Sovjetklacht tegen Amerika in Veiligheidsraad ingetrokken Tito velt scherp oordeel over Russische critiek Tegenregering wil onderzoek door Verenigde Naties Anticlimax na debat over vluchten met kernwapens HET WEER Pas gemoderniseerd hotel „Gooise Boer" in vlammen Kortzichtigheid en gebrek aan tact bij bepaalde Oosteuropese kameraden Sukarno's Nationale Raad wordt omgevormd in een soort senaat 72e JAARGANG No 240 DINSDAG 22 APRIL 1958 303e JAARGANG No 88 MORRIS '{jeforer/oc/ÓH/// Overwegend droog Socialisten onthouden hun steun aan Bidault Conservatieven steunen hem onvoorwaardelijk Vliegtuigbotsing boven V.S. kost 49 mensen het leven EOKA dreigt met algemeen offensief op Cyprus Pedro in Volendam Het woord is aan.. Hoge Raad beslist: „Wie weet die wint" geen overtreding loterijwet Oecumenische discussie in cabaretvorm Bovenwoningen uitgebrand in Amsterdam-Zuid Haagse uitzending over Europa Nummer Eén Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j If J Sb 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IHll I I 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J| 11 |f II 1[ Ij §j I I |j C II I il i Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 VA VA oka Ma V^ m A A k# Jfair da fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie heeft maandag in de Veiligheids raad haar protest tegen de Amerikaanse vluchten met kernbommen ingetrokken, nadat bijna alle overige leden van de raad zien tegen het indienen van de klacht hadden verzet. De Russische af gevaardigde Sobolev trok, na twee rede voeringen, waarin hij de vluchten een gevaar voor de vrede noemde, de reso lutie in, als protest tegen het optreden van de voorzitter van de raad, de Ameri kaan Henry Cabot Lodge. Deze had tweemaal een verzoek van Sobolev om het debat vandaag, na bestudering der afgelegde verklaringen, voort te zetten, afgewezen. De bijeenkomst werd ver daagd nadat Sobolev de resolutie had ingetrokken. De Sovjet-Unie wilde, dat de UNO de Verenigde Staten zou ver zoeken niet meer via de Noordpool met kernwapens in de richting van de gren zen van andere landen te vliegen. Sobolev had tevoren gewezen op het ge vaar voor een oorlog met kernwapens, die zou kunnen uitbreken door een vergissing van een Amerikaanse vlieger. Het was naar zijn mening de plicht van de Veilig heidsraad een einde te maken aan dit „spelen met vuur". Het is niet de schuld van Rusland, aldus Sobolev, dat de ont wapeningsbesprekingen mislukt zijn. De enig mogelijke weg om dit probleem op te lossen, is door middel van een topconfe rentie, maar daar is het niet van gekomen door de onwil van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Sobolev haalde persberichten aan, vol gens welke bommenwerpers van de Ame rikaanse strategische luchtmacht opstijgen zodra men op de radarschermen van het beveiligingssysteem onbekende voorwerpen Amerika ziet naderen. Deze handelwijze plaatst de mensheid aan de rand van een catastrofe, aldus Sobolev. Wat zou er ge beuren indien Russische toestellen soort gelijke acties zouden ondernemen, zo vroeg hij. Ook op de Russische radarschermen verschijnen herhaaldelijk meteoorstenen en indien de beide luchtvloten elkaar boven de noordpool zouden ontmoeten, zou het zijns inziens een natuurlijke gevolgtrekking zijn te geloven dat er een werkelijke aan val werd gedaan. Dat zou tot „de orkaan van een atoomoorlog" kunnen leiden, waar van de mensheid, naar zijn zeggen, al vele keren slechts een haarbreed verwijderd is geweest. In de resolutie vraagt de Sovjet-Unie de Veiligheidsraad dringend maatregelen te treffen om een eind aan de vluchten te maken en deze te veroordelen als oorzaken van grotere internationale spanningen en als bedreiging van de veiligheid der volken. Volgens Sobolev hebben de Westeuropese LJOEBLJANA (Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft op het partij congres in Ljoebljana, het eerste sinds 1952, de „kortzichtigheid en het gebrtk aan tact" veroordeeld van „bepaalde kamera den" in Oost-Europa, die druk op Joego slavië uitoefenen om het tot toetreding van het Sovjet-blok te bewegen. Het is voor ons moeilijk te begrijpen. Dit is niet in Tokio wordt een Eiffeltoren ge bouwddie de trots van Parijs met meer dan dertig meter in hoogte over treft. Het bouwwerk, dat daags voor Kerstmis gereed moet zijn, is bedoeld als televisietoren. Het onderstuk van het gevaarte, dat 3.700 ton zal wegen en 332 hoog wordt (op twee na het hoogste bouwsel ter wereld) is gereed, zoals men op de foto kan zien. Het moet de Parijzenaars een zekere vol doening geven dat de Eiffeltoren, meer dan een halve eeuw na zijn oprichting, nog dient als model voor een construc tie, die maar enkele tientallen meters hoger wordt. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM IEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 -A'DAM TEL.. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen noord en noordoost. Van nacht iets kouder, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. de weg om het vertrouwen en de goede betrekkingen tussen de socialistische lan den te bevorderen. Het zou zeer nuttig zijn als deze kameraden dergelijke belache lijke neigingen, die alleen maar schadelijk zjjn en die de ontwikkeling van onze be trekkingen belemmeren, opgeven", aldus de Joegoslavische president. Tito zei het zeer te betreuren dat be paalde kameraden in enkele van de Oost- eqropese landen nog steeds neigingen tot wantrouwen tonen en blijk geven van een onjuiste beoordeling van de binnenlandse ontwikkeling van Joegoslavië. Men toont argwaan jegens het socialistische karakter van Joegoslavië en spreekt over de anar chistische ontwikkeling van zijn vakbe weging. In de partijen van deze landen wordt er de nadruk op gelegd, dat men een tactische houding moet aannemen tegenover Joegoslavië en dat ons land her- ongevoed en weer in het socialistische kamp gebracht moet worden. Dit stand punt wordt dan verder verspreid, zo ver klaarde Tito. Hij zei dat de Joegoslaven er dikwijls van worden beschuldigd dat zij niet internationaal zijn, omdat zij niet tot het Sovjet-kamp behoren. „Deze kame raden lijken te menen dat deel uitmaken van het Sovjetblok, en niet van de socia listische wereld in ruimere zin, de voor waarde is voor internationalisme", aldus Tito. (UP) De Sovjet-Unie heeft haar am bassadeur in Belgrado „als waarnemer" naar het partijcongres gezonden. Voorts verslaan een correspondent van het Rus sische persagentschap Tass eri twee dag bladjournalisten het congres. Van de 51 uitgenodigde communistische partijen zijn er negen, waaronder die van Noorwegen en Denemarken, verschenen. De Zweedse partij stuurde een telegram met de harte lijke groeten. In -ezaghebbende kringen te Belgrado gelooft men dat de volgende drie pun ten in het ontwerp-partijprogram Mos- kou's ontstemming hebben opgewekt: Joegoslavië's weigering zich aan te sluiten bij het verdrag van Warschau. Het Joegoslavische verzet tegen de Sovjet-opperheerschappij en het dogma tisme, waarbij Moskou's woord wet is voor de communistische wereld. De Russische pogingen, met de an dere grote mogendheden de wereld in in vloedssferen te verdelen. In kringen van gedelegeerden die het congres bijwonen gelooft men niet dat Tito concessies zal doen, of dat de geschillen, zoals in 1948, tot een breuk zullen leiden. Uitbuiting MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj- tsjev van de Sovjet-Unie heeft maandag een beroep gedaan op het gehele commu nistische blok, verenigd te blijven en als een man naar het communisme op te mar cheren. Kroesjtsjev sprak op een ontvangst van de Poolse ambassade te Moskou, ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van het Pools-Russische verdrag van vriendschap en wederzijdse hulp. „Wan neer iemand beweert dat er sprake is van uitbuiting van de een door de ander, is dit onzin. Zij die vóór zijn moeten om kijken en degenen helpen die achterblijven. Het communistische kamp als geheel moet op dezelfde hoogte liggen". (Joegoslavië, dat niet genoemd werd, is de laatste tijd in artikelen n Moskou ge laakt wegens het opwerpen van verschei dene vragen over de betrekkingen tussen communistische staten, waaronder die van „uitbuiting"). Krqgsjtsjev vroeg of de Sovjet-Unie soms uitrusting aan andere landen geeft om er zelf voordeel van te hebben. Hij voegde eraan toe, dat de Sovjet-Unie meer voordeel zou hebben als zij deze uitrusting voor zichzeli behield. landen met grote bezorgdheid van deze vluchten vernomen en ze als „uitingen van waanzin" veroordeeld. Sobolev wees erop dat deze gevaarlijke gebeurtenissen samen vallen met pogingen om tot een inter nationale topconferentie te komen. De Amerikaan Cabot Lodge noemde de Russische beschuldiging onwaar: „Wij heb ben niets gedaan, dat in enig opzicht ge vaar voor de vrede oplevert. Niets, behalve wat voor onze zelfverdediging vereist was". De Verenigde Staten voelen zich gedwon gen maatregelen voor zelfverdediging te treffen, totdat alle vrees voor verrassings aanvallen weggenomen zal zijn. De Ameri kaanse luchtmacht kan slechts aan haar bestemming van afschrikmiddel voldoen als bekend is dat zij niet op de grond kan worden vernietigd. Cabot Lodge noemde de uiting van de Russische beschuldiging juist nu men tracht tot een topconferentie te komen, „in hoge mate ontstellend". Lodge zei- „Wat wij doen weet de hele wereld, maar wat de Russen doen is in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Onze woorden en daden spreken voor zichzelf." Lodge drong er bij de Russen op aan op Eisenhowers voorstel voor technische be sprekingen over gecontroleerde produktie van kernwapens in te gaan. Voorgewend gevaar De Canadese afgevaardigde Ritchie ver klaarde dat zijn regering van mening is, dat de Veiligheidsraad op onvoldoende grond bijeen is geroepen. „Hier is geen sprake van een bedreiging van de vrede, doch van een voorgewend gevaar", aldus Ritchie, die verder verklaarde dat de Russische klacht „onbewezen en onge grond'' is. „De voornaamste taak van de Veiligheidsraad is inderdaad het handhaven van de vrede. Dit houdt echter niet in dat de raad kan worden gebruikt als een forum voor het afleggen van verklaringen, die ten doel hebben de internationale betrek kingen van wantrouwen te doortrekken", aldus de Canadese vertegenwoordiger. In dezelfde geest spraken de afgevaardigden van Frankrijk, Groot-Brittannië. Columbia, Irak en nationalistisch China. Het Sovjet-voorstel, om de zitting van de Veiligheidsraad tot heden te verdagen, werd met vier tegen twee stemmen, bij vijf onthoudingen verworpen. Zweden en de Sovjet-Unie stemden voor. Groot-Brittan nië, Canada, Japan, Irak en Columbia ont hielden zich van stemming. Tegen stem den Amerika, China, Frankrijk en Panama. Een tweede Sovjet-mc Lie om de zitting te verdagen werd afgewezen met zes tegen twee stemmen, bij drie onthoudingen. PARIJS (Reuter) De Franse socia listische leider, Mollet, heeft maandag na een onderhoud met kabinetsformateur Bi dault gezegd ervan overtuigd te zijn dat Bidault niet op de steun van de socialis ten kan rekenen. Bidault liet daarna we ten ook zonder socialistische steun zijn po gingen te zullen voortzetten. Later op de avond ontving Bidault van de conserva tieven een onvoorwaardelijk aanbod tot steun. Bidault had Mollet verzocht de so cialisten althans van stemming over de investituur te weerhouden, zodat hij een kleine kans zou hebben een geringe meer derheid te halen. Mollet verklaarde ech ter dat de socialisten eerder in grote meer derheid tegen zullen stemmen, dan een welwillende neutraliteit zullen betrachten. Vandaag zal Bidaults eigen republikeinse volkspartij (rooms katholiek) beslissen of zij Bidault zal steunen of niet. Een sterke tegenstander van Bidault is de aftreden de rooms-katholieke minister van Finan ciën, Pflimlin. LAS VEGAS (UP) Ten gevolge van een vliegtuigbotsing bij Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, zijn 49 personen om het leven gekomen. Op tienduizend meter hoogte vloog een Su per Sabre-instructievliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, met twee personen aan boord, in brand. Het stortte neer en kwam op zevenduizend meter in aanra king met een viermotorige DC-7 van de de United Air Lines, die met 47 personen op weg was van Los Angeles naar New York. Beide toestellen stortten in de woes tijn neer en alle inzittenden kwamen om het leven. NICOSIA (Reuter) De leider van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging EOKA Dighenis, heeft in pamfletten met een al gemeen offensief gedreigd, indien de Brit se regering niet spoedig maatregelen neemt om het probleem-Cyprus op te los sen. De EOKA heeft een jaar geleden haar gewapende actie gestaakt om de kansen op een regeling te vergroten, maar in de afgelopen weken organiseerde zij een sa- botagecampagne, gericht tegen Britse eigendommen. Ook riep zij op tot een boycot van Britse goederen. Dighenis verklaart dat de EOKA met nog groter kracht dan tevoren zal strij den. Hij noemde geen tijdslimiet voor de afloop van zijn ultimatum. Een passerende bromfietser zag gister middag vlammetjes in het rieten dak van het bekende hotel „De Gooise Boer" aan de rijksweg te Bussum. Hij waarschuwde de directeur, die terstond de brandweer opbelde. Toen deze kwam, had het vuur zich reeds over de brandbare dakbedek king verspreid. Een groot aantal stralen werd op het dak gericht en intussen bracht men de inventaris van het café-restaurant naar buiten. Na ruim een half uur waren de vlammen gedoofd, maar een groot deel van het dak en de bovenverdieping waren toen verbrand. De benedenverdieping bleef behouden, maar liep grote waterschade op. Het café restaurant was pas gemoderniseerd en enkele weken geleden heropend. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Wel weet men dat de brand is uitgebroken op de plaats, waar de stenen schoorsteen door het rieten dak loopt. „De Gooise Boer" was vroeger een be kende uitspanning en een halteplaats voor de tram van Amsterdam naar het Gooi. Kinderen hielpen bij het naar buiten brengen van het meubilair Het voetbalelftal van Curagao, dat morgen in Rotterdam tegen het Neder lands elftal speelt, ?s maandag een kijkje gaan nemen in Volendam. Een kijkje dat op zijn beurt weer bekijks trok toen de spelers zich in plaatse lijke klederdracht ook in die van de vrouwen lieten fotograferen. Pedro Matrona de bekendste speler van het elftal die te grote (voetbal) voeten bleek te hebben voor een paar klompen, raakte er niet over uit gelachen. Rousseau De goede smaak is de microscoop van het oordeel. De Hoge Raad heeft het beroep verwor pen, ingesteld door de Amsterdamse offi cier van Justitie in de zaak tegen de hoofd redacteur van „De Telegraaf" over de ge publiceerde puzzel „Wie weet die wint". De hoofdredacteur, was door de recht bank vrijgesproken van overtreding van de loterijwet. Van dit vrijsprekend vonnis was de officier in hoger geroep gegaan. (Speciale berichtgeving) De cabaretier Wim Kan zal onder auspi ciën van de oecumenische stichting Open Jeugdwerk op zaterdag 26 april te Utrecht in de Stadsschouwburg belangeloos een discussiemiddag houden.Hij zal in cabaret- vorm vragen beantwoorden, welke hem door het publiek worden gesteld. Het is een experimenteel programma, waarvan de organisatoren zich bijzonder veel voor stellen. gezien de zeer ongebruikelijke wij ze waarop deze cabaretmiddag tot stand zal komen. Alles geschiedt door Wim Kan a l'improviste. SINGAPORE (UP) De Indonesische tegenregering van premier Sjafruddin Prawiranegara eist een onderzoek door de Verenigde Naties in de rol die Rusland gespeeld heeft in het conflict in zijn land. Uit Djakarta meldt het ANP, dat de om vorming van Sukarno's omstreden Nationale Raad in een soort senaat, een in grijpende reorganisatie van het kabinet-Djuanda en versnelling van het proces ter verlening van autonomie aan de buitengewesten, deel zullen uitmaken van de agenda voor een overleg, dat kort na de uiteindelijke militaire overwinning op de rebellen op Sumatra gehouden zal worden. Volgens Antara hebben de centrale troepen, na tegenstand Indarung veroverd, uit welke plaats de rebellen getracht hadden een tegenaanval op Padang te ondernemen. De premier van de tegenregering, Sja fruddin, heeft, volgens Reuter, verklaard „Onder de vaartuigen, die nabij Padang voor anker waren gegaan, bevonden zien schepen, die uitgerust waren met lange - afstandsgeschut; deze schepen heeft de Dja- karta-regering van Rusland gekregen". De premier zei dat hij Mohammad Sutan Rasjid, de „coördinator van de revolutio naire regering in West-Eux-opa", heeft op gedragen bij de Verenigde Naties te pro testeren tegen „het gebruik door Djakarta van Russische oorlogsschepen en andere militaire hulp". Via de revolutionaire radiozender heeft Sjafruddin gezegd, dat het hem duidelijk is dat de piloten die de aanvallen op Pa dang en Midden-Sumatra hebben uitge voerd geen Indonesiërs zijn. Rasjid heeft thans opdracht de Verenigde Naties om een onderzoek te verzoeken teneinde vast te stellen of Sukarno Russische piloten heeft gebruikt om vliegtuigen van de In donesische luchtmacht te bemannen in deze burgeroorlog en of 'de militaire bij stand die Sukarno van de Sovjets heeft ontvangen bestaat uit wapens en oor logsschepen. In kringen van de Verenigde Naties heeft men er met nadruk op gewezen dat de Verenigde Naties slechts één Indonesische regering die, welke in Djakarta zetelt erkent. De tegenregering, zo verklaard^ men, kan een brief met klachten tot de Verenigde Naties richten. Indien de heer Rasjid naar New York zou komen, dan zou hij niet officieel ont vangen kunnen worden door secretaris generaal Dag Hammarskjoeld noch door enige andere hoge functionaris van het secretariaat. De Indonesische rebellen kun nen wel uitgenodigd worden als geïnte resseerde partij in een geschil. (Eens heeft communistisch China een dergelijke uit nodiging gekregen en de republiek van Zuid-Korea, die geen lid is, is indertijd toegelaten tot deelneming in het jaarlijkse debat over de hereniging van Korea, als een der betrokken partijen). Maandagmiddag heeft in Amsterdam een hevige brand gewoed in een flatwo ning op de hoek van de Cliostraat en de Quinten Massijstraat. De 67-jarige me vrouw E. M. van de Valk, de hoofdbe woonster, die op de tweede verdieping woont, had voortdurend een zacht ge kraak achter de schoorsteen gehoord, maar aangezien zij meende dat er muizen zaten besteedde zij hieraan aanvankelijk geen aandacht. Toen het geluid echter niet ophield ging zij naar beneden om pools hoogte te nemen. Voorbijgangers waar schuwden haar dat er brand was op de bo venste verdieping. Even later verscheen reeds de brandweer, die bijna een uur bezig is geweest het vuur, dat naar de zol derverdieping van het belendende huis was overgeslagen, te blussen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect aan een schoorsteen. De etages onder de uitgebrande zolders lie pen veel waterschade op. DJAKARTA (ANP) Een zegsman uit vooraanstaande regeringskringen heeft verklaard, dat met de verder gaande op mars der regeringstroepen nabij Bukit- tingi en de verwachting op de spoedige val van dit laatste bolwerk der rebellen in het vooruitzicht men begonnen is met de uitwerking van plannen die een duurzame oplossing moeten brengen van de veelvul dige problemen waarvoor Indonesië zich thans geplaatst ziet. „De militaire over winning moet gevolgd worden door de op lossing van de politieke problemen. Over leg met de rebellenleiders is uitgesloten. Wij zullen onze pogingen niet alleen ba seren op de resultaten van de conferentie die vorig jaar tussen de centrale regering en vertegenwoordigers van alle buiten gewesten is gehouden. Wij willen nog ver der gaan. Wij willen het gehele gebied van tegenstellingen en spanningen bestrijken en een goede en duurzame oplossing vin den", aldus de zegsman. Op de vraag of de voormalige vice-pre sident van Indonesië, dr. Mohammed Hat- ta in deze ook benaderd zal worden, ant woordde de bron bevestigend; hij wees er op, dat Hatta nog steeds beschouwd wordt als een voorname figuur in het komende overleg. Op de vraag of men met de politieke hervormingen niet zou wachten tot na de verovering van Noord-Celebes op de re- bellenregering, zei de zegsman: „Wij zul len de beëindiging van de militaire acties in dit gebied niet afwachten. Politiek be zien is Noord-Celebes niet belangrijk. De rebellie aldaar zal mettertijd worden be ëindigd. Doch wij zien wel in dat dit een langdurige kwestie kan worden". Hatta Is dr. Mohammad Hatta inderdaad nog de populaire man in de ogen van de Suma- traanse rebellen? Robert Udick van UP, die de geboorte van de revolutie heeft meegemaakt en daarna de eerste gewa pende aanvallen door strijdkrachten van Djakarta, schrijft dat de politici in Hat- ta's geboorteland, Sumatra, wel zeer ont moedigd waren nadat zij hadden verno men dat hij „niets met de zaak te maken wilde hebben". Een hoge revolutionaire functionaris heeft Hatta vergeleken met een begra fenisondernemer die zich discreet af zijdig houdt tot de overledene officieel dood is verklaard om eerst dan aan het werk te gaan. DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft meege deeld dat de tegenregering van de Suma- traanse opstandelingen Bukittingi verlaten heeft en uitgeweken is naar Batu Sangkar, een plaats in het bergterrein ten zuiden van Bukittingi. De zender „Europa nummer 1", die elke week een uitzending wijdt aan een der Europese landen, zal vanavond uit Den Haag uitzenden. De verslaggevers Roger Goudere en Robert Camine zullen het programma, dat om kwart voor negen be gint en op een golflengte van 1647 meter te beluisteren is, leiden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1