Kabinet-Gaillard viel over de Tunesische kwestie Conservatieven bezegelden zijn lot: 321 tegen 255 HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen slechte dag voor Padang in de vreemde burgeroorlog Communistische fractie in Tweede Kamer gesplitst Engelse begroting - optimistisch maar vrij tam - ingediend Politiek verraad", zegt Paul de Groot Langdurige en pijnlijke crisis voorzien Vannacht om het vriespunt Zeven geheime Amerikaanse kernproeven onthuld Britten zonden stille proef hebben genomen Het woord is aan Djakarta's vloot heeft de kust verlaten en de rebellen boeken diplomatieke winst Drie kinderen gedood in het verkeer Radio-Cairo roept Irakiërs tot opstand op Twee personeelsleden van warenhuis in arrest Onder verdenking van verduistering van f 130.000 Offcier in beroep tegen invrijheidstelling van directrice rusthuis Nederlandse straaljager in Duitsland verongelukt 72e JAARGANG No 235 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 16 APRIL 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 83 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Later weer toenemende bewol king met enige regen of mot regen. Vannacht in het binnen land temperaturen om het vries punt, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Overwegend matige wind tussen noord en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Om half een in de afgelopen nacht is de Franse radicale minister-president Félix Gaillard ten val gebracht, naar aanleiding van de Tunesische kwestie, waarvoor de regering het parlement van zijn paasreces naar Parijs had terug geroepen. Een meerderheid van 321 tegen 255 stemmen sprak zich uit tegen de minister-president, die vijf maanden aan het bewind is geweest. Ofschoon Gaillard de vertrouwenskwestie niet uitdrukkelijk aan de stemming had verbon den, aanvaardde president René Coty toch zijn ontslag. Lijkbleek, en op van vermoeidheid, sprak Gaillard, na zijn bezoek aan het staatshoofd, de traditionele woorden bij een dergelijke gelegenheid uit. De binnenlandse en buitenlandse omstandigheden maken het, aldus de jonge ex-premier, noodzakelijk zo spoedig mogelijk een einde aan deze crisis te maken. Helaas ziet nog niemand langs welke weg. Men neemt in diplomatieke kringen aan, dat de val van het kabinet ook het einde betekent van de goede „diensten" der Anglo-Amerikaanse bemid delaars Murphy en Beeley. Van de opening van de vergadering, 's middags om drie uur, af wist men dat het lot van Gaillard, evenals dat van zyn voorganger Bourgès-Maunoury een halfjaar geleden, afhankelijk zou zijn van een veer tig tot vijftig conservatieve afgevaardigden. De positie van de regering was netelig en in de wandelgangen werden voor Gaillard's toekomst weinig francs meer gegeven. De rechtse woordvoerders somden de tegenstrijdigheden in het Noordafrikaanse beleid van de regering op en inderdaad is het moeilijk vol te houden, dat Gaillard de laatste weken een rechte koers heeft ge volgd. Nadat hij de kwestie van de grens controle herhaaldelijk een onmisbare voor waarde voor Frankrijk had genoemd, werd de capitulatie voor Bourguiba op dit punt, onder de persoonlijke druk van president Eisenhower, blijkbaar plotseling, van se condair belang geacht. Om de meerderheid te ontzien, wier inzichten hij totdusver al tijd consequent gedeeld had, kon hij zijn rechtervleugel moeilijk voor de voeten werpen, dat het hele huidige drama met Tunesië begonnen was met het bombar dement op Sakiet, dat de premier al weer onder drang der rechter vleugel officieel op de rekening van Frankrijk geschreven had. Daardoor verkeerde zijn pleidooi gis teren op een gespannen voet met de logica. Gaillard hield de Kamer voor, dat er geen andere keuze was dan tussen oorlog met Tunesië of onderhandelen, zonder evenwel te kunnen erkennen, dat hij na Sakiet en met Sakiet al op het verkeerde paard had gewed. Bovendien was de premier ter wille van de Franse waardigheid wel verplicht de beslissende pressie van Washington met de mantel der liefde te bedekken, waar Eisenhower's brief in de wereldpers uit voerig van commentaar was voorzien. Deze onbehaaglijke positie moet de intel ligente, en anders zo beheerste, Gaillard zich wel bewust zijn geweest. Zijn zicht baar geprikkelde stemming, die hem enige malen tot nijdige uitvallen tegen de gaullist Soustelle verleidde, mocht wel uit die om standigheid worden verklaard. Er was ge rede aanleiding Gaillard verwijten te doen over zijn Noordafrikaanse politiek en hem zijn gerechte straf niet te onthouden. An derzijds waren de Algerijnse en Tunesische problemen in feite aangelegenheden van internationaal beraad geworden, zodat de crisis in Parijs de Franse invloed nog meer zal verzwakken. Het nationalisme, dat gistermiddag voor al door de rechtse gaullist Jacques Sou- stelle met weinig kieskeurige middelen werd aangewakkerd, heeft evenwel op nieuw gezegevierd. Coty consulteert De weg, die uit deze crisis zal leiden, valt moeilijk te overzien en is gebarrica deerd met tal van obstakels. Uitgesloten is dat de ultra-rechtse oppositie, die voor Gaillard's val verantwoordelijk moet wor den gesteld, zelf in staat zou zijn een regering te vormen. Vermoedelijk zal, om tijdverlies te voorkomen Soustelle niet eens een opdracht ontvangen. Wel staat onge twijfeld op de kandidatenlijst de gematig de conservatief Antoine Pinay, die bij een vorige gelegenheid mislukte, en ook de socialist Guy Mollet, die de touwtjes van het parlement achter de schermen altijd stevig in handen houdt. Mollet heeft echter al gezegd, dat zijn partij zich bij de vor ming van een nieuwe regering afzijdig wil houden. Een opmerking, die vermoedelijk de prijs voor socialistische deelneming zo hoog mogelijk moet opvoeren. De crisis die in de lucht hing, maar over het algemeen nog niet werd verwacht, is tegen de tra ditie uitgebroken naar aanleiding van een WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heelt bekendgemaakt dat er behalve de negen tig bekende, nog zeven, niet eerder ge melde, kernontploffingen teweeg zijn ge bracht bij Eniwetok vier in 1956 en drie in 1954. Op aandringen van geleerden zijn deze proefnemingen thans bekendgemaakt Rusland heeft ongeveer 55 en Groot-Brit- tannië zestien proeven genomen. NEW YORK (Reuter) Volgens de „New York Post", heeft Groot-Brittan- nië een kernontploffing teweeggebracht, die niet door anderen is waargenomen. Het zou een kleine atoombom zijn geweest die door 'n vliegtuig werd uitgeworpen en op een hoogte van meer dan 12.000 meter is ontploft. De proef is, volgens de jour nalist, Robert S. Allen, speciaal voor dit j doel genomen in de reeks Britse kernex plosies vorig jaar in het gebied van het Christmas Island in de Stille Oceaan. De kracht van de ontploffing was minder dan een kiloton (duizend ton tnt). Op 800 kilo- meter van de ontploffing is zij niet gere- j gistreerd. Samuel Johnson: De jacht, een noodzaak voor de wilden in het oerwoud, is een vermaak voor Engelse gentlemen geworden. Gaillard kwestie van buitenlandse politiek. Ook die omstandigheid zal een oplossing zeker niet vergemakkelijken. Vanmiddag begint pre sident Coty met zijn politieke raadplegin gen. Men voorziet een langdurige, pijnlijke en vooral kostbare, crisis. (Van onze reisredacteur) SINGAPORE, 15 april Nadat Djakar ta's vloot gisteren uit Padangs gezichtsveld was vertrokken en de wekenlang genoemde •nvasiedatum verstreek zonder dat iemand voet aan wal op Sumatra zette, kraaide radio-Padang gisteravond triomfantelijk victorie. Hoewel de rebellenberichten over imaginaire bomaanvallen op Bandung en het eiland Tandjung Pinung tenminste zeer voorbarig zijn, valt niet te ontkennen dat Djakarta aarzelt, en de rebellen inmiddels op het politieke en diplomatieke front uiterst actief zijn. Hoewel immigratie-ambtenaren in Singa- (Van onze Kamerverslaggever) De splitsing in de communistische fractie in de Tweede Kamer is gistermiddag aanleiding geweest tot het afleggen van verklaringen namens elk van de twee groepen. Mede namens mevrouw Lips-Odinot en de heren Wagenaar en Brandsen zei de heer Gortzak, dat zij door de C.P.N. zijn geroyeerd en dat van hen is geëist hun zetels in de Tweede Kamer ter beschikking te stellen. Zij hebben geantwoord dit niet te zullen doen, omdat in de C.P.N. de heer De Groot een beleid voert, dat in strijd is met de Leninistische beginselen, waardoor oen kameraadschappelijke discus sie over de meningsverschillen in de partij onmogelijk is. „Men noemt ons besluit zetelroof", aldus de heer Gortzak, „maar ik noem het zetelroof wanneer iemand een zetel in de Kamer bezet houdt, maar nooit in de vergadering verschijnt!" Dit was een steek op de heer De Groot, waar de Kamer hartelijk om lachte. „Wij wensen strijd te blijven voeren voot het communisme", vervolgde de heei Gortzak. „Zodra in de C.P.N. weer critiek mogelijk is, zullen wij ons aan de wil var de partij onderwerpen. Maar van heden af vormen wij in de Kamer een zelfstan dige communistische fractie. Wij betreu ren deze splitsing. Deze toestand zal bin nen korte of langere tijd worden gecorri geerd. De toekomst behoort aan het com munisme. Ook in ons land zal het commu nisme uiteindelijk zegevieren, maar daar voor is het nodig dat de communistische partij van fouten wordt .gezuiverd. Wij staan in dienst van het communisme en voor anti-communisme, in welke vorm ook is voor ons geen plaats", aldus de heer Gortzak. Mede namens de heren Bakker en Borst zei de heer Paul de Groot, dat de kamer leden Gortzak, Wagenaar, Brandsen en Lips-Odinot uit de partij waren gezet, om dat zij de C.P.N. schade hebben berok kend. „Het is politiek verraad aldus de heer De Groot dat zij hun zetels in de Kamer blijven bezetten. Zij maken geen deel meer uit van de fractie der C.P.N. in de Tweede Kamer." Mr. Burger (P.v.d.A.) noemde de ge beurtenissen in de C.P.N. kiezersbedrog en een kenmerk van grondeloze immora liteit. „De communisten spreken over de mocratie, maar dat is misbruik van het woord. Uit deze hele geschiedenis spreekt gewetenloze machtslust van de dictatuur. De heer Gortzak klaagt over een laster, die over hem en de heer Wagenaar wordt uitgestort, maar waar was de heer Gort zak, toen er gelasterd werd over Koos Vorrink? Het is alles de consequentie van het walgelijke systeem dat zij aanhangen. Wanneer zij hopen op zege van het com- rrunisme, dan hopen zij op al die walge lijkheden, waarvan zij thans maar een heel klein beetje ondervinden", aldus mr. Burger. Deze verklaringen werden afgelegd na pore zulks ontkennen, verluidt dat zeven rebellen-leiders gisterjn in, of bij, Singa pore in het geheim hebben geconfereerd. Onder hen zouden zich de nieuw benoemde rebellenopperbevelhebber. generaal-majoor Alex Kawilarang, kolonel Ventje Sumual, overste Warouw en de zo juist overgegane militaire attaché in Singapore, majoor Nurdin. bevonden hebben. Een van de be sproken onderwerpen zou de omzetting van diplomatieke posten in het buitenland zijn. Deze zullen worden bemand met militaire attachés en jonge diplomaten, die hun trouw aan Djakarta opzeggen. Hoewel de tweede man van het consulaat-generaal in Singapore, Amin Azhari, een familielid van Barlian, tijdig door Djakarta is terug geroepen om desertie te voorkomen, heb ben tenminste zes leden van de veertig man omvattende staf besloten de rebellen- kant te kiezen. Twee verdere kandidaten zouden de mi litaire attaché's in Bonn, kolonel Askari en luitenant-kolonel Pandjaitan, zijn. De re bellen maakten voorts bekend dat de lucht machtattaché in Manilla, majoor Muharto, in Menado is aangekomen. Het bericht is kennelijk bedoeld om de wind uit de zeilen te nemen van Djakarta's aantijging, dat de B-25 die het vliegveld van Makassar bom bardeerde. tot Tsjangs luchtmacht behoor de. De rebellen kondigen verder aan, dat hun eenmansluchtmacht spoedig uitgebreid zal worden en dan aanvallen op Djakarta zal kunnen ondernemen. Hoewei dit opti misme wat voorbarig lijkt en de regerings troepen op Sumatra overland nog steeds oprukken, heeft Padang in de vreemde oor log, waarin meer met woorden en psycho logische effecten, dan met kogels of gra naten wordt geschoten, gisteren geen slech te dag gehad. De communisten in de Tweede Kamer zijn nu verdeeld in twee groepen: de C.P.N.-leden en de door de partij ge- royeerden. Zij zitten in de Kamer echter by elkaar. Op de foto ziet men de heer Gortzak (vooraan) in gesprek met de heer Wagenaar. Naast de heer Wagenaar mevrouw Lips-Odinot en de heer Brandsen. Daarachter de heer Paul de Groot (links) en naast hem de heer Borst. de installatie van de heer Brandsen als nieuw Kamerlid, opvolger van de heer Reuter, die was afgetreden na het conflict met de heer Paul de Groot. Na het afleggen van de verklaringen van de heer Gortzak en de heer De Groot heeft men de verdere middag alleen af en toe nog de vier „rebellen" in de Kamer gezien. De drie leden van de C.P.N., die vlak achter hen zitten hebben zich niet meer vertoond. Het gevolg van de splijt zwam in de communistische gelederen zal zijn, dat er nu geen communistische mo ties meer kunnen worden ingediend, want daarvoor zijn tenminste vijf handtekenin gen nodig. Morgen viordl te Brussel de wereld tentoonstelling geopend. Het atomium met zijn glanzende bollen rijst uit de verte op achter de klokketoren uit Aarle-Rixtel, die de plaats markeert van het Nederlands paviljoen. Bij het paviljoen is een smal dijkje gebouwd, waarop zich drie gastvrouwen hebben begeven met haar levende mascotte, een geit. Op de weg tussen Almelo en Tubbergen is de 3-jarige Johanna Borgerink uit Har- brinkshoek, gemeente Tubbergen, door een auto aangereden en gedood. Het tweejarige .jongetje K. Ruitenberg is in de Abel Tasmanstraat te Zwolle door een achteruitrijdende auto overreden en gedood. De dertienjarige Marietje van Hooy- donk dit in de Heuvelstraat te Breda on verwacht de weg overstak, is aangereden door een vrachtauto en op slag gedood. LONDEN (Reuter) Radio-Cairo heeft het Iraakse volk opgeroepen op te staan tegen „de Hasjemitische heersers, tenein de een nieuwe imperialistische samenzwe ring tegen de Verenigde Arabische repu bliek te verhinderen". De oproep werd uitgezonden namens Irakiërs die in Syrië wonen. Radio-Cairo beschudigde premier Noeri el Said ervan, dat hij de „bevrij ding van Irak en Jordanië van vreemde overheersing" belemmert. Voorts uitte Radio-Cairo de beschuldiging, dat Israel troepen samentrekt aan de Syrische grens en dat ook Iraakse troepen aan de Syri sche grens worden geconcentreerd „om een verraderlijke Israëlische aanval" te steu- De Haarlemse politie is overgegaan tot de arrestatie van een 45-jarige in-en ver koopchef, wonende in Beverwijk, en een 32-jarige verkoper uit Bloemendaal, die ervan verdacht worden onregelmatigheden te hebben gepleegd ten nadele van hel warenhuis Vroom en Dreesman in Haar lem, waar zij in dienst waren, tot een be drag van 130.000. Als hoofdverdachte wordt de verkoper gezien, die door middel van falsificaties in de interne administratie gedurende de afgelopen vyf jaar voor het genoemde bedrag goederen aan de magazynen zou hebben onttrokken. De in- en verkoopchef, die gearresteerd werd wegens een geringe verduistering in dienstbetrekking, is voorgeleid voor de officier van Justitie. Men onderzoekt of en in welke mate hij de verkoper bij de verduisteringen behulpzaam is geweest. Naar wfl vernemen heeft de Haarlemse officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman hoger beroep aangetekend tegen de beslissing van de rechter-commis- saris mr. L. \V. M. Drabbe, volgens welke de 45-jarige directrice van een rusthuis in Haarlem gisteren op vrije voeten is gesteld, nadat zij op grond van tegen haar gerezen verdenkingen sinds 3 april in arrest is geweest. Volgens de Haarlemse politie berusten berichten die onder meer in één der Haarlemse bladen hebben gestaan als zou zij bekend hebben vierhonderd ampul len morfine door heling te hebben ver kregen, niet op waarheid. Het betreft hier een oude zaak, die ongeveer vier jaar geleden heeft plaats gehad en die destijds door de officier van Justitie is geseponeerd. Diens beroep tegen de beslissing van de rechter-commissaris staat geheel los van deze kwestie. De directrice zou indertijd morfine heb ben gebruikt, die door een 43-jarige ver pleegster uit één der Haarlemse ziekenhui zen was ontvreemd. Deze verpleegster, die ook enige tijd in arrest is geweest, is even eens op vrije voeten gesteld. Naar wij ver nemen zal deze zaak geseponeerd blijven en zullen de directrice de destijds gepleegde feiten niet opnieuw ten laste worden ge legd. Wel zou nog een onderzoek gaande zijn naar andere door haar gepleegde straf bare handelingen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162' WOLLEN SPORTTRUIEN (Van onze correspondent in Londen) De dinsdag door de nieuwe Britse kan selier voor de schatkist, Heathcoat Amory, ingediende begroting is optimistisch maar vry tam; de inflatie is namelijk nog steeds niet bedwongen en afgewacht moet wor den welke invloed de Amerikaanse reces sie op de Engelse economie zal hebben. Niettemin is de conservatieve regering voortgegaan met de ditmaal zeer geringe vermindering van de belastingdruk. De winstbelasting werd vereenvoudigd in de hoop dat meer dividend zal worden uitgekeerd en voor herbelegging bestemd. De oppositie sprak de vrees uit dat deze maatregelen een averechts gevolg zullen hebben, tenzij gekoppeld aan belasting op kapitaalwinst, het socialistische stok paardje. Een andere stimulans voor bet bedrijfsleven is de versnelde afschrijving en de verhoging van de investeringsaftrek. Over de werkloosheid, welke gemiddeld 2 percent bedraagt, maakt de regering zich in het algemeen nog niet bezorgd, maar wel over de bijzonder zwaar getroffen ge bieden, welke nu geholpen zullen worden doof leningen aan de industrie en ophef fing van bepaalde financiële beperkingen. Gisteren is een straaljager een F-84- Thunderstreak van de vliegbasis Eindho ven, tussen Straatsburg en Freudenstadt in West-Duitsland verongelukt. Het toe stel was bezig met een laagvliegoefening en heeft daarbij de grond geraakt, waar na het is geëxplodeerd. De 26-jarige re serve eerste luitenant-vlieger-waarnemer J M. Kalis uit Eindhoven kwam om het leven. Hij was gehuwd en had één kind. De kanselier legde de nadruk op de nood zaak om het Britse Gemenebest op de been te houden en op de uitbreiding van de wereldhandel, waarmede Engeland staat of valt. Hij wilde niets weten van degenen, die Engelands bankiersfunctie in het ster- lingblok wensen op te geven. Gezien de prijsdaling van primaire pro- dukten bereidt Engeland er zich thans op voor dat in de komende maanden ver schillende landen van het Gemenebest aanspraak zullen maken op hun sterling- saldi in Londen. Vandaar dat de regering extra risico's met de valuta wil vermijden en een uiterst voorzichtig beleid voert. Het doel van de begroting is een stevige basis te vormen voor nieuwe economische ex pansie, welke zal worden hervat, zodra prijsstabilisatie is verkregen. Amory gaf de verzekering dat deze nooit mag worden bereikt door middel van werkloosheid. Labour ontving deze woorden met hoon gelach. Een groot voordeel is dat de im port-prijzen met gemiddeld 11 percent zijn gedaald, zodat de export een stootje kan velen. Deze gunstige toestand is volgens de kanselier een goede kans om eindelijk de prijzen in de hand te houden, of zelfs te verminderen. De inkomsten voor 19581959 zijn ge schat op 5.490.000.000 pond sterling, de uit gaven op 5.075.000.000 pond sterling, of 155.000.000 meer dan vorig jaar. Het meeste hiervan komt op rekening van de sociale verzorging. Amory's voorganger Thornycroft was afgetreden omdat hij wei gerde de regeringsuitgaven hoger te be groten dan de werkelijke uitgaven van vorig jaar. Het begrote overschot op de gewone dienst bedraagt thans 415.000.000 pond sterling. Hiervan geeft de kanselier in een vol jaar 108.000.000 pond weg in de vorm van belastingverlichting. Het tekort van de kapitaaldienst bedraagt 600.000.000, zo dat het totale deficit 185.000.000 pond be draagt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1