Regeringsmaatregel voor hulp aan de zuivelindustrie HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT -3^* Zonni9 voorjaarsweer Radio-activiteit boven Europa sinds maart vertienvoudigd Bidault waagt een worp naar het Franse premierschap Koning Boudewijn opende het hofbal met prinses Beatrix Boter en kaas worden goedkoper om de afzet te bevorderen Drukke zondag voor de bollen en badplaatsen Meer bewolking Amerikaanse en Russische geleerden zijn het niet eens over zogenaamde „schone" kernwapens Staatssecretaris van Oorlog naar de V.S. Op onbewaakte overweg gedood Moskou laat Joegoslavisch partijcongres boycotten Het woord is aan.. Politieke waarnemers geven hem weinig kans en verwachten meer van het linkse centrum Organisatie liet veel te wensen: te weinig buffetten en grote verkeersopstoppingen Prinses Irene had in De Bilt een aanrijding 72e JAARGANG No 239 MAANDAG 21 APRIL 1958 303e JAARGANG No 87 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wegens de nog steeds toenemende moeilijkheden die bij de verkoop van zuivel- produkten worden ondervonden, heeft de regering op voorstel van het Produktschap voor Zuivel opnieuw maatregelen genomen om de normale afzet te bevorderen door verlaging van de inleveringsprijzen, waartegen zuivelprodukten, die geen directe afzet vinden, door de regering worden overgenomen, teneinde de zuivelfabrikant een minimumopbrengst te verzekeren. Daardoor wordt het vormen van abnormaal grote voorraden, met name van boter én kaas, voorkomen en zal de concurrentie in het buitenland worden vergemakkelijkt, aldus* deelt het ministerie van Land bouw mede. De ontwikkeling van de zuivelsituatie leidt tot een nog grotere stijging van het tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds. Enkele weken geleden werd, mede op grond van gegevens verstrekt door het Produktschap voor Zuivel, het nadelige verschil met het oorspronkelijk geraamde tekort op 100 miljoen gulden begroot De lente heeft zij het wat laat de bollen weer met haar toverstaf be werkt en de bloemen doen ontluiken. De narcissen staan in bloei, hyacinten kleuren en de tulpen xoorden door een heerlijk zonnetje uit hun winterslaap gewekt. Op de nationale bloementen toonstelling Keukenhof in Lisse vin den de bezoekers deze en vele andere bloemgewassen in mooi aangelegde perken bijeen. Duizenden bezoekers stromen thans weer naar de tentoon stelling om daar bloemen en beelden te bewonderen. Zoals zondag, toen vijf entwintigduizend mensen door het bloemenbos wandelden. De afgelopen zondag is tot dusverre wat het toeristische bezoek aan de evenementen in de omgevnig van Haarlem betreft de drukste van hét seizoen 1958 geworden. Hoewel de bollenvelden nog niet overal de kleurenpracht van het typische bollen- seizoen vertoonden was er zondag toch een betrekkelijk grote stroom mensen, die de richting Hillegom en Lisse uitging. Vooral de bloeiende narcissen waren zeer in trek en ook waren reeds enige pas ontloken hyacinthen te zien. Een eente bollenzon- dag is het desondanks nog niet geworden, omdat er praktisch nog geen tulpen te bewonderen waren. De Keukenhof in Lisse ontving zondag 25.000 bezoekers. Op het parkeerterrein telde men gisteren 4000 personenauto's en 130 autobussen, waar van bijna de helft uit Duitsland kwam. Men toonde zich hier zeer tevreden over het bezoek. Ook de Linnaeushof in Benne- broek ontving zijn deel van de toeristen- stroom, hoewel men daar de grootste drukte pas over enige weken verwacht. „Gezellig druk" kwalificeerde men daar het bezoek van zondag, dat op ongeveer 2500 mensen werd geschat. De grote files auto's konden vrij ge makkelijk verwerkt worden, dank zij de verkeersregeling van de rijkspolitie in' de bollenstreek en de gemeentepolities van Haarlem, Heemstede en Bloemendaai. Speciale posten stonden vaak tot 's avonds half acht op de bekende drukke kruispun ten. De Noord-Zuidhollandse Vervoers maatschappij had vooral veel passagiers naar Zandvoort en andere badplaatsen te verwerken. De diensten naar Zandvoort en het Bloemendaalse strand waren ver sterkt en hoewel hier en daar vertraging werd ondervonden kon men over het al gemeen het vervoersaanbod gemakkelijk verwerken. Het verkeer naar Zandvoort had voor het eerst minder last van de spoorwegover gang bij Heemstede-Aerdenhout, omdat de helft van de aldaar passerende treinen thans over de verhoogde baan ging. waar door het oponthoud voor de spoorbomen tot op de helft werd verminderd. ADVERTENTIF - 't Is nu het goede tijdstip voor y hpt o n or>Vi a ffo het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden, vooral in het Noordoosten van het land. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (Reuter) De radioactieve neerslag, waarschijnlijk afkomstig van de jongste Russische kernwapenproeven, is in de afgelopen veertien dagen in Europa en de Verenigde Staten toegenomen. Blij kens een onderzoek van Reuter, zijn de meeste deskundigen het erover eens dat het gevaarlijke niveau nog niet is bereikt, sommige deskundigen zijn echter van mening dat het nog te vroeg is om een oordeel te geven. In Europa is de radioactiviteit tien maal zo sterk geworden. De Russische proeven bereikten hun hoogtepunt tussen 23 en 27 februari en tussen 14 en 22 maart. In de eerste periode werden tenminste drie wa terstofbommen tot ontploffing gebracht, in de tweede zes atoombommen. Een woordvoerder van het Britse gezagsor gaan van kernenergie zei dat de radioac tiviteit in de gehele wereld is toegenomen. Hij voegde hier echter aan toe dat het nog wel enkele maanden kan duren, voordat men het radioactieve strontium en ko balt, stoffen die erfelijke afwijkingen kun nen veroorzaken, kan meten. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, is zaterdagavond van Schiphol naar New York vertrokken. Op uitnodiging van het Amerikaanse ministe rie van Defensie gaat hij eerst naar Fort Banning in Georgia en vervolgens naar Fort Bliss, waar een aantal Nederlanders thans wordt opgeleid voor het gebruik van geleide projectielen. Daarna wordt het proefterrein van White Sands bezocht. De staatssecretaris gaat vervolgens naar Colorado Springs, waar zich het hoofdkwartier bevindt van de luchtverde diging van het Noordamerikaanse conti nent. Tenslotte gaat mr. Kranenburg naar Washington, waar hij besprekingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Staatssecretaris Kranenburg werd op Schiphol uitgeleide gedaan door zijn dochtertjes Theresiane (l.) en Marianne (r.). zal voeren met Amerikaanse defensie deskundigen. Op 1 mei keert de staatsse cretaris met de „Rijndam" van New York naar Nederland terug. Mr. Kranenburg verklaarde voor zijn vertrek, dat de uitnodiging van Ameri kaanse zijde reeds van het vorig jaar da teert. De reis kon daarom niet meer wor den uitgesteld en dat is de reden, waarom de staatssecretaris dinsdag niet aanwezig kan zijn als het lid van de Tweede Kamer de heer G. Ritmeester zijn interpellatie houdt over de afgekeurde legerhelmen. ADVERTENTIE SUèDE DAMES - HERENJASJES In Washington is de radioactieve neer slag toegenomen. In San Francisco en om geving viel op 20 maart een radioactieve regen, die de radioactiviteit van de blad groente verdubbelde. Van overheidswege werd meegedeeld dat deze groente gerust gegeten kan worden. Over de toenemingen van de radio-acti viteit in Europa zijn meldingen gekomen uit Bonn, Brussel, Wenen, Bern, Kopen hagen, Parijs, Venetië en Stockholm. De directeur van het Noorse instituut voor defensie-onderzoek, zei: „Het is niet lou ter journalistieke overdrijving als men spreekt van een atoomwolk boven Euro pa". ASIMOLAR (AFP) - Willard Libby, een woordvoerder van de Amerikaanse com missie voor kernenergie, heeft verklaard, dat de Amerikanen bij de serie kernwa penproeven die in de Stille Oceaan geno men zullen worden, een waterstofbom tot ontploffing zullen brengen, die voor 96 per cent „schoon is". De radio-actieve neer slag van deze bom zal echter twee maal zo sterk zijn als die van de atoombom, die op Hirosjima is geworpen en die voor honderd percent „vuil" was. De „paddestoel" van de waterstofbom van Eniwetok zal tot de stratosfeer stij gen; een groot deel van de vrijgekomen radioactiviteit zal geabsorbeerd zijn voor de neerslag op de aarde terecht komt. ROME (Reuter) De „schone" wa terstofbommen zullen weliswaar minder lijden onder de huidige generatie teweeg brengen, maar daar staat tegenover dat zij meer kwaad doen aan latere generaties, die met erfelijke ziekten behept zullen zijn, zo heeft de Russische kerngeleerde Igor Koertsjatov verklaard in het Italiaanse communistische dagblad „Unita". „Scho ne" bommen vormen schadelijke radio actieve koolstof, aldus de geleerde die di recteur is van het instituut voor kernener gie van de Sovjet-academie van weten schappen. De 57-jarige opperman J. C. de Laet uit Utrecht is om het leven gekomen toen hij per bromfiets op de onbewaakte overweg in de buurtschap Breeveld bij Woerden door de trein UtrechtLeiden werd aan gereden. Het slachtoffer laat een vrouw en twaalf kinderen achter. Thans moet met een stijging van ongeveer 200 miljoen gulden rekening worden ge houden. Het totale tekort op de zuivel- rekening van het lopende jaar zal, de con sumentensubsidie meegerekend, vermoede lijk ongeveer 475 miljoen gulden bedragen. De voor de zuivelindustrie geldende in leveringsprijzen worden voor boter van f 4,34 op 3,10 per kg gebracht, voor vol vette Goudse kaas van f 1,87 op f 1,50 per kg en voor Edammer kaas (veertig plus) van 1,67 op ongeveer 1,35. De binnenlandse consumentenprijs van verse boter zal dientengevolge binnenkort met ongeveer 30 cent per pakje dalen, ter wijl, afhankelijk van de ontwikkeling van de kaasmarkt, ook een verlaging van de kaasprijs te verwachten is. Hoewel het verschil tussen de garantie prijs en de opbrengst van de melk om streeks 7 cent per liter wordt, zal niet aan de onlangs vastgestelde garantieprijs van bijna 29 cent voor de veehouder worden getornd. Het verschil wordt uit de schat kist bijgepast. Wegens de toestand van 's rijks finan ciën en de verlaging van de consumptie prijs van boter en kaas, bezint de regering zich nog op middelen om de financiële ge volgen voor de staatskas van de onver wachte prijsverlaging voor de consument, die nu voor de zuivelprodukten veel min der dan de kostende prijs betaalt, te ver effenen. Over de wijze waarop dit het beste zou kunnen gebeuren, zal op korte termijn worden overlegd met de Stichting van de Arbeid en het Consumentencon tactorgaan. BELGRADO (Reuter/AFP) De com munistische partijen van het Sovjet-blok weigeren „broederlijke delegaties" te zenden naar het partijcongres in Joego slavië, omdat zij het niet eens zijn met het politieke program dat daar besproken zal worden, aldus meldt het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg. Door deze fei telijke boycot is de felle ideologische strijd tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie, als gevolg van de Hongaarse opstand van 1956, weer nieuw leven ingeblazen. Deze ruzie is vorig jaar zomer bijgelegd, doch de ideologische geschillen waarvan zij een gevolg was, zijn blijven bestaan. Waarnemers vrager zich af, of het bezoek van president Tito aan Polen nu wel zal doorgaan. Hetzelfde geldt voor het bezoek dat de Sovjet-president Vorosjilov aan Belgrado. De Joegoslavische leiders hadden het ontworpen partijprogram reeds aanzien lijk gewijzigd, en alles wat als critiek op het militaire Sovjet-blok kon worden ge zien, geschrapt. John Morley Eenvoud van karakter is geen hinder paal voor scherpe intelligentie. Mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland, is benoemd tot lid van de Raad van State. Zij is de eerste vrouw die van dit hoge college deel uitmaakt. (Van onze correspondent in Parijs) De rooms katholieke volksrepublikein, expremier en oud-voorzitter van de Fran se raad van het verzet, Georges Bidault. heeft gisteravond van president Coty het verzoek gekregen, en ingewilligd, de de missionaire radicale regeringschef Felix Gaillard op te volgen. Hoewel Bidault, in tegenstelling met de gaullist Soustelle niet als hoofdschuldige voor de val van het ka- binet-Gaillard kan worden aangewezen, behoorde hij in het rechtse kamp toch wel tot de felste tegenstanders van de Noord- afrikaanse politiek van de gesneefde rege- (Van onze correspondent in Brussel) Het schitterende hofbal in het paleis van koning Boudewijn te Brussel, dat zaterdagavond om acht uur begon, was pas zondagochtend tegen half drie afge lopen. Meer dan zesduizend genodigden, diplomaten, leden van de Belgische rege ring, Kamerleden en Senatoren, leiders van de wereldtentoonstelling, vooraan staande personen uit het bedrijfsleven en de voorzitters van de vakverbonden, waren aanwezig. Koning Boudewijn open de het bal om tien uur in de versierde goud- en ivoorkleurige troonzaal met prin ses Beatrix, die er stralend uitzag. Prinses Irene, in een prachtige witte japon, danste met prins Albert, de broer van koning Boudewyn, die de uniform droeg van lui- tant ter zee. Dc beide prinsessen logeerden in het paleis van Brussel, waar ook de Griekse kroonprins Constantijn en andere prinsen en prinsessen als gasten van koning Bou dewijn en de Belgische koninklijke familie verblijven. Koning Boudewijn opende het bal met prinses Beatrix, de oudste aan wezige kroonprinses, volgens de hof etiquette. De koning waagde zich daarna nog slechts eenmaal op de dansvloer, dit maal met prinses Isabelle van Frankrijk. Er waren ongeveer twintig prinsen en prinsessen van koninklijke bloede aan wezig, naast de leden van de vier prinse lijke families van België. Koning Boude wijn, die het gala-uniform droeg van lui tenant-generaal, werd geassisteerd door zijn broer prins Albert. Prinses Liliane, de echtgenote van koning Leopold, schitterde als de koningin van het bal. De prinsessen Beatrix en Irene bleven tot het einde van het bal, nog lang nadat de Belgische koninklijke familie tegen 1 uur in de och tend was vertrokken. Men zag hen veel op de dansvloer en zij leken zich goed te vermaken. Van de Nederlandse ambassade te Brus sel waren aanwezig de ambassadeur, jhr. Teixeira de Mattos, de eerste raad, baron Van Lynden, en de militaire attaché, lui- tenant-konel Van der Tuuk, en hun da mes. Ook de secretaris-generaal van de Benelux douane-unie dr. C. D. A. baron Van Lynden, was uitgenodigd. Duwen en dringen De organisatie van het hofbal liet veel te wensen. Het duurde uren voor de dui zenden wagens door de twee poorten van het paleis waren gereden. Meter voor meter schoven duizenden automobilisten hun wagen naar het paleis toe. In het pa leis bleken slechts drie buffetten ter be schikking te staan van de duizenden ge nodigden. Koning Boudewijn had voor zijn hoge gasten een apart buffet. Er ont- Prinses Beatrix en prinses Irene bij hun aankomst op het hofbal in Brus sel met prins Constantijn van Grieken land. Prinses Beatrix droeg een strap less avondjurk van champagnekleu- rige „point d' esprit" en diamanten Het voorrecht van strapless ivas aan de koninklijke gasten voorbehou den. Voor gewone gasten had de hof maarschalk deze toiletten verboden. Prinses Irene was in het wit gekleed. stond een wild gedrang en het duurde tot elf uur voor men ergens rustig een glaasje champagne, whisky of fruitsap (de erkende dranken van dit hofbal) kon drinken. Het gedrang begon opnieuw toen de auto's om een uur in de morgen begonnen voor te rijden. Duizenden gasten hebben uren ge wacht voor zij het nummer van hun wa gen hoorden afroepen. Organisatorisch was dit eerste Brusselse hofbal sinds 1934 geen succes. Voor het bal begon had de koning op het kasteel van Laken aan zijn prinselijke gasten een diner aangeboden. Duizenden delgen verdrongen zich bij de ingangen van het paleis om een glimp te kunnen opvangen van de prachtige toiletten der dames. Onder de prinselijke gasten be vonden zich, behalve de prinsessen Bea trix en Irene, de prinsessen B;rgitta en Desiree van Zweden, gravin Magdalena Bernadotte, prins Constantijn van Grie kenland, prinses Maria-Gabriella van Italië, de prinsessen Isabella en Anna van Orleans, prins Frans van Orleans, de prin sessen Marie Therese en Marie des Nei- ges van Bourbon-Parma, prinses Maria Christina van Oasta, prins Karei van Lu xemburg, prinses Tatiana Radziwill, aarts hertog en aartshertogin Karei van Habs- burg, aartshertogin Maria-Margaretha van Habsburg en prins Jan van Bourbon- Sicilië. ring, welke hij nog altijd veel te liberaal achtte. Bidault zal geen lichte taak hebben en hij moet in de eerste plaats zijn partijge noten overtuigen van de redelijkheid van zijn onderneming. Slechts twee volksrepu- blikeinse kamerleden zijn het eens met de rechts-extremistische opvattingen van de formateur, die daarentegen wel op de steun van de poujadisten, een ruim deel der conservatieven en gog een aantal rechtse radicalen zou mogen rekenen. Op schrift komt hij dan nog lang niet aan een meerderheid toe. Zijn investituur, die hij donderdag van de kamer zou willen vra gen, heeft Bidault, die vanmorgen in een groot Parijs hotel zijn politieke bespre kingen, is begonnen, nog lang niet in de zak. Tussen twee vuren Ofschoon men in regeringskringen ijve rig pocgt in tegenstelling met Washington inzake het verdere beleid in Tunesië en Al gerije te bagatelliseren, hebben de verkla ringen die bemiddelaar Murphy vorige week tegenover Amerikaanse journalis ten heeft afgelegd, de taak van een infor mateur, of formateur, zonder twijfel in aanzienlijke mate bemoeilijkt. Iedere re geringschef in sne stelt zich bij voorbaat tussen twee vuren. Enerzijds zal hij de vingerwijzingen van Washington moeilijk openlijk in de wind kunnen slaan, doch aan de andere kant dient hij het Franse nationalisme te ontzien, dat zich, met het denkbeeld van onderhandelingen met de Algerijnse rebellen, zoals Washington die nu verlangt, nog lang niet vertrouwd heeft gemaakt. Het is niet waarschijnlijk, dat Bidault in staat zal blijken die beide voorwaarden te vervullen. In politieke kringen neemt men echter aan, dat president noty de nood zaak heeft ingezien, en erkend, dat eerst de hypotheek moet worden opgeheven van de ultra-rechtse vluegel, die wel in staat is een crisis te ontketenen, doch niet om een nieuwe regering te vormen. Na Bidault zou dan 'een figuur uit het linkse centrum aan bod kunnen komen, een rol die de jon ge geestverwant en ex-minister van Bin nenlandse Zaken van Pierre Mèndes-Fran- ce, Frangois Mitterrand, mogelijk zou kunnen spelen. Zover is het nog niet en voor het ogenblik is het nog aan monsieur Bidault een onvermogen aan te tonen, waaraan alleen hijzelf niet lijkt te willen twijfelen. Goede diensten NEW YORK, (Reuter) Murphy, het Amerikaanse lid van de Brits-Amerikaan se commissie van goede diensten in het ge schil tussen Frankrijk en Tunesië, heeft bij zijn aankomst te New York verklaard dat het werk van de commissie slechts „opgeschort" is, niet „geschorst". Her vatting van de diensten acht hij „niet uit gesloten" als er eenmaal een nieuwe Fran se rgering zal zijn gevormd. ALGIERS, (UP) Van 12 tot 18 april zijn in Algerije 697 rebellen door de Fran se strijdkrachten gedood en 140 gevangen genomen. In de week daarvoor waren vol gens Franse opgave 110 rebellen gevangen genomen. De Franse verliezen werden niet genoemd. Prinses Irene heeft zaterdagmiddag met een door haar bestuurde auto midden in het dorp De Bilt een aanrijding gehad met een bromfietser. Zij kwam met veer tig kilometer snelheid uit de richting Utrecht, waar zij een bezoek aan de kap per had gebracht, en was op weg naar Soestdijk. Bij het uitgebrande hotel '„Pol" stak een 60-jarig personeelslid van de fir ma Olland plotseling de rijweg over zon der enig teken te geven. Hij werd door de auto van de Prinses, die niettegenstaande krachtig remmen hem niet meer kon ont wijken, geschept. Met een beenbreuk en andere kneuzingen is hij naar het Diaco- nessenhuis in Utrecht vervoerd. De Prin ses, die zeer onder de indruk van het ge beurde was, is met een uit Soestdijk ge zonden auto naar huis gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1