Natu-raLax >'^"MARK Windjackets 13l5 Peek&Cloppenburg aeda in het Wilde Westen Hoger dividend Sikkens lakfabrieken Opnieuw schraal weer Teelt ió Aet zo r J Amsterdamse Ballast boekte vrijwel gelijke uitkomsten Elke woensdag Wereldnieuws Vogeltrek Sterk besnoeide investeringen American Enka in eerste kwartaal 1958 Amerikaanse werkloosheid fluctueert De staking bij de Billiton Verkorting van werktijd bij Bronsmotorenfabriek Duitse vakbond vreest de Nederlandse invloed in de Howaldtswerke Kortere Russische werktijden Directie van Metaalbuizen- fabriek Excelsior geschorst Dividendvoorstellen v. DINSDAG 22 APRIL 1958 UIT DE JAARSTUKKEN over 1957 van de n.v. Amsterdamse Ballastmaatschappij blijkt, dat de financiële uitkomsten weinig afwijken van die van de vorige jaren. Ook de omvang van de activiteiten bleef op een ongeveer gelijk peil. Tegen het eind van 1957 werd de invloed merkbaar van de afloop van de tunnelwerken in Velsen. Het saldo exploitatierekening beliep 4.701.926 (v.j. 4.689.111). Na afschrij vingen en reserveringen is een winst behaald van 3.436.181 (v.j. 3.472.116). Voor gesteld wordt 700.000 aan de bouwreserve te doteren. Deze zal dan mede bestemd zijn voor de versnelde afschrijving van de in aanbouw zijnde betonfabriek der A.B.M. te Jutphaas. Voorgesteld wordt 15 percent dividend en wel naar keuze van aandeelhouders voor 10 percent in aandelen en voor 5 percent contant, of voor 15 percent in contanten. Hiermede zal thans driemaal een gedeelte van het dividend in aandelen betaalbaar zijn gesteld. De directie acht hiermede voorlopig het gestelde doel (namelijk kapitaal geleidelijk meer in overeenstemming te brengen met de gestegen omvang van het bedrijf) bereikt. Zij is dan ook voornemens in de eerst komende jaren een eventueel dividend weer geheel in contanten uit te keren. Voor 1958 zal met een enigszins lagere omzet rekening moeten worden gehouden, indien het niet mogelijk zou blijken vol doende nieuwe opdrachten te verwerven. Eind 1957 was een redelijke orderporte feuille aanwezig. In 1958 konden verschil lende opdrachten worden verkregen. De directie acht het niet in het belang van de bedrijfstak wanneer in de nieuwe loon regeling, door een aanzienlijke verhoging der C.A.O.-lonen, het bij de gespannen ar beidsmarkt door sommige ondernemingen op ongeoorloofde wijze opgetrokken loon niveau, wordt gelegaliseerd. De concurrentie op de wereldmarkt is in het bouwbedrijf zeer verscherpt. Op Nieuw-Guinea wordt een aantal werken van redelijke omvang en van zeer ver scheiden aard uitgevoerd in opdracht van het gouvernement, de marine en particu lieren. Het voor de regering van Thailand in uitvoering genomen baggerwerk had een gunstig verloop. Ter dekking van eventuele risico's op de werken in het bui tenland zijn de nodige voorzieningen ge troffen. Mede in verband met de onzekerheid over de vraag, of de investeringsaftrek in 1958 zal herleven, heeft de vennootschap haar investeringsprogramma sterk be- ADVERTENTIE BRILLEN ZIJ L SIR A AT 97 H A-AR llEM TELE'FOON .1 2 7 2 6 Gestegen omzet, gedaalde winst De netto omzet van de American Enka, dochteronderneming van de A.K.U., be droeg in de eerste twaalf weken van 1958 15.484.000 dollar, aldus kondigde de heer Bassill, president-directeur aan. In 1957 bedroeg de omzet in dezelfde periode 14.497.000 dollar. Het netto inkomen van American Enka over de eerste twaalf weken van 1958 be droeg 364.000 dollar of 27 dollarcent per aandeel; in 1957 was dit 577.000 dollar of 43 dollarcent per aandeel. De algemeen geldende economische omstandigheden worden ook in American Enka onder vonden. De nroduktiecapaciteit in de Ameri kaanse rayonvezelindustrie is groter dan de vraag. Inkomsten in andere sectoren worden door de verliezen tengevolge van onderbezetting van de rayonvezelfabriek gedeeltelijk te niet gedaan. In het eerste kwartaal bleef de produktie van nylon winstgevend. Zodra in de komende zomer de uitbreidingen in bedrijf komen zal deze nylonproduktie tot verdere verhoging van de inkomsten kunnen bijdragen. De werkloosheid in de Verenigde Staten is in de op 5 april geëindigde week het grootst sedert het einde van de tweede wereldoorlog geweest. Dit deelde het Amerikaanse ministerie van Arbeid mede. Aan het einde van die week werd aan 3.314.000 personen werkloosheidsuitkering verstrekt, hetgeen 37.000 personen meer was dan aan het einde van de voorafgaan de week. Dit betekent, dat 8 percent van alle arbeiders, die in aanmerking voor werkloosheidsuitkering kunnen komen werkloos zijn. Tijdens de recessie van 1950 kwam dit percentage op zijn hoogst tot 7,9 percent, zo voegde het ministerie hier aan nog toe. Van de ongeveer 67 miljoen arbeiders in de Verenigde Staten komen er ongeveer 43 miljoen voor deze uit kering in aanmerking. De eerste aanvragen voor het ontvangen van die steun zijn in de op 12 april geëin digde week echter gedaald tot 461.000, het geen 40.000 minder is dan het aantal van de voorafgaande week. Uit doorgaans goed ingelichte bron heeft de correspondent van het ANP te Parama ribo vernomen, dat de stakende arbeiders van de Billitonmij. bereid zijn, wederom aan het werk te gaan op de condities, die de Billitonmij. heeft gesteld met betrek king tot de lonen. Zij verbinden hieraan echter de voorwaarde, dat de Billitonmij. zich bereid moet verklaren, aan de vak bonden het door hen aan de stakers uit gekeerde bedrag terug te betalen. De directie van de n.v. Appingedammer Bronsmotorenfabriek heeft na overleg met de kerncommissie van dit bedrijf besloten met ingang van heden 21 april voorlopig over te gaan tot inkrimping van de werk- ijd voor de afdeling machinale bewerking tot 36 uur per week. Dit is noodzakelijk geworden door opschorting van een ge deelte van de lopende orders, waarvoor niet op korte termijn nieuwe orders kun nen worden aangetrokken. snoeid. Deze onzekerheid beïnvloedde te vens haar eigen orderpositie. Daar de investeringen in onroerende goederen thans grote bedragen vërgen, werd het gewenst geacht de bouwreserve ook dit jaar met een belangrijk bedrag te vergroten. Hoewel het bezit aan liquide middelen op gelijk niveau is gebleven moet er rekening mee worden gehouden, dat het bedrag aan onderhande werken een aanzienlijke daling heeft ondergaan, hetgeen een tijdelijke flattering van de liquiditeit geeft. Openlijk heeft de metaalarbeidersbond te Hamburg, de I. G.-Metall, geprotes teerd tegen de bedoeling van de regering te Bonn om de grote scheepswerf Ho waldtswerke Hamburg-A.G. te verkopen aan een groep Roer-industrieën. De vak bond meent, dat speciaal de Nederlandse invloed hierin een gevaar zal kunnen wor den voor de werkgelegenheid in Ham burg. Zoals in ons blad van 11 april gemeld, gaat het hierbij om de verkoop van de Howaldtswerke aan de Deutsche Bank A. G., de Siemens-Schuckert Werke A.G. en de Dortmundt-Hörder-Hütten-Union. In dit laatste bedrijf bezitten de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. te IJmuiden 40.8 percent van het aandelenkapitaal. In deze Nederlandse on derneming is de Nederlandse staat voor dertig percent en de stad Amsterdam voor tien percent geïnteresseerd. De Ham- burgse metaalbewerkersbond vreest, dat de invloed van de Roer-ondernemingen, die reeds vijftig percent van de totale scheepswerfcapaciteit van de Bondsrepu bliek zouden beheersen, juist door het Ne derlandse aandeel gevaarlijk kan worden voor de werkgelegenheid op de Howaldts werke en in Hamburg in het algemeen. De bond wil een stemming onder de elf duizend arbeiders van de werf over de overdracht voor 34 miljoen mark aan par ticuliere bedrijven, zij het met een belang rijk aandeel voor Hamburg. De werf is thans in staatshanden. Sikkens Lakfabrieken n.v. te Sassenheim heeft blykens het verslag over 1957 een voordelig saldo exploitatierekening be haald van 2.001.144 (v.j. 2.228.949). Na afschrijvingen ad 360.676 324.347) en ontvangen dividend uit deelnemingen, herwaardering deelnemingen en bijzondere baten ad. 332.370 (ƒ289.046) resteert een winst vóór aftrek van belastingen van 1.972.838 (ƒ2.193.648). Belastingen en do tatie algemene reserve vergen 1.035.838 (f 1.318.648). Hierna is een saldowinst be schikbaar van 937.000 875.000). Hieruit wordt voorgesteld een dividend van 10 percent in contanten en 20 percent in aandelen ten laste van de agioreserve (v.j. 6 percent in contanten en 20 percent in aandelen). Het geplaatste kapitaal wordt hiermede verhoogd van 2.613.600 tot f 3.136.300. Aan de buitengewone reserve wordt gedoteerd 474.060 552.795). De verfproduktiebedrijven in de Sikkens groep hebben een omzetvermeerdering kunnen bereiken van bijna 12 percent. De winst was vóór belastingen hoger dan in 1956, maar in percenten van de omzet door kostenstijgingen ongeveer gelijk. De ontwikkeling van de export is boven verwachting geweest. Nieuwe afzetgebie den zijn aangeboord en in enkele landen zijn jarenlange pogingen op enkele spe- ciaalgebieden met succes bekroond. De verkoopkantoren hebben over het alge meen belangrijk hogere verkoopcijfers voor de groepsbedrijven weten te oe- reiken. De grondstoffenproduktiebedrijven heb ben door een verdere technische ontwik keling zowel in binnen- als buitenland hun positie versterkt. Ook deze exporteren naar een zeer groot aantal landen. Met voldoening wordt gecontateerd dat de verkoopcijfers in de eerste maanden van 1958 hoger liggen dan in 1957. Op grond hiervan meent men vertrouwen in de toekomst te mogen hebben. De concur rentie op de wereldmarkt is nu echter veel scherper en het zal veel inspanning ver gen om de Nederlandse positie te hand haven. Momenteel ligt het zwaartepunt van de export in de Westeuropese landen. De bewerking van Azië en Afrika is en kele jaren geleden ter hand genomen. In ADVERTENTIE Hardnekkige verstopping? herstelt de natuurlijke functie Geen gewoon laxeermiddel. Zorgt dat de ingewanden weer op natuurlijke wijze gaan functioneren. Ook bij- zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 In de voornaamste takken van de zware indu strie in de Sovjet-Unie wordt de duur van de werkdag teruggebracht tot zeven uur en in de mijnen tot zes uur, aldus meldt het Russische persbureau TASS. Hiertoe hebben het centrale comité van de Communistische Partij, de minis terraad en het centrale comité van het vakver bond gezamenlijk besloten. De maatregel wordt dit jaar reeds van kracht. De betaling zal op zijn minst gelijk blijven. In 1958 en 1959 zal de ar beidsdag in de gehele zware industrie en andere takken van de economie tot zeven uur worden teruggebracht. deze gebieden betreft de vraag in hoofd zaak nog goedkope massaprodukten, maar de laatste tijd is een verschuiving naar het betere produkt merkbaar. Politieke verrassingen voorbehouden, denkt de directie hier een goede markt te kunnen opbouwen. Het gebied van de Verenigde Staten is geheel door tariefmuren omringd, terwijl ook invoer in Zuid-Amerika niet eenvoudig is. Men heeft vertrouwen in een verdere gunstige ontwikkeling van de ex port, waartoe de Euromarkt en de vrij handelszone in positieve zin kunnen bij dragen. ADVERTENTIE Wij hebben de volledige collectie van RATH EN DOODEHEEFVER, GOUDSMIT-HOFF, Gebr. EYFFINGER, BAUHAUS, WERKKUNST KREFELD ter inzage. Onze eigen collectie bevat 500 soorten, w.o. zeer aparte dessins. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Vakkundige behangers beschikbaar. Commissaris. Tot commissaris van ge meentepolitie te Zeist is benoemd de heer R. de Jong, thans commissaris van gemeen tepolitie te Assen. ADVERTENTIE kleine stijging per maat exclusief voor P C meesterlijk jacket met ritssluiting, rugband en zijtrekkers 2borstzakken met veter variatie van echt leder. Stoere kleuren leeftijd 4 jaar De commissarissen van de n.v. Metaal- buizenfabriek Maatschappij „Excelsior" te Schiedam hebben de directie geschorst en voorlopig de leiding in handen geno men. De nieuwe fabriek te Oosterhout van de n.v. Excelsior, die op 10 april werd ge opend en waarvan de investering 23 mil joen gulden bedraagt, heeft met afzet- moeilijkheden te kampen en in verband hiermede aan zeventig man van de onge veer honderdzeventig personeelsleden ont slag aangezegd. Tevens is een vergunning van een kortere werkweek aangevraagd. Destijds op een persconferentie bij de opening van de nieuwe fabriek werd reeds meegedeeld, dat bij het proefdraaien van de nieuwe installatie constructie- en mon- tagefouten aan het licht waren gekomen, die een algehele controle noodzakelijk maakten. Voor het grootste deel is men er intussen in geslaagd deze fouten te cor rigeren. Tevens werd toen meegedeeld dat de marktsituatie een weinig rooskleurig beeld vertoont. De Nederlandse buizen zijn vrijwel onbeschermd op de buiten landse markt tegenover de beschermde Franse en Duitse concurrenten. In Ne derland bedraagt het invoerrecht op bui zen slechts zes percent; elders liggen de ze percentages aanmerkelijk hoger. Op de genoemde conferentie werd tei'ens mee gedeeld dat aandeelhouders zich er op in zouden moeten stellen, dat het dividend dit jaar gepasseerd zal worden. In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven Scandinavië belangrijk gestegen. Hierdoor kwam een verbinding tot stand tussen een hogedrukgebied boven de Brit se eilanden en een maximum boven Noord- Rusland. Een kleine depressie, die zich voor de westkust van Noorwegen bevond, trok naar Denemarken. De fronten ervan bereikten vanmorgen het noorden van ons land. Zij veroorzaakten veel bewolking en plaatselijke lichte regen. Na het passeren van de storing komt het weer onder in vloed van het Scandinavische hogedruk gebied. De wind draait naar het noordoos ten en er zullen opklaringen voorkomen. Aangezien de aangevoerde lucht zeer droog is zal het een schraal karakter krij gen. De nachten worden kouder. WEERRAPPORTEN Woensdag 23 april Zon op 5.28 uur, onder 19.50 uur. Maan op 8.07 uur, onder uur. Maanstanden 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 april Hoog water 6.08 en 18.29 uur. Laag water 1.48 en 14.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- 00 en binnenlandheden- c 13 g morgen 7 uur. Neerslag: d Bi laatste 24 uur Só E h SK 4-> Den Helder geheel bew nnw 7 0 Ypenburg geheel bew. nw 9 0,1 Vlissingen geheel bew. w 7 0 Eelde geheel bew. nnw 6 1 Twente lichte regen w 8 0,1 De Bilt geheel bew. wnw 8 0 Eindhoven geheel bew. wnw 7 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 7 0 Helsinki onbewolkt ono 0 1 Stockholm licht bew. ono 2 5 Oslo zwaar bew. nno 5 0 Kopenhagen lichte regen nno 4 2 Aberdeen zwaar bew. windst. 7 0.6 Londen zwaar bew. n 7 0 Amsterdam regen wnw 8 1 Brussel zwaar bew. windst. 8 0 Luxemburg zwaar bew. wnw 6 0 Parijs licht bew. n 8 0 Bordeaux zwaar bew windst. 9 0 Grenoble half bew. windst. 6 0 Nice geheel bew. wnw 12 0 Berlijn regen w 6 7 Frankfort geheel bew. windst. 7 0 München zwaar bew. w 9 0 Zürich licht bew. o 4 0 Genève onbewolkt zzw 5 0 Locarno mist windst. 4 0 Wenen geheel bew. zw 9 1 Innsbruck half bew. windst. 5 0 Rome zwaar bew windst. 9 0 Ajaccio geheel bew. no 8 0 Madrid zwaar bew. windst. 7 0,1 Mallorca half bew. no 13 0 Algiers geheel bew. no 14 0 45. „Hedaar! Goudzoeker!" riep Old Oe hoe, „we zitten achter een bankrover aan. Heb jij misschien iemand met zakken goud voorbij zien komen?" „Het spijt me", sprak Joris, „doch als hardwerkend goudzoeker hield ik mijn blik slechts omlaag gericht, zodat ik niets heb opgemerkt van het ge beuren, dan rondom mij plaatsgreep. „LA BOR SANA IN TERRA SANAis het de vies van ons goudzoekers, waarmee wij willen zeggen, dat wij ons uitsluitend met grondwerk bezig houden". Bij het horen van die stem steeg Panda verbaasd af. „Hè? Dat is Joris!" riep hij naderbij ko mend. „Zeg, Joris, wat doe je hier?" „Tut, tut, welk een vraag!" sprak Joris streng, „heb ik dan tegen dovemansoren gepraat? Is het u nu nóg niet duidelijk, dat ik bezig ben het eerzaam beroep van goudzoeker uit te oefenen? Maar komaan ,ver- volgde hij, zijn houweel opheffend, „laat ons thans niet de tijd verbeuzelen met on nut gebabbel. Als mijn gevoel mij niet be driegt, heb ik hier juist een rijke goud ader aangetroffen". Dat gevoel van Joris scheen niet bedriegelijk te zijn, want reeds na enkele slagen haalde hij een paar grote goudklompen uit de grond. „Sakkerloot!" riep Old Oehoe, „als dat zo doorgaat, wordt dat de rijkste goudmijn van het Wilde Westen!" De directie van de n.v. Nederlandsche Scheepvaart Unie deelt mede, dat het jaar verslag van de n.v. Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij over 1957, ten gevolge van de gebeurtenissen in Indonesië, niet op gebruikelijke tijd zal kunnen uitkomen. Dit heeft tot gevolg, dat ook het jaarver slag over 1957 van de n.v. Nederlandsche Scheepvaart Unie zoveel later zal kunnen worden uitgebracht. Omdat inmiddels de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd n.v. en de n.v. Stoomvaart Maatschappij ..Neder land" het dividend over het boekjaar 1957 hebben betaalbaar gesteld, heeft het be stuur der N.S.U. besloten de uit dien hoofde ontvangen dividenden in de vorm van een interim-dividend aan de aandeel houders der N.S.U. uit te betalen. De be taalbaarstelling van een interim-dividend ter grootte van 9,7 percent 6kan een dezer dagen worden verwacht. De directie der n.v. RIVA te Amster dam deelt mede, dat besloten is aandeel houders voor te stellen het dividend over 1957 te bepalen op 16 (v.j. 20) percent. De winst bleef achter bij die van vorig jaar, maar bij dit dividend kan niettemin een extra toewijzing aan het reservefonds worden gedaan en zijn extra afschrijvin gen en voorzieningen mogelijk. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Hoogenbosch' Schoenen n.v. zal worden voorgesteld over het boek- jaa. 1957/58 een dividend uit te keren van 10 percent (v.j. 9 percent) op de oude aan delen en 2>j percent op de nieuwe aan delen). Commissarissen en directie van de n.v. Koninklijke Nederlandsche gist- en spiri tusfabriek hebben besloten aan de komen de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957 te bepalen op 9 percent (onveranderd). De n.v. Houthandel voorheen William Pont te Zaandam is voornemens aan de algemene vergadering van aandeelhouders op 30 mei a.s. voor te stellen over 1957 uit te keren 12 percent (v.j. 11 percent) divi dend op de gewone en 6,78 (v.j. 6,65 per cent) op de cum.pref. aandelen. De raad van toezicht van Nationaal Grondbezit n.v. te Den Haag heeft beslo ten, aan de binnenkort te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend van 20 per cent (onv.) over de verplichte storting op de aandelen, genummerd 1 tot en met 4500, uit te keren. Voor de aandelen, genummerd 4501 tot en met 5000, delend voor een vier de in de winst over 1957, bedraagt het dividend over de verplichte storting vijf percent. Aan aandeelhouders van de n.v. Lijm en Gelatinefabriek „Delft" zal worden voorgesteld over 1957 8 percent dividend uit te keren en dit aan te vullen met 2 percent uit de agioreserve. Het ligt in de bedoeling 5 percent in contanten uit te keren en 5 percent in aandelen. Vorig jaar bedroeg het dividend eveneens 10 percent. (Voor de beurs zie pag. 9) Corinphila. Een collectie Siciliaanse postzegels, met een geschatte waarde van 328.300 Zwitserse franks, uit het bezit van Sir Theodore Wilson uit Los Angeles in Californië, wordt vrijdag in Zürich op de 45ste „Corinphila" post- zegelbeurs, publiek verkocht. Op verzoek. Radio-Moskou heeft zondag het Amerikaanse volkslied gespeeld „The star spangled banner". Het ge beurde in een verzoekprogramma. Twee Amerikanen in de Verenigde Staten hadden erom gevraagd. Specialist. De Amerikaan Myron Kinley, de specialist ter wereld in het blussen van brandende oliebronnen, is door de Iranian Oil Company naar Perzië ont boden, waar een oliebron sinds vrij dag brandt. De vlammen komen hon derd meter hoog. De hitte is zo groot dat metalen constructies en boortorens in de nabijheid van de brandende bron smelten. Opgegeven. Het „Nationale congres van Goa", de voornaamste organisatie van bewoners van deze Portugese kolonie die naar opneming van dit gebied bij India streeft, heeft besloten, zijn actie van passief verzet tegen de Portugese regering te staken. De organisatie zegt te hopen, dat de Portugezen onderhan delingen voor „een vreedzame regeling" met de Indische regering zullen begin nen. Vondst. De 33-jarige Hongaarse immi grant Louis' Bartos heeft in Zuid- Australië een opaal gevonden, waar van de waarde geschat wordt op ruim veertigduizend gulden. Volksverhuizing. Meer dan een half mil joen Chinezen zal dit jaar zijn woonste den verlaten en zich vestigen in land bouwgebieden en andere streken in communistisch China, waar een tekort aan arbeidskrachten bestaat, aldus meldt het Pekingse „Volksdagblad" Het blad meldt dat de helft der mi granten zich zei vestigen in Noord- Mandsjoerije en aan de grenzen van Centraal-Azië. Kwade gevolgen. In de kapitalistische lan den drinken de mensen alcohol wegens sociale misstanden. De Russen doen hetzelfde echter uit onverstand, aldus radio-Moskou. In de Sovjet-Unie heeft de bevolking evenwel niet overal besef van de kwade gevolgen van het drinken. Men denkt dat'wijn en wodka goed zijn voor het opwekken van de eetlust en het genezen van ziekten. Europees. Deskundigen uit Frankrijk, Italië en West-Duitsland zullen op 20 mei aan de leden van de Westeuropese Unie een bouwplan voor een Europese tank voorleggen. Het is een tank van dertig ton die goed wendbaar is en een grote vuurkracht heeft. De drie landen zullen nog enkele andere voorstellen tot. vervaardiging van oorlogsmateriaal doen. Als Groot-Brittannië en de Bene lux niet willen meedoen, zouden Italië, Frankrijk en West-Duitsland de plan nen alleen uitvoeren. Represaille. De Amerikaanse regering heeft de terugroeping uit de Verenigde Staten verzocht van dr. Skokan, han dels-attaché van de Tsjechoslowaakse ambassade in Washington. Het Ameri kaanse optreden volgt op een Tsjecho- slowaaks besluit om de tweede secre taris van de Amerikaanse ambassade in Praag, Joseph Jacyno, uit te wijzen we gens spionage. Terreur. Een vijftigtal jonge bendeleden hebben in de New Yorkse ondergrond se reizigers gemolesteerd en drie jon gens neergestoken Plet waren leden van de drie beruchte gangs, de „Bisschop pen", de „Aalmoezeniers" en de „El- minos", die al maanden lang terreur oefenen in Brooklyn. Een van de ge wonde jongens kreeg een steek met een mes in zijn buik. Geen van de reizigers durfde blijkbaar de politie te waar schuwen, hoewel er acht stations wa ren tussen de plaats waar de bendele den waren ingestapt en het station waar zij uitstapten. De politie is er niettemin in geslaagd 44 bendeleden te arreste ren. Met plezier. De 57-jarige Duitse oud-sol daat Roderich Böttner die de nazi veldmaarschalk Ferdinand Schörner een klap in het gezicht had gegeven, heeft een boete van honderd mark ge kregen. „Die klap zal ik me mijn leven lang met vreugde herinneren", zo ver klaarde hij voor de rechtbank. Böttner, die van mening is dat Schörner hem en zijn kameraden beledigd heeft door te beweren dat in de oorlog executies nodig waren om lafheid tegen te gaan, stuurde aan de politie een briefkaart met zijn naam en adres, nadat hij Schörner de opstopper gegeven had. BIJ HET onderzoek van de vogeltrek, bleken spreeuwen, afkomstig uit een ge bied rond Kaliningrad in Litauen, naar Estland, het zuiden van Finland en de streek van Leningrad te vliegen. In grove lijnen aangeduid, was hun vliegrichting dus noordoost. Werden deze spreeuwen uit het gebied van Kaliningi1 naar Flens burg, in Noord-Duitsland, bij de Deense grens, gebracht en daar losgelaten, dan vlogen zij naar Zuid-Zweden en Gotland, dus eveneens in noordoostelijke richting. Dit moge op zichzelf niet erg schokkend lijken, maar we moeten er toch op wijzen, dat deze spreeuwen (met uitzon dering van een enkeling) een richting hadden ingeslagen die precies parallel liep aan de richting die zij gewend waren te nemen. Dat is één punt dat de aandacht trok. Een tweede ver schijnsel dat we moeten vermelden, ligt ons wellicht beter. Dat heeft betrekking op het weer. Vogels trekken namelijk niet bij mistig, of bij slecht weer. Dit was aan leiding voor de veronderstelling, dat de zon bij het bepalen van de route wel eens een veel belangrijker rol zou kunnen spe len dan men aanvankelijk gedacht had. Dat zou kunnen verklaren, waarom de spreeuwen uit Kalinin in Zuid-Zweden te recht kwamen, wanneer zij een kleine 1000 km naar het westen worden gebracht, en het zou tevens een antwoord geven op de vraag, waarom vogels bij mistig weer wei geren te vertrekken. Maar er was nog een derde punt dat de aandacht had getrokken. Vogels die gaan trekken blijken namelijk de kop te draaien naar de richting die zij zullen inslaan. Of ze nu in de open lucht zitten, of in kooien, zij schijnen als het ware te kijken naar de kant waar zij heen moeten en maken zelfs herhaaldelijk vlieg bewegingen in die richting. Toen dit een maal was geconstateerd, maakte dr. Kra mer in Duitsland een grote kooi, waarin hij allerlei voorzieningen had aangebracht, zodat hij niet alleen in staat was de dieren voortdurend gade te slaan, maar ze ook voor de gek te houden. Toen hij namelijk had geconstateerd, dat de duiven in een bepaalde af deling van de kooi de koppen in de richting van het noord westen draaiden, draaide hij een spiegel zodanig, dat de zonnestralen uit een richting vielen, die negentig graden met de oorspronkelijke ver schilde. Prompt draaiden ook de dui ven hun kojes negentig graden! Kramer slaagde er zelfs in de vogels bepaalde af delingen van de kooi te doen herkennen naar de stand van de zon, of naar de schijnbare zon, al naar gelang hij met spiegels werkte. De proeven waren uiter aard wat uitgebreider en gecompliceerder dan we hier in enkele regels kunnen weer geven, maar in ieder geval voerden zij toch tot de slotsom, dat vogels zoals in het bijzonder spreeuwen en duiven de zon gebruiken om zich naar te richten. Dit gaf dr. Matthews aanleiding tot de ver onderstelling, dat de zon voor vogels ook een hulpmiddel zou kunnen zijn om zich in een vreemde streek te kunnen oriën teren. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2