Arnhem opgeschrikt door zware nachtelijke explosie WINNER-SHAG Hotel De Poll in De Bilt ging in vlammen op Overval op Rotterdamse taxichauffeur Fa. B. Pompkamer van kraakgasinstallatie door onbekende oorzaak ontploft CPraatótoel MAANDAG 14 APRIL 1958 3 Omwonenden vluchtten in nachtgewaad Burgemeest^r Van Veen nam afscheid van Enschedé Agent vrij ernstig gewond bij vechtpartij Berkelse arts „verpletterd" door beschuldiging Kwajongens staken heide in brand Rook er van Lekker.als de bc/tU Amerikaanse cigaret! DOUWE EGBERTS Beide daders gegrepen Talrijke branden tijdens het weekeinde Twee ton schade bij brand in Drents dorp Handschoen opgeraapt en vier auto's vernield Tienduizenden liters olie gestolen; 25 mannen in arrest Drie doden in het verkeer Dodelijk ongeval op Hoogoventerrein Kamerleden terug van vliegtocht naar Athene Overleg over salarisgeschil bij KLM duurt voort R.-K.-bisschoppen in China Op de OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN KLM heeft geen emplooi voor bestelde „Friendships" Toestel past niet meer in huidige luchtvloot (Van onze correspondent) Arnhem is in de nacht van zaterdag op zondag opgeschrikt door een explosie, die zo hevig was, dat menigeen dacht aan de ontploffing van een bom of het neerstor ten van Spoetnik II, die des avonds ons land zou passeren. De oorzaak lag echter korter bij huis: van de nieuwe kraakgas installatie op het terrein van de gemeen tegasfabriek kwam het door tot dusver niet opgehelderde oorzaak tot een explo sie in de gasblowerkamer, een van de voornaamste onderdelen van deze miljoe neninstallatie, waarmee komende woens dag de zogenaamde garantieproef zou wor den uitgevoerd en waarvan een van de twee produktie-eenheden in bedrijf was op het moment der explosie. De gevolgen van de ontploffing, die in het holst van de nacht omstreeks kwart over drie plaats had, waren ont zettend. Het gebouwtje waarin de blower- installatie stond, werd geheel vernield en de machinerieën werden zwaar gescha- digd. Brokstukken vlogen her en der tot op grote afstand en door de hevige lucht druk bezweek ook een naburige menggas houder, waarin zich ongeveer 6 h 700 ku bieke meter gas bevond, terwijl ook de oliewasser en koeler werden beschadigd. De eigenlijke kraakgasinstallatie liep ech ter geen schade op Direct na de explosie werd groot alarm gemaakt. Men vreesde het ergste, doordat het ontsnappende ru we aardgas ook in brand geraakte. Steek vlammen sloegen tegen de nachtelijke he mel en waren op verre afstand te zien het was een bizar schouwspel. In panische angst zochten de omwonenden met hun kinderen een goed heenkomen naar fami lie en kennissen elders in de stad. Tijd om kleren aan te trekken gunde men zich vrijwel niet. In nachtgewaad rende iedereen over de straat. De brandweer kwam in touw, de GGD rukte uit, de politie snelde toe en de be drijfsleiding spoedde zich naar de plaats des onheils, waar burgemeester C. G. Matser spoedig ook aanwezig was. Alles werd in het werk gesteld om een ramp voor het bedrijf en daarmede voor de stad te voorkomen. Toegesneld personeel slaagde erin, de afsluiters dicht te draaien van de deellei- dingen naar de beide andere gashouders, daarmede voorkomend, dat circa 17000 kubieke meter gas ontsnapte en Arnhem zonder gas zou komen te zitten. Met een grote nevelspuit was de brandweer intus sen het brandende ruwe aardgas te lijf ge gaan. In zeer korte tijd slaagde men erin, de vlammen te doven, mede doordat de aardgaskraan al was dichtgedraaid en er dus geen gas meer door de ook getroffen leidingen kwam. Ook de woningen rondom de gasfabriek hadden veel schade opgelopen. Talrijke ruiten waren gesneuveld, deuren en kozij- Enschedé heeft zaterdagavond in het stadion afscheid genomen van de burge meester de heer M. van Veen, die twaalf jaar zijn stempel heeft gedrukt op de ont wikkeling van de textielstad. Ongeveer 20.000 personen hadden de koude getrot seerd om als toeschouwer of deelnemer aan het défilé en de taptoe dit afscheid tot een gebeurtenis te maken, die bewees welk een genegenheid men de scheidende burgemeester toedroeg. Tevoren was in het stadhuis een bijzondere raadsvergade ring gehouden onder leiding van de loco burgemeester, wethouder J. Hortman, die mededeelde dat. de gemeentei-aad de bur gemeester had benoemd tot ereburger van Enschedé. Hem werd tevens de gou den legpenning van de stad aangeboden. De burgemeester van Münster in West- falen, dr. B. Peus, zei, dat wanneer de ge schiedenis van de na-oorlogse betrekkin gen tussen Nederland en Duitsland zal worden geschreven, de naam Van Veen op de meest eervolle wijze zal worden ver meld. In een bijeenkomst met het burgercomi té werd de heer en mevrouw Van Veen een tapijt aangeboden voor hun woning in Santpoort. Publiek koos partij voor dronken man Een agent van politie is zaterdagavond vrij ernstig gewond bij een vechtpartij met een zeer groot aantal Amsterdam mers voor een cafetaria op de Mauritska- de. De agent struikelde tijdens een worste ling, viel op de grond en kreeg enkele mensen boven op zich. Hij is met een her senschudding en een gebroken jukbeen overgebracht naar een ziekenhuis. De eigenaar van de cafetaria had politiehulp gevraagd omdat een beschonken man het interieur kort en klein sloeg. Een politie wagen ging erdp af, doch de twee agen ten ontmoetten bij de arrestatie van de dronken man zoveel verzet, dat zij as sistentie noodzakelijk achtten. Opnieuw arriveerden enkele wagens met politie mannen, doch ook het publiek groeide aan en koos partij tegen de politie. Pas nadat (vijf wagens waren gearriveerd en er enke le schoten waren gelost, trok het publiek zich terug. In de hitte van het gevecht raakte de agent gewond. De politie heeft drie personen gearresteerd. De Haagse advocaat mr. Huygens heeft 'aterdag ruim een uur gesproken met de Berkelse arts O., die ervan verdacht wordt, in de gevangenis te Leeuwarden een mede gevangene met vergif van het leven te hebben beroofd. Na afloop van het onderhoud heeft mr. Huygens medegedeeld dat de arts „ver pletterd" was door deze beschuldiging. nen ontzet, lichtaansluitingen onklaar ge raakt en pannen van de daken geslagen. Met man en macht werd gewerkt aan het voorlopig herstel van deze huizen zodat de bewoners al in de loop van zondag hun wo ningen weer betrekken konden. Het her stelwerk duurde de gehele zondag, gade geslagen door talrijke Arnhemmers, die voor de hekken groepten. Er werd in de eerste plaats gezorgd, dat de gasvoor- ziening van de stad doorgang kon vinden. Hierin slaagde men door de bij de fabriek aanwezige koolgasinstallatie voor de licht gasvoorziening in te zetten. Van de Duitse fabriek uit Recklinghau sen, die in Arnhem de nieuwe gasinstal latie bouwde kwamen een paar technici de ravage in ogenschouw nemen en mee helpen bij het opsporen van de oorzaak van de explosie. Omtrent de oorzaak tast men echter nog volledig in het duister. Een stagnatie van enkele maanden in de afle vering van deze tot dusver grootste kraak gasinstallatie van West-Europa zal onver mijdelijk zijn. Het juiste schadebedrag valt nog niet te geven, omdat alles nog niet becijferd is. Voornamer is, dat er als gevolg van deze hevige ontploffing geen slachtoffer te betreuren zijn, wat haast onbegrijpelijk is wanneer men de ruïnes ziet. Zou de explosie overdag gebeurd zijn, dan waren de gevolgen niet te over zien geweest. Twee hectaren op Hoge Veluwe gingen in vlammen op Zondag zijn op de Veluwe twee heide branden voorgekomen, één in het nationa le park „De Hoge Veluwe" en één op de Rosendaalse hei bij Velp. In het eerste ge val werd de brand geblust door de bos brandweerkorpsen uit Ede en Otterloo, ge assisteerd door een aantal bezoekers van het park. Gebleken is, dat de brand ge sticht was door enige kwajongens. In het tweede geval trad de brandweer uit Velp handelend op. Totaal ging twee hectare heide en bos verloren. Ook in Schaick aan de rijksweg Den Bosch-Nijmegen, heeft een bosbrand ge woed op een terrein van twee hectare. De brand werd bestreden door de brandweer uit Schaick. De grote bomen bleven ge spaard, maar het kreupelhout is verloren gegaan. ADVERTENTIE Zaterdagavond hebben twee mannen een taxichauffeur in zijn wagen naar een stille weg gelokt en daar getracht, hem bewusteloos te slaan en te beroven. De op zet mislukte echter en mede dank zij het resoluut optreden van een omwonende konden de daders nog dezelfde avond wor den gearresteerd. Het slachtoffer was de vijftigjarige taxi chauffeur L. H. R. Kwisthout uit Rotter dam. Hij werd op de Coolsingel, waar zijn wagen geparkeerd stond, aangesproken door de twee mannen, die zeiden een rit naar Hillegersberg te willen maken. In de Dorpsstraat aldaar lieten zij even stoppen om nog even een café binnen te gaan. Toen zij weer buiten kwamen, ga ven zij als volgende bestemming op een landelijke weg aan de Noordelijke grens van de stad. Ze gaven voor, daar een be zoek aan een meisje te willen brengen. Vermoedelijk hebben zij maar lukraak een huisnummer opgegeven. Op het ogen blik dat de wagen dat nummer naderde, werd de chauffeur plotseling besprongen door een van zijn passagiers, de 24-jarige fabrieksarbeider B. van D. Deze kneep 's mans keel dicht en probeerde hem ach terover te sleuren. Tegelijk begon de an- de 24-jarige oliewerker R. K., de chauf- Een hevige brand heeft zondagmorgen in zeer korte tijd het hotel Huize De Poll in De Bilt in de as gelegd. Het vuur breid de zich zo snel uit dat de ülings gealar meerde brandweerkorpsen van De Bilt, Bilthoven, Zeist en Utrecht bij hun aan komst al voor een vrijwel hopeloze taak stonden. Het hotel was toen reeds één vuurzee. De brand, die omstreeks half vijf in de ochtend werd ontdekt door een voorbijganger, overrompelde de eigenaar, de heer L. Vellekoop, en zijn gezin. Een politieman sloeg met zijn gummistok een ruit in toen hij merkte dat het gezin Vel- dekoop, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, nog in diepe rust was. Het gezin werd wakker door het schreeuwen van de politieman en het glasgerinkel. Op het nippertje wist het in nachtkleding het brandende gebouw te verlaten. In de nacht van zaterdag op zondag was er in een der zalen tot drie uur gedanst. Gewoontegetrouw was daarna gecontro leerd of de bezoekers misschien ook bran dende peukjes op de grond hadden achter gelaten. De heer Vellekoop had evenwel niets ontdekt dat gevaar zou kunnen op leveren. Tegen half vier was hij naar bed gegaan. De brandweer bestreed het vuur met veertien stralen. Met donderend geraas stortte om kwart over vijf de kap van het hotel naar beneden. Het vuur bereikte door de straffe wind ook de aan het hotel grenzende garage. Ook deze werd een prooi der vlammen evenals een erin ge stalde personenauto. De brandweer slaag de erin het gebouw van het Hervormd Centrum, dat achter het hotel ligt, te red den. Tegen zes uur was men het vuur meester en kon de brandweer zich tot na blussen beperken. Het gebouw moet als verloren worden beschouwd. Ook van de inboedel en de bezittingen van de familie Vellekoop is niets gered. De heer Velle koop is nog in het brandende gebouw ge weest om zijn geldkist en waardepapieren te redden. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken dat de brand is ontstaan in de grote dans zaal. Het vuur verspreidde zich, mede door de rieten meubilering, zo snel door de ruimte dat binnen vijf minuten alle hoeken van de zaal brandden. De heer Vellekoop had juist voor het komende seizoen grote voorraden ingeslagen. Het gezin is bij buren ondergebracht. Het gebouw dateerde uit-1726. feur met een stuk baksteen, dat hij in zijn kleren verborgen had, op de schedel te bonken. De chauffeur wist zich zelfs ech ter dermate te verweren, dat hij er in slaagde het portier te openen en om hulp te roepen. Op zijn hulpgeroep kwamen en kele omwonenden naar buiten. Een van dezen belde daar het alarmnummer van de Rotterdamse politie op, terwijl ande ren naar de taxi liepen om de chauffeur te ontzetten. Kletsnat in autobus Aanvankelijk wisten de aanvallers in de duisternis over de weilanden te ontsnap pen, maar een radiowagen van de politie was toevallig vrij dicht in de nabijheid en arriveerde binnen twee minuten. Ook an dere politieauto's kwamen te hulp, zodat men over alle wegen op onderzoek kon uit gaan. Daarbij passeerde men een gemeen tebus van lijn 46, waarin slechts twee pas sagiers zaten. De bus werd aangehouden en de daders waren in de val. Een hunner miste een schoen en de ander was klets nat, vermoedelijk omdat hij een sloot had moeten doorwaden. Toen de chauffeur in hen de aanvallers herkende, moest zij wel toegeven de overval op hun geweten te hebben. Zij hadden, zo zeiden ze, de man van zijn portefeuille met geld willen be roven. De chauffeur had vrij ernstige verwon dingen aan het hoofd opgelopen en moest door de geneeskundige dienst- verbonden worden. Vermoedelijk doordat drie jongens met vuur hebben gespeeld, is zondag een grote loods van een dors- en sproeibedrijf te Nieuw-Dordrecht (Dr.) in vlammen opge gaan. Tractoren en landbouwmachines gingen, evenals de inboedels van twee ge zinnen, bijna geheel verloren. Doordat een aantal vaten met gasolie uit elkaar waren gesprongen, werd de vlammenzee zo groot, dat het vuur oversloeg naar een naastge legen café en een woonhuis. In allerijl werd getracht de inboedel te redden, doch dit gelukte slechts voor een zeer beschei den deel. Met grote inspanning slaagde de brandwegr uit Emmen erin de cafézaal te behouden, hoewel deze zeer grote water schade opliep. Café uitgebrand In de afgelopen nacht werd de Veen- damse brandweer gealarmeerd voor een brand in café Visser te BorgercomDagnie. Nadat de brandweer met het blussings- werk was begonnen, ontstond een hevige explosie, doordat het reservoir van de oliestookmachine uitelkaar sprong. Direct daarop stond behalve het café ook net naastgelegen woonhuis in lichterlaaie. Met inspanning van alle krachten kon worden voorkomen, dat het vuur naar een belen dende garage oversloeg. Woonhuis en café brandden geheel uit. Landbouwschuur in vlammen Door nog onbekende oorzaak is zondag avond brand ontstaan in de grote schuur van de landbouwer S. Bruins te Veeler- veen (Gr.). In de schuur was 30 000 kc stro en ongeveer 2000 kg hooi opgeslagen. Dank zij het doortastende optreden van de brandweer uit Vlagtwedde, die voor het eerst gebruik maakte van de nieuwe spuit, slaagde men erin de boerderij te behouden. Boerderij in de as gelegd In een half uur tijd is zaterdag de boer derij van de heer E van der Fee, te De Wilp (Gr.) nagenoeg geheel in de as ge legd. Men slaagde erin het vee in veilig heid te brengen. Het huisraad en de in boedel van een inwonende zoon gingen verloren. Ook de landbouwwerktuigen en een motorrijwiel konden niet meer worden gered. In Nieuw-Dordrecht (Drente) is zondag middag door brand een loods van een dors- en sproeibedrijf met vele kostbare landbouwwerktuigen en het ernaast gele gen woonhuis verloren gegaan. De totale schade wordt op meer dan tweehonderd duizend gulden geschat. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. Het vuur werd aangewakkerd doordat vaten gasolie die in de loods waren gebor gen explodeerden. Brandende olie stroom de weg en zette ook het naast de loods staande woonhuis annex café, in brand. Alleen het café-gedeelte van het huis kon worden behouden. Vermoed wordt, dat jongens die in de loods hebben gespeeld de brand veroor zaakt hebben. De 56-jarige H. J. G. uit Den Haag reed zondag met zijn auto in de The- resiastraat in Den Haag. Op een gegeven ogenblik liet hij zijn handschoen vallen. Hij bukte zich om de handschoen op te rapen, hetgeen hem inderdaad gelukte, maar ten koste van een botsing met drie geparkeer de auto's, die alle werden vernield. Ook zijn eigen wagen kreeg zeer aanzienlijke schade. Zelf kreeg hij snijwonden in het gelaat en klaagde over pijn in de borstkas. De Rotterdamse recherche heeft dertien dieven en twaalf helers gearresteerd, die allen opereerden ten nadele van een olie maatschappij te Rotterdam. Twee jaren achtereen hebben zij ongestoord grote hoe veelheden olie, petroleumkachels en auto onderdelen gestolen en verkocht. Totaal zijn gestolen 50.000 liter petro leum, 1500 liter smeerolie, 20 petroleum kachels, 25 olievaten en een aantal oude en nieuwe autobanden en autowielen. De 22-jarige scooter-berijder Hochsten- bach uit Limbricht te Sittard is op het kruispunt Akkerstraat-Tunnelstraat in botsing gekomen met een autobus. De scooterberijder werd ernstig gewond en overleed enkele uren later in het zieken huis te Sittard. Op de Gustoweg te Rotterdam is zon dagmiddag de negenjarige Bas Resoord uit de Zuidlandsestraat te Schiedam met zijn fiets door een truck met oplegger aange reden. De jongen fietste daar met enkele vriendjes. Hij werd tegen de straat ge worpen en was vrijwel op slag dood. De 79-jarige landbouwer G. J. Schippers is door een motorrijder in de buurtschap Hulsem (Nijverdal) aangereden. Hij over leed ter plaatse. In de gemeente Mierlo is op de onbe waakte overweg in Vaarle een wagen voor veevervoer uit Nuenen geramd door een trein die in de richting Helmond reed. Het paard dat in de veewagen werd vervoerd werd uit de wagen geslingerd en gedood. De bestuurder en de wagen werden onge veer 500 meter door de trein meegesleurd. De bestuurder van dé wagen is in het zie kenhuis opgenomen. A ufo door trein geramd Op het moment dat een locomotief met twee spoorwegwagons voor zich vanmor gen omstreeks half tien de spoorwegover gang ten oosten van de oxystaalfabriek op het Hoogoventerrein te IJmuiden naderde trachtte een auto met twee aanhangwagens toch nog de overweg te passeren. Er ont stond een hevige botsing toen de aanhang wagens door ie trein werden aangereden en ook de auto onder de locomotief terecht kwam. De bestuurder van de wagen, de 37- jarige A. Mooy uit Assendelft, liep ernstig hoofdletsel op en werd op slag gedood. De heer Mooy was gehuwd en had twee kin deren. Zaterdagavond is het K.L.M.-toestel „Jan Olieslagers" dat donderdag met de leden van de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat der Staten-Generaal voor een vlucht naar Athene was vertrok ken, op Schiphol teruggekeerd. De bedoe ling van de vliegtocht was om de Kamer leden kennis te doen maken met het nieu we schroefturbinevliegtuig, de Vickers Viscount 803, het type, dat het vorig jaar door de K.L.M. op een aantal Europese lijnen in gebruik was genomen. Het gezelschap bestond uit 29 Kamerle den alsmede enkele vertegenwoordigers van de K.L.M.-directie, onder wie de pre sident-directeur, de heer I. A. Aler. Vrijdag werd een bezoek aan Korinthe gebracht, waarbij het Kanaal van Korinthe de grote belangstelling van de Kamerle den had. Er is een tweede bijeenkomst gehouden tussen de voorzitters der werkgeversorga nisaties en werknemersvakcentrales ener zijds en een delegatie van de vereniging van K.L.M.-vliegers anderzijds, waarop het salarisgeschil bij de K.L.M. en de daarmede in verband staande vraagstuk ken werd besproken. Besloten is tot het houden van een nieuwe conferentie, waar bij behalve de zes voorzitters der werkge vers- en werknemersorganisaties de direc tie van de K.L.M. en een delegatie van de vereniging van K.L.M.-vliegers aanwezig zullen zijn. Als datum voor deze conferentie is vrij dag 18 april gekozen. De drie partijen ko men dan in het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag tezamen. HONGKONG (Reuter) Trots het ver bod van het Vaticaan zijn zondag in Woe An (Centraal-China) twee r.k.-priesters tot bisschop gewijd, zo meldt het commu nistische persbureau Nieuw-China. Dit zijn de eerste bisschopswijdingen die sinds de komst van het rooms-katholicisme in Chi na, nu meer dan 300 jaar geleden, door een Chinese bisschop onafhankelijk van het Vaticaan, zijn verricht. Tweestrijd Bij zo'n eerste voorjaarsachtige dag voelt men reeds in zich de vage voortekenen van de tweestrijd die het voorjaar weldra zal doen woeden in het innerlijk: moet de winterjas a a n b l ij ven of zal men gekleed gaan in demi-seizoenerige dra ch- t e n Gaat het af op een vlot jasje mits gaders een kwiek sjaaltje en vlugge sokjes of blijft het somber voortmodderen in de zware winterdracht: vesten, truien, jae gertjes? Zal het ineens een schielijk halftijds overjasje worden met blijde lich te handschoenen (vergezeld van een volle, reutelige blafhoest) óf de verweerde win terjas en de doorgevette winterhoed waar aan Koning Vorst onlangs nog zo venijnig wist te bijten? Wie dit laatste kiest, loopt een lelijke kans dat hem het volgende overkomt. De zon straalt sterk, maar in de duistere, smalle straat waar gij doorheengaat is dat niet merkbaar: er hangt een vale nevel. Ja, verstandig dat 'gij de winterjas nog aan hebt gehouden. Maar nu, plotseling, komt gij, uit die straat, op een licht plein. En daar zitten de terrasjes, als door tover- hand gevuld, vol met zonners en zonsters. Zij glimmen al wat en hier en daar komt reeds een roze-rode tint van zonnegloed op de gezichten; er is ineens voorjaar in de lucht. ZON! En zo komt gij dan aange stapt met uw degelijke, verstandige win terjas. Zo zwart als een tor en zo groezelig als een kelderzeug van een hele winter kou en nat. Zo bleek als een weggerolde aardappel. Zo staat gij tegenover dat ter ras. Tegenover de lente. De zomer. Nice, Rivier a, Miami, Calif ornië, Majorca, va kantie. Er gaat van zo'n terras een sfeer van meerderwaardigheid uit. Er zit iets in van rijkdom, van onkwetsbaarheid, van onaantastbare sjiek. In winterjas voelt men zich, juist tevoorschijn gekropen uit zijn duistere sleuf, de tas weerloos in de hand, de kleurloze kleding vaal om de leden, de hoed als een hete pot hecht om de slapen, griezeliger dan een doodgra verstor. Men voelt zich representant van een armoeicrige wereld en haast zich voorbij. Maar wie eens goed op de bezetting van zrdk een terras wil letten, zal het anders gaan zien. Want daar eerst zitten de ware slachtoffers van de winter, nu dan wat opgedroest door de onverwachte zon. Daar liggen de echte door koude en klimaat be schadigden. Blauwgeaderde handen. Paf- bleke koppetjes. De zon bestraalt hen ge nadeloos: geen vouwtje, geen trekje, geen vlekje, geen haartje, geen bultje of het is helder zichtbaar. Zo'n terras is één groot geneesbed. Men geneest er van allerlei. Van griep en koutjes. Van de duistere zor gen van de donkerte. Van de beklem mingen van het binnen-zitten. Van het kachelmodderen. Het is een reinigen van allerhande winter gemeens. Men praat er niet. Men denkt er niet. Men laat het sei zoen van de bevrijding over zich komen, voelt zich een ander mens, en als men opstaat is men doodmoe: genezen ver moeit. Terraszitten is een reiniging. Dat ver klaart waarom, juist in het seizoen dat de eerste terrassen openbloeien met talloze bleke gezichtjes, de huisvrouwen zo ge laden worden met geweldige driften en aan de schoonmaak móeten beginnen. Want schoonmaak zit dieper dan alleen maar ,de kachel eindelijk op zolder", de „boel schoon" en „dat motst toch óók no dig er is gedaan worden". Schoonmaak zit in de ziel. Het is het wegbezemen van de winter. En dat is ons kwieke demietje ook. Alsmede ons fijne sokje. Duif ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15252 VERFROLLERS (Van onze correspondent De twee Fokker F-27 „Friendships", die de KLM enkele jaren geleden bestelde, zullen op zijn vroegst eind van dit jaar worden afgeleverd. Intussen is nog steeds niet bekend welke bestemming de KLM aan de toestellen zal geven. Het feit dat de „Friendships" ondanks haar uitstekende kwaliteiten moeilijk in de vliegschema's van de maatschappij zijn in tt passen, wijst er eerder op dat de vlieg tuigen indertijd zijn besteld om steun te geven aan de verkooppositie van Fokker in het buitenland. Voorts ligt voor de hand dat het niet rendabel is slechts twee toestellen van een bepaald type in bedrijf te stellen. De beide „Friendships" vormen geen serie. De KLM zou dus voor deze twee vlieg tuigen van afwijkend type aparte onder delen moeten aankopen, een aparte werk plaats moeten inrichten en er speciaal personeel voor moeten omscholen. Hier voor liggen de kosten uiteraard te hoog. Hoewel de KLM nog niets heeft beslist, kan het daarom geen verwondering wek ken, indien de maatschappij zou trachten de beide „Friendships" weer van de hand te doen. Een aanwijzing in deze richting is ook, dat de KLM bij de Fokkerfabrieken ver zocht de orders van een buitenlandse maatschappij op „Friendships" prioriteit te geven. De „Friendships" kunnen worden gezien als opvolgers van de Dakota welk type toestel reeds vrijwel uit de KLM-vloot is afgevoerd. Zij kunnen vooral van waarde zijn voor maatschappijen zoals enkele Zuidamerikaanse, die diensten onderhou den op korte routes, welke met een grote frequentie worden gevlogen. Inmiddels heeft de KLM alle mogelijk heden bekeken om de beide bestelde „Friendships" aan het bedrijf dienstbaar te maken. Er is daarbij b.v. gedacht aan de luchtkarteringsdienst. Men kan echter niet anders dan concluderen, dat toestellen als de Fokker F-27 voor een maatschappij ais de KLM in het huidige ontwikkelings stadium niet efficiënt bruikbaar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5