drink fris. DE SUIKER Benoeming jeugdpsychiater stuit op financiële moeilijkheden ^Brieven aan de redactie J. J. Wezenaar 40 jaar bij posterijen te Bloemendaal Hulp van de politie bij „Fotografeer. veilig verkeer" Huisvrouwen vergaderen donderdag in Haarlem Sinds 1 januari 230 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED MATIG BIJ KRUIS PUNTEN UW SNELHEID drink „fris" is geen nieuw merk! Amateurtoneel „Ouverture Pique Dame" Italiaans strijkorkest in het Concertgebouw „Het Vondelkwartier" toonde winterclubwerk Gorinchemse politie wint Heemsteeds voetbaltoernooi TENTOONSTELLING R.A.I. GEBOUW VAN 22-30 APRIL Padvinders brachten ruim drie mille bijeen Bouwfondswoningen „Kaïn in de cockpit" AViruly sprak voor „Kerk en Vrede Ernstige autobotsing op Zandvoortse circuit Haarlemmer Prinsen won 3000 meter in Oostzaan Van Dijk in een omnium met Belg Torffs MAANDAG 21 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT In het college van B. en W. van Haar lem is opnieuw aandacht geschonken aan de noodzaak tot aanstelling van een twee de jeugdpsychiater waaromtrent in de zo mer van 1957 werd besloten deze aanstel ling voorlopig uit te stellen, alsmede de aanstelling van een tweetal verpleegsters bü de schoolartscndienst. De noodzaak van de aanstelling van een tweede jeugdpsychiater werd opnieuw dringend bepleit in een gezamenlijk schrij ven van de directeur van de gemeente lijke geneeskundige en gezondheidsdienst en de gemeentelijke inspecteur van het lager onderwijs van 18 november 1957. Daaruit blijkt, dat de taak van de jeugd psychiater voornamelijk voor de scholen in die mate is uitgebreid, dat deze de tijd ontbreekt om zijn taak naar behoren te vervullen. Door de zware belasting is het de jeugdpsychiater niet mogelijk de kin deren te onderzoeken, die naar de b.l.o.- scholen voor debielen en imbecielen ver wezen worden, zodat feitelijk niet aan het wettelijk voorgeschreven onderzoek wordt voldaan. Dit brengt het gevaar met zich van onjuiste plaatsing, hetgeen voor de desbetreffende kinderen en hun toe komst onherstelbare gevolgen kan hebben. Daar inwilliging van de genoemde wen sen de gemeentebegroting vrij zwaar zou belasten, hebben B. en W. zich ernstig be raden omtrent de mogelijkheden daartoe en de gevolgen daarvan voor de gewone dienst van de gemeente. Een minderheid in het college is de me ning toegedaan, dat deze maatregelen in weerwil van de financiële consequenties niet kunnen worden uitgesteld. Overigens menen zij, dat deze zaken los van elkaar beoordeeld moeten kunnen worden en niet tot elke prijs aan elkaar gekoppeld be hoeven te worden. De meerderheid in het college, hoezeer Op donderdag 1 mei hoopt de heer J. J. Wezenaar, sedert 1 maart 1947 beheerder van het bij postkantoor te Bloemendaal, zijn veertigjarig jubileum bij de P.T.T. te vie ren. Het is een unicum dat hij steeds op dezelfde standplaats welkzaam is geweest. De heer Wezenaar werd 23 november 1900 te Bloemendaal geboren en op 1 mei 1918 trad hij als leerling-kantoorbediende bij de posterijen in dienst met als standplaats Bloemendaal. De heer C. W. C. van Riet schoten was destijds directeur. Allengs klom de heer Wezenaar op in hogere rangen en zo werd hij op 1 novem ber 1928 benoemd tot adjunct-commies en op 1 oktober 1943 tijdelijk belast met het beheer van het bijpost- en telegraafkan toor, totdat hij op 1 maart 1947 commies werd en definitief als beheerder werd aan gewezen. Op 1 januari 1952 volgde zijn be noeming tot hoofdemployé voor bijzondere diensten. Tijdens de bezetting heeft de heer We zenaar geen gemakkelijke taak gehad. In zijn boven het postkantoor gelegen woning heeft deze hulpvaardige beheerder een en ander over de vroegere tijd verteld, toen het bij de post gezelliger toeging dan tegenwoordig. De ingezetenen hadden hun postrekeningen op het postkantoor, zodat men daar met een chèque direct over zijn geld kon beschikken. Pas in 1923 werd deze dienst naar Den Haag overgebracht en toen heeft de heer Wezenaar daar drie maanden aan de organisatie geholpen. Toen de heer Wezenaar in Bloemendaal kwam waren er zeven man kantoorperso neel en negen bestellers; er was weliswaar minder werk. maar meer personeel dan nu. Wel werden er in die tijd ook de expeditie en de pakketpost in dit bijkantoor verzorgd en ook de centrale post-telefoon was er gevestigd, met aanvankelijk vijftig abon nees, welk aantal groeide tot zeshonderd abonnees. Thans heeft de heer Wezenaar acht bestellers en drie ambtenaren in dienst. Do heer Wezenaar herinnert zich nog goed, dat mevrouw Visser van Hazerswou- de met eer) equipage, bespannen met vier paarden, naar het postkantoor toog en wanneer er sneeuw lag, kwam mejuffrouw C. Crommelin van „Wildhoef" met een ar- reslede haar post bezorgen. Op 1 mei zal de jubilaris des morgens in het postkanttoor gehuldigd worden. Des middags recipieert hij van drie tot vijf uur in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Tijdens de „Week van de Fotografie", welke van 7 tot. en met 15 mei in Neder land zal worden gehouden, zullen talrijke activiteiten worden gehouden om de foto grafie als vrijetijdsbesteding onder de aan dacht van de Nederlandse bevolking te brengen. Door de Bond van Nederlandse Amateur fotografen Verenigingen worden in het kader van de „Week van de Fotografie" in 32 plaatsen foto-tentoonstellingen gehou den. Voor de door het Verbond voor Veilig Verkeer georganiseerde wedstrijd „Foto grafeer. Veilig Verkeer" bestaat van de zijde van gemeentelijke en politie-autori- teiten ruime belangstelling. In een groot aantal plaatsen zullen ge durende 7 tot en met 15 mei door de politie speciale faciliteiten gegeven worden voor het fotograferen van verkeerssituaties. Dit zal ook in Haarlem het geval zijn. overtuigd van de wenselijkheid van deze maatregelen, is tot de overtuiging ge komen, dat de financiële toestand van de gemeente het niet toelaat deze uitgave te doen. Globaal geraamd bedragen de kosten van deze maatregelen rond f 37.000 en wel voor de tweede jeugdpsychiater 25.000 en uitbreiding schoolartsendienst 12.000. De meerderheid van B. en W. acht een zodanige incidentele verhoging van de blijvende uitgaven voor de naaste toe komst en los van de behandeling van de begroting onverantwoord. Het college stelt in meerderheid voor dat. de raad de behandeling van deze nota uitstelt tot na de indiening van de be groting voor 1959. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt op donderdag 24 april in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem de 42e algemene vergadering. Onder meer zal ter sprake komen een wij ziging van het reglement van het insti tuut tot voorlichting bij huishoudelijke ar beid. Ter vergadering zal een nieuwe voorzitster worden gekozen wegens het aftreden en niet meer herkiesbaar zijn van mevrouw H. G. van Anroy-De Kempe- naer. Tevens zullen vier nieuwe hoofdbe stuursleden worden gekozen, van wie me vrouw ir. T. de Boer-Van der Hoek te 's-Gravenhage niet herkiesbaar is. Het hoofdbestuur heeft voor de beide vacatu res kandidaat gesteld: mevrouw L. H. F. Beijer- De Roode te 's-Gravenhage en mevrouw H. J. de Freytag-Barmen 't Loo te Breukelen. Het aantal leden van de vereniging nam in het afgelopen jaar toe met 228. Op 1 ja nuari 1957 bedroeg het ledental 35752 en op 1 januari 1958 was dit 35980. Nieuwe af delingen werden opgericht in Badhoeve dorp, Roermond. Santpoort en Weesp. Na afhandeling van het huishoudelijke gedeelte van de agenda zal mej. M. Mar contink, redactrice van „Ons gezin" spreken over „De verhouding tussen oude ren cn jongeren". In de afgelopen week zijn iv Haar lem en omgeving achttien ver keersongelukken gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Een motorrijder is bij een ongeval over leden. Daardoor is het aantal verkeers ongevallen, dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied gebeurde, gestegen tot tweehonderddertig. Daarbij waren vier dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en: grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door grote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. ADVERTENTIE fris alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken! Het detectivespel van F. L. Cary „Ouver ture Pique Dame" leent zich uitstekend voor een voorstelling als vrijdagavond in de Stadsschouwburg werd gepresenteerd. Onder regie van Wim Paauw trad daar de spelersgroep van het St. Elisabeth's Gast huis aan voor een besloten optreden, dat overigens de Haarlemmers niet hoeft te ontgaan, want op 1 mei wordt het her haald. Het doel: gelden bijeen te zamelen voor het Erefonds voor oud-verpleegsters. Maar niet omderwille van dat doel alleen is een bezoek aan de opvoering aan bevelenswaardig. De spelprestaties laten binnen het raam der mogelijkheden van de amateur geen toeschouwer in onbehagen. Voor een groepje, dat zo zelden op de plan ken staat, werd er een zeer loffelijk resul taat behaald, waaraan de regie niet vreemd is. De keuze van het stuk, altijd een hachelijke zaak, was precies in over eenstemming met de aanleg en spelcapaci- teiten van de acteurs en actrices, van wie er sommigen zelfs debuteerden, hetgeen nochtans van geen invloed was op hun vertolkingen. De voorstelling bezat een aangename natuurlijkheid, die het gebrek aan routine deed vergeten. In de persoon van de heer F. E. Post humus Meyjes trok men de aangewezen man voor de rol van dr. .Robert Waring, in wie niemand een moordenaar wenste te zien zelfs de inspecteur van Scotland Yard niet, ook al had dan de dokter het fatale schot gelost, dat zijn dochter van de haar eer en toekomst bedreigende Mi chael Rentor verloste. De waardigheid en beheersing der toch voelbare emoties in de dokter kwamen in het spel van de heer Posthumus Meyjes voortreffelijk tot uit drukking. De kalme geslepenheid van Mi chael Rentor leverde in de wijze, waarop de heer A. W. Thöne die serveerde, een sterke slotscène in het eerste bedrijf op. De hem liefhebbende Sheila Waring was een prille ingenue-vertolking van mej. M. T. F. Toxopeus. Voor de vrolijke noot zorgde mej. A. M. Streefkerk als warhoof dig huishoudster. Ze gaf haar een mooie komische tick mee. De kordate Louise werd door mej. I. Menist met gloed op de planken gezet. De wanhonige Jacqueline Clarke kreeg van mej. M. de Vlugt het volle Dathos. Een alleraardigste schrijfster ontmoetten wij in de verschijning van mevrouw D. Posthumus Meyjes-Kweekel Ze wékte volkómen de illusie'van dé.'im pulsieve vrouw, die hart en verstapd gped „in de hand" heeft. Een ondankbare Tol was weggelegd voor de heer E. J. P. Spaak als de steeds gesmade sergeant Wilkes. Dat hij er toch in slaagde zijn figuur uit elke impasse welgemoed op te doen rijzen verdient een compliment. Ook de heer A. Sikkel bleef niet achter met zijn gewich tige en toch kortzichtige inspecteur. Zo werd de voorstelling een genoeglijk schouwspel, dat dan wel in tempo mag winnen, maar op het stuk der uitbeelding prijzenswaardig ten tonele kwam. F. W. Franse Slechts 'n handvol belangstellenden was vrijdagavond aanwezig in het Haarlemse Concertgebouw bij het optreden van het Italiaanse strijkorkest „Angelicum" uit Milaan. Bij de huidige voorkeur voor de instrumentale muziek van omstreeks 1700 zou dit verwondering kunnen wekken, ware het niet dat het grote aantal af wezigen waarschijnlijk moet worden toe geschreven aan de geringe propaganda die dit concert voorafgegaan was. Het pro gramma was vrijwel geheel gewijd aan de Italiaanse muziek voor strijkers uit een periode waarin de hoog-ontwikkelde in- strumenten'oouw tot de vorming van tal van dergelijke ensembles aanleiding had gegeven en. naast de oper.a, de sterkste muzikale uitdrukkingswijze het „concerto grosso" was. Men hoorde concerti van Marcello, Vivaldi en Corelli in een strakke, veerkrachtige interpretatie waarbij de klassicistische allure nu en dan een dra matisch accent niet ontbeei'de. Dit laatste was allerminst storend omdat de basis van het musiceren gevormd werd door de kern achtige homogene klank van het ensemble dat onder leiding van zijn dirigent Aladar -Janes zich een geheel eigen stijl heeft eigen gemaakt waarvan men moet zeggen dat zij de oude werken in een geheel nieuw licht stelt. Trouwens, dat zich in Maestro Janes de eigenschappen van een theater man verbinden met die van een muzikaal leider, bleek evenzeer uit de gediscipli neerde wijze waarop hij in het musiceren frappante effecten bereikte, als uit de ge distingeerde show die zijn directiebeweging aan 't oog bood en zelfs de tot in finesses bestudeerde wijze van opkomen, afgaan en danken voor het applaus. Men kreeg zowel vóór als na de pauze een vocaal-instrumentaal intermezzo te horen, gevormd door werk van Domenico Scarlatti. Uiteraard was men gespitst om deze achftiende-eeuwse meester, wiens naam in de eerste plaats verbonden blijft aan de ongeveer viifhonde'-dvijftig één delige clavecimbelstukken die hij „Esser- citi" noemde of „Sonate", van een geheel andere zijde leren kennen. Een drietal aria's uit de opera „Tetide in Sciro" leken mij niet uit te komen boven het gemid delde dat in die tijd duizendvoudig voor operatheaters in geheel Europa door Ita liaanse componisten geproduceerd werd. Wél karakteristiek vond ik de beide solo cantates die vóór de pauze werden uitge voerd met medewerking van de sopraan Luciana PioFumagalli die een enigszins metalig timbre paarde aan een mooie vloeiende toonvorming. een combinatie dié deze gestileerde herderszangen prachtig deed uitkomen. Het programma besloot, in afwijking van het aangekondigde Concerto grosso van Geminiani, met een Sonate voor strij kers van Rossini. Na de aristocratische klanksfeer van al het voorgaande deed deze luimige muziek wat vreemd aan. De humor van het stuk leek nu wat goedkoop maar werd in ieder geval met verve naar voren gebracht door Maestro Janes en de zijnen. Sas Bunge .In-het clubgebouw van de speeltuinver eniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord is dezer dagen een tentoonstelling gehouden van werkstukjes, die de jeugd in de afgelo pen wintermaanden op de clubjes heeft vervaardigd. De winterclubcommissie kwam ruimte tekort om al die resultaten van handenar beid en dat waren er niet weinig op overzichtelijke wijze- uit te stallen. Van tentoonstellingen als deze gaat altijd een aparte bekoring uit. Niet alleen- de mooi ste en feilloos afgewerkte stukjes' en mo dellen krijgen namelijk een plaats op de lange tafels of aan de wand, ook het min der goed uitgevallen figuurzaagwerkje, het beduimelde huisje van gekleurd pa pier of het invalide paardje van boetseer- klei krijgt een kans zich te laten zien. De kleine maker of maakster van deze door grote mensen gewogen en vaak te licht bevonden werkstukjes heeft met niet minder plezier en geduld gewerkt om het er zo goed mogelijk af te brengen. Speu rend gaan hun ogen ^ngs de tafel en trots wijzen ze vader of moeder het resul taat van hun werk als ze dit, voorzien van een strookje papier met hun naam, tussen de tientallen werkstukjes van hun clubgenootjes ontdekken. De modelbouwclub had de zeilboten, die de jeugdige scheepsbouwers hadden ge maakt, op originele en aantrekkelijke wij ze tentoongesteld. Van zeildoek was een door gras en bloemen omzoomd vijvertje gemaakt waarin de modellen vrolijl' rond dobberden. Vooral een vaartuigje voor zien van een driftig sputterend buiten boordmotortje was een aardige trekpleis ter. Evenals voorgaande jaren kwamen de meisjes met de door hen zelf gemaak te pyama's in rock 'n roll-stijl ditmaal en de oudere jongens met fraai hand smeedwerk uitstekend voor de dag. Op de terreinen van het Heemsteedse Sportpark is vrijdag het voetbaltoernooi gehouden dat door de politie schiet- en sportvereniging „Heemstede'' ter gelegen heid van haar twintigjarig bestaan werd georganiseerd. Evenals bij het verleden week gehouden volleybaltoernooi hadden hiervoor tien verenigingen ingeschreven, lie in twee poules waren ondergebracht. Zij hebben de gehele dag met veel animo sportieve strijd geleverd, hetgeen tenslotte de volgende resultaten opleverde: Poule A: 1. Gorinchem. 6 pnt: 2. Haarlem, 6 pnt; 3. Den Helder, 5 pnt; 4. Bloemen daal, 3 pnt; en 5. Zandvoort, 0 pnt. Gorinchem en Haarlem eindigden met een gelijk aantal punten. Bij het nemen van strafschoppen toonden de Gorinche- mers zich doeltreffender, waardoor zij be slag legden op de eerste plaats. Poule B: 1. S.V.K.M.A. (Marechaussee uit Amsterdam). 8 pnt; 2. Velsen. 5 pnt: 3. Hil versum. 3 pnt; 4. Zaandam. 2 pnt; en 5 Heemstede. 2 pnt. Ook de vierde en vijfde plaats werden door penalty's aangewezen S.V.K.M.A. en Gorichem speelden in de finale op het hoofdterrein een aantrekke lijke wedstrijd met een emotioneel slot T\yee minuten voor het einde stond Gorinchem'hamëlijk mét'2-1 voor. De ma- ?;e.chaiissee'swjgt?n_geljj.k spel te maken. Maar in dé laatste seconde scoorde Go- -inchem uit een vrije schhop het beslis sende doelpunt. De totaaluitslag van dit toernooi luidt 1. Gorinchem; 2. S.V.K.M.A.; 3. Haarlem. 4. Velsen; 5. Den Helder; 6. Hilversum; 7. Zaandam; 8. Bloemendaal; 9. Heemstede, 10. Zandvoort. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, reikte in het restaurant van het Sportpark de prijzen uit. ADVERTENTIE De in de week na Pasen gevoerde jaar lijkse actie van de vier organisaties van padvindsters en padvinders onder het mot to ,,'n heitje voor een karweitje" is weel een succes geworden. Wat een dezer vier organisaties betreft, hebben de leden van de vereniging „de Nederlandse Padvin ders" in het district Haarlem ruim drie duizend gulden bijeen gebracht. Het totaal bedrag, waarvoor werd ge werkt, bedroeg f 3195,25; hiervan werd door de welpen (8-12 jaar) 1964,16 bijeen gebracht en door de verkenners f 1231,09. Van de bedragen is de helft bestemd voor de groepen, twintig percent gaat naar de Nationale hoofdkwartieren en dertig percent is bestemd voor de kosten van het district. De groepen brachten bovendien buiten deze actie om nog f 167,25 bijeen welk be drag is bestemd als aandeel in de kosten, die de B.E. groep van padvinders uit „Meer en Bos" in Heemstede deze zomer moeten betalen voor hun reis naar Enge land. Daar wordt deze zomer namelijk de Agoon gehouden, een bijeenkomst voor minder valide padvinders. De Prinses Irenegroep uit Heemstede (groep 17) kwam met 5.48 per jongen tot het hoogste gemiddelde bij de welpen; bij de verkenners was dit de Elfregi-troep de IJmondtrekkers uit IJmuiden met een gemiddelde van 6.41 per jongen. De individuele prestaties werden bij de welpen geleverd door J. Sollmann van groep 38 de Kinheimzwervers met 20 en bij de verkenners door H. van Slooten van groep 34 IJmondtrekkers met 17.20. Verkort weergegeven) Oversteekplaats. Het plan om op de Ver- spronckweg nabij de Santpoorterstraat in Haarlem een oversteekplaats voor voet gangers te maken is tot nu toe nog niet uitgevoerd ondanks het feit dat de Ver- spronckweg reeds geruime tijd voor het verkeer is opengesteld. Ook is er geen en - kele aanwijzing, dat men binnenkort tot de aanleg zal overgaan. P. N. M (Van de zijde van Openbare Werken vernemen wij, dat men pas tot de aanleg van een oversteekplaats op dit punt kan overgaan wanneer de deklaag over de on derlaag van de Verspronckweg zal zijn aangebracht. Dit zal omstreeks het einde van de zomer geschieden. Red.). Verlichting sparen. Het verlichten van onze mooie, oude gebouwen op de Grote Markt, is bij het weer zoals thans, een misplaatste festiviteit. Vreemdeling, noch stadgenoot waagt zich bij deze winterse temperaturen aan een avondwandeling. 1-Iet is daarom raadzaam deze verlichting nu te doven en er de uren van de toch eens komende mooie zomeravonden van de weekeinden voor te bestemmen. Hs. Waterspreeuw. In het dezer dagen in uw blad opgenomen bericht over een waterspreeuw die in de Waterleidingdui nen is gezien, veronderstelde u dat deze vogel weer vertrokken zou zijn. Ik kan u echter mededelen dat de waterspreeuw nog steeds in de duinen van de Amsterdamse waterleiding aanwezig is, echter niet in de Oranjekom, maar aan de oevers van de (betonnen) kanaaltjes. Hij is daar door mij geruime tijd waargenomen. Het betreft hier een Noordeuropese waterspreeuw (Cinclus c.Cinclus). Op grond van vorige waarnemingen is het niet onwaarschijnlijk dat de water spreeuw nog geruime tijd blijft. Overi gens kan men in de Kennemerduinen bij het vogelmeer een daar al geruime tijd verblijvende krakeend gadeslaan. L. KLOOSTERHUIS. Gasthuislaan 93. Haarlem Vechten met de beer. Terwijl in de meeste plaatsen van ons land vertoningen met dieren op de kermissen niet worden toegestaan, worden in Heemstede gevech ten met beren gehouden om het publiek te vermaken. Het mag een onschuldig ver maak worden genoemd, in feite is het weer. zinwekkend. Het dier verstaat geen scherts, heeft Schopenhauer gezegd. Dit „spelen" kan uitgroeien tot ware gevechten, waarbij de dieren zich niet voldoende kunnen ver weren. Deze dieren zijn toch al te bekla gen. Het is onbegrijpelijk, dat in Heem stede dergelijke vertoningen worden toe gestaan. J. VAN DER W., Heemstede. Bal-af. Door bijzondere omstandig heden gaat de balavond, die de geheelont houders-toneelvereniging „Nieuw Leven" voor zaterdag 26 april had vastgesteld, niet door. De afdeling Bloemendaal van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten hield vrijdag in gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad te Overveen, een voorlichtings avond, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De voorzitter, mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting van Bloemendaal, deelde mee, dat het gemeentebestuur overweegt de bouw van een viertal dubbel woningen (bouwfondswoningen van het type F), met name in het plan Bovenweg bij de Van Haemstedelaan en een zestiental woningen van een kleiner type bij de Deken Zondag laan in Vogelenzang. Voor beide objéeten heeft de gemeente grond gekocht.. Het gemeentebestuur wil de bouwspaarders behulpzaam zijn bij het stichten van een eigen woning en de heer J. Lantinga van hel Bouwfonds Nederland se Gemeenten lichtte de aanwezigen uit voerig in over beide bouwplannen, over de mogelijkheid tot sparen en financieren van een toekomstige eigen woning. Gega digden voor deze woningen kregen in de pauze gelegenheid de tekeningen te zien en zich eventueel in principe voor een dergelijke woning aan te melden, van welke mogelijkheid gebruik werd gemaakt. De zestien in Vogelenzang te bouwen woningen zullen evenals de gemeentewo ningen naar het plan van architect Stevens worden gebouwd. Dit heeft tot voordeel dat deze woningen gelijk aanbesteed kun nen worden, hetgeen dan ook in de prijs tot uitdrukking zal komen. In overweging werd gegeven zich zo spoedig mogelijk aan te melden, omdat op 15 mei een nieuwe premieregeling in wer king treedt. In het wijkgebouw der Hervormde Ge meente aan de Gedempte Oude Gracht, dat zó vol was, dat een aantal toehoorders moest staan, heeft vrijdagavond de vlie ger-schrijver A. Viruly onder de' titel: „Kaïn in de cockpit" een toespraak gehou den op een bijeenkomst, georganiseerd door de Geloofsgemeenschap van chris ten-antimilitaristen „Kerk en Vrede". Zijn vraag naar aanleiding van de huidi ge bewapeningswedloop en de gevolgen daarvan, „is er nog een geweten waarin dit past?", kreeg een zeer navrante be tekenis door de daaropvolgende vertoning van de Japanse film over de atoombom aanval op Hirosjima en de nog steeds ver ontrustender worden gevolgen daarvan. Spreker betoogde, dat het einde van de Tweede Wereldoorlog in wezen niet het einde van veel lijden zal blijken te zijn ge weest, maar het begin van een veel groter leed door de schaduw van de atoomexplo sie, die erover viel. Tenzij de mensen ein delijk de feiten onder ogen gaan zien en nuchter de consequenties eruit trekken, dus alle medewerking opzeggen aan de huidige oorlogsvoorbereidingen en de strijd gaan voeren voor waarachtig Chris tendom tegen de christelijke partijen, voor waarachtig socialisme tegen de huidige socialistische leiders. De heer Viruly zeide de vraag van Erasmus: „Kunt gij met de mond het Onze Vader bidden en tegelijk met uw hand het zwaard in het ingewand van uw medebroeder stoten?" te hebben voorgelegd aan de K.R.O., de N.C.R.V. en de .P R.O. met het verzoek of één van de geestelijken die aan haar uit zendingen meewerken, daarop een ant woord zou willen geven .Geen dezer om roepverenigingen had zich daartoe bereid verklaard „Sinds u vanmiddag thee hebt gedronken is er weer een miljoen aan de defensie gespendeerd, u kunt het afgaan de op de begrotingscijfers zó uitrekenen. Maar u hèbt er geen defensie voor, dat is de ironie van de bezeten wereld, waarin wij leven. Jarenlang hebben wij onze volkswelvaart verslingerd aan iets, dat onmogelijk meer voor defensie kan door gaan", aldus de spreker. Deze overweging achtte hij overigens niet de kern van de zaak. Die zal eindelijk aangevoeld moeten worden in het gewe ten van elk persoonlijk. „Wanneer de mensheid daarin faalt, dan zal de twintig ste eeuw de laatste kunnen worden", aldus de heer Viruly. De film, „Schaduwen over Hirosjima" toonde op aangrijpende wijze de gevolgen van het atoombombardement: mensen, van wie niets dan een vreemde schaduw- afdruk op een witte stenen brug was ach tergebleven, en opgegeven patiënten in ziekenhuizen, bij wie zich pas na zes jaar de eerste verschijnselen van dodelijke bloedkanker openbaarden en een nog steeds toenemend percentage geboorten van abnormale kinderen. In de overigens korte discussie zeide de heer Virulj onder meer veel meer waarde te hechten aan stembusresultaten dan aan lijsten- acties tegen de A-bom, omdat de re sultaten daarvan de bewindvoerders waar schijnlijk niet tot een reactie zullen dwin gen. Namens „Kerk en Vrede" sloot ds. J. van Dam U'é avond mei de verklaring, dat deze geloofsgemeenschap maar één ant woord kent op de verontrustende vragen, die de bewapeningswedloop begeleiden: de christelijke gehoorzaamheid, tot uit drukking gebracht in de keuze tussen Christus of Caesar, zoals die ook de vroeg ste dagen van de Kerk heeft gekenmerkt. Zondagmiddag tijdens de openbare les voor autocoureurs, georganiseerd door de Nederlandse Auto-Renvereniging onder leiding van de bekende leider van de Mer- cedes-Benz-fabriekèn Alfred Neubauer, is op het Zandvoortse circuit een ernstig ongeval gebeurd. Tijdens een korte rust periode reed een official in de bocht nabij de dennen in de verboden richting en be merkte te laat, dat met grote snelheid een tegenligger, waarin ook een official was gezeten, naderde. De wagens botsten met grote kracht te gen elkaar. De rijders werden uit hun wa gens geslingerd. De heer Van Zuylen van Nijevelt uit Wassenaar liep een ernstige enkelblessure, een gebroken knieschijf en een hersenschudding op. De heer Boots uit Overveen kreeg hoofdwonden en een ernstige herenschudding. Beide slachtof fers zijn naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem vervoerd. In Oostzaan opende OSV het Noordhol landse atletiekseizoen met regionale wed strijden. Hoewel het niet direct vlakke voetbalterrein van de Oostzaanse vereni ging bepaald niet geschikt was voor goe de atletiekprestaties en ook de organisa tie wel enkele niaten vertoonde zo werd er bijvoorbeeld geen enkele uitslag be kendgemaakt heerste er bij deze Noord hollandse première toch wel een gezelli ge sfeer. Van de „Haarlem"-ploeg liet vooral Prinsen een goede indruk achter door de 3000 m. in 9 min. 29 sec. te win nen. Joacim werd tweede op het vèrsprin- gen met een matige sprong van 6.15 m. Bij de junioren deed ook nu weer Jan Kie- wit goed werk door de 1500 m. voor B- junioren te winnen in 4 min. 31.6 sec., waarmede hij ruim 10 sec. op do naas te concurrent voorbleef. In dezelfde cate gorie won Piet Mascini het hoogspringen met 1.58 m. Gerard Molenaars won de 60 m. voor C-junioren in 7.8 sec., terwijl Bob Steenbergen bij het vèrspringen tot 6.06 m. kwam, een matige verrichting van de ze talentvolle junior. De 48-jarige Haarlemse wielrenner Ben van Dijk, de officieuze kampioen der ve teranen van Nederland er bestaat voor deze categorie wielrenners in ons land geen officiële titel zal op zaterdag 3 mei in het Belgische plaatsje Hoogstraten een ominium rijden tegen Torffs, de vetera nen-kampioen van België. Dit omnium bevat een sprint wedstrijd, een tijdrit en een rit achter kleine moto ren. Er worden nog onderhandelingen ge voerd om ook de kampioen van Luxem burg aan de start te krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9