drink fris. vmif\( r Ti Suikeren naakten en oude meesters van chocola Nieuw behandelingsgebouw over enige maanden gereed „Ais de dag begint" Paradijs der snoepers in RAI-gebouw Pauzetheater met leden ABC-cabaret WOENSDAG 2 3 APRIL 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 „DE SUIKER 1958" GEOPEND Openbare lessen op de r.-k. technische school C.N.V. vertoont „Gouden Edelweiss" Burgerlijke Stand van Haarlem Appèl van officier van Justitie afgewezen Collecte Invaliden Bond bracht ruim 10 mille op Zwitsers concert door jeugdkoor „Inter Nos" drink „fris" is geen nieuw merk! Nieuwbouw Deo-ziekenhuis Capaciteit wordt uitgebreid van 170 tot 280 beddenóók voor vrouwelijke patiënten Stichtingsbestuur „Elswout" nc ei |||/pp UC O U 1 rVEZlA Gemeente-archief Haarlem in het jaar 1957 Ir. P. H. Cuperus benoemd tot secretaris van kring Haarlem van de B.N.A. Vijf jaar huisvrouwen- gymnastiek in Haarlem Tentoonstelling van kampeermateriaal goede 7 Katholiek Operettekoor met een komische opera in Nieuw Berkenrode REMBRANDT (Van een onzer redacteuren) MEN ZEGT, dat wij een volk van snoepers zijn; de grootste snoepers van Europa wellicht. Vrijwel nergens ter wereld immers vindt men, naar verhouding van het bevolkingstal, zoveel florerende lunchrooms, ijssalons en banketbakke rijen om van het aantal tandartsen en de corsettenfabrieken nog maar te zwijgen. Maar nergens ook vindt het publiek een grotere keus van zoetigheden om zijn snoeplust te bevredigen. Daaraan refereerde ook minister Vondeling, toen hij gisteren, in het Amsterdamse RAI-gebouw, de vierde internationale tentoonstelling „De suiker" opende. „De zoete versnapering is van het grootste belang voor het kleine geluk van ons volk, en speciaal van het kleine volkje", zei de minister, die kennelijk in een lyrische stemming verkeerde. Ook de gebrui kers van likeuren wilde hij onder de „zoetekauwen' rangschikken en zo dragen wij met zijn allen jonge en oude snoepers tezamen bij tot de bloei van een belangrijke nationale industrie, die ook ver over onze landsgrenzen vermaard èn gevreesd is. Gevreesd vooral bij onze Euromarktpartners, die, naai de voorzitter van het organisatiecomité van „De Suiker" latei verklaarde, met lede ogen oipzc steeds groeiende export van suikerhoudende artikelen gadeslaan, een uitvoer die met een jaarlijkse waarde van ruim 230 miljoen gulden dan ook de grootste van „Klein Europa" is. AI het zoete der aarde, dat wij in Neder land maken of importeren, vindt men op deze expositie uitgestald in een luilekker land van zestienhonderd vierkante meter, beginnend bij de dropslierten en toverbal len onzer jeugdjaren tot aan de edelste voortbrengselen van het patissiersambacht. In een aparte wedstrijdsalon „De kunst in des'suiker" zijn de speelse fantasieën van de grootmeesters samengebracht: ver bazingwekkende wrochtsels van chocolade, suiker en marsepein, die onder meer een complete schilderijengalerij met zoete re- produkties van oude meesters omvat. Men ziet er bijvoorbeeld een Frans Hals van chocolade, waarvan zelfs de antieke ver gulde lijst geheel uit eetbaar materiaal bestaat. Marsepeinen reliëf-profielen van Churchill. Albert Schweitzer en Beethoven vormen de overgang naar de plastieken, waar men hele beeldhouwwerken, gehakt uit. suikerbroden en blokken ruwe choco lade aanschouwt: suikeren naakten en tere kinderkopjes van „witchoc" naast monu mentale bouwwerken van „dragant", een mengsel van poedersuiker en gelatine, waarmee men hele miniatuursteden kan bouwen. Er is zelfs een levensgrote Schwarzwalder hangklok te zien, die geheel van chocola gemaakt i^ en echt loopt. Maar de grootste bewondering oogsten toch de tere bloemstukken van getrokken suiker of marsepein, zoals de mand met lila orchideeën en het bruidsboeket van witte anjers, die nauwelijks van echte bloemen te onderscheiden zijn. EEN ANDERE nevenattractie is de wed strijd voor vakscholen, waaraan twaalf honderd leerling-banket- en suikerbakkers 1 deelnemen. De Haarlemse vakschool komt 1 in deze wedkamp prima voor de dag met een aantal geboetseerde ontwerpen voor I chocolade- en marsepeiriïigürén met' 'ffl's' glansnummer een Romeinse, wagenrennen in volle actie. Daarnaast zijn er concoursen voor het beste assortiment bonbons en ge bak, voor nieuwe koekjes en voor nieuw „stuksgebak". Een jonge bakker uit Groot Ammers werd de held van de. dag met zijn bekroonde nieuwe amandelkoekje „Romeo" dat nu op de tentoonstelling vervaardigd wordt in de bakkerij-in-werking, waar men voorts ook het „chocoladeschilderen" en met maken van decoraties uit treksuiker demonstreert. EXPOSANTEN uit twaalf landen tonen in over het algemeen zeer fraaie-stands, hoe Teneinde meer bekendheid te geven aan het. werk van de Rooms-Katholieke tech nische school voor Haarlem en omstreken en tevens om een indruk te geven van het aldaar gegeven onderwijs heeft het be stuur van de school besloten in het school gebouw aan de Kamperstraat zogenaam de openbare lessen te gaan geven. Deze lessen, die voor iedereen toegankelijk zijn, worden gegeven op vrijdag 25 april- van 10 - 12, 13.30 16 en van 19 - 21 uur en op zaterdag 26 april van 13.30 - 16 uur. Op za terdagmiddag zijn ook de leerlingen van de part-time cursus centrale verwar- mings-monteur aanwezig. In de kantine van de school heeft men een verzameling van werkstukken en les materiaal ingericht, die een inzicht geeft van de resultaten van het praktische on derwijs op de r.k. technische school. Woensdag 23 april wordl in de kerk van de stichting Vogelenzang een filmavond gegeven. De filmdienst van de C.N.V. zal de film „Gouden Edelweiss" vertonen, waarbij de districtsbestuurder, de heer H. L. van de Boomgaard uit Amsterdam, een toelichting zal geven. Voor de kinde ren is er des middags in „Oud Berg en Dal" eveneens een filmvoorstelling. Een der pronkstukken van de vakwed strijd voor sierstukken op „De Suiker" is deze Schwarzwalder xvandklok van chocolade. Zij weegt tweemaal zoveel als een normale klok van dit type en geeft nauwkeurig de juiste tijd aan. Haarlem, 22 april 1958 BEVALLEN van een zoon: 19 april: G. M. Weijers-Kunst; 21 april: J B. Stroes- Veenemans; M. M. de Lange-Heitjohan; G. Bosker-de Jager; G. C. van Loon-Vink; 22 april: A. J. Jens-Funke; P. F. Rooze- van den Haak. BEVALLEN van een dochter: 20 april: T. Kruithof-van Ovcren; C. M. van de Reep-Mosseveld; 21 april: G. P. M. Olie mans-Rinkel; J. Kok-Vijfhuizen; 22 april: A. J. Hessling-van der Pol. ONDERTROUWD: 22 april: C. H. Zware- Reckman; W. H. G. Monker en M. W. Lode; kant en T C. Blom; E. Rooij en A .M. M. Reckman; W. H. G. Monker en M. W. Lode; E. Jansse en P. J. Sluiter; J. J. Berk en J. de Vries; J. Wieringa en G. van Eizinga. GEHUWD: 22 april: H. K. J. van den Bussche en H. Kooij; li. Bast en Y. L. Apon; K. Barten en L. G. W. Noordermeer. OVERLEDEN: E. Rijken, 82 j„ Joh. de Meesterstraat; P. J. J. M. de Graaff, 74 j„ Esschilderstraat; C. L. van Meesche, 81 j„ Pol; C. de Klerk-Out, 75 j„ Z. Buiten Spaarne; 21 april: F. Sebregts, 4 uren, Hazepaterslaan; J. Paap, 71 j., Maarten van Heemskerkstraat; J. J. W. Reijkers, 7 maanden, Kamperlaan; D. W. PI. Deelen, 59 j., Meidoornplein. Minister Vondeling in bewondering voor de Rotterdamse inzending, die de ereprijs in de vakwedslrijd won: een collectie namaak anjers, duinbessen, anthuriuns en strelitzen, die met de bijbehorende vazen en drijfschalen ge heel uit suiker, marsepein en andere zoete materialen vervaardigd zijn. de suiker geteeld, gewonnen en verwerkt wordt. Ook aan de fabricage van neven grondstoffen, de mechanisatie van diverse „zoete" branches en de moderne verpak kingsmethoden wordt veel aandacht be steed. De groep machinerieën brengt vele noviteiten, waaronder diverse elektronische apparaten voor bedrijfsrationalisering, zo- een(Vfdekkende" koffie-automaat, die per uüi' duizend kopjes troost kan produ- seren. Alles wijst er trouwens, op, dat ook de suikerverwerkende bMrïjvéb hoé' langèr hoe meer gaan mechaniseren ten koste van het handwerk, zodat zelfs menige banket bakker tegenwoordig een groot deel van zijn assortiment kant en k'aar of in meng- klare halffabrikaten van de industrie be- trekt. Met uitzondering dan van de taarten en de kleine gebakjes, die hij nog altijd van A tot Z in eigen werkplaats vervaar digt Een grappig nieuwtje in de verpak kingssector is een pralinedoos van doorzichtig plastic, waarvan het deksel een gramofoonplaat is. Voor deze mu zikale bonbonnières. die een Neder landse vinding zijn en die per stuk on geveer dubbel zoveel kosten als over eenkomstige bonbondozen van hetzelf de materiaal, was grote belangstelling. Het repertoire bestaat op het ogenblik uit een veertigtal titels, variërend van Schubertmelodieën tot „tophits", maar de klant kan desgewenst zijn eigen lievelingscomponisten kiezen. De weer gave van de muziek is alleszins redelijk. De internationale expositie „De Suiker" de vierde in haar soort' sinds de be vrijding duurt tot en met 30 april. IIaarlemse rusthuis-kwestie De Haarlemse rechtbank heeft zich on der leiding van mr. C. E. Muller dinsdag morgen gedurende ruim een uur bezigge houden met de behandeling van het hoger beroep, dat de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had aange tekend tegen de beslissing van de rechter commissaris mr. L. W. M. Drabbc, volgens welke de 45-.jarige directrice van een Haarlems rusthuis op 12 april op vrije voeten is gelaten. Zij was op grond van tegen haar gerezen verdenkingen op 3 april in verzekerde bewaring gesteld. De directrice ve'rscheen dinsdag in aan wezigheid van haar twee raadslieden, mr. W. W. Stomps en mr. A. D. P. V. van Löben Seis voor de in raadkamer zittinghoudende rechtbank en daarbij heeft mr. Van Löben Seis in een uitvoerig pleidooi het appèl van de officier van Justitie bestreden. Woensdagmorgen heeft de rechtbank be sloten het appèl van de officier van .Ttistitie af te wjjzen. Mr. Van der Valk Bouman kon ons nog niet mededelen of hjj van deze uitspraak in cassatie gaat bij de Hoge Raad. De officier van Justitie wil namelijk eerst de beschikking van de rechtbank be studeren. Naar wij verder vernemen hebben B. en W. van Haarlem nog geen beslissing geno men over de vergunningaanvrage. De collecte van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond heeft een bedrag van in totaal 10.643,08 opgebracht. Haarlem schonk 5341,64; Heemstede 1542,31; Bloemèndaal f 2046,50; Bennebroek f 281,48; Hoofddorp, Nieuw Vennep, Zwa nenburg en Vijfhuizen tesamen 643.65 terwijl er aan diverse giften nog 787,50 binnenkwam. ADVERTENTIE Wij demonstreren elke vrijdagavond van 7—9 uur met de nieuwste AUDiUM boortoestellen in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann. Grote Markt AUDIUM N.V. AMSTERDAM Mr. Opticien J. GRIT Gouda - Zwijndrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 - Telef. K 2550 - 6072 Servicc-adrcs voor Haarlem en omstreken FOTO v. d. ANKER Gasfhiifssihgel 66 -'^aaHfeta ar Op Koninginnedag zal door het Haar lemse jeugdkoor „Inter Nos" in het Con certgebouw te Haarlem, onder leiding van dirigent Jan Booda, een Zwitsers concert worden gegeven. Aan dit programma werken bovendien mee het jodelkoor „Edelweiss" uit Zürich, een folkloristische dansgroep uit Bazel, een „Landlerkapelle", drie Alpenhoornblazers en enige vendelzwaaiers. Het Haarlemse jeugdkoor zal onder meer een Zwitserse cantate uitvoeren. De Zwitsers, die de gas ten zijn van Inter Nos, zullen drie dagen in Haarlem blijven en keren zaterdag 3 mei over Keulen, waar zij 's avonds een concert geven, naar Zwitserland terug. ADVERTENTIE fris alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken Over enige maanden verwacht men de eerste faze van de nieuwbouw van het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem gereed te hebben. Deze eerste faze bestaat uit de bouw van een centraal behandelingsgebouw, dat men medio juni- iuli in gebruik hoopt te nemen en dat het gebrek aan ruimte, waarmee men in het Haarlemse ziekenhuis heeft te kampen, voor een groot deel opheft. Met de ingebruikneming van dit gebouw is het nieuwbouwprogramma van het zieken huis St. Joannes de Deo echter bij lange na nog niet voltooid. Volgens het voor lopig schema werkt men in drie fazen, die als zij zijn voltooid de capaciteit van het ziekenhuis zullen hebben vergroot van ongeveer 170 bedden tot ongeveer 270 a 280 bedden. Waarbij opgemerkt moet worden, dat men dan tevens vrouwe lijke patiënten zal kunnen verplegen, zodat het enige ziekenhuis in Haarlem- Noord met recht een „all roimd"-ziekenhuis genoemd zal kunnen worden. Tot dusverre konden in het ziekenhuis alleen mannelijke patiënten worden verpleegd. De bouw van het centrale behandelings- gëbouw, waarvoor op 8 februari van het vorige jaar de eerste steen werd gelegd, schept nieuwe ruimten voor de reuma afdeling voor fysische therapie en reuma behandeling, de röntgenafdeling, de opera tie-afdeling. laboratoria en een centraal ketelhuis voor net gehele ziekenhuiscom plex. Tevens voorziet deze nieuwbouwfase in de bouw van een semi-permanent pavil joen voor 32 vrouwelijke patiënten en de huisvesting van vrouwelijke religieuzen voor de verzorging van deze patiënten. De bouw van dit moderne behandelingshuis. dat drie verdiepingen telt, alsmede het semipermanente paviljoen en de voorzieningen, welke thans reeds zijn getroffen met het oog op de verdere uit breidingen, zullen een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden vergen. Voor de uit voering van de twee andere fasen zal dan vermoedelijk nog eens drie miljoen gulden op tafel moeten komen. De grootste zorg voor de economische directeur van het zie kenhuis (die tevens de economische leiding heeft van de andere ziekenhuizen van de Congregeatie van Broeders van St. Joannes de Deo in Nederland), drs. F. A. Vissers, is dan ook hoe aan het benodigde geld te komen. Tot dusverre is hij er in geslaagd, Trva-Hr cte'financiële -"kwestie;diafaan- ido nieuwbouw verbonden is, blijft de voort durende aandacht vragen. Het nieuwe behandelingsgebouw, dat is ontworpen door de architecten ir. F. J. Wiegerink en ir. H. J. van Balen, is modern van conceptie. De operatie-afdeling bij voorbeeld beantwoordt aan de meest mo derne eisen: zo zijn er aparte voor- en na behandelingskamers en is tussen de pla fonds een centraal verwarmingssysteem aangebracht, alsmede een air-conditioning- systeem voor het gehele complex. Ook aan de röntgenafdeling en de ruimten voor de laboratoria is alle aandacht besteed. Door deze nieuwe ruimten kan een groot gedeelte van de klinische behandeling uit het oude gebouw overgebracht worden, waardoor daar meer ruimte ontstaat voor interne verbouwingen en vernieuwingen. Tevens wordt een semi-permanent paviljoen ge bouwd voor 32 vrouwelijke patiënten en voor huisvesting van /rouwelijke religieu zen. Dit semi-permanente paviljoen zal tijdens de derde fase vervangen worden door een permanente afdeling voor vrou welijke patiënten, die plaats zal bieden aan 125 bedden. Het semi-permanente pavil joen zal dan worden ingericht voor de huis vesting van religieuzen en ander vrouwe lijk personeel. Tevens zal dan een nieuwe toegangsweg naar dit paviljoen worden aangelegd in de Velserstraat. Met deze derde (en voorlopig laatste) fase hoopt men volgend jaar te kunnen beginnen. Daarvoor zal aan het tweede deel van de verbouwing worden begonnen: de bouw van een drie verdiepingen hoog gebouw, dat bestemd is voor de huisvesting van ongeveer 40 leerling-verplegers en dat tevens een grote aula. die voor allerlei doeleinden gebruikt kan worden, zal om vatten. Het oude paviljoen van de leerling-ver plegers zal dan kunnen worden ingericht voor de huisvesting van religieuze broeders. Met deze nieuwbouw zal tevens ruimte kunnen worden geschapen voor de zo nodige recreatie van verplegend personeel en herstellende, patiënten. Na de voltooiing van het gehele plan zal een ideaal van de ziekenhuisleiding zijn verwezenlijkt, name lijk de scheiding van de afdelingen behan- ateling.' ■verpleging'1 mannelijke" patiënten, verpleging vrouwelijke patiënten en poli kliniek. Deze" Matste zal in het Oude ge bouw blijven gevestigd. Tot slot zij ver meld, dat rondom het nieuwe behandelings gebouw, dat door een verbindingsgang met het oude gedeelte is verbonden, tuinen en groenstroken worden aangelegd, die even eens voor recreatie en ontspanning kunnen dienen. Als vertegenwoordigers van het rijk zijn tot leden van het stichtingsbestuur van het landgoed „Elswout" te Overveen benoemd mr. M. C. Bloemers, chef van de onderafdeling Natuurbescherming van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag en ir. C. N. A. de Voogd te Utrecht, adjunct-inspec teur bij het dienstvak natuurbescherming van het Staatsbosbeheer. ADVERTENTIE L vV- - - .T INTERNATIONALE TENTOONSTELLING Een boeiende tentoonstelling. V;,V V, -yft. *v\U; R.A.I. GEBOUW VAN 22-30 APRIL Voor vele bezoekers *v' v.j- - een „zoete" verrassing. Bedrijven in werking Vakdemonstraties Kunst in de suiker H W Moderne techniek Geopend op werkdagen van 10*17 uur en van 19.30*22.20 uur. Toegangtpri|s vóór 13 uur f2.50, na IVuur f 1.25. Des zondags van 12-17.30 uur. Toegangsprijs f 1.25. In het jaarverslag 1957 van het gemeen te-archief te Haarlem memoreert de ge meente-archivaris, mej. dr. G. H. Kurtz, de viering van het honderdjarig bestaan van de archiefdienst op 25 maart. Een tentoonstelling werd ingericht en een her denkingsboekje „Honderd jaar gemeen telijke archiefdienst Haarlem" is ver schenen. De ordening en beschrijving van het archief van het Sint Jansklooster werd voortgezet. Begonnen werd met het ma ken van regesten op het protocol van no taris mr. Cornelis Baart (1744-1785), waar op tevens een klapper op de persoonsna men werd samengesteld. Deze regesten zullen verder gebruikt worden voor indi- cering van beroepen, plaatsnamen, in dustrieën en dergelijke. Gereed kwamen klappers op de doop- en trouwboeken van de r.k. statie Damsteeg en van de olk.- staties Sint Maria en Sint Anna. Geverifi eerd zijn 42.000 fiches op de doop- en trouwboeken. Het aantal op de vrouwsna men gebrachte huwelijken bedraagt 15.000; het totaal daarvan is thans 75.000. Voor de afdeling „monumentenzorg" van de dienst openbare werken werd de ge schiedenis nagezocht van twintig oude per celen in de binnenstad. Eerste koekoek waargenomen De heer A. C. van den Berg uit Benne broek heeft hedenmorgen om 11.30 de eer ste koekoek van dit jaar waargenomen In de regel pleegt de koekoek twee tot drie weken eerder te verschijnen. Corrie Vonk en een gezelschap dames van het A.B.C. cabaret verzorgden het programma, dat het Pauzetheater dins dagmiddag aanbood. Misschien kan men beter spreken van een damesgezelschap en ook nog Corrie Vonk, want, hoe gezien ook, veel op de planken kwam de cabare tière niet. Dat was jammer. De veronder stelling is dunkt ons wel gewettigd, dat de leiding van het A.B.C.cabaret in dit optre den een goede gelegenheid vond om de minder ervaren leden van het gezelschap op haar kunnen te toetsen en haar routine op te laten doen in casu een kans te ge ven op wat persoonlijk contact met het pu bliek. Dat mag dan zeker geslaagd heten voor Nelly Wiegel en Sant Heyermans, die het voordeel genoten van een geestige tekst. De andere optredenden waren min der bij machte te excelleren en gingen meestentijds schuil onder de anonimiteit van het ensemble. Zo'n voorstelling als de ze is overigens niet de ideale. Men heeft het gevoel of de troep bezig is aan een soort„warming-up". Ze moet zich inspe len. Dan krijgt het optreden het karakter van een repetitie in het openbaar. Enfin, voor en achter het voetlicht werd alles ge daan om een vriendelijke stemming te be reiken, die er dan ook kwam en nog werd versterkt door de aardige geste van de me- derwerkenden om de netto-recette af te dragen aan „De Witte Bedjes". De belang stelling van het publiek zal de opbrengst niet onbevredigend doen uitvallen. F. W. Franse In de onlangs gehouden vergadering van de kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) is ir. W. Ph. van Harreveld, die ruim acht jaar het secretariaat heeft waargenomen en statutair niet herkiesbaar was, afgetre den. Hem werd uit erkentelijkheid door de kring een beeldhouwwerkje aangebo den, speciaal voor dit doel vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwster me vrouw J. B. Ducro-Kruyver. Tot opvolger van ir. Van Harreveld werd door de vergadering gekozen ir. P. H. Cuperus, Oosterhoutlaan 14, Haarlem. Vrijdag 28 april houdt de vereniging van leraren en onderwijzers in de licha melijke opvoeding in Nederland des avonds in de grote zaal van het concertge bouw een feestavond ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de huisvrouwen- gymnastiek in Haarlem. Tijdens deze avond zullen de groepen van de dames Bolhuis, Stapel en Oster- thun enkele demonstraties van huis- vrouwengymnastiek geven terwijl me vrouw N. O. A. Wicherink-Wegener Slees- wijk, arts te Haarlem zal spreken over „2000 jaar lichaamscultuur voor de vrouw". De avond wordt verder gevuld met het optreden van mr. Jack en de ver toning van een film over damesgym- nastiek. Hoewel de weersomstandigheden nog zo zijn, dat het woord „kamperen" al vol doende is om vele mensen koude rillingen te bezorgen, maken de rasechte trekkers en kampeerders zich voorlopig niet druk over de nog steeds in mineur gestelde weerberichten. Hun plannen liggen vast en zij verheugen zich al bij voorbaat op een verblijf van enkele weken temidden der vrije natuur, ver weg van het geraas en het stof van de grote steden. Als ze zich ergens druk over maken dan betreft dat hun kampeeruitrusting en alles wat daar zo bij hoort. Tenten worden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen op dat men straks bij een fikse regenbui niet voor onaangename verrassingen zal ko men te staan; het bezit aan keukenmate riaal, dekens, luchtbedden enzovoorts on dergaat eveneens een grondige inspectie. Wie dat allemaal dik in orde heeft kan rus tig op zijn lauweren gaan rusten tot de gro te dag is aangebroken, waarop hij de sleur van alledag de rug zal toekeren in het be sef dat hem niets kan gebeuren. Maar dat zekere gevoel hebben maar weinigen. De meesten betrappen zich elk jaar weer op de vaststelling „Dat moet ik nog hebben, en dat en dat. De „Camping- en tentenshow", die Sporthuis „Haarlem" c.v. dezer dagen aan de Wagenweg te Haarlem heeft gehou den toonde zowel de ervaren en verwen de kampeerder als de nieuweling wat er momenteel op dit gebied op de markt is. Op de eerste plaats waren er uiteraard de tenten, waarvan een bijzonder aantrekke lijke „Euro-camping"-serie" aanwezig was met het model „Diamant", een roya le dubbeldaks dwarsslaper met stokvrije ingang, als het laatste snufje. Van de z.g. frametenten, fris uitgevoerd in oranje en groen doek, bekoorde ons de „Euro-Su per" door zijn formaat, constructie en af werking het meest. Maar ook de huttenten waren beloften van comfort en zorgeloos kamperen. Bij het keukenmateriaal zagen wij on dermeer een bijzonder practische water zakstandaard, die vele kampeerders als een welkome aanwinst voor de kampkeu ken zullen begroeten. Nieuw zijn ook de in vederlicht aluminium uitgevoerde kam- peermeubelen die bovendien in opgevou wen toestand een minimum aan ruimte vragen. En voor wie de beschikking heeft over ruimere middelen waren er de cara- .vans, die als miniatuur-flatjes op wielen de meest verwende toerist alle comfort kunnen bieden die er maar denkbaar is. ADVERTENTIE /i Gen. Cronjéstraat 23 Het „Katholiek Operette koor" te Heemstede is kennelijk voornemens ge weest zich ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van zijn beste zijde te laten zien en heeft daarom dinsdagavond in ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg een extra verzorgde voorstelling voor het voetlicht gebracht. De keuze was hier bij gevallen op de komische opera „Fran- chemont, de marskramer" door Martin Schuil, een werkje dat voor dit doel bij uitstek geschikt bleek. Want ofschoon het wellicht niet imposant genoeg is om nog eens een opvoering door het grote opera toneel te beleven, maken juist de weinig gecompliceerde vorm en de betrekkelijk eenvoudigè muziek het tot een dankbaar object voor amateurs. De intrige berust op het ongelukkig loten van de jonge boer Jean Dumont, waarbij het getrokken la ge nummer hem tot de militaire dienst ver plicht. Omdat zijn beide zusters Marie en Constance de boerderij zonder manne lijke hulp niet kunnen beheren, besluiten zij een dierbaar gouden erfstuk aan een marskramer te verkopen, teneinde met dit geld voor Jean een remplagant te la ten dienen. Constance bezwijkt echter voor de verleiding en zet de verkregen francs in sieraden om, waardoor een minder mooie zijde van haar karakter wordt ge openbaard. Dit is voor Franchepaont vol doende haar niet als bruid voor zijn zoon te bestemmen en aldus aan Marie de voor keur te geven. Hetgeen dan uiteraard eni ge complicaties oplevert, die toch niet kun nen verhinderen dat het gelukkige paar aan het slot uit Antoine en Marie bestaat. In de door Bob Jansen vlot geregisseer de voorstelling bleken de solistische ge deelten aan de uitvoerenden bijna onover komelijke moeilijkheden op te leveren, voornamelijk door gebrek aan routine en durf, hetgeen deze overwegend jeugdige krachten niet zo bijzonder kwalijk kan worden genomen. Eigenlijk voldeed alleen H. W. van Rooden die de voormalige tam boer-majoor Michot met veel vrijmoedig heid en komische verve als een burleske operettefiguur wist te typeren. Na hem dienen dan de schalkse Marie van Oda Duyn, de gedecideerde madame Dupuis van mevrouw G. Kortekaas-Smithuis en de gemoedelijke Franchemont van Henk Bierman te worden genoemd. En het zou onbillijk zijn hierbij de naam van Els van Rooden te verzwijgen, die stellig over de talenten beschikt zich tot een zeer behoor lijke kracht voor deze vereniging te ont wikkelen. De meest geslaagde gedeelten bestonden echter uit de taferelen, waarin het optre den van het gehele koor werd vereist, om dat Evert Haak dit tot een ensemble heeft kunnen samenvoegen, waarvan de vocale prestaties met genoegen beluisterd kon den worden. Bob Jansen had hierbij als zijn aandeel een over het algemeen vlotte groepering geleverd, met een kennelijk aan eigen fantasie ontsproten ballet op muziek van Lortzing, waarin hij zelf als solist optrad. Mede door de geslaagde de cors en de fleurige kostuums heeft de voorstelling bij 't publiek in de geheel ge vulde zaal een groot succes kunnen be halen. ADVERTENTIE VRIJDAG A.S. PREMIèRE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9