlijke verschillen, welke in sommige gemeenten bestaan tussen de prijzen van bouwgrond voor wo ningwetwoningen en bouwgrond voor par ticulieren. Tot nu toe heeft de minister er van afgezien zich te verdiepen in de feiten en omstandigheden welke tot deze ver schillen hebben geleid. Deze zaak behoort naar het oordeel van de minister in de eer ste plaats tot de verantwoordelijkheid van gemeentebesturen. Hij heeft wel de indruk gekregen, dat in sommige gevallen het prijsverschil tussen de bouwgrond voor woningwetbouw en voor bouw door parti culieren niet geheel veroorzaakt wordt door objectieve factoren. Daar thans de voortgang van de woning voorziening in zo sterke mate afhankelijk- is van de bouw in de premiesector, ver zoekt de minister de besturen van gemeen ten waar zich de verschillen voordoen, met aandrang deze zaak in overweging te nemen. Het sprintkampioenschap over 300 me ter van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", dat zondag in de Velserbroek- polder werd verreden, is voor de tweede achtereenvolgende maal gewonnen door Cees van Steyn. Samen met Loek Vaars, Koonings en Gieske was Van Steyn tot de finale door gedrongen. Zij hadden daarvoor resp. Van Weeren, Frans Vaars, Spoor en Van Eg- mond uitgeschakeld. In de finale bleef Van Steyn in alle drie zijn ritten aan de win nende hand en legde zodoende beslag op de titel. De uitslag luidde: 1. en kampioen C. van Steyn, 2. L. Vaars, 3. B. Gieske, 4. A. Koonings, 5. J. van Egmond, 6. F. Vaars, 7. H. van Weeren, 8. W. Spoor. Uitslag C-klasse: 1. De Jong, 2. Van Tin telen, 3. Visser, 4. M. van Steyn, 5. H. van Egmond, 6. Esveld. Kampioen Cees van Steyn zal afgevaar digd worden als vertegenwoordiger van „De Kampioen" bij het nationale sprint kampioenschap over 300 meter op zater dag 7 juni in Den Haag. Zondag heeft kapelaan N. Bijnsdorp van de Mariaparochie in Lisse zijn 12'/«- jarig priesterfeest gevierd, hetwelk in verband met de vasten (de eigenlijke dag was 22 maart) tot gisteren was uitgesteld. Kapelaan Bijnsdorp is in deze jonge pa rochie de mentor van het jeugdwerk; hij is ondermeer de stichter van Jongensstad. Kerkelijk is het jubileum gevierd met een plechtige Hoogmis om half tien en een danklof om half vijf. Om twee uur begon een receptie voor de verenigingen, ge volgd om half drie door die voor particu lieren. Namens de parochianen ontving de jubilaris een bandrecorder en een radio- pickup-installatie. Vrijdagavond werd in de Openbare La gere School aan de Hereweg in Lisse de land- en tuinbouwcursus, uitgaande van de Koninklijke Algemeene Vereniging van Bloembollencultuur gesloten. Deze win- ter(avond)cursus heeft twee jaar ge duurd met drie lesavonden per week. De leergang stond onder leiding van de heer Braakhekke, leraar aan de Christelijke Land- en Tuinbouwschool in Rijnsburg Vakonderwijzer Bloembollenteelt was de heer Van der Bent. De navolgende leerlingen ontvingen het einddiploma: W. J. van Amsterdam, Th E. van Diest, J. B. M. van Dijk, G. J van Es, J. L. Goedemans, S. P. Halfsche- pel, H. J. A. Jelierse, J. W. van der Klugt. A. A. C. Kromhout, J. A. van der Laan, C. W. van der Meer, C. Th. Mens, D. C. Plug, M. G. C. Reygersberg, J. P. Tem pel, H. F. van der Veek, W. van Velzen, H. L. Verheyen, P. C. B. Vonk, M. Wasse naar, A. J. van de Wiel, C. J. van de Wiel ere C. L. ;,U. Zwetsloot. Eén kandidaat moest worden afgewezen. MILIEGOM Op het Concordia-terrein in Hillegom zijn in de afgelopen dagen school voetbal wedstrijden gespeeld door elftallen van scholen uit Hillegom en Bennebroek. De St. Joannesschool in Hillegom is als beste uit de strijd te voorschijn gekomen en won voor de derde maal in successie de wisselbeker. Deze school ki-eeg de beker definitief in bezit. De verdere uitslag luidt: 2. Prinses Marijkeschool, Hillegom; 3. St Tozefschool. Hillegom; 4. Boazschool, Hil legom; 5. St. Franciscusschool, Benne- bro<3'-: 6. Sparrenbosschool. Bennebroek TAMIWOORÏ De brand, die zaterdagmorgen vroeg •.voedde in een opslagplaats van strand- attributen achter de Brederodestraat in Zandvoort, waarbij vier badkoetsen geheel en twee gedeeltelijk in vlammen opgingen, is te wijten aan baldadige jeugd. Deze heeft de avond tevoren een daar liggende oude matras in brand gestoken, welke brand waarschijnlijk door omwonenden niet af doende is geblust. De brandweer werd zaterdagavond op nieuw gealarmeerd, ditmaal voor een schoorsteenbrand, ontstaan in perceel Wil lemstraat 21. Na een kwatier was de brand weer het vuur meester. De schade was. ge ring. 3-3% °/o Nederl.'47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank.. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 91% 92'1/ie 173 284 178 275 166 222 265 153% 329% 200% 645 f 153.10 165% 52 f 106.80 132% 127% 116 142 198% 92% 68% 206 73 150% 178 155% 44 36% 557/s 34% 67% 22/8 Heden 13.45 uur 91% 92% 172 284 178 275 165 222 264% 154% 328% 201 644 152.90 166 52 107.- 131% 128 114 139 198% 91 68 206 73 150% 178 155% 44 36% 55% 34% 67% 22% CALCUTTA (UP) Tengevolge van een cholera-epidemie in Calcutta overlijdt el ke tien minuten een zieke. De epidemie neemt in omvang toe. Aagtekerk, 13 te Bremen. Aalsdijk, 13 te Houston verwacht v. Norfolk. Aardijk, 14 te Newport. Abbekerk, 13 v. Penang n. Aden. Abida, 13 te Curagao. Adonis, 14 te Santiago de Cuba. Alamak, 13 te Antwerpen v. Madeira. Alcyone, 13 te Antwerpen. Alhena, 13 te Bremen v. Rotterdam. Alkes. 14 v. Rotterdam (proeftocht.). Alioth, 13 te Rosario. Alnati, 19 te Antwerpen, 20 te Rotterdam verw. Alphacca, 13 te Santos. Alwaki, 14 le Antwerpen verwacht v. Bremen. Amstelvaart, 13 te Amsterdam. Antonia, 13 v. Penang n. Singapore. Appingedijk, 17 te San Francisco. Arendsdijk, 13 te Bremen v. Rotterdam. Argos, pass. 13 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Arnedijk, 14 te Le Havre. Attis, 12 60 m. n. Havana n. La Guaira. Batjan. 13 v. Bahrein n. KhoralMutatta. Biitar. 13 v. Port Sudan n. Suez. Boskoop. 21 te Barbados verw. n. Pto. Limon. Boschkerk. 13 v. Suez n. Port Said. Barito, 14 te Hollandia. Barumun, 13 te Mena. Barumun, 13 te Mena Al Ahmadi. Bengkalis, 13 v. Belawan n. Colombo. Bloemfontein, verm. 16 te Kaapstad n. A'dam. Bonita, 14 te Laceiba. Borneo. 14 te Biak v. Hollandia. Boschkerk, 13 v Suez n. Port Said. Breda. 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Calamares, 14 te Mobile. Caltex Arnhem, 13 dw. Casquets n. Sidon. Caltex Leiden, 13 10 m. n. Ouesant n. Thameshav. Caltex Nederland, 13 85 m. z. Kreta n. Rotterdam. Caltex The Hague, 13 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 14 te Suez v. Singapore. Camerounkust, 13 te Bordeaux. Casamance, 13 te Nantes. Castor, 14 te Kingston. Celebes. 12 v. Colombo n. Aden. Charis, 13 te Paramaribo. Cinulia. 12 te Curaqao verwacht v, Durban. Cistula, 13 te Auckland v. Geelong. Clavella. 14 te Sydney. Cleodora, 13 v. Biak n. Singapore. Colytto, 12 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Concepcion, 11 bij Goeree n. Antwerpen. Cradle of Liberty. 12 v. Mena n. Philadelphia. Cumulus. 18 te Rotterdam verwacht. Dalerdijk. 13 te Vera Cruz. Delft. 13 te Curagao. Dongediik. 13 te Portland. Dorestad, 13 te Maracaibo. Eemland, 14 te Rio de Janeiro. Elizabeth B. 13 te Swindemunde n. Stettin. Ena. 13 te Rio Grande do Sul. Earmsum. 14 te Jucaro. Gaasterkerk, pass. 13 Lissabon n. Le Havre. Garoet, 14 te Aden. Giessenkerk, 13 te Brisbane. Guineekust, 13 te Lagos v. Port Harcourt. Grootekerk. 12 v Genua n. Piraeus. Haarlem. 13 te Cristobal. Helicon. 11 v. New York n. Port Au Prince. Hestia, 13 te Amsterdam. Hispania, 13 te Castro Urdiales. Hydra. 12 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Isis. 14 te Maracaibo. Ivoorkust. 14 v. Dakar n. Le Havre. Japara. 13 v. New York n. Tripolis. Jason, 13 te Philadelphia. Java, 13 17 m. w. Alderney n Port Said. Joh. v. Oldenbarnev., 16 te Aden verw. v. Sydney. Kaap Horn. 12 te Amsterdam. Kalvdon. 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Karimata. 11 20 m. z. Bahamas n. Houston. Keizerswaard, 13 v. New York n. Curagao. Kenia, pass. 13 Kp. Finisterre n Thameshaven. Kennemerland, 13 v. Hamburg n Amsterdam. Kieldreoht. pas. 13 Dakar n. Las Palmas. Kloosterdijk, 13 te Rotterdam. Kopionella. 15 te Abadan verwacht. Laagkerk. 13 v. Bremen n. Antwerpen. Leuvekerk. pass. 13 Straat Ormoes n Ummsaid. Lekhaven. 13 v. Las Palmas n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk. 13 te Muscat. Maashaven. 13 te Hamburg verwacht v. R'dam. Mariekerk. 14 te Adelaide verwacht v Fremantle. Maureen, 13 v. Savannah n. Bayonne. Meerkerk. 14 te Port Said verwacht v. Genua. Mentor. 12 v. Port Au Prince n. Ciudad Trujlllo. Miniak, 14 te Pnompenh verw. v Singapore. Mod.iokerto, 13 v. Singapore n Labuan. Moordrecht, pass. 13 Aden n. Bandarmashur. Mvlady. 14 te Tabon. - Nieuw Amsterdam, verm. 15 v. R dam n. N. YorK. Noordam, verm. 12 v. R'dam. 21 te N. York verw. Omala. 13 v. Pta. Cardon n. Rio de Janeiro. Oranjefontein, 21 te Kaapstad verw. n. Durban. Oranie Nassau, 22 te Trinidad verw. n. P. Limon. Oranjestad, 18 te Georgetown verw. v. A'dam. Orion. 13 te Amsterdam. Osiris. 12 v. Cartagena n. Nassau Bahama. Ouwerkerk, 13 v. Bremen n. Rotterdam. O vu la. 14 te Singapore. Parkhaven. 13 te Rotterdam. Prins der Nederlanden. 13 te Curagao verwacht. Pr Frederik Hendrik. 14 te Montreal v. Glasgow. Prins Willem II. 13 et Rotterdam. Prins Willem IV. 12 v Rotterdam n. Glasgow. Prins Willem V, 14 te Rotterdam. Polvriorus. 13 v Penang n Colombo. Polyphemus, 17 te Tandjong Priok verwacht. Purmerend. 13 te Hamburg verwacht. Pvgmalion, 11 300 m. z.z w. K Hattevas n Rdam. Raki. 13 v. Sandakan n. Bangkok. Riouw. 13 v. Genua n. Livorno. Rijndam. 13 v. Le Havre n. Rotterdam. Ruys. 13 te Nagoya Schelpwijk, 13 te Curagao. Senegalkust, 12 v. Amsterdam n. Conakry. Seven Seas. 17 te Rotterdam verw. v. Quebec Sibaiak. 11 210 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Sibigo, 14 te Sydney. Sliedrecht, 12 te Hevsham. Sommelsdijk, pass 13 Wight n. New York. Soestdiik, 13 te Philadelphia. Solon. 13 te Auxcayes. Stad Alkmaar, 14 te Messina. Stad Utrecht. 13 v. Baltimore n. Vlaardmgen. Stanv. Lirik. 16 te Saigon verw. v. Sungeigerong. Steven, 13 te Istanbul. Statue of Liberty, 11 120 mijl o. Bermuda naar Philadelphia. Stanvac Benakat. 15 te Sungeigerong verwacht. Steenwijk. 12 v. Amsterdam n. Norfolk. Straat Banka, 14 te Bombay v. Colombo. Straat Malakka. 13 te Montevideo. Statendam, 13 te S Francisco verw. v. Honolulu. Stentoi, 12 v. Trinidad n. San Felix. Sumatra, 13 v. Antwerpen n. Londen. Sunetta, 14 te Bangkok v. Singapore. Tabinta. 13 te Hamburg verwacht v. Amsterdam. Tappanzee, 15 te Algiers verwacht v. Baltimore. Talisse. 13 te Khorramshar. Tawali, 13 te Aden. Tegelberg. 13 v. Hongkong n. Manilla. Telamon. 21 13 m. o. Cape Hatteras n. Baltimore. Ternate. pass. 12 Algiers n. Rotterdam. Tero, 12 v. Rotterdam n. Brake. Themis, 12 v. Aruba n. Curagao. Towa, 13 v. Recife n. Sint Vincent. Tibia. 14 v. Curagao n. Liverpool. Tjitjalengka. 13 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Tjikampek, 15 te Tandjong Priok verwacht. Tjipanas. 13 te Beira. Tjipondok. 14 te Bintan v. Priok Trajanus. 12 v. St. Lucia n. Dominica. W. Alton Jones, 11 v. Philadelphia n Amsterdam. Waterman. 17 te Halifax, 19 te New York verw. Westerdam, verm. 12 v. N. York. 21 te R'dam verw. Wieldrecht, 13 45 m. z. Jask n. Suez. Willem Barendsz. pass. 12 Las Palmas n. R'dam. Willem Ruys. 14 te Singapore. Willemstad. 13 te Plymouth. Woltersum, 14 v. Jacksonvolle te Le Havre. Wonosari. 14 te Boston v. Halifax. Wonosobo, 14 te Singapore. Zaanland. 13 v. Montevideo n. Santos. Zonnekerk. 13 te Marseille verwacht v. Genua. Zuiderkruis, 21 te Amsterdam verw. v. Tj. Priok. KLEINE VAART Alcetas, 13 bij Terschellingerbank n. Amsterdam. Atlas, 11 12 m. w. Tarifa n. Amsterdam. Bab T, 11 110 m. z.z.w. Scillies n. Westpoint. Boreas. 11 v. Amsterdam n. Gibraltar. Elsa, 11 30 m. w. Gibraltar n. Tarragona. Flevo. 12 50 m. n.o. Kp. Palos n. Lissabon. Ilias, 11 v. Barcelona n. Tarragona. Kaap Falga, 10 te Franeker v. Leith. Lijnbaansgr., 11 20 m. z.w. Rauma n. Mantyluoto. Mare Liberum, 12 100 m. van Safi n. Georgetown. Marianne. 14 te Amsterdam verwacht. Midas, 12 te Paramaribo verw. v. Las Palmas. Notos. 11 v. Alexandrië n. Beyrouth. Favo, 11 te Sete v. Barcelona. Phidias, 11 v. Burgas n. Istanbul. Prinsengracht; 12 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Strabo, 13 5 m. n.o. Owers n. Ballina. Westerdok, 13 bij Thameshaven n. Londen. SLEEPVAART Barentszee, 14 430 m. n.n.o. Sombrero eil. n. Gent. Blankenburgh, 14 te Lagos. Clyde, 14 te Las Palmas n. Port Harcourt. Cycloop, 9 v. Aden n. Suez. Humber, 11 v. Colon n. Maracaibo. Loire. 11 20 m. n.w. Kp. Bon n. Conakry. Oceaan, 11 40 m. n.w. K. S. Antonio n. Maracaibo. Poolzee, 14 460 m. w. Fayal n. New York. Rode Zee. 14 60 m. n.n.w. Bar! n. Ravenna. Thames, 14 v. Avonmouth n. Liverpool. Tyne, 14 640 m. z.w. Sabang n. Tandjong Priok.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11