„Ons dorp wordt één groot tehuis voor ouden van dagen" Plannen tot oprichting van Fokkermonument in Haarlem Romme wil geen deelneming var V.V.D. aan regering DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Gecombineerd concert DINSDAG 22 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Excursie naar museum Enschedé op 28 april G. J. Wassenaar overleden Verkiezingsbijeenkomst van K.V.P. in Heemstede Zeven maanden voor schaking van 17-jarig meisie uit Naarden Kapelaan Wesseling vertrekt uit Heemstede Haarlemse Bloemenmeisjes naar België vertrokken Ontevreden Spaarndammers zeggen: J. G. de Vries bedankt als voorzitter Bloemendaalse Reddingsbrigade Rij vereniging ,,Fit" UIT STAD EN STREEK A mateur-operette „Duizend-en-één nacht door „Diogé Tielrooy en v. d. Vossen verstevigden positie Eisenhower en Macmillan confereren in juni Hillegomse oud-wethouder Vermeer overleden Mevrouw C. de Klerk-Out overleden Naar wij vernemen is te Haarlem een werkcomité gevormd dat zich ten doel stelt de totstandkoming van een gedenkteken voor de Nederlandse luchtvaartpionier Anthony Fokker te bevorderen. Het initia tief daartoe is genomen door een aantal bewoners van de wijk het Kleverpark, omdat deze zich in de onmiddellijke nabij heid bevindt van het terrein het tegen woordige Santpoorterplein waarvan Fokker op 31 augustus 1911 opsteeg om zijn beroemd geworden eerste vlucht met „De spin" om de Haarlemse Bavotoren te maken. De bewoners van het Kleverpark heb ben zich tot de stichting Haarlems Bloei gewend om een doeltreffende propaganda voor de verwezenlijking van hun gedachte te kunnen ondernemen. Het dagelijkse bestuur van de stichting Haarlems Bloei heeft gemeend dat hier inderdaad sprake is van een waardevol initiatief omdat zich nog nergens een huldeblijk aan Fokker bevindt, dat in overeenstemming met de grote prestaties van deze Haarlemmer kan worden geacht. Bovendien zal het in 1961 vijftig jaar geleden zijn. dat deze eerste vlucht plaats vond en er is alle reden dit feit passend te herdenken. Zowel de initiatiefnemers uit het Kleverpark als 't dagelijks bestuur van de stichting Haar lems Bloei zijn van oordeel, dat het de moeite loont een brede belangstelling voor dit streven te wekken waartoe zij uit hun midden een werkcomité hebben aange wezen om de voorbereidende terreinver kenning te ondernemen. Dit werkcomité staat onder voorzitterschap van de be kende luchtvaartmiljonair dat wil zeg gen iemand die meer dan een miljoen kilometer per vliegtuig heeft afgelegd jhr. dr. J. C. Mollerus. Verder hebben erin zitting de heren D. C. Knook en mr. J. H. De leden van de Nederlandse genealogi sche vereniging, afdeling Haarlem zullen op maandag 28 april een excursie maken naar het museum Enschedé in Haarlem. De beheerster van het museum, mejuf frouw A. Hoeflaken, zal de rondleiding verzorgen, waarbij zij de gehele collectie, bestaande onder meer uit oude drukper sen, incunabelen, complete jaargangen van de Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 af, bankbiljetten, postzegels en het fami liearchief, zal toelichten. AMSTERDAM De beurs zette de week in met een over vrijwel de gehele linie optimistische stem ming. Aandelen Kon. Olie werden rond 161 verhandeld, tegen vrijdag als slot- prijs 157.50. Brussel en Parijs hadden wederom belangstelling voor de aandelen en verkooplimites waren hoegenaamd niet .aanwezig. Of de vaste stemming voor dé aandelen Kon. Olie mede een gevolg was van het radiobericht, dat sinds zaterdag een der rijkste oliebronnen in Perzië in brand staat, valt slechts te gissen. Wel staat vast, dat Wallstreet vrijdag vast was voor de olie-aandelen door de hulp, die de Amerikaanse regering aan presi dent Nasser van Egypte wil aanbieden in zake het Suezkanaal. Aan deze vaste ten dentie paste Amsterdam zich volkomen aan. Aandelen Philips lagen wederom goed in de markt en konden een koerswinst van ongeveer 4 punten noteren. AKU was prijs houdend en aandelen K.L.M. waren een halve gulden hoger. Met de Unilever pa pieren was het flink mis. De toekomstige goedkopere prijs voor boter zal een na delige invloed hebben op de margarine industrie. Hierdoor waren aandelen Uni lever aangeboden en aangezien de koop orders schaars gezaaid waren, bedroeg het koersverlies ongeveer 6 punten. In de scheepvaarfhoek heerste een be hoorlijke drukte. Een stimulans vormde hier het interimdividend van 9,7 percent van de Scheepvaart Unie, exclusief de di videndinkomsten van de K.P.M. De aan delen Scheepvaart Unie noteerden bijna 3 punten hoger, K.P.M. en Rott. Lloyd plus 2, terwijl aandelen maatschappij Ne derland een koerswinst behaalden van on geveer 6 punten. Cultures fractioneel lager. Staatsfond sen kalm en prijshoudend. Aandelen metaalbuizenfabriek „Excel sior" te Schiedam werden niet genoteerd, echter wel geadviseerd op 90 a 95 (100). De directie van Excelsior is door de com missarissen geschorst. De pas nieuwe fa briek van deze maatschappij, kosten f 22 miljoen, zal binnenkort moeten worden ge sloten wegens gebrek aan orders. Reeds aan 70 man personeel is ontslag aange zegd. Twee van de drie commissarissen van Excelsior zijn ir. C. Hoek en ir. W. F. Hoek, beiden deel uitmakende van de directie van Hoek's Machinefabriek te Schiedam. De mogelijkheid, aldus de beurs moet niet uitgesloten worden ge acht, dat Excelsior door Hoek's Machine fabriek zal worden overgenomen. Verder werden nog vernomen .aandelen Begeman op 108 (106) op het dividendvoorstel van 9 percent (8), aandelen Sikkens 430 (425) op een 4 percent hoger dividend. Prolon gatie 4 pet. (ANP). NEW YORK Bij een vrij actieve handel liepen de koersen op tot nieuwe hoogtepunten sinds oktober. Industrie- en spoorwegfondsen gingen voor in de stijging, die de betere vooruitzichten weerspiegelde van enkele belangrijke industrieën en de kans op be lastingverlichting voor particulieren en bedrijven. Alle belangrijke groepen deel den in de stijging, enkele meer dan an dere. Staal-, olie- en spoorwegwaarden .hielpen de stijging doorzetten, die ge durende de afgelopen twee weken meer dan 6 miljard dollar heeft toegevoegd aan de totale aandelenwaarde. Van gunstige invloed was een studie van het Rockefeller Brothers Fund dat lagere inkomstenbe lasting bepleit voor particulieren en be drijven. Bij de olies bereikten Amerada. Gulf, Richfield, Royal Dutch, Standard Oil of California, Standard Oil of New Jer sey en Texas Co. alle nieuwe hoogtepunten met stijgingen van een dollar of meer. De omzet bedroeg 2.550.000 aandelen tegen 2.700.000 de vorige dag. Van de 1.191 verhandelde fondsen sloten er 598 hoger en 299 lager. Het industriegemiddelde kwam van 449,31 op 450,72; dat voor spoorwegen van 110,18 op 111,60 en dat voor openbare nutsbedrijven van 76,36 op 76,53. (UP). A. M. van Son namens de initiatiefnemers en de heren A. de Vita en J. H. Bartman namens de stichting Haarlems Bloei. Hoewel natuurlijk nog geen beslissing is genomen omtrent de plaats waar het monument zal verrijzen, gaan de gedach ten der initiatiefnemers in het bijzonder uit naar een markant punt in de omgeving van het vroegere weiland dat Fokker tot eerste vliegveld diende. Als secretaris van het werkcomité treedt de directeur van de stichting Haarlems Bloei op, welke zijn administratief appa raat ter beschikking van het werkcomité heeft gesteld. Het adres van het secreta riaat luidt: Grote Markt 2, Haarlem. Te Haarlem is in de leeftijd van eenenze ventig jaar overleden de heer G. J. Was senaar, oud-hoofd van de christelijke Nas- sauschool aan de Leidsestraat te Haar lem. Toen in 1924 de school, uitgaande van de Vereniging tot stichting en instandhou ding van scholen met de bijbel, geopend werd, was de heer Wassenaar het eerste hoofd. Daarvoor was hij hoofd van een christelijke school in Wijk aan Duin. Tot 1951, toen de heer Wassenaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte, is hij aan de Nassauschool verbonden geweest. Ook is de thans overledene vele jaren secretaris penningmeester van de Oranjekleuter school aan de Oranjestraat geweest. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte begraven op de begraafplaats aan de Kleverlaan. In gebouw Nieuw Berkenrode in Heem stede heeft professor mr. C. P. M. Romme maandagavond gesproken over de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Hij deed dit op uitnodiging van de twee plaatselij ke afdelingen van de Katholieke Volks partij. Er bestond een grote belangstel ling voor de toespraak, waarmee moge lijk is aangetoond, dat de politieke belang stelling kan worden opgewekt, als men zich van de medewerking van een promi nente spreker verzekert. In zijn toespraak zei professor Romme ondermeer deelne ming aan de regering door de V.V.D. niet wenselijk te achten. Professor Romme begon zijn inleiding met vast te stellen, dat de komende ge meenteraadsverkiezingen een bijzonder karakter zullen dragen; als gevolg van de verrassende uitslagen bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Mr. Romme had aan de hand van de laatste stemmen- cijfers laten vaststellen, hoe de Heem- steedse gemeenteraad zal worden samen gesteld, wanneer door de kiezers straks in mei op dezelfde wijze wordt gestemd. Bij deze berekening zijn dan de twee ze tels inbegrepen, waarmee deze raad zal worden uitgebreid. In een dergelijk ge val zal die uitbreiding geheel ten goede komen aan de V.V.D., welke partij dan geen vijf maar zeven zetels in de raad zal bezetten. K.V.P., C.H.U.-A.R. en P.v.d.A. blijven bij deze uitslag gelijk en houden respectievelijk zeven, vier en drie zetels. Hiermee'blij ft de meerderheid van rechts cp links thans 11-8, dan 11-10 op het uiterste nippertje behouden. Een meerder heid die verloren zou gaan, wanneer de C.H.U. en de A.R. geen gezamenlijke lijst hadden ingediend Spreker wilde niet ontkennen, dat een dergelijke berekening stellig een specula tief element bevat. Hij meende te mogen aannemen dat zich onder de ruim negen honderd stemmen, die de V.V.D. in Heem stede heeft gewonnen, ook die van onge veer 125 katholieken hebben bevonden. Als eerste parool moet dan ook voor de plaatselijke afdelingen gelden, dit aantal weer terug te winnen, waarmee de K.V.P. hier dan een achtste zetel zal hebben ge wonnen. Mr. Romme noemde de laatste verkie zingsuitslag voor de P.v.d.A. een „fikse tik op de doorbraakneus". Een tik, die naar hij hoopte bij de gemeenteraadsver kiezingen zal worden herhaald, opdat men in socialistische kringen dan eindelijk De rechtbank te Amsterdam heeft een 31-jarige tabakshandelaar uit Huizen ver oordeeld tot zeven maanden gevangenis straf met aftrek van de drie in voorarrest doorgebrachte maanden en drie maanden voorwaardelijk, wegens schaking van een minderjarig meisje. Hij was op Nieuwjaarsdag met een 17- jarige mannequin, dochter van een café houder uit Naarden, naar Schotland gevlo gen om met haar in het huwelijk te tre den. De vader reisde het tweetal na en slaagde erin hen tot terugkeer naar Neder land te overreden, nog voor het huwelijk gesloten was. Op Schiphol is de tabaks handelaar toen gearresteerd, aangezien hij het meisje tegen de wil van haar ouders had meegenomen. Kapelaan J. A. I. Wesseling in Heem- si ede is benoemd tot kapelaan van de H Bonifacius-parochie in Amsterdam. Als kapelaan van de parochie H. Bavo in Heemstede wordt hij opgevolgd door ka pelaan F. P. G. Jansen. Slo+kocs Heden gisteren 13.45 u T-3'4 °/o Nederl.'47 91% 91% 3% Nedl 1962/64 92,s/ie 927/g K. U 172 173% ïivé Delft 278 280 Van Gelder Zonen 174 175 K. N. Hoogovens 284 287 Nederl. Ford 150 151 N. Kabel fabriek 224% 224 gew.Philips Gloeil. 270% 274 Pref.PhilipsGloeil 153% 153% Unilever 329% 333 Wilton Fyenoord 201 202 DordTsohe Petrol 672 680 Kon. Petroleum t 161.50 f 162.50 Sillitor 166 168 Vdam Rubber 50% 51 K. L. M f 108.70 108. Holl. Amer. Lijn 132% 135 K. N. S. M 132 133 N. Scheepv. Unie 118 119 v. Nievelt Goudr. 142 142 Phs. v. Ommeren 200 200 H. V. A 92% 93% Verg. Deli Mijen 78% 80 <\msterd. Bank 206% 206% Nat. Handelsbank 74% 74 Ned. Handel Mij 149% 150 Rotterd. Bank.... 178 178 pwentsche Bank. 155 155 Anaconda Copper 45"/i. 45% Bethlehem Steel.. 37% 38% U.S. Steel 58 58% General Motors.. 35^ 36'% Shell Union 67% 68% Tidew-Vor 22% 22% eens mag beseffen, hoe het in Nederland werkelijk met de doorbraak staat. Professor Romme was hiermee op het terrein van de landelijke politiek gearri veerd, waarbij hij zich niet bepaald en thousiast betoonde over een eventuele deelneming aan de regering door de V.V.D. „Wanneer de liberale heren aan meeregeren denken, laten zij zich kennen als beroepsovervragers bij uitstek," meende spreker, die voorts zei dat „bij de jonge generatie de herinnering nog voortleeft aan de vleespotten uit het ster ke liberale verleden." Hij herinnerde ook aan de uitlatingen van professor Oud, die zich bij een vorige poging tot kabinetsfor matie tot meeregeren bereid had ver klaard. op voorwaarde dat een politiek zou worden gevoerd tegengesteld aan de socialistische. En aan een advies van de V.V.D. tot het vormen van een regering van liberalen en socialisten, zonder katho lieken. Spreker achtte een hernieuwde bezin ning op de gemeentelijke zelfstandigheid dringend noodzakelijk en hij hoopte hier tijdens de nieuwe parlementaire periode aan toe te komen. Want een gemeente mag allerminst ontaarden in een soort „admi nistratiekantoor van de staat." Aan het einde van zijn rede noemde mr. Romme het van belang, dat de katho lieken blijven meespreken in het gemeen telijke beleid; onder meer om te voorko men dat er „budgetaire foefjes" zouden worden bedreven bij het onderwijs en om te bevorderen, dat bij het 1 uisvestingsbe- leid de grote gezinnen behoorlijk aan hun trekken komen. De twintig Haarlemse Bloemenmeisjes zijn vanmorgen om negen uur van de Gro te Markt vertrokken voor hun reis naar België, waar zij Brussel, Antwerpen en Gent zullen bezoeken. Voordat zij de toer- wagen- bestegen werden zij in de verga derkamer van Burgemeester en Wethou ders door de voorzitter van de stichting Haarlems Bloei, wethouder D. J. A. Ge luk, ontvangen en toegesproken. De heer Geluk wees erop, dat de Haarlemse Bloe menmeisjes nu voor het vierde jaar in het openbaar optreden en voor de derde keer een buitenlandse reis ondernemen. Hij sprak de hoop uit, dat zij zich steeds bewust zouden zijn van de taak welke zij door deze tournee vervullen, namelijk het brengen van een charmante groet namens Nederland in het algemeen en de stad Haarlem in het bijzonder ten teken van de gastvrije en vriendelijke ontvangst wel ke de buitenlandse toerist hier te lande wacht. De heer Geluk vroeg de meisjes dit altijd waardig te doen omdat Haar lems Bloei met deze propaganda geen goedkope reclame beoogt, maar in een ge heel eigen stijl goodwill voor de stad tracht te kweken. Met een woord van er kentelijkheid jegens de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, en diens echtgenote en mejuffrouw R. Hooy, die de meisjes naar België zal ver gezellen, besloot de wethouder de ont vangst, welke door familieleden van de meisjes werd bijgewoond. Daarna vertrok de toerwagen met zijn fleurige en bekoor lijke lading in de richting Breda, waar d« eerste officiële ontvangst plaats heeft. Spaarndam, orn- w.pningruimte „zit te springer)"' Met verwijtwoord. In Spaarri- In de maandagavond gehouden vergade ring van het wijkcomité Spaarndam heeft men verre van malse critiek geleverd op het gemeentelijke beleid ten aanzien van de woningbouw in Spaarndam. Men wees erop dat in de laatste dertig jaar in Spaarndam nauwelijks een nieuw huis is gebouwd. „Jonge mensen trekken steeds meer uit het dorp weg, zodat Spaarndam „één groot tehuis voor ouden van dagen" aan het worden is", zo klaagde men. Bo vendien was men niet optimistisch ge stemd over de wyze waarop het sanerings plan Spaarndam zal worden uitgevoerd De vrees werd namelijk gekoesterd, dat daarbij te weinig rekening zal worden ge houden met de wensen en verlangens van de Spaarndammers en dat de plannen teveel afgestemd zullen zijn op de toe standen, die in een grote stad heersen. Met name is men bang dat de huren van de straks te bouwen huizen tengevolge van de dure bouwgrond voor Spaarndam mers weinig aantrekkelijk zullen zijn. Bij de behandeling van de ingekomen stukken deelde de voorzitter, de heer C. Stapel jr., mede, dat van het hoog heemraadschap „Rijnland" bericht was ontvangen dat op korte termijn verbete ringen aan de Boezembrug en de Kolk- brug zullen worden aangebracht, waar door aan de wensen van het wijkcomité tegemoet zal zijn gekomen. Het wijkcomité had het hoogheemraadschap bij herhaling erop gewezen, dat de openingen in de brugleuningen van bedoelde bruggen ge vaar opleveren voor kinderen, die er ge makkelijk doorheen kunnen vallen, het geen ook verscheidene keren is gebeurd. Naar aanleiding van het door de heer C. van Reijendam uitgebrachte verslag over 1957, 'bracht de voorzitter in herinnering dat op 31 maart een bespre king plaatsvond met de Haarlemse wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. A. Happé, en verscheidene raadsleden over het sa neringsplan Spaarndam en de daartegen opgestelde bezwaarschriften. „Gelet op de bezwaren, die van verscheidene zijden tegen dit plan naar voren zijn gebracht, zou het wenselijk geweest zijn, indien de gemeente van te voren meer voeling met het wijkcomité had gehouden. Overigens was de bespreking daarom al prettig om dat wij bij die gelegenheid voor het eerst kennis konden maken met raadsleden, die wij nog nooit in Spaarndam hebben ge zien", zo merkte de heer Stapel op. Met betrekking tot het thans bekendge maakte tracé van de rijksweg beoosten Haarlem was de voorzitter van oordeel dat ook Spaarndam van deze weg veel orofijt zal hebben. Hij hoopt echter dat de beweegbare brug over het kanaal C geen vaste openingstijden zal krijgen, hetgeen van ongunstige invloed zou zijn op het verkeer te water uit en in de richting Spaarndam. De heer J. P 1 a s vestigde de aandacht op de ondiepe gedeelten in het IJ bij Spaarndam, waar herhaaldelijk schepen aan de grond raken. Zelfs in de afgebaken de vaargeul lopen dikwijls schepen die van het zijkanaal B gebruik maken, in de bagger vast. Het uitdiepen van bedoelde wateren zou volgens spreker zeer gewenst zijn. Smalende dorpsgenoten De heer P. N o o y vroeg of aan de leeg staande pastorie van de Hervormde kerk aan de Pol reeds een bestemming is ge geven. „Dit huis staat nu al maanden leeg en nog steeds is niet. bekend of het weer bewoond zal worden", zei hij. Spreker vond deze toestand in de huidige tijdsom standigheden waarin men overal, ook in dam spreekt men er tenminste hoe langer hoe meer in smalende bewoordingen over" aldus de heer Nooy. De voorzitter antwoordde dat men het nog niet over de koopsom van dit huis eens is: De bedoeling is dat er mettertijd een viertal bejaarden een onderdak zal krijgen. De heer Nooy bracht onder de aandacht dat de oorzaak van deze vertraging ge zocht moet worden in het feit, dat de nieuwe brug wat lager van bouw is dan de oude, waardoor minder schepen dan vroeger er onder door kunnen. Een grote verbetering zal de elektrificatie van de brug zijn. die over een klein half jaar tot stand zal komen. Dan zal de brug door één man automatisch bediend kunnen worden in plaats van door twee brugwach ters met handkracht zoals thans het geval is. De voorzitter was van oordeel, dat ondanks de vele wensen en verlangens die er onder de bevolking van Spaarndam le ven, niet uit het oog mag worden verloren dat er in Snaarndam in de laatste jaren veel goeds tot stand is gebracht. ..In een besloten dorpsgemeenschap als Spaarn dam nu eenmaal is vergeet men wel eens de moeilijkheden, waarmede het bestuui van een grote gemeente, vooral in de hui dige omstandigheden, genaard gaat. De fi nanciële beperkingen, die het gemeente bestuur zich moet opleggen, vinden overal hun terugslag, ook in Spaarndam", aldus de heer Stapel, die er echter op wees dat dit niet wil zeggen dat het wijkcomité niet attent dient te blijven, dat de belangen van Spaarndam en zijn bewoners zo goed mogelijk behartigd worden. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing wegens periodiek aftreden van de voorzitter, onder-voorzitter en secretares se van het wijkcomité werden in deze functies herkozen onderscheidenlijk de heer C. Stapel ,'r„ de heer M. Meijers en mevrouw C. Bouwens-Muijlwijk. Op maandagavond 28 april houdt de Bloemendaalse Reddingsbrigade haar jaarlijkse voorjaarsvergadering in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen. De agenda vermeldt, onder meer bestuursverkiezingen, omdat de voorzitter, de heer J. G. de Vries, zich we gens drukke werkzaamheden genoopt zag af te treden. Voorts zijn aan de beurt van aftreden de heren L. Oostinga, penning meester, W. F Hoek, commissaris en G Schuitemaker, die zich echter hierkies- baar hebben gesteld. Op de jaarvergadering van de algeme ne woningbouwvereniging „Bloemen- daal Noord", die zoals wij reeds hebben vermeld, op vrijdagavond 25 april in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe- mendaal zal worden gehouden, zal de heer J. G. de Vries, na het huishoudelijke ge deelte. een causerie houden over het werk van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, waarna de film van de jeugdbrigade zal worden vertoond. Twee jaar. De rechtbank te Amster dam heeft een 32-jarige weduwe uit Bus- sum wegens doodslag op haar kind direct na de geboorte, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De officier had drie jaar geëist. Zondag hield de Jeugdrijvereniging „Fit" dressuurwedstrijden in het Kennemer Rij- centrum te Haarlem. De ontmoeting was de vijfde in de serie van zes. De heer Zoetman had een moeilijke dressuurproef ontworpen, die aan de deelnemers met een uitgebreide toelichting was toegezonden. Om ieder een gelijke kans te geven, reden de gevorderde deelnemers de dressuurproef, die ongeveer zes minuten duurde, allen op hetzelfde paard, n.l. Brunette. De uitslagen waren: Gevorderden: 1. Ella Piccardt, 2. José van der Laan, 3. Monique van Tetering, 4. Ger- rit Jan Posthumus, 5. Marion Meyer. Minder gevorderden: 1. Walter Bijleveld bp Quick Silver, 2. Bram Lucieer op Panda, 3. Lisa Wijsman op Sauda, 4. Babs Vette- winkel op Panda, 5. Wilma Laan op Panda. Nieaws in het hort 99 '99 De dilettanten-operettevereniging „Diogé" had voor de voorstelling, die zij maandag in de Stadsschouwburg te Haarlem heeft gegeven, een keuze gedaan uit haar reper toire. Men heeft weer eens zijn krachten aan een opvoering van de operette „1001- Nacht" gegeven, die zich nu al meer dan vijftig jaar heeft kunnen handhaven. Zij kwam in de plaats van de operette „Indigo" waarmede Johann Strauss zich in 1871 aan de wereld als operette-componist voor stelde. De librettisten Leo Stein en Carl Lindau zagen een mogelijkheid om met een nieuw libretto deze operette te transfor meren tot een aantrekkelijker theaterwerk, tot een sprookjesspel met een geheel nieu we geschiedenis, waarbij de muziek van Strauss behouden bleef. Die omzetting ge beurde in 1906 en zij bleek een succes te zijn. „Diogé" heeft zich met de nieuwe op voering weer voor een zeer veeleisende taak gesteld. Er is een belangrijk show element in de operette opgenomen en de muziek vraagt eigenlijk om een vertolking van eersterangs beroepskrachten. Maar niettegenstaande deze krasse voorwaarden heeft „Diogé" verdienstelijk werk kunnen leveren. Met uitzondering van het decor voor het tweede bedrijf, dat alle oosterse sfeer miste, konden de toneelaankledingen zeker voldoen, behoudens dan het weer barstige vaartuigje, dat in erg ondiep „water" aan de grond liep. In de rolbezetting was, vergeleken bij de voorgaande opvoering, wei een grote verandering gekomen. De schone vertelster Leila werd nu gespeeld door Suze Spoelder. die een toonbeeld gaf van vrouwelijke op rechte liefdesgenegenheid en trouw en van zelfrespect. Nico Boer wist in zijn doublure- rollen van Vorst Suleiman en visser Mos sou een waardige indz-uk te maken. De figuur van Eddin, de secretaris, werd nu uitgebeeld door Jaap Kaan, die het er op aanstuurde in deze doorgaans nogal serieus gestemde operette vrolijkheid, soms kluch tigheid te brengen. Hij werd hierbij in dezelfde geest terzijde gestaan door Bep Steenkist, die een vlotte Weense Wally te zien gaf. Kick Steenkist wist zich als de handige en lepe tovenaar Ormoetz ver dienstelijk te maken. Op een ongeveer ge lijk niveau werden er nog enkele kleinere rollen gespeeld. Onder de figuranten waren een paar indrukwekkende negers, een flinke verzameling aantrekkelijke harem vrouwen. odalisken en ook nimfen als bij zondere verschijningen in de fantasiedroom van de vorst Suleiman. Niet alle danseresjes van het ballet toon den in gelijke mate de gewenste bewegings- beheersing, maar dit nam niet weg, dat zij met haar optreden aantrekkelijke inter mezzo's gaven. Henk Steenkist leidde de opvoering slagvaardig en het orkest was een goede steun voor de solisten en de koren, die met hun zang vaak een zeer behoorlijke indruk konden maken. Warme bijval, veel bloemen en hartelijke woorden gaven uitdrukking aan de voldoe ning. die de opvoering had kunnen wekken. P. Zwaanswijk Damtitel Kennemerland Zowel Th. Tielrooy als H. v. d. Vossen, de twee jongste deelnemers aan de finale van het toernooi om de persoonlijke dam titel van Kennemerland, wisten in de vijf de ronde hun partij tot winst te voeren. Tielrooy dwong zijn tegenstander H Beliën in een lange vieugelopsluiting. welke na handig manoeuvreren en fijne berekening aan eerstgenoemde zoveel voordeel opleverde, dat hij reeds voor de eindspelfase tot winst kwam. H. v. d. Vossen speelde een uitstekende positie- nartij tegen J. Drayer. De positie van v d. Vossen was tot in de perfectie bere kend. zo zelfs, dat Drayer een schijf moest offeren om te kunnen doorspelen. Een be kwame afwikkeling bracht de volle winst bii v. d. Vossen. H. J. v. Berk kan maar niet tot winst komen. In zijn partij tegen H. Schuringa voerde hij een fraaie damcombinatie uit, doch in zijn overmoed liep hij daarna zelf in een combinatie, met als resultaat remi se. De partij A. de JongJ. H. Meure be landde in het flankspelgenre, waarbij we derzijds veel aandacht werd besteed aan de positie. Wegens het sluitingsuur moest de partij worden afgebroken De stand maakt remise waarschijnlijk. Met een score van 9 uit 5 is Tielrooy in bereik van de titel gekomen. Hij wordt gevolgd door H. v. d. Vossen met 7 uit 5. Vrijdag 25 april wordt in „Die Raeck- se" de 6de ronde gespeeld. WASHINGTON (Reuter) Premier Macmillan van Groot-Britannië en presi dent Eisenhower zullen op 9 en 10 juni in het Witte Huis wereldvraagstukken be spreken, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Volgens de bekendmaking zal Macmillan op 10 juni een rede uitspreken in de John Hopkins universiteit te Balti more en op 8 juni een rede houden in de De Pauw universiteit te Greencastle. Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft tegenover verslaggevers gezegd de verklaring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd ovei de Russische weigering om met de drie westelijke ambassadeurs tegelijk overleg te plegen een goede weergave van de toe stand te vinden. Washington is over de kwestie zelf nog met Londen en Parijs in bespreking. Jazz. Op 25 april zijn The Dixieland Pipers uit Den Haag de gasten van de Haarlemse Jazz Club. De „Midgtown Jazz Band" opent de bijeenkomst, die zoals ge woonlijk in dansschool Schroder wordt ge houden. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Onderwijs, lichamelijke opvoe ding en sport, jeugdzaken, kunstzaken en vreemdelingenverkeer, de heer* D. J. A. Geluk, zal donderdag geen spreekuur houden. Hervormde Vrouwendienst. Vanavond belegt de Hervormde Vrouwendienst Over veen in gebouw Irene, Elswoutlaan. Over veen een bijeenkomst, waar ds. A. J. van Rhijn, Nederlands Hervormd predikant te Haarlem iets zal vertellen over zijn werk in de gevangenis. Na de pauze bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. Kapwedstrijd. Op de internationale kapwedstrijden om de Gouden Tulp te Amsterdam heeft de heer J. F. Geijsberts uit Haarlem de zesde prijs behaald. Jubileum. Bij de n.v. Paul C. Kaiser te Rotterdam is de heer J. Barendregt uit Haarlem door de directie gehuldigd ter ge legenheid van het feit, dat hij 25 jaar ge leden in dienst van de vennootschap is ge treden. De heer Barendregt ontving de zil veren Paula-medaille, alsmede het tradi tionele geschenk onder couvert. De jubila ris is als vertegenwoordiger aan het bij kantoor Plaarlem verbonden en is werk zaam in de provincie Noordholland. Hersenschudding I. Maandagmiddag is de vijfjarige Elisabeth Blok uit de Slachthuisstraat in Haarlem met haar autoped tegen een juist passerende auto opgereden. Zij werd met een hersenschud ding naar de Mariastichting gebracht. Hersenschudding II. Een 49-jarige veehouder uit Haarlem raakte in de afge lopen nacht bij het Delftplein in Haarlem- Noord, na tegen een stoeprand te zijn ge reden. de macht over het stuur van zijn bromfiets kwijt. Hij moest met een her senschudding in de Deo worden opge nomen. Hersenschudding III. Op de Leidse straat in Hillegom is maandagmiddag na bij de steenfabriek een jongen uit Lisse tegen een auto opgelopen. Hij moest met een hersenschudding en een beenbreuk in een Haarlems ziekenhuis worden op genomen. Op 76-jarige leeftijd is in het Diacones- senhuis in Haarlem overleden de heer J. O. Vermeer uit Hillegom, die in het ge meenschapsleven jarenlang een vooraan staande plaats heeft ingenomen. Als lid van de A.R.-partij heeft hij van 1920 tot 1953, met een kleine onderbreking in de oorlogsjaren, deel uitgemaakt van de Hil- 1 'gomse gemeenteraad. Van 1931 tot 1941 fungeerde hij als wethouder. In de Haarlemse Concertzaal had maan dagavond een concert plaats, dat gegeven werd door het rooms katholiek gemengd koor Haarlem onder leiding van Ger. de Barbanson en door het harmoniekorps „Crescendo" uit Spaarndam met H. T ak ker als dirigent. Bovendien werd mede werking verleend door het meisjeskoor „De Krekeltjes". Het gemengd koor openbaarde in een vijftal nummers een goede verhouding van de partijen en een frisse, zuivere klank. Bovendien zong men op een lenige manier en met inachtneming van passende nuan ceringen. De prestaties van het ensemble culmineerden in een fraai a capella motet van de zestiende-eeuwse polyfonist Jacob van Berchem en in drie geestelijke liede ren voor alt, koor en begeleiding, van Mendelssohn, waarin de altpartij ver dienstelijk door Gré Donker werd ge zongen. De pianopartij werd voortreffe lijk gespeeld door de heer Van Waasdorp, die ook het kinderkoor met smaak bege leidde. De Krekeltjes zongen eenvoudige eenstemmige en tweestemmige liedjes en verrasten daarbij door een bekoorlijke, on geforceerde klank. „Crescendo" is blijkbaar bezig zich als harmoniekorps gunstig te ontwikkelen. Wel had het korps aanvankelijk moeite om een goed klankevenwicht te vinden, wat te merken was aan een geforceerde, dus te schrille klank van het hout en een minder goede stemming van het kleine koper. In het tweede nummer werd het al geleidelijk beter, maar hier „in „Spring- rei" uit de „Zeeuwse reien" van Morks) waren ritmische zwakheden te constateren. Na de pauze, met een voortrekkelijk stuk van Thiry en met de fraaie „Ciaconna antiqua" van Gerard Boedijn, kwam men tot prestaties op een zeer redelijk peil. Goede muziek zij hoeft daarom niet uitermate moeilijk te zijn helpt daaren boven altijd het effect te verhogen. Maar wij kregen nu oók de indruk, dat men de klankverhouding, die de zaal verdragen kan, nu tamelijk meester was. „Crescendo" besloot zijn aandeel van het programma met de uitvoering van een bewerking van Handels beroemde Largo uit de opera „Xerxes". Ik mag lijden dat bij een volgende ge legenheid ook eens getracht wordt koor en orkest te laten samenwerken Er is voor dergelijke comhinaties wel iets pasklaar ts vinden. Anders kan het de moeite lonen een bestaande begeleiding voor harmonie orkest te bewerken. Dat lijkt mij wel iets voor de kundige harmoniedirecteur H. Bakker. Jos. de Klerk Op de leeftijd van vijfenzeventig jaar is te Haarlem overleden mevrouw C. de Klerk-Out, vroeger een bekende figuur in zwemkringen te Haarlem. Zij was onder meer lid van de Haarlemse Reddingsbri gade en van de Haarlemse Zwem- en Wa terpoloclub „De Waterratten" en nam aan diverse acties deel. Ook was zij een actief lid van het Rode Kruis en van de Haarlemse Ongevallendienst. Mevrouw De Klerk heeft diverse reddingen verricht, zelfs op gevorderde leeftijd. Tijdens de oorlogsjaren heeft zij onder meer twee meisjes uit het Zuider Buiten Spaarne ge haald. De Haarlemse Reddingsbrigade, waarvan zij van de oprichting af lid was, heeft haar tot erelid benoemd. Vrijdagmorgen, na aankomst van trein 11.34 uur, zal haar stoffelijk overschot te Westerveld worden verast.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7