H.T.C. vertegenwoordigde in Brussel het Nederlandse amateurtoneel Engels en Nederlands toneel in jubilerend Openluchttheater Amsterdamse Beurs MAANDAG 21 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Belgisch tegenbezoek eind augustus met yJk dien" van Teirlinck in Haarlem Prachtig spel Feest bij HKV Tienpersoons kano in het Spaarne te water gelaten Officiële ontvangst Zwemwedstrijden voor studenten in Haarlem Jongeman vecht met politie en vader van zijn gewezen meisje Inbrekers hadden buit voor het grijpen Bejaarde fietser aangere den op Staten Bolwerk Misschien komt in augustus het vermaarde Hindoeballet van Uday Shan-Kar „Don Carlos" voor leden van „Geloof en Wetenschap" Burgerlijke Stand van Haarlem Jubileumuitvoering van Kracht en Vriendschap w Elf leden van „Kunst zij ons doel" exposeren in „Huis van Looy" UIT STAD EN STREEK Contact-commissie Luther se gemeente in Haarlem-N. Receptie van zilveren honkbalclub EDO In de zo goed als uitverkochte Beurs schouwburg aan de August Ortstraat in Brussel heeft de H.T.C. (Haarlemsche Tooneel Club) zaterdagavond met opzien barend succes de serie van zes zogeheten wisselvertoningcn van Belgische en Ne derlandse amateur-gezelschappen ge opend. Dit uitwisselingsprogramma, voor bereid door het Comité Amateurtoneel Ne derlands Taalgebied, wordt uitgevoerd on der auspiciën van het Cultureel Akkoord tussen beide landen, ter aanvulling van de ruilvertoningen door de beroepsensem bles. De Nederlandse voorstellingen zijn opgenomen in de reeks evenementen, door het Brabants comité voor culturele en toe ristische manifestaties ter gelegenheid van de Expo *58 georganiseerd. Het bezoek van de H.T.C. aan Brussel wordt op 30 augus tus van dit jaar beantwoord in de Stads schouwburg te Haarlem door een Bra bantse keurgroep, die onder regie van Huib van Hellem in grote bezetting „Ik dien" van Herman Teirlinck zal spelen. De Nederlandse vertegenwoordiging in dit programma bestaat uit drie vereni gingen, door de NATU en het W.K.A. aan gewezen. De H.T.C. is hiervoor gekozen als winnares van het eerste Nederlandse Landjuweel in 1957. Verder gaan naar België de vereniging „Streven naar kunst" (tweemaal onderscheiden met de toneelprijs van de gemeente Amsterdam, het laatst voor de opvoering van „Ghet to" van Herman Heijermans) en „Magna Pete" uit Rotterdam, een katholieke or ganisatie. De Belgische representatie zal bestaan uit drie centrale gezelschappen, samengesteld door het Koninklijk Natio naal Toneelverbond, de Federatie van Vlaamse Socalistische Toneelverenigin gen en het Nationaal Kristelijk Toneel verbond, respectievelijk met krachten uit Brussel, Antwerpen en Brugge. De H.T.C. is in de Belgische hoofdstad met de vertaling door Cees Laseur van „Het meisje van buiten" van Clifford Odets voor het voetlicht verschenen. „Streven naar kunst" zal in de komende herfst in de Scheldestad het enkele jaren geleden door „Theater" ten doop gehou den spel „Herodes" van Abel Herzberg laten zien, zodat gelukkig ook de Neder landse toneelschrijfkunst waardig kan meespreken. De keuze van „Magna Pete" is nog niet bepaald. De Belgische socia listen komen op 17 mei met het blijspel „De familie Bergère" van de Waalse auteur Charles Bertir naar Amsterdam. Deze uitwisselingsvoorstelling is voor ons een welkome gelegenheid om alsnog een beoordeling van „Het meisje van bui ten" te geven, welke door Wim Paauw ge regisseerde opvoering van de H.T.C. door de deelneming aan de wedstrijd om het Landjuweel destijds onbesproken moest blijven. Over het stuk (van de schrijver die met het weekhartige boksersdrama „Golden boy" en zijn linksgerichte zeden spelen internationale bekendheid kreeg) behoeft weinig gezegd te worden. Velen zullen zich misschien deze realistische po ging tot eerlijke behandeling van de door Onder zeer grote belangstelling heeft zondagmiddag de officiële heropening van het geheel gemoderniseerde botenhuis van de Haarlemse Kano Vereniging aan de Schalkwijkerweg plaats gehad. Daarbij werd tevens een tienpersoons Canadese kano te water gelaten die speciaal voor de jeugdige kanoërs bestemd is. Na het hijsen van de diverse vlaggen heette de voorzitter van de HKV, de heer A. J.' Wit, de vele belangstellenden van harte welkom en vervolgens ging de wet- Wethouder D. J. A. Geluk doopt de nieuwe kano met Spaarne-water. houder voor Sportzaken, de heer D. J. A Geluk, over tot de doop van de C 10, de een meter brede en elf meter lange Cana dese kano, die de naam „Zo vast als Haar lem" meekreeg. De heer Geluk wees er ir zijn toespraak op dat de diverse water sportverenigingen altijd zijn grote sympa tie hebben gehad vooral ook omdat zij steeds bereid bleken te zijn elkaar te helpen. De heer Geluk, die de doop met behulp van een emmertje Spaarnewater verricht te. meende het bestuur te moeten waar schuwen de gemeente niet te komen vra gen om een nieuw botenhuis aangezien daarvoor de financiën ontbreken. Toch zal het nu geheel vernieuwde botenhuis migszins veranderd dienen te worden aan gezien de nieuwe aanwinst van de HKV net iets te lang is om naast de andere kano's veilig te worden opgeborgen. Vervolgens uitte de voorzitter van de Nederlandse Kano Bond, de heer J. Ver- willigen nog zijn gelukwensen en tenslotte maakten de leden van de HKV met de nieuwe C 10 en met ongeveer veertig an dere kano's een grote rondvaart door de Haarlemse stadssingels. louter winzucht geregeerde verhoudingen in het Amerikaanse theaterleven door de overigens niet zeer sterke opvoeringen van de Haagse Comedie (met Myra Ward, Paul Steenbergen en Kees Brusse) wel herin neren. Eigenlijk is het een merkwaardige om niet te zeggen hachelijke keuze voor amateurs, deze karakterstudie van een door misbruik van alcohol geestelijk en lichamelijk ondermijnde beroepsacteur, wiens talent op gezag van de auteur aan het geniale grenst. Deze Frank Elgin krijgt van een jonge, door dik en dun in hem gelovende regis seur, Bernie Dodd genaamd, geheel on verwacht en onvoorbereid een kans om zich te herstellen en zijn gewezen glorie te heroveren. De drank heeft een patholo gische slappeling van hem gemaakt. Tel kens neemt hij de leugen te baat om zich in andermans ogen te rehabiliteren, onder meer door de schuld van zijn doorlopen de ondergang naar steeds diepere ellende op geraffineerde wijze toe te dichten aan zijn vrouw in feite zijn reddende engel van moederlijke bijstand. Leo Straus groeide in deze rol (bijzonder moeilijk ook door de verdubbeling van het spelaspect) tot een ongemeen indrukwekkende hoog te. Het was en men beschouwe deze opmerking als een zeldzaam compliment een volstrekt eigen creatie van verlo pen en tenslotte hervonden grootheid. On vermijdelijk ontbrak daaraan alleen de faculteit om te laten uitkomen, dat de overigens voortreffelijk gesuggereerde overgevoeligheden en de levensgevaarlij ke fantasie de grondslagen vormen, waar uit de „inspiratie" opwelt bij een derge lijke romantische acteur. Maar men be sefte dat ternauwernood als een tekort, doordat hij zo precies de manisch-depres- sieve bevliegingen van de levensgrote po seur als werkzaam wisselende factoren in de handeling wist op te roepen en door te geven. Evenals destijds bij de Haagse Come die werd de relatie tussen Frank Elgin en diens veel jongere echtgenote niet erg dui delijk. Odets is erg vaag gebleven op dit punt. Mevrouw J. van Olphen-Odink bracht te weinig variatie in de mineur stemming en reageerde doorgaans te flauw in het eerste gedeelte, waardoor de spanning te lang op zich liet wachten. Pas bij de uiterlijke demonstraties van haar uit 'n soort van verdoving ontwaakte tem perament werd daardoor merkbaar de aandacht van het publiek tot medeleven geprikkeld. In het laatste gedeelte weerde deze speelster zich fraai bij de uitviering van haar zuiver aangevoelde intenties met een u,eerst bescheiden techniek. Van de andere medewerkenden moet in de eerste plaats de doorgaans voorbeeldi ge bijdrage van mr. N. Drost als Bernie Dodd worden genoemd, werkelijk subliem in het kleine gesprek na de eerste repe titie, in enkele scènes even afglijdend naar de net iets te sentimentele toon van de geroutineerde minnaar, die misschien verklaard kan worden uit zijn voorge schreven opdracht een jeugdige doorzet ter, die zich laat meeslepen door de her innering aan zijn eerste liefde voor de illusie van het theater, uit te beelden. Maar dank zij dit drietal ben ik meer on der de indruk van het stuk gekomen, dan toen ik het enige jaren geleden zag van het genoemde beroepsgezelschap, waarmee intussen geenszins een directe vergelijking wil zijn uitgedrukt. De wijze van benade ring is immers aanzienlijk verschillend. Mogelijk was het mede een kwestie van uiteindelijk evenwicht, voor een groot deel veroorzaakt door een gebrek aan reserve middelen, waardoor de afstanden werden verkleind en de echtheid in de menselijke verhoudingen het won van de geforceerde kunstmatigheid van het toneel-in-het-to- neel. In de kleinere rollen hielden mej. L. A. van Elk en de heren mr. M. C. Wijt, mr. B. R. Frerichs en de invaller Wim de Ree de eer van het Nederlandse ama teurtoneel zo hoog als de omstandigheden het toelieten. Een van de bezwaren tegen het stuk is stellig de versnippering van de uiteenzet ting over teveel korte scènes in wisselen de decors, welk euvel thans nog verergerd werd door de gebrekkige accommodatie van de Beursschouwburg, al kon de mee gekomen Haarlemse toneelmeester H. C. Voskuilen met wonderen van vakkundige improvisatie voor betrekkelijke snelle cham ementen zorgdragen. De voorstel ling was zonder toespraken maar met het spelen van de beide volksliederen begon nen. Na afloop kwam op charmante wij ze het Belgische spraakwater los. De heer W. A. Muyldermans, secretaris van het Koninklijk Nationaal Toneelverbond, dankte in het bijzonder mr. A. B. Hoy- tink, attaché van de Nederlandse ambas sade, prof dr. O. de Raeymaecker, lid van de technische commissie van het cultu reel akkoord, Paul van Morckhoven, voor zitter van de Vereniging van Vlaamse To neelauteurs, benevens tal van anderen voor hun aanwezigheid. Hij karakteriseer de het Haarlemse toneelspel in een met overtuiging gebezigd woord als „formi dabel" en zeide niet te geloven, dat de Brusselse „liefhebber." een dergelijk peil in de c -stkomende jaren zouden kunnen benaderen. Des middags en tegen middernacht wer den er een receptie en een gezellig samen zijn gehouden, des zondags volgde er een ontvangst ten stadhuize van Brussel, waarbij de Haarlemse tonelisten en be stuursleden van de H.T.C. werden toege sproken door mevrouw L. van Leynsele, schepen van schone kunsten, namens het gemeentebestuur van de gastvrije Belgi sche hoofdstad. Voorzitter A. C. van der Sande Lacoste vond bij alle gelegenheden passende wederwoorden. Het is te hopen, dat het tegenbezoek in augustus even suc cesrijk in alle opzichten zal verlopen. De Brusselse keurtroep kan zich van een har telijk welkom en een tegemoetkomende be langstelling, die mede door de keuze van het stuk van de Vlaamse meester, hoog gespannen zal zijn. David Koning In het Sportfondsenbad in Haarlem wor den dinsdagavond om acht uur zwemwed strijden gehouden tussen studenten van verschillende universiteiten en Hogescho len. De zwemwedstrijden worden gevolgd door een zevental waterpolo-wedstrijden. Een surveillerende agent werd zondag avond om half twaalf op de Grote Markt in Haarlem aangesproken door twee dames die zijn hulp inriepen omdat de jongste van hen steeds lastig werd gevallen door een jongeman, die in kennelijke staat van dron kenschap verkeerde. Toen de agent deze lastige klant verzocht even mee naar het bureau aan de Smede- straat te gaan, diende de jongeman de agent onverwacht een klap in het gezicht toe, met het gevolg dat van weerskanten rake klappen werden uitgedeeld. Samen met een burger gelukte het de agent de jongeman te overmeesteren, maar toen liet deze zich op de grond zakken om door languit op de weg te gaan liggen, zijn arrestatie tegen te werken. Het mocht hem echter weinig baten, want met behulp van een wagen van de radio-autodienst was zijn overbrenging naar het bureau aan de Smedestraat spoedig een feit. Nadat hij enigszins ontnuchterd was, werd tegen de jongeman proces-verbaai opgemaakt we gens wederspannigheid. Zondagavond deed de vader van het be trokken meisje, dat vroeger met de jonge man bevriend was geweest, op het politie bureau aangifte van een mishandeling door de jongeman op hem gepleegd. De jonge man zou hem zaterdagavond in de Smede straat een paar stompen in zijn gezicht hebber, gegeven. Uit de verklaring van de vader van het meisje bleek verder, dat zijn dochter, die in een van de Haarlemse bio scopen werkzaam is, geregeld door haar ex-vriend werd lastiggevallen. Hij en zijn vrouw besloten hierop hun dochter te ver gezellen wannéér deze naar haar werk ging of na afloop daarvan naar huis terug keerde. Zaterdagavond had de jongeman de vader van het meisje in de Smedestraat opgewacht en hem onverhoeds aangevallen toen de vader op zijn dochter stond te wachten Een raam stond open.... In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers in een woning aan de Vinkenstraat in Haarlem-Noord een goede slag geslagen. Via een op een kier staand opsteekraam verschaften zij zich toegang tot het huis, waarvan de bewoners afwezig waren. In een slaapkamer braken zij een kast open en ontvreemdden daaruit twee ijzeren geldkistjes, waarin zich in totaal tweeduizend gulden bevond. Bovendien namen zij een spaarbankboekje mee met een tegoed van twaalfhonderd gulden. De geldkistjes werden na het ontdekken van de diefstal onder het bed in de slaapkamer teruggevonden. Uiteraard hadden de da ders zich toen reeds over hun inhoud ont fermd. Een 68-jarige Haarlemse wielrijder werd zaterdagmiddag half één ernstig gewond bij een verkeersongeval op het Staten Bol werk te Haarlem ter hoogte van het zich daar bevindende spoorwegviaduct. Na te zijn aangereden door een passerende mo torrijder werd hij, vermoedelijk met een schedelbasisfractuur, in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De motorrijder verklaarde tegenover de politie dat hij, komende van het Staten Bolwerk linksaf wilde in de richting van de Kinderhuissingel en daartoe tijdig voorsorteerde. Tijdens het passeren van de fietser week deze plotseling zonder rich ting aan te geven naar links uit, waardoor een aanrijding ontstond en de bejaarde man tegen het wegdek werd geslingerd. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt getuigen van dit verkeersongeval zich met haar in verbinding te stellen. Bloemendaals Openluchttheater bestaat deze zomer tien jaar. Ter viering van dit jubileum is uiteraard bijzondere zorg be steed aan het programma der bespelingen, dat in de tweede helft van deze week tijdens een persconferentie bekend wordt gemaakt. Vast staat dat van 23 tot 29 juni een reeks opvoeringen wordt gegeven door het gezelschap van het Oxford Play house, dat onder regie van Frans Hauser het zo langzamerhand voor deze omgeving al traditionele blijspel „A Midsummer- nightdream" komt spelen. Vooruitlopend op de onthulling van het definitieve speel plan kunnen wij reeds meedelen, dat Shakespeare ook vertegenwoordigd wordt door een Nederlands gezelschap, namelijk de toneelgroep „Theater" uit Arnhem, die óp 23 augustus „De Storm" zal opvoeren, geregisseerd door Michael Warre, die woensdag uit Londen overkomt om de definitieve rolverdeling te bespreken. Het is niet onmogelijk, dat „Theater" in juni ook een reprise van „Een Midzomernacht- droom" zal geven, waarmee verleden jaar zoveel succes werd geboekt, hetgeen niet alleen een aardige vergelijking zou kun nen betekenen, maar ook een attentie je gens de belangstellenden die geen Engels verstaan. Gedurende de officiële jubileumdagen, rond de voormalige Koninginnedag, treedt in Bloemendaal de reeds zeer bekende groep „Etorki" met Baskische balletten op. Óp 15, 16 en 17 aug. kan men het door Ivan Koran Kovacic geleide Joegoslavische danstheater uit Zagreb, dat hier ook drie jaar geleden was, terugzien. Tot de hoogte punten van het komende programma zal voorts stellig de folkloristische revue uit alle delen van Spanje onder de titel „Coros Voor de tweede keer in dit seizoen wa ren leden van de Stichting „Geloof en We tenschap" uit Haarlem naar de Amster damse Stadsschouwburg getrokken om een operavoorstelling bij te wonen. Op nieuw was de belangstelling groot, hetgeen een bewijs is, dat de leden het op prijs stellen, dat het bestuur een opera op het programma plaatst. Zondagmiddag gaf de Nederlandse Ope ra te Amsterdam „Don Carlos" van Verdi, welke opera in april van het vorig jaar op nieuw op het repertoire was genomen. Na de eerste voorstelling schreef onze mede werker de heer Jos. de Klerk te verwach ten dat de minder bekende opera van Ver di een lange reeks voorstellingen zou be leven dank zij de in hoofdzaak prachtige solistische bezetting, de spannende muzi kale leiding van Arrigo Guarnieri, maa vooral ook de schitterende montering en de verantwoorde regie van Hartmut Boebel. In de loop van het jaar is een kleine wij ziging gekomen in de rolbezetting. Toen was Gré van Swol-Brouwenstijn Elisa- betta Valois en thans had Maria van Don gen deze rol voor haar rekening genomen. Zij en andere'solisten hebben er toe bij gedragen dat de bezoekers hebben genoten van prachtige zang. Het geheel was een bijzonder geslaagde uitvoering. HAARLEM, 19 april 1958. BEVALLEN van een zoon: 17 april: S. Werner-Stek; W. Hartog-Neele; 18 april: J. C. Groeneveld-Jansen; 19 april: M- C. van Elferen-Henneke; H. N. Doop-Kloot: J. P. Nieman-Kip. BEVALLEN van een dochter: 18 april: A. L. Herrewijn-Magielse; L. F. J. Smit-Scheenaard; P. Houtkamp-Verstee- gen: 19 april: M. C. van der Lee-Van Cann; E. B. M. E. Stalpers-Goossens. GEHUWD: 19 april: E. J. Vinke en J. W. Herfst; J. H. D. Verhoef en E. E. Peplinsky. OVERLEDEN: 17 april: E. Wijnands- Stroot, 60 j., Westergracht; 18 april: J. Broeren, 62 j., Gasthuissingel; H. Warmer, 66 j., Koningsteinstraat; E. Grunwald, 71 j.. Ted. van Berkhoutstraat. y Danzas" behoren. Over dit gezelschap, dat via Utrecht van het Wereldfestival in Brussel naar Bloemendaal komt, schreven wij reeds eerder. Verder zijn er onder handelingen gaande met het wereldbe- faamde Hindoeballet van Uday Shan-Kar, dat later in Europa arriveert van zijn Amerikaanse tournee dan oorspronkelijk verwacht werd en waarvoor mogelijk, naar men mag hopen, in augustus nog data in Bloemendaal gevonden kunnen worden. Het Nederlands Ballet is in onderhande ling met de Federatie van openluchtthe aters voor een tournee, waarbij vermoe delijk de tweede akte van „Het Zwanen- meer" en de danspantomime „Petroesjka op het programma zullen staan. Met deze werken treedt men althans deze zomer it: enkele Duitsè openluchttheaters op. Ver moedelijk zal het Ballet der Lage Landen evenmin ontbreken. Nieuw mozaïek Door het iets minder koude weer en n enkele regenbui van de laatste dagen zijn de duizenden narcissen, die ook dit jaar weer de hellingen van het theater sieren tot bloei gekomen. De tulpen laten nog we! enkele weken op zich wachten. Het is de bedoeling op het speelveld in Bloemen daal opnieuw een mozaïek van hyacinten nagels aan te leggen, waarvoor het motiei is gevonden in het tienjarig bestaan van het theater. Het vijftigjarig bestaan van de christe lijke gymnastiekvereniging Kracht en Vriendschap op 27 juli was aanleiding tot het geven van een jubileumuitvoering op zaterdagavond in de gemeentelijke con certzaal in Haarlem. Al kregen wij bij ieder nummer de in druk dat er serieus voor deze uitvoering geoefend was en al hadden de leiders bij meerdere nummers getracht iets „anders" te geven dan gewoonlijk, zoals bij voor beeld bleek bij het zeer aardig gevonden openingsnummer, toch ontbrak er iets en wel de jubileumsfeer. Toch hebben wij met genoegen naar het turnen van de jongens aan en met klim- pelen en lange banken gekeken in welke nummers verscheidene aardige vondsten verwerkt waren. Ook bij de andere toestelnummers werd zeer correct geturnd zoals bij brug onge lijk van de dames, het ringenzwaaien van een elkaar in leeftijd opvolgend groepje meisjes en dames, het klassikaal brugtur- nen van een grote groep meisjes en niet te vergeten het kastspringen van kleine jongens, grote jongens en grote meisjes, waarbij vooral de laatste groep opviel door het correcte springen in een buitengewoon snel tempo. De springrietoefening van de meisjes was goed gevarieerd, alleen kwam ons het tempo wat te snel voor, waardoor aan de gelijkheid van uitvoeren geweld werd ge daan. Afwisselende oefeningen met een knots en met bal zagen wij van twee groeppn meisjes waarbij reeds een goed aanvoelen van het ritme viel waar te nemen. Grondgymnastiek en oefeningen op de lange mat werden in een rustig tempo uit gevoerd door de oudste meisjes en in een zeer snel tempo door een aantal studenten van het CIOS, dat aan deze uitvoering een uiteraard zeer gewaardeerde medewerking verleende. Enige heren van Kracht en Vriendschap en van CIOS lieten nog hoogbrug zien. Het laatste programmanummer was een goed uitgevoerde knotsoefening van de dames en tenslotte vermelden wij nog het bewegingsspel en de be'nendigheidsvormen over bank en springkast van de jongste deelneemsters, die met hun optreden vooral het verdiende applaus hunner ouders verwierven. Resumerende kan Kracht en Vriend schap op een sportieve en vlotte uitvoering terugzien. Slotkoe'-s Heden vrijdag 13.45 uur 3-3V3o/o Nederl.'47 9113 in 91% 3 °/o Nedl. 1962/64 92^ 92% A. K. U 170 17034 Calvé Delft 280 280 Van Gelder Zonen 173% 174 K. N. Hoogovens 276 277 Nederl. Ford 148 150 \T. Kabelfabriek. 22314 223 gew.Philips Gloeil 265% 269 Pref.PhilipsGloeil 153% 15334 Unilever 335 329 Wilton Fyenoord 200% 201 Dordtsrhe Petrol 660 675 Kon. Petroleum f 157.60 f 160.80 Aillitor 169 169 tV.dam Rubber.... 52 51 K. L. M. f ,108.40 f 109.— Toll. Amer. Lijn 13014 131-34 K. N. S. M 130% 13034 N. Scheepv. Unie 11434 115% - Nievelt Goudr. 142 14114 °hs. v. Ommeren 19814 199 R. V. A 92% 91% Verg. Deli Mij en 79% 77% msterd. Bank 205% 205 Nat. Handelsbank 74% 7154 Ted. Han-M Mij 14914 149% Totterd. Bank.. 176 K 177 'wentsche Bank 154% 154% Anaconda Copper 45% 45% ^othipbom Steel 37% 37% U.S. Steel 57% 58 Teneral Motors 3513/io 36% Thell Union 67% 68% "'dewater 225/m 22% imm. Zaterdag door dr. J. F. baron De Vos van Steenwijk geopend In het museum „Huis Van Looy" is za terdag door dr. J. F. baron De Vos van Steenwijk een tentoonstelling geopend van werk van elf leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Met werken van jhr F. Teding van Berkhout werd. ter ge legenheid van diens vijfenzeventigste ver jaardag op 15 augustus aanstaande, een erezaal ingericht. De andere exposanten zijn G. D. Gratama, Dirk Harting, Simon de Heer, Gerard Huysser, S. Klinkenberg, Oscar Mendlik, W. K. Rees, Johan Spaliny, Margareta Verheus en F. A. van Velsen. De expositie blijft tot en met 11 mei ge opend. De op 20 februari van dit jaar over leden oud-secretaris en -voorzitter van K.Z.O.D. Albert Arens wordt herdacht met zijn „Meisjesportret'' uit het bezit van het Frans Halsmuseum. Dr J. F. baron De Vos van Steenwijk sprak als „tijdgenoot en vriend" van de ere-exposant. In een zeer geestrijke pero ratie over het begrip amateur waarbij de spreker citeerde: „Een amateur is Jhr. F. Teding van Berkhout (links) en dr. J. F. baron De Vos van Steenwijk. iemand die er wel voor is, maar er niet achter" en de „beroepskunstenaar", kwam de spreker tot de conclusie dat „hoe dichter de uitersten benaderd worden hoe meer zij ineenvloeien". Derhalve prees ba ron De Vos van Steenwijk „Kunst Zij Ons Doel", waarin immers amateur- en be roepsschilders verenigd zijn. Vervolgens speelde de spreker met de begrippen kunst liefhebben en kunstkenner op een even schalkse wijze en ook nu weer vloeiden de onderscheiden begrippen samen toen de spreker zei: „Ik geef u permissie om alles mooi te vinden wat u ook echt mooi vindt". Aldus had de spreker van twee kanten de weg geëffend om te komen tot de bijzon der hartelijke woorden die hij vervolgens tot zijn vriend jhr. Teding van Berkhout wilde spreken. Hij wees op de grote vitali teit van deze schilder en vond het jammer dat geëxposeerde werken op twee na vrij recent zijn, zodat de ontwikkeling van de schilder niet uit de werken gezien kan worden. Het werk waarderend zei de spre ker dat hij er de eerlijkheid in voelt van iemand, die schildert omdat hij het niet laten kan maar getemperd wordt door een sterke evenwichtigheid. „Ik ben er zeer erkentelijk voor dat hij ons laat meege nieten van de bron van zijn eigen geluk", besloot de spreker. Hierna sprak jhr. Te ding van Berkhout een dankwoord. De opening werd door zeer velen, onder wie de burgemeester, bijgewoond. .Nieuw» in het kort- Rectificatie. De lezing „Waarom de dood in ons bewustzijn is gekomen", die ir. A. J. H. van Leeuwen voor de Theosofische Vereniging „Theosofia" hoiadt, zal uitslui tend op vrijdag 25 april plaats hebben en niet op donderdag 24 april zoals in onze agenda „Uitgaan in Haarlem" vermeld stond. Ledenvergadering K.V.P. Bloemen daal. In de aula van de St. Josephschool zal de afdeling Bloemendaal van de Katho- tieke Volkspartij woensdagavond 23 april een ledenvergadering houden. De agenda voor deze vergadering zal in het teken staan van de aanstaande campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. Christen Vrouwenbond Bloemendaal. De maandelijkse ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal op donderdag avond 24 april in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal gehouden worden. Mejuffrouw G. J. Wellinghoff uit Amsterdam zal dan spreken over „We reldgelijkvormigheid". Jehovah's Getuigen. In Hoorn is een driedaagse vergadering gehouden van de Jehova's Getuigen uit een gedeelte van Noordholland, een vergadering die ruim 1400 deelnemers trok. Getuigen gevraagd. Zaterdagmiddag om kwart over vier had op de Herensingel in Haarlem een aanrijding plaats tussen een scooter, bestuurd door een inwoonster van Amsterdam, en een vijftienjarige Haarlemse fabrieksarbeider. De berijdster van de scooter werd licht aan gezicht en knieën gewond, de wielrijder mankeerde niets maar zijn nieuwe fiets werd totaal vernield. De politie van het posthuis Oost aan de Amsterdamsevaart verzoekt getui gen van dit ongeval zich met haar in ver binding te stellen. Snoepje. Zaterdagnacht heeft men, na vernieling van een glasruitje, uit een snoepautomaat van een winkel in de Gene raal Cronjéstraat te Haarlem vierentwintig rollen pepermunt ontvreemd. Inbraak. In het afgelopen weekeinde is ingebroken in het kantoor van de Gra fische Industrie „Haarlem" n.v. aan de Nijverheidsweg in de Waarderpolder. Na dat zij een ruit hadden ingedrukt en een deur geforceerd, hebben de dieven uit het kantoor een geldkistje met 105 meege nomen. Schoorsteenbrandje. In een perceel aan de Merellaan te Aerdenhout brak zon dagavond om acht uur een schoorsteen brandje uit. Met behulp van de rambon- i neur slaagde de Aerdenhoutse brandweer, die spoedig ter plaatse was, erin de brand te blussen. Auto in brand. Zaterdagochtend om streeks elf uur bemerkte de eigenaresse van een personenauto bij het wegrijden op de Zandvoorterweg te Aerdenhout, dat de motor in brand stond. De Aerdenhoutse brandweer rukte wel uit, maar behoefde geen hulp meer te bieden. De dame was er inmiddels in geslaagd het brandje met water te blussen. Christen Vrouwenbond Overveen. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op vrijdag avond 25 april haar maandelijke bijeen komst in gebouw „Irene" aan de Elswouts- laan te Overveen. Mevrouw A. M. de Moor-Ringnalda zal daar spreken over het onderwerp „Zoals de ouden zongen, piepen de jongen niet". Zondag was het tien jaar geleden, dat de kerkeraad van de Evangelisch Luther se gemeente te Haarlem besloot een con tactcommissie samen te stellen voor Haarlem-Noord. Dit feit is zondagmorgen herdacht tijdens een dienst in het Jeugd huis aan de Schoterweg, waar de leden van de Evangelisch Lutherse gemeente re gelmatig bijeenkomen. Voorganger van de dienst was ds. G. Kroes, die een predika tie hield naar aanleiding van Nehemia 2, vers 18 b. „Met krachtige hand vatten zij het goede werk aan". Na afloop volgde een samenzijn, waarop nadere medede lingen zijn gedaan over de plannen om na bij de Jan Gijzenvaart een kerk te bou wen. Tekeningen zijn gereed en een ma quette is van de omgeving, waar de kerk zal verrijzen, gemaakt. Bij de besprekin gen kwam tot uiting dat het noodzakelijk is over een eigen gebouw te beschikken. De laatste jaren komt men op twee mid dagen en twee avonden in het Jeugdhuis aan de Schoterweg bijeen. Om het zon dagsschool- en jeugdwerk uit te breiden, om meer gelegenheid te geven catechisa ties te houden en om nog een aantal acti viteiten te ontwikkelen wordt het van belang geacht naar elders te verhuizen, (men zou de arbeid kunnen vergelijken met die van een wijkkerkeraad) kreeg tien jaar geleden opdracht het contact met de leden uit Haarlem-Noord te be vorderen. Zij is daarin geslaagd door het houden van godsdienstoefeningen, ge meenteavonden en andere bijeenkomsten. In de loop der tien jaar heeft de commis sie gebruik gemaakt van diverse gebou wen. Ds. Kroes deelde ons mee, dat de commissie met succes gewerkt heeft. Het is niet gemakkelijk om het contact van het centrum uit te verkrijgen, maar de uit zeven leden bestaande commissie, ge assisteerd door drieëndertig wijkcommis- sarissen(essen) hebben contacten kunnen leggen. De Haarlemse honkbalclub „EDO" be staat dit jaar 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum werd zaterdagmiddag een receptie gehouden in café „Spoorzicht". Het bestuur van de HHC „EDO" kreeg vele gelukstelegrammen binnen tijdens de ge zellige en drukbezochte receptie. Afgevaar digden van vele verenigingen uit Haarlem spraken hun lof uit over datgene wat EDO in de 25 afgelopen jaren heeft gedaan voor de honkbalsport. De EDO-voorzitter, de heer Van Leuven, dankte steeds met' een geestige speech. Ook de softballafdeling van EDO bood haar gelukwensen aan en zij deelde mee, dat ook dit jaar de honkbal- pakken van het eerste honkbalteam door de dames van de softbalafdeling yemaakt zullen worden. Bovendien boden zij een embleem op die pakken aan

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11