Huis met lieden stenen mutsen Symbool van noblesse! V Parijs beducht voor inmenging van Amerika in Noord-Afrika Adenauers herenigingswensen hebben Londens instemming rHoe is het ontstaan Van dag tot dag „Gilaeg Gemilaeg isio» Tapijten WYE RS ZATERDAG 19 APRIL 19 58 3 nmma Crematie C. A. J. Miché Amerikaans dementi na officiële stappenmaar de Fransen zijn er niet helemaal gerust op Generaal Maurice Gamelin in Parijs overleden WÊÈÈÊËÈL Studeert u laat?..,, de natuurlijke verkwikking Ambassadeursconferentie in Moskou nog niet begonnen Geen vorderingen na drie bezoeken aan Gromyko J. J. F. Kemming <:Praatótozl De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Praag wijst Amerikaan uit wegens spionage Diplomaat in val gelokt verklaart Washington Dit woord: GEK 99 Voor het eerst In de geschiedenis van de Indonesische krijgsmacht is deze week een gecombineerde manoeuvre „op grote schaal" uitgevoerd, die bovendien met succes bekroond is geworden. Het feit dat slechts te verwaarlozen te genstand is ondervonden bij deze geza menlijke actie van zee- land- en lucht strijdkrachten verhindert de juichende communisten en hun meelopers niet te spreken van „gilang-gemilang", van een schitterende overwinning. Een leger, een marine of een luchtmacht blijft uiteraard niet onbewogen door een gebeurtenis als de verovering van het bolwerk van zijn tegenstander en het is alleen maar logisch dat de respectieve wapenchefs deze gele genheid hebben aangegrepen om schou derklopjes uit te delen: zo iets verhoogt het moreel. Vooral de stafchef van het le ger, generaal-majoor Nasution, moet er een kans in hebben gezien om wat meer eenheid onder zijn personeel te brengen. Aangemoedigd door het tegen Padang behaalde succes, zal een dergelijke ge combineerde manoeuvre tegen Menado (het bolwerk der rebellen in Noord-Cele bes) wel niet uitblijven. Zullen daarna het leger, de marine en de luchtmacht zich kunnen beheersen en tevreden zijn met zuiveringsacties op Sumatra en Celebes, met het „vuile werk" (dat meestal hoofd zakelijk door de infanterie moet worden opgeknapt)? Eén kwade mogelijkheid is dat de ma rine en de luchtmacht, die geen wondje hebben opgelopen, en het leger, dat gerin ge verliezen heeft geleden, op Sumatra, na Celebes (waar geen van drie een al te groot risico loopt) in een nog agres siever „gilang-gemi!ang"-overwinnings- stemming zullen zijn geraakt en dat zij zullen verlangen een oude droom waar te maken: de verovering van Nieuw-Guinea. Er is alle reden aan te nemen dat tegen die tijd er meer oorlogsmaterieel, vlieg tuigen en transportschepen inbegrepen, in Indonesië aanwezig zal zijn. En dat in tussen meer buitenlandse instructeurs meer Indonesiërs voldoende bekwaam zullen hebben gemaakt om dit materieel redelijk te kunnen bedienen. Er zou aldus minder geïmproviseerd behoeven te wor den door chefs van leger, marine en lucht macht, respectievelijk de krijgsheren Na sution, Subiakto en Suryadarma. Waar schijnlijk zullen er dan ook voldoende pa rachutes zijn om meer parachutisten in eens uit (meer) vliegtuigen af te werpen. Er zijn mogendheden die zich vrien den van Indonesië noemen en die genoeg materieel (inclusief „instructeurs") kun nen en willen leveren om Indonesië's krijgsmacht een poging te doen wagen d e „gilang-gemilang"-overwinning te be halen. Echter, uit de herhaalde verklaringen van de Indonesische regering, dat zij al les doet en zal blijven doen om de burger oorlog niet te doen uitgroeien tot een in ternationaal conflict, zou men mogen af leiden dat zij ook alles in het werk zal stellen om de strijdkrachten tijdig uit hun „gilang-gemilang"-overwinningroes te hel pen. ADVERTENTIE Kiras en Yoeroek tapijten vallen onmiddellijk op door hun rijke oosterse kleuren en dessins. Daarin tonen zij een zeldzame voornaamheid. Prijzen: (bijv. 200 x 300 cm) f231.- en f325.- Vraag uw woninginrichter naar YOEROEK en KIRAS gegarandeerd door onder fnternationaal keurmerk INTERTEST Vrijdagmiddag heeft op „Westerveld" de crematie plaatsgehad van wijlen de heer C. A. J. Miché, die gedurende 34 ja ren als machinezetter in dienst van Haar lems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou rant is geweest. Namens de Grafische bedrijven Damiate n.v. en het personeel sprak de heer D. A. J. Spek. De heer A. Valbracht herdacht de heer Miché als lid van de Alg. Ned. Grafische Bond en de heer A. Vring als vriend. De zoon van de heer Miché sprak ten slotte een dankwoord namens de familie. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl men zich In politieke kringen te Parijs voorstelde met ingang van maandag, na de eerste ronde der Kantonale verkie zingen, de jongste regeringscrisis kalm pjes aan, volgens alle regels van de kunst en in verschillende etappes met een keur van informateurs en formateurs, te gaan oplossen, zag het er gistermiddag naar uit, dat Washington een nieuwe stok in het Franse hoenderhok had geworpen. Uit een menigte persstemmen, die van officiële Amerikaanse zijde, en hoogst waarschijn lijk door bemiddelaar Murphy zelf, uitge geven leken, kwam tot uiting, dat Wash ington de mislukkig van de „goede dien sten" in Tunesië niet zonder meer wenst te slikken. De regeringscrisis, waarmee de rechtse partijen in Frankrijk een einde aan de Anglo-Amerikaanse bemiddeling meen de te kunnen maken, dreigde de aanlei ding te worden voor een openlijke inter ventie van Washington in de Noordafri- kaanse moeilijkheden, waarvoor Parijs in Amerikaanse ogen kennelijk op eigen ge zag geen oplossing meer weet. Robert Murphy zou in een vertrouwelijk gesprek met Amerikaanse correspondenten in Parijs te kennen hebben gegeven, dat Washington verlangt dat Parijs niet alleen de betrekkingen met Tunesië herstelt, maar ook in contact treedt met de Algerijnse rebellen en zonder verwijl een einde maakt aan de oorlog in Algerije. De weg, die daartoe gevolgd zou moeten worden, werd niet duidelijk aangegeven, maar de Franse nrnister van Buitenlandse Zaken in het demissionaire kabinet, Christian Pineau, vond de berichten voldoende onheilspel lend, om op staande voet de Amerikaanse ambassadeur bij zich te ontbieden en hem tekst en uitleg te vragen. Een zelfde dé marche werd gisteravond in Washington door de Franse ambassadeur ondernomen en in de nacht volgde een communiqué van de Amerikaanse regering, waarin alle be richten en geruchten met grote stelligheid werden tegengesproken. De Paijse pers, die ervaring heeft met diplomatieke démentis, toonde zich van morgen niettemin geenszins gerustgesteld en er blijven inderdaad aanwijzingen be staan, waardoor alle twijfel zich op di* Verdediger van Frankrijk van 1939 tot mei 1940 PARIJS (Reuter/AAFP) Generaal Maurice Gamelin, bevelhebber van de geallieerde legers in Frankrijk tijdens de eerste negen maanden van de tweede we reldoorlog, is vrijdagavond op 85-jarige leeftijd oveirieden in het militaire zieken huis Val de Grace te Parijs, waar hij reeds enige weken verpleegd werd, we gens een verlamming aan de linkerzijde. Reuter Gamelin is een der belang rijkste figuren geweest in het militaire drama dat tot Frahkrijks nederlaag in 1940 leidde. Hij ging de oorlog in met een gro te reputatie en een prachtige staat van dienst, doch zijn strategie in de kritieke oorlogsmaanden is zeer omstreden. Zijn critici verweten hem vooral, dat hij in september 1939 geen aanvallen op de Duitse troepen bij de Siegfriedlinie had uitgevoerd en evenmin in België in mei 1940. Gamelin weet de nederlaag aan de Duitse overmacht in de lucht en het ge brek aan strijdlust in Frankrijk. Hij heeft steeds zijn strategie verdedigd. In 1943 werd generaal Gamelin tezamen met nog verscheidene andere politieke fi guren naar Buchenwald gedeporteerd, waar hij in 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Na de oorlog leefde Gamelin te ruggetrokken. Hij schreef zijn memoires onder de titel „Servir" (Dienen). ogenblik nog bezwaarlijk laat verdrijven. Intussen moet minister Dulles gegronde redenen gehad hebben om het masker der neutraliteit openlijk af te leggen. In diplo matieke kringen in Parijs neemt men aan, dat hij alleen langs deze weg nog hoopte te kunnen voorkomen dat Noord-Afrika, en Tunesie in het bijzonder, in het Ara bische kamp van Nasser zou verzeilen. Bourguiba heeft Frankrijk een week tijd gegeven om van de dwalingen zijns weegs terug te keren en dit ultimatum zou, zo niet in Parijs, dan toch in Washington ernstig zijn opgenomen. Anti-Amerikanisme Mocht de gewijzigde Amerikaanse hou ding, ondanks de officiële tegenspraak, be vestigd worden, dan zijn de politieke re acties in Frankrijk nauwelijks te voorzien. Na de val van de regering-Gaillard, die on middellijk op de brief van president Eisen hower gevolgd is en er grotendeels door veroorzaakt werd, doet men er zeker ver standig aan ieder luchthartig optimisme in deze te ;«ten varen. De anti-Amerikaanse stemming, die in Frankrijk met de dag toeneemt, zou dan het nationalisme nog hoger op doen laaien en door de pressie uit Washington zou dan zeker een ave rechts resultaat worden opgeleverd. De re geringscrisis zou vermoedelijk langs par lementaire weg onoplosbaar blijken, waar door de nerverschijning van generaal De Gaulle op het politiek toneel eindelijk een tastbare mogelijkheid zou worden. Over deze vooruitzichten zijn de meeste Parijse ochtendbladen het in beginsel wel eens. ADVERTENTIE ..Besteedt den dieren T,,d j b'i daScn bij nachten, Tc™<> «ij jong e„ uw °nversleten zijt" Achtte Htiygens héérlijk dan 20n kostelijk-verl™*. K,ng-pepcrmunt bij de studie- °Pt0Cht- „en en ontel- We Vrccmde woordjes in (Van onze correspondent in Londen) Bondskanselier Adenauer houdt zijn blik gericht op het grote doel van de westelijke politiek tijdens een top-conferentie, name lijk gecontroleerde ontwapening in de breedste zin. Hij kant zich tegen het denk beeld van een neutrale strook omdat dit de aandacht afleidt van de hoofdzaak. Volgens hem is het Rapacki-plan waarschijnlijk ook als afleidingsmanoeuvre bedoeld. Boven dien acht hij het denkbeeld van een buf ferzone niet realistisch. Kroesjtsjev heeft tot tweemaal toe verklaard, aldus Ade nauer, dat de Sovjet-Unie in staat is van het eigen gebied uit West-Europa in de as te leggen. Raketbases in de satellietlanden zijn overbodig en het is tijdverlies over een neutrale gordel te onderhandelen, zo meent hij. Dr. Adenauer zette gisteravond, na af loop van de besprekingen met de Duitse regering zijn standpunt voor de pers uit een. Adenauer toonde iets van verontwaar diging toen het zone-plan aan de orde kwam. „Wij moeten alles doen om gecon troleerde ontwapening te krijgen'.', zei hij. „God zij ons genadig als dit plan faalt". Adenauer deed in antwoord op een vraag over de Westduitse kernbewapening van een Poolse journalist een beroep op Polen om de Sovjetleiders tot andere gedachten te brengen en een verstandiger politiek te volgen. Duitsland zal Polen, Tsjechoslova- kije, Hongarije of wel ander land ook, nooit aanvallen en Duitsland heeft, naar zijn mening, evenmin iets van deze landen te vrezen. De hereniging van Duitsland behoeft niet als zodanig op de agenda van de top-confe rentie te komen, zei hij, maar hij gelooft, dat deze kwestie wel zijdelings ter sprake moet komen. Uit een Brits-Westduits communiqué blijkt, dat Macmillan Adenauer's opvat ting, dat tijdens de top-conferentie een nieuwe poging zal moeten worden gedaan om de Sovjet-regering te herinneren aan haar verplichting een einde te maken aan de Duitse verdeling door middel van vrije verkiezingen, steunt. Beide regeringsleiders erkennen, dat een blijvende regeling in Europa niet mogelijk is zonder een ophef fing van de verdeling van Duitsland. IJzeren geduld Adenauer waarschuwde dat ijzeren ge duld nodig zal zijn om een topgesprek te doen slagen, maar de conferentie zal moe ten slagen omdat alles op het spel staat, aldus Adenauer. Over de moeilijkheden inzake de vrij handelszone liet Adenauer zich vrij opti mistisch uit. Hij wil zich niet als bemidde laar opwerpen omdat er alleen een me ningsverschil tussen de partijen bestaat. Hij zeide dat er goede hoop bestaat dat op 22 april de zes onderling overeenstemming zullen bereiken over een compromis, dat ook de Britse bezwaren zal wegnemen. In elk geval is hij bereid om zo nodig zijn goede diensten aan te bieden. In het com muniqué onderstrepen de kanselier en de premier de politieke en economische ,be- "tekèms van de'Europese vrijhandelszone.' Selwyn Lloyd en Von Brentano, de beide ministers van Buitenlandse Zaken, onder tekenden een Brits-Duitse overeenkomst, die een verdere belangrijke bijdrage zal leveren tot de Britse-Duitse vriendschap. De beide regeringsleiders hechten grote waarde aan nauw persoonlijk contact, dat zij ook in de toekomst zullen handhaven. Diepe indruk De krasse Adenauer maakt bij zijn perio dieke bezoeken aan Londen diepe indruk door zijn waardigheid, werkelijkheidsbesef, klare betoogtrant en zijn humor. Zijn vita liteit dwingt bewondering af. Adenauer was elke dag van de vroege ochtend tot in de nachtelijke uren in de weer, niet alleen met de officiële conferenties, maar ook met tal van representatieve verplichtingen, banketten en recepties. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft op een persconferentie gezegd, dat de besprekingen die hij het afgelopen etmaal met de ambassadeurs der Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en van Frankrijk heeft gevoerd, ten doel hadden de hinder palen die een topconferentie in de weg staan, op te ruimen. „Er is," zo zei hij, „overeenstemming bereikt over de voorbe reiding van een topconferentie langs diplo matieke weg. Deze uitwisseling van menin gen kan echter maanden en jaren duren en het komt ons voor, dat het algemeen be lang daarmee niet gediend zou zijn. De Sovjet-Unie wil de belemmeringen zo spoedig mogelijk opheffen". Meer wilde de Russische minister niet zeggen, „want," zo zei hij, „dan zouden de westelijke ambas sadeurs mij verwijten kunnen maken." AFP verneemt, dat Gromyko met de ambassadeurs voornamelijk gesproken heeft over de procedure voor het diploma tieke overleg. Hij zou er op staan dat dit overlég 'tussen 'hem én elk der westelijke ambassadeurs afzonderlijk wordt gevoerd. De westelijke grote drie wensen echter gezamenlijke besprekingen. De Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson, heeft verklaard, dat tot op heden de diplomatieke besprekingen met Gromyko „niet hebben bijgedragen aan het begin van onderhandelingen, zoals die in de westelijke nota's aan de Sovjet-Unie zijn voorgesteld". Dit is de enige uitlating van westelijke zijde na de bezoeken van de ambassadeurs aan Gromyko. In westelijke diplomatieke kringen heeft men verklaard, dat dit overleg vooral „technisch" van aard is geweest, gewijd aan „ophelderingen" en „commentaren" op de westelijke nota's. Voor het ogenblik is het eigenlijke diplomatieke vooroverleg voor een topconferentie nog niet begonnen, aldus de Franse ambassadeur Maurice De.jean. De bewoners van Zuid-Italië verhuizen van hun rotswo ningen naar moderne flatge bouwen. Het is ongetwijfeld een pakkende slagzin en de in 1950 gestichte Cassa per ïl Mezzogiorno letterlijk Fonds voor het zuiden kan inderdaad hier en daar met dergelijke resultaten pronken. Maar een verwaarlozing van eeuwen kan moeilijk in enkele jaren worden ingehaald. Met gelden van dit fonds is de landhervorming in dit aller armste agrarische deel van Italië krachtig aangepakt, er zijn nieuwe woningen gebouwd en men heeft de erosie van de 'grond bestreden, doch de ge middelde inkomsten per hoofd van de bevolking liggen nog altijd 33 onder het landelijk gemiddelde. En in Matera wonen vijftienduizend mense lijke wezens in de meest er barmelijke omstandigheden: zij betalen achttien gulden per maand voor een vochtig hol, uitgehouwen in de rotsen. Achttien gulden, drieduizend lire, betekenen voor hen heel wat meer dan voor ons. Dat tachtig percent van hen aan malaria lijdt, is interessant voor de statistiek en even in teressant vinden de schaarse toeristen de romantische ho len, waarin mensen huizen, mensen met doorgaans veel kinderen. In deze streek, juister ge zegd in de aangrenzende pro vincie Bari, vinden we het. dorpje Alberobello, beroemd om zijn trulli- of koepeltjes huizen. Het is 'n hoogst merk waardige bouwvorm, waarvan de oorsprong in de alleroud ste tijden moet worden ge zocht. Het schijnt vast te staan, dat men deze architec tuur al duizend jaar voor het begin van onze jaartelling De armoede van Zuid-Italië is zelfs spreekwoordelijk in een land, waar de contrasten van oudsher de bezoeker hebben ge troffen. Wanneer men daar naar merkwaardigheden zoekt, zoals ongetwijfeld de trulli-huizen zijn, kan men niet aan de erbarme lijke levensomstandigheden van de bevolking voorbijgaan. toepaste. Elk huisje heeft een rechthoekig onderstuk, be kroond door een ronde muts, die in een punt uitloopt. Deze muts bestaat uit twee lagen ruwe stenen, zonder specie op elkaar gestapeld en toch bij zonder stevig. Tussen de beide lagen in ruimte gelaten en hierin schuilt het geheim van deze praktische bouwmethode: het koepeltje werkt sterk isolerend, waardoor het zelfs hartje zomer in deze huizen heerlijk koel is. Ga er echter niet binnen met het oogmerk weer iets „inte ressants" aan uw ervaringen toe te voegen. Armoede is immers nooit mooi. Nee, om op dit gebied van pure schoonheid te kunnen genie ten, moet u in Selva di Fasa- no zijn, vijfenveertig kilome ter van Bari. Daar bewoont Dr. Luigi Albano, arts en kunst verzamelaar, een prachtige villa temidden van de bossen en dat zou op zichzelf zo op merkelijk nog niet zijn, als deze een-verdieping-villa niet een trulli-huis in het meer voud was. Op het platte dak verheffen zich negen koepel tjes en er is dus weinig scherpzinnigheid voor nodig om te concluderen, dat de woning negen kamers bevat. Dr. Albano is een man met smaak, dat valt al op bij het betreden van de tuin. Het stukje natuur, waarin hij zijn huis heeft geplant, is gedeel telijk ongerept gelaten, ge deeltelijk herschapen in een geurende, vlammend-bonte lusthof. Een rechte oprijlaan presenteert meteen een vol ledig gezicht op de villa een spierwit blok, waarboven negen witte punten van trulli uitsteken. De ramen staan als diep verzonken oogkassen in de blijkbaar abnormaal dikke muren. De eigenaar is volgens de traditie van zijn landaard niet overgroot, tamelijk gezet, vrij wel kaal en uiterst beminne lijk. Nadat hij steunend de trap naar het platte dak heeft beklommen, wijst hij op de trulli en vertelt iets van de merkwaardige constructie. „Alleen de punten zijn van cement", zegt hij. „Dat heeft minder een praktische dan een esthetische betekenis, omdat de witte punten het silhouet van de villa markeren. Trulli van deze grauwe natuursteen zouden van een afstandje be keken geen reliëf krijgen tegen de bomen op de achter grond". Een beetje ironisch voegt hij eraan toe: „In deze streek wordt de welstand van iemand afgemeten naar het aantal trulli op zijn huis. Ik hoop maar, dat u een niet te over dreven indruk krijgt van mijn rijkdom". Of ze werkelijk ook enn nuttige functie uitoefenen? Dr. Albano knikt heftig van ia. „Winter en zomer hebben tve in alle kamers een con stante temperatuur van zestig graden. Dat is aangenaam en gezond. Wanneer je 's zomers uit de tuin het huis binnen komt, voel je de koelte als een prettige opluchting om je tieen. Nu moet u nog even goed begrijpen, dat deze ge lijkmatige warmtegraad niet alleen tot stand wordt ge bracht door de trulli; ook de dikke buitenmuren werken ertoe mee. Op hoe dik schat u ze? Ik zal het u maar ver tellen: anderhalve meter". De inrichting van het huis is ronduit bewonderenswaar dig. Nergens vindt men over daad. Er staat precies genoeg meubilair om de kamers ge vuld en bewoonbaar te ma ken, tevens om elk stuk van belang als één geheel kunnen bekijken: de glanzend gepoli toerde ronde tafel met het massieve voetstuk, de antieke, prachtig besneden kast met zijn inhoud van kostbaar por- celein, de voorname stoelen. Een zware koperen luchter brengt sfeer in het grote woonvertrek. Alles, ook de smaakvolle wandversiering, is in volmaakte harmonie uit gevoerd en geplaatst, maar men krijgt geen enkele maal de indruk in een levenloos museum rond te lopen. De medische taak van Dr. Albano, in een gebied waar de hygiënische toestanden min stens een halve eeuw bij die van ons land ten achter zijn, !s zwaar en veelomvattend. ,Er heeft hier altijd een nij pend gebrek aan doktoren ge- leerst en tot voor kort waren er in dit gedeelte van Zuid- rtalië, nagenoeg de hele voet van de laars, maar drie zie kenhuizen". Daarom kan hij niet zo vaak en zo lang in dit heerlijke huis vertoeven als hij zelf wel zou willen. Hij zwerft de hele dag in zijn auto door de streek en doet wal hij kan. De Cassa por il Mezzogiorno, waarvan geen wonderen mogen worden verwacht, heeft intussen hier en daar al heel wat tot stand gebracht. Duizenden boeren bewerken nu hun eigen grond, een gevolg van de landver- deling. Er wordt meer aan dacht besteed aan de weten schappelijke beoefening van de landbouw en er werden landbouwkolonies gesticht, onder meer bestemd om een deel van de bewoners der holenstad Matera te huisves ten. Er zijn uitgebreide irri- gatiewerken uitgevoerd, waar door de erosie van de bodem wordt gestuit en er mag wor den verwacht, dat tegen 1962, het einde van de twaalfjarige planperiode, voor miljoenen mensen draaglijker levensom standigheden zullen zijn ge schapen. Dan is er voor dit doel vijftienhonderd miljard lire, ongeveer negen miljard gulden, uitgegeven. Het lijkt veel, maar het is toch bij lan ge na niet genoeg om de tegen stelling met het veel welva render Noorditaliaanse indus triegebied te doen verdwijnen. Een cultuurmens als Dr. Albano mag van de nog steeds aeersende ellende geen verwijt worden gemaakt. Hij bezit weliswaar negen trulli, tegen een bewoner van Alberobello slechts één, maar opheffing van deze ongelijkheid zou de kern van het probleem niet raken. Er zullen nog vele hon derden miljarden lire naar het zuiden moeten stromen, voordat geen Italiaan zich meer zal hoeven te schamen over deze zieke plek in zijn land. Op d<Z T erug De Franse Riviera wordt bevolkt door een wonderlijke mengeling van autoch tonen, toeristen en een categorie mensen, die eens als toerist zijn gekomen en daar na nooit meer weg zijn gegaan. In een café „Au Pêcheur" in Antibes lopen we een bejaarde Engelsman tegen het lijf, die in 1912 met vakantie naar Zuid- Frankrijk was vertrokkenHij zou een maand blijven; hij is er nu nog. Dit be sluit om te blijven werd hem wel ver gemakkelijkt door het feit, dat hij rolt in het geld. Sinds 1912 woont hij nu in Anti bes; hij heeft er een huis laten bouwen en zich sindsdien door de zon laten bruin branden. Hij spreekt nu beter Frans dan Engels en zijn voorkeur voor Pernod laat hem bijna voortdurend het leven door een zacht rose waas bekijken. Het leven lacht deze man hartelijk toe. Hij maakt ook deel uit van de vreemde internationale society, die daar in de vijf tien of twintig dorpjes om Nice heen is ontstaan: enige honderden niet-Fransen, die bijna zonder uitzondering pro-Franser zijn dan het Franse volk zelf, maar die het toch om belastingtechnische redenen aan trekkelijker hebben gevonden hun eigen nationaliteit te behouden. Zij lezen de Daily Mail, de Times en de New York He rald Tribune en rijden in glanzende, meestal buitenlandse automobielen. Door de autochtonen worden zij beschouwd als een natuurlijk deel van de bevolking. Ge heel anders dan bij de vrij talrijke schil ders, die hier nog wonen, speelt hun leven zich voor een belangrijk deel af in de ho tels Rühl en Négresco, in de diverse Casi no's en op het duurste strand ter wereld, dat Eden Roe heet. Zij leiden een uiterst gezond, misschien wat vervelend leven van volstrekt niets doen. En deze Riviera is onmiskenbaar een voortreffelijke plaats om niets te doen. Uiteraard werken er enkele honderddui zenden mensen zeer hard om het de an deren mogelijk te maken niets te doen, maar men kan niet verwachten dat de nietsdoeners daar hun nietsdoen om zul len laten. Zij worden in hun streven trou wens aangemoedigd door de plaatselijke pers, die niet aflaat haar lezers van de weinige bewegingen en de vele ontmoe tingen dezer categorie op de hoogte te houden. Het moreel instructieve hiervan is, dat de normaal menselijke hunkering naar het moeiteloos bezit van zeer veel geld er sterk door wordt aangemoedigd. Maar tenslotte raakt voor de normale toerist een vakantie op. Amsterdam, waar van in „Nice Matin" vermeld wordt dat het er 's nachts vriest, roept. Men onder drukt de neiging om het te l&ten roepen en gaat terug. De weg voert van het ene befaamde Franse wijndistrict naar het an dere. Wij logeren in Beaune, een naam die geen toelichting behoeft. Bij het eten kan men uit vele wijnen kiezenSlechts één soort ontbreekt op de wijnkaart: Bor deaux, want die drinkt men in de Bour gogne niet. Een heerlijk land dit, dat niet alleen een nationaal chauvinisme van ongemeen karakter in leven houdt, maar ook zonder moeite regionaal chauvinisme boven zake lijkheid kan stellen. Als wij toch om een fles Bordeaux vragen, zegt de patron ernstig: „Neemt u dan maar liever bier". Ernstiger belediging is niet goed mo gelijk. E. Romayn ADVERTENTIE OIDf*ON«(IO KANOIUMUt (aluminium laloezieën) Decoratief. Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem PRAAG (Reuter) Tsjechoslowakije heeft de Amerikaanse diplomaat Joseph Jacyno op beschuldiging van spionage uit het land gewezen. Jacyno, een tweede am bassadesecretaris, zou op heterdaad zijn betrapt toen hij in de woning van een Tsjech militaire inlichtingen in ontvangst nam. WASHINGTON (Reuter) Het departe ment van Buitenlandse Zaken in Washing ton heeft de beschuldiging verworpen en gezegd dat Jacyno in een val is gelopen. Hij bezocht donderdag een Tsjechische kennis die hij wat grammofoonplaten zou lenen. Bij de kennis werd hij door drie politiemannen in burger meer dan twee uur vastgehouden en ondervraagd, aldus de verklaring. Volgens het Oostduitse persbureau ADN werd de Tsjechische bun er, die zou be kend hebben spionage-materiaal te hebben verzameld, in hechtenis genomen, maar Jacyno werd later vrijgelaten. Voor de verklaring van dit woord moet worden uitgegaan van het werk woord gaan en zijn oude bijvorm gangen die betekende: zich heen en weer bewegen, met armen en benen spartelen, draaien. Daaruit is de be tekenis: zich dwaas aanstellen gemak kelijk af te leiden. Een gek is dus iemand die heen en weer zwaait, die ongerijmde dingen doet of dwaze din gen zegt. Deze verklaring vindt steun in het woord gek dat gebruikt wordt voor de beweegbare, met de wind meedraaien de kap die men op een schoorsteen ^plaatst om de trek te bevorderen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5