Positie der banken verbeterd .Panda in het Wilde Westen Morgen kans op regen beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I PïÊiïii unetai 'ine Weekstaat Nederlandsche Bank LAMMERSE-HASTER NAAIMACHINES Wereldnieuws TocU ia Uet zo 2 Aandelen Cobra worden 28 april ter beurze genoteerd Versterkte financiële positie bij Heybroek-Zelander Bedrijf Haarlem goed bezet Nederlandsche Bank heft maatregel tegen krediet expansie op Onveranderd prijsindex cijfer levensonderhoud in maart Dornier verwierf verkoops rechten Kolibri-helikopter Discontoverlaging in V.S. Produktie Olveh passeerde de honderd miljoen gulden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Wabo heeft voldoende orders voor 1958 Faillissementen si li I Holl. Melksuikerfabriek boekte goede resultaten Lager dividend Figee Garantieprijs voor suiker en fabrieksaardappelen A" r' In vreemde streken J WOENSDAG 23 APRIL 195 8 De positie van de banken is in de afgelopen week, blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, aanzienlijk verbeterd. Niet alleen zyn zjj erin geslaagd hun voorschotten af te lossen met 68 miljoen, waardoor deze tot beneden 100 miljoen zyn gezakt, maar bovendien is hun saldo nog met 40 miljoen vermeerderd tot byna 400 miljoen. Hiermee staan de banken ongeveer 100 miljoen boven het verplichte gemiddelde der kasreserve, althans volgens de stand van maandag 21 april. De mo gelijkheid is aanwezig dat reeds op de 22ste, toen een nieuwe periode van het „gentle men's agreement" aanbrak, door verdere aflossing van de dure voorschotten een daling in de saldo's van banken is opgetreden. Dit zal echter pas op de volgende weekstaat tot uiting komen. De banken danken hun verbetering in hoofdzaak aan de deviezenaanwas, aan de terugkeer van biljetten en aan het gun stige saldo dat het betalingsverkeer met de staat heeft opgeleverd. Het saldo schat kist heeft, volgens de verwachtingen, een vermindering ondergaan van f 67 miljoen, hetgeen toevallig precies het bedrag is aan schatkistpapier dat het rijk op 15 april heeft moeten betalen. De overige betalin gen zijn dus kennelijk in evenwicht ge weest. De bankbiljetten zijn verder beneden de 4 miljard gedaald. Ditmaal zijn biljet ten ten bedrage van 21,5 miljoen aan de circulatie onttrokken, en daarmee is de biljettenomloop gekomen op 3959 mil joen, hetgeen nog een betrekkelijk hoog niveau is. Volgende week zal de invloed van de ultimo zich weer doen gelden. De aanwas van de goudvoorraad met 56,5 miljoen spruit voort uit de afreke ning in de E.B.U., die thans in de week staat is verwerkt. Uit hoofde daarvan ont ving Nederland 70 miljoen harde va luta. In de post convertibele deviezen komt deze verrekening echter niét tot uitdruk king, want hier valt een daling van 7 ADVERTENTIE WAAROM DUIZENDEN GULDENS UITGEVEN ALS U VOOR.... CENTRALE VERWAR/MUS Binnen 24 uur gereed! Of B R E E S E olTestoot werkelijk voldoetDuizen den bezitters van B R E E S E oliestooi: kunnen O dit bevestigen. Bovendien bespoort U jaarlijks ca. 100gulden op Uw brandstofkosten! Dt BREESE kixl«r« widl U (rrfi TECHNISCH BEDRIJF Jan van Goyenstraat 28 Heemstede - Telefoon 34374 Maandag 28 april zal de eerste dag van verhandeling zijn van de gewone aandej len aan toonder, elk groot nominaal 75, en van de gecombineerde aandeelbewij- zen voor tien gewone aandelen, elk groot nominaal 750, in de n.v. „Cobra" te Am sterdam. Deze heeft een maatschappelijk kapitaal van 24 miljoen waarvan ge plaatst en volgestort f 15.750.000. Op 14 april was de notering van de gewone aan delen op de markt voor incourante fond sen 160 percent. Cobra is een beleggingsmaatschappij, die zich uitsluitend bepaalt tot deelnemin gen in bierbrouwerijen en aanverwante bedrijven. Door het bezit van een meer derheidsbelang in het aandelenkapitaal van Cobra, staat de Heineken's Bierbrou werij Maatschappij n.v. in nauwe verbin ding tot de vennootschap. Cobra is verte genwoordigd in het bestuur van vele brou werijen, onder andere te Leopoldville, Ve nezuela, Alexandrië, Willemstad, Sura- baja, Caïro, Singapore en Nigeria. De structuur van deze maatschappijen is zon der uitzondering gezond te noemen, zo dat de Cobra de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. Haar streven blijft er op gericht belan gen te riemen in bestaande of nieuw op te richten brouwerijen. In verband met de aanvrage tot beursnotering werd een be richt, waaraan het bovenstaande is ont leend, gepubliceerd doo, een groep ban ken onder leiding van de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Onveranderd dividend Heybroek-Zelander n.v. heeft, volgens het jaarverslag over 1957 een saldo exploi tatierekening na reserveringen voor belas tingen behaald van f 1.932.640 (v.j. 1.724.561). De byzondere baten beliepen 78.325 72.990). Na diverse afschrijvingen resteeert een saldo winst van 1.044.223 857.909). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 12 percent over een onveranderd kapitaal van 3.250.000. Aan de diverse belangen wordt 400.00 gedo teerd. In 1957 werd de financiële positie van het bedrijf verder versterkt. De ontwikkeling van de verkooporganisatie en een meer doelmatige bedrijfsinrichting maakten het mogelijk om ondanks een onvermijdelijke kostenstijging een bevredigend rendement te bereiken. Prijsstijgingen deden zich niet of nauwelijks voor. In enkele belang rijke artikelengroepen traden wel prijs^ dalingen op. Hierbij is grote waakzaam heid vereist. De directie gaat uit van het beginsel dat de elektronische markt, evenals de sani taire markt, kwaliteitseisen dient te stellen en dat men als groothandel daarbij een taak heeft te vervullen. Het debiteurensaldo werd onder scherpe controle gehouden. De vorderingen werden b.nnen redelijke termijn voldaan. De fa- br ek in Haarlem was in 1957 steeds voor- zier van voldoende orders. In diverse sectoren van het verkooppro gram na doen de gevolgen van de beste dingsbeperking zich gevoelen. De directie meent, dat onder de huidige omstandig heden g >en voorspellingen kunnen worden gedaan, naar heeft voldoende vertrouwen voor 1958. miljoen waar te nemen. Harde valuta lijkt dus te zijn afgevloeid. De netto deviezenreserve is met f 40 miljoen ver minderd, maar goud en deviezen te zamen zijn uiteraard op hoger niveau gekomen namelijk f 4535 miljoen tegen vorige week 4518 miljoen. Op de geldmarkt is de situatie zaterdag wat kalmer geworden, maar van een ver betering is nog. geen sprake. Wel zijn er geen opvragingen meer, maar de markt blijft nog moeilijk en voorlopig valt niet te verwachten, dat de drie percent no tering voor daggeld gewijzigd wordt. Op 2 september 1957 heeft de Neder landsche Bank in een tot het bankwezen gerichte circulaire medegedeeld, dat zij zich voorbehield om kredietinstellingen, bij welke de kredietexpansie zekere sei- zoenmatige grenzen zou overschrijden, niet meer tot haar faciliteiten toe te la ten dan tegen een rentetarief, dat ten minste 1 percent hoger zou zijn dan het normale. Uit de voorlopige cijfers van de binnen landse kredietverlening in het eerste kwartaal 1958 is thans gebleken dat het volume van deze kredietverlening geen uitbreiding meer ondergaat, maar veel eer neiging vertoont tot contractie. On der deze omstandigheden acht de Neder landsche Bank geen termen meer aanwe zig tot het handhaven van deze maatre gel. Zij heeft daarom besloten die maat regel met ingang van maandag, 21 april 1958, in te trekken. Het prijsindexcijfer van het levensonder houd van hand- en hoofdarbeidersgezin nen, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, vertoonde van medio februari tot medio maart 1958 geen wyziging. Het indexcijfer inclusief de A.O.W. bleef 123 en hel indexcyfer exclu sief de A.O.W. bleef 118. Voor de afzonderlijke groepen van de gezinsuitgaven traden wel enkele wijzi gingen op. "Zo steeg' het' indexcijfer vöö'f voeding van 122 naar 123. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aard appelen, groenten en fruit, terwijl prijs dalingen optraden voor koffie en eieren. Voor „kleding en schoeisel" daalde het indexcijfer van 87 naar 85, hetgeen geheel voor rekening komt van de kleding. Dit houdt verband met de overgang van de winterkleding op de zomerkleding. De zo merkleding is namelijk ten opzichte van de basisperiode 1951 goedkoper dan de winterkleding. De Nederlandse Helikopter Industrie n.v. te Rotterdam en de „Dornier Werke GMBH" te Friedrichshafen zijn overeen gekomen dat Dornier de „alleen-verkoops- rechten" in de Duitse Bondsrepubliek heeft van de „Kolibri"-stuwstraal-heli- kopter der N.H.I. De Amerikaanse „Federal Reserve Board" heeft het voorstel aanvaard om het bankdisconto van een tweetal banken uit het federale reserve-systeem te Boston en Atlanta van 2% tot 1% percent te verlagen. De vorige week hebben vijf an dere banken, eveneens aangesloten bij de Federal Reserve Board, reeds een derge lijke discontoverlaging ingevoerd. ADVERTENTIE Waarom is RENAULT zo goedkoop in gebruik 1. Geringe jaarlijkse waardevermindering 2. Brandstofverbruik minimaal. 3. Weinig reparaties en dan nog snel en goedkoop. 4 Lange levensduur. - Vraagt u eens, geheel vrijblijvend, nadere inlichtingen bij GARAGE DEN HOUT ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 De directie van het Onderling Levens verzekering Genootschap de Olveh van 1879 te 's-Gravenhage meldt in haar jaar verslag over 1957 dat de produktie van het genootschap stijgende bleef en dat deze voor het eerst honderd miljoen gulden overtrof, namelijk f 105.500.000,(v.j. f 97.300.000,De netto-vooruitgang van het verzekerd kapitaal bedroeg bijna 56.000.000,— tegen ruim ƒ61.000.000,— het vorig jaar, hetgeen, in aanmerking nemende de depreciatie van de roepiah, een bevredigend resultaat wordt genoemd. Het verzekerd kapitaal steeg tot meer dan 700 miljoen. Het gemiddeld rendement van alle beleg gingen bedroeg in 1957 4,25 (v.j. 4,14) per cent, waardoor de marge ten opzichte van de voor de premiereserve gemiddeld be nodigde rente steeg van 1,09 tot 1,21 per cent. Het bedrijf van de Olveh in Indonesië werd einde 1957 door de Indonesische re gering „overgenomen". De gevolgen van deze maatregel zullen in verband met reeds getroffen voorzieningen geen na delige gevolgen hebben voor de zaken van de Olveh in Nederland en Suriname. De Olveh in Suriname verheugt zich even eens in een gestadige groei. De Surinaam se portefeuille steeg met 2.190.000,tot 12.750.000,—. Directiewisseling Ford Nederland Tot opvolger van de heer C. G. F. Stenger, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerlegt, is per 1 mei a.s. tot directeur van de Nederlandse Fordfabriek be noemd de heer D. M. Fifer, thans onderdirecteur. Met ingang van dezelfde datum is voorts tot on derdirecteur benoemd de heer B. H. C. Hunte- laar, die reeds meer dan 34 jaar een administra tieve en financiële functie bij de Ford Nederland bekleedt. Duitse benzine goedkoper De Deutsche Shell A.G. heeft met ingang van maandag haar priis van benzine aan de laadsta- tions in geheel West-Duitsland en West-Berlijn opnieuw verlaagd en -wel met een pfennig per li ter. Haar benzineprijs is thans lager dan onmid dellijk voor het uitbreken van het Suezkanaal- conflict. Shell-benzine kost nu, naar gelang van de zone, 61 63 pfennig per liter en super-Shell 68 tot 70 pfennig. Europese „staatscourant" De drie Europese gemeenschappen, de EGKS, de Euratom en de Euromarkt zijn overgegaan tot uitgifte van een soort staatscourant, die alle pu- blikaties zal bevatten die deze drie organisaties krachtens de verdragen, waarbij zij zijn inge steld, moeten uitgeven. Het eerste nummer van het „Officiële blad van de Europese Gemeen schappen" is reeds verschenen. Het «bevat onder meer de stukken, die betrekking hebben op'de stichtingsbijeenkomst van de „Europese Assem blee", die van 19 tot 21 maart in Straatsburg is gehouden. Voorzitter S.E.R. Bij Koninklijk Besluit is op voordracht van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, voor de zittingsperiode van de Sociaal Econo mische Raad, eindigende 31 maart 1960, tot voor zitter van die raad wederom benoemd prof. mr. F., de Vries te Amsterdam. De Sociaal Economi- kché Raa'd had iri zijn vergadering "vari 11 april 1958 zijn instemming betuigd met het voornemen tot deze herbenoeming over te gaan. Het voordelig saldo exploitatierekening bouw over 1957 van de n.v. Bouw- en Han delmaatschappij „Wabo" te Eindhoven heeft 647.871 bedragen (v.j. 1.175.852). Baten uit deelnemingen ad 34.808 (v.j. nihil), bijzondere baten en lasten 21.811 54.011). Na aftrek van algemene kos ten ad 256.214, extra afschrijving op te stichten kantoorpand met dienstwoningen ad 50.000, extra afschrijving op hulp materialen 50.000 en een toevoeging aan de reserve voor bijzondere doeleinden van 50.000 plus belastingen, resteert een winst van 127.386 147.251). Voorge steld wordt een dividend van 7 percent (v.j 6 percent) op een onveranderd kapitaal van 1 miljoen. De bedrijfsbezetting is zeer gunstig ge weest. De orderpositie liep niet achteruit. De deelneming van 50 percent in de Bouwmaatschappij Sillevis n.v. te Para maribo heeft haar eerste resultaten op geleverd. De investeringen in hulpmate rialen, transportmiddelen en bedrijfsin- ventaris beliepen 105.075. De huidige orderpositie is nog voldoen de en ondanks onzekere factoren ziet de directie de toekomst met vertrouwen te gemoet. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. G. v. d. Weijden, glasbewerker, Tuin- laantje 4a te Haarlem. Rechter-commissa- ris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. B. J. de Boer, advocaatt en procureur te Haarlem, Wilhelminastraat 5. J. Veldwijk, echtgenote van N. A. Dup- ker, handelende onder de naam Vrizo Modes, te Haarlem, Gen. Cronjéstraat 56, wonende Molenaerstraat 23. Rechter-com- missaris: mr. N. Reeling. Brouwer en cura tor mej. mr. S. Boekman, advocaat en pro cureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: M. M. CenijnBouwer, zon der beroep, wonende te Haarlem, Wagen weg 40. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet en curator mr. L. Ali Cohen, advocaat en procureur te Haarlem, Baan 37. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van W. G. Wakker, pominstallateur, Oosteinderweg 438 te Aalsmeer. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. ADVERTENTIE DE IDEALE OVERHEMD-BOORD De oronized boord vanKerko, met zijn versterkte punten en zijn speciale voering die 16 uur per dag glad en cor rect blijft zitten. De nieuwe, witte Kerko „Espresso" shirts zijn er mee uitgerust. Deze „Espresso" shirts kosten slechts f 18.50, dank zij rationele produktie. De rug van hoge luchtdruk, die gisteren boven de Noordzee een verbinding vorm de tussen een hogedrukgebied op de Atlan tische Oceaan en een maximum boven Noord-Rusland, verplaatste zich naar het zuidoosten en trekt vandaag over ons land. De wind nam hierdoor af met het gevolg, dat in de afgelopen nacht de temeperatuur tot om het vriespunt daalde. Onder de oceaan beweegt een actieve depressie naar de Britse eilanden. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land uit zuidelijke richting gaan waaien. Op de na dering van de oceaanstoring zal de bewol king toenemen. In verband hiermede ne men de nachtvorstkansen weer af. De kans op regen wordt morgen in de loop van de dag echter groot. WEERRAPPORTEN Donderdag 24 april Zon op 5.26 uur, onder 19.51 uur. Maan op 9.01 uur, onder 00.08 uur. Maanstanden 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 april Hoog water 6.43 en 19.06 uur. Laag water 2.20 en 14.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten en binnenlandheden S 2 d morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. c-5 Den Helder licht bew. nno 6 0,1 Ypenburg licht bew. no 5 0,1 Vlissingen zwaar bew. ono 6 0,1 Eelde licht bew. windst. 2 0,1 Twente licht bew. no 2 0,4 De Bilt onbewolkt no 4 0,1 Eindhoven licht bew. O 4 0,2 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ono 4 0,1 Helsinki sneeuw 0 1 1 Stockholm licht bew. n 0 0 Oslo geheel bew. ozo 5 0 Kopenhagen zwaar bew no 2 0,2 Aberdeen zwaar bew. z 10 0 Londen zwaar bew. ozo 4 0 Amsterdam licht bew. windst. 2 0 Brussel half bew. no 3 0 Luxemburg onbewolkt no 2 0 Parijs licht bew. n 4 1 Bordeaux zwaar bew- nnw 10 0 Grenoble zwaar bew. nw 9 0 Nice zwaar bew. nw 12 0 Berlijn geheel bew. nno 3 9 Frankfort onbewolkt no 1 0 München half bew. ono 2 11 Garmisch P. regen windst. 2 14 Zürich zwaar bew no 6 1 Genève geheel bew. no 7 0 Locarno regen ono 10 12 Wenen geheel bew. nw 5 1 Innsbruck geheel bew. windst. 4 10 Rome geheel bew. nno 12 0 Ajaccio regen 0 10 0,1 Madrid half bew. windst. 9 0 Mallorca zwaar bew. wnw 6 0 Algiers zwaar bew. w 14 46. Het goudmijntje van Joris scheen on uitputtelijk te zijn. Tevreden neuriënd haalde hij de ene klomp goud na de an dere uit het gat tot verbazing van de toe schouwers. „Sakkerloot!" riep Old Oehoe, „hij heeft het voor het rapen! Deze goud delver heeft meer geluk dan alle anderen bij elkaar!" „Ik mag niet mopperen", be aamde Joris, „twee manden vol goud..... dat was wel de hele buit, geloof ik ehik bedoel: ik stop er nu mee. Wij goudzoekers zeggen altijd: „Wie het onder ste uit de mijn wil hebben, krijgt de hou weel op zijn neus". Dus laat ik gaarne nog wat voor anderen over". „Voor anderen?" herhaalde Old Oehoe gretig, „bedoel je soms, dat je die goudmijn wilt verkopen?" „Juist", antwoordde Joris, „nu ik mijn for tuin heb gemaakt, gun ik ook anderen een gelukje. Gij kunt deze mijn dus van mij overnemen. Voelt ge er wat voor?" Daar voelden Old Oehoe en zijn maat zeker wat voor! Hadden zij niet met eigen ogen ge zien, dat dit de rijkste mijn van het land was? „Top!" riepen zij, „we kopen die mijn! Aan ons is die mijn! Hoera!" In hun vreugde dachten ze er niet meer aan, dat zij nog op zoek waren naar ee-i bankrover, die goud had gestolen. Maar Panda dacht hier wel aa.n. „Wacht eens eventjes", zei hij, „ik vertrouw dit niet!" De produktie van de n.v. Hollandsche Melksuikerfabriek te Uitgeest heeft over 1957 een goed verloop gehad. Het saldo ex ploitatierekeningen heeft 340.165 bedra gen (v.j. 344.711). Na reserveringen voor belastingen ad f 150.000 enzovoorts res teert een saldo winst van 191.450 (v.j. f 218.913). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent over het in 1956 vergrote kapitaal ad 1.315.200 (v.j. 10 percent in aandelen uit de agioreserve). Tegen het einde van het eerste kwartaal 1958 beoor deelde de directie de voorraad- zowel als de orderpositie gezond. De gang van zaken in het eerste kwartaal was niet onbevredi gend. De handel in weiprodukten, waartoe de droge eindstroop moet worden gerekend, toonde zich uitermate flauw. De verkoop van albumine verliep geheel naar wens. Verwacht wordt dat de liquiditeit, die in de loop van het jaar ongunstiger is ge worden, in de komende jaren geleidelijk weer zal verbeteren. In de Franse fabriek van de onderneming werd een grotere pro duktie geleverd dan in het voorgaande jaar. De raad van commissarissen van de n.v. Haarlemsche Machinefabriek v/h Gebrs. Figee te Haarlem heeft besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957 op 10 percent te bepalen (v.j. 11 percent). In de dinsdagavond gehouden bespre king tussen de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en het Landbouwschap, heeft dr. A. Vondeling mededeling gedaan van de nieuwe ga rantieprijs voor suiker voor de suikerin dustrie en van de hoeveelheden aardap pelen en aardappelmeel, waarvoor de garantieprijs voor de telers van fabrieks aardappelen van 7,10 pet. 100 kg geldt. De minister heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is ook voor akkerbouwproduk- ten bij daarvoor vereiste medewerking van het agrarische bedrijfsleven in den vervolge eerder tot vaststelling van de ga rantieprijzen te komen, opdat de verbou wer van akkerbouwgewassen in zijn bouw plan met het voor het volgende oogstjaar geldende garantieprijzenniveau tijdig re kening kan houden. Nu de besprekingen met de suikerin dustrie over de verwerkingskosten van de suikerbieten zijn beëindigd, is de nieuwe suikerprijs voor oogst 1958 bepaald op 61,78 per 100 kg. onveraccijnsde suiker af fabriek (vorig jaar 58,70). De stijging van de prijs dient te worden toegeschre ven aan een hogdre kostprijs der suiker bieten en gestegen verwerkingskosten. De prijs van de suiker voor de consument is bij deze garantieprijs nog niet in het geding. Na overleg met het Landbouwschap en met de aardappelmeelindustrie, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de hoeveelheid fabrieks aardappelen, waarvoor de onlangs vast gestelde garantieprijs van f 7,10 per 100 kg. geldt, bepaald op 16 miljoen heêtoli- ter aardappelen, overeenkomende met een produktie van ongeveer 188.000 ton aard appelmeel. De bepalingen van de hoeveelheid, waar voor de garantie geldt, berust op een ra ming van de afzetmogelijkheden voor het aardappelmeel. ADVERTENTIE Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 1 In Polen veroordeeld. De rechtbank van Bydgoszcz heeft twee Nederlanders, Johannes Haket en Cornelius Hoogstad, wegens onwettige valutahandel tot twee jaar gevangenisstraf en 65.000 zlotys boete ieder veroordeeld. Beoordelingsfout. De 52-jarige Fin Heik- kila, die vorige week uit de Verenigde Staten werd gezet, omdat hij wel eens communistische sympathieën heeft gekoesterd, mag terugkeren. De Ame rikaanse immigratie-autoriteiten heb ben toegegeven, dat zij buiten hun hoekje zijn geg; toen zij Heikkila van straat oppakten en hem op transport naar Finland stelden. Volgens immigra tie-autoriteiten is er „een beoordelings fout" gemaakt, aangezien Heikkila's zaak nog in handen van de Amerikaan se justitie is. Een rechter sprak van Gestapo-methoden. Neergestort. Bij Luik is een Belgische straaljager op een woning gestort. Geen der bewoners liep enig letsel op, maar drie personen die zich op straat bevonden kwamen om het leven. De piloot kwam met behulp van zijn schietstoel in veiligheid. Eis. De voogd van de tienjarige zoon van Johny Stompanato, die begin april werd doodgestoken in de woning van de film ster Lana Turner, heeft een eis tot schadevergoeding voor een bedrag van 750.000 dollar ingediend tegen de filmster en haar voormalige echtge noot Stephen Crane, wier veertienjari ge dochter Cheryl Stompanato heeft gedood. Plaatselijk. De Dalai Lama, de wereldlij ke en geestelijke leider in Tibet, heeft een beroep gedaan op regeringsambte naren „een neiging naar plaatselijk na tionalisme te overwinnen", zo meldt het persbureau „Nieuw China" uit Lha sa. De Dalai Lama riep op tot „een strijd tegen de imperialisten en voor een zo spoedig mogelijke oprichting van het autonome gebied (Tibet): Executie. In Teheran zijn twee communis ten die schuldig werden bevonden aan misdaden tegen de veiligheid van de staat en verzet tegen het grondwettige gezag, terechtgesteld, '"wee anderen kregen levenslange gevangenisstraf. Kinderen. Drie Poolse jongens van twaalf jaar hebben in Wroclaw (Breslau) kans gezien een sterk radio-actieve kobalt- bom, die voor medische doeleinden ge- bruikt kan worden, uit een landbouwho geschool te stelen. Met behulp van Gei gertellers spoorde de politie het toestel op, maar de grootste houder met kobalt wordt nog vermist. Mogelijk hebben de kinderen deze aan een handelaar in oude metalen verkocht. Staatsburger. De 36-jarige Amerikaan Garry Davis, die als „wereldburger nummer 1" tien jaar als statenloze door de wereld zwierf is in Amerika terug gekeerd. Bijna elk land in Europa, en verscheidene in Azië, hebben Davis in die jaren over de grens laten zetten. Tenslotte kreeg hij in Italië een paspoort met een visum van het Amerikaanse consulaat te Napels, waarop Davis naar Amerika kon reizen. Hij wil nu trachten zijn staatsburgerschap te her krijgen. Genade. President Coty van Frankrijk heeft de doodvonnissen over oud-gene raal Oberg, die ten tijde van de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo te Parijs was, en diens adjudant Helmut Knochen, gewijzigd in levenslange dwangarbeid. Vier andere, eveneens ter dood veroordeelde Duitsers kregen ook levenslange dwangarbeid. Het zijn. twee bewakers van een concentratie kamp dat bij Lyon was gevestigd, een bewaker van een kamp in Oost-Frank rijk en een S.S.-er, die zich allen aan wreedheden hadden schuldig gemaakt. Ongenade. Lady Docker, die de vlag van Monaco in het openbaar heeft beledigd is verbannen uit de Franse Riviera. Frankrijk is gebonden ieder die uit het prinsdom wordt uitgewezen, automa tisch uit de aangx-enzende Franse de partementen te weren. „Onverdraag lijk", zeide Lady Docker, „ik moet de atmosfeer van de Cöte d'Azur hebben om te kunnen leven". Prins Rainier en prinses Gracia hebben de kostbare ge schenken teruggestuurd, die 'Sir Ber nard en Lady Docker hun ter gelegen heid van de doop van prins Albert had den gezonden. Sabotage. Dinsdag hebben Algerijnse op standelingen bij Blida twee treinen la ten ontsporen. Een goederentrein werd gesaboteerd door demontering van de rails, een leger-trein met vrachtwagens en andere materieel werd gesaboteerd met een landmijn. Er kwamen zes men sen om het leven. De schade bedraagt meer dan 750.000 gulden. Moeilijk. De directeur van het Ameri kaanse Vanguard kunstmaanproject, dr. Hagen, heeft zich uitgesproken voor instelling van een internationaal orgaan ter beperking van het aantal aardsatel- lieten. Een te groot aantal, zo zei hij, kan de vrede in gevaar brengen, aan gezien het voor. de militaire waarne mers moeilijk is een satelliet te onder scheiden van een naderende raket. WANNEER het juist is dat sommige vo gels zich op de zon oriënteren, dan zou dit hemellichaam ten zuiden van het nest hoger in het zenith staan en ten noorden van het nest lager. Indien een vogel de hoogte van de zon zou kunnen waar nemen, zou deze zonnestand hem dus kun nen inlichten .over de vraag, of hij zich ten zuiden, dan wel ten noorden van de streek bevindt, waar hij thïiis hoort. De zon staat echter alleen op het midden van de dag in het zenith en we weten van de duiven, dat zij werkelijk niet tot het mid daguur wachten, eer zij naar huis vliegen. Daarom heeft Matthews, ter ondersteuning van zijn theorie dat duiven, net als zeelui de zon schieten, aangenomen dat deze dieren de bewegin gen van de zon door een kleine boog kun nen waarnemen, die in gedachten onbe wust verlengd kan worden tot het zenith. Daardoor zou dit dier automatisch kun nen „zien" of de zon hoger, of lager staat dan thuis, waardoor hij meteen weet of hij naar het noorden of het zuiden moet vliegen. Maar de vogel moet tevens weten, of hij zich ten oosten of ten westen van zijn nest bevindt. Gerekend naar de tijd van Greenwich varieert de zonnestand zo danig, dat zij op een bepaald tijdstip lager staat naarmate we ons meer westwaarts begeven, en hoger, naarmate we naar het oosten gaan. Als we dus een chronometer hebben die precies de Greenwichtijd aan geeft, kunnen we aan de stand van de zon zien, of we ons oostelijk of westelijk van Greenwich bevinden. Ntl draagt geen enkel dier de Greenwichtijd bij zich. daar van zijn we ten volle overtuigd, maar zij kunnen zoals we een vorige maal heb ben gezien wel over tijdzin beschikken en dus over een of ander biologisch me chanisme dat met de tijd in overeenstem ming is. Welke tijd zij daarvoor gebruiken, laat ons onverschillig. Het mag de plaat selijke tijd zijn, maar geven zij de voor keur aan zomer-, of wintertijd, dan is ons dat öök goed. (In werkelijkheid kan hier natuurlijk niet van een tijd worden ge sproken in de zin, zoals wij die term gebruiken). Maar goed, met behulp van dit zintuig voor de tijdzin combineerd met een apparaat ter beoordeling 'van de hoogte van de zonne stand, zou een vogel de hoog te van de zon in een hem on bekend gebied volgens Mat thews onbewust kunnen vergelijken met de stand van de zon in de streek waar hij thuis hoort en aldus zijn positie ten opzichte van zijn nest kunnen bepalen. Als de zon voorloopt op „thuis", moet de duif zich ten oosten van zijn nest bevinden en dus westwaarts vlie gen. Loopt de zon achter dan is zijn nest in het oosten. In feite zou de duif dus op dezelfde manier zijn plaats kunnen be palen als de zeeman met behulp van een sextant, een nauwkeurige klok en tabel len. Het klinkt onaannemelijk en boven dien zijn wel enige bezwaren tegen deze veronderstellingen naar voren gebracht. Een merkwaardige proef heeft echter aan nemelijk gemaakt, dat in de theorie van Matthews toch wel iets „zit". Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2