Horen en zien Goede Duitse amusementsfilm MARCHWOOD Proefemigranten naar Canada De Kroon van Konmg Pompodilio IV 13 BWtvdto televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Onechte Spoken Benoeming hij VARA Nederlands hoorspel De radio geeft vrijdag T el evisie pro gramma „IMMER, WENN DER TAG BEGINNT' Man steekt zi jn vrouw met broodmes dood De naakte waarheid Zomerzendschema Wereldomroep Protest tegen raketbases Japan en Rusland Monteur stortte van 35 meter hoog kerkdak Struiken braken zijn val Geen nieuw licht in IJzendijkse moordzaak Zeepost ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS B ROMIGE Sergeant zat in het verkeerde café Agenda voor Haarlem DONDERDAG 24 APRIL 1958 Ook Ibsens familiedrama „Spoken" heeft aan een bewerking voor de televisie moe ten geloven. Wat wij verwachtten, gebeur de woensdagavond in het AVRO-program- ma: dit in zijn tijd revolutionaire natura listische spel, dat voor het toneel nog al tijd mag gelden als een specimen van krachtige dramatische structuur, verloor in de uitvoering voor de televisie alle aan trekkingskracht, die het nog heeft wan neer men er afstand van kan nemen. Het groeide nu uit buiten zijn proporties. Het werd vergroot en verveelvoudigd. Het werd wat men een slechte film zou noe men, omdat het een televisiebewerking niet verdraagt. Daarvoor staat het te ver af van dat medium, dat men moet plaatsen in de tijd van zijn ontstaan en moet ge bruiken als uitdrukkingsmiddel voor de dingen van deze tijd, beter nog: voor de mensen van deze tijd. Misschien vindt men deze stelling aanvechtbaar en dienen we er positieve bewijzen voor aan te dragen in stede van een critiek, die nog te veel van een negatief resultaat uitgaat. Maar het televisietoneel, dat wij hebben gezien, heeft ons al meer doen overwegen, dat niet ieder toneelstuk zomaar overgeplant kan worden in de studio. Zelfs al buigt men het dan naar de camera's toe. Wanneer het zijn eigen leven blijft leiden, dient men het of achterwege te laten of het een voudigweg te reproduceren en de eigen uitdrukkingswijze van de t.v. op te bergen in de provisiekast. Het ware absurd te beweren dat de ver toning niet was om aan te zien. Daarvoor interesseert men zich toch nog altijd te veel voor de karakteropbouw en de ex pressiemogelijkheden der acteurs. Maar hun prestaties werden dan toch wel voor ons oog nadelig beïnvloed door de on dragelijke vereniging van dit genre toneel met dat genre van be- en verwerking, het spel op het beeldscherm. Vandaar dat wij Loudi Nyhoff als mevrouw Alving en Hans Culeman als Oswald zich danig za gen inspannen zonder dat we er werkelijk van onder de indruk kwamen, wat even zeer geldt voor Lo van Hensbergen als een bar zachtmoedige dominee en Tonny Fo- letta, die Engstrand minder diabolisch maakte dan de man zou kunnen zijn. De geest kon niet waaien waar hij wilde in deze Ibsen-versie. Daarom zijn we het niet eens met regisseur Ton Lensink, die met deze t.v.-opvoering Ibsens klassieke waar de wilde aantonen. Daarvoor is de tele visie niet de aangewezen bewijsvoering. Beeldschermer De zanger Bert Kobbe is benoemd tot chef van de afdeling lichte muziek bij de VARA met ingang van 1 mei. Hij volgt in deze functie Henk de Heus op, die om gezondheidsredenen ontslag zal nemen. In zijn avondprogramma van 3 mei zendt de K.R.O. een ernstig luisterspel uit, dat geschreven werd door Willy Corsari en getiteld is: „Vogels hebben hun nest". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Kamerork. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Vakantierubr. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Prome- nade-ork. en koor. 15.10 Voordr. 15.30 Pianoreci tal. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Vocaal ens. 16.35 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerpraatjé. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Regeringsuitz.: De statistiek antwoordt. Prof. dr. Ph. J. Idenburg. directeur-generaal van de statistiek, beantwoordt vragen over de 25ste landbouwtelling. 19.25" Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoor spel. 21.00 Radio-philharm. ork. en soliste. (21.25 —21.45 Naar een rechtsorde van de arbeid. Ons dagelijks werk, caus.). 52.22 Gram. 22.40 Sport. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7 00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbiitclub. 9.00 Voor de vrouw. 9 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Theater- ork. en soliste. 12.20 Regeringsuitz: Landbouwru- briek: Credietverlening in de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit, clavecimbel en viola da gamba. 14.20 Litte rair progr. 14.40 Meisjeskoor. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Concert voor de jeugd. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A.. pol. caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30. Leven in Nederland, causerie. 19.45 .Toods Nationaal Fonds, caus. 19.50 Een nationale zaak. caus. 19.55 VPRO-nieuws. 20,00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Harprecital. 20.30 Europa één. caus. 20.40 Het Atoom, caus. VARA: 21.00 Ritm. muz. 21.30 Ons dorp in de wereld, klankb. 21.55 22.40 7,org om de mens. causerieën. VARA: 23.00 Jazzclub. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: Nieuws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Cellorecital. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.25 Zang en piano. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang en piano. 18.10 Voordr. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Symf.- ork. en solist. 2.'.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: Relais Vlaamse TV: 20.30—22.00 De vol tallige bemanning, TV-spel. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I DE DUITSE FILMINDUSTRIE, die na de oorlog beslist geen slecht figuur slaat met mannen als Kautncr, Mai en Falnack voegt men de film „Immer, wenn der Tag beginnt" een prijzenswaardig produkt toe aan de rij van goede amusementsfilms. Misschien is „Immer, wenn der Tag be ginnt" zelfs iets meer, want ze werkt haar gegeven uit met durf en goede smaak, met een verfrissend vakmanschap, dat van stijl en persoonlijkheid getuigt. Ik moet zeggen dat ik van regisseur Wolfgang Liebeneiner wel wat had gehoord, maar feitelijk niet veel gezien, tot „Immer wenn der Tag be ginnt" mij zijn kennelijke aanleg voor het filmwerk demonstreerde. De ietwat toneel matige indruk, die de film soms op mij na liet is dan ook meer het gevolg van het naar het type toe acteren van de voornaam ste medespelenden dan van zijn camera werk, dat gevoelig gedaan is zonder ont sporing in voorhanden liggende sentimen taliteit. Leibeneiners film is een aardige film geworden, een film voor een groot en ge varieerd publiek, dat ook de fraaie toepas sing van de kleur zal appreciëren. Een ge zellige film ook, omdat ze door alle proble men heen een gezonde humor handhaaft, die de blijde verwachting wekt, dat alles zo terecht zal komen als men reeds in de aanvang vermoedt. Dat is dan ook het ge val. Een jonge lerares, wier opvattingen lijnrecht indruisen tegen die van haar rec tor, wordt in „Immer, wenn der Tag be ginnt" door de omstandigheden geholpen haar eigen inzichten in de praktijk door te voeren en ernaar te handelen. Ze dwingt de rector tot een capitulatie. De overgave gaat echter tegelijk met een andere over gave gepaard: hij zwicht voor de aandrang van zijn hart de jonge vrouw ten huwelijk te vragen. Ze zegt graag ja. Hun problemen hebben ze opgelost. Die van anderen zullen ze ook oplossen. Het gegeven van de film is overigens niet nieuw. De knappe lerares maakt niet alleen de rector op slag verliefd, maar wekt ook de genegenheid van een van haar leerlingen, een dromerige, vereenzaamde jongen, die de liefde van zijn gescheiden ouders ontbeert en zich helemaal richt op haar vriendelijke belangstelling. Daarnaast heeft ze het nodige te stellen met de hoog ste klas, die niet veel van haar moet heb ben tot zij de heren sauveert tegenover de rector. Dan gaan de jongens voor haar aan het werk. Een hunner sterft. Hij was de leider van de klasseband. Zijn laatste wens is, dat aan zijn graf zijn klasgenoten zullen spelen. Dank zij de lergres gaat dat verlangen in vervulling. Nog een keer wordt zij dan voor een ernstige crisis geplaatst. Het dag boek van de verliefde jongeman komt in handen van de rector. Een schandaal dreigt. De jongen wil zelfmoord plegen, maar de lerares verhindert dat. En wan neer al die complicaties er tenslotte toe dreigen te leiden, dat zij de school moet verlaten, verzamelt de rector al zijn moed. Hij vraagt de jonge vrouw ten huwelijk. Dat is tegelijk het einde van „Immer, wenn der Tag beginnt". Er was gegronde reden te verwachten dat er heel wat dikdoenerij, tranen en zuchten aan deze film te pas zpuden ko men. Het is niet gebeurd. Ruth Leuwerik speejt naar mijn gevoel de onderwijzeres iets'te'veel naar het geprononceerde type, zoals ook haar tegenspeler Hans Sohnker zijn dogmatische rector wat te veel in de hoek drijft. Hun sympathiek voorkomen behoedt hen voor verstarring. Daarbij is die spelwijze niet zo, dat men er door wordt geïrriteerd. De film is een blijspel, Een 31-jarige vrouw is te Oudezijl door haar 35-jarige man met een broodmes doodgestoken na een heftige woordenwis seling. Deze ruzie liep zo hoog, dat de man een op tafel liggend broodmes greep en daarmee zijn vrouw in de schouder stak. enkele ogenblikken later overleed zij. De man waarschuwde daarna een dokter. De rijkspolitie heeft de dader later gearres teerd. Het echtpaar heeft drie kinderen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 geen klucht. En omdat men dit soort blij spelen, die graag door iedereen gezien worden, niet zo vaak tegenkomt, kan ik u de film voor enige uren behagelijke ont spanning best aanbevelen. Tezamen met Tuschinski in Amsterdam geeft het Rem- brandt-theater in Haarlem de Nederlandse première. Een film, die wel een klucht is, zij het dan een gematigde, zou men Mario Zampi's „De naakte waarheid" moeten noemen. Alles is hierin begonnen om een chanteur, die er zijn sport van maakt notabele en ge achte figuren een aanzienlijke som gelds te vragen, willen zij voorkomen, dat hij het schandaalblaadje uitgeeft, dat hij aan hun avontuurtjes heeft gewijd. De slachtoffers zetten een samenzwering op touw om de man om hals te brengen. De omslachtig heid waarmee dat in zijn werk gaat, geeft heel wat reden tot lachwekkende situaties, maar vormt anderzijds een bron van ver traging, die tenslotte vermoeiend werkt. De film is van een soms primitieve dwaas heid, die wel eens te veel steunt op de dia loog. De zelfspot is er onmiskenbaar in. "Wie niet tegen zoiets opziet en graag en gul lacht zal er zich beslist mee amuseren. F. W. Franse Lerares, leerling en rector in de film Immer, wenn der Tag beginfit". Uitzendingen in elf-meterhand hoekten gunstig resultaat Begin volgende maand gaat de Wereld omroep voor zijn uitzendingen weer over op het zomerschema, omdat ln de periode tussen mei en november andere condities voor de overdracht van korte golven be staan dan in de wintermaanden. Een bij zonderheid van de afgelopen periode was het gebruik van de 11-meterband naast de gebruikelijke golflengten in de 13 en 16- meterbanden. Het was voor het eerst, dat de Wereldomroep van deze korte golfleng te gebruik heeft gemaakt, en wel voor de uitzending naar Nieuw-Guinea, Austra lië en Nieuw-Zeeland. De resultaten zijn zeer bevredigend ge weest. De enige moeilijkehid is, dat niet alle radio-ontvangers van de luisteraars in deze gebieden ingericht zijn voor de ont vangst van 11 meter. Niettemin zijn vele gunstige reacties ontvangen, ook uit ande re streken. Voor een deel is dit te danken aan de omstandigheid, dat verschillende luisteraars op aanwijzing van de Wereld omroep ertoe overgingen een voorscha- kelapparaatje aan te schaffen of zelf te construeren. Op grond van de goede ervai-ingen zal in de volgende winterperiode opnieuw van de 11-meterband gebruik gemaakt worden. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Negenenzestig jonge boeren uit alle de len van ons land zijn met de „Grote Beer" voor een proefemigratie van negen maan den naar Canada vertrokken. Het betreft hier een initiatief van organisaties van plattelandsjongeren, ejnigra'tiecéntraleg' én' de in Canada werkzame interkerkelijke Canadian Netherlands Immigration Coun cil. De bedoeling van deze uitzending van jonge landbouwers is de sinds enige jaren sterk gedaalde belangstelling voor de agra rische emigratie naar Canada weer op te wekken. De groep van 69 is streng geselec teerd op kennis van de Engelse taal en op ervaring met landbouwwerktuigen en ma chinaal melken Voor de heenreis hebben sommigen een voorschot van 650 gulden van de Nederlandse regering gekregen. Het aantal van deze agrariërs, dat echter op eigen kosten gaat, is naar verhouding hoog. De terugreis, na negen maanden, wordt be taald uit hetgeen deze landbouwers in Ca nada hebben verdiend. Zij worden ge plaatst boerderijen in de provincies Onta rio, Alberta, Nova Scotia, Quibec en Britsh Columbia. Indien het hun in Canada goed bevalt, kunnen zij desgewenst als emigrant in Canada blijven, waarbij zij alsnog on der de voor emigranten bestaande bepa lingen inzake regeringsbijslag vallen. De Nederlandse emigratieautoriteiten koesteren echter de hoop, dat velen van de groep, vóór zij tot definitieve vestiging in Canada besluiten, nog naar Nederland zullen terugkeren om hun dorpsgenoten en de leden der plattelandsjongerenvereni gingen, waarvan zij deel uitmaken, op de hoogte te brengen van de ervaringen, die zij gedurende negen maanden in Canada hebben opgedaan. Het aantal aanmeldingen voor deze próefémigraïiè''was ongeveerhet tienvou dige van het aantal beschikbare plaatsen. In een brief aan de ministerraad heeft het bestuur van de Pacifistisch-Socalis- tische Partij de regering verzocht haar in de laatste NAVO-vergadering gegeven be reidheid tot het aanvaarden van raketba ses op Nederlands grondgebied te herroe pen. Als dit niet mogelijk is, dan stelt de partij voor door middel van een referen dum uit te maken in hoeverre het Neder landse volk in deze aangelegenheid achter de regering staat. KOPENHAGEN (UP) Rusland en Ja pan hebben een verdrag gesloten omtrent de Japanse visserijrechten in de Zee van Ochotsk, aldus heeft de Japanse minister van Landbouw en Visserij, Munenori Aka- gi in Kopenhagen verklaard. De Japanse bewindsman en premier Kroesjtsjev hebben informeel gesproken over een vredesverdrag tussen beide lan den. Moskou verwacht in deze aangele genheid een Japans initiatief, aldus minis ter Akagi. De Jasmynianen lazen en bespraken de proclamatie en het nieuios van de verdwenen koningskroon. En iedereen was begaan met de goede koning Pompodilio, die nu in zak en 'as zat over zijn kroon. Daarom bleef niemand thuis zitten, maar Jan en alleman liep uit, om te gaan zoeken. Ook al zou er niet een hoge beloning voor het vinden toegezegd zijn, dan was toch iedereen wel gaan zoeken. Op de raarste plaatsen kon je mensen zien neuzen, tot in vuilnisbakken en op hoge muren toe. „Nou ja", zei men, „het ding kan toch weggewaaid zijn, nietwaar?" 2223 Een' 25-jarige monteur, H. Zwiebel uit Amsterdam, is gisteren van het 35 meter hoge dak van de r.-k. kerk aan de Kamer- lingh Onnesweg te Bussum gevallen. Door dat. zijn val eerst door het dak en later door enkele struiken in de pastorietuin gebroken werd, liep dit ongeval nog be trekkelijk goed af: met beide benen ge broken. een hoofdwonde en vermoedelijk inwendige kwetsuren werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Monteur was bezig met het veranderen van de bliksemafleider op een torentje. Het torentje heeft echter geen klimhaken en de monteur moest zich naar boven wer ken door van de daknok van de kerk ai met een staaf een touw omhoog te bren gen en dat aan de spits te haken. Langs dit touw was hij bijna tot bij de spits omhoog geklommen, toen hij zich niet meer kon houden. Van de torenspits stortte hij op het kerkdak, gleed omlaag en viel van tien meter hoogte in de pastorietuin, juist in de struiken. Nadat eerste hulp was verleend, werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. On middellijk levensgevaar achtte men daar niet aanwezig. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren de behandeling van de zaak tegen de 26-jarige Belgische vlasser A. L. C. uit IJzendijke voortgezet, die ervan wordt be schuldigd een poging tot moord op een wethouder van IJzendijke, de 44-jarige landbouwer C. Doens te hebben gedaan. Het hof had zijn arrest enige maanden ge leden uitgesteld omdat het pistool, waar mede een schot op de wethouder was ge lost, een oud Duits legëïWapen, in de buurt van IJzendijke was gevonden. De wethou der had verklaard dat hij C. als zijn aan valler had herkend. C. ontkende echter. De procureur-generaal meende dat het er niets toe deed dat het pistool was ge vonden. De zaak veranderde er zijns in ziens niet door. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middel burg: tien jaar gevangenisstraf. Het hof zal op 7 mei arrest wijzen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Libertad" 27 april: Brazilië: s.s. „Libertad" 27 april: Canada: s.s. „Maasdam" 28 april en m.s. „Prins Willem van Oranje" 3 mei: Chili: 29 april via New York; Indonesië: ss. „Drente" 1 mei: Ned. Antillen: m.s. „Daphnis" 28 april: Nieuw Zeeland: via Engeland 26 april en via Engeland 3 mei; Suriname: m.s. „Norinda" 29 april; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 29 april; Brits Oost-Afrika. s.s. Pierre Loti" 26 april. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 36. En toen vond zij hem op een avond in een zeer slechte stemming. Zij had hem al in bijna een week niet gezien en het dringend verlangen om hem te zien, had haar op de aangegeven avond met een verlangend hart naar hem toe doen gaan. Zij wist onmiddellijk dat er iets mis was. „Je ziet er erg boos uit, Laurie", zei zij. „Wat is er aan de hand?" „Ik heb een nogal deprimerend weekeinde gehad. Ik ben vrijdag naar Londen gegaan en had daar een aardige bijeenkomst. Het gezelschap bestond# uit je vriendin Bridget Raynton, een procureur, die zij op gescharreld had, Ian, ik zelf en mijn procureur. Juf frouw Raynton heeft zich over ons niet te beklagen". „Je bedoelt, dat je haar geld betaald hebt om haar te weerhouden van het instellen van een actie?" Hij keek snel op. „Hoe wist je daarvan?" „Dat heeft Ian me weken geleden al verteld". „Oh. Ja, dat hebben we gedaan! Zij speelde haar kaarten goed". „Waarom heb je haar niet gezegd te doen, wat zij niet laten kon en een actie in te stellen? Ze had toch zeker niet veel kans op succes?" „Neen, dat geloof ik ook niet. Maar ik heb een hekel aan publiciteit en Ian zou een mal figuur geslagen hebben. Zij beschuldigde hem ervan, dat hij onder mijn invloed stond. Zij had een paar dwaze brieven van hem. En zij had een aardige rol voor mij uitge stippeld als de boze broeder, die zich tussen twee jonge geliefden dringt. Die hele goedkope historie maakte me misselijk". „Zo, nou ik geloof niet, dat ik betaald zou hebben, alleen maar om mijn trots te redden! Je weet, dat ik daar ook meer dan mijn rechtmatig aandeel van heb, maar ik zou haar in dezen toch niet hebben toegegeven". „Je bent niet erg loyaal tegenover je vriendin", zei hij. „Ik beoordeel de zaak op haar eigen verdiensten. Uit hetgeen Ian mij vertelde en uit het weinige, dat Bridget mij zelf eens toevertrouwde, ben ik er zeker van, dat zij geen zakelijke grond voor haar eis had. Bovendien heb ik een hekel aan die houding ten op zichte van gevoelens, die boven een geldwaardering uit behoren te gaan". Hij haalde de schouders op. „Het geldaspect was het enige, wat Bridget Rayn ton ooit bewogen heeft. Dat wist ik van het eerste ogenblik af". „Hoor eens, ik geloof, dat je eerste oordeelvellingen over mijn sekse veel te ver gaan! Worden we alle maal met wit of zwart gemerkt, vanaf het eerste ogen blik, dat je ons ziet?" Zij keek hem met een liefdevolle glimlach aan, maar zijn gelaat bleef strak. „Ik weet, dat Bridget Raynton en haar soort aan het hoofd van de ene kolom zouden staan". „En geen boekingen aan de andere kant?" Zijn antwoord verbaasde haar. „Misschien je vriendin Margaret Rusper". „Daar heb je gelijk in. Maar je weet, dat je men selijke wezens zelden zo netjes kunt verdelen, als jij denkt. Wij hebben allemaal onze witte en zwarte vlek ken. Je behoorde ook een kolom te hebben met het hoofd: „Gevlekt" en dat zou dan de grootste kolom van de drie moeten worden". „Ik houd niet van compromissen. Dat geeft alleen maar moeilijkheden en je weet niet, waar je staat". „Misschien niet, maar je kunt evengoed een regen boog tot één kleur terug trachten te brengen, als het classificeren van al de goede en slechte eigenschap pen, waaruit een menselijk wezen bestaat". „Toegegeven. Maar er zijn een paar grondbeginse len, die, tenminste in mijn ogen, beslissend zijn en die je binnen of buiten de omheining plaatsen". Een beetje pessimistisch ^roeg Celia zich af, in wel ke kolom hij haar plaatste. Het was een beetje verba zingwekkend, dat een man van zijn intelligentie zo arrogant kon zijn. Iemand, die ook maar enige zelf kennis had, zou zich toch bewust zijn zowel van de goede als de kwade impulsen en er nooit al te zeker van zijn, welke de overhand zouden hebben. Er waren natuurlijk grondbeginselen van onkreukbaarheid en fatsoen, maar toen zij naar zijn donker gelaat keek, werd zij zich weer bewust van die beslistheid en hard heid van zijn oordeel, die haar bijna beangst maak- 'ten. En iets vertelde haar, dat het haar sekse was, die zo scherp verdeeld werd. Hij zou misschien een kolom: „Gevlekte" voor mannen willen accepteren, omdat hij die beter begreep. Zij werd zich bewust van een gevoel van kilte om het hart. „Laten we alsjeblieft niet plechtig worden", zei hij plotseling. „Dat past ons niet. We zullen ons handige virendinnetje vergeten en hopen, dat Ian zijn les ge leerd heeft. Ik heb de mijne al lang geleden geleerd. Het is een beetje vervelend, dat mijn zakken een beetje lichter gemaakt worden door Ian's leergeld, maar dat zal ik dan maar afschrijven als een deel van de kosten van zijn opvoeding". Hij kwam op haar toe en sloeg zijn arm om haar middel. Hij was vrij ruw met haar en haar schouders de den pijn onder zijn handen. Zij voelde zich gevangen in een wanhopig verlangen naar enig teken van liefde van hem. Zij realiseerde zich, dat zij er niet veel lan ger mee door kon gaan,- haar liefde voor hem te ver bergen, wachtend op een enkel teken zijnerzijds. Plotseling raakte hij toen zachtjes haar lip met zijn vinger aan en zei berouwvol: ,,'t Spijt me lieveling. Weet je, we moeten eens onder ogen zien, waar we heen gaan". Bij het horen van die liefkozende benaming scheen haar hart op te springen. „Weet je dat dan niet, Laurie?" „Ik wel. Ik ben alleen niet helemaal zeker van jou". „Heb ik je dat dan niet getoond?" Hier zo naast hem, terwijl zijn arm haar tegen zijn schouder hield was zij niet in staat tot helder denken. Er was altijd die verwarring geweest, waar het hem betrof: haar hart en verstand in voortdurende strijd, waarbij haar verstand steeds een verdedigingsstrijd voerde. Zij hield zo ontzaglijk veel van hem en in vele opzichten bleef hij zo onbereikbaar. Zij kon hem nu niet verliezen. Het zou in het eind wel goed komen. Dat moest wel. Hij legde zijn hand onder haar kin en draaide haar gezichtje weer naar zich toe. En ondanks haar pogin gen om hem een kalm gezicht te tonen waren de ge voelens van haar hart maar al te duidelijk in haar ogen te lezen. (Wordt vervolgd) Het militaire vliegveld „Seppe" in de gemeente Hoeven (N.-B.) is eigenlijk meer een weiland, dat door een caféhouder is verhuurd aan het leger, dat het gebruikt om Piper Cubs te laten landen. De eige naar van het weiland heeft zijn café vlak naast het vliegveld. Daar hij echter hogere prijzen rekent dan een café dat vijftig meter verder ligt, gaan de soldaten, die op „Seppe" zijn gelegerd, liever naar de con current van de vliegveldeigenaar. Op de zitting van de krijgsraad in Den Haag bleek gisteren, waartoe de concur- rentienijd van de laatste leidde. Hij had op 7 maart enkele soldaten het café van zijn concurrent zien binnengaan. De sol daten hadden wacht op het vliegveld en één van hen diende buiten op wacht te staan. Het was de soldaten wel toegestaan in het café van de eigenaar van het wei land te gaan zitten, als zij wacht hadden. De caféhouder belde toen de commandant op om te vertellen dat def soldaten hun plicht niet deden. Het uiteindelijk resul taat van dit telefoontje was, dat de ser geant, die met zijn drie manschappen in het verkeerde café was gaan zitten, twee maanden militaire detentie tegen zich hoorde eisen en verlaging tot de rang van gewoon soldaat. De auditeur-militair lichtte de zaak toe, door te vertellen dat het andere café niet alleen lagere prijzen rekent voor de ver teringen, maar dat de sergeant zich bo vendien erg voelt aangetrokken tot de dochter van de caféhouder. Daarom ging hij met de gehele wacht naar het café in plaats van de wacht bij de Pipers te be trekken. De sergeant werd veroordeeld tot vier weken militaire detentie en tot een voor waardelijke verlaging tot de rang van sol daat laagste klasse. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I DONDERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Bernadine", 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal: Poppentheater van Jan Nelis- sen met „Bastien en Bastienne" van Mo zart, 20.30 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Vishal: Benelux-Fotosalon, 19.30 tot 22 uur. FILMS: Cinema Palace: „Hoffmans Vertel lingen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een man kwam terug", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayo- nara", 14 jaar, 18.30 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mam'zelle Striptease", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De we reldzee", alle leeftijden, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Quo Vadis", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Tarzan en de Wazuri-diamanten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 25 APRIL Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter" met „Omzien in wrok", 20 uur. Concertgebouw: Tweede avond in de vocale cyclus met Annie Hermes, 20.15 uur. Minerva Theater: Liefdadigheidsvoor stelling ten bate van het Nederlands Stu denten Sanatorium, 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal: Poppentheater van Jan Nelis- sen met de kameropera „Bastien en Bas tienne" van Mozart, 20.30 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Benelux-Fotosalon, 13 tot 17.30 en 19.30 tot 22 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „A farewell to arms", 18 jaar, 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Terreur in New York", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De trein van 3.10", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jeugd van vandaag", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Als de dag begint", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De zwarte ridder", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: Voor de Theosofische Vereniging houdt ir. A. J. H. van Leeuwen een lezing over: „Waarom de dood in ons bewustzijn is gekomen". 20 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15