GOLDEN FICTION „De Noord" verwacht een toeristisch topjaar UW NAAIMACHINE Vijftig jaar geleden Dr. Adenauer kan tevreden zijn over zijn bezoek aan Londen 't Silver Stoepke Gerepatrieerden zoeken werk Velser tunnel zal vele duizenden dagjesmensen doen toestromen Meeste drukte zal naar de badplaatsen gaan C^raatótoel DINSDAG 22 APRIL 1958 3 Nu wacht hem evenwel de taak Parijs milder te stemmen jegens de Britse vrijhandels wens en Vice-premier Mikojan geeft grote ontvangst in Bonn Gesprek met Adenauer en met Ruhr •industriëlen Als 't vuur hoog opschiet in de keel Onder ons gezegd... toch maar liever Lof der polders Drieërlei badplaatsen Laatste stuk lopen. Vertegenwoordiger maakte een ton geleend geld op Amerikaanse" bomen met laag licht aan Wiistelaan 0p dz Velen moeten echter in een lagere functie beginnen dan die, welke zij in Indonesië vervulden Uit Haarlems Dagblad van 22 april 1908 (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse bondskanselier Adenauer is teruggekeerd van zyn driedaagse staats bezoek aan Groot-Brittannië, waar het hem aan eerbewijzen niet ontbroken heeft. „Het was een zeer succesvolle conferentie. Ik geloof dat er grote overeenstemming bestaat inzake alle belangrijke vragen van onze tijd en ik meen, dat wij goed werk voor de wereldvrede geleverd hebben", aldus zei Adenauer zaterdagmiddag bij zijn terugkomst. Men wijst er te Bonn op dat de Britten Adenauers bezoek beschou wen als een van de grootste diplomatieke, politieke en persoonlijke successen van de bondskanselier. Adenauer zou dé sym pathie van de Britten stormenderhand ge wonnen hebben. Daarentegen zijn volgens radio Moskou het bezoek van de bonds kanselier aan Londen en de resultaten daarvan een nieuwe hindernis op de weg naar een topconferentie. In het slot-communiqué van Adenauer en de Britse eerste minister Macmillan wordt gesproken over vier punten. Ten eerste: beide landen zijn er op uit met Rusland overeenkomsten te sluiten op dat de spanning in de wereld zal ver minderen. Ten tweede: het belangrijkste probleem thans is een algemeen gecontro leerde ontwapening voor alle landen. Ten Dr. Konrad Adenauer derde: de kwestie van de Duitse eenheid dient op iedere conferentie met de Russen besproken te worden, ook wanneer zij niet op de agenda staat. Ten vierde: Groot- Brittannië en West-Duitsland willen bei de spoed betrachten met de Europese vrijhandelszone. Men is er zich in West-Duitsland van bewust, dat het lang geleden is dat een Duitse eerste minister zo prettig door pers, koninklijk huis en regering van Groot- Brittannië is ontvangen als nu met Ade nauer is gebeurd. De WestduitsBritse betrekkingen zijn, mede daardoor, beter dan ooit. Adenauer's soepelheid terzake van het Duitse probleem en de topconfe rentie verrasten de Britten aangenaam. Bedenkingen Van andere zijde ziet men een reeks moeilijkheden ontstaan, juist door het be- zoék van de bondskanselier aan Groot- Brittannië. Het wordt thans Adenauer's taak de Fransen wat tegemoetkomender te maken inzake de vrijhandelszone, die de Westduitsers ingaande 1959 in werking willen zien treden. Van de Franse in dustrie is echter niet veel geestdrift te verwachten voor voorstellen om-Groot- Brittannië en enkele andere Europese lan den in een losse band om de Europese ge meenschappelijke markt te leggen. De sympathie te Parijs voor Britten en Ameri- ADVERTENTIE Een INDUS horloge dat het altijd doet, vindt u bij in overvloed. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem (Van onze correspondent in West-Duitsland) De eerste Russische vice-premier Miko jan zal tijdens zijn aanstaande bezoek aan Bonn, ter gelegenheid van de onderteke ning van het Westduits-Russische han dels- en consulaire verdrag een grootse ont vangst geven. Zaterdagavond zal Mikojan in de Stadt- halle van Bad Godesberg een feest aan richten, waarvoor iedereen in Bonn, die iets te betekenen heeft, is uitgenodigd. Men verwacht op deze ontvangst duizend gasten. Het wordt een ontvangst waar het aan eten en drinken niet zal ontbreken, met uitgebreide koude buffetten en ontel bare di-anken. Bescheiden zal daartegenover de ont vangst zijn, die de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken von Brentano vrijdag ter ere van het bezoek van Mikojan zal geven. Mikojan komt vrijdag te Frankfort aan met een Russisch passagiersstraalvlieg- tuig van het type Toe-104. Het zal de eer ste keer zijn dat op het vliegveld van Frankfort een dergelijk straalvliegtuig zal landen, sedert deze luchthaven het vorige jaar gereed is gemaakt voor dergelijke vliegtuigen. Betere atmosfeer? Te Bonn heerst de hoop, dat Mikojans bezoek er toe zal leiden, dat er gesproken zal worden over de Duitse eenheid. De vroegere Russische premier- Boelganin stelde een jaar geleden voor de betrekkin gen tussen beide landen eerst door een handelsverdrag te verbeteren, alvorens over eenheidsgesprek zou worden gespro ken. Mikojan zal ook de Messe te Hanno ver bezoeken en besprekingen voeren met industriëlen in het Ruhrgebied. Zaterdag avond zal hij een onderhoud hebben met bondskanselier Adenauer. kanen is de laatste weken bepaald niet toegenomen door de verwikkelingen rond de kwestie-Algerije. Men ziet in West- Duitsland weinig reële kansen voor een beroep van Adenauer op het Franse ge zonde verstand. Kritiek In West-Duitsland zal Adenauer op nieuw stuiten op verzet tegen zijn toe zeggingen aan Macmillan dat hij niet zal aandringen op een top-coferentie met de Duitse eenheid als agendapunt. In zekere oppositiekringen vreest men dat als de grote mogendheden tot een akkoord komen terzake van de ontwapening, van de Duitse eenheid niets terecht zal komen. Tenslotte wordt er op gewezen dat Ade nauer in Londen kwam toen de conserva tieve regering door nieuwe verkiezings nederlagen verzwakt was en op het ogen blik dat een nieuwe methode wordt ge zocht om met de Russen tot. een vergelijk te komen. Een akkoord, onder dergelijke omstandigheden moge voor Adenauers populariteit goed zijn, maar zet op de politieke stemming een domper, al blijft het een verheugend feit dat de Britten Adenauers bezoek hebben gebruikt om te tonen dat zij bereid zijn zich aan Europa te binden. ADVERTENTIE oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutrali seren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. ADVERTENTIE Van een onzer redacteuren) Eind september van het vorige jaar werd de Velser autotunnel geopend; te laat dus om nog van invloed te zijn op de seizoendrukte der vakantiegangers. Nu echter nadert, naar wij althans vurig hopen, een nieuwe zomer en de algemene verwachting is, dat deze ongekende aantallen toeristen naar „de Noord" zal brengen. Men rekent vooral op een enorme invasie van gemotoriseerde dagjesmensen, voor wie nu het vaak urenlang wachten bij de Velser ponten vervallen is. Maar ook de fietsers en brommers zullen ongetwijfeld bij tien duizenden komen afzetten, nu zij de pont praktisch voor zich alleen hebben. Wat voor gevolgen zal dit hebben voor Noordholland boven het Noordzeekanaal en zal men de verwachte recorddrukte daar overal bevredigend kunnen verwer ken? Dat is de vraag die wij diverse ge meentebesturen en VVV-experts in dit ge bied gesteld hebben en waarop men meestal slechts een „voorlopig" antwoord ontvangt. Vast staat, dat het wegennet in deze contreien, met uitzondering van de hoofdwegen, allerminst berekend is op werkelijk massale invasies van auto's en bussen. Dat geldt bijvoorbeeld zeer sterk voor de aftakkingen naar de badplaatsen, van welke er diverse smal, bochtig of slecht en soms dit alles tegelijk zijn. Berucht is in dit opzicht bijvoorbeeld de oude „Eeuwige weg" tussen Ber gen en Schoorl, die zo smal is dat op vele plaatsen waar de scheefge groeide bomen tot overmaat van ramp ver over de rijbaan hangen de auto's elkaar nauwelijks passeren kunnen. Al jaren wordt er een verwoede strijd gevoerd tussen de pro- en de anti- bomengroepen in Bergen, maar verder dan tot het aanleggen van „uitwijk- haventjes" ter weerszijden van deze weg is men totnogtoe niet gekomen. Het enige voordeel is, dat deze situatie de automobilisten dwingt om uiterst langzaam en voorzichtig te rijden. Een vlotte afwikkeling van het verkeer op hoogzomerse topdagen is hier uiter aard een onmogelijkheid. Gunstiger ligt de zaak met betrekking tot enkele badplaatsjes. De weg van Be verwijk naar Wijk aan Zee bij voorbeeld.is wel smal, maar hij ligt goed en overzich telijk en wordt bovendien geflankeerd door een breed van de rijweg gescheiden fietspad, dat echter weer het nadeel heeft, dat het in twee richtingen bereden wordt. Ook de dwarswegen west-oost, de pol ders in, vallen over het algemeen mee. Ze zijn weliswaar smal, maar het wegdek verkeert veelal in prima conditie en bovendien is het verkeer op deze binnen wegen zelfs in het hoogseizoen altijd veel minder intensief dan in de kuststrook. Toch lonen de pittoreske oude dorpjes zo als De Rijp, Graft, Groot Schermer en Jisp ruimschoots een bezoek. Op doordeweekse dagen is er alle kans, dat men de wegen erheen, afgezien van een enkele mestkar, voor zich alleen heeft. Druk is het er eigenlijk alleen als de befaamde boom gaarden bloeien, maar dan zijn de Scher mer en de Wormer, en al die andere pol ders dan ook op hun mooist. De badplaatsen in de Noord zullen ech ter wel de grootste stormloop te verwer- kij krijgen. Er zijn er een hele rij en zij hebben bijna alle een typisch eigen ka rakter. Bergen aan Zee, hoewel niet zo exclusief als Noordwijk, is bijvoorbeeld een echte „familiebadplaats" en wil dat liefst ook blijven. In juni, juli en augustus zijn de hotels, pensions en zomerhuisjes (met in totaal bijna duizend bedden) bijna steeds volgeboekt met badgasten, van wie er vele elk jaar terugkomen. Bezoek van dagjesmensen wordt hier niet aangemoe digd en om dezelfde reden zijn er geen kampeerterreinen of zelfs caravankampen. Het andere uiterste vormen plaatsen als Schoorl en Egmond aan Zee, die langza merhand overwegend populaire badplaat sen zijn geworden. Beide boekten vorig jaar ruim een half miljoen overnachtin gen, waarvan in Egmond een derde, in Schoorl zelfs meer dan de helft voor reke ning van kampeerders kwam. Opvallend zijn-ook de verschillen tussen de aantallen binnen- en buitenlandse bezoekers. Terwijl in Bergen aan Zee vorig jaar de logerende vreemdelingen de Nederlanders in aantal overtroffen, vormden zij in Egmond aan Zee slechts een vierde van het aantal bad gasten. Schoorl boekte in hetzelfde jaar slechts zevenhonderdvijftig overnachtingen van buitenlanders tegen 260.000 Neder landse (de 285.000 overnachtingen van kampeerders niet meegerekend). Dan is er nog een tussenklasse van plaatsjes zoals Sint Maartenszee, iets ten noorden van Petten, dat tien jaar geleden nog een armetierig kustdorp je was, maar zich thans getransformeerd heeft tot een levendige badplaats met een capaciteit van ruim 1800 bedden (waarvan honderd in keurige hotels). „Sint Maartenszee",' zo zegt de locale VVV, „wil het rustige karak ter handhaven. Daarom zijn er geen fes tiviteiten van betekenis, maar wel weke lijkse duinwandelingen onder leiding, ex cursies naar het natuurreservaat Het Zwanenmeer en een strandfeestje voor kinderen". En zo ver drijft men hier het verlangen naar rust. dat Sint Maartenszee zelfs geen geregelde verbinding met de „buitenwereld" heeft of verlangt. De auto bus brengt u tot Sint Maartensvlotbrug, de resterende vier kilometer zult ge moe ten lopen of per eigen vervoermiddel komen Castricum aan Zee, Camperduin en Groet, Petten en Callantsoog en enkele kleinere badplaatsjes in dit gebied zijn min of meer gemengde bedrijven, die ook bescheiden voorzieningen voor de toerist met de smalle beurs hebben. Duur mon dain verkeer, zoals Scheveningen en in iets mindere mate ook Zandvoort dat bie den, zal men er tevergeefs zoeken. De „at tracties" en de festiviteiten ten gerieve van de badgasten hebben vrijwel steeds Voor extra zachtheid het karakter van genoegelijke familie feestjes; bars en dancings zijn dun ge zaaid. Bijna al die plaatsjes zijn dan ook vooral gezocht bij oudere vakantiegangers en gezinnen met jonge kinderen. Moet men dat alles nu in de waagschaal stellen om er massa-recreatie-oorden van te ma ken nu het getij daartoe gunstig lijkt, ge zien de betere verbindingen via de tun nel met de „rest van Nederland?" Het is begrijpelijk dat de gemeentebe sturen en plaatselijke VVV's aarzelen. Aan de ene kant willen zij graag een graantje meepikken van de verwachte extra-sei- zoendrukte, maar aan de andere kant schrikken zij terug voor de consequenties. Een grote toevloed van dagjesmensen zou misschien hun hotel- en pensiongasten kunnen afschrikken Bovendien zullen er dure ext'ra-voorzieringen nodig zijn om duizenden nieuwe bezoekers op te vangen en service te bieden: meer parkeerterrei nen en fietsenstallingen bijvoorbeeld, maar ook kampeerterreinen met permanent: toe zicht, meer politie voor de verkeersrege ling, voor het toezicht op strand en baders en voor hulpverlening bij allerlei kleine strandóngèlukkeh. De meësten' van deze badplaatsen zijn echter kleine gemeenten, wier geldmiddelen en personeelsbestand geen bokkesprongen gedogen. Toch doen enkele wat zij kunnen. Egmond aan Zee bijv., waar juist deze maand een flink caravankamp gereedgekomen is, dat plaats biedt aan 140 auto's met aanhangwagens. De andere geven er blijkbaar de voorkeur aan, dit seizoen de kat eerst eens uit de boom te kijken, omdat uiteraard niemand kan voorspellen waar het sprinkhanen- legioen der dagjesmensen en „weekenders" nu precies zal neerstrijken. Vorige week is in Den Haag een 32-jari- ge vertegenwoordiger aangehouden, ver dacht van oplichting en flessetrekkerij. Er zijn totdusver twaalf aangiften van ge dupeerden binnengekomen. Zij hebben op gegeven totaal voor bijna honderduizend gulden te zijn benadeeld. De vertegenwoordiger was vijf jaar geleden bij een rederij wegens verduiste ring ontslagen. In deze zaak werd de poli tie destijds niet gemengd op voorwaarde, dat de ontslagene de ontvreemde achtdui zend gulden zou terugbetalen. In het begin kwam hij deze verplichting na, maar al lengs viel het hem steeds moeilijker, zo dat hij geld begon te lenen, waarbij hij tel kens een hoge rente beloofde. Met allerlei fantasieën over goede zaken, die hij zou kunnen doen als hij maar geld had, wist hij soms grote sommen los te krijgen. Zo leende iemand hem 40.000 gulden, een an der 24.000 gulden. De vertegenwoordiger maakte het geld op met een goed leven en veel buitenlandse reizen. De politie ver wacht dat er nog meer aangiften zullen binnenkomen. Egmond aan Zee, een der populairste badplaatsen in „de Noord". Nu nog een oord van verlatenheid, over enkele roeken wellicht weer een krioelende mierenhoop van zonnebaders, ijslikkers en riteseters. V Extra-beveiliging in Santpoort De „Amerikaanse" spoorbomen in de Wüstelaan te Santpoort zullen extra be veiligd worden, wanneer zij ook daar zullen worden aangebracht. Het oudercomité van de Brederodeschool heeft in een adres aan 't gemeentebestuur haar bezorgdheid over de bestaande be veiliging uitgesproken. Omdat dagelijks vele kinderen dc overgang passeren en er onlangs bijna ongelukken van kwamen drongen zij er op aan zodanige maat regelen te nemen dat ook de schooljeugd, die natuurlijk hoofdzakelijk spelend en stoeiend de spoorrails overschrijdt, vol doende op gevaar geattendeerd zou wor den. Burgemeester en wethouders hebben in hun reactie de verzekering gegeven dat het probleem hun aandacht heeft en dat zij naast het knipperlicht aan de rechter kant van de weg, tevens een rood-knip- perlicht op schouderhoogte in de rechter- berm zal laten plaatsen, ondanks het feit dat onderzoekers hebben aangetoond dat de kinderen zich de meest gediciplineerde ..overstekers" hebben getoond. De vierde man Er waren eens vier vrolijke heren, alle vier om en nabij de vijftig, alle vier te dik. Op een dag besloten ze te vermageren. Wie na een bepaalde tijd de meeste ponden kwijt was zou winnaar zijn. Toen begonnen ze. De een liep 's morgens een half uur rond een park en ontbeet met citroenen. De ander zwom tijdens lunchtijd in 't gemeen telijk zwembad tussen magere schoolkin deren met spillebenen en at één sneetje droog bruinbrood. De derde liet zijn vrouw wortelen en appelen raspen en de vierde deed een week mee en moest toen voor za ken naar het buitenland. „Maar ik ga er evengoed mee door" zei hij tot de makkers, „ik houd jullie op de hoogte". De eerste dag in het buitenland was hij drie ons afgevallen. Hij telegrafeerde: „Drie ons". De tweede dag had hij een zaken-lunch en viel niet af. „Twee ons", loog hij in zijn telegram. Hij dacht: „Morgen zal ik wat strenger vasten, dan klopt het eindresultaat weer". Maar de volgende dag vroeg iemand hem te dineren en na de kippensoep had hij geen zin meer om zich als zuurpruim te versterven en dus at hij verder terdege, smakelijk en bevrijd. Hij overwoog, niets te seinen. Maar dat leek zo lummelig. Weer „twee ons" dan? Ook zo kinderachtig, telkens twee onsjes. Hij nam een kloek besluit en telegrafeerde: „drie en een half ons", 't Kon hem wat schelen, wie merkte het? De dag daarna inviteerde hijzelf iemand en de dag daarop at hij wel alleen, maar dat wilde hij ook goed en overvloedig doen. 's Avonds woog hij zich nieuwsgierig en nauwgezet. Hij was duidelijk aangekomen, het loog er niet om. Zijn buikje kreeg op nieuw vorm en hij voelde zich ook weer vrolijk worden. Maar wat moest hij nu aan de vrienden in het vaderland melden? Dat hij zoveel bijgekomen was? Het zou hun de animo voor hun vermageringskuur kunnen ont nemen. „Drie ons" zette hij in het telegram. En „vier ons, een half pond, drie ons", iedere dag vlogen de onsen in codetaal naar de trouw vermagerende vrienden, die steeds sipper hun eigen gewichtsafname vergeleken met de getelegrafeerde cijfers en nog méér om de parken liepen en zwom men en kille wortelen aten om hun afwe zige vriend bij te houden in de strijd. En ze gingen hem afhalen van het vlieg veld, de dag van zijn terugkomst. „Hij moet nu wegen eens kijken hoeveel zei één, jongenswe zullen hem niet meer herkennen, zo erg moet hij vermagerd zijn". En uit het vliegtuig stapte rond, roze en opgewekt hun vierde man. Ze herkenden hem inderdaad eerst niet, want DIT silhouet hadden ze het laatst van al verwacht. In de hal begroette hij hen: „Het was gelogen, jongens. Om bij jullie de moed er in te houden. Maar JULLIE zijn er mooi mager door geworden, zeg nu zelf". Maps Valk ADVERTENTIE staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Rijksarbeidsbureau gaat een grote actie beginnen om de 3450 gerepatrieerden, die momenteel voor ar beidsbemiddeling staan ingeschreven, in de kortst mogclyke tijd aan werk te helpen. De gewestelijke arbeidsbureaus staan klaar om vraag en aanbod te verwerken, werk nemers te spreiden en in geschikte functi te plaatsen. Ieder arbeidsbureau heeft een speciale ambtenaar voor de gerepatrieer den. Bovendien reizen er acht adviseurs, zelf pas gerepatrieerd, voortdurend het land door om contact te leggen tussen werkzoekenden, beroepskeuzeadviseurs, contactambtenaren en werkgevers. Van de gerepatrieerden staan momenteel 2850 mannen en 600 vrouwen als werkzoe kenden ingeschreven. Er zijn sinds januari 312 mannen geplaatst en 120 vrouwen. Bij de Nederlanders die uit Indonesië komen, zijn veel beoefenaars van de intellectuele beroepen, bedrijfsleiders, planters en we tenschappelijke onderzoekers, vooral uit de landbouwsector. Men probeert hen zoveel mogelijk in gelijke functies te plaatsen, maar dat gelukt zelden. Alle gerepatrieer den moeten hier op een lagere trap begin nen dan die waarop zij in Indonesië heb ben gestaan. Zij moeten eerst tonen wat ze waard zijn, dan klimmen ze vanzelf weer omhoog. Er zijn honderden experts in tro pische landbouw en tientallen planters bij. Een aantal kreeg betrekkingen bij een ge meentelijke plantsoenendienst, anderen werden opzichter in de domeinen, secre taris van een instelling, afdelingschef, landmeter, directieassistent en bedrijfs leider in een metaalwarenfabriek. Aanbod uit het buitenland Er zijn ook aanbiedingen uit het buiten land gekomen. De buitenlandse werkvoor ziening wordt momenteel gecentraliseerd in één registratie, die aan alle arbeids bureaus wordt toegezonden. Er is voort durend contact met het bureau voor inter nationale technische hulp, het Afrika-In- stituut en het bemiddelingsbureau van het Landbouwinstituut te Wageningen. De Indo-Europese gerepatrieerden zijn gemakkelijker te plaatsen in fabrieken en in de landbouw. Veel Indo-Europees admi nistratief personeel zal zich moeten om scholen voor een technisch beroep. Er is in Nederland over het algemeen al genoeg administratief personeel. Ten aanzien van gerepatrieerden die geen Nederlands spreken ligt er een be langrijke taak voor de acht reizende advi seurs. Deze mensen spreken vloeiend Ma leis. Zij benaderen „moeilijke gevallen", pogen uit te vinden wat hun arbeidsver leden was en adviseren de ambtenaren van de arbeidsbureaus. De meeste gerepatrieerden willen naar Den Haag. Velen hebben daar familie en kennissen of woonden er vroeger zelf. Maar Den Haag zit al vol en dus zijn de mogelijkheden gering. Het komt nogal eens voor, dat gerepatrieerden werk weigeren, juist omdat ze maar zelden in een gelijk waardige functie als zij hadden, geplaatst kunnen worden. Bij aankomst krijgen de gerepatrieerden een speciale uitkering van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Zij moeten hiervoor ingeschreven staan bij een arbeidsbureau. Weigeren zij op een ge geven ogenblik een aangeboden betrek king dan bepaalt de directeur van het be trokken arbeidsbureau of dit werk al of niet passend is en of de betrokkene zijn uitkering krijgt doorbetaald. Er is een commissie van advies uit het bedrijfsleven, waarop de gerepatrieerde zich eventueel kan beroepen. De werkgevers reageren op het aanbod van gerepatrieerde werknemers zeer ver schillend. Er zijn er die zich van de situatie niets aantrekken. De meesten echter rui men wel plaatsen in voor ingeschrevenen. In maart was het aantal plaatsingen hoger dan ooit. Gerepatrieerde vrouwen komen gemakkelijk aan werk, gemakkelijker dan de mannen, vooral in functies als steno typistes en op fabrieken, echter niet in de huishouding. De kansen voor de oudere gerepatrieer den zijn klein. Tot 55 jaar komen zij in aanmerking voor omscholing, hetgeen vaak de enige oplossing is. MADRID Hoewel het reeds ver in het voorjaar is, is het in Spanje plotse ling winter geworden. Op verscheidene plaatsen ligt de sneeuw meer dan een halve meter hoog. De koning, die per automobiel naar La Granja wilde rei zen, moest wegens geweldige sneeuw stormen rechtsomkeert maken. Noor delijk Spanje wordt bovendien door sneeuwstormen geteisterd. De sneltrein Madrid-Santander bleef onderweg ste ken, doordat de spoorbaan wegge spoeld was. Ook uit andere deelen van Europa worden sneeuwstormen gemeld. In zuidelijk Tirol zijn alle passen naar Italië onbegaanbaar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5