CETAFLEX lilmt koud alle hont! Horen en zien MARCHWOOD Proeven van toneelschrijfkunst in openbare uitvoering Agenda voor Haarlem De Kroon van Koning Pompodilio IV 4 knnsth ar slijm Ceta-Bever De kinderoperette „Pepi, de herdersjongen in Santpoort" radiotelevisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Wieverstelde teleur Muzikaal feest met Strauss in München De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Opmerkelijk blijspel Cupfinale op t.v. Humanistisch Verbond Sam de Wolff nam afscheid van de politiek Examens Schroothandelaar opnieuw aangehouden Nieuwe Afrikamuseum officieel geopend Nieuwe samenstelling van toneelgroep „Arena" ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE MAANDAG 21 APRIL 1958 Maar al dat zoeken en speuren leverde niets op; de kroon was niet te vinden, in het hele paleis niet. De hele hofhouding was de wanhoop nabij, maar ook koning Pompo dilio zelf was ten einde raad. „Als ik moet regeren zonder mijn kroon op mijn hoofd, zal ik vast en zeker een lelijke kou vatten!", klaagde hij. Ja, daar moest iets aan gedaan worden. De koning mocht beslist niet verkouden worden! Toen vouwde de opperlakei een muts van een krant en zette die op het hoofd van Zijne Majesteit. Dat stoyid veel minder fraai dan een gouden kroon, maar het kon tenminste een kou voorkomen ADVERTENTIE Het viel zaterdagavond hard om na het genieten van de sublieme humor van de tekenfilm, wier geschiedenis in een uitste kende documentaire van Walt Disney werd weergegeven en met stuk voor stuk ge slaagde specimens werd geïlustreerd, de mislukking van een goedbedoelde po ging tot oorspronkelijkheid in het televi siespel „Een Wereld Als Wiever" te moe ten erkennen. De mislukking was inder daad niet te ontkennen, want zelfs de ac teurs gaven haar toe in de moedeloosheid van hun halve probeerseltjes om er nog iets van te maken. De belofte van de eer ste aflevering, vijf weken geleden, is niet gehonoreerd en deze tweede paragraaf was ronduit slecht in alle opzichten. „Wiever" zal niet meer te redden zijn en als de KRO ermee doorgaat, is het waar schijnlijk enkel om programma-techni sche redenen. Het is jammer maar het is niet anders. Beeldschermer Dank zij de samenwerking van de vier omroepverenigingen, die zorg droegen voor het relayeren van een door de Beierse Staatsopera uitgevoerd „Johann Strauss"- programma, is de zondagavond in menige Nederlandse huiskamer tot een spranke lende muzikale feestavond geworden. In het Herkules-Theater te München werd op deze avond een uitvoering gegeven van fragmenten uit operettes van Johann Strauss en van enkele van zijn walsen en polka's, amusementsmuziek, inderdaad, maar van een onvergankelijk kunstzinnig gehalte, dat in later jaren misschien nog wel eens is benaderd, doch dat nog nooit overtroffen is. Ja, Johann Strauss schreef voor zijn tijd dansmuziek. Ook in onze tijd wordt dansmuziek geschreven, maar wie zou het wagen de decadente moderne oer- woudprodukten onder te brengen bij het zelfde lichte genre, dat Strauss met zovele voortreffelijke werken heeft verrijkt? De avond begon in kalme rust. De con ferencier vertelde iets over de pogingen, die men in het werk stelt om een nationale opera te München te bouwen, voor welk doel de baten van dit concert zouden wor den aangewend. Hij deelde het een en an der mede over de werken, die gespeeld zouden worden en introduceerde de optre dende solisten. Maar aanvankelijk kon hij de vele toehoorders in de zaal niet in de bedoelde stemming brengen. Dat ge beurde later pas, vooral door het toedoen van de charmante zangeres Erika Köth. Ter inleiding speelde het orkest van de Beierse staatsopera onder leiding van de ook in ons land bekende dirigent Ferenc Fricsay de ouverture tot „Der Zigeuner baron", die wij dan nu te horen kregen in de oorspronkelijke prachtige instrumenta tie. De cameraman kende de partituur uit stekend en wist die istrumentatie door het overwogen richten van de lens aanschou welijk te maken Het beroemde introduc tielied van Barinkay en het duet „Wer uns getraut" volgden. Daarna leidde Fric say een meeslepende vertolking van de wals „Geschichten aus dem Wienerwald" en hiermede werd vrij baan gemaakt voor de feestelijke stemming, die aan het slot van het concert een hoogtepunt zou be reiken. De zanger van het gondellied uit de operette „Eine Nacht in Venedig" zocht het concertkarakter in een opvoerings- trant te wijzigen. Toen kwam de defini tieve wending van de avond. Erika Köth zong de „Frühlingsstimmenwalzer" met fraaie stemklank en met een prachtige be heersing der coloratuur. Met een fijn door voelde, innemende en geestige voordracht maakte zij deze vertolking tot een mees terlijke prestatie. Een toegift moest wel volgen. Dit was ook nodig na de uitvoering van de „Tritsch- Tratsch"-polka. Bij die herhaling trok de dirigent zich met geestig gebaar terug en liet het orkest alleen maar verder gaan. En ten slotte kwam dan de muziek uit de operette „Die Fledermaus" met twee frag menten: „Mein Herr Marquis" (guitig ge zongen door Erika Köth) en de finale van het tweede bedrijf, waarbij deze voortref- HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO- 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtba ken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 1.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken lof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Over zee. Suriname en zijn districten, door rar. J. A. J. van Gorkom. 18.00 Lichte muz. 18.20 Idem. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen. 22.00 Omr.orkest en sol. 22.40 Sport. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theaterork. en soliste. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitzend. Landbouwkron.: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en hobo. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Instr. kwint. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Viool en piano. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Ca- rillonmuziek. 22.25 Gram. 22.35 Strijkkwart 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Symf.orkest en solist. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.10 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Ork.conc. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journaal en weerbericht. VARA: 20.45 Filmprogramma. felijke zangeres weer het middelpunt van alle aandacht werd, hoewel ook andere vocalisten en het koor zich onderscheid den door uitnemende zang. Met grote erkentelijkheid voor deze le vensvreugde en muzikale schoonheid, ho pen wij, dat onze omroepverenigingen nog dikwijls met een dergelijke verras sing zullen komen. Beeldschermer Zondagavond heeft de K.R.O. ander maal een bekroond werk in haar luister spelprijsvraag 1957-1958 uitgezonden. De ze keer ging het om een komedie van dr. Jan Starink, die zich herhaaldelijk op dit terrein met veel kennis van zaken be weegt. Hij was het die de tekst schreef voor de radiofonische opera „Orestes" van ir. H. Badings, welke enige jaren geleden een Prix Italia verwierf. Het blijspel „Au bon plaisir du roy" dat wij zondagavond be luisterden toonde opnieuw aan, dat Sta rink een voortreffelijke schrijver van dia logen is. De conversatie van een paar figu ren: een luitenant, een pastoor, een wedu we van een gevallen veldmaarschalk, een markies, een gelegenheidsdichter, die antichambreren voor een audiëntie van Lodewijk XV, welke gesprekken zich kenmerken door een sfeer van onnozel heid, serviliteit en kuiperij met de figuur van de luitenant als karakter-tegenspeler was van begin tot eind schuimend als champagne, zoals door het onderwerp werd vereist. Bovendien werd door dit vuunverk van geestige clausen heen een nauwkeurige karaktertekening bereikt, waardoor een bijzonder gave slotindruk resteerde. Golfbreker De Nederlandse Televisie Stichting zal op zaterdagmiddag 3 mei een reportage uit zenden van de „Cup-finale" tussen Man chester United en Bolton Wanderers in het Wembley-stadion in Londen Voorts verzorgt de N.T.S. op zondag 27 april een reportage van de Davis-Cup (ten nis) wedstrijd DuitslandNederland, die in München wordt gespeeld. Commentator is dr. A. C. van Swol. Na zes jaar verdwijnt het radiopro gramma „De familie Doorsnee" uit de aether. Zaterdag werden in het Con certgebouw te Amsterdam de laatste opnamen gemaakt voor de uitzending van hedenavond. De medewerkenden ontvingen na afloop een bloemenhulde. Op de foto ziet men een kleine afvaar diging van de populaire familieV.l.n.r. Lia Dorana (dochter Liesbeth), Kees Brusse (zoon Rob), Hetty Blok (Sjaan) en Wim lbo (regisseur en verteller). Het congres van het Humanistisch Ver bond, dat te Wageningen is gehouden, heeft een motie aangenomen, waarin de verkla ring inzake de gevolgen van de kernwa pens, welke op het Londense congres van de internationale humanistische beweging is aangenomen, nog eens werd onder streept. In deze verklaring werd aange drongen op het totstandkomen van een wereldconferentie van vertegenwoordi gers van alle in aanmerking komende takken van wetenschap om wegen te vin den om het gevaar van de kernwapens te keren. Tijdens een officiële ontvangst van de deelnemers in het stadhuis te Wageningen heeft burgemeester mr. M. de Niet in zijn welkomstrede nadrukkelijk vastgesteld, dat hij niet alleen het feit van het bestaan van het Humanistisch Verbond, maar ook het recht daarvan wenste te erkennen. De heer Sam de Wolff heeft op een re ceptie te Amsterdam afstand gedaan van zijn politieke functies: hoofdbestuurder van het. Sociaal Democratisch Centrum van leden der Partij van de Arbeid en redac teur van „Socialistisch Perspectief". De heer De Wolff, die 79 jaar is, werd bij dit afscheid, dat samenviel met een twee daags congres van het Sociaal Democra tisch Centrum, gehuldigd door de vice- voorzitter van de Partij van de Arbeid, ir. H. Vos. Leiden. Geslaagd voor het artsexamen: mej. H. de Boer te Overveen, mej. Th. L. Jamin te Voor burg, mej. A. Rot te Leiden en de heer J. A. Scholte te Den Haag. Een der directeuren van de Zeeuwse, de schroothandel, die betrokken is bij de fraudezaak ten nadele van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, is voor de tweede keer in de loop van het onder zoek in deze affaire in arrest gesteld. Het is de 46-jarige Vlissingse metaalhandelaar S. S. Ook zijn zoon, eveneens in het be drijf werkzaam, is aangehouden. De ar restaties geschiedden door de fiscale re cherche, die beide zakenlieden ervan ver denkt onjuiste belastingaangiften te heb ben gedaan. De commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, heeft zaterdagmiddag in de Ooster Meer wijk onder Berg en Dal bij Nijmegen het nieuwe Afrikamuseum, een stichting van de paters missionarissen van de H. Geest, die over heel Afrika hun missiegebieden hebben, officieel geopend. In Nederland se wetenschappelijke en ethnografische kringen bestaat bijzondere belangstelling voor dit Afrikamuseum. In meer dan één opzicht was de opvoe ring van werkstukken der sectie Toneel schrijfkunst - ressorterende onder de Stu diekring voor dramatische kunst - zater dagmiddag in het Nieuwe de la Marthea- ter een interessante belevenis. Allereerst om die werkstukken zelf. Vervolgens door de medewerking van de leerlingen van De Toneelschool in de hoofdstad. Tenslotte door het feit, dat men nu enig inzicht kreeg in de bemoeienissen van de Studie kring voor dramatische kunst. De directeur van De Toneelschool, W. Ph. Pos, introduceerde de Studiekring bij het publiek met een korte inleiding, waarin hij het program harer werkzaam heden ontvouwde en wees op de samen werking tussen de sectie Toneelschrijf kunst en de Toneelschool, wier leerlingen het ontstaan van een toneelstuk van nabij konden ervaren - aan den lijve voelen - terwijl anderzijds de auteurs hun spel on middellijk konden toetsen aan de praktijk- op het lijf schrijven. Ik meen tenminste, dat de heer Pos hierop doelde in zijn in troductie. De toneelschool is er niet alleen meer voor de komende acteurs, maar ook voor de auteurs. Wel een verandering van klimaat sinds de dagen van Jan Walch en Balthasar Vrhagen, wiens principes inza ke de Dramaturgie mochten gelden voor de klassieken, Shakespeare en Molière, maar, aldus de heer Pos, ten aanzien van de moderne toneelschrijfkunst Ionescu en Osborneniet onveranderd kunnen voortbestaan. Als eerste onderdeel van de manifestatie kregen de toeschouwers een drietal varia ties op het thema van de verloofde jonge man in afwachting van zijn meisje. Hij droomt zich haar komst en ziet haar dan werkelijk verschijnen. De droom beïnvloedt in sterke mate zijn reacties op de werke lijkheid. Van deze drie variaties viel mij „Illusie" van W. Ph. Pos het meest op dooi de bijzonder gave compositie met herha ling van hele flarden tekst in een steeds andere toonaard. Het stukje „Na elkaar" van Manuel van Loggem had een bizar uit gangspunt met sterke effecten, die minder modulatie mogelijk maakten „Amorpheus" van Berend Boudewijn verraste voora' door de geestige tekst, die overigens ook op een doordachte compositie steunde. De leerlingen van de eerste klas der toneel school voerden de drie korte eenacters op Hun verschijning bevredigde over alle linies, al kreeg men een ietwat eenzijdige indruk door de aparte geaardheid van de tekst, die paste in hun levensgevoel. Het ware echter verkeerd hen daarnaar te be oordelen. De stukjes verschaften hun de mooiste oefenstof, die zij zich konden wensen, omdat ze hunzelf en anderen ge legenheid boden henzelf en hun uitbeel ding op de primaire aandriften te toetsen Een goede indruk liet de eenacter „Brand in de regen" na van Magda Berg. Het is een op sterke effecten gebaseerd werkje, waarin alles speelt om de vast stelling van elementaire feiten, waarin voortdurend de realiteit resoneert. De schrijfster laat haar personen geen woord te veel zeggen en bedient zich nauwelijks van genuanceerde overgangen. Zij past een felle directheid toe volgens een procédé, dat men van de film kent. Haar effect bejag mag dan wel eens onnatuurlijk aan doen, haar beeldende taal, die geladen wordt met begrips-.en woordspelingen, is uitermate pakkend. Het totaalbeeld dat zij ermee verkrijgt, indrukwekkend. De op voering door leerlingen van de tweedt klas was vooral heel goed geregisseerd. Het kwam dan ook in het bijzonder op de regie aan Die moest de kleur in de voor stelling brengen door de elementaire di rectheden tegen elkaar af te wegen. Peter Oosthoek, eveneens leerling der tweede klasse, maakte er zijn prestatie van. He,t spelletje „Min maal min" van Erik Brent Besemer pretendeerde de poëzie te verenigen met het drama in een vinger oefening die een soort Pierrot zonder lan taarn bleek, met veel fantasie opgezet, maar met filosofische uitweidingen, dip "zich niet manifesteerden in enige samen hang tot wat men kon begrijpen als inte graal aan de handeling. De poëzie kreeg het karakter van het ulevellenrijm. Erik Vos regisseerde deze opvoering met leer lingen van de derde klas. Een wat steriel" vertoning, die ook qua spel achterbleef bij de verwachtingen. P. W. Franse De toneelgroep Arena zal in het volgend seizoen, onder de directie van Erik Vos en B. Hugo J. de Jong, als volgt, zijn samen gesteld: Nanni Vermeer, Mary Wagenaar. Kitty van Wijk, Nelly Wiegel, Nelly Noord hof, Ton Berger, Bob Bouber, Jan Kore- vaar, Paul Meyer, Cees Pijpers, Jan Staal Henk Votel en Kees Waterbeek, alsmed<- Joop van der Donk, Arthur Boni, Frans Koppers. Peter van der Linden, Sacco van der Made en Ton Verwey. „Arena" zal dit seizoen in plaats van d<= driehonderd door het rijk vereiste voor sh Hingen een aantal van vierhonderd vijftig bereiken, namelijk honderd voor hel middelbaar onderwijs en driehonderdvijftit. voor het lager onderwijs. Herdenking. Op zaterdag 26 april zal in het Gemeentemuseum in Arnhem de herdenkingstentoonstelling gewild aan het werk van nrofessor F. A. Eschauzier wor den geopend. De tentoonstelling is inge richt in de nieuwe vleugel van het mu seum. de laatste schepping v. n de bouw- mo T. j» Van de kinderoperettes, die in het Jeugdhuis te Santpoort als onderdeel van het jeugdwerk door en voor de groe pen „Vrije Vogels en „Bosvolk" wor den opgevoerd, behoren die van vrijdag en zaterdag stellig tot de meest geslaag de, ondanks het feit, dat deze steeds in een enigszins primitieve entourage moe ten wordenopgevoerd, welke niet veel mogelijkheden tot groeperen en monte ring overlaat. Maar misschien is dit. pri mitieve juist een der grootste charmes van deze voorstellingen. Ditmaal werd Jeanne van Asselts kin deroperette „Pepi, de herdersjongen" ge speeld, die wat intrige betreft even kin derlijk is als het publiek, waarvoor het stuk uiteindelijk is bestemd. Daarom past het de volwassene niet te lachen bij de naïeve ontknoping, als de koningin in de vissersknaap haar verloren zoon herkent. En hij mag zich evenmin vrolijk maken over het anachronisme van een in zestien- de-eeuws kostuum gestoken vorstelijk ge zelschap naast modern geklede matroos jes, dorpelingen en vissersmeisjes. Want hoe kan men een kind de vorstelijke staat van een koningin beter laten aanduiden, dan door haar te tooien met fraaie pruik en hoepelrok? Van veel groter belang is, dat de muziek van Jeanne van Asselt uit pittige melo dietjes bestaat, waarbij steeds rekening werd gehouden met de beperkte stemmo- gelijkheden van jeugdige acteurs. Dit heeft allerminst afbreuk gedaan aan de beko ring daarvan. Integendeel, er viel zelfs menig oorspronkelijke melodie te beluis teren, zoals de vrolijke samenzang tussen matrozen en vissersmeisjes. Bovendien werden zij bijzonder aardig gezongen. Verder telde de opvoering de gebruikelij ke dansjes, die van een gedegen voorbe reiding getuigden. En wanneer wij dan nog herinneren aan de vrijmoedige ver tolking, die de titelrol van een jeugdig acteur verkreeg, dan is het grote succes van de?e voorstellingen hiermee voldoen de verklaard, vooral wanneer men be denkt dat het publiek uit trotse ouders en vertederde familieleden bestaat. MAANDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: Operetteclub „Diogé" met „1001 nacht", 20 uur. Concertgebouw: Het r.-k. gemengd koor geeft concert o.l.v. Ger de Barbanson, 20 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30—2,2.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Benelux-Fotosalon 1317.30 en 19.3022 uur. FILMS 33. Hij was een zacht type geleerde, weet je Zijn lief hebberij was 't observeren van vogels. De gedachte, dat Laurie gemarteld zou worden, bracht hem volkomen van de kook en hij pleegde zelfmoord" „Vreselijk!" „Ja. Hij was zo'nvriendelijke oude baas. Laurie was echter ontsnapt, toen hij en de Gestapo-mannen op weg naar het hoofdkwartier door de Engelse lucht macht werden gebombardeerd. Mijn broer met zijn ge broken been was er betrekkelijk nog het beste afge komen van het hele gezeLchap. In de verwarring wist hij weg te komen en bracht de volgende zes maanden door met voortdurend vluchten van 't ene punt naar het andere. Tenslotte werd hij geholpen door de Fran se verzetsbeweging en slaagde er in om definitief weg te komen. Zijn been leverde de grootste moeilijk heid op. Toen hij weer thuis kwam, hoorde hij, dat va der dood was en dat zijn verloofde was getrouwd met een Canadees officier. Het was geen vrolijke thuis komst". Celia bleef zwijgend zitten, een beetje verdoofd door de tragedie, die achters lans achteloze mededelin gen school. Woorden leken zo onvoldoende. Tenslotte zei hij bedaard: „Wat moet hij zich ellendig gevoeld hebben". „Laurie is nogal gesloten ten opzichte van zijn ge voelens, weet je. Nog meer sedert zijn terugkomst. Maar het waren een paar stevige klappen voor hem. Ik was toendertijd nog maar een schooljongen, maar dat wist ik toch. Dat verklaart ook, waarom hij af en toe een beetje ongenaakbaar schijnt". „Ja, dat kan ik me begrijpen. Is hij lang verloofd ge weest?" „Sedert het jaar voor de oorlog. Ik heb Elinor eigen lijk nooit goed gekend. Ik was op school en zag haar al leen in de vakanties. Haar ouders waren onze buren. Zij was buitengewoon knap. Ik heb zelden een mooier meisje gezien. Blond haar en blauwe ogen. Maar zij had toch ministens kunnen wachten tot Laurie's dood officieel bevestigd was". „Stel je voor, dat je na allerlei moeilijkheden en ont beringen naar huis komt, zoals hij gedaan moet heb ben' voortdurend op de vlucht met een gewond been, en dan een dergelijk welkom te krijgen". Ian keek haar aan, sprong toen op en stak de hand uit. „Kom mee. We moeten niet somber gaan worden. Het is tenslotte toch allemaal oude koek." Toen zij hem verlaten had en naar huis wandelde, lag er een verontruste uitdrukking op Celia's gezichtje, lans verhaal had haar de verklaring gegeven van veel, dat haar in Deverel onverklaardbaar geleken had en had geïrriteerd. De reserve en de hardheid, die zij als het ware automatisch in hem aangevoeld had, spe ciaal waar 't vrouwen betrof, werden maar al té ge makkelijk verklaard door zijn opgedane ervaringen. Zij voelde zich beschaamd over haar oppervlakkig oordeel. Haar vader had blijkbaar vermoed, dat het le ven voor Deverel niet al te vriendelijk was geweest Zij had alleen maar haar trots te hulp geroepen tegen over zijn heerschappij en zich gedragen als een bedor ven kind. Zij vroeg zich af, of hij inderdaad veel van Elinor ge houden had. Zijn gevoelens zouden wel diep gaan. Ian kon uit een afgebroken liefdeshistorie komen met niet meer dan een paar krabben en een besluit om voortaan tot cricket te bepalen. Maar voor Laurie zou de wond waarschijnlijk niet zo gemakkelijk helen. Zij werd zich bewust van een gevoel van medelijden met hem, toen zij aan die thuiskomst dacht, maar zij wist ook, dat medelijden wel het laatste was, wat hij ver langde. Het zou voor iedere vrouw een harde taak zijn de slagbomen om het hart van Laurence Deverel af te breken. Hij zou zeker niemands medelijden ver langen. Hij had voldoende controle over zichzelf en zijn leven; hij wist, waar hij heenging en was in staat zonodig meedogenloos te zijn. Zij had het inzicht van haar vader gemist in het beoordelen van de vraag, welke rol het verleden had gespeeld om hem te ma ken tot de man, die hij was en zij werd er zich van be wust, dat hij niet iemand was, die men gemakkelijk kon doorgronden. Er waren daar bladzijden, die voor haar gesloten waren, maar zij was zeker van een of twee feiten over hem en die waarschuwden haar zich op een afstand te houden. Maar, dacht zij, toen zij het hekje van Coryton Cottage openduwde, zij was nooit een erg voorzichtig of verstandig mens geweest Op de zaterdag voor Kerstmis was het vol in de win kel. Juffrouw Bellows had de leiding aan Margaret en Celia overgegeven en zat nu met een glimlach aan de kassa. Zij was een vriendelijk vrouw tje met lichtblauwe ogen en zacht, wat pluize- rig haar, dat altijd aan de haarspelden ontsnapte. De twee meisjes hadden zich veel moeite gegeven voor de etalage en de uitstalling van boeken in de winkel zelf. De zaken gingen goed en met de hulst en andere ver sieringen, die van de zoldering hingen, had de alge mene atmosfeer een vrolijk en feestelijk aanzien. Celia zag Deverels donkere hoofd zodra hij binnen kwam. Hij was in gezelschap van een vreemde. Zij was bezig geweest met een der uitstallingen, om open gevallen plaatsen aan te vullen en bleef een ogenblik doodstil staan, terwijl zij het stapeltje boeken tegen haar borst drukte. Zij werd zich bewust van een eigen aardige pijn toen zij hem om zich heen zag kijken, blijkbaar om eens poolshoogte te nemen en hij daarna door de menigte op haar toe kwam. Haar polsen klop ten hevig. „Hallo. U doet hier blijkbaar goede zaken vandaag. Ik heb een vriend meegebracht, om hier zijn inkopen te doen, Meneer FieldingJuffrouw Howard". Fielding was iemand van ongeveer Deverels leeftijd met een gebronsd glad geschoren gezicht en vriende lijke blauwe ogen. Hij ging recht op zijn doel af. „In de eerste plaats wilde ik voor mezelf een ca deautje kopen in de vorm van een boek over het Me- ren-District, dat verleden week verschenen is. Ik hoop, dat u het hebt?" „Dat nieuwe boek van Bridgewater bedoelt u?" „Juist. Hebt u het?" „Ja. We hebben twee exemplaren. Hier in deze afdeling." Hij volgde haar naar de achterkant van de winkel en zij vond het boek voor hem. „U kent het Meren-District heeft Laurence mij ver teld", zo merkte hij op, terwijl hij het hoek stond door te bladeren. „Ja. Mijn vader en ik hebben daar vaak vacanties doorgebracht. Prachtig terrein om te wandelen." „Ja, er is niet veel, wat daarmee vergeleken kan worden. Hebt u ook geklommen?" Cinema Palace: „Het vlees is zwak", 18 iaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: .Een man kwam terug", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayonara", 14 jaar, 18.30 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het licht aan de overkant", 18 jaar. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Quo Va- dis", 14 jaar, 19.30 uur. Roxy Theater: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 22 APRIL Concertgebouw: Het Noordhollands Philhnrmonisch Orkest geeft tweede con cert in de Beethovencyclus, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30—22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 10—12.30 en 13.30—17 uur. Vishal: Benelux-Fotosalon, 13—17.30 en 19.30—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Het vlees is zwak", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals- theater: „Een man kwam terug", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayo nara", 14 jaar, 14, 18.30 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het licht aan de overkant", 18 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Quo Vadis", ,14 jaar, 14 en 19.30 uur. Roxy Theater: „Tarzan en de Wazuri diaman ten", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Voor de Vereniging „Huma- nitas" spreekt drs. H. G. Bos over: „De psychologie in de praktijk van het maat- fWordt vervolgd) 'schappelijk werk", 20.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6