Panda in het Wilde Westen Nederland streed vrijwel vergeefs voor de klassieke „vrije zee" Regenkans is nog klein ALTIJD Sterk gestegen winst bij Dok- en Werfmaatschappij Feijenoord Slecht voorbereide zeerecht-conferentie niet tot eenstemmigheid te brengen Wereldnieuws 2 Dieper stekende schepen mogen IJmuiden binnen Ontslag aan hoofdambte naar van Sociale Zaken Samenvoeging van twee diensten Dronken autorijder reed na ongeluk door Bar van Carlton Hotel in Amsterdam uitgebrand Verhouding tussen klant en leverancier Drie geheime zenders in beslag genomen JAARVERSLAG 195 7 Resultaten bij Frank Rijsdijk stemmen tot tevredenheid Obligatielening Vromen Kort economisch nieuws uit binnen en buitenland De „Willem Barendsz" in Rotterdam Kerkelijk Nieuws och ió het zo Gevoel voor tijd .J 1AANDAG 21 APRIL 1958 De conferentie over het zeerecht in Ge- nève is er na acht weken van besprekin gen niet in geslaagd voor het vraagstuk van de territoriale wateren een oplossing te vinden. De eerste commissie van de conferentie, die zich met dit vraagstuk heeft bezig gehouden, heeft zaterdagmid dag- en avond in dertig stemmingen voor geen van de voorstellen een meerderheid kunnen bereiken. Het dichtst bij de aanvaarding is nog geweest een gecombineerd voorstel van India en Mexico om elke staat de vrij heid te geven de territoriale wateren tot twaalf mijl uit te breiden. Hierbij staak ten de stemmen en een latere poging om een herstemming te verkrijgen vond even min genade in de ogen van de ruim tach tig delegaties. Nederlaag Verrassend was de nederlaag, die de Amerikaanse delegatie leed met het com promisvoorstel, dat zij had ingediend en dat, met uitzondering van Canada en Zwe den, de steun kreeg van alle westelijke landen en enkele staten van Zuid-Ameri- ka, Afrika en Azië. Dit voorstel, dat werd gesteund door Nederland, en dat voorzag in een territoriale zone van zes mijl met visserijrechten tot twaalf mijl, met inacht neming van bestaande historische rech ten, werd met 38 tegen 36 stemmen en 9 onthoudingen verworpen. Dit resultaat werd door enkele Zuidamerikaanse en Oosteuropese delegaties met applaus be groet. Door deze ontwikkeling is het weer een grote vraag geworden, of de conferentie tot een oplossing van deze ingewikkelde kwestie zal kunnen komen of dat zij een herhaling zal worden van de mislukking van de Haagse conferentie in 1930. Zelfs als vandaag nog een verdergaand compro mis zou kunnen worden gevonden de kans hierop wordt niet groot geacht, omdat vele landen, waaronder Nederland, over wegende bezwaren hebben tegen een nog verder gaande concessie, als uitbreiding van de driemijlszone tot zes mijl dan staat de conferentie nog voer de taak hier voor een tweederde meerderheid te win nen. Dit is namelijk vereist inGien een voorstel in de komende week aan de plenaire vergadering der conferentie zal kunnen worden voorgelegd. Uit de stem mingen van zaterdag is gebleken, dat de ADVERTENTIE Nu tot 10.20 meter zonder vergunning van loodswezen Nadat door Rijkswaterstaat een aantal stroomwaarnemingen in de IJmuidense havenmond is verricht, is gebleken, dat een minimumdiepte van 11.60 meter bij N.A.P. binnen de havenmond en het Noorderbui- tenkanaal aan de scheepvaart kan worden gegarandeerd. Voorts is gebleken, dat de mogelijkheid bestaat om schepen met een diepgang van 10.20 meter onder normale omstandigheden tenminste twee maal per etmaal de haven van IJmuiden binnen te loodsen. Rijkswaterstaat is eveneens bereid de vaart op het Noordzeekanaal zonder na dere vergunning toe te staan aan schepen met een diepgang van 10.60 meter. Voor het toelaten van schepen met een grotere diepgang dan 10.20 meter tot de IJmuidense havenmond dient men zeven dagen tevoren vergunning aan te vragen bij de directeur van het loodswezen te Amsterdam. Tot nu toe bedroeg de diepgang, waar mee zeeschepen zonder vergunning in IJmuiden mochten binnenlopen, 9.90 meter. Bij het departement van Sociale Zaken is ontslag verleend aan ir. J. Rademaker, directeur van de dienst Aanvullende Ci vieltechnische Werken. Dit ontslag is ver leend, op grond van een reorganisatie Twee diensten, die min of meer parallel werkten (de dienst Aanvullende Civiel technische Werken en de hoofdafdeling Aanvullende Werkgelegenheid) zijn uit een oogpunt van efficiency samengevoegd. De functie van ir. Rademaker werd daardoor overbodig, zodat de hoofdambtenaar met wachtgeld werd gezonden. Deze reorga nisatie was al lang in de maak. mogelijkheid hiervoor niet groot moet worden geacht. Ook in Nederlandse dele gatiekringen is men hierover niet opti mistisch gestemd. Het Nederlandse standpunt Zoals de voorzitter van de Nederlandse delegatie, prof. J. H. W. Verzijl vrijdag middag op de conferentie heeft medege deeld, heeft Nederland slechts node het beginsel van de drie-mijlszone, vooral ook van belang voor de Nederlandse visserij, verlaten. Het is echter onmogelijk geble ken om deze historische bepaling te hand haven tegen de grote meerderheid van de conferentie, die uitbreiding eist. De Nederlandse delegatie was dan ook gedwongen een keus te doen uit het minst kw^de en dit was de thans verworpen Amerikaanse regeling. Voorkeursrechten Daarnaast verzet de Nederlandse dele gatie zich krachtig tegen elke uitbreiding van het verlenen van bijzondere rechten aan kuststaten. Vooral onder de jonge sta ten bestaat de sterke wens voorkeursrech ten te verwerven wat betreft de visserij in open zeelten behoeve van de voedsel voorziening." Het Nederlandse standpunt is, dat de vrije zee gemeenschappelijk eigendom is, waarin alleen gevist kan wor den in gezamenlijk overleg. Het verlenen van bijzondere rechten zou naar Neder landse opvatting geen stap vooruit in het internationale recht zijn, maar enkele stappen achteruit. Overbevissing Een voorstander heeft de Nederlandse delegatie zich getoond van maatregelen tot instandhouding van de visstapcl. Deze komen hier op neer, dat elk land verplicht is om er voor te zorgen dat de gronden, waar zijn schepen vissen, niet uitgeput raken. Deze week komt de conferentie in haar eindstadium en dan zal de plenaire verga dering uitspraak doen over de resultaten van het werk der commissies. Op de 73 artikelen, die het ontwerp van de commis sie voor internationaal recht telt, zijn en kele duizenden aanvullingen en wijzigin gen voorgesteld, waarvan 150 door Neder land. Slecht voorbereid De verwachtingen, dat de conferentie een volledig succes zal worden zijn afge zien van de kwestie van de territoriale wateren niet al te hoog gespannen. Een van de oorzaken daarvan is de ver van volmaakte diplomatieke voorbereiding van de conferentie, die in tegenstelling tot het juridische werk. dat er aan is voor afgegaan veel te wensen overlaat. In krin gen van de Nederlandse delegatie bestaat dan ook de indruk dat nog zelden op een internationale bijeenkomst de verdeeld heid zo groot is geweest en de scheidings lijn dikwijls zo door alle groepen heen loopt. Mocht de conferentie alsnog totbeslis singen komen dan hoopt de Nederlandse delegatie ook in de komende week de ex cessieve nationalistische eisen van be paalde landen zo veel mogelijk te kun nen helpen terugdringen om aan het be staande en door Nederland door de eeuwen heen verdedigde recht van de vrije zee zo weinig mogelijk afbreuk te doen. Negen maanden geëist Negen maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar heeft de officier van Justitie bij de Dordse rechtbank geëist tegen de 28-ja- rige Sliedrechtse monteur J. C. M., die op 9 maart te Hardinxveld in beschonken toe stand een auto had bestuurd, een man had aangereden en na dit ongeval met gedoof de lichten was doorgereden. Twee jongens hadden echter het nummer van de auto genoteerd. Toen de politie M. wilde ar resteren had hij zich hevig verzet. De man, die aangereden was, had een her senschudding, een scheurwond in de hoofd huid en een gecompliceerde rechteronder- beenfractuur. De officier van Justitie nam het de verdachte zeer kwalijk dat hij na het ongeluk een grote onverschilligheid aan de dag gelegd had. Door tot nog toe onbekende oorzaak is vannacht om half twee brand uitgebroken in de Franse bar van het Carlton Hotel in het centrum van Amsterdam. Het zeven meter brede en vijftien meter lange ver trek op de eerste verdieping brandde uit. Het vuur was in een kwartier tijds be- wongen. „Bezorgingsvraagstuk kan door goede samenwerking worden opgelost „Het bezorgingsvraagstuk is alleen op te lossen indien beide partijen, leveran ciers en afnemers, een juist inzicht heb ben in eikaars moeilijkheden," aldus verklaarde mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Consumentenbond in een re de in de jaarvergadering van deze orga nisatie, welke in Den Haag is gehouden. Zij noemde het een onvergeeflijke fout van de rijksoverheid, dat niet dwingend is voorgeschreven om tenminste bezorg- kastjes of goederenliftjes in de hoge bouw toe te passen. Het trappenlopen met zware vrachten is niet alleen voor de bewoners van hoge woongebouwen een vermoeiende bezig heid. Tal van hart-, rug- en knieklachten komen bij de bezorgers voor. Bovendien werkt het bezorgen in flatgebouwen, waar bij de wagens onbeheerd zijn, .tijdrovend en kostenverhogend. Daarom zal na 1 mei de melkbezorging alleen op de begane grond of de eerste verdieping geschieden. Alleen voor zieken en bejaarden wordt een uitzondering gemaakt. Naar mening van mej. Ten Broecke Hoekstra leven we in de verhouding leverancier-klant in een overgangstijd. Een kentering naar zelfbe diening en parallellisatie is in het bedrijfs leven gaande. Toch zal een zekere mate van bediening aan huis noodzakelijk blij ven, vooral voor ouderen, zieken en huis vrouwen met kleine kinderen. Hetzelfde vraagstuk werd besproken door drs. G. S. Scheltema, directeur van het produktiviteitscentrum voor het mid den- en kleinbedrijf. Het horen, bezorgen, en venten is door het stijgen van lonen belangrijk duurder geworden dan voor heen, zodat bij het afleveren van vooral kleine hoeveelheden brood, melk en groen ten de bezorgingskosten een niet onbe langrijk deel van de eindprijs vormen. Hoge bouw en tuinstadbouw dragen tot ver dere kostenverhoging bij. Vaak is bezor ging niet meer doelmatig noch lonend. Door sanering van klantenkringen en wijk- verdelingen kunnen de kosten worden ver laagd. Volgens drs. Scheltema heeft de consument weinig bezwaren tegen sane ring, als de detailhandelaar maar de grootst mogelijke hoeveelheid goederen tegen de laagst mogelijke kosten en een redelijke serviceverlening binnen het be reik van de consument brengt. Geholpeu door goede voorlichting zal de verbruiker moeten trachten, bepaalde ingewortelde gewoonten, die de distributiekosten op on nodige wijze opdrijven, te wijzigen. De bij alle exploitanten van geheime zenders gevreesde P.T.T.-ambtenaar Neuteboom heeft in samenwerking met de rijkspolitie drie geheime zenders opge spoord. Te Appingedam werd eerst „De geheimzinnige man" gevonden, bediend door A. J. R.; enige tijd later werd van de militair H. J. L. in deze plaats zijn zender Kootwijk" in beslag genomen. Het drie tal werd volgemaakt toen men vervol gens in Holwierde „Rooië Kees" op heter daad betrapte ten huize van L. B. In alle gevallen viel een complete zendappara tuur met toebehoren in handen van de po litie. De dok- en werfmaatschappy Wilton- Fijenoord n.v. te Schiedam boekte blykens liet jaarverslag over 1957 een saldo be- drijfsrekening, na aftrek van betaalde en reservering voor nog te betalen belastingen van 21.072.128 (v.j. 20.651.772)). De af schrijvingen bedragen 12.206.751 (v.j 15.043.479): aan de reserve wordt toege voegd 2 miljoen (v.j. 1 miljoen), zodat ter verdeling overblyft 6.865.377 (v. j 4.615.931), waaruit wordt voorgesteld uit te keren als dividend op de preferente aan delen 5 percent (onveranderd), op de ge wone en prioriteitsaandelen 13 percent over 28.377.600 (v.j. 16 percent over 13.666.800), uitkering aan directeuren en commissarissen 596.245 (v.j. 477.277) en aan het personeel 2.663.564 1.638.216) Mede dank zij de nagekomen afrekening vaneen aantal langlopende nieuwbouw- orders is het financiële resultaat over 1957 aldus het verslag bevredigend te achten. Van het gewone aandelenkapitaal is het geplaatste bedrag door de emissie in november 1956 verdubbeld. De afdelingen van het bedrijf waren gedurende het ge hele jaar volop met werk bezet. De omvang van de produktie werd, evenals in voor gaande jaren, geremd door een onvermin derd voortdurend tekort aan arbeidskrach ten. Tegen het einde van het boekjaar is een begin van ontspanning op de arbeids markt ingetreden, welke de vennootschap naar wordt gehoopt, meer armslag zal geven bij de uitvoering van opdrachten voor reparatie en nieuwbouw. Van de totale omzet van de afdeling reparatie was ruim 70 percent voor buiten landse rekening. Wat de nieuwbouw betreft werden zes schepen opgeleverd, waaronder de Statendam van de Holland-Amerika Lijn. In het verslagjaar werden de op drachten teruggenomen op twee onderzee boten, besteld door het ministerie van Marine, een tankschip van 32.000 ton d.w., besteld door een buitenlandse rederij. De financiële afwikkeling van deze geannu leerde opdrachten is in behandeling. De Société Frangaise de Transport Petroliers heeft gebruik gemaakt van de haar ver leende optie, om het draagvermogen van een door haar besteld tankschip van 32.000 ton d.w. te vergroten tot 48.000 ton d.w. Dit wordt het grootste tot dusver bij de werf op stapel te zetten schip. De kosten van de in 1957 gereedgekomen uitbreidingen en vernieuwingen, welke ge deeltelijk in vorige boekjaren werden be taald. hebben in totaal 11.047.738 bedra gen, voorgesteld wordt dit bedrag ten laste van de winst- en verliesrekening over 1957 af te schrijven. Met nieuwe investeringen zullen in 1958 uitgaven gemoeid zijn van naar schatting 14.000.000, waarbij het streven er op gericht blijft, de uitvoering van dit programma door interne financie ring tot stand te brengen. Vooruitzichten Wat de vooruitzichten betreft, meldt het verslag, dat men het ïieuwe boekjaar is ingegaan met een orderportefeuille voor nieuwbouw, die in deze afdeling werk ver schaft tot in 1961. De reparatie-afdeling was tot dusver in 1958 behoorlijk van op drachten voorzien. Er is echter aanleiding de perspectieven voor het gehele boekjaar met reserve te beoordelen. In de internatio- Gedurende het weekeinde werd het weer in West-Europa beheerst door het hoge- drukgebied, dat van de Golf van Biscaye over Zuid-Frankrijk naar Noord-Italië trok. Langs de noordflank ervan voerden zuidwestelijke tot westelijke winden zachte lucht naar West-Europa. Voor het eerst sinds 29 maart was de gemiddelde tempe ratuur in De Bilt boven normaal en wel iets meer dan twee graden. Zondag nader de een nieuw gebied met hoge barometer standen de Britse eilanden, waardoor op het Noordzeegebied de winden wat meer naar west tot noordwest ruimden en wat koudere lucht naar ons land begon te stro men. Het passeren van dit koufront bracht in de nacht van zondag op maandag in de noordelijke provincies wat lichte regen. Het nieuwe hogedrukgebied zal dicht langs Nederland naar het oosten trekken. Het weer blijft dus onder invloed van hoge- drukgebieden met geringe neerslagkansen. WERKRAPPORTEN Dinsdag 22 april Zon op 5.30 uur, onder 19.48 uur. Maan op 7.22 uur, onder 23.17 uur. Maanstanden 26 april 22.36 'ur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 22 april Hoog water 5.35 en 17.54 uur. Laag water 1.20 en 13.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- w en binnenland heden S morgen 7 uur. Neerslag T3- laatste 24 uur S o it E 6 «-» is Den Helder licht bew nw 6 0,2 Ypenburg licht bew. nw 8 0 Vlissingen zwaar bew. nnw 8 0 Eelde half bew. wnw 7 1 Twente geheel bew. w 8 0,1 De Bilt licht bew. w 7 0 Eindhoven zwaar bew. w 7 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zw 8 0 Helsinki half bew. o -4 1 Stockholm mist zo 3 3 Oslo onbewolkt windst. 2 Kopenhagen regen w 6 0,1 Aberdeen zwaar bew. w 8 0,6 Londen zwaar bew. windst. 8 0 Amsterdam licht bew. wnw 7 1 Brussel zwaar bew. w 6 0 Luxemburg half bew. w 6 0 Parijs licht bew. nw 7 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 9 0 Grenoble licht bew. windst. 4 0 Nice zwaar bew. wnw 9 0 Berlijn regen w 8 4 Frankfort zwaar bew. w 6 0 München zwaar bew. wzw 6 0 Zürich onbewolkt windst. 2 0 Genève onbewolkt windst. 2 0 Locarno onbewolkt windst. 2 0 Wenen licht bew. windst. 8 0 Innsbruck onbewolkt windst. 3 0 Rome onbewolkt windst. 7 0 Ajaccio licht bew. no 4 0 Madrid zwaar bew. windst. 8 0,1 Algiers licht bew. w 14 0 44. Nadat Joris het c/estolen goud in de kuil had gestort, wierp hij er aarde over heen en sloeg de grond stevig aan. „Het is vaak voordelig, om precies het omge keerde te doen van wat men gewoon is", mompelde hij. „In een land, waar ieder een tracht goud op te graven, denkt nie mand aan de mogelijkheid, om dit edele metaal onder de grond te stoppen. En toch kan dit zeer winstgevend zijn, wanneer men het spel goed speelt". Hij streek de aarde glad en vervolgde: „Het wachten is nu op enkele getuigen, die met eigen ogen zullen aanschouwen, hoe ik hier straks de ene klomp goud na de andere opgraaf. Dat is dan het geschikte moment, om dit grondje weder te verkopen". De getuigen lieten niet lang op zich wachten. In de verte klonk het getrappel van paardehoe- ven en daar naderden Panda en zijn hel pers, die nog steeds op zoek waren naar de onbekende bankrover. Zij hielden hun paarden in en tuurden rond. Maar behalve een eenzame goudzoeker, die ijverig zijn beroep uitoefende, was er niemand op de vlakte te bekennen. „Laten we die goud zoeker eens vragen, of hij iemand met een lading goudzakken voorbij heeft zien ko men", stelde Old Oehoe voor. „Kom mee!" En zij reden op de goudzoeker af, die zo in zijn werk verdiept was, dat hij hun na dering niet scheen te merken. nale conjunctuur zijn de laatste tijd symp tomen aan de dag getreden welke onmis kenbaar op een teruggang wijzen. Dit geldt in sterke mate voor de scheepvaart en dus ook voor de scheepsbouw. De totstandkoming van de Europese Economische Gemeenschap, waarvan de ge volgen thans nog niet in hun geheel zijn te overzien, zal, naar mag worden ver wacht, de Nederlandse scheepsbouw con fronteren met verscherpte concurrentie en met de noodzaak om door verdere moder nisering en specialisatie de produktiviteit op te voeren. Een minder ongunstig fiscaal klimaat dan het tegenwoordige, dat beslag legt op bijna de helft van alle winsten en schijnwinsten, zal daarbij een eerste ver eiste zijn, aldus het verslag. Ten gevolge van een verandering van de statuten zullen de boekjaren van Frank Rijsdijk's Industriële Ondernemingen n.v. te Hendrik-Ido-Ambacht, in het vervolg eindigen op 31 december. Hierdoor wijst de exploitatierekening over het boekjaar van 1 mei tot 31 december 1957 een bedrag aan van ƒ891.711 tegenover het vorig boekjaar 1956/57 (12 maanden) 1.425.969. Na aftrek van de onkosten, reserve du bieuze debiteuren en voorziening vernieu wingen resteert een saldo winst ad. 261.041 (v.j. 441.954). Voorgesteld wordt een dividend van 12 percent op een on veranderd kapitaal van 1.750.000, waar van 2 percent ten laste van de dividend reserve (v.j. 14 percent). Met ingang van donderdag 1 mei zullen ter beurze van Amsterdam verhandeld worden 6 percent 15-jarige obligaties in stukken van nominaal f 100 en 1000 aan toonder ten laste van Vromen en Papier fabriek „Doetinchem" n.v. De lening is groot 500.000. Van 1 mei 1969 af zal jaarlijks bij uit loting f 100.000 worden afgelost. De maat schappij is bevoegd op 1 mei van elk jaar, voor de eerste maal op 1 mei 1969, tot vervroegde of gedeeltelijke aflossing over te gaan. Voor de lening zijn geen speciale onderpanden aangewezen. Bovengenoemde obligaties komen voor maximaal 200.800 nominaal voort uit de betaling in obligaties van het dividend over het boekjaar 1957, terwijl het aan vullende bedrag tot nominaal 500.000 is geplaatst. Scandinavië en de vrijhandelszone Naar te Stockholm wordt vernomen wordt een Zweeds compromisplan uitgewerkt in overleg niet de Deense en Noorse autoriteiten voor een overeenkomst inzake de Europese vrijhandelszone. Dit plan zal naar verwacht wordt worden voor gelegd. aan de komende bijeenkomst van de mi nisterraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking begin mei a.s. (Voor de beurs zie pagina 7) In de afgelopen nacht is de „Willem Ba rendsz" in Rotterdam binnengelopen na een verblijf van meer dan een half jaar in de Zuidelijke IJszee. De bestemming van de lading vleesmeel maakte dat het schip eerst Rotterdam bin nenliep inplaats van Amsterdam, zoals de gewoonte is. De „Willem Barendsz" gaat vervolgens naar Vlaardingen om de lading traan bij de Matex te lossen. Het schip zal daarna naar Amsterdam gaan in afwachting van het volgende vangstseizoen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bellingwolde (toez.) A. J. Roodzant te Gasselte. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra) W. Griffioen te Nijkerk. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O Beroepen te Blokzijl c.a. H. Smit, kand te Utrecht. Geref Gemeenten Tweetal te Ridderkerk J. B. Bel te Krabbendijke en H. van Gilst te Dirks- land, van wie laatstgenoemde is beroepen Exodus. Dit jaar zijn meer dan zestig professoren en lectoren van Oostduitse univex-siteiten naar West-Duitsland uit geweken. Het totaal aantal gevluchte Oostduitsërs bedroeg in het eerste kwartaal van 1958: 52.785. Afschrikwekkend. In Groot-Brittannië worden proeven genomen met grote bommen, die, nadat zij door vliegtui gen boven vijandelijk gebied zijn ge bracht, op eigen kracht naar hun doel kunnen vliegen. Deze bommen zullen voorlopig de grondslag vormen voor de Britse middelen om agressie af te schrikken. Misbruik. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een mis- sieve naar de 83 diplomatieke missies in het buitenland doen uitgaan over „misbruik van diplomatieke privile ges" bij het verhandelen van belas tingvrije automobielen, drank en siga retten. Er wordt melding gemaakt van een ambassade-employé, die elke vijf tot zes weken een nieuwe auto kocht. Mislukt. Een poging van de Amerikaan se luchtmacht om op het proefterrein te Cape Canaveral een ballistisch pro jectiel met middelgrote reikwijdte van het type Thor te 'lanceren, is zaterdag mislukt doordat de vijftig ton zware raket in de lanceerinrichting ontplofte. De luchtmacht sprak van „technische moeilijkheden." Er is drie maal met succes een Thor afgeschoten. Aan het eind van dit jaar moeten de eerste Thors aan Groot-Brittannië worden ge leverd. Beterhand. Sir Winston Churchill is de af gelopen week op zijn buiten te Chart- well in Kent meermalen door zijn lijf arts, Lord Moran, bezocht. Churchill zou kou hebben gevat, doch thans aan de beterhand zijn. Na Lord Morans vertrek op vrijdag, werd een verpleeg ster aan het personeel 'oegevoegd. Aanslagen. Cyprische verzetslieden heb ben vrijdag en zaterdag meer dan twintig bomaanslagen gepleegd. Een ervan was gericht tegen een transfor- malorhuisje op nog geen honderd me ter van de ambtswoning van gouver neur Sir Hugh Foot. Bij de aanslagen zijn twee Britse militairen en een Cy prische burger gewond. Kroonprins. Monaco's kroonprins van vijf weken, prins Albert Grimaldi is zon dag in de Monegaskische kathedraal gedoopt. Peetouders waren oud-koning- in Eugenia Victoria van Spanje en prins Louis de Polignac. Onder de twee duizend gasten bevonden zich Jean Cocteau en André Maurois, gekleed in het uniform van de Academie Fran gaise. Apen. De Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Canada hebben er bij de re gering van India op aangedrongen het ingestelde verbod op de uitvoer van kleine apen, die worden gebruikt voor wetenschappelijk speurwerk, waaron der ook het bereiden van Salk-vaccin tegen kinderverlamming, op te heffen. Het verbod werd ingesteld, omdat ve le Hmdoe's de aap als een „heilig dier" beschouwen. De Verenigde Staten wa- ren de grootste afnemers van deze apen, gevolgd door de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië. Groot-Brittannië heeft een tekort aan het Salk-vaccin en het heeft de Verenigde Staten verzocht het 1.500.000 doses, waarmede 750.000 personen kunnen worden ingeënt, te verschaffen. Doop. Prinses Margaret is in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, aan gekomen waar zij morgen het jonge lid van het Gemenebest ten doop zal houden: de Westindische federatie. De prinses zal in Kingston de nieuwe wet gevende vergadering van de federatie openen. Tot de federatie behoren tien gebieden, waaronder Jamaica, Barba dos en Trinidad. Resevaat. De Ruscarora-indianen nabij de stad Niagara Falls hebben een voor lopige overwinning behaald op bleek- gezichten, die uit waren op een deel van het grondgebied. Vier dagen lang hebben de Indianen Amerikaanse amb tenaren verhinderd een deel van hun reservaat in kaart te brengen, dat zou moeten worden gebruikt voor een wa terkrachtcentrale. Een rechter heeft bepaald, dat de Indianen, hangende een nader onderzoek op hun grondge bied, met rust gelaten moeten worden. Nagedachtenis Te Warschau is het afge lopen weekeinde eer bewezen aan de nagedachtenis van hen, die vijftien jaar geleden door de nazi's in het Ghet to van Warschau zijn gedood. Joodse verzetsstrijders boden vijftien jaar ge leden een maand weerstand tegen Duit se S.S.'ers met tanks en pantserauto's. Ten minste 56.000 Joden verloren bij de opstand het leven. r~ ONDER tijdzin, of tijdgevoeligheid, moeten we verstaan het vermogen om zon der hulp van een mechanisch uurwerk en zonder behulp ook van verschijnselen, die met de tijd verband houden zoals het raadplegen van de zon, de lengte van de schaduw en dergelijke de tijd nauw keurig te bepalen. Iemand die op het hongergevoel in zijn maag afgaat en ver telt, dat het tegen zessen loopt, geeft op dat moment beslist geen blijk van tijdzin, want het hongergevoel is een neriodiek fysiologisch proces in het lichaam en heeft met tijdzin niets uitstaande. Op een geheel ander vlak ligt het geval van iemand die zich voorgenomen heeft om kwart vöör vier op te staan, omdat hij de eerste trein van half vijf wil halen; staat deze man, zonder dat hij het zelf goed weel, plotseling om kwart vöör vier naast zijn bed zonder dat iets of iemand hem heeft kunnen roepen of waarschuwen, dan zouden we dit ver schijnsel dat de meesten van ons een enkele keer wel eens persoonlijk zullen hebben beleefd kunnen uitleggen als het gevolg van tijdzin. Heeft de persoon in kwestie de gewoonte om op te staan op dit uitermate vroege uur, dan is de term tijdzin hier wederom misplaatst, want dan hebben we te maken met fysiologische processen die regelmatig terugkeren. Bij de mens is het uitermate moeilijk vast te stellen, welke verschijnselen al dan niet onder tijdzin gerangschikt kunnen wor den. Daarom zijn er geleerden, die het be staan van tijdzin bij de mens kort en goed ontkennen. Dat ontheft hen tevens van de vraag, hoe dit uurwerkverschijnsel zou kunnen werken, en waar het gelokaliseerd is. Daarvan is immers niets bekend. Een van de interessantste proeven op dit ge bied, is het verschijnsel van het ontwaken van onder hypnose gebrachte personen op een tijdstip, door de hypnotiseur tijdens de hypnose aangegeven. Dit zogenaamde post- hypnotische bevel is in de loop der jaren herhaaldelijk door betrouwbare onderzoe kers waargenomen en beschreven, en ook medici hebben zich hiermee terdege be moeid, zodat aan het bestaan hiervan niet behoeft te worden getwijfeld. Aangezien allerlei factoren, die onder normale omstandigheden een conclusie aanvechtbaar zouden kunnen maken, hier geabstra heerd zijn, pleit dit verschijn sel volgens velen sterk voor het bestaan van tijdzin bij de mens. Bij dieren was dit vermogen al lang vastgesteld. Biologen hebben bewezen, dat insecten, zoals bijen en mieren een sterk gevoel voor tijdzin hebben. Bijen, die ge wend zijn op een bepaald uur gevoed te worden, keren steeds op precies dezelfde tijd terug, zonder in staat te zijn zich op het zonlicht te oriënteren. Bij mieren bleek de tijdzin door te werken, zelfs na rt de dieren ~.>der narcose i 'ren ge bracht, zodat zij na het ontwaken weer op tijd bij de voedselplaats verschenen. Tijdzin bij dieren bestdat dus. Ziezo, nu kunnen we ons dan wagen aan de oriëntatiezin bij duiven, die volgens de laatste onderzoekingen alleen met behulp van de tijdzin mogelijk wordt geacht. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2