ELECTRO LUX de ïmaUwu koelkast Panda in het Wilde Westen -mm w Interimrapport van de S.E.R. inzake overgangsregeling S^fG^GOeTandpasfa vansfanding*™ Zacht en zonnige weekeinde ll Wereldnieuws J Weduwen- en wezenverzekering fre,huid? Gewapend Betonbouw zeer goed van orders voorzien Honderd werknemers bij Hazemeyer ontslagen Gang van zaken bij Gero zeer bevredigend Prijzenindex in V.S. Fridorinventaris geveild; opbrengst ruim 76.000 Emissie Nationale Borgmij. Sterk gestegen aanvoer bij de Algemene Friesche en Groot-Noordhollandsche Dividendvoorstellen RADELOZE CAPTAIN Philipsaandelen spoedig op Westduit se beurzen Deens disconto verlaagd Nieuwe uitgifte van schatkistpromessen ÏB Verschures scheepswerf goed van orders voorzien Ogem emitteert 5Vi percent obligaties tegen 99 percent Verslag Sallandsche Bank uit binnen- en buitenland Kort economisch nieuws och ió het zo Oriëntatiez n ATERDAG 19 APRIL 195 (Van onze correspondent) DEN HAAG De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich dooi de Sociaal-Economische Raad laten advi seren over de bij invoering van een wedu wen- en wezenverzekering te treffen over gangsregeling met betrekking tot de aan spraken op weduwen- en wezenuitkerin gen uit de Invaliditeitswet en uit de onge vallen wetten. Om een vertraging in de voorbereiding van de nieuwe regelingen met betrekking tot de invaliditeitsverzekering en de we duwen- en wezenverzekering te voorko men, heeft de S.E.R. gemeend, daar aan de weduwen- en wezenverzekering priori teit wordt gegeven, een interimrapport van beperkt karakter te moeten uitbrengen. Het advies heeft dan ook slechts betrek king op een overgangsregeling voor de weduwen, die nog geen 65 jaar zijn, en voor de wezen, tot welke categorieën naar mag worden verwacht de nieuwe weduwen- en wezenverzekering zich zal uitstrekken. Een tweede beperking is, dat de over gangsregeling, welke in het advies in over weging wordt gegeven, slechts is bedoeld voor de periode, welke gelegen zal zijn tussen de invoering van de weduwen- en wezenverzekering en van de nieuwe inva liditeitsverzekering. Nieuwe toeslagen De S.E.R. adviseert tenslotte de krach tens premiebetaling verworven aanspra ken op weduwen- en wezenrenten krach tens de invaliditeitswet gedurende de in terimperiode te handhaven; geen nieuwe toeslagen op weduwen- en wezenrenten krachtens de invaliditeitswet te verlenen; de toeslagen op de weduwen- en wezen renten krachtens de invaliditeitswet, waar op op 't tijdstip van invoering van de we duwen- en wezenverzekering aanspraak bestaat, te doen vervallen, behoudens voor de weduwen, die geen aanspraak verkrij gen op een uitkering krachtens de wedu wen- en wezenverzekering, en de aanspra ken op weduwen- en wezenrenten krach tens de ongevallenwetten en de daarop verleende bijslagen te handhaven, met die verstande echter dat indien gelijktij dig aanspraak bestaat op uitkering krach tens de weduwen- en wezenverzekering, de aanspraak op de uitkering krachtens de ongevallenwetten slechts wordt genoten voor zover zij de uitkering krachtens de weduwen- en wezenverzekering overtreft. Cumulatie van uitkeringen De S.E.R. is er zich van bewust dat de gevolgde procedure het gevaar oproept, dat door een als tijdelijk en voor een be perkte groep bedoelde overgangsregeling een nieuwe situatie wordt geschapen, wel ke niet meer ongedaan gemaakt kan wor den en zodoende de definitieve regeling beïnvloedt. Indien bij de weduwen- en we zenuitkering krachtens de weduwen- en wezenverzekering en de weduwen- en wezenrenten krachtens de ongevallenwet ten tot anti-cumulatie wordt overgegaan ADVERTENTIE Dabyderm-zeep Goede resultaten over 1957 Ondanks tegenwerkende factoren, onder andere de ontwikkeling der conjunctuur, moeilijkheden op de kapitaalmarkt en vooi-ai de politiek van bestedingsbeperking, was de n.v. Internationale Gewapend Be tonbouw te Breda in 1957 ruimschoots van werk voorzien en leverden de gereedge komen werken bevredigende uitkomsten op. De exploitatierekening en diverse baten bedroegen 1.814.764 (v.j. 1.453.111). Na aftrek van algemene kosten ad 833.151, afschrijving op activa ad 200.779, ven nootschapsbelasting ad 420.000 en een dotatie voor reserve bijzondere doeleinden ad f 100.000 enzovoorts resteert een saldo winst van 239.462 211.202). Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent (8 per cent). Het nieuwe boekjaar werd ingegaan met een belangrijke orderportefeuille, waaraan nog enkele grote opdrachten konden wor den toegevoegd. Gemeend wordt dat de be zetting voor 1958 bevredigend zal zijn. De directie van de n.v. Fabriek voor Elektrische Apparaten Hazemeyer te Hen gelo (O), heeft zich genoodzaakt gezien wegens verminderde werkzaamheden in het bedrijf aan een aantal werknemers ontslag aan te zeggen. Als gevolg van de reeds in 1957 verminderde hoeveelheid werk werden afvloeiende arbeidskrachten al niet meer vervangen en moesten vele interne overplaatsingen tot stand gebracht worden. Tenslotte bleek ontslag toch niet te vermijden omdat de vermindering van werk zich in 1958 in sterke mate voort zette. De maatregel betreft 80 werknemers in het bedrijf te Hengelo en 25 personen in de fabriek te Breukelen. In het verslag over 1957 van de n.v. Gero- fabriek te Zeist wordt gezegd dat de gang van zaken zeer bevredigend kan worden genoemd. De exploitatierekening heeft 993.553 bedragen (v.j. 775.074). Na afschrijvingen, rente, voorzieningen diverse risico's en een storting algemeen reservefonds resteert een netto winst van 228.748 186.745). Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent over het onveran derde aandelenkapitaal (v.j. V/s percent). De verkopen, zowel in het binnen- als in het buitenland, zijn belangrijk toegenomen. De stijging van de prijzen der voornaamste grondstoffen zette zich nog voort. Ook de ontwikkeling van een aantal andere kosten vertoonde een opwaartse lijn. De belang rijke investeringen en de voor de opvoe ring van de omzet nodige vergroting van werkvoorraden hebben zware eisen gesteld aan de liquiditeit. Ter voorziening in de behoefte aan middelen werd f 470.000 aan langlopende middelen opgenomen. zullen de uitkeringen op grond van de on gevallenwetten verminderen. Over de hier bij te volgen gedragslijn met betrekking tot de niet tot uitkering komende bedra gen onthoudt de raad zich van een oor deel. Verzekeringstechnische aspecten spelen hierbij een zo belangrijke rol, dat voor het uitbrengen van een advies hier omtrent de Sociale Verzekeringsraad het daarvoor aangewezen orgaan moet wor den geacht, aldus de S.E.R. De S.E.R. ad viseert verder gezien bepaalde bezwaren om verworven aanspraken aan te tasten in de interim-periode bepalingen ter voorkoming van samenloop van de we- duwenrenten krachtens de invaliditeits wet en van de uitkeringen krachtens de weduwen- en wezenverzekering achterwe ge te laten. Deskundigen van de Amerikaanse rege ring voorspellen, dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in de Ver enigde Staten voor maart een record te zien zal geven. Dit indexcijfer is de afgelo pen achttien maanden, ondanks de huidi ge economische inzinking, met 16 punten gestegen. Men moet thans 1,23 dollar uit geven om datgene te kopen waarvoor men in 1948 1 dollar moest betalen. (Reuter). De in het Venduhuis der Notarissen te Den Haag gehouden openbare verkoping van de inventaris der Fridor-fabrieken, waaronder begrepen waren een aantal ma chines, kantoormachines en kantoormeu belen en vele andere losse goederen, heeft ruim 76.000 opgebracht. De uitgifte van 270 aandelen op naam in stukken van 1.000, waarop 25 percent te storten, ten laste van de n.v. Nationale Borg-Maatschappij n.v. te Amsterdam wordt aangekondigd door de firma's Ver meer en Co. en Patijn van Notten en Co. bij wie de inschrijving zal zijn op vrijdag 2 mei. De uitgifte is uitsluitend voor aan deelhouders in de verhouding van 1 nieuw aandeel op 6 oude tegen 100 percent. De uit te geven aandelen delen ten volle in de winst over 1958 en volgende boekjaren. Indien de erkenning voor een inschrij ving niet zou worden gekregen, hebben emittenten het recht de betreffende in schrijving te weigeren. De storting zal moeten geschieden op maandag 12 mei. Het bestuur is voornemens voor te stellen 5 percent 50 per aandeel) uit de reserve op de oude zowel als op de uit te geven aan delen bij te schrijven, alsmede een stock dividend en een herkapitalisatiedividend betaalbaar te doen stellen. Tevens zal wor den voorgesteld 15 percent dividend 37.50 per aandeel) over 1957 op de oude aandelen te doen uitkeren. ADVERTENTIE De door een belangengemeenschap ver bonden Algemeene Friesche Levensver zekeringmij. te Leeuwarden en de Groot- Noordhollandsche van 1845 te Amsterdam hebben in 1957 een aanvoer van nieuwe verzekeringen gehad van 389 miljoen welke 21,8 percent groter was dan die in het jaar daarvoor van 319 miljoen. De af voer beliep 161 miljoen (v.j. 131 mil joen), zodat de netto vermeerdering 228 miljoen 188 miljoen) bedroeg. De ver zekeringsstand kwam daardoor op 2,4 miljard. De bedrijfswinst van de twee instellin gen gezamenlijk bedroeg 5.193.510 (4.849.482). Hiervan gaat 3.77.496 naar de extra-reserves, 47.507 wordt gereser veerd voor belastingen, terwijl bij de Al gemene Friesche 1.368.506 als overschot voor verzekerden resteert. Omdat uit vo rige boekjaren reeds een overschot voor verzekerden gereserveerd was van ƒ2.609.639, is ultimo 1957 dan als over schot voor verzekerden' beschikbaar 3.978.145. Van dit laatste bedrag wordt f 1.792.191 bestemd voor de verzekerden in de afdeling volksverzekering. Dit be drag zal voldoende zijn om in alle groepen van deze afdeling, welke voor winstverho ging in aanmerking komen, de verzekerde bedragen te verhogen met 5 percent der bedragen, die tot grondslag van zulke ver hogingen dienen. Het restant van het over schot, groot 2.185.954, blijft als over schot voor de verzekerden in de afdeling levensverzekeringen gereserveerd. Aan termij npremiën werd ontvangen 46,5 (43,1) miljoen en aan koopsommen 15,5 (17,5) miljoen. De premiereserves beliepen bij beide instellingen gezamen lijk ultimo 1957 580 (534) miljoen, de extra-reserves kwamen op 17,2 miljoen. Belegd was eind 1957 in vaste goederen 25 (24) miljoen, hypotheken 79 (69) miljoen, effecten f 36 (35) miljoen, lenin gen op schuldbekentenis 373 (335) mil joen en „andere beleggingen" 63 (62) miljoen. De gemiddeld gemaakte rente steeg bij de Algemeene Friesche van 3.63 tot 3.74 percent, bij de Groot-Noordhollandsche van 3,70 tot 3,78 percent. De gemiddeld benodigde rente daalde respectievelijk van 2,90 tot 2,87 percent en van 2,77 tot 2,75 percent, zodat de rentemarge bij de al gemeene Friesche 0,87 (0,73) percent be droeg en bij de Groot-Noordhollandsche 1,03 (0,93) percent. ADVERTENTIE Waarom neemt de RENAULT-verkoop steeds toe? 1. Lage aanschaffingsprijs. 2. Lage onder houdskosten en benz.verbruik. 3. Minimum wegenbelast. 4. Prachtige wegligging (Veiligi) Geheel vrijblijvend nadere inlichtingen bij GARAGE DEN HOUT In de vergadering van commissarissen van Grand Hotel Krasnapolsky n.v. is be sloten aan de aandeelhouders op de jaar lijkse algemene vergadering, welke zal worden gehouden op 5 juni, voor te stel len over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 171/2 percent (onver anderd). De raad van commissarissen der n.v. Nederlandsche Bioscooptheaters (N.B.T.) heeft besloten aan de in mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1957 te bepalen op 17 (v.j. 21) percent voor de cumulatief preferente aandelen en op 9 (v.j. 10) percent op de preferente en ge wone aandelen. ADVERTENTIE Free-kick, hands, buitenspel, corner... en de scheidsrechter fluit niet eens... hij loopt maar te lezen!" (Zó boeiend is nu PANORAMA!) De voorzitter van de raad van bestuur van de Philips Gloeilampenfabrieken, ir. P. F .S. Otten, heeft medegedeeld, dat te Hamburg het prospectus inzake de note ring in Duitsland van de gewone aandelen n.v. Gemeenschappelijk Bezit van Aande len Philips Gloeilampenfabrieken is on dertekend en dat zeer binnenkort deze aandelen tot de officiële handel aan de beurzen te Hamburg, Berlyn, Dussel- dorp, Frankfort aan de Main en Mtinchen zullen worden toegelaten. Over de belangstelling voor de beursno tering in Zwitserland is men bij Philips, ofschoon deze niet enorm is, niet ontevre den. De Deense Nationale Bank heeft de ren tevoet met een half percent verlaagd tot vijf percent. De maatregel is genomen met het oog op de economische teruggang. De interes voor kortlopende leningen werd gebracht van 6,5 op 6 percent en voor langlopende leningen van 6 tot 5.5 percent. De rentevoet in Denemarken is sedert juli 1954 ongewijzigd gebleven. De Deense minister van Financiën heeft de stap van de nationale bank toegejuicht en de hoop uitgesproken, dat andere ban ken het voorbeeld zullen volgen. Volgens de minister zou de hele economie van de maatregel profiteren, maar de landbouw in het bijzonder. (UP). Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op maandag 21 april 1958 ten kan tore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de afgifte over de toonbank zal worden opengesteld van driemaands schatkistpromessen tegen een disconto van 3 percent 's jaars. Voorts zal op maandag 28 april 1958 ten kantore van voornoemde agent de in schrijving worden opengesteld op schat kistpromessen met een looptijd van res pectievelijk zes, negen en twaalf maan den, tot een bij de toewijzing vast te stel len bedrag. Deze laatste schatkistpro messen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000 en worden uitgegeven onder dag tekening van 1 mei 1958. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toege wezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 1 mei 1958 vóór 12.30 "ur. ADVERTENTIE Tussen een hogedrukgebied, waarvan het geleidelijk naderbij, maar het zal waar centrum vanmorgen boven Spanje was ge- schijnlijk het weer in onze omgeving niet voor morgenavond beïnvloeden, zodat het legen, en een aantal depressies op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan, komt een brede westelijke tot zuidweste lijke luchtstroming voor, waarmede zachte oceaanlucht naar West-Europa wordt ge voerd. In Zuid-Engeland steeg de tempe ratuur gistermiddag tot 17 graden. Ook in ons land zal het tijdens het weekeinde zacht weer zijn. De. depressie-activiteit op de oceaan neemt echter weer toe. Het front van een storing ten westen van Schotland komt zondag droog zal zijn met zonnige perioden. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew. w geheel bew. wzw half bew. wzw lichte regen w lichte regen zw geheel bew zw geheel bew. zw Vlv. Z.-Limb. lichte regen zzw Zondag 20 april Zon op 5.34 uur, onder 19.45 uur. Maan op 6.10 uur, onder 21.20 uur. Maandag 21 april Zon op 5.32 uur, onder 19.46 uur. Maan op 6.43 uur, onder 22.20 uur. Maanstanden 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 'ur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 20 april Hoog water 4.36 en 16.53 uur. Laag water 0.18 en 12.38 uur. Maandag 21 april Hoog water 5.06 en 17.22 uur. Laag water 0.50 en 13.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. Zürich Genève Locarno Rome Ajaccio Algiers Wenen Innsbruck Madrid Mallorca onbewolkt nw zwaar bew. zzo regen ozo regen z mist windst. zwaar bew. wzw regen zw mist zw geheel bew. zw geheel bew. w zwaar bew. windst. onbewolkt windst. onbewolkt wnw regen z zwaar bew. zw geheel bew. zw geheel bew. nno /.waar bew. zo licht bew. onbewolkt wzw zwaar bew. ono onbewolkt no onbewolkt z zwaar bew. nw licht bew. nnw onbewolkt windst. onbewolkt nno 2 1 2 4 7 7 8 5 8 10 4 5 2 -1 2 windst. -1 2 8 4 4 6 -1 4 7 *8 2 4 2 5 2 4 4 4 0 0 6 1 4 0 4 2 1 0 0 0 0,4 0,1 0 0 0,4 0 0 0 7 1 2 0 0 0 0 43. „Ik geef het op", bromde de onfor tuinlijke goudzoeker, „al graaf ik nog zo diep, er is hier geen krummel goud te vinden. De vent, die me dit stukje grond verkocht, heeft me bedrogen. Bah, wat gemeenKon ik maar iemand vinden, die dom genoeg is, om het weer van mij te kopen „Hallo!" klonk plotseling een montere stem achter hem, „ik wil hier een beetje naar goud gaan zoeken, doch daar ik nogal tegen graafwerk opzie, zou ik gaarne die kuil van u willen over nemen. Voelt ge daar iets voor?" Ver heugd omkijkend, zag de goudzoeker Jo ris naderen met een aantal bankbiljetjes in de hand. „Dat kan!" riep hij gretig, „die kuil is voor jou. Een prachtkuil, met grond er omheen!" Bang, dat Joris zich nog zou bedenken, griste hij hem hel geld uit han den en rende heen. „Wat een geluk!" mompelde hij, „dat ik iemand heb ge troffen, die nog dommer is dan ik!" Maar zo dom was Joris toch heus niet. „Wel aan", sprak hij, „dit stukske grond heb ik goedkoop verkregen. Thans zal ik het eens in waarde doen stijgen. Daartoe behoef ik slechts deze kuil in een echt goudmijntje te veranderen". En met deze woordfin stortte hij de zakken met het gestolen goud in de kuil leeg. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden is het gehele bedrijf van Verschu- re en Co's Scheepswerf en Machinefa briek te Amsterdam voor 1958 zeer vol doende bezet. Wel ondervindt men onder andere de invloed van de daling op de scheepsvrachtenmarkt, waardoor de re ders wat huiverig worden om reparaties aan hun schepen te laten uitvoeren. Voor de financiering acht de directie de eigen middelen althans voor een scheeps bouwmaatschappij ruim voldoende. De ze mededelingen werden aan aandeelhou ders gedaan op de heden gehouden alge mene vergadering. De n.v. Overzeese Gas en Electriciteit Maatschappy te Rotterdam gaat over tot de uitgifte van 6.000.0000 5'A percent 15- jarige obligaties tegen 99 percent. Een be drag van 1 miljoen is reeds op inschry- vingsvoorwaarden geplaatst. De inschrij ving is op maandag 28 april te Rotterdam en 's-Gravenhage bij R. Mees en Zoonen, te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven hage by de Nederlandsche Handel-maat- schappy en de Amsterdamsclie Bank. In het. prospectus wordt nader mede gedeeld, dat de lening verdeeld is in stuk ken van 1.000 nominaal, aan toonder. Zij is van 1 mei 1964 af aflosbaar in tien ge lijke jaarlijkse termijnen ad 600.000 door uitloting a pari. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toegestaan. De opbrengst der lening dient ter aanvulling van de kasmiddelen ten behoeve van de uitbreidingen der belangen van de maat schappij in Nederland, de Nederlandse Antillen, Suriname, Venezuela, Peru en eventueel elders. De directie van de n.v. Sallandsche Bank te Deventer is tevreden over de gang van zaken in 1957. Omzetten en belangstelling stegen ten opzichte van 1956, terwijl zowel de bruto- als de nettowinst een record is sinds de oprichting in 1897. De stijging in de onkosten werd ruim schoots overtroffen door ruimere rente baten. Gematigde kredietverlening gepaard met een stijging van de toevertrouwde gel den, hadden een ruime liquiditeit ten ge volge. De afdeling buitenland boekte een zelfde gunstig resultaat als vorig jaar. De baten uit de effectenafdeling verminder den. De verlies- en winstrekening sluit met een voordelig saldo van 295.753 (v.j. 273.922). Voorgesteld wordt 8V2 percent dividend (v.j. 8 pet.) Het kapitaal bleef on veranderd 900.000. Nieuw schip Tijdens een proeftocht op de Noordzee is het 6734 brt metende motorvrachtschip „Alkes" door de bouwster. de werf De Noord n.v. te Alblas- serdam, overgedragen aan de n.v. Van Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Maatschappij te Rotterdam. De „Alkes" zal in lijndienst gaan va ren op Zuid-Amerika. Amerikaanse auto-industrie Vierenzestigduizend werknemers van de Ame rikaanse automaatschappijen Ford, Chrysler en General Motors zullen deze week niet kunnen werken en in totaal vierentwintig autofabrieken verspreid over het gehele gebied der Verenigde Staten zijn tijdelijk gesloten in verband met de dalende afzet van personenauto's in de Verenig de Staten De woordvoerders der drie genoemde maatschappijen hebben geweigerd het aantal ont slagen werknemers in hun bedrijven op hetzelfde tijdstip van vorig jaar bekend te maken. NederlandFrankryk Besprekingen van de Nederlands-Franse ge mengde commissie hebben geleid tot overeen stemming inzake de verlenging van het tussen beide landen geldende handelsakkoord voor de periode 1 april 1958 tot 1 januari 1959. Gedurende dit tijdvak zal 75 percent der contingenten, zoals deze voor de afgelopen jaarperiode werden vast gesteld, ter beschikking komen. Onassis Volgens de Bond van Britse Zeelieden heeft de Griekse scheepsmagnaat Onassis „van de ene dag op de andere" de gages van zijn schepelingen, officieren zowel als matrozen, met 20 percent be snoeid. De meeste schepen van Onassis zijn tan kers en ze zijn in Panama of Liberia geregi streerd. (UP) De Hongaarse begroting De Hongaars minister van Financiën heeft don derdag in zijn begrotingsrede verklaard, dat Hon garije het thans zonder buitenlandse leningen kan stellen om zijn economie in evenwicht te bren gen. In 1958 moeten de financiële verplichtingen van het land uit eigen hulpbronnen bestreden worden, zo deelde hij aan het parlement mee. Protestants. Een protestantse Amerikaan se organisatie heeft besloten een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid van opheffing van het Amerikaan se burgerschap van kardinaal Stritch wegens in diensttreding bij een buiten landse mogendheid. Kardinaal Stritch is naar Rome vertrokken, waar hij zijn nieuwe ambt van pro-prefect van de Heilige Congregatie tot voortplan ting van het geloof in de Vaticaanse Cu rie zal aanvaarden. Stijging. Het zeeniveau voor de Ameri kaanse, Nederlandse en Zuidengelse kust stijgt met een snelheid van onge veer anderhalve decimeter per eeuw, aldus heeft dr. Deacon, voorzitter van de Britse commissie voor het Interna tionale Geofysische Jaar meegedeeld. Volgens dr. Deacon zijn er van jaar tot jaar constante verschillen in het zeeni veau, die te wijten zijn aan bewegingen in de aardkorst of aan wijzigingen in het volume water in de. oceanen. Influenza. De leider van de Italiaanse communistische partij, Palmiro To- gliatti, heeft de villa, waar hij gedu rende een ernstige aanval van influenza verbleef, verlaten en is naar zijn wo ning teruggekeerd. Zijn gezondheids toestand is aanzienlijk verbeterd, maar hij zal slechts kort aan de verkiezings campagne kunnen deelnemen. Overzee. Twaalf Franse dienstplichtigen die niet zijn opgekomen, omdat zij niet onder de Westduitse generaal Speidel willen dienen, zullen in Frank- rijks overzeese gebieden dienen, aldus is te Parijs meegedeeld. De dienst plichtigen weigeren dienst te doen on der generaal Speidel, bevelhebber van de landstrijdkrachten in de sector Cen- traal-Europa van de NAVO, omdat hij in de oorlog stafchef in Frankrijk was, toen de vaders van de jongemannen door de Duitsers werden gefusilleerd. Coventry. Bondskanselier Adenauer heeft namens de Westduitse regering 4250 pond sterling beschikbaar gesteld voor de wederopbouw van de kathedraal van Coventry, die in de oorlog door Duitse bombardementen zwaar werd bescha digd. Dodelyk. Een Cyprische boer is dood geschoten in het ziekenhuis van Nicosia waar hij werd behandeld voor schotwonden die hij opliep tijdens een schietpartij in een restaurant. De boer werd dodelijk getroffen door drie scho ten in zijn hoofd, die werden gelost door iemand die zich in de tuin van het zie kenhuis bevond. Veroordeeld. De Amerikaanse sergeant, Weidensaul, is te Seoel tot een boete van 450 gulden veroordeeld, omdat hij een achttienjarige Koreaanse jongen in een houten kist met een helikopter een luchtreis had laten maken, als straf voor een diefstal die de jongen zou hebben gepleegd. Ontdaan. De perssecretaris van presi dent Eisenhower, Hagerty, heeft mee gedeeld, dat het Witte Huis „zich heeft ontdaan" van een kist asperges, die radioactief geworden zouden zijn en die was gezonden door een groep Califor- nische quakers als protest tegen kern proeven. De Quakers zonden ook een kist radio-actieve asperges naar Kroesjtsjev en Macmillan. Vooruit. Zondagochtend zal men in Groot-- Brittannië de klokken een uur vooruit zetten met het oog op het begin van de zomertijd die tot 5 oktober duurt. Apartheid. De jeugdgevangenis te Wenen is overvol. Men kan de betere elemen ten niet meer van de andere geschei den houden. Men wil een tweede jeugd gevangenis bouwen. Doodvonnissen. De rechtbank te Bratisla va heeft vrijdag vier voormalige Slo waakse fascisten ter dood veroordeeld wegens het plegen van wreedheden in de tweede wereldoorlog. Elf andere verdachten, onder wie een rooms- katholieke aalmoezenier werden tot ge vangenisstraffen variërend van veer tien tot vijfentwintig jaar veroordeeld. Veertien voormalige leden van de Hlinka-garde, een Slowaakse fascisti sche organisatie, werden schuldig be vonden aan deelneming aan massa moord op ongeveer vierhonderd Tsje- choslowaakse staatsburgers en geal lieerde krijgsgevangenen in de winter van 1944-1945. Ingeslagen. Geestelijken en vertegen woordigers van de rooms-katholieke kerk in communistisch China hebben in een resolutie hun goedkeuring gehecht aan ^e wijding va:, twee bisschoppen. Het Vaticaan heeft geweigerd zijn goedkeuring te gev m aan de benoe ming van de twee bisschoppen en ge dreigd de consacrerende bisschoppen te excommuniceren. Volgens het persbu reau Nieuw China wordt in de resolutie gezegd dat de kerk in China „de weg naar onafhankelijkheid en zelfbestuur heeft ingeslagen". V.. EEN jaar of wat geleden werd in het bijzonder door de proeven die H. L. Yeag- ley, prof. in de fysica aan het Osmond Laboratory met postduiven van het U.S. Army Signal Corps had genomen een theorie verkondigt over de oriëntatiezin bij duiven. Deze dieren zouden zich eens deels oriënteren op het aardmagnetisme, anderdeels op de krachten van Coriolis. Yeagley meende, dat de post duiven (en vogels in het al gemeen) zich dus oriënteren door middel van twee elkaar overlappende fysische velden, namelijk het netwerk van denkbeeldige lijnen op aarde, die punten met gelijke verti cale intensiteit van het aard magnetisme verbinden, én een netwerk van lijnen, aangevende punten met de zelfde krachten van Coriolis. Beide net werken van lijnen snijden elkaar meestal, omdat de magnetische polen op aarde niet samenvallen met de werkelijke polen van onze aardbol. Op dergelijke snijpunten zouden de postduiven volgens de proeven van Yeagly zich oriënteren, maar ge lijk we destijds reeds vertelden proe ven van prof. Gordon gaven hiervan geen bevestiging. Inmiddels zijn nog wat an dere bezwaren tegen Yeagly's opvattingen te berde gebracht de denkbeeldige lijnen van aardmagnetisme en krachten van Co riolis snijden elkaar vaak in twee punten, die op meer of minder grote afstand van elkaar gelegen zijn. Daardoor zou een postduif, altijd aanvechting moeten heb ben naar het dichtstbijzijnde snijpunt te vliegen, ook al ligt dit helemaal niet in de richting van zijn til. De postduiven deden dal evenwel niet, maar vlogen gewoon naar huis en lieten het snijpxint dat zich het dichtst in hun buurt bevond voor wat het was. Er zijn echter ook streken, waar bedoelde krachtlijnen elkaar niet snijden, maar elkaar dekken. Hier zouden post duiven dus als het ware „blind" moeten zijn. De dieren waren dat echter geens zins, maar wisten hun til uitstekend te vinden. Óver het bezwaar, door enkele natuurkundigen opgeworpen, dat de krachten van Coriolis zö gering zijn, dat zij in het daarvoor be stemde orgaan van de duif niet kunnen waargenomen, spreken we dan nog niet eens, omdat het wel vaker is voorgekomen, dat de mens het fijnzinnige waarnemingsvermogen van het dier onderschatte. Hoe het ook zij, alle praktische proeven met de theorie van Yeagley genomen, maakten het waar schijnlijk, dat van die theorie niet veel deugde. De Duitse onderzoeker dr. Kra mer heeft thans in een geheel andere rich ting gewezen. Volgens zijn proefnemingen oriënteren duiven zich op de zon. Proef nemingen met draaibare apparaten en spiegels, die de zon schijnbaar in een an dere richting deden schijnen, hebben deze veronderstelling aannemelijk gemaakt. Voor we hierover een en ander zeggen, moeten we echter eerst eens spreken over het gevoel voor tijd, dat hier veronder steld wordt aanwezig te zijn. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Tétïïlon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2