Heroriëntering in het jeugdwerk is dringend noodzakelijk Poppentheater op zolder Krentenbrood voor burgemeester IJmuidenaar gaf verklaring af, waarop Renate-onderneming steunde méér kracht véérkracht EXPO EXTRA TREINEN Aanklacht overwogen tegen P. Visser wegens valsheid in geschrifte A. van Moock tot speeltuinleiders Jubilerend muziekkorps van Leger des Heils Oude urnen gevonden L. J. Kappert gaat op 29 april N.S. verlaten Studenten zwommen in het Sportfondsenbad Nieuw Guinea-expositie NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS Ds. A. J. van Rhijn sprak over gevangeniswezen Nieuwe aanwinst van de Koninklijke Bibliotheek Amsterdamsche Droogdok goed van orders voorzien Economisch-geologische onderzoekingen op Nieuw Guinea Padvinders vieren St. Jorisdag Viering Koninginnedag Kerkelijk Nieuws Bloembollenreiziger uit Hillegom in Londen overleden UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 23 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het gaat met de jeugdbeweging in ons land over alle linies bergafwaarts. De belangstelling voor het jeugdwerk slinkt zienderogen en talrijke jeugdorganisaties boeken een voortdurend ledenverlies. Het jeugdwerk is een instituut geworden, waarin nauwelijks iets te bespeuren valt van de inspirerende invloed, die de jon geren van vóór de oorlog op de ouderen hadden. De leiders in de jeugdbeweging moeten zich een gans andere methodiek eigen maken dan die, welke zij tot nu toe traditioneel hebben toegepast: de jeugd moet weer tot scheppende arbeid ge bracht worden, het contact tussen leider en jeugd moet tot stand komen langs de weg van het elkaar willen begrijpen, waardoor beiden geïnspireerd worden. Deze manier van werken vereist van de jeugdleiding een volkomen nieuwe instel ling. Daar is geen recept voor: in eigen kring, in groepsdiscussies en door scho ling en nog eens scholing moet de jeugd leider zichzelf deze instelling eigen ma ken. Dan zal hij niet meer de begeleider zijn van zijn groep maar de werkelijke leider en zal hij niet meer naast zijn groep lopen maar daar midden in". Dit zei de heer A. van Moock, ambte naar voor jeugdzaken van de gemeente Haarlem, in zijn toespraak die hij dins dagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg in Haarlem voor bestuur ders en leiding van het Haarlems Speel tuin Verbond heeft gehouden. De heer Van Moock was van mening dat de jeugdbeweging in ons land en zover hij kon beoordelen is dat ook in het buitenland het geval na de laatste oor log in een impasse geraakt is. De kreet uit de dertiger jaren „Een plaats voor de jeugd!" zou voor onze tegenwoordige tijd opnieuw kunnen gelden. De spreker wees op de inspirerende invloed, welke voor oorlogse jeugdbewegingen als de rooms- katholieke meisjesorganisatie „De Graal",' de Christelijke Jonge Mannen Vereniging en andere op de ouderen had den. Zij waren de drijvende krachten, een klaroenstoot tegen de burgerlijke maat schappij. In de jeugdbeweging van nu valt daarvan maar weinig meer te bespeu ren. Ook in de politieke organisaties wordt steen en been geklaagd over het gebrek aan belangstelling bij de jongeren: „de politieke vergaderingen lijken meer op be jaardensociëteiten dan op bijeenkomsten waar de oudere en jonge generatie ver- enigd moeten zijn in het streven naar de verwezenlijking van dezelfde idealen". De heer Van Moock was van oordeel dat een heroriëntering in de jeugdbeweging dringend noodzakelijk is. Hij wees op de nieuwe methodiek bij het onderwijs, wel ke zich hoe langer hoe meer baanbreekt. Daartegenover stelde hij de inrichting, werkwijze en attributen, die bij tal van speeltuinen nog precies zo zijn als dertig jaar geleden. „Maakt u los van de tra ditie in het clubwerk. Laat de kinderen eens vrijuit hun gang gaan dan komen ie er vanzelf toe iets te maken dat van hen zelf uitgaat, wat voor hun geestelijke vor ming van veel grotere waarde is dan het figuurzagen langs een lijntje". De spre ker gaf toe dat deze methodiek veel meer van de leider of leidster zal eisen dan tot nu toe het geval is, maar hij achtte deze andere werkwijze en instelling tegenover het jeugdwerk de enig juiste manier om de weg tot de jeugd te hervinden. Vakantiespelen Na de inleiding van de heer Van Moock, die met grote aandacht door de aanwezi gen was aangehoord, lichtte de heer J. Martens als voorzitter van de vakantie commissie van het Haarlems Speeltuin ADVERTENTIE Elke J morgen door de In Krasnapolsky in Amsterdam is met een jubileumfestival de tiende verjaardag van het nationaal muziekkorps van het Le ger des Heils, dat sedert zijn installatie in 1948 bekendheid, ook in het buitenland, verwierf onder leiding van de kapelmees ter Bernard Verkaaik. Het jubilerende korps voerde een groot aantal geestelijke muzieknummers uit tij dens het festival. De algehele leiding be rustte bij „commisioner" R. Ahlberg en zijn echtgenote, territoriaal leider van het Leger- des Heils in Nederland. In Emmen zijn maandag door medewer king van het archeologisch-geologisch in stituut in Groningen bij het in aanbouw .ijnde bejaardencentrum „Heidehiem" vijf urnen gevonden, welke vermoedelijk dateren van de vijfde eeuw voor Christus. Op het terrein werden vorig jaar, even eens bij de graafwerkzaamheden voor het gebouw, enige urnen gevonden, zodat bij het graafwerk voor de aanleg van de riole ring de uiterste nauwkeurigheid in acht werd genomen. De urnen, drie grote en twee kleine, zijn volkomen gaaf. Verbond enige programmapunten van de komende vakantiespelen nader toe. De vakantiespelen zullen dit jaar in het licht staan van het twintigjarig bestaan van het Haarlems Speeltuin Verbond. Zij worden op 21 juli evenals vorig jaren met een attractief feest voor de speeltuinjeugd geopend. Een nieuw onderdeel van de spe len is de tienkamp voor jongens van tien tot en met veertien jaar. Naast de zeep kistenraces, die vorig jaar voor de eerste keer werden gehouden en een enorm suc ces opleverden, komen er autopedraces voor jongens en meisjes van zes tot tien jaar. Groot bloemencorso Het hoogtepunt van de vakantiespelen belooft het bloemencorso te worden, dat op woensdag 13 augustus kleur en fleur in de Haarlemse straten zal brengen. Elke speeltuin zal een praalwagen voor zijn re kening nemen, die liefst door de kinderen zelf naar eigen smaak en fantasie ver sierd moet worden. De dienst Hout en Plantsoenen heeft reeds toegezegd voor bloemen te zullen zorgen, ook een aantal kwekers uit Aalsmeer zullen op deze wij ze hun medewerking verlenen. Het ligt in de bedoeling dat het bloemencorso 's mid- dag$ om twee uur van het Phoenixterrein zal vertrekken en voorafgegaan door ver sierde scooters, een muziekkorps en vlag- gedragers zich via de Parklaan, de Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt en vervolgens langs de Jansstraat naar Haarlem-Noord zal begeven, waai de optocht in de Zaanenlaan ontbonden wordt. De heer Martens was van mening dat van dit bloemencorso een grote propagan distische werking voor het Haarlemse speeltuinwerk kan uitgaan. Tot besluit van de avond gaf de jeug dige poppenspeler Ruurd Sannes een voor stelling van het sprookje „Assepoes", waar mede hij zelfs de volwassenen onder de aanwezigen van het begin tot het eind wist te boeien. Op dinsdag 29 april des morgens om 10.30 uur zal de adjunctcommies L. J. Kap pert, Emmaplein 44 rood te Haarlem op het station Haarlem officieel afscheid ne men van het personeel der N.S. na on geveer 42 dienstjaren. Dit is natuurlijk niets bijzonders doch wel bijzonder is dat deze ambtenaar zoveel heeft gedaan voor het culturele leven en zich een internatio nale naam heeft verworven. Hij is name lijk de grondlegger van de internationale muziekconcoursen in Nederland. Zijn eer ste internationale muziekconcours heeft hij georganiseerd in Hillegom en daarna volgden Almelo, Aalsmeer, Oosterbeek. Gouda, Tegelen, weer Hillegom en Kerk- rade. Kerkrade is wel het grootste ge weest met 97 orkesten uit zeventien lan den. Verder is hij zeer bekend geworden door het samenstellen van concerttour nees in Nederland voor buitenlandse or kesten. Ook is de heer Kappert vaak met buitenlandse orkesten opgetreden voor al le radioverenigingen. Naast deze hobby op het gebied van het organiseren van mu ziekfeesten organiseerde hij ook grote feesten zoals bijvoorbeeld een tiendaags feest in Zwolle. Ook in Haarlem is hij geen onbekende al woont hij hier pas drie jaar en gekomen van Hillegom. Wij herinne ren ons ook nog drie feesten in Haarlem welke door zijn initiatief tot stand kwa men, namelijk: de Limburgse dag nu vier jaar geleden, de grote muziekdag nu .drie jaar geleden en de grote Twentse dag van het vorig jaar. Voorts had hij een belang rijk aandeel in de organisatie van het gro te bloemencorso in de bollenstreek. Na het grote succes van het eerste corso kwa men anderen zijn plaats innemen en hij ontwierp toen het beroemde kindercorso. In het Sportfondsenbad in Haarlem werden dinsdagavond buiten-interacade miale zwem- en waterpolowedstrijden ge houden. Aan deze wedstrijden werd deel genomen door studenten uit Delft (DSB). Utrecht (USR); Rotterdam (RSG); Leiden (CAT) en Amsterdam (USA). Wageningen liet verstek gaan. Bij de zwemwedstrijden behaalde DSB twee punten voorsprong op USR. maar DSB moest in de waterpolowedstrijden do eer a- r USR laten, zodat de eindstano werd USR 77 pnt.; DSB 74 pnt.; USA 48 pnt.; RSG 30 pnt.; CAT 4 pnt. De voornaamste uitslagen waren: 100 meter schoolslag heren: 1. Mortel (DSB) 1 min. 28.6 sec.; 2. Niipjes (RSG) 1 min. 29.» sec.; 3. Rentenaar (USA) 1 min. 35 sec.. 331/3 meter schoolslag dames: 1. Mej. Breek (USR) 32.6 sec.; 2. T. Commijs fUSA) 33.5 sec.; 3. J. van Knegten (USR) 37 sec. 100 meter vrije slag heren: 1. Vogel (DSB) 1 min. 6 sec.; 2. G. Öudenga (USR) 1 min 19.8 sec.; 3. H. Oudenga (USR) 1 min. 16 sec. 33 1/3 meter rugslag dames: 1. Me.]. Paauw (USR) 30.3 sec.: 2. E. Pistoor (USA) 30.4 sec.; 3. mej. Breek. 31.9 sec. 100 meter rugslag heren: 1. P. Fuyk- schot (DSB) 1 min. 17.2 sec.; 2. Oudeng (USR) 1 min. 29.1 sec.; 3. Rentenaar (USA) 1 min. 31.8 sec. 33 1/3 meter vrije slag dames: 1. Mej. v Knegten (USR) 28.5 sec.: 2. mej. Pistoor (USA) 28.9 sec.; 3. Mej. Breek (USR) 32.2 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1. DSB 1 min. 6 sec.: 2. USR 1 min. 10.5 sec.: 3. USA 1 min. 17.6 sec. 3 x 50 meter wisselslag oslafette dames- 1. USR 1 min. 31.8 sec.; 2. USA 1 min. 38 5 S6C. 5 x 50 meter vrije slag heren: 1. DSB 1 min. 38 sec.; 2. USR 1 min. 39.1 sec.; 3. USA 1 min. 46.2 sec. Uitslagen waterpolowedstrijden: RSG— USR 0-4: USA—DSB 0-3: USA-USR 0-1: RSG—DSB 0-3; RSG—USA 0-3; DSB— USR 1-2. In het etnografisch museum in Delft zal van 1 juli tot 1 oktober een tentoonstelling over Nieuw-Guinea worden gehouden. Be halve voorwerpen uit eigen bezit zullen et nografica worden geëxposeerd uit collec ties van zes of zeven Nederlandse verza melaars De heer Van Straeten uit Brus sel die een der mooiste particuliere ver zamelingen etnografica in Europa bezit, zal belangrijke voorwerpen afstaan. ADVERTENTIE Een rustig bezoek aan de met op 27 april en verder 4, II, 15, 18, 25, 26 en 27 mei PRIJS: van Haarlem f 15.30 inclusief treinreis 2e kl. toegang Expo, 2x tram of bus in Brussel. Folder bij de stations of erkende reisbureaux Op een bijeenkomst van de Hervormde Vrouwendienst te Overveen heeft ds. A. J. van Rhijn dinsdagavond in gebouw „Irene" aan de Eiswoutslaan te Overveen gesproken over zijn arbeid in de Haarlem se gevangenis, waarvan hij sedert 1^)47 de geestelijke verzorger is. Ds. Van Rhijn gaf een historisch overzicht van het gevange niswezen en deelde mee, dat het in 1612 nog zo was, dat er geen selectie werd toe gepast; wèl was er een rasphuis voor de mannen en een spinhuis voor de vrouwen, maar verder zat rijp en groen bij elkaar. In Haarlem was in de Tuchthuisstraat het verenigd Huis van Arrest en Provoost ge vestigd. Omstreeks 1830 was er geen kunstverlichting en de gedetineerden zaten in de winter van des middags vier uur tot des ochtends acht uur in het donker. Om streeks 1843 begint men eraan te denken de gedetineerden ontwikkelingskansen te bieden, welk werk werd opgedragen aan een ontslagen gedetineerde, die daarvoor 1,75 per week ontving! Aan het einde van de negentiende eeuw ging men over tot cellulaire opsluitingen; in Haarlem zijn in alle .tweehonderd cellen een radio-aansluiting aangebracht. In de jaren 1948-1949 kwam eindelijk, door de er varingen tijdens de tweede wereldoorlog opgedaan, de eerste doorbraak wat het cel lulaire systeem betreft. Na de bevrijding kwam er dank zij de commissie-Fick een grote verandering in het gevangeniswezen en werd er de mogelijkheid geschapen voor cellulair of gemeenschappelijk ver blijf der gedetineerden en in de diverse gevangenissen in verschillende plaatsen in Nederland kregen zij gelegenheid een vak te leren. Ook aan ontspanning wordt thans veel meer aandacht gewijd dan vroeger. Ds. Van Rhijn die ook de menselijke kant van zijn arbeid sterk naar voren liet komen, vertelde na de pauze nog het een en ander over zijn ervaringen tijdens de kerkdiensten, het ochtendspreekuur en cel- bezoeken opgedaan. Elke zondagmiddag wordt een kerkdienst gehouden en de ge detineerden genieten thans een betrekke lijke vrijheid, waardoor het leven voor hen veel draaglijker is geworden dan in vroeger tijden. Dezer dagen heeft in de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag een korte plech tigheid plaats gehad, waarbij de schrijver Claude Aveline, die op uitnodiging van de „Alliance frangaise" lezingen in ons land houdt, betrokken was. Ir. L. J. Koop man. die aan de Koninklijke Bibliotheek een zeer grote en mooi verzorgde collec tie Franse litteratuur heeft geschonken en nog steeds voortgaat deze aan te vullen, heeft het bezoek van de heer Aveline aan gegrepen om een volledige verzameling van diens werken in kostbare banden aan te bieden. Dit geschiedde in tegenwoordig heid van de schrijver en van de Franse ambassadeur. Bouw van vijfde dok 10 miljoen De uitbreiding van de huidige outillage met een vijfde dok in het westelijk haven gebied van Amsterdam zal de Amster damsche Droogdok Maatschappij onge veer 10 miljoen kosten en men wil trach ten deze zoveel mogelijk uit eigen midde len te financieren. Hoewel de liquiditeit van de maatschappij op het ogenblik schitterend is, blijft de vraag of men hier in zal slagen. De gedeeltelijke uitkering van het dividend over 1957 in aandelen moet dan ook als een soort emissie be schouwd worden. De werf was in het eerste kwartaal van 1958 vrij goed bezet, hoewel iets minder dan in het vorige jaar, toen er een surplus- aanbod aan orders bestond. Het aantal op drachten trekt op het ogenblik weer iets aan en een groot gedeelte van het jaar is een goede bezetting gewaarborgd. Ge tracht wordt nog aanvullende orders te verwerven. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 10 percent in contanten en 10 percent in aandelen. Om aandeelhouders, die minder dan 10 di videndbewijzen bezitten, in staat te stel len deze om te wisselen in aandelen, werd met algemene stemmen een statu tenwijziging, aangenomen, waarbij de uit gifte van onderaandelen van 100,- wordt mogelijk gemaakt. Ook een ande re statutenwijziging, behelzende een ver hoging van het kapitaal van 10 tot 20 miljoen, verkreeg de algehele goedkeu ring van de vergadering. Het volgend jaar zal op Nederlands Nieuw-Guinea een economisch-geologisch onderzoek beginnen, dat van groot belang zal zijn voor het zoeken van een economi sche basis voor dit gebiedsdeel en zijn be volking. Het onderzoek zal worden ver lucht door een speciaal daarvoor in het leven te roepen stichting. Ter bevordering van de samenwerking met Australië is de heer J. A. Beuge van het ministerie van Zaken Overzee en ver tegenwoordiger van Nederland bij de South Pacific Commission, benoemd tot attaché in Canberra. Hij zal eind mei naar Australië vertrekken. In september en ok tober zal voorts een conferentie worden gehouden van Australische en Nederlandse ambtenaren. De nieuwe gouverneur van Nieuw Gui nea, dr. Platteel, zal op 15 juni in Hollan- dia zijn ambt aanvaarden. De padvinders over de gehele wereld vieren vandaag St. Jorisdag, de feestdag van de heilige ridder, die volgens de le gende een draak versloeg om een schone jonkvrouw te redden. Voor de padvinders van het district Haarlem begonnen de feestelijkheden vanmorgen vroeg met een kerkdienst. De padvinders kwamen bijeen' voor ëen wijdingsdiénst in de St. Ba- vo-kerk aan de Grote Markt, die onder lei ding stond van oubaas F. Braaksma. Voor de katholieke verkenners droeg districtsaalmoezenier D. de Wit in de St. Josefkerk aan de Jansstraat een h. mis op. Om kwart over zeven werd op de Grote Markt de vlaggeparade gehouden. Ge tooid met de rode bloem stonden hier wel pen, verkenners en voortrekkers in car ré-formatie rond de nationale en de St. Jorisvlag. Nadat de vlaggen waren gehe sen, werd de wet voorgelezen. De districts commissaris van de katholieke verken ners W. Smit sprak de padvinders toe. Vanavond zullen de verschillende groepen rond kampvuren bijeenkomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de be/nrgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Op de zolder van de Vleeshal ingang aan de Spekstraat zal tot 30 april nog het Poppentheater „Het Kleine Wereld toneel" van Jan Nelissen gevestigd zijn. We vestigen er nog eens de aandacht op, want Jan Nelissen zit daar wel hoog onder de hanebalken, maar het is niet de be doeling dat hij van het. gezelschap der Haarlemmers blijft verstoken. Die moge lijkheid zit er evenwel in. Zijn verblijf was immers tot de 19de geannonceerd. Tot de 27ste april zal men zijn voorstellingen kun nen genieten van Mozarts Bastien und Bastienne". Daarna schakelt hij over op „De koffiecantate" van Joh. Seb. Bach, rvaarvan de foto hierboven de medewer kenden in beeld, brengt. Te 20.30 en 21.30 zijn de poppen op de zolder van de Vlees hal aan het dansen. Daarmee zet hij in Haarlem eer. rude traditie voort. Reeds in de middeleeuwen kende de stad aan het Spaarne een eigen poppentheater. Nelis sen zelf heeft een vast theater in Amstel veen, waar hij binnenkort de beschikking krijgt over een boerderij om er zijn reper toire te spelen, dat in de loop der jaren een reputatie heeft gekregen. Hv beoefent het poppenspel, mag men zeggen, reeds van kindsbeen af. Wat eerst, liefhebberij ivas werd later heilige ernst. Men moet er zijn poppen maar eens op bekijken, die aan de balken van de Vleeshal bungelen. De toewijding, waarmee zij gemaakt zijn, legt getuigenis af van de artistieke zin en het vakmanschap, waarmee Jan Nelissen zijn spel met de poppen bedrijft. Men moet er wel een lange slingerende trap voor beklimmen om dat met eigen ogen vast te stellen. Maar daarvoor be- weegt dit poppentheater zich dan ook op hoog niveau .1 Vandaag heeft bakker Frans C. Bos uit Amsterdam op het tweedaags congres dat de Nederlandse r.-k. bond van bakkers patroons „St. Lucia en Gertrudis" vandaag en morgen in Haarlem houdt, de samen stelling bekendgemaakt van een recept voor een nieuwe broodsoort. Het nieuwe brood is, aldus bakker Bos, bijzonder ge schikt voor degenen, die aan een vermage ringskuur doen en houdt het midden tus sen tarvo en volkorenbrood. Dat was overigens slechts een van de vele punten, die op het grote congres, waaraan zeshonderd patroons uit 't gehele land deelnemen, ter tafel kwamen. Uiter aard besprak men verder nog talrijke klem mende problemen terwijl voorts 111 bro den werden gekeurd om de beste bakker van 1958 aan te wijzen. Het congres begon dinsdagmiddag eigen lijk al want toen arriveerde in Haarlem de „broodrally"waarna men direct over ging tot het overhandigen van een groot krenten- en sucadebrood aan de burge meester van Haarlem-, mr. O. P. F. M. Cremers die zich bijzonder in zijn nopjes toonde met deze onverwachte versnape ring. De verjaardag van de Koningin zal ook dit jaar in Nieuw-Vennep niet in stilte voorbijgaan. Een zeer prettige samen werking vai. de Oranjevereniging en de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmer meer Zuid heeft tot resultaat, dat het feest programma zowel voor volwassenen als voor kinderen iets te bieden heeft. Zoals begrijpelijk is, wil het Oranjeco mité niet afwijken van de traditie om in de zomer de oranjefeesten te organiseren. Feestelijkheden op de verjaardag zelf van de Koningin betekenen immers een extra uitgave voor de kas van de vereniging. On danks dat heeft zij toch gemeend, dit jaar 30 april niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Uit een combinatie van de vijf bestaan de toneelverenigingen is een groep spe lers gevormd, die 's middags en 's avonds opvoeringen zullen geven van het toneel stuk „De vlag op de Toren" van Pieter van der Does. Voor de kinderen zal een film worden vertoond. Bij de keuze liet men zich leiden door het idee om de kinde ren enkele uren van plezier te bezorgen. Het comité heeft gemeend er goed aan te doen 's middags de film tweemaal te doen draaien, zodat zoveel mogelijk alle kinde ren van deze gelegenheid kunnen profite ren. De toneeluitvoering zal 's middags ook toegankelijk zijn voor de kinderen, die de lagere school hebben doorlopen. Invaliden, die niet over vervoersgelegen- heid beschikken, en toch gaarne de to neelvoorstelling willen bijwonen kunnen van huis worden afgehaald. Dit geldt ech ter alleen voor de middagvoorstelling. Be langhebbenden wordt verzocht zich en kele dagen van te voren te melden hij de heer P. Bakker. Hoofdweg 1075. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Schiedam C. van der Weele te Leiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Strijen (toez.) C. Boogaard te Noordbergum (Fr.); te Makkum A. Ste- genga kand. te Utrecht. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosduinen (4de pred.pl.) W. Bartlema te Leeuwarden. Benoemd tot vicaris te Boxtel (arbeid steunfonds Protestantisme in het Zuiden) mej. S. R. C. van Kempen, kandidate te Boxtel. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Zoeterwoude M. J. M. Hoogendijk, kandi daat te Pijnacker. Geref. Kerken Beroepen te Zoutkamp A. Segger, kand. te Bentheim (Duitsland). Bedankt voor Leeuwarden-West (3de pred.pl.) P. Heinen te Noordwijk-Binnen voor Harlingen B. J. Aalbers te Bant (N.O.P.) voor Amsterdam (vac. R. C. Harder) A. Broek te Groningen-Noord. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Beverwijk L. E. Oos- terhoff te Ten Post (Gron.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Kornhorn J. M. Visser te Dokkum. Geref. Gemeenten Tweetal te Nunspeet J. B. Bel te Krab- bendijke en P. van der Bijl te Rhenen, van wie laatstgenoemde is beroepen. Tweede prijs. De Nederlandse pianist John Blot heeft de tweede prijs, een bedrag van een kwart miljoen lire gewonnen in het internationale pianoconcours „Alfredo Casella", dat dinsdag in Napels is geëin digd. TIJDENS de behandeling van een kort geding voor de president van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena is gebleken, dat het bestuur van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" over een stuk beschikt van de heer P. Wolf uit IJmuiden, waaruit blijkt, dat deze van de oud-voorzitter der vereniging, de heer P. Visser uit Wijde Wormer, tot tweemaal toe een bedrag van 1000.— heeft ontvangen voor een naar de mening van het bestuur gefingeerde verklaring. In cleze verklaring heeft de heer Wolf gezegd, dat hij aan boord van het goudschip „Renate Leonhardt" was, toen kistjes met goud aan boord werden gebracht. Later heeft de heer Wolf verklaard, dat hij nimmer deel van die bemanning heeft uitgemaakt. Volgens het tegenwoordige bestuur heeft de gehele onderneming van de heer Visser op deze verklaring van de IJmuidenaar gesteund. Het bestuur overweegt thans tegen de heer Visser een aanklacht wegens valsheid in geschrifte in te dienen. Het kort geding, dat voor de president van de Alkmaarse rechtbank diende, was aanhangig gemaakt door het nieuwe be stuur van de bergingsvereniging contra de oud voorzitter, de heer P. Visser. Het be stuur vroe de president om de heer Vis ser te gelasten alle administratieve be scheiden en het eventuele kassaldo van de vereniging aan het bestuur af te geven. De heer Visser, die zonder rechtskun dig adviseur was verschenen en die zich zelf nog steeds als de voorzitter van de vereniging beschouwt, betwistte de recht matigheid van het bestuur. Hij maakte be zwaar tegen het kort geding, waarvoor de materie zijns inziens veel te gecompliceerd is. Hij vroeg verwijzing naar de gewone procedure. Redden wat mogelijk is Het bestuui, bijgestaan door mr. D Sluis uit Alkmaar en mr. W. C. van den Brink uit 's Gravenhage, achtte de zaak urgent. Het wil van de bezittingen redden wat mogelijk is om een faillissement te voorkomen. Er zijn namelijk nog 4000.- te vorderen van de slopersfirma, die de bergingstoren van 400.000.- heeft gekocht voor een bedrag van slechts f 8000.- van de heer Visser. Maandag uitspraak Voorts wil het bestuur op korte termijn tegenover de leden van de vereniging re kening en verantwoording afleggen over de f 4000.- aan kapitaal en de 5000.- aan contributies, waar van niets zou zijn over gebleven. Het bestuur had getracht met de heer Visser een regeling te treffen, maai er viel niets met hem te bereiken, aldus beide raadslieden. De heer Visser ver- In een Londens hotel is vanochtend de 77-jarige heer Alexander Schrijvers dood aangetroffen. Een eerste onderzoek wees uit, dat hij door natuurlijke oorzaken ge storven is. De heer Schrijvers was ge durende de laatste jaren Engels reiziger van de bloembollenfirma Van Zanten en Co. te Hillegom. klaarde hierop, dat hij de bescheiden niet kon overgeven. De president van de recht bank zal maandag uitspraak doen. -Nieuws in het hort Hersenschudding. In de Velserstraat in Haarlem heeft zich dinsdagmiddag om twee uur een aanrijding voorgedaan tus sen een 68-jarige wielrijder en een 17- jarige wielrijder tengevolge waarvan de laatste, een scholier, met een hersenschud ding in de Mariastichting moest worden opgenomen. Bloemendaalse brandweer. Tot onder commandant van de Vrijwillige brandweer te Bloemendaal is met ingang van 1 mei in de vacature van de heer J. Zeepvat be noemd de heer J. van Gelderen, wonende Prins Hendriklaan 123 te Overveen. Opening kleutertuin. De burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers, zal op 9 mei 's avonds om half acht de kleuter tuin van de speeltuinvereniging „Hof van Eden" in Haarlem-Noord openstellen. De speeltuin ligt achter de huizen aan de Mui- derslotweg; de ingang bevindt zich tussen de huisnummers 222 en 224. Voorjaarsinarkt. „Ons Buurthuis" aan de Kampersingel 70 in Haarlem houdt een voorjaarsmarkt op vrijdag 25 april (van 20 tot 22 uur) op zaterdag 26 en zondag 27 april (van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur) en op maandag 28 april (van 19 tot 22 uur). Op deze markt kan men allerlei kin- derkleertjes en produkten van handen arbeid, die gemaakt zijn door de leden van de moederclub en de staf, kopen. Iedere avond is er voorts dansen van 22 tot 23 uur. Ongevallenwet. In het algemeen val len alleen werknemers in dienst van een onderneming onder de Ongevallenwet. Met ingang van 1 mei vallen eveneens onder de werkingsfeer van de Ongevallenwet maat schappelijke werkers en werksters, gezins verzorgsters en kraamverzorgsters, die in dienst zijn van maatsp^anpelijlcé organisa ties, alsmede de w 'chters -in de A.N.W.B.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11