LJ EXPO Haarlems koopman voor het hof „U vaart er wèl bij Rijksweg beoosten Haarlem Commissaris der koningin belicht de taak van de provincie Foto Engel RUYS CO Radio Moors elk e dag is een sondag Eén kwam terug- Het vlees is zwak Mohawk Brigitte Bardot Sayonara Quo Vadis Dwars door Parijs Lord, lady and butler In beroep tegen vonnis wegens rijden onder invloed Journaals Fragmenten uit de Figaro in café Mozart Twee pauselijke onderscheidingen Kamsteeg's Automobielbedrijf N.V. Het volleybalprogramma SLOT DEFECT? Jaarvergadering Humanitas Nieaws in het hort UIT STAD EN STREEK want bij de Picasso-reprodukties in de Tuinzaal B. en W. willen algemene detailvakschool ZATERDAG 19 APRIL 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '7 (Frans Hals) Het verhaal van de enige Duitse krijgsgevangene, die uit Enge land wist te ontsnappen, moest eens een filmbewerking krijgen. Het werd geen slechte, want het zijn namelijk de Engelsen zelf, die er zich mee hebben belast. Dat houdt in een film, waarin de zin voor be trekkelijkheid alom overheerst, ook in de uitbeelding van het Engelse superioriteits- gvoel, dat overigens een flinke klap kreeg, toen het werd getoetst door een in krijgs gevangenschap geraakte Duitse vliegenier, die zwoer dat hij naar de Heimat terug zou keren. Zijn verschillende ontvluch tingspogingen geven een goed beeld van de volharding, waarmee hij dat voornemen iedere keer ten uitvoer probeerde te bren gen. Ofschoon men hem verre van sympa thiek vindt Hardy Kruger doet ook niet zijn best ons voor zich in te nemen gaat men allengs meeleven met de onderne mende jongeman. Men gunt hem tenslotte zijn ontsnapping en ademt verlicht als hij het haalt. De spanning die daaraan te pas komt, is de grote attractie van de film. Ze geeft er het volle pond van en karakteri seert de Duitse mentaliteit uitnemend zon der de Engelse tekort te doen. Echt om eens goed voor te gaan zitten. (Cinema P a 1 a c e). De film, die on der deze titel de betaalde liefde als delicaat gegeven heeft, probeert nergens de trieste affaire, welke ze behandelt, naar de lucht hartige kant te trekken. Eerder tracht ze te verklaren hoe het beroep der zonde ont staat. Ze volgt daartoe een jong meisje op de voet en tracht haar vrij te pleiten van enige schuld. Men kan daarmee instemmen als men in aanmerking neemt dat de men sen vaker zondigen door gebrek aan ge zond verstand. De titel van de film is dan ook niet in overeenstemming met de in houd. Het gangstermilieu, waarnaar de film verwijst, geeft de zaken echter een nogal sensationeel tintje. Helemaal serieus kan men de zaken dan ook niet nemen. De zelfkant van de maatschappij itf te dik wijls een favoriet onderwerp voor de film doordat men er niet een dosis hypocrisie in onderkent. (Ro x y). De Indianen in deze film, die tot maandag loopt, worden pas goed boos op hun blanke broeders als een schurk achtig individu de goede verstandhouding tracht te verstoren. Een jong schilder dreigt daarvan het slachtoffer te worden, ware 't niet dat hij verliefd is op de doch ter van het opperhoofd en zij op hem. Hun idylle is een symbool. De vredespijp gaat tenslotte toch branden en hun liefde over wint. Eind goed al goed, derhalve. Dat is ook het geval aan het slot van de film „Tarzan en de Wazuri-diamanten". In dringers in het oerwoud hebben het ge munt op de schat, die door een geheimzin nige stam wordt bewaard. Het kost Tarzan en zijn vrouw bijna het leven om een laag hartige diefstal te voorkomen. Hoe dat in zijn werk gaat zullen de aanhangers van de grote Tarzan graag aanschouwen. De film draait van maandag tot vrijdag. (L u x o r De nog altijd in de gratie zijn de Franse filmdiva Brigitte Bardot komt in dit theater driemaal haar aantrekkelijk heden offreren. Tot en met zondag in „En schiep de vrouw", waarin haar fysieke hoedanigheden de beslissende rol spelen. Maandag en dinsdag in „Het licht aan de overkant" en daarna tot en met donderdag in „Mamzelle Stripease", de laatste film een niet onaardige intrige als uitgangs punt hebbend voor haar verschijning. De films werden reeds eerder in Haarlem ver toond. L i d o) Zoals wij reeds in een uitvoerige bespreking bij de Nederlandse première hebben betoogd, vormt vooral de weerge ving van Japanse zeden en gebruiken in deze film de waardefactor. Het verhaal is gebaseerd op de moeilijke situatie, welke ontstond ten tijde van de Amerikaanse bezetting, toen het militairen niet was toe gestaan hun Japanse echtgenote mee naar de States te nemen. De complicaties, welke deze maatregel met zich bracht, liggen ten grondslag aan de filmdramatisering van het wedervaren van twee Amerikanen, die hun hart en hand aan een Japanse schenken. (Rembrandt) Op het wijde vlak van een verbreed scherm ontrolt zich het machtige drama uit de tijd der Romeinse opperheerschappij in de eerste eeuw onzer jaartelling, geromantiseerd tot een histo risch niet verantwoord verhaal, geschreven door Sienkiewitz en op de film nog eens wat verder van de geschiedkundige feiten losgeweekt door Mervyn Le Roy. Van film kunst is weinig sprake, van film-handig heid wel, een handigheid die fantastische resultaten had. De hoogtepunten de brand van Rome, de intocht der legioenen, de christen-slachtingen in het Circus zijn met onnavolgbare technische vinding rijkheid tot stand gekomen als tot in détails nauwkeurig weergegeven, vaak in hun lu gubere bijzonderheden al te ver gedreven taferelen, die aan de verbeelding niet meer overlaten en ten volle tegemoetkomen aan zelfs de meest ex-horbitante sensatie-eisen van het publiek. De bombastische, over donderende geluidsweergave vormt daar bij het accent, dat de verbijstering comple teert. (Minerva) Alleen in de avondvoor stellingen van zondag draait de vrolijke Franse film „Dwars door Parijs" die het door de Duitsers bezette Parijs als plaats van handeling kiest voor clandestie ne bedrijven, welke de zotste verwikke lingen voortbrengen. In de matinees van zondag laat Danny Kaye de Amerikaanse opvatting zien over het leven van Hans Christiaan Andersen. Maandagavond keert „La Strada" terug. Donderdag volgt een vertoning van de indrukwekkende film „De wereldzee". In de ochtendvoorstellingen kan men prinses Beatrix nog blijven volgen op haar tocht door de West. Tevens wordt het En gelse staatsiebezoek, nu in kleuren ver toond. (Studio) De geestige Engelse kome die, waarin de dingen op hun kop worden gezet tot lering en vermaak, gaat de derde week van vertoning in. De grootste aantrekkingskracht zal in het Polygoon-Profilti journaal de repor tage uitoefenen van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland met de regen van doel punten. De cameralieden waren in Brus sel ook bij de opening van de wereldten toonstelling. Een nieuwe garage in Hen gelo met haar nieuwste technische vindin gen verrast de toeschouwer eveneens. Zo wel Polygoon als Spiegel van Nederland wijden aandacht aan de persfoto-tentoon stelling in Amsterdam. Het laatste jour naal slaat voorts nog het vervoer gade van het grote bronzen beeld der Vier Heemskinderen naar de Expo en snuf felt wat rond op de hondententoonstelling in Amsterdam. ADVERTENTIE ff wanneer u de reis per HOLIAND-AMERIKA LIJN laat verzorgen door het passage-bureau Kruisstraat 43 (PASSAGE-AGENTEN SINDS 1868) Telef. 20679 - 20680 - Haarlem Zoals reeds in ons blad van vrijdag mee gedeeld, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat het tracé van de rijksweg be oosten Haarlem vastgesteld. Het betreft hier het weggedeelte tussen Velser tunnel en de Schipholweg bij Vijfhuizen. Op bij gaande kaart is het tracé met een dikke lijn aangegeven. De rijksweg zal van de Velser tunnel af een bocht naar het oosten maken en het zijkanaal B kruisen, waartoe een vaste brug wordt gebouwd. Het tracé gaat door de Grote IJpolder en passeert het zijkanaal C. Hier zal een hooggelegen brug met be gedeelte worden gebouwd, daar zijkanaal de vaarweg naar Haarlem is. Daarna maakt het tracé een bocht, waar door de weg vrijwel in zuidelijke richting verder gaat naar de Schipholweg. Op 25 april zullen in het „Café Mozart" n de Vleeshal de sopraan Hildegonde en de bariton Jan Derksen, be- ieleid door de pianiste Elly Jens, frag- nenten zingen uit „De bruiloft van Figa- •o". Ter gelegenheid van het aanstaande 'eertigjarig bestaan van de Sint Liduina- >arochie in Haarlem-Noord, dat in okto- gevierd zal worden, is de heer P. Q. ff, dirigent van het parochiaal zang benoemd tot. ridder in de orde van Silvester en de heer C. J. van Ros- um, lid van het kerkbestuur, is toegekend iet gouden erekruis Pro Excelsia et 'ontifice. Tussen zijkanaal C en de Schipholweg zal de Spaarndammerdijk moeten worden gekruist. Zuidelijker zal een overbrugging nodig zijn voor de spoorbaan Amsterdam- Haarlem, de rijksweg Amsterdam-Haarlem en de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Vrijwel onmiddellijk na de kruising van de Ringvaart komt de aansluiting aan de Schipholweg.. Vermoedelijk zal deze tien km. lange rijksweg binnen vijf jaar voor het verkeer in gebruik kunnen worden genomen. „Ik ben eigenlijk een ongelukkige ke rel, dat weet ik wel. Mijn verhouding ten opzichte van sommige mensen bij de Haarlemse politie is niet zoal:; het behoort Nog steeds kan ik het niet verkroppen dat die lui me aan de Duitsers hebben uitge Ieverd. Daardoor heb ik vier jaar in een kamp gezeten en is mijn gezondheid on dermijnd. En daardoor ben ik nogal eens een beetje in de contramine". Deze met nauwelijks onderdrukte woede uitgespro ken verklaring was afkomstig van de 57 jarige Haarlemse koopman, die onlangs in staat van grote opwinding een „inval deed in de kamer van de officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank en toen de magistraat op wie hij zich zou wreken niet aantreffende, diens hele kantoorin ventaris ondersteboven gooide. Hij stond thans in beroep voor het Amsterdams hof tegen een vonnis van de Haarlemse rechtbank, dat hem was opgelegd omdat hij verdacht werd van het besturen van een auto onder invloed van sterke drank op 15 augustus van het vorig jaar. De president van het hof, mr. P. B. Dijk sterhuis herinnerde aan de 28 veroordelin gen, die de verdachte reeds achter de rug heeft (daarbij komen naar verder bij de behandeling bleek ook nog 225 veroorde lingen van de kantonrechter voor strope rij), maar zeide wel te willen geloven, dat de verdachte best een aardige kerel is wanneer hij niet teveel op heeft. „Dat had ik niét", aldus de verdachte „Waarom onderwierp u zich dan niet aan een bloedproef", vroeg de president „Omdat ik aan suikerziekte lijdt, zo antwoordde de verdachte. Mr. J. H. van Wijk had enige getuigen doen dagvaarden om de onjuistheid van het verbaal op enige punten aan te tonen Zo stond er onder meer in, dat de café houdster bij wie hij dri# cognacjes en een bier had gedronken, h-vl verklaard, dat de verdachte van te vor<»i ook een ander café had bezocht. De caféhoudster ont kende dit gezegd te hebben. Zij zei woor delijk te hebben verklaard: „Als hij dron ken achter het stuur zat, dan moet hij het al geweest zijn vóór hij bij mij kwam want bij mij heeft hij niet zoveel gedron ken, dat hij er dronken van kon worden" Zij ontkende voorts tegen de politie gezegd te hebben, dat zij de vrouw van de ver dachte had opgebeld om haar in te lich ten over de toestand van haar man, inte gendeel: de echtgenote had hém opgebeld omdat zij hem verwachtte en van haar neefje hoorde dat zijn auto voor dit café stond. De politie had de houding van de ver dachte, tot uiting komend in de aanrijding van een „geparkeerde" zeepkist en de scheldpartij tot de vrouw, die hem erover aansprak en 's mans schandelijk tieren na zijn opsluiting in een cel, aan dronken schap toegeschreven. De procureur-generaal mr. W. B. J Aberson wilde aannemen dat de verdach te niet .stomdronken" was, maar be schouwde hem als zo'n „agressieve ge lijkhebber, die de mensen achteraf ver wijt, dat hij nooit zo woest zou zijn opge treden als zij maar niets gezegd zouden hebben". Hij achtte de straf van de Haar lemse rechtbank „in vergelijking met wat gerequireéfd is zeer mild" (de eis van mr. G. W. F. van der Valk Boumarr had zes weken hechtenis en intrekking van het ADVERTENTIE MEDEDELING JULI AN AI. A AN OPGEBROKEN blijft bereikbaar via de Zijlweg. Benzine-verkoop - Stalling Reparatie Official Volkswagendealer .Tulianalaan 295 - Telefoon 11781 De ontmoeting tussen het hoofdklasse team Die Raeckse en de Amsterdamse se studenten U.S. is voor maandagavond het belangrijkste treffen in de volleybal competitie. De wedstrijd begint om negen uur. Het programma voor maandag luidt: Heren, hoofdklasse: Die RaeckseU.S. Eerste klasse: PSCBHBC (zeven uur) en PSVHHVS 2 (negen uur). Tweede en derde klasse: CIOS 2PWN; BoruEc- lecta 2; O.G.—WIK 2: Set Up—HPS en SV; Gios—WIK en Spaarnestad 2—HVS 4. Dames, eerste klasse: VesmiaGios (zeven uur); De BlinkertDie Raeckse 3 (negen uur) en Die Raeckse 2Velox (kwart over negen). Tweede en derde klasse: WSHAVC 2; AVC 3O.G. 3; OVRA 3—HBC 4; Gios 3— Set up 2; De Blinkert 3DSS 2 en Spaar nestad—HVS 3. ADVERTENTIE ,D E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 TUNNEL VEISEN AMSTERDAM rijbewijs voor twee jaar geluid en de uit spraak was één maand hechtenis en een intrekking voor zes maanden). Mr. Aberson verklaarde zich in het alge meen geen voorstander van „al te zeer uiteenlopende straffen voor dezelfde fei ten in verschillende arrondissementen", maar dit vonnis achtte hij toch zeer mild, te mild naar zijn oordeel. Hij eiste een gevangenisstraf van drie weken en een jaar ontzegging van het rijbewijs. Mr. Van Wijk vestigde er in zijn pleidooi onder meer de aandacht op, dat drift zijn cliënt in deze zaak noodlottig is geworden en géén drank. Voor zijn bezoek aan het Haarlemse café had hij het halve land af gereden voor een unieke, door hem zelf opgebouwde visvoederzaak, die hij inmid dels omdat hij zijn rijbewijs is kwijtge raakt, heeft moeten verkopen. Drankmis bruik is naar de raadsman betoogde op grond van een verbaal, waarin blijkens het getuigenverhoor op belangrijke punten zulke onjuistheden blijken voor te komen, niet bewezen te achten. Het hof zal vrij dagmorgen 2 mei om tien uur uitspraak doen. ADVERTENTIE van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De afdeling Haarlem van de vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas houdt op dinsdag 22 april in restaurant Brinkman, Houtplein 6, haar algemene jaarvergadering. Behalve behandeling van het jaarver slag 1957 van de afdeling en van de sectie gezinsverzorging vermeldt de agenda voorts de voorziening in een vacature in het bestuur van de sectie gezinsverzorging wegens het aftreden van de voorzitter van die sectie de heer G. G. Tijsterman. Bo vendien zal de organisatie van de jaar lijkse collecte, die in juni gehouden wordt, behandeld worden. Na deze huishoudelijke vergadering zal de heer drs. H. G. Bos een lezing houden over het onderwerp „De psychologie in de praktijk van het maatschappelijk werk". ADVERTENTIE ,,U vaart er wèl bij' Wendt U voor nadere inlichtingen tot één onzer Agenten. Romme spreekt- Met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen houdt de Ka tholieke Volkspartij in Heemstede maan dagavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" een propagandabijeenkomst. De fractie voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Ka mer, professor mr. C. P. M. Romme, zal dan het woord voeren. De vijfde. Hedenavond acht uur wordt in de statenzaal van de Provinciale Griffie, ingang Dreef 3, de vijfde bijeen komst gehouden van de lezingenreeks jHaaiTem, onze stad, ons werk, ons leven" De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zal een inleiding houden over „De provincie tussen rijk en gemeente". Medewerking wordt verleend door leden van de blok- fluitgroep van de Rijksleerschool. Lente in duinen. De afdeling Zand- voort van de Nederlandse Christen Vrou wenbond zal op vrijdag 25 april een bij eenkomst houden in de Calvijnzaal bij de Gereformeerde Kerk. Ir. E. C. M. Roder- kerk, directeur van de stichting het natio- nade park „De Kennemerduinen" zal spre ken over het onderwerp „Lente in de Ken nemerduinen". Niet Buijs maar Buys. In januari 1956 werd aan een straat in het Ramplaankwar- tier de naam „Willem Buijslaan" gegeven Nader is gebleken, dat de naam van de Vlaamse bleker, naar wie deze straat is genoemd, dient te worden geschreven als: .Willem Buys". Daarom besloten B. en W de straatnaam te wijzigen in „Willem Buyslaan". Jeugdpsychologisch bureau. Voor de verbouw en inrichting van Zijlstraat 70 te Haarlem vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van f 9.300 ter beschikking te stellen. Enige test kamers, een archiefruimte en een vertrek voor de administratie zullen worden in gericht. „Hof van Eden". Ten behoeve van de bouw en inrichting van twee toiletten en het maken van een gelegenheid tot drin ken en het wassen van handen op de aan de Muiderslotweg gelegen kleuterspeel tuin van de katholieke speeltuinvereni ging „Hof van Eden" vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van 3.700 ter beschiking te stellen. Nieuwe school- en werktuinen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een terrein, groot 7200 m2 en ge legen aan de Hannie Schaftstraat in Haar lem-Oost, voorlopig te bestemmen tot school- en werktuinen. De kosten voor in richting bedragen f 11.000. Coornhertlyceum. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om de heer A. van Meerten te Overveen te benoemen tot tijdelijk leraa* in de Engelse taal en mejuffrouw M. J. J G. Boers te Heemstede eveneens tot tijde lijk lerares in de Engelse taal aan het Coornhertlyceum. Om een brommer. Een achttienjarige iongen zag vrijdag op de Brouwerskade bij een rijwielhersteller plotseling iemand met zijn bromfiets naar binnen gaan die hij sinds 25 februari miste. Hij waar schuwde de politie, die een onderzoek in- t°lde waaruit bleek dat een negentien jarige jongen de bromfiets destijds onbe heerd in de Jan Steenstraat had aange troffen en daarna had meegenomen. De dader heeft bekend en is in verzekerde bewaring gesteld. Bejaardenzorg Humanitas. De sectie bejaardenzorg der afdeling Haarlem van Humanitas houdt woensdagavond in ge bouw Haarlem-Zuidwest aan de Kamer- lingh Onnesstraat een bijeenkomst, waar op de heer J. van Zijl zal spreken ovei De bejaarden in het verkeer" en het ge mengd zangkoor „De Blinkert" onder lei ding van de heer H. Hermans zal zingen. Als conferencier treedt op de heer J. Boon Gebroken been. Ten gevolge van een aanrijding met een auto op de hoek van de Kleine Houtweg en de Hertenkamp laan in Haarlem moest een vijftienjarige wielrijder vrijdagmiddag met een gebro ken rechterdijbeen naar het Diaconessen- huis vervoerd worden. BELA heden stad Commissaris Als vijfde inleider in de serie toespraken voor de Haarlemse jeugdleiders- en leid sters onder de titel „Haarlem, onze stad ons werk, ons leven" heeft de Commissa ris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen vrijdagavond gesproken over „De provincie tussen rijk en gemeente" Hij sprak zijn inleiding in de statige Sta tenzaal van de provinciale Griffie, waar de leiders en leidsters zich aanvankelijk wat onwennig voelden. Mede aanwezig waren de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers en wethouder W. F Happé. Een blokfluitgroep van de Rijks kweekschool luisterde en bloemenmeis jes fleurden de bijeenkomst op. Nadat de voorzitter van de Raad voor de jeugd de heer W. van Liemt, een wel komstwoord had gesproken, boden twee bloemenmeisjes zowel dr. Prinsen als de heer Van Liemt bloemen aan. De heer Van Liemt merkte op, wijzend op de plechtige omgeving, dat de jeugd hier eigenlijk verdreven is". Want in 1390 al schonk hertog Albrecht een stuk grond bij de Baan om te dienen als speelruimte voor de jeugd. Later mochten ook wel be jaarden zich hier verpozen. Nadat Lodewijk Napoleon het gebouw waarin de griffie thans is gevestigd, om streeks 1810 voor 130.000 had aangekocht kwam hij later pas in het bezit van het speelterrein, waarvan hij voor zesduizend gulden eigenaar werd. Later kwam zowel het gebouw als het speelterrein in eigen dom bij het rijk. De Commissaris der Koningin zei de voorlichting van de jeugdleiders over de staatsinrichting van grote waarde te ach ten. Temeer, dat het gehele staatsbestel zeer gecompliceerd is geworden, waar door de afstand tussen bestuurders en burgers geleidelijk groter is geworden dan in vroeger jaren, toen het gehele bestel nog zeer onoverzichtelijk was. Dr. Prinsen belichtte de taak van de Pro vinciale Staten, gevormd door 76 afge vaardigden, en de wijze waarop deze taak wordt verricht. De financiën worden on der meer verkregen door overschotten van de provinciale bedrijven, rijksuitke ringen en uitkeringen uit het provin ciaal fonds, waarnaar een gedeelte van de rijksbelastingen afvloeien. De provin ciale staten komen slechts in beperk te mate in vergadering bijeen, hoofdzake lijk in zomer-en wintervergaderingen. De vele zaken, waarmee de provincie te ma ken heeft, worden behandeld door de Ge deputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. De vergaderingen van beide colleges worden voorgezeten door de Commissaris der Koningin, die echter nog handelt volgens instructies van 1851. ADVERTENTIE fotografeerde de op de openingsdag. Zie de etalage - KLEVERPARKWEG 7 In de Tuinzaal van het Gemeentelijke Concertgebouw te Haarlem is zondag een tentoonstelling te zien van reproducties van Picasso's schilderijen, bijeenge bracht door leden van een kleine „artistie ke groep" in Amsterdam. Leden van deze groep zullen de bezoekers rondleiden en toelichting geven bij het geëxposeerde, dat behalve een overzicht van Picasso's oeuvre ook reproducties van schilderijen van Monet, Manet, Paul Klee en Van Gogb omvat. Den tentoonstelling is van tien uur s ochtends tot tien uur 's avonds geopend. Steeds meer ziet de commissaris zich niet als rijks- maar als provinciale functionaris die de belangen van zijn provincie bij het rijk verdedigt. Financieel bestaan voor de provincie slechts beperkte mogelijkheden. Men streeft wel naar verruiming van haar taak. Uit vrees voor „provincialisme" wil de men de provincie aanvankelijk een zeer beperkte taak toekennen. Er bestaan mo gelijkheden om door decentralisatie de afstand tussen het rijksbestuur en de ge meentebesturen te verkleinen. De contac ten tussen rijk en gemeenten lopen dik wijls via de provincie, die toezicht op het beleid van de gemeenten uitoefent. „Het is echter van het grootste belang, dat de autonomie van de gemeenten niet ver der wordt aangetast dan in de huidige si tuatie noodzakelijk is", aldus dr. Prinsen. Vervolgens sprak de inleider over de provinciale bedrijven en over het werk van de planologische dient, die de ruimte lijke ordening in de provincie bestudeert. Voor diverse gebieden worden streekplan nen ontworpen, waarin ondermeer de vestiging van industrieën, de woningbouw, de aanleg van wegen en het behoud van recreatiegebieden wordt omschreven. Na dat de Commissaris der Koningin de sub sidiepolitiek had belicht, sprak hij ten slotte over de samenvoeging van gemeen ten, dikwijls noodzakelijk om sterke be- stuurskernen te /ormen. „Maar men moet er voor waken, de afstand tussen bestuur en burgers niet te vergroten". Na een korte pauze kregen de aanwezi gen gelegenheid vragen te stellen. Ten slotte sprak de heer Van Liemt een dank woord. Voorstel tot verletten van een no odsakelij kheidsver klaring B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een noodzakelijkheidsverklaring af te geven voor een vakschool voor de detail handel, die alle levensbeschouwelijke rich tingen zal omvatten. Dit voorstel vloeit voort uit de debatten in de raad op 17 juli van het vorig jaar, toen de Stichting Katholieke Vormings- school voor de Detailhan lel de raad een dergelijke noodzakelijkheidsverklaring vroeg af te geven ten behoeve van een rooms-katholieke vormingsschool voor de detailhandel. Er werd toen een motie aan genomen. volgens welke het college van B. en W. werd uitgenodigd besprekingen te openen, welke zouden leiden tot de op richting van een detailvakschool voor alle levensbeschouwelijke richtingen. Het re sultaat van deze besprekingen met onder meer de Haarlemse Kamer van Koophan del is geweest, dat opgericht werd een Stichting Opleidingsschool voor de Detail handel voor Haarlem en omstreken. Het bestuur van deze stichting heeft de raad een noodzakeliikheidsverklaring gevraagd. B. en W. achten het moeilijk de raad juist te adviseren, omdat het betreffende raads besluit genomen is op verzoek van en ten dienste van een rooms-katholieke detail- vakschool. Er is in Haarlem slechts plaats voor één dergelijke school en B. en W. vragen zich af, of de raad een gunstige be slissing voor de r.-k. school zou hebben genomen, als bekend was. dat ook een school voor alle levensbeschouwelijke richting een aanvrage zou indienen. Van de zijde van de rooms-katholieke stichting is vernomen, dat zodra vaststaat, dat er geen r.-k. school zal komen, zal worden meegewerkt aan een algemene detailvak school. De Kroon heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van een subsidiever lening voor de r.-k. vakschool en B. en W. vragen de raad vóór deze beslissing is ge nomen zijn voorkeur voor een algemene school kenbaar te maken door het afgeven van de gevraagde noodzakolijkh'-Hcver- klaring.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7