DE SUIKER „Als de dag begint" <=~Qrieven aan de redactie Economische strijd op de ijzer- en staalmarkt Hoogovens gaan komende twee jaar voor 50 miljoen irivesteren Fiscale zorgen afgenomen Verkeersexamen voor ruim 3000 Haarlemmertjes begonnen SchoeP foto n Voorzichtigheid geboden, optindsme blijft 7 JAARVERSLAG K.N.H.f^. Grillige wereldmarkt Goedkoper Burgerlijke Stand van Haarlem Op naar 1.35 miljoen REMBRANDT Donderdag komt raad van Heemstede bijeen Bestuur jongerenorganisatie K.V.P. in Bloemendaal Stevige reserveringen bij K.N.H.S. ZOEKT U 'N DRUKKER Emmabloemcollecte op woensdag 23 april Bloemendaal blijft Unicef- kaarten verkopen Plannen voor christelijke korfbalclub in Bloemendaal Jaarvergadering van suikerzieken in Haarlem Fries slotfeest P. Venema damkampioen van eerste klasse 3°ede n »epór,ótie Mij. voor Bouwkundige werken te Haarlem Drie gewonden bij verkeers ongeluk op Schoterweg Reünie oudleerlingen Lorentz Lyceum werd groot succes De zwaluwen zijn terug L> i i\ S L> A G 22 APRIL 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE GEMATIGDE, OM NIET TE ZEGGEN VOORZICHTIGE houding van de directie der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en- Staalfabrieken N.V. in IJmuiden zowel als van de N.V. Breedband, voortkomend „it de algemene economische toestand, maar deels weersproken door ;.de over het algemeen zonnige orderportefeuilles, is in het zojuist voor pub,]icatje gereedgekomen jaarverslag der beide ondernemingen duidelijk merkbaar. xNjet alleen in de cijfers, maar ook uit recente mededelingen over een inperking van-, de personeelspolitiek. Hetgeen echter bepaald niet wil zeggen, dat de beide ondernemingen, die zo sterk hun stempel drukken op de IJmond en op de NederLndse economie, hun nieuwbouwplannen en hun expansiedrang wezenlijk hebber, ]aten afremmen door de ietwat ondoorzichtige conjunctuur van dit moment: mind'er dan vijftig miljoen zal er in de komende twee jaar uit eigen middelen V,,- beschikking moeten komen voor uitbreidingen op grote schaal, na een jaar 195r waarin de investeringen aan de lopende band werden gerealiseerd en waarin bovendien enige onverwacht-grote reparaties en vervangingen moesten worden uitgevoerd. Hoogoven III, die eerder de geest gaf, dan men had voorzien, is van dejfe onver wachte reparaties een duidelijk voorbeeld. Inmiddels is de reeds aansfekondigde uitbreiding van de capaciteit van de IJmuidense bedrijven tót l/\ 00.000 ton ruwstaal per jaar voltooid, maar de daaruit voortkomende produktiff,c{jferS waren nog niet van invloed op de cijfers van 1957, daar de installaties'de oxystaal- fabriek en de nieuwe elektrolitische vertinnerij, maar vooral dj^vierde hoogoven in dit voorjaar gereed kwamen. Tcn aanzien van de uitbreidingen in de naaste toekomst kan worden genoteerd, dat de warmbandwalserij en de blokwalserü voor omvangrijke uitbreidingen vatbaar zijn, maar dat daarmee direct een ver groting van de ijzer- en staalproduktie samenhangt. De nieuwe vertinnerij heef! eveneens een nog belangrijke overcapaci teit terwijl bovendien de nog maar pas draaiende oxystaalfabriek. die staal ver vaardigt door middel van zuurstofinjecties, eveneens met relatief genomen geringe in vesteringen tot een grotere capaciteit kan worden gebracht. Hetgeen van de „oude" staalfabriek, die met Siemens-Martinovens werkt, niet ge zegd kan worden. Wat weer tot gevolg zal hebben, dat de directie eerder aan de uit breiding van de oxystaalfabriek zal den ken dan aan vergroting van het aantal SM- ovens, waarbij bovendien het bijna klas sieke kwaliteitsstreven van de K.N H.S. en nevenbedrijven een ro' opeelt. De inter nationale concurrentiepositie wordt er na melijk niet gemakkelijker op en het opti misme, dat de leiding van Nederlands basisindustrie niettemin daaromtrent hand haaft, is goeddeels gebaseerd op de voor sprong, die haar fabrieken ten aanzien van buitenlandse producenten weten te con tinueren. Ook voor de Hoogovens is de ontspan ning op de arbeidsmarkt merkbaar gewor den, waardoor aan „de misstand der zwarte lonen een einde kwam", naar in het jaar verslag van de Hoogovens wordt opge merkt. Anderzijds heeft de beperking der bestedingen bepaalde moeilijkheden opge. roepen, die zich voor sommige industrieën in de afzetsector manifesteren. Dit is voor Hoogovens nog niet het geval' met uitzondering van de gieterijen. Eer, beeld overigens, dat ook buiten de lands grenzen voelbaar was: de ijzer- en staal industrie heeft minder geleden onder de depressie dan de rest van het bedrijfsleven. Breedband bijvoorbeeld, die alleen zoge naamde „platte produkten" maakt, heeft haar toegenomen capaciteit nog altijd vol ledig en lonend kwijt gekund, hoewel de wereldmarkt lang geen homogeen beeld vertoont: voor dunne plaat is de situatie bevredigend, onder meer door belangrijke contracten met de Duitse en Engelse auto- industrie, maar voor dikke plaat en blik is de gang van zaken minder stabiel. De vraag naar ruwijzer daalde merkbaar op de wereldmarkt, maar omdat Hoogovens zelf een grote behoefte hebben aan ruwijzer voor hun staalfabrieken, is de elasticiteit van dit bedrijf op dit punt zeer groot. Een bijzondere positie werd ingenomen door de gegoten buizen, die door de ingekrompen bouwactiviteit en van de gemeenten hun afzetgebied op de binnenlandse markt plot seling deels zagen wegvallen, terwijl ook de export moeilijkheden ging opleveren. Uit het jaarverslag blijkt y.erder, dat in de loop van 1957 enige belangwekkende kostprijsverlagende tendenzen voorkwa men, die vooral en met name >op de inter nationale vrachtenmarkt ont^toqden. Hoog ovens hopen daarvan vooral voor hun erts verschepingen te kunnen profj^greri, maar de vrachten voor Amerikaanse kolen, die eveneens lager kwamen te liggen, zu'Ln geen directe voordelen opleveren, omdat men daar op een moment, da_' de vracht prijs hoger lag dan momenteel maar bepaald niet op een hoogtepunt contrac- Haarlem, 21 april 1958 BEVALLEN van *en zoon, 17 april: M. C. R. Kilsdonk—Predriksz; 18 april: J. N. WalkeuterHaak; 19 april: C. J. de Nijs—Assendelft; G Brandenburg—Van de Kleut; A. Simons-De Ruig; A. Dam mersVan Kampen; 4) april: H. van Blit- terswijk—Cival; 21 apiil: W. J. Stolwijk- De Keizer; Verzijlberg- A. M. Verneder—Kemps; A. Struiksma. BEVALLEN van eei dochter, 18 april: C. M. Balm—Alber.i; 19 april: R. W. ElfrinkIsbrucker; J. E. Brwu— Wijnkoop; C. E. van Vught—Delissen; 20 aprl: H. C. de Groof—Van der Horst; A. M. WUnbe— Warmerdam; E. F. M. VeltkampTirp- stra; 21 april: C. H. M. de JongGroit- veld. ONDERTROUWD, 21 april: N. J. T. Ga- lesloot en M. C. Portegies; J. H. Swijter en E. C. S. Koster; P. R. Beths en E. J. Venema. GEHUWD, 21 april: H. Bouman en J. E. Metz. OVERLEDEN, 18 april: P. A. Meiland— Hulsebosch, 64 j., Amsterdamstraat; i9 april: A. M. Strengholt—Van Zeilen, 87 j„ Westerhoutpark; B. Jansma, 70 j„ Klever parkweg 123; G. J. Wassenaar, 71 j„ Boe kenrodestraat; 20 april: M. E. Visarius Anten, 60 j.. Van 't Hoffstraat; J. O. Ver meer, 76 ,i„ Hazepaterslaan; P. W. J. Balm, 2 jaar, Eizenplein. De geboorteplaats van vele miljoenen kubieke meters gas: de kooksovens. teh heeft afgesloten, die vroeger voordelig w&rén, maar nu ten ongunste gaan werken. 'n de balans is hiertegen dan ook een VOl»rziening opgenomen. Ook schrot is so,,dkoper geworden, hoewel het verschil tuisen de gestegen verkoopprijzen van de fjzer. en staalprodukten in de Europese Qemeenschap voor Kolen en Staal en de kostprijzen van de IJmuidense hoogovens nóg niet is gecompenseerd. Summa summarum is het bouwprogram ma 1956—'57 voor Hoogovens thans geëin digd en de capaciteit voor ruwstaal kon op 1.1 miljoen ton worden gebracht, waarbij de ruwijzerproduktie mee-opliep tot 1 mil joen ton. Het nieuwe investeringsprogram ma Sal voorzien in een ruwijzerproduktie vé-n ongeveer 1,2 miljoen ton en een op- votring van de ruwstaalcapaciteit van 1,35 mil_oen ton. Dif bouwprogramma wordt door -de di rectly als volgt geargumenteerd: „Wij wil len iv, de steeds groeiende wereldcapaciteit onze relatieve positie tenminste behouden" en rm.n is er sterk van overtuigd, dat zowel in Nederland als elders de vraag naar Hoogoven- en Breedbandprodukten zal blijven toenemen. Men streeft dan ook naar een toeneming van de totaalcapaciteit van ongevee.- 1,8 miljoen ton staal per jaar, welk ciji'er bereikt kan worden, wanneer blokwalsirij en de walserij voor dikke scheepspliat maar ook de warmbandwal serij van Breedband zo volledig mogelijk en dus zo efficient mogelijk zullen zijn be nut. Drt zi] dan de aanloop worden tot een uitbreiding van het IJmuidense com plex op nóg langere termijn, waarbij ge dacht wordt aan de vervaardiging van sta len platen van grote afmetingen, waaraan de scheepsliouwindustrie behoefte gaat krijgen. ADVERTENTIE VRIJDAG A.S. PREMIèRE Donderdagmiddag 24 april komt de ge meenteraad van Heemstede in openbare vergadering bijeen ter behandeling van twaalf punten. Voorgesteld wordt door B. en W. om de regelmatige voldoening van rente en aflossing te garanderen van een door de voetbalvereniging „Volhardt en Werkt" ten behoeve van de stichting van een kleedgelegenheid bij het bij die ver eniging in gebruik zijnde terrein aan de Ringvaartlaan, bij de K.N.V.B. tegen een rente van drie percent af te sluiten lening van 5.000 te garanderen. B. en W. stellen de raad voor een lening van 146.000 aan te gaan met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten tegen 5*4 °/o. Ten behoeve van de aanschaffing van nieuwe lopers voor het stadhuis vragen B. en W. de raad een krediet van 2200, beschikbaar te stellen. De huidige zijn reeds 25 jaar in gebruik. In deze vergadering zal ook aan de orde komen dc vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan voor de Rivieren buurt en Ipenrode. Bijzonderheden hebben wij reeds meegedeeld. Zondagmiddag kwam de jongerenorgani satie van de K.V.P.afdeling Bloemendaal in vergadering bijeen. Tot voorzitter werd de heer J. A. C. Bonarius gekozen; secre taresse werd mejuffrouw C. L. M. L. Jansen en penningmeester de heer B. A. Eichholz. Verder werd er een werkgroep gevormd, die maandelijks zal vergaderen. De personeelsvoorziening van de K.N.H.S. heeft in het boekjaar 1957 de bijzondere aandacht der directie geëist: de wervings acties in diverse delen van het land hebben tot gevolg gehad, dat het mogelijk was, de tot stand gekomen fabrieksuitbreidingen tijdig van personeel te voorzien. Het ver loop onder het personeel nam een gunstige wending en sinds het einde van het vorige verslagjaar liep de totale personeelsbezet ting op met 700 man tot een totaal van 11.800 personen. In totaal verloonden de Hoogovens 26.600.000, aan salarissen werd uitbetaald 13.400.000 en aan sociale lasten betaalde men 13.200.000, terwijl de overige perso neelskosten 4.400.000 beliepen, tesamen dus f 57.600.000. De aangesloten bedrijven deden daar nog eens 23.900.000 bij en in alle complexen tesamen werd dus uitbe taald f 81.500.000, tegenover f 72.400.000 in 1956 KNHS zijn thans in het bezit van de aanslagen voor de vennootschapsbelasting over vroegere jaren en dit is het moment geworden, waarop de directie meende ope ning van zaken te kunnen doen over de fiscale verplichtingen. De mogelijkheden, die er voor het bedrijf in scholen, zijn nu in zoverre gebruikt dat men nogmaals 8.000.000,— heeft kunnen doteren aan de reserve voor diverse belangen van de rekening „te betalen belastingen". Vorig iaar werd op deze wijze reeds 11.000.000.- van. deze rekening afgeschreven naar de reserve. Aan de reserve voor diverse belangen is bovendien 15.000.000.toegevoegd, waar door onder meer een stevige positie werd verkregen ten aanzien van onverwachte tegenvallers in het bedrijf. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Er zijn in Haarlem nog een aantal wij ken voor de Emmabloemcollecte op woens dag 23 april onbezet. Degenen die mede werking willen verlenen, wordt verzocht zich op te geven aan het bureau der ver eniging, Orionweg 75, (telefoon 54045). Is het van te voren op geven voor u te be zwaarlijk, dan kan men zich melden op de collectedag aan een van de wijkbureaus. Deze zijn gevestigd op de collectedag Res taurant Spaans, Grote Markt; Kegelbond, Tempeliersstraat; Wijkgebouw, Leidse- straat 20; Kenaustraat 2; Santpoorterplein 19; Gil. Schoolmeesterlaan 2, Orionweg 19; Ambachtstraat 29; Caninefatenstraat 21 en Middenlaan 17. Het aantal Unicefkaarten, dat in de cember 1957 in Bloemendaal werd ver kocht, is vrij aanzienlijk geweest. Doch ook als er geen nieuwjaarswens aan is ver bonden, kan men deze kaarten alsnog be stellen, die dan het gehele verdere jaar bij bijzondere gelegenheden nog gebruikt kunnen worden. Het laat zich aanzien, dat Unicef, het kinderfonds van de UNO in 1958 aanvragen om steun zal krijgen tot een bedrag van honderd miljoen gulden. Door het kopen van kaarten of door recht streekse bijdragen aan het Nederlands Co mité Unicef, Den Haag, postrekening 7515, steunt men het werk van dit. fonds, waar bij rassenpolitiek, geloof of nationaliteit geen rol spelen. Voor zover het Bloemendaal betreft, worden bestellingen van kaarten gaarne aangenomen door de heer D. Duinker, Bre- derodelaan 113 te Bloemendaal, telefoon 52392. In Bloemendaal worden door de christe lijke Korfbalbond pogingen gedaan om tot oprichting van een afdeling van deze bond te komen. Er werd dezer dagen reeds een bijeenkomst dienaangaande in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan ge houden, waarvoor echter weinig belang stelling bestond. De heer A. de Swart, heeft toegezegd alles in het werk te stellen om een gunstig resultaat te bereiken. Mocht het binnenkort zover komen, dan heeft de heer J. van Drunen, die deel uitmaakt van de Haarlemse korfbalclub „Onder Ons" zich bereid verklaard als trainer te zul len optreden. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse vereniging van suikerzie ken houdt op maandag 28 april in café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt de jaarvergadering, waarop na de diverse verkiezingen het woord gevoerd zal worden door de heer A. H. Lely, arts te Haarlem over een onderwerp betrekking hebbende op suikerziekte. ADVERTENTIE Grote borden langs de weg wijzen erop, dat het verkeersexamen voor leer lingen van de zesde klassen van achtenzeventig lagere scholen in Haarlem weer begonnen is. Om kwart voor negen startte maan dagochtend bij het gebouw .Olympia" aan het Kenau park de eerste groep. Om twee uur zijn wij er een kijkje gaan nemen. Toen stonden meisjes en jongens van de J. H. Thielschool klaar om te vertrekken. Eerst moet een groep de route wandelend afleggen, want ook de voetganger moet weten waar en hoe hij loopt, daarna fietsend. De weg die ze moeten fiet sen is als volgt. Kenaupark. Rozenstraat, Kruisweg. Parklaan en dan Kenau park (oostzijde) terug. Overal worden de kandi daten gecontroleerd. Bij de start gaat het een beetje plechtig toe. De heer A. Luiten, adjudant bij de verkeerspolitie, begint met alle namen af te roepen. Drie deelnemers aan het verkeersexamen. Twee, die de route wandelend afleg- gen, een die het fietsend doet. De politieagente kijkt of ze wel aan alle ver keersregels denken. Daarna moeten de leerlin gen een groot rugnummer wit met zwarte letters op hun jas spelden en ten slotte worden ze door me juffrouw P. E. Geest, een politieagente, in de rij ge zet, netjes achter elkaar. Zenuwachtig zijn ze meest- als niet, een enkele voelt zich wat onwennig, zoals „Anneke" bijvoorbeeld. Voordat zij opstapt kijkt zij haar fiets nog even na. En ineens wordt het dan een vreemde, andere fiets voor haar. Want is dat haar bel en had ze altijd zo'n gek zadel? Lange tijd om na te denken heeft ze echter niet. Marietje of Piet achter haar geven haar een zetje, ze moet opschieten, het is haar beurt.. Zij stapt op en rijdt weg. Op de fiets moet ze steeds nadenken: netjes aan de rechterkant van de weg rijden, bellen als er iemand plotseling overloopt en bij iedere bocht je hand uitsteken. Soms denkt ze zo hard na, dat ze bang is dat ze iets vergeet, maar dat valt allemaal wel mee. Bij de controlepost gaat ze nog eens extra rechtop zitten en fietst dan lang zaam naar de finish, waar ze door de politieagente weer opgevangen wordt. Anneke is toch blij dat het afgelopen is. Zoals zij zul len drieduizendtien kinde ren examen doen. Het duurt tot tien mei. Voordat ze hun kennis in de praktijk uitoefenen hebben ze het op school al het theoretische examen gedaan. Over on geveer vier weken zullen ze de uitslag horen. De meesten zijn voor het eind resultaat niet bang. Ten slotte is goed lopen en fiet sen makkelijker dan reke nen en taal, vind je ook niet „Anneke?" De Friese vereniging „Gysbert Japicx" te Haarlem heeft het winterseizoen uitge luid met een gezellige avond in gebouw St. Bavo, waar de toneelgroep een amusant eenactertje „Amor op Ameland" voor het voetlicht bracht, dat bijzonder vlot werd gespeeld, en de „„Buorlju fan it streekje" tal van vrolijke en ook enkele ernstige Friese liedjes lieten horen. De „alleroudste leden" van dit groepje, '„Pake en Beppe", ontketenden ware lachorkanen en de twee meisjes die dit optreden 1 ïsloten met het aardige „Gecostumeerd bal", kregen een welverdiende ovatie, ook omdat zij de fraaie costuums met zoveel charme wisten te dragen. Het eigen orkest van de ver eniging zorgde ook op deze avond weer voor pittige muziek, tot het door een dans- band werd afgelost. Want er was „efternei dounsjen" en dat vormde een gezellig be sluit van deze ivond, waarop ook de naam van het honderdste nieuwe lid van dit halfjaar (die toevallig De Vries heet) be kend werd femaakt. (Verkort weergegeven) Bloembollenbeurs. De heer A. H. Staats uit Bennebroek heeft op uitstekende wijze zijn mening over het plan voor een nieuwe bollenbeurs verdedigd. Minder ben ik te spreken over het antwoord van de redac tie van Haarlems Dagblad. Het is name lijk van het grootste belang, dat de zetel van „Bloembollencultuur" in Haarlem blijft. Daar moeten wij ons gemeente bestuur, onze middenstand voor vech- ADVERTENTIE NTERNATIO N ALE JU'' v - Een boeiende tentoonstelling. - - 7 -X Voor vele bezoekers een „zoete" verrassing. TENTOONSTELLING R.A.I. GEBOUW VAN 22-30 APRIL Bedrijven in werking Vakdemonstraties Kunst in de suiker Moderne techniek Geopend op werkdagen van lO-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Toegangsprijs vóór 13 uur f 2.50, na 13 uur f 1.25. Des zondags van 12-17.30 uur/Toegangsprijs f 1.25. - De schaarste aan kolen, die lange jaren een moeilijke schakel heeft gevormd in de beleidsvoering van de Nederlandse hoogovens, is overgegaan in een veel gemakkelijker situatie. Waarbij moet worden aangetekend, dat de Duitse en Nederlandse kolenprijzen verhoogd werden, maar de Amerikaanse kolen goedkoper werden. Ditzelfde „gemak kelijker" beeld geldt eveneens voor de schrotmarkt: de prijzen van de EGKS voor schrot zijn aanzienlijk gedaald en als gevolg van de vrachtendaling is het schrot uit de zogenaamde „derde" landen eveneens lager in prijs komen te liggen. De markt voor ruwijzer is in 1957 als het vare omgeslagen. Ondanks het feit, dat de Nederlandse prijzen over het algemeen lager liegen dan die van de andere EGKS- producenten, is de concurrentie aanzienlijk verscha-pt en Engeland, dat bijvoorbeeld tot nu toe sporadisch ijzer exporteerde, heeft nu de ruwijzer-uitvoer vrijgegeven. En doordat de binnenlandse grondstoffen daar goedkoop zijn. moeten de Hoogovens optornen tegen een zware concurrentie. Ook de landen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn zijn een stevige economi sche strijd op de wereldmarkt begonnen en Hoogovens hebben hun prijzen naar „derde landen" dan ook omlaag moeten schroeven. Inmiddels werd de markt voor dikke plaat wat zwakker, maar de uitgebreide order portefeuille houdt de vooruitzichten nog zonnig. Omdat Hoogovens de binnenlandse markt speciaal wat de scheepsbouw betreft, bij voorrang behandelen, hebben deze prijs dalingen nog geen directe invloed op de Hoogovens. Op fraaie en overtuigende wijze heeft P. Venema, lid van KNC, beslag gelegd op de persoonlijke damtitel eerste klasse van het district Kennemerland. Hij verwierf daarmede tevens het recht deel te nemen aan de strijd om de damtitel van Noord holland. Venema bereikte dit resultaat door in de sluitingsronde onbevreesd de strijd aan te binden met zijn concurrent J. Beliën Beide spelers speelden scherp op winst, doch het resultaat werd een puntenver deling. Een verrassing was de overwin ning van F. Langeveld op J. ter Haak. De partij C. Beliën—A. Masteling, belangrijk voor de bezetting van de tweede plaats, moest worden uitgesteld. 1. P. Venema 2. J. Beliën 3. C. Beliën 4. F. Langeveld 5. J. ter Haak 6. A. Masteling ten. Vele zaken kunnen de inkomsten op de maandagen, als er beurs wordt gehou den, niet missen. Laat de bollenmensen zelf maar beslis sen, waar hun belangen het best gediend worden, waarschijnlijk niet in Hillegom gezien de steeds groter wordende be tekenis van de bloembollencultuur boven het Noordzeekanaal. Laat de redactie niet adviseren, dat misschien vele leden hun stem aan Hillegom zullen geven, als zij moeten kiezen tussen een mooie beurs in Hillegom of een verbeterd Krelagehuis. Wij Haarlemmers het gemeentebestuur en de midd - rind moeten tonen, dat wij de zetel van „Bloembollencultuur" willen houden. Gij zijt, als redactie van Haarlems Dagblad, verplicht daarvoor met ons te strijden. Kr. (Meermalen heeft men in ons blad kun nen lezen, dat wij de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur een representatief gebouw in een re presentatieve omgeving gunnen. En Haar lem biedt voor de huisvesting van deze koninklijke vereniging verreweg de beste mogelijkheden. Deze constatering houdt in het geheel geen miskenning in van het enthousiasme en het doorzettingsver mogen, waarmee vanuit Hillegom voor overplaatsing van de zetel van „Bloem bollencultuur" wordt gestreden. Overigens: de redactie adviseert in deze niet, zij con cludeert slechts. De leden van „Bloem bollencultuur" zullen zelf moeten uit maken, op welke wijze zij zich van een betere beursaccommodatie willen verzeke ren. Dat Haarlem de meest ideale plaats voor de zetel van „Bloembollencultuur" is en blijft, daarvan zullen velen overtuigd zijn. Red.). ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 23 De Maatschappij voor Bouwkundige Werken in Haarlem verhr'OR1 bei. dividend over 1957 tot negen per^r>1 ,v Per cent). De nettowinst bedroeg in 1957 94.000 (v.j. ƒ65.000)-. Maandagmiddag omstreeks, een uur heeft zich op de Schoterweg nabij de Ripperdakazerne in Haarlem een ver keersongeluk voorgedaan waarbij drie personen gewond werden. Op de Schoter weg reed toen namelijk een wielrijdster, een 23-jarige kantoorbediende, in de rich ting van de stad met een 36-jarige huis vrouw op de bagagedrager. Zij werd inge haald door een 37-jarige kapper, die een bromfiets bereed. Juist op het moment, dat de kapper naast de wielrijdster reed, passeerde er een autobus en tegelijker tijd wrong een onbekend gebleven brom fietser zich nog tussen de bus en de kap per. Er ontstond een botsing, ten gevol ge waarvan de kapper een been brak, de wielrijdster een kaak, terwijl de vrouw op de bagagedrager er met enkele schaaf wonden afkwam. Zij moesten gedrieën naar het Diaconessenhuis gebracht wor den. De bus en de tweede bromfietser re den door. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in vei'bin- ding te stellen. Honderdenveertig oud-leerlingen van het Lorentz Lyceum hebben zaterdagmid dag in het gebouw van het Lyceum aan het Santpoorterplein een reünie gehouden. Zij werden ontvangen door de rector van het lyceum, dr. J. Thie en door de voor zitter van de oud-leerlingenvereniging „L.O.G. '51", de heer A. J. Schotman. De oud-leerlingen woonden lessen bij van hun vroegere leraren, de heren Van den Andel, Van Daal, Monté en Wieringa. Vervolgens hoorden zij lezingen aan van hun mede-oud-leerlingen de heren Dan- kelman, Foudraine en Waldenmaier. Gewapend met de aldus verworven kennis en gesterkt door een goede maal tijd werd toen met 75 man (en vrouw) een aanval ondernomen op een door de leer krachten, mej. Otto en de heren Van den Andel en Monté ontworpen „proefwerk". Degenen, die zich daaraan niet wilden wagen bevochten elkaar op artistiek ge bied en maakten onder het toeziend jog van leraar Janssen de schilderwerken van hun leven. De lichamelijk actiefsten onder de oud-leerlingen probeerden van de heer Hoogerbeets de kunst van het schermen af te kijken. Bij de bespreking van de resultaten van het gemaakte proefwerk door me'j. Otto bleek dat de reünisten de antwoorden opde gestelde vragen vaak met veel humor omzeild hadden. Na zang van mevrouw J. C. W. B,ijl de Vroe, aan de piano begeleid door de heer A. van Beusekom, en. een piano-intefmezzo door de heer Van Soldt werden de.; laatste vijf kwartieren óp v-oortrpfffüii]ïft? wjjz- gevuld door de heen H. Vogelesang ge assisteerd drwr de dames L. vaij der Schaai-T^erksert en D. Knol, de heer De Wiu> en de pianist D. van Putten. Met •uiterst eenvoudige middelen kon dit ge zelschap de aanwezigen toch voortdurend boeien. Maandagavond werden in Vijfhuizen de lenteboden bij uitstek waargenomen: de boerenzwaluwen waren teruggekeerd van hun overwinteringsgebied in het warme zuiden naar hun broedterrein in de Haar lemmermeerpolder. Ook deze vogels schijnen door het koude voorjaar verlaat te zijn. Verleden jaar kwamen ze bijna twee weken eerder op 9 april aan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11