Russische houding wekt bezorgdheid in Londen nette meisjes Van der Aart-sportpark werd feestelijk in gebruik genomen „Bloembollencultuur" tegen verdere verhoging van minimumprijzen Massaal appèl tegen huidige situatie bij het onderwijs Brabo winnaar in van HVS volleybaltoernooi en Flora Tekort aan leerkrachten, aan scholen en aan belangstelling bij de bevolking RVC eerste bij de dames voor Celebes FLINKE SLAGERSBEDIENDE 6 Wethouder Geluk kondigt plannen voor nieuwe sportcomplexen aan Verkeersverbeteringen in Haarlem Binnenverkeersring thans voltooid Dr. Bruins Slot: „Politieke beleidsvorming wordt de Tweede Kamer onmogelijk gemaakt" Wijziging in koers van P.v.d.A. verlangd Jaarvergadering van De Spaarnestad EBU wordt verlengd Scheepvaart hoest U nog ch* PACTOLAN PRIMA VERKOOPSTER MAANDAG 21 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met feestelijk vertoon is zaterdagmiddag het nieuwe sportveldencomplex in Noord- Akendam te Haarlem-Noord officieel in gebruik genomen. Daarmede is de Spaarne- stad een fraai sportpark een zestal velden, een oefenbaan voor wielrenners en een modern en doelmatig ingericht kleedgebouw omvattend rijk geworden. Het bete kent tevens dat men een stapje nader is gekomen tot de aanvulling van het nijpend gebrek aan sportterreinen in Haarlem, dat nog altijd een naam als sportstad heeft op te houden. Hoezeer deze terreinen in de behoefte voorzien moge hieruit blijken, dat reeds acht voetbal- en drie honkbalverenigingen, een hockey- en een atletiek vereniging alsmede voorlopig een achttal scholen een intensief gebruik van de vel den maken. Het sportcomplex zal in het vervolg het „Van der Aart-sportpark" heten, genoemd naar de heer A. van der Aart, reeds vele jaren de voorzitter van de Haar lemse Voetbalbond, maar die zich ook als bestuurslid van andere sportox-ganisaties zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het Haarlemse sportleven. Vele genodigden woonden de officiële opening van het sportpark bij. Onder hen bevonden zich vei-tegenwoordigers van de gemeentebesturen van Haarlem en Velsen, de Haarlemse Sportraad, de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, de rijksinspectie van het lager onderwijs, hoofdcommissaris J. Fontijne en voorts tal van afgevaardigden van sportverenigingen en -organisaties. Nadat de heer S. Heijers jr. de voor het kleedgebouw verzamelde aanwezigen na mens de Haarlemse Sportraad welkom had geheten hield de Haarlemse wethouder van onderwijs, lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken, de heer D. J. A. Geluk een toespraak, waarin hij de opening van hel sportcomplex een gebeurtenis van bijzon der grote betekenis noemde met het oog op het grote gebrek aan sportterreinen in Haarlem, zowel voor de verenigingen als voor de scholen. Het betekent echter niet alleen een uitbreiding van het aantal sportterreinen in Haarlem. De thans ge reedgekomen velden moeten namelijk ten dele dienen voor de vervanging van an dere sportvelden, die vervallen zijn of die binnenkort door de uitvoering van uitbrei dingsplannen dit lot zullen ondergaan. Binnen afzienbare tijd zullen in Haarlem nog twee sportparken worden aangelegd. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat deze zomer nog begonnen kan worden met de aanleg van het complex sport terreinen aan de Prins Bernhardlaan in Haarlem-Oost. De uitvoering van het plan voor het sportcomplex aan de Orionweg ten Noorden van het Mendel-College in Haarlem-Nooxd is tot nu toe door de beste dingsbeperking helaas onmogelijk geble ken. In het uitbreidingsplan voor Einden- hout zijn voorts sportterreinen opgenomen ten behoeve van het Coornhertlyceum met ruim zeshonderd leerlingen en het r.k. meisjeslyceum „Sancta Maria", dat even eens een groeiend aantal leerlingen heeft. Verder zullen ten westen van de westelijke randweg sportvelden moeten worden aan gelegd voor de zevenhonderd leerlingen van het Christelijk lyceum aan de Emma- kade. Al deze scholen verliezen momenteel zeer veel tijd, daar zij gebruik moeten ma ken van sportterreinen die op een te grote afstand van de school gelegen zijn. De wethouder merkte op, dat de bouw van het kleedhuis circa 160.000 heeft gekost, hetgeen men mogelijk een groot bedrag voor een kleedgebouw kan vinden. De heer Geluk vergeleek dit geboirw met het verleden jaar gereed gekomen haven kantoor aan het Spaarne, waarvan de bouw ongeveer hetzelfde bedrag heeft ge kost. „Wanneer ik echter zie dat dit ha venkantoor door hooguit een tiental amb- Met het gereedkomen van het nieuwe wegdek op de Verspronckweg beschikt Haarlem over een binnenverkeersring, die het mogelijk maakt het doorgaande ver keer noord-zuid te verwerken, zonder dat dit verkeer noodzakelijk via de binnenstad behoeft te rijden. Zaterdagmorgen heeft een gezelschap, bestaande uit leden van de gemeenteraad, politieautoriteiten en gemeenteambtenaren onder leiding van de Haarlemse wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, per autobus een rondrit door de stad gemaakt, waarbij een goed overicht werd verkegen van de voornaamste voorzieningen, die de ge meente vooral met het oog op het verkeer noord-zuid heeft getroffen. Daarbij bleek, dat een samenstel van op het oog van el kaar losstaande maatregelen een gunstige verkeersafwikkeling heeft mogelijk ge maakt. Ook voor de toekomst zijn nog be langrijke maatregelen te verwachten. Zo deelde de wethouder onder meer mee, dat overeenstemming is bereikt met de eigenaren van de villa De Koekamp en van het gebouw van de Eerste Neder landse Verzekeringsmaatschappij n.v. tot het afstaan van een gedeelte van de bij de ze gebouwen behorende tuinen met het doel een tracéverbetering te krijgen van de verbinding van het Houtplein via het Frederikspark naar de Rustenburgerlaan. De bedoeling is deze weg "nigszins recht te trekken, waardoor een bevredigende verbinding voor het oost-west verkeer kan worden verkegen. Binnenkort zal de raad een voorstel voor deze wijzigingen berei ken. In Haarlem noord worden de parallel- straten van de Rijksstraatweg geleidelijk verbeterd, waardoor deze laatste weg min der gebruikt zal behoeven te worden. Andere verbeteringen, die te wachten zijn, bestaan onder meer uit het aan brengen van verkeerslichten bij het kruis- punt Zaanenlaan Zaanenstraat Rijks straatweg en een verkeerslichteninstalla tie op het Kennemerplein. Tevens zullen de verkeerslichten op het Stationsplein wor den vernieuwd, waarna de systemen aan beide zijden van het station zullen worden gesynchi-oniseerd. Voorts wordt gestadig gewerkt aan de totstandkoming van de westelijke rand weg, waardoor een gedeelte van de „bin nenverkeersring" via Delftlaan, Ver spronckweg Kinderhuissingel Leidse- vaart zal worden ontlast. Reeds thans worden maatregelen genomen om het van het thans in aanleg zijnde gedeelte van de randweg komende verkeer aan de Zijl- weg op te vangen en via Julianalaan die thans geasfalteerd wordt verder te leiden. Het gezelschap, dat zaterdag de rondrit door Haarlem maakte, kon ech ter thans x-eeds de bijna geheel geasfal teerde „binnenverkeersring" bewonderen die een goed beeld gaf van wat de dienst van Openbare Werken op het stuk van verkeersverbeteringen in de afgelopen maanden heeft gedaan. tenaren in gebruik is, is het mij een raad sel dat als er bezwaren rijzen tegen bepaal de kosten, deze aanmerkingen altijd worden gemaakt als het de kosten voor de accom modatie voor de spoi't betreft en zelden of nooit wanneer het gaat om de kosten voor een doelmatig kantooi-gebouw", aldus de heer Geluk. Na enige waarderende woorden tot de heer A. van der Aart, de naamgever van het sportpark te hebben gericht ver klaarde de wethouder het sportcomplex voor geopend. De voox-zitter van de Haarlemse Sport raad, de heer D. Beets, bracht het Haar lemse gemeentebestuur dank voor de stich ting van het spoi-tcomplex en de gemeen telijke diensten voor hun aandeel in de totstandkoming daarvan. De uitbreiding van het aantal sportterreinen teneinde met het stijgen van het aantal sportbeoefenaren gelijke tred te kunnen houden, achtte de heer Beets van grote maatschappelijke be tekenis. Hij wenste de heer Van der Aart van harte geluk met de hulde, die deze zo juist was gebracht, een .huldiging waar mede volgens spreker het gehele Haar lemse sportleven kan instemmen, omdat de heer Van der Aart, naar hij zeide, met recht de „vader van de sport" in Haar lem kan worden genoemd. De heer Van der Aart sprak vexwolgens een dankwoord, waarin hij bekende volko men verrast te zijn door de eer die men hem heeft willen bewijzen en die hem enigszins overdreven voorkwam. „Per slot van rekening heb ik wat ik voor de sport deed toch ook voor mijn eigen genoegen gedaan", zeide hij. Voorafgegaan door het trommelkorps van de gymnastiekvereniging „Bato" trok hierna een optocht van sportverenigingen langs de aanwezigen. De kleurige vaan dels en sportkleding van de deelnemende gymnastiek-, voetbal-, athletiek-, hockey-, korfbal-, handbal- en honkbalclubs, waar tussen de wielrenners van „De Kampioen" een aparte noot vormden, boden een aan trekkelijke aanblik. Na een rondgang over het complex verspreidden de verenigingen zich over de divei-se terreinen voor het geven van een demonstratie'van de door hen beoefende tak van spoi't, waarmede het sportpark officieel in gebruik was ge nomen. Op het Anti-revolutionaire partijcon vent heeft de voorzitter van de A. R.-twee de-kamerfractie, dr. J. A. H. J. S. Bi'uins Slot, de door prof. Oud gelanceerde stel ling, dat het in de wereld van vandaag gaat om de antithese tussen liberalisme en socialisme, met klem vei'woi'pen. Dit is, volgens dr. Bruins Slot, een tegenstel ling tussen karikaturen, tussen de karika tuur van de vrijheid en de karikatuur van het gezag. Dr. Bruins Slot betoogde voorts, dat bij een kabinet van bx-ede samenstelling een groot deel van de politieke strijd voor het publiek onzichtbaar blijft. Er is in het ka binet geen pi'inciële homogeniteit en de po litieke strijd wordt dus in het kabinet ge voerd. Wat daax'buiten zichtbaar woi'dt, is, aldus di'. Bx-uins Slot, een compromis waaraan politieke en px'incipiële strijd dik wijls vooraf is gegaan. Men nagelt zich vast op het bereikte compromis van het kabinet en laat de kamer de keus tussen het aanvaarden van een kabinetsbeleid of een kabinetscrisis. Daarmee wordt, al dus dr. Bruins Slot, in feite de medewetge vende bevoegdheid van de Kamer, het me- debepalen van de algemene richtlijnen van regeringsbeleid door de Kamer onmo gelijk gemaakt. De politiek wordt doodge maakt doo. het beruchte woord „onaan vaardbaar". De politiek behoort in de Ka mer. Het proces van de politieke beleids vorming dient openbaar te zijn. De Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft in haar vanmorgen in het Haarlemse Concertge bouw gehouden vergadering met 908 tegen 322 stemmen het voorstel van de afdeling Lisserbroek verworpen, waarbij werd voor gesteld de binnenlandse minimumprijzen op honderd percent van de kostprijzen te stellen. Dit besluit werd genomen, zonder dat over het voorstel opmerkingen werden gemaakt. Uitvoe rig werd gesproken over de plan nen om de meetwijze van de percelen te vei'nieuwen. Van vei'schillende kanten wer den hiei'tegen bezwax-en geuit. Met de nieuwe meetwijze zouden onrechtvaardig- heden ten opzichte van bepaalde kwekers worden weggenomen. Uiteindelijk werd besloten een commissie van vier kwekers te benoemen, die over deze kwestie advies kan uitbrengen. Een afgevaax'digde van de afdeling Ben- nebroekVogelenzang merkte op, dat het Produktschap voor Siergewassen de advie zen van vakgenoten naast zich neerlegt. „De maatregelen wox'den van bovenaf op gelegd". De voorzitter jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannex-den, was het hiermee in het geheel niet eens. Het pro duktschap houdt wel ter dege rekening met de adviezen van de vakgenoten. „De grote moeilijkheid is echter, dat de verschillende oi'ganisaties onderling verdeeld zijn. En het produktschap heeft nu eenmaal rekening te houden met de mening van alle betrok ken organisaties". De voorzitter pleitte daarom voor eensgezindheid onder de vak genoten. (Van onze correspondent) UTRECHT. Vijfduizend mensen, twee duizend meer dan waarop was gerekend, hebben zaterdag in de Beatrixhal val de jaarbeurs te Utrecht de grote manifestatie bijgewoond, welke was georganiseerd door zes onderwijsorganisaties en de Nederland se Ouderraad. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, be hoorde tot de bezoekers van deze vergade ring, waarin een schril beeld van het on derwijs werd geschetst, dat het hoofd moet bieden aan een tekort aan financiële mid delen, een tekort aan personeel, een tekort aan gebouwen en een tekort aan belang stelling van het Nederlandse volk. „Rege ring en volksvertegenwoordiging beseffen, dat deze samenkomst van duizenden een teken aan de wand is", aldus de voorzitter, mr. A. de Roos. „De wex-eld komt te staan voor een peda gogische bewapeningswedloop der volken en bij de uitvoering van deze wedloop zijn legers van kleuterleidsters, onderwijzers en leraren nodig", aldus dr s.,P. .v a n.H o u.t e,. yoorz'itter van de Algemene Verèniging van Leraren bij het Voorbereidend en^fni.d- delbaar onderwijs." Het tekort isechter benauwend. In 1957 zaten 263.000 kinderen Zaterdag hield HVS in het Krelagehuis in Haarlem zijn jaarlijks Floravolleybal toernooi. Uit alle delen van ons land waren ploegen aanwezig. Er viel vaak van uit stekend volleybal te genieten met als hoogtepunt de herenfinale in de hoofd klasse afdeling tussen het Antwerpse Bra bo en het Rotterdamse Libanon '50. De Belgen waren vrij eenvoudig tot de finale doorgedrongen maar de Rotterdammers hadden reeds in hun poule-wedstrijden harde strijd moeten leveren. De' Belgen, die vaak van het penetratie systeem gebruik maakten, verdedigden uit stekend en bouwden hun aanvallen van uit de defensie met goede passes op. Hun finale tegenstander Libanon speel de verdedigend niet zo sterk en moest de kracht meer uit een harde aanval putten. De eerste set ging gelijkwaardig op en werd door de Belgen na 11-11 met 15-13 gewonnen. In de tweede set kon Libanon na een 9-4 vooi'sprong via 9-9 met grote moeite de winst binnenhalen; 15-12. Een derde beslissende set moest dus gespeeld worden Brabo nam na 8-6 het initiatief volkomen in handen en won de set met liefst 15-6. Voor hun boeiend spel kregen de Belgen een gemeend applaus. Bij de dames gaven RVC en Celebes elkaar weinig toe, de beslissende wed- stx'ijd bracht echter een gedecideerde Rijs- wijkse zege. In de eerste klasse dames ver sloeg De Blinkert als poule-winnares in de finale het Utrechtse SOS en werd eer ste. Bij de heren bereikte het Haarlemse Eclecta het zelfde resultaat met Santpoort op de tweede plaats. De uitslagen luidden: Heren hoofdklasse, poule A: Libanon (Rotterdam) 4-7; Mavoc (Maastricht) 4-5; HVS (Haarlem) 4-4; Odulphus (Tilburg) 4-4 en Kweekschool (Deventer) 4-0. Poule B: Bx-abo (Antwerpen) 4-8; Me- sacosa (Groningen) 4-5; Reva (Amster dam) 4-3; Tornado (Tilburg) 4-3 en Til burg 4-1. Finale: LibanonBrabo 1-2 (13-15, 12-15 en 6-15). Eindstand: 1. Brabo; 2. Libanon. Heren overgangsklasse, poule A: Forto (Amsterdam) 3-5; Odulphus 2 (Tilburg) 3-4; D.R.L. (Rotterdam) 3-2 en Voorburg 3-1. Poule B: Cito (Zeist) 4-5; Donar (Gro ningen) 4-5; Octopus (Alkmaar) 4-5; Be Fair '54 (Deventer) 4-4 en Sarto (Tilburg) 4-1. Finale: FortoCito 2-0 (15-6 en 15-7). Eindstand: 1. Forto; 2. Cito. Heren eerste klasse, poule-winnaars: Eclecta (Haarlem); Libanon 2 (Rotter dam) en Santpoort. Eindstrijden: EclectaLibanon 2 1-1 (15-9, 5-15). EclectaSantpoort 1-1 (11- 15, 15-6) en Libanon 2Santpoort 1-1 (7-15, 15-12). Eindstand: 1. Eclecta (beter gemiddel de); 2. Santpoort; 3. Libanon 2. Dames hoofdklasse, eindstand: 1. RVC (Rijswijk) 5-9; 2. Celebes (Den Haag) 5-8; 3. Be Fair (Groningen) 5-6; 4. Tor nado (Tilburg) 5-4-; 5. Tilburg 5-3: 6. Sarto (Tilburg) 5-0. Dames overgangsklasse, eindstand: 1. Catapult (Alkmaar) 5-8; 2. MIIBS (Haar lem; 5-6: 3. Concordia (Rotterdam) 5-6; 4. ZVC (Rotterdam) 5-5; 5. TOG (Hoorn) 5-3 en 6. HVS (Haarlem) 5-2. Dames eerste klasse, finale: De Blinkert (Haarlem)—SOS 2 (Utrecht) 2-0 (15-12 en 15-8). Eindstand: 1. De Blinkert en 2. SOS (Utrecht). van het lager onderwijs (18 percent) in de 5500 klassen, die meer dan 45 leerlingen tellen. Duizenden kregen geen onderwijs door onvervulde en onvervulbare vacatu- res (in Rotterdam gemiddeld 400 in 1957). De cijfers over het aantal leerkrachten in ons land, dat feitelijk geen bevoegdheid heeft om les te geven en toch voor een klas staat, waren nog geflatteerd door de ge- pensionneex'den, die hun krachten blijven geven aan het onderwijs. Bij het middel baar onderwijs bedroeg het percentage on bevoegd gegeven lessen in 1957 21,2 per cent. Drs. Van Houte zei dat het onderwijs beleid per slot geen verantwoordelijkheid heeft voor de steeds groter wordende ge neraties leerlingen. Ook de grotere belang stellingscoëfficiënt, de conjunctuur, de af schaffing van het schoolgeld voor de leer plichtige leeftijd en de stoi-machtige ont wikkeling van het confessioneel onderwijs zijn bepalend voor de wanverhoudingen op personeelsgebied. „Koeien wel, kinderen niet" .«m'sovqo. fax r tanaur .S o De algemeen secretaris van de Neder- iaiïdse Onderwijzersvereniging, de' heer J Roorda, vond het merkwaardig, dat men wel weet hoeveel koeien er op een gras- landje kunnen gx-azen om elkaar niet in de weg te lopen. Maar men plaatst wel kinde ren in overvolle klassen onder leiding van een leerkracht, die de onuitvoerbare taak heeft hun nog iets te leren ook. Geen ander criterium werd bij het bepa len van het aantal leerlingen, waarbij een nieuwe leerki'acht mag worden aangetrok ken, aangelegd dan de toestand van 's lands financiën. Het ministerie heeft niet anders gedaan dan de gaatjes gevuld door de leer- inigenschaal telkens te wijzigen ten ongun ste van het onderwijs. „Het leek wel een ministerie van ondei-wijskunsten." In een tijd, aldus de heer Roorda, die om leerplichtverlenging schreeuwt om bij te blijven met de culturele ontwikkeling el ders hebben wij niet eens zoveel leer krachten dat een verantwoorde leerlingen- schaal mogelijk is. Een wetsontwerp, dat de verantwoorde klas moet brengen, eist 12000 leerkrachten extra. Het volk zal moeten beseffen, dat het de mankracht en de gel- (Van onze correspondent in Londen) In diplomatieke kringen te Londen heerst bezorgdheid dat de Russische hou ding van het ogenblik een top-gesprek in gevaar heeft gebracht. De Sovjetpropa ganda heeft plotseling een volledige ver andering ondergaan. Sinds donderdag is de top-conferentie in de Russische pers en radio naar de achtergrond verschoven. De nadruk ligt thans op de veroordeling van het Westen omdat het weigert de bom- proeven stop te zetten en op de aanklacht tegen de Verenigde Staten inzake de „oor- logs"-vluchten over de noordpool. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, heeft zaterdag in een rede in zijn kiesdistrict de Russen ge waarschuwd dat, indien zij werkelijk een tapgesprek willen, zij de verkeerde weg hebben ingeslagen en dat zij het onnodig moeilijk maken voor degenen die getracht hebben hen halverwege te ontmoeten. Hiermede doelde Lloyd kennelijk op Lon den, dat Washington er toe gekregen heeft met de voorbespi'ekingen in te stemmen. Het vex-luidt dat het niet onmogelijk is dat minister Dulles wegens de nieuwe cri sis naar Londen zal vliegen voor nader overleg. Selwyn Lloyd kondigde in elk ge val aan dat Groot-Brittannië zijn bondge noten zal i-aadplegen. Dit beraad is al be gonnen. Het lijdt geen twijfel, dat ondanks de tegenslag, opnieuw een poging zal wor den gedaan om de Russen tot andere ge dachten te brengen. Selwyn Lloyd, die sprak van een nieuwe Russische druk, wordt door sommigen van onnodig pessimisme beschuldigd. On der andere door de conservatieve Daily Telegraph, die vandaag is begonnen met de publikatie van uittreksels van een ver volg an Churchill's memoires. Hierin herinnert Sir Winston er aan dat de top conferentie, welke hij voor het eerst in 1953 px-opageerde, bedoeld was als kort, informeel gespx-ek, dat het ijs zou moeten breken. De conferentie van Genève, met haar van te voren opgestelde redevoerin gen, mislukte in dit opzicht. Volgens het blad kan het zeer wel mogelijk zijn, dat de besprekingen tussen het Westen en Gromy- ko de intieme gedachtenwisseling vormt, die Sir Winston altijd heeft gewild. Het doet er niet toe of de Russen met elk land af- zonderlijK willen spreken. Indien dit de enige manier is, dan mogen wij deze kans niet verwaarlozen. Het Sociaal Democratisch Centrum van leden der Partij van de Arbeid heeft in Amsterdam een congres gehouden, waar op de voorzitter, de heer T. van Tijn over „De les der verkiezingen" sprak. Na af loop werd een verklaring bekend ge maakt, waarin onder meer wordt gezegd: „De verkiezingsuitslagen vormen voor de Partij van de Arbeid een ernstige waar schuwing. Het congres spreekt daarom als zijn mening uit, dat de koers van de par tij ter wille van de doeleinden, neerge legd in haar beginselprogramma, en van het behoud en de vergroting van de macht van de gehele Nederlandse arbeidersbe weging, drastisch zal moeten worden ge wijzigd. De partij dient aan de Nedei'landse ar beidersklasse, ook aan dat deel, dat zich confessioneel heeft georganiseei'd, duide lijk te maken, dat de economische neer gang één der fasen is van de kapitalistische conjunctuurbeweging, waartegen slechts een socialistische plan-politiek, nationaal en internationaal, een remedie kan bie den. De politiek van de partij zal gericht moeten zijn op handhaving van het bereik te levenspeil der arbeidei'sklasse en op de strijd voor de verkorting van de wettelij ke arbeidstijd (invoering van de 40-urige werkweek). De partij zal in samenwerking met de meeste van de Europese zuster partijen de vestiging van raketbases moe ten afwijzen en daartejjjtn evenals tegen de atoombewapening, een duidelijke actie moeten voex-en. Mede aanwezig was de voorzitter van het produktschap dr. A. J. Verhage. Deze zei, dat de bestuursleden van het produktschap weliswaar vx-ij mandaat hebben, doch uiteraard rekening hebben te houden met de gedachten, die er over de aan de ox'de zijnde kwesties in hun organisatie leven. In zijn openingswooi'd sprak de voorzit- ter jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden over de bouwplannen. Het hoofdbestuur stelt een nader onderzoek in naar de mogelijkheid voor een minder in grijpende en kostbare oplossing voor een goede huisvesting dan aanvankelijk het plan was. Dit onderzoek zal echter enige tijd vergen, zodat de voorzitter er in deze vergadering nog geen nadere mededelin gen over kon doen. De heer Van Nispen tot Pannerden be lichtte twee actuele vraagstukken, dat van de reservering en de inlevering van het abnormale plantgoed. Over de reser vering hebben enkele besprekingen plaats gehad met een commissie uit het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen. Vex-wacht wordt, dat spoedig voorstellen zullen worden gedaan, die/aan de meest ernstige bezwaren tegen het oorspronke lijke gebruik van het produktschap tege moet zullen komen. Ten aanzien Van de inlevering va het abnormaal, zei de voorzitter te betreuren, dat zich hierover onder de vakgenoten weer een groot meningsverschil heeft voorgedaan, „wat de taak van uw bestuur wel uitei-mate moeilijk maakt". Met een compromis is genoegen genomen, dat een gedeeltelijke afschaffing inhoudt wel licht als eerste stap naar een verdergaan- de afschaffing in de toekomst. Dit hangt af van het resultaat, dat met het thans ge nomen besluit wordt bereikt. Verwacht wordt, dat het de hoge heffingen voor deze overname van het abnormaal aanmerke lijk zal verminderen. „Wij betreuren het dat verdeeldheid onder de vakgenoten slechts een beperkt i'esultaat mogelijk heeft gemaakt". Verheugend noemde de voorzitter het totstandkomen van de nieuwe Classified list of tulip names en van de Tentative list of hyacinths, bulbous iris and other bulbous en tuberous-rooted plants, waardoor de vereniging een waardevolle bijdrage heeft geleverd aan een juiste naamgeving van de gewassen. Dank bracht spr. aan degenen, die aan deze ge- wassenlijsten hun medewerking hebben verleend. De vergadering nam enkele ogenblikken stilte in acht ter herdenking van de. leden en andere personen, die zich voor de vereniging verdienstelijk hebben gemaakt en in de afgelopen maanden zijn overleden. den moet opbrengen om tot de realisex-ing ervan te komen. „In kelders en cafés" Het feit dat er een grote achterstand in de bouw van scholen was in 1946 had de opeenvolgende regeringen er toe moeten brengen geen afwachtende houding aan te nemen, zo zei de heer P. vanThuyl, se cretaris van Volksonderwijs. Hetgeen van regex-ingswege voorbereid wordt, komt niet eens ten volle tot uitvoering, zodat in de afgplppep v.ipy qs\ar yap het krappe .tpopw- volume voor circa 70 miljoen gulden niet werd geproduceerd, .f,: Er wordt nog steeds les gegeven in scho len, die zelfs officieel zijn afgekeurd, en in kelders, op zolders en zelfs in cafés. Mr. D. Schuitemaker, voorzitter van de Nedex-landse Ouderraad, constateerde dat de ouders niet meer de zekerheid hebben, dat het onderwijs als vroeger aan de hoog ste eisen voldoet. Prof. di\ Ph. J. Ildenburg hield tenslotte een rede over „De school voorwerp van de aanhoudende zoi'g der regering", welke titel ontleend was aan ai't. 208 van de Grondwet. Prof. Idenburg hield een beschouwing over de waarde van de school voor de eco nomie. voor de democratie en voor de menselijkheid. Naar zijn ovex'tuiging kun nen die waarden niet worden gerealiseei'd in een school, die verkeért in een nood situatie van vandaag. In de algemene vex'gaderingen van aan- deelhouders van de n.v. Drukkerij De Spaarnestad en de n.v. Vereenigde Bezit van Aandeelen n.v. Drukkerij De Spaarne stad te ^Haarlem werd het dividend over 1957 bepaald op 7 percent op de preferente aandelen en 16 percent op de gewone aan delen. In de vergadering van aandeel houders van de n.v. Vereenigd Bezit wer den tot leden van de raad van beheer be noemd de heren mr. H. J. M. Loeff en dr. ir. H. J. A. de Goeij. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen heeft de bestuurscommissie van de Eux'opese Betalings Unie (E.B.U.), die za terdag na een bijeenkomst van vier dagen uiteenging, besloten tot verlenging van dé E.B.U. Er is nog geen besluit genomen over de vraag, of de verlenging, zoals ge woonlijk, voor een jaar zal geschieden, of voor slechts zes maanden. De bestuurs commissie heeft zich verder ook bezig ge houden met een driemaandelijks onder?oek naar dn situatie van Fx'ankrijk. Alblasserdijk, 19 v. Havana n. Le Havre. Aleor, 20 dw. Vitoria n. Las Palmas. Alcyone, 20 Finisterre gepas. n. St. Vincen Aldabi, 21 te Buenos Aires. Aludra, 20 v. Recife n. Rio de Janeiro. Ameland, 20 v. Avonmouth n. Stanlow. Ampenan, 21 te Dar Es Salaam. Amsteldiep. 22 te Port Said verwacht. Amstelkroon, 20 v. Bombay n. Beira. Amstelland, 20 v. St. Vincent n. Santos. Appingedrjk. pass. 21 San Benito n Cristobal Averdijk, 19 v. New Orleans n. Lake Charles. Alamak. 19 v. Rotterdam n. Bremen. Alderamin, 20 le Rotterdam. Alphard, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Arendsdijk, 19 v. Rotterdam n. New Orleans. Argos, 20 te Rotterdam. Abida, 20 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Alblasserdijk, 20 v. Havana n. Le Havre. Alwaki. 19 v. Rotterdam n. Bombay. Angolakust, 20 te Amsterdam. Alpherat. 19 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amistelstad, 18 v. Kuwait n. Abadan. Amstelveen, 21 te Midway. Ai hen a. verm. 24 v. Rotterdam n. Buenos Aires. AJnati, 26 te Rotterdam verwacht v. Hamburg. Astrid Naess, 20 210 m. w. Finisterre n. Aruba. Baarn, 21 te La Guaira. Banggai, 19 te Tacoma. Bawean, 20 te Suez. Bintang. 21 te Napels. Bonita, 20 te New York. Borneo, 21 te Sandakan. Beninkust, 20 te Antwerpen verw. v. Amsterdam. Breda. 19 v. Amsterdam n. Port of Spain. Bussum, 21 te Amsterdam. Eoschkerk, 21 te Barcelona. Britsum, 20 v. Norfolk n. Cristobal. Bloemfontein, 2/5 te Las Palmas verw. n. A'dam. Boskoop, 21 te barbados, 23 te Trinidad verw. Bali, 20 te Beyrouth. Bennekom, 20 et Emden. Caltex Leiden, pass. 20 Gibraltar n. Bahrein. Caltex Nederland, pass. 20 K. St. Vine. n. R'dam. Calamares, 20 v. Pto. Cortes n. New York. Carrillo, 20 te Cortes n. New York. Cartago, 20 v..New York n. Pto. Barrios. Castor, 20 te Maracaibo. Caltex Pernis, pass. 20 Sicilië n. Bordeaux. Camerounkust, pass. 20 Las Palmas n. Dakar. Cinulia. 20 v. New Orleans n. Rotterdam. Corilla, 20 v. Durban n. Abadan. Caltex Utrecht, 19 te Savona. Clavella, 20 te Townsville. Cleodora, 21 te Singapore. Captain Cook, verm 26 v. Tj. Priok n. A'dam. De Eerens, 19 te Karachi. Delfland, 20 te Buenos Aires. Drente, 20 v. Antwerpen n. Hamburg. Eos, 21 te Lissabon, Etrema. 19 v. Berre n. Iskenderun. Elizabeth B. 20 210 m. n.w. K. Finist. n. N. Orleans. Friesland. 20 te Rotterdam. Gaasterland, 19 v. Cabe Dello n. Las Palmas. Flaminia, 23 v. Tandj. Priok te Genua verwacht. Gabonkust, 20 te Pte. Noire. Ga roet, 20 v. Port Said n. Genua. Gaasterkerk, 19 te Amsterdam. Gbanakust, 20 te Amsterdam. Groote Beer, 21 te Rotterdam. Guineekust. 20 v. Grandbassa n. Freetown. Hilversum, 20 v. Suez n. Mena Al Almadi. Hydra, 20 te Pampatar v. Araya. Helicon, 20 te Pto. Cabello v. Ciudad Trujillo Haarlem, 20 te Corinto verwacht. Hector. 20 te Rotterdam. Hermes, 19 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hecuba, 20 te Amsterdam. Hermes, 20 te Amsterdam. Hathor, 20 te Eleusis. Ilos, 20 te Amsterdam. Iberia, pass. 20 Kp. St. Vincent n. Nederland. Ivoorkust. 21 te Le Havre verwacht. Jagersfontein, verm. 2/5 v. Amsterdam n. Durban. Johan v. Oldenbarnevelt, 28 te Fremantle verw. Ivabylia, 20 v. Turku n. Rotterdam. Kenia, 20 te Amsterdam. Kylix, 20 te Rotterdam n. Thameshaven. KÏoosterdijk, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Kylix, 19 te Rotterdam. Kalydon, 20 v. Fredericia n. Rotterdam. Kieldrecht, pass. 20 Ouessant n. Duinkerken. Kryptos, 20 v. Bandarmashur n. Turku. Kasimbar, 19 v. Manokwari n. Singapore. Khasiella. 20 te Stanlow. Kara, 20 110 m. w.n.w. Tunis n. Aden. Laertes, 21 te Port Said. Lekhaven, 20 te Rotterdam. Laagkerk. 19 v. Amsterdam n. Londen. Lieve Vrouwekerk,, pass. 20 Aden n. Suez. Limburg, 20 v. Colombo n. Penang. Loénerkerk, 20 dw. Barcelona n. Marseille. Lutterkerk, pass. 20 Kp. Finisterre n. Le Havre. Laurenskerk, 20 nog te Damman. Liberty. Bell, 19 v. Uhiladelphia n. Mena. Limburg. 20 v. Colombo n. Penang. Laagkerk. 20 te Londen v. Amsterdam. Lekkerkerk. 20 v. Hamburg n. Bremen. Maashaven, 21 te Las Palmas. Molenkerk. 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Maasland, pass. 20 Kp. Finisterre n. Amsterdam Naess Commander, 20 v. Port Said n. Fawley. Maron. 20 te Cartagena. Mataram, 21 te Baltimore. Merwede, 20 v. Takoradi n. Freetown. Moordrecht, 20 v. Bandarmashur n. Kwinana. Marnelloyd, 21 v. Aden n. Ummsaid. Merwelyodd, 20 te Khorelmufatta. Musilloyd. 20 te Tandjong Priok. Meliskerk, 20 150 m. z. Saigon n. Hongkong. Minjak, 20 te Cap St. Jaques. Maasdam, verm. 19 v. New York n. Rotterdam. Nieuw Holland, 20 v. Bali n. Brisbane. Nieuw Amsterdam, 23 v. R'dam te.N. York verw.. Noordam, 20 te New York. Oberon. pass. 20 Ouessant n. Maracaibo. Oostkerk, 21 te Hongkong. Orion. 18 v. Rotterdam n. Algiers. Oranjefontein. 20 te Kaapstad. Ouwerkerk, 19 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Oranjestad, 19 te Demarara. Osiris. 20 te Philadelphia verw. v. Nassau Bah. Overijsel, 20 v. Nagoya. Ommenkerk, 20 te Hamburg verw. v. Antwerpen. Oranje, verm. 25 v. Amsterdam n. Tandj. Priok. Or. Nassau, 22 te Trinidad. 24 te La Guaira verw. Oranjestad. 20 v. A'dam te Georgetown verw. Prins Willem George Frederik, pass. 20 Kp. Ray naar Montreal. Purmerend, 21 te Donges. Prins Casimir, 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Frins Willem III. 21 te Rotterdam. Prins der Nederlanden. 29 te Londen verwacht. 'iPki. 20 v. Bangkok n. Singapore. Cempang, pass. 20 Guardafui n. Aden. Roepat. 20 v. Marseille n. Antwerpen. Rijndam. 20 v. Cobh n. Halifax. Riouw. 21 te Port. Sudan. Ruys, 21 te Hongkong. Ridderkerk, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Sirrah. 20 v. Aden n. Rastanura. Senegalkust, pass. 20 Dakar n. Conakry. Statue of Liberty, 20 voor anker Punta Cardon. Stad Vlaardingen, 20 te Rotterdam. Stad Schiedam, 20 v. Gibraltar n. Palermo. Straat Banka, 21 te Cochin. Sunetta, 21 te Singapore. Slamat, 19 v. Rotterdam n. Indonesië via Genua. Schie, 21 te Alexandrië. Schiedijk, 19 te Antwerpen. Siaoe, 19 v. Singapore n. Calcutta. Statue of Liberty, 20 te Punta Cardon. Sanana, 21 te Pnompenh verw. v. Hongkong. Stan vac Djirak, 20 v. Buatan n. Sungeigerong. Steven, 20 40 m. o. Bosporus n. Napels. Sloterdijk. 20 te Moorehead v. Newport News. Sibajak. 27 te Rotterdam verw. v. Surabaja. Statendam, 21 te Cristobal, 26 te New York verw. Tarakan, 21 te Djeddah. Tegelberg, 20 v. Moji n. Kobe. Ternate, 19 te Rotterdam. Telamon, 19 180 m. n.o. Kp Hatteras n. Pt. Au Pr. Tabian, 20 te Singapore. Taria. 20 te Abadan. Tjimenteng. 19 v. Zanzibar n. Singapore. Tomori. 20 te Tandjong Priok. Tankhaven III, 21 te Sungeigerong verwacht. Utrecht. 20 te Barcelona. Vlist, 24 te Syracuse verwacht. Van Cloon, 28 te Auckland verwacht. Waterland. 21 te Amsterdam. Westerdam. 21 te Rotterdam. Willemstad, 20 te Amsterdam. Waal, 22 te Antwerpen verwacht. Wonosobo, 20 te Madras. W Alton Jones. 18 330 m. n.n.o. Flores n. A'dam. Waterman, verm. 2 2v. New York n. Rotterdam. Westerdam. 21 v. New York te Rotterdam verw. Will. Ruys, 21 te Singapore, 25 te Colombo verw. Willemstad, verm. 25 v. A'dam n. Georgetown. Wieldrecht, 20 te Suez. Witmarsum. 22 te Hamilton verwacht. Zaankerk, 21 t'e Aden. Zeeland, 19 v. Alexandrië n. Port Said. Zuiderkruis, 21 te Amsterdam. Zuiderkerk, 20 te Port Elizabeth. Zonnekerk, 20 te Duinkerken. SLEEPVAART Argus, 21 te Rotterdam. Barentszee, 21 840 m. z.w. Fayal n. Gent. Blankenburg. 18 v. Abidjan n, Gibraltar. Clyde, 18 130 m. w. Freetown n. Port Harcourt. Hudson, 15 v. Belem n. Trinidad. Oceaan, 18 te Port Au Prince. Poolzee. 21 1030 m. z.o. New York n. New York. Rode Zee, 21 v. Ravenna n. Houston. Thames. 21 30 m. z. Wight n. IJmuiden. Tyne. 21 470 m. w. Straat Socnda n. Tandj. Priok. Zwarte Zee. 21 245 m. n.w. Alexandrië n. Genua. Postma, Korte 4, Bloemendaal Fotohandel Kleverlaan vraagt: LEERUNG(G) niet beneden 16 jaar. gevraagd, in kleine textiel en dames modezaak in Haar- lem-Noord, prima salaris. Vakantie kan geregeld wor den. Brieven no. 8021. VRAAGD Fa. C. Booy en Zn., Barrevoetestr. 17, Tel. 1148° Voor verschillende afdelingen vragen wij (GEHUWDE DAMES eventueel ook voor halve dagen) sserij en Chem. Wasserij HOEK EN VAART Bloemendaalsestraatweg 17 - San lp' i 'ion

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10