PHILIPS TELEVISIE Activiteit op politiek vlak tijdens „Lebaran" te Djakarta EXPO ALS TREFPUNT VAN TEGENSTELLINGEN Ik zie „Hommeles" PHILIPS TELEVISIE <~Pracitótoel j Nederlands paviljoen heeft aller sympathie Bittere verwijten wederzijds Moet U minder roken? -Op de -X Marokko eist vertrek van alle Spaanse troepen Geen verrassingen bij de Franse kantonverkiezingen Dichter Ezra Pound in vrijheid gesteld Britse versterkingen naar Aden uit Kenia Ruhrgebied levert stofvrije en gekleurde kolen wasmachines hartendorp Amerika en Rusland Groot en grut Zwarte diamant bespoten met chemische middelen best met Zie 't op zijn MAANDAG 21 APRIL 1958 Bl| apotheker en drogist Spaarpot Het spijt me u te vervelen met het ver velendste aller onderwerpen: geldgebrek. In mijn beperkt gezin is dat een steeds dreigend noodlot dat mij achtervolgt van land tot land en van stad tot stad, van de ene geschiedkundige gebeurtenis tot de volgende. Wat ook de oorzaak is: gebrek aan zakentalent, rijzende werkloosheid, dalende werkloosheid, geldschhaarste, goe derentekort, resessie, expansie, op- of neer gaande curve van het een of ander, aan het eind van de maand ben ik in moeilijk heden. Ik schaam mij niet dit te verklappen. Het gaat de meesten zo. Onlangs ontmoet te ik een min of meer jeugdige dame die klaagde over hetzelfde euvel. Doch zij en haar echtgenoot hadden een spaarsysteem: zodra een hunner een kwartje ontving, stopten ze dit getrouw in een busje. „Je zult verbaasd zijn hoe gauw het gaat", zo vertelde ze mij. „In een paar maanden was het over de tweehonderd gulden". Dit systeem is nu sinds kort in mijn ge zin toegepast. Het is een wreed systeem. Wanneer ik iets betaal en wisselgeld te rugkrijg houd ik mijn hart vast dat er kwartjes bij zijn. Er zijn vreselijke dagen dat ik niets dan kwartjes terug krijg. Eer gisteren zei een opgewekte winkeldame toen ik tien gulden wisselde: „Maar ik moet u alles in kleingeld teruggeven, dat hindert toch zeker niet?" Met bloedend hart telde ik die avond zeventien kwartjes in de pot. Maar goed, de pot werd zwaar en rin kelt van de kwartjes. We gaan er zo hebben wij elkaar beloofd vakantie van houden. Zodra het twee, drie, vierhonderd gulden is, kunnen we de zomerreis finan cieren. En met dit zonnige vooruitzicht draag ik eerlijk en trouw althans tame lijk de dagelijks teruggekregen kwartjes af. Mijn vrouw is enthousiast over het plan. En toen ik vanmiddag thuis kwam stond er een grote taart op tafel. „Om te vieren dat we vijftien gulden gespaard hebben voor een heerlijke zomerreis". U begrijpt het al. De bus was leeg. H. B. Fortuin RABAT (AFP) De Marokkaanse re gering heeft van de Spaanse regering het onmiddellijke vertrek van alle Spaanse troepen uit de voormalige noordelijke en zuidèliji e zones van het voormalige pro tectoraat Marokko geëist. De Marokkaan se regering is tot haar besluit gekomen door het blijk van onwil, dat de Spaanse autoriteiten hebben gegeven bij het over nemen van het gebied van Tarfaja door Marokkaanse troepen. De Marokkanen moesten, op weg naar de woestijnstad Tarfaja, een grote omweg maken omdat de Spanjaarden weigerden hen via Spaans gebied te laten optrekken. De Istiqlal-lei- der Si Allal El Fassi heeft er op aange drongen, dat Marokko ook de economi sche en "ulturele betrekkingen met Span je verbreekt, als de Marokkaanse eisen ten aanzien van de definitieve grenzen van Tarfaja niet worden ingewilligd. Wij moeten in dat geval het voorbeeld van Egypte ten aanzien van Frankrijk en Groot-Brittannië en dat van Indonesië ten aanzien van Nederland volgen en de Spaanse technici en ambtenaren naar huis sturen, zo zei hij. (Reuter) Volgens de Marokkaanse staatsradio zijn er geladen vliegtuigen van Tarfaja naar de Canarische eilanden vertrokken. Dit duidt erop, dat het Spaan se garnizoen een begin heeft gemaakt met de ontruiming, aldus de zender. Het Marokkaanse parlement heeft vo rige week een motie goedgekeurd, die zich uitspreekt voor het „herstel van de Marokkaanse historische grenzen" en „versterking der barden van broeder schap met de andere Noordafrikaanse landen." In de motie wordt ook aange drongen op „voortgezette steun aan het Algerijnse volk, welks strijd die van alle voor hun vrijheid vechtende Afrikaanse volken is." (Van onze correspondent in Parijs) Ongeveer elf miljoen Fransen, onder wie de Parijzenaars niet begrepen waren, wer den gisteren uitgenodigd hun stemrecht te vervullen ter vernieuwing van de helft dei- zogenaamde algemene raden. Negendui zend kandidaten, onder wie tal van oud premiers, -ministers en -kamerleden don gen naar de gunst der kiezers. Ongeveer dertig percent van het electoraat had zijn beurt voorbij laten gaan, een niet ongun stige verhouding voor Franse tradities, te meer waar de kandidaten in de zon van de eerste lentedag een geduchte concur rent hadden. Ofschoon de politieke invloed, die door de algemene raden, welke voornamelijk uit regionale en plaatselijke notabelen be staan, uiterst gering moet worden geacht, hadden de gebeurtenissen van de laatste weken in en rond Noord-Afrika hun acti verende invloed op de kiezers blijkbaar toch uitgeoefend. Diezelfde invloed lijkt ook voor een lichte verschuiving naar rechts verantwoordelijk te mogen worden ge steld, al zal men voor een betrouwbaar in- en overzicht toch ook nog een week moeten wachten, wanneer eveneens de tweede ronde van de talrijke ballotage- gevallen heeft plaats gehad. De uit 1946 daterende aanklacht van hoogverraad tegen de Amerikaanse dich ter Ezra Pound is vernietigd en de thans 72-jarige dichter mag de psychiatrische inrichting verlaten wanneer hij dit wenst. Pound sprak gedurende de oorlog voor de Italiaanse radio. Drie jaren hebben talrijke vooraanstaande auteurs, zoals Er- nest Hemingway, John dos Passos en Carl Sandberg aangedrongen op zijn invrijheid stelling. De federale rechter in Washington, Bo- ütha J. Laws, besliste dat Pound nim mer zodanig zal herstellen dat hij terecht kan staan. In de uitverkochte Stadsschouwburg te Amsterdam werd zater dagavond de eerste opvoering in ons land van het grootscheepse koningsdrama „Richard de Tweede" van William Shakespeare in de vertaling van C. Buddingh, gegeven. Daarin wordt de ge schiedenis van de ondergang behandeld van de Engelse koning, die leefde van 1377 tot1399. Het indrukwekkende spel werd onder regie van Douglas Seale de tweede directeur van de kunnen gei Old Vic in London in decors en met kostuums van Finlay James vertoond. Op de foto ziet men Han Bentz van den Berg als de titelheld en staande tegenover hem Johan Schmitz als diens opvolger Hendrik de Vierde, met verder van links naar rechts: Tom van Beek, Ramses Shaffy, Paul Huf, Eli Blom, Dick Scheffer, André van den Heuvel temidden van figuranten. Donderdag hopen wij een bespreking van deze voorstelling te LONDEN (Reuter) Een woordvoerder der Britse marineleiding heeft medege deeld dat de kruiser „Gambia" en het fregat „Loch Fada" vorige week de haven van Aden zijn binnengelopen. Het Britse ministerie van Oorlog heeft meegedeeld, dat een „voorhoede van tweehonderd man Britse troepen uit Kenia in Aden is aan gekomen". De gouverneur van Aden heeft de arrestatie gelast van drie vooraan staande Arabieren, die contact zouden hebben onderhouden met buitenlanders en getracht zouden hebben onrust in het pro tectoraat te veroorzaken. Een van hen is in hechtenis genomen. ADVERTENTIE Mag U niet roken? Dat kunt U gemakkelijk met de Deense ZUIGTABLETTEN Een uilvinding van Dr. Rosenberg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gunstige betalingsvoorwaarden Gen. Cron.iéstr. 43 - Haarlem - Tel 5Z7H0 de tweede secretaris en zaakgelastigde Harun Nasution en persattaché Anwar Muïn; in Rome, Rasjid en ambassaderaad dr. Achmad, handelsattaché Tjoa en pers attaché B. Effendi; in Parijs, ambassade raad Elias Hamsah en handelsraad Agus Ramadan. Hoofdstad Z.-Tapanuli bezet DJAKARTA (ANP) De militaire com mandant van Noord-Sumatra heeft bekend gemaakt dat regeringstroepen de hoofdstad van Zuid-Tapanuli, Padang Sidempuan, 50 km ten zuiden van Sibolga, hebben bezet. De regeringstroepen bereikten zater dag de weg van Sipirok naar Padang Si dempuan. Bij de opmars naar het zuiden was er voortdurend contact met de rebel len, aldus een communiqué. Subandrio: opstandelingen worden berecht MANILLA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su bandrio, zeide zaterdagmiddag op een pers conferentie te Manilla, dat over het lot van de Indonesische opstandelingen zal worden beslist door de gerechtshoven in Indonesië. Zij zullen worden berecht volgens de juri dische procedure. Chinezen mogen geen telefoon DJAKARTA (AFP) De autoriteiten te Bandung hebben besloten de telefoonaan sluitingen van Chinezen in Bandung, die aanhangers zijn van nationalistisch China, af te snijden. „Both" nog niet gezonken DJAKARTA (UP) In een communiqué van het Indonesische leger wordt gemeld dat het K.P.M.-schip „Both" in de haven van Padang slagzij maakt, ten gevolge van een poging der Sumatraanse rebellen om het schip tot zinken te brengen. Bommen op Solok DJAKARTA (Reuter) De Indonesische luchtmacht heeft zondag een aanval op Solok gedaan, zo heeft de zender van de opstandelingen zondagavond gemeld. Solok ligt c.a. 64 km landinwaarts van Padang en is de plaats waarop de opstandelingentroe pen terugvielen na de val van Padang. Volgens de rebellen-radio werden bommen geworpen tussen de menigte die het mo hammedaans nieuwjaar vierde. De Expo '58 is een waar ontmoetingspunt van tegenstellingen. Behalve de grote mogendheden zijn er immers tal van dwergstaten aanwezig. Een theehuis van Andorra, San Marino en Monaco is echter nog niet gereed. Het grootste deel van het ruime paviljoen van Luxemburg wordt door een prijzig restaurant in beslag geno- eri en in de expositiezaal zijn het. de masten en neonbuizen van radio-Luxemburg die het meeste opvallen. Het chalet van Liech tenstein daarentegen is een verrassende oase temidden van het tentoonstellings- rumoer. want achter de rug van de rege rende vorst Franz Jozef II, die in uniform ten aanzien van de Sumatraanse opstand. De heer Junus keert niet naar Djakarta terug. In Genève heeft de vertegenwoordiger van de Indonesische tegenregering in Europa, Sutan Muhamad Rasjid, de namen van dertien diplomatieke functionarissen genoemd, die sedert het optreden van de tegenregering ontslag hebben genomen uit de diplomatieke dienst van Djakarta. Hij zeide dat meer zullen volgen en noemde: de pas benoemde opperbevelhebber van de rebellentroepen, Kawilarang, vroeger mili tair attaché in Washington; kolonel Wa- rouw, vroeger te Peking; Makatita, vroeger handelsattaché; in Manilla, de luchtvaart attaché majoor Mukarto; in Den Haag, de militair attaché kapitein Boy Junus en ambassaderaad Hakim Lubis; in Brussel, want ik heb (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse afdeling van de Brusselse wereldtentoonstelling 1958 behoort tot de toptrekkers, dat is op de openingsdag onmiskenbaar duidelijk geworden. Vooral voor de geit onder aan de dijk in het paviljoen, want die heeft zich de liefkozingen van een groot deel van het legioen van de eerste 150.000 bezoekers moeten laten welgevallen en dat ook royaal gedaan. Boer Van der Leij kon in populariteit met haar wedijveren, want het melken van de 24 koeien op de weide in de Nederlandse sectie is bijna net zo attractief als „Vrolijk België". Ameri kaanse, Westduitse en Spaanse journalisten liepen tezelfdertijd de deur van de persafdeling plat en bewonderden om strijd het tentoongestelde. In dat opzicht wordt het Nederlandse paviljoen met zijn bruisend zeegedruis en zijn realistische polderbemaling een succes van de Expo genoemd, ook al door het ver door gevoerde functionalisme van de indeling. Franse bezoekers kijken een tikje ver wonderd, en ook wel wrevelig, naar de drie vlekken en stipjes, die op de wereldkaart in de voorhal het Koninkrijk der Neder landen voorstellen en trekken onwillekeu rig bittere vergelijkingen tussen het falen van hun eigen vertegenwoordiging welke toch zowel naar constructie als naar vorm geving mettertijd de gedurfdste van de Expo zal worden en de Nederlandse werkelijkheid. De Nederlandse vertegen woordigers waren overigens ook al in de gelegenheid de eerste hulp te verlenen aan een Vlaamse dame, die het onderscheid tussen land en water te zeer uit het oog had verloren en van de wal in de sloot was geraakt. Met het Philips-paviljoen lijkt het nog niet zo goed te vlotten. Vrijdagmorgen werd in aanwezigheid van de raad van be stuur van onze grootste elektronische indu strie een generale repetitie gegeven van het elektronisch gedicht van Le Corbusier en Edgar Varèse, welke ons als een grote mis lukking werd beschreven. Maar ingenieur Kalff, de promotor van het geval, getuigde onverwoestbaar optimistisch dat een slech te generale een beste première voorspelt. Dat zullen wij echter pas dinsdag kunnen constateren. Amerika en Rusland De paviljoens van Rusland en Amerika werden gisteren door de menigte bijkans bestormd. De Sovjets speelden andermaal hun kunstmaan-succes uit door een week blad onder de naam Spoetnik in vele talen gratis te verspreiden :het werd hun meis jes uit de handen gegrepen. Maar het inte rieur van het paviljoen is voor het over grote deel van de bezoekers de bittere teleurstelling geworden, welke was te voorzien, en in dat opzicht komen de Amerikanen als overwinnaars uit de ver gelijking te voorschijn. Hun cirkelvormige afdeling is even origineel als gezellig inge richt met tal van menselijke accenten, die na een bezoek aan het Sovjet-paviljoen, waarin het Rode Leger een bikkelharde ereplaats inneemt, weldadig aandoen. De dagelijkse modeshow om en in de grote vijver in het hart van de rotonde wordt door honderden omringd en vijf keer vijf kwartier per dag kunnen de bezoekers hun kinderen kwijt in een klasje, waar zij met tekenlessen in de Amerikaanse trant wor den beziggehouden. Jonge mensen uit alle 48 staten, zonder voorkeur voor ras en stand gekozen, ver schaffen er allerbeminnelijkst inlichtingen, ook wat dat betreft kunnen de formele Russische informatrices nog wat leren. Een van de Amerikaanse informanten spreekt voortreffelijk Nederlands. Hij bleek een Haarlemse moeder te hebben. Men moet anderzijds toegeven, dat de Russen in hun restaurant een grote troef bezitten, omdat het veel goedkoper is dan de overi gen. Men zou er zelfs kaviaar voor zes franken kunnen eten, maar op de openingsdag moest men wel anderhalf uur wachten voor lief nemen om dat vast te stellen. Van de satellietlanden verdient vooral Tsjechoslowakije een bezoek. Het is niet minder propagandistisch dan de Rus sische voogd, maar het is met oneindig meer smaak en raffinement ingericht. Om de schoonheid van het Boheemse glas in een kleine kapel te ondergaan, moet rnen wel het bombastische gedicht van Nezval op de volksdemocratie slikken „te jou- wer ere slaat mijn hart als een klokkespel en een tamboer" dat de bezoekers zowel bij het betreden als bij het verlaten van het paleis wordt voorgehouden. De Tsje- choslowaakse volksdemocratie blijkt trou wens het hele paviljoen door bijzonder in spirerend op dichters en beeldhouwers te hebben gewerkt. Gelukkig werden de eeuwige waarden van Comenius evenmin vergeten. Ook de Tsjechen hebben hun restaurant, dat door het beste hotel van Praag wordt verzorgd. Groot en grut de ereplaats in de hal inneemt, blijkt dit landje van 15.000 inwoners een welvaren de industrie van machines en precisie- instrumenten in een idyllisch decor te ver wezenlijken, waaraan de ontwerper van dit vriendelijke, pretentieloze, maar toch karakteristieke, gebouw alle recht heeft laten wedervaren. De prijs voor het aandoenlijkste pavil joen zo een dergelijke onderscheiding al zou kunnen bestaan komt zonder bedenken aan Israel toe. Zijn paviljoen symboliseert op treffende wijze de lange en smartelijke weg van de wandelende Jood naar het beloofde land. Dat wordt in Brussel zicht- en tastbaar gemaakt in de na de zeven jaren der Israëlische lijdensweg plotseling in het licht vallende manden met sinaasappelen en citroenen. Het is een ontroerende voorstelling, die menigeen, die iets heeft meegemaakt of begrepen van de tragiek van het Jodendom, de tranen in de ogen doet springen. En men gunt het de jonge staat van harte, dat de eerste nationale dag op de wereld tentoonstelling op donderdag 24 april aan hem gewijd zal zijn ter gelegenheid van zijn eerste decennium. Zaterdag werd de tentoonstelling door 128.384 personen bezocht. ESSEN (DPA) In de toekomst zal men kolen kunnen stoken zonder het stof, dat zo'n bron van ergexmis voor de huis vrouw is. Het bi'andstoftechnische insti tuut van de kolenindustrie van het Ruhr gebied heeft een Amerikaans procédé, waai-mede steenkolen, cokes en briketten stofvrij kunnen worden gemaakt, aange past aan de Duitse verhoudingen. De ko len kunnen stofvrij worden gemaakt door een chemische substantie, die met behulp van een speciaal apparaat over de brand stof wordt gesproeid. Het stof wordt hier door gebonden en de brandstof kan dan zonder stofwolken gelost en in de kelders of kolenbakken worden gestort. Om een wagonlading kolen van twintig ton stofvrij te maken zijn 130 liter oplos sing voldoende. De toepassing van dit nieuwe pi'océdé behoeft voor de vei'brui- kers geen kostenstijging mede te brengen. De brandbaai-heid der kolen wordt eerder groter dan mindeix De besproeiing heeft tevens het voordeel, dat kolen bij bevrie zing niet meer samenklontei-en. De afgelopen weken zijn in West-Duits- land proefnemingen op grote schaal met het stofvrij maken van kolen genomen. De resultaten zijn bevredigend en ver scheidene briketfabrieken in het Ruhrge bied hebben bij wijze van proef reeds sproei-installaties in gebruik genomen. Dit voorbeeld zal door vele andere' briketfa brieken in de zomermaanden worden ge volgd. De besproeiing maakt het tevens moge lijk de kolen in iedere mogelijke kleur te verven. Op dit idee is men gekomen, toen, tijdens de kolenschaai'ste van de afgelo pen jaren, een soort zwai'te handel in „de- putaatkolen" was ontstaan. Met het ver ven van kolen wil men thans een kwali- teitsgai-antie bei'eiken. De tijd, dat kolen „zwarte diamant" werd genoemd, is voox-bij. In de'toekomst zal men gouden cokes, zilvei-en kolen en rode briketten kunnen kopen. DJAKARTA (UP) In de Indonesische hoofdstad heeft druk politiek overleg plaats, onder andere tussen premier Djuanda en de ondervoorzitter van Su karno's Nationale Raad, Ruslan Abdul- gani. Onderwerp der besprekingen is de te volgen politiek na de voornaamste militaire acties op Sumatra. Aangenomen wordt dat het leger veel medezeggen schap zal hebben in de te volgen poli tieke koers. De zich in het buitenland bevindende minister van Buitenlandse Zaken, Suban drio, en de hem te Djakarta vei-vangende onderminister Hardi, hebben herhaaldelijk gezinspeeld op „politieke schikkingen" waarna mogelijk dr. Hatta, de voormalige vice-president, en andere leiders die buiten de regering staan, passende functies zullen worden aangeboden. Intussen heeft premier Djuanda in zijn „Lebaran" (nieuwjaars)-boodschap bezwo ren dat een eind moet worden gemaakt aan de burgeroorlog, die zwaar lijden voor de bevolking met zich meebi-engt, aldus meldt het ANP. Djuanda heeft de leiders van de rebellen vei-weten dat zij niet de weg van „musjawarat" (onderhandeling) hebben willen volgen. Zodoende zal de regering vasthouden aan haar „krachtige houding bij het neerslaan van de Sumatraanse op stand" Djuanda en de leiders van de tegenrege ring beschuldigen elkaar verantwoordelijk te zijn voor het. feit dat een groot deel van het volk op Sumatra het einde van dë „Ramadan" (mohammedaanse vasten) niet heeft kunnen vieren. Tijdens een godsdienstige bijeenkomst op het Bantengplein te Djakarta is het uit vallen van de geluidsinstallatie zondag het sein geweest voor een betoging die de politie handenvol werk gaf, meldt UP. Tijdens een gebedsbijeenkomst ter vie ring van het eind van de mohammedaanse vasten viel de geluidsinstallatie uit op het moment dat Zainal Arifin Datuk de menigte vooi-ging in gebed. „Atheïstische sabotage!" werd er geroepen en de men senmassa drong op. Het podium werd om ver gedrukt. Het was eerder al roerig geweest toen dr. Mohammed Hatta, die de bijeenkomst bij woonde, door honderden bestormd werd, die hem de hand wilden drukken. De politie greep in. Een aantal religieuze leiders werd naar het hoofdkwartier van de stedelijke commandant gebracht om ondervraagd te worden. Ook premier Djuanda en andere ï-ege- rihgsfunctionarissen wai-en ter bijeenkomst aanwezig. Het hoofdthema van Datuks betoog was: een oproep aan alle Indone- siërs om samen te werken en de vijand schap te vei-geten. Grapje en ernst In Djakarta circuleert, volgens UP, het volgende grapje: „Met de val van Bukit- tinggi hebben wij de revolutionaire hoofd stad nog niet ingenomen. Wij zullen ook Singapore moeten veroveren." (In Singa pore bevindt zich, naar men weet, een tamelijk groot aantal functionarissen van de Indonesische tegenregei-ing. Red.) Intussen zijn, naar Reuter meldt, waar nemers te Djakarta van mening, dat er nu spoedig een grootscheepse inval in Noord- Celebes is te verwachten. Dertien diplomatieke functionarissen niet akkoord met Djakarta De assistent-militaire attaché bij de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag, kapitein Marah Junus, heeft zijn functie neex;gelegd, om dezelfde reden als functionai-issen van de ambassades in Parijs en Brussel hun functies hebben neei-gelegd: zij kunnen niet akkoord gaan met de politiek van de centrale regering De komende zaterdagavond verschijnt „Pension Hommeles" weer op het beeldscherm, gezellige musical, waarvan honderdduizenden eens in de maand genieten. Geniet mee, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouw bare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstan digheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouw baarheid. Zaterdagavond 26 april: Televisie-uitzending van PENSION HOMMELES" U kunt kiezen uit 6 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf f 795.- 17 TX 210A f795.- 43 cm beeldbuis

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5