A»K r Panda in het Wilde Westen Hogere winst Centrale Suikermij huidige bietencampagne gunstiger Superline Fa. B ENGELENBERG Europese politieke situatie remt de verwezenlijking der Vrijhandelszone Regenkans wordt groter Schoonmaaktijd! Alphenaar li A EN K Wij hebben een trap voor ieder huis! De Klompencentrale J. J. VAN KOOTEN Wereldnieuws 2 Samensmelting van vijf marginale kolenmijnen Ontslagen bij Nederlands- Amerikaanse Fittingfabriek Onveranderd dividend Ned. Handelmaatschappij OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN; Netto-inkomen Ford in 1958 met 77.4 percent gedaald Staking bij de Billiton op Suriname toegespitst Vragen over vlasindustrie door Kamerleden Overeenstemming in kwestie Suezkanaalmaatschappij Lockheed gaat kern reactoren bouwen Drs. Van der Beugel te Brussel I.A.T.A. nam beslissing over de sandwich Nieuwe Bruynzeelfabriek in Suriname Amsterdam Rubber betaalt 25 pet. op aandelen terug Merkwaardige proef V. DONDERDAG 24 APRIL 1958 De exploitatierekening over 1956/57 van de n.v. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam sluit, inbegrepen de voor delige verschillen van vorige boekjaren en de uitkeringen op aandelen in andere ondernemingen en na voorziening in de te betalen belastingen, met een voordelig saldo van f 5.120.448 (vorig jaar 4.732.515). Na afschrijvingen op fabrieken, terreinen, machines enzovoorts ad 2.959.827 (vorig jaar 2.718.652), interest ad f 492.978, res teert een saldo winst van 1.678.219 1.542.720). Voorgesteld wordt een divi dend van 10 percent (onveranderd) op een kapitaal van 10.497.600 (onveranderd), en 300.000 toe te voegen aan het reserve fonds. Naar nieuwe rekening wordt over gebracht 8.486. De totale afzet van suiker in Nederland bedroeg ongeveer evenveel als in 1955/56 namelijk 529.000 ton, uitgedrukt in wit, tegenover 527.000 ton. De binnenlandse consumptie was op 438.000 ton iets hoger dan het voorafgaande jaar. Zij bedroeg ongeveer 40 kilo per hoofd der bevolking. De produktie van suiker uit suikerbieten (322.000 ton) bleef ook dit jaar beneden de binnenlandse behoefte. De accijns op sui ker bleef onveranderd. Ondanks de grote uitzaai van suiker bieten was de opbrengst ten gevolge van het koude en natte weer belangrijk lager. De oogst van de suikerfabrieken bedroeg 2.581.000 ton tegen 3.084.000 ton in 1955. De suikerbietencampagne verliep ongekend moeilijk door een laat begin en een korte vorstperiode, gevolgd door een plotselinge sterke dooi, waardoor de resultaten na delig werden beïnvloed. Ook dit jaar was de invoer van wit- suiker groter dan in overeenstemming was met de afspraken van de overheid. De re sultaten van de dochteronderneming de Wester Suikerraffinaderij waren niet be vredigend als gevolg van bestaande rege lingen, die nog steeds onvoldoende zijn om een redelijke basis voor dit bedrijf te scheppen. De Wester Suiker raffineerde 1.297.242 zak ruwe suiker (vorig jaar 1.291.979 zak). De internationale suiker markt gaf een opmerkelijke prijsstijging ADVERTENTIE 99 99 COSTUUMS en SPORTCOLBERTS SPECIAAL ONTWORPEN VOOR door „MR. SPENCER BRIGGS" GEHEEL EIGEN COUPE EXCLUSIEVE DESSINS Costuums 98.118.—, 138. Colberts 59.75, 49.75, 59.75 Pantalons 19.75, 29.75 etc. GR. HOUTSTR. 12 HAARLEM In de Borinage (Van onze correspondent in Brussel) De vjjf marginale kolenmijnen van de Borinage, die samen 4 miljoen ton kolen produceren, zullen binnenkort tot één mynvennootschap worden versmolten. De beslissing van de raden van beheer van de vjjf maatschappijen is in de kringen van de Hoge Autoriteit te Luxemburg mei vreugde vernomen. Men is van oordeel, dat de sanering van het kolenbekken van de Borinage hierdoor sterk zal worden ver gemakkelijkt. De niet-rendabele marginale putten zul len worden gesloten. In dit verband werd in de Belgische pers gewezen op het voor beeld van Engeland, waar sedert de natio nalisatie van de mijn-industrie, nu elf jaar geleden, reeds 211 marginale putten wer den gesloten. De nationalisatie in Engeland is echter op menig gebied een fiasco ge worden. De kolenproduktie is immers ver minderd en Engeland is van kolen-expor teur een groot invoerder van Amerikaanse kolen geworden. Waarschijnlijk zal de kolenproduktie van de Borinage van 4 miljoen ton op 3 miljoen ton worden verlaagd. De totale kolenproduktie van de vijf Belgische ko lenbekkens zal echter niet worden ver minderd. De zeven kolenmijnen van de Kempen, welke thans beschikken over de pas toegewezen reserves, zullen van 11 miljoen ton per jaar spoedig tot 13 tot 14 miljoen ton verhoogd worden. Om de benarde situatie van de kolenmijnen in België te verhelpen is door de regering een wetsontwerp bij de senaat ingediend betreffende de financiering van de kolen- voorraden, welke op het ogenblik tot 3Vfe miljoen ton zijn opgelopen, met een han delswaarde van 3 miljard francs. De ko lenmijnen zullen op deze voorraden war rant-krediet kunnen verkrijgen. De Hoge Autoriteit van de Kolengemeenschap zal een deel van de voorraden financieren. De directie van de n.v. Nederlands- Amerikaanse Fittingfabriek deelt mede, dat in verband met het voortduren van de verminderde vraag naar haar produkten ontslag is aangevraagd voor 110 werk nemers. Reeds sedert februari was, voor een snelle aanpassing van de produktie aan de afzet, een vergunning verleend voor een 28-urige werkweek. Na dit ontslag wordt weer de volle 48 uur gewerkt. In de vergadering van de raad van com missarissen van de Nederlandsche Handel maatschappij n.v. is besloten aan de eer lang te houden jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len het dividend op de gewone aandelen over 1957 te bepalen op 10 percent onver anderd, betaalbaar in contanten. te zien die voor het bedrijf van gunstige invloed is geweest. Ten aanzien van het lopende boekjaar zegt het verslag dat de bietencampagne door gunstiger weersomstandigheden een beter verloop had dan in 1956/57. De fabri cage van mononatriumglutamaat is op 1 maart 1958 in Gorinchem begonnen. De winst- en verliesrekening over 1956/57 van de administratiemaatschappij „Wester Suikerraffinaderij" n.v. te Am sterdam sluit, bij vaststelling op het divi dend van de n.v. Centrale Suiker Maat schappij op 30 per aandeel, met een winstsaldo van ƒ49.130 (vorig jaar ƒ48.710). Voorgesteld wordt een dividend van f 8,90 per aandeel, en 31,05 per geheel oprich tersaandeel (vorig jaar respectievelijk ƒ8,80 en ƒ30,49). ADVERTENTIE Doelstraat 5? - Haarlem •- T« „FESTO" SCHUURMACHfNES K wartaal c ijfers Het netto-inkomen van de Ford Motor Company daalde in het eerste kwartaal van 1958 met 77,4 percent. De maatschappij schrijft deze vermindering bijna geheel toe aan de scherpe daling der autoverkopen. De waarde van de omzet was 30,2 percent minder en de voorlopige gegevens omtrent de afzet van nieuwe wagens wijzen op een daling van 200.000 stuks ten opzichte van het niveau van een jaar geleden. Het geconsolideerde netto-inkomen be droeg 22,7 miljoen dollar, of 42 cents per aandeel, vergeleken met 100.5 miljoen dol lar. of 1 dollar 65 cents per aandeel, in de eerste drie maanden van 1957. De gecon solideerde verkopen bedroegen 1.095.8 mil joen dollar tegen 1.569,5 miljoen dollar een jaar geleden. De verkopen omvatten naar verluidt 400.419 personen- en vrachtauto's, vergeleken met 626.206 stuks in het eerste kwartaal van 1957. De staking bij de Billitonmaatschappij, die ontstaan is wegens de weigering van de maatschappen om in te gaan op de loon eisen van de arbeiders, heeft woensdag een crisis bereikt, doordat ook de pomp- wachters en de elektriciens het werk heb ben neergelegd. De maatschappij heeft de voorstellen van de bemiddelingsraad. die inhielden dat de maatschappij de arbeiders één week loon zou uitbetalen, afgewezen. Met dit voorstel zou een bedrag gemoeid zijn van 42.000 Surinaamse guldens. Het voorstel van de Billiton regelde een uit kering van tien gulden Surinaams aan elke werknemer, hetgeen in totaal zou neer komen op een bedrag van SF 13.000 Bij de aanvang van de staking had de vakbond van de arbeiders in dienst van de maat schappij de uitbetaling van twintig gulden gedurende drie maanden per arbeider ge vraagd. ADVERTENTIE in elke kwaliteit en maat. Alle maten keukentafels, v.a. 12.95 Strijktafels, hout, v.a14.95 metaal, v.a. 24.95 Tuinstoelen in alle maten. Bad- of keukenkrukje, v.a. 4.95 Keukenstoelen, gelakt, v.a9 95 Stoelzittingen in alle maten. Gel. ronde tafel, 104 cm doorsn. 69. Idem met tuimelblad 95. Stoelen met plastic zitting 23.50 Wringers v.a. 42.50 Wasborden 3.35 Emaille broodtrommels 12.95 Emaille pannen v-a2.45 Emaille pannen 28 cm 7.95 Wij hebben alle soorten keukenuitzetten v.a. 81. Diepe en platte borden 39 cent Ontbijtbordjes 35 cent 3 kop en schotels voor 1. Prima zeemleer v.a2.45 Flinke spons v.a39 cent Klompen en klompsokken tegen lage prijzen- Bij aankoop voor een bedrag van 15. een pracht kop en schotel CADEAU Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 De heren Van Meel en Van Dongen, leden van de Tweede Kamer, hebben aan de minister-president, de ministers van Financiën, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken en de staatssecreataris van Econo mische Zaken schriftelijke vragen gesteld, die resulteren in de vraag of de regering niet van oordeel is, dat op zeer korte ter mijn dient te worden nagegaan of en, zo ja, op welke wijze door de overheid de be hulpzame hand kan worden geboden inza ke de desastreuze ontwikkeling van de Nederlandse vlasindustrie. De goeverneur van de Egyptische Na tionale Bank heeft medegedeeld, dat over eenstemming is bereikt tussen Egypte en de Suezkanaalmaatschappij inzake de schadevergoeding van laatstgenoemde maatschappij. De goeverneur deed deze mededeling aan de pers op het Egyptische ministerie van Financiën en verklaarde, dat thans alleen nog de definitieve tekst der overeenkomst moet worden opgesteld. (Reuter) 9 De Suezkanaalmaatschappij heeft echter tegengesproken dat overeenstemming werd bereikt met de Egyptische.regering inzake de schadevergoeding voor aandeelhouders der Suezkanaalmaatschappij. Een woord voerder der maatschappij zei, dat geen enkele overeenkomst werd bereikt en dat de besprekingen worden voortgezet. Hij voegde hieraan toe, dat hoewel binnenkort een overeenkomst kon worden verwacht, dit toch niet in de zeer naaste toekomst het geval zou zijn. De Lockheed Vliegtuigenfabriek heeft bekendgemaakt dat haar afdeling in Ma rietta (Georgia) zich in de toekomst gaat bezighouden met de produktie van kern reactors voor industriële doeleinden. De fabriek heeft reeds enige typen kernreac tors ontworpen waarmee men verwacht warmte-energie te.kunnen produceren te gen lagere kosten dan wanneer men ge bruik maakt van gas, steenkool of olie. Door dergelijke reactors te gebruiken kan de industrie, naar men meent, veel grotere winsten maken dan wanneer men conven tionele brandstoffen gebruikt. ADVERTENTIE HEINKEL 175 cc viertact-motor, de scooter met de onberispelijke wegligging 2095.met reservewiel Houtplein 20 Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12549 (Van onze correspondent in Brussel) Drs. E. H. van der Beugel, de Neder landse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, heeft in een gesprek met de'Ne derlandse correspondenten te Brussel een en ander verteld over de ontwikkeling van de Europese Economische Gemeenschap, de Euratom en de ontworpen Vrijhandels zone, die op het ogenblik op grote moei lijkheden stuit. Uit de jongeste ministers conferentie van dinsdag komt namelijk naar voren, dat de Europese politieke ka lender de realisatie van de Vrijhandels zone remt. Er is op het ogenblik de zoveelste Franse regeringscrisis en er is het perspectief van verkiezingen in Italië en in België. Wan neer het verdrag der Vrijhandelszone aldus antwoordde drs. Van der Beugel op onze vraag niet tegen 1 januari 1959 mocht klaarkomen, betekent zulks echter niet dat er een verschil van werking hoedt te ontstaan tussen de verlaging van de douanetarieven in de Gemeenschappelijke Markt (10 percent verlaging van alle rech ten in de onderlinge handel per 1 januari 1959) en de parallel te realiseren 10 per cent verlaging der rechten in de elf overi ge landen der Vrijhandelszone. Men kan hiervoor een overgangsregeling ontwer pen welke door de G.A.T.T. waarschijn lijk zal worden aanvaard mits het onom- stootbaar vaststaat, dat het verdrag der Vrijhandelszone spoedig volgt, bijvoor beeld in de loop van het eerste half jaar 1959. Het lijkt overigens thans principieel al gemeen aanvaard, dat de zeventien landen de Vrijhandelszone politiek willen. Ontel bare krachten werken in die richting. Op het niveau der ambtenaren wordt de voor bereiding van het verdrag der Vrijhandels zone voortgezet. Er is een speciale werk groep gevormd, onder de leiding van de heer Roger Ockrent, permanent vertegen woordiger van België bij de O.E.E.S.' te Parijs, om de moeilijkheden inzake de har monisatie tussen de gemeenschap der zes en de Vrijhandelszone te omschrijven en in te perken tot het essentiële. Op 10 mei zal de ministeriële groep van de zes, die zich speciaal met de Vrijhan delszone bezig houdt, opnieuw te Brussel bijeen komen om onder meer de landbouw kwestie te onderzoeken. Drs. Van der Beu gel zei van oordeel te zijn, de'landbouw- kwestie uiteindelijk niet meer de grootste struikelsteen voor de vrijhandelszone zal vormen. De buitentarieven, die in de vrij handelszone afzonderlijk blijven bestaan, met uitzondering natuurlijk van het ge meenschappelijk buitentarief der zes, zou den geharmoniseerd moeten worden. De van Nederlands standpunt bekeken ideale oplossing zou zijn, dat men 4e invoerrech ten in de Vrijhandelszone nivelleert op het laagst mogelijke niveau. De invoerrech ten op grondstoffen en half-afgewerkte produkten zouden in de Vrijhandelszone in geen geval hoger mogen liggen dan in het huidige buitentarief der zes. Drs. Van der Beugel constateerde dat de standpunten nader tot elkaar zijn gekomen en dat het oorspronkelijk vrij scherp ge formuleerde Franse standpunt nopens de Vrijhandelszone niet werd gehandhaafd Het is dus thans vrijwel zeker, dat de Een rug van hoge luchtdruk, die een uit loper vormt van een krachtig hogedruk- gebied boven Noord-Rusland, passeerde in de afgelopen 24 uur ons land met weinig wind en weinig bewolking. In de nacht kwam voornamelijk in het oosten van het land nachtvorst voor. Bij IJsland handhaafde zich een groot lagedrukgebied, dat zich nog iets naar het oosten verplaatst. Een storing, die snel over de oceaan naar het oosten is getrok ken, was vanmorgen boven Engeland aan gekomen en veroorzaakte daar regen. Zij verplaatst zich nog langzaam naar het oosten en zal de bewolking in ons land doen toenemen, terwijl de lucht vochtiger wordt en ook de regenkansen wat groter worden. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatate 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven •licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vlv. Z.-Limb. onbewolkt <a *-c z windst. zzw ozo ozo zzo windst. z 0 0 0 0 0 0 0 0 Vrydag 25 april Zon op 5.24 uur, onder 19.53 uur. Maan op 10.01 uur, onder 0.54 uur. Maanstanden 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 april Hoog water 7.24 en 19.52 uur. Laag water 2.58 en 15.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan tr IJmuiden. Helsinki onbewolkt ono 1 0 Stockholm sneeuw no 1 0.1 Oslo half bew. windst. 3 0 Kopenhagen zwaar bew. windst. 2 0 Aberdeen half bew. windst. 5 1 Londen zwaar bew zzw 8 0 Amsterdam onbewolkt zo 5 0 Brussel onbewolkt windst. 6 0 Parijs onbewolkt windst. 4 0 Luxemburg onbewolkt no 4 0 Bordeaux mist windst. 5 0 Grenoble onbewolkt windst. 4 0 Nice onbewolkt nw 20 0 Berlijn zwaar bew. no 3 0 Frankfort onbewolkt ono 2 0 Milnchen onbewolkt windst. -0 0 Garmisch P. onbewolkt n .1 0 Zürich onbewolkt windst. -0 0 Genève onbewolkt windst. 1 0 Locarno mist O 4 0 Rome zwaar bew. ono 10 1 Ajaccio zwaar bew. no 10 0,2 Algiers half bew. ono 10 0 Wenen zwaar bew. nnw 6 0 Innsbruck licht bew. ono 10 1 Madrid licht bew. windst. 8 0 47. Old Oehoe en zijn maat voelden er wel wat voor om het goudmijntje van Jo ris te kopen. Maar nu kwam Panda haas tig tussenbeide. „Wacht!" riep hij, „ik ver trouw dit niet! Er is pas een hoop goud van de bank gestolen en nu haalt Joris een hoop goud uit de grond, enne Verder kwam hij niet, want met een snelle beweging drukte Joris hem de hoed over het hoofd. „Stil, ventje", sprak hij be straffend, „ge moogt er niet tussendoor babbelen, wanneer er zaken worden ge daan". En, zich tot Old Oehoe wendend, vervolgde hij: „Welaan dan, ik vraag niet veel voor deze mijn, die u in luttele mi nuten rijk zal maken. Geef mij slechts al uw bezittingen en de koop is gesloten". „Top!" riepen Old Oehoe en zijn maat, hun zakken leeg halend. „Mom! mom!" riep Panda in zijn hoed. Maar dat ver stond niemand, dus werd er niet op gelet. Joris maakte zich nu snel klaar om te vertrekken. Hij zette zijn mandjes met goud gereed, stak het geld bij zich en drukte Panda's hoed nog eens flink over diens bolletje. „Komaan", sprak hij, zich vervolgens een beetje ongeduldig tot Old Oehoe en diens maat wendend, „Uw be zittingen alstublieft". „Maar we hebben alles al afgegeven!" riep Old Oehoe, zijn lege zakken tonend. „Kom, kom", sprak Joris. „Uw revolvers en uw paarden zijn ook bezittingen, nietwaar?" Als steeds, moest hij weer het onderste uit de kan hebben! zes een gemeenschappelijk standpunt ten opzichte van de Vrijhandelszone zullen kunnen bepalen. De raad van ministers van de Euratom heeft thans definitief de richtlijnen bepaald betreffende de samen werking met Amerika. Drs. Van der Beu gel onthulde, dat de Amerikanen bereid schijnen te zijn om aan de Euratom gif ten en leningen toe te staan, de aankoop van Amerikaanse reactoren door de Euro pese industrie te vergemakkelijken en die aankoop zelfs te subsidiëren, en om een gemeenschappelijk research-program te financieren. De Euratom zou voor dit pro gram ongeveer 50 miljoen dollar beste den. Naar wij in Belgische regeringskrin gen vernamen, is men het in de grote lij nen volkomen eens met de door de Ne- ideeën. De International Air Transport Associa tion heeft een beslissing genomen in de zaak van de sandwiches. De Pan Ameri can Airways zijn daarbij in het gelijk ge steld. Volgens de I.A.T.A. zijn de sand wiches die door sommige luchtvaartmaat schappijen worden voorgezet aan de rei zigers van de goedkope klasse feitelijk geen sandwiches meer maar complete maaltijden. Dit mag niet meer voorko men. De I.A.T.A. heeft de beslissing genomen na in Londen twee dagen besprekingen te hebben gevoerd met vertegenwoordigers van de luchtvaartmaatschappijen die in het. geschil betrokken zijn. Bij het berei den van maaltijden en sandwiches voor de passagiers in de goedkope klasse moet volgens de I.A.T.A. met het volgende re kening worden gehouden: iedere sand wich moet „op zichzelf staan". De com plete maaltijd mag niet de indruk van een koude schotel wekken; een belangrijk zichtbaar deel van elke maaltijd moet be staan uit brood; iedere maaltijd moet een voudig zijn, niet duur en zonder onnodige garnering. Het laatste betekent, dat geen artikelen mogen worden gebruikt die luxueus wor den geacht, zoals gerookte zalm, oesters, kaviaar, kreeft, gevogelte, asperges, paté de foie gras. Vlees en soortgelijke toege stane artikelen mogen niet in die mate worden gebruikt, dat een indruk van overdaad wordt gewekt. (UP) Het bouwbedrijf Sillevis n.v. heeft de nieuwe spaanplatenfabritk te Paramaribo opgeleverd. Tijdens een korte plechtigheid werd het woord gevoerd door de heer J. F. de Vries in zijn functie van commissaris van het bouwbedrijf Sillevis n.v. en dr. Chr. Plomp, directeur van de n.v. Bruyn- zeel Suriname Hout Mij. De fabriek zal in juli in produktie komen en op de meest moderne wijze worden uitgerust. In de bestuursvergadering van de n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Amster dam" werd besloten om aan de op maan dag 9 juni te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen geen dividend over het afgelopen boekjaar uit te keren en voorts om op het geplaatste kapitaal 25 percent in contan ten terug te betalen. Vorig jaar werd 7V- percent dividend betaald. ADVERTENTIE De tijd om eens na te gaan, wat er vernieuwd moet worden. Vergeet daarbij vooral uw trouwe piano niet Ook hij behoeft van tijd tot tijd de bijzondere aandacht van de vakman, waardoor u wellicht later grotere kosten kunt voorkomen. Wij geven u geheel vrijblijvend vak kundig advies en prijsopgave. Wendt u dus met vertrouwen tot Kruisweg 49 - Haarlem - Tel. 11532 Psychopaat. Volgens het Tsjechoslowaak- se partijblad Rude Pravo werd de ar beider J. Votava naar de psychiater verwezen, toen hij kwam klagen over de arbeidsvoorwaarden in de fabriek waar hij werkte. Op schaal. Te Braine-l'Alleud in Belgisch Brabant wordt een „miniatuur Bel gië" aangelegd in de vorm van een „kaart" op schaal 1 op 2500, wat de oppervlakte, en 1 op 500, wat het reliëf betreft. Elke plaats wordt aangegeven door een model van zijn klokketoren met een aantal huizen erom heen. De havenwerken van Antwerpen komen er op voor op schaal 1 op 100. Goerkha's. De Britten mogen weer voor tien jaar Goerkha's recruteren voor het Britse leger. De nieuwe overeenkomst met Nepal gaat in juli in. De Britten werven jaarlijks vijfhonderd man voor de vier Goerkha-regimenten van het Britse leger. Bewijs. Een 85-jarige overgrootmoeder en haar 29-jarige verloofde uit Blooming- ton in de Amerikaanse staat Indiana hebben na een week uitstel toestem ming gekregen om te trouwen. Het uit stel was verleend, omdat de bruid niet kon bewijzen dat zij boven de achttien was. De bruid, die vijf achterkleinkin deren heeft, is er tenslotte in geslaagd documenten te bemachtigen waaruit blijkt dat zij in 1873 in Kentucky is geboren. Informateur. President Kekkonen van Fin land heeft de directeur van de dienst voor staatspensioenen, Reino Kuuskos- ki, verzocht informaties in te winnen omtrent de vorming van een zakenka binet, dat tot aan de verkiezingen van deze zomer zitting zou moeten hebben. De regering Von Fieandtris vrijdag ge vallen, door een motie van wantrouwen tegen het prijsbeleid van de regering. Op en neer. Volgens statistische gegevens van de wereldgezondheidsorganisatie neemt het sterftepercentage aan long kanker in de ontwikkeldste landen sterk toe. Ook 1. aantal sterfgeval len aan hart en lever wordt groter. In fectie- en parasitaire ziekten nemen af. Schatting. Ongeveer tienduizend mensen zijn deze maand als gevolg van de cholera- en pokkenepidemieën in Oost- Pakistan om het levea gekomen. Vol gens de gezondheidsautoriteiten is dit een zeer ruwe schatting, daar de over- lijdensregistratie in dorpen veel te wen sen laat. De toestand in Dacca, waar vorige week 24 mensen stierven, is men meester, hoewel de ziekenhuizen over vol zijn. Op het platteland is er weinig personeel van de gezondheidsdiensten, ook al omdat sommige leden zijn over leden en anderen bang zijn hun plaats in de besmette gebieden in te nemen. Misdadig. In de Verenigde Staten zijn in 1957 bijna 2.800.000 zware misdaden ge pleegd, ongeveer 24 percent meer dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Volgens officiële cijfers is het aantal misdaden door jongelieden be neden de achttien jaar gepleegd, sedert 1952 met 55 percent toegenomen. Van alle arrestaties wegens zware misda den in 1957 betrof 47,2 percent jeugdi ge personen. Volgens politie-autoritei- ten van New York heeft de jeugd-crimi- naliteit in de stad een kritiek stadium bereikt. Verbannen. Het vorstendom Monaco en de drie Franse Riviera-departementen hebben de Britse industrieel Sir Ber nard Docker en Lady Docker officieel de toegang tot deze gebieden, zonder nadere verklaring, ontzegd. De ver banning is geschied op grond van het verzoek van prins Rainier III en een uit 1951 daterende Monegaskisch-Fran- se overeenkomst om verbanningen uit Monaco voor net gehele Riviera-gebied te doen gelden. Twee Franse recher cheurs hebben Lady Docker in Cannes aangezegd, dat zij voor zaterdag moet vertrekken. Volgen.- regeringsfunctio narissen in Parijs bestaat er alleen mogelijkheid tot beroep bij de regering van Monaco. Voorkeur. De „algemene transportadvies commissie", een door de Britse rege ring in het leven geroepen groep on derzoekers, heeft gerapporteerd dat de gemiddelde Britse treinreiziger er de voorkeur aan geeft met een langzame trein op tijd te reizen en afkerig staat tegenover expresstreinen, die soms met aanzienlijke vertragingen rijden. Verschijning. Sir Winston Churchill is woensdag voor het eerst sinds zijn ziek te in het lagerhuis verschenen. De mi nister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik dat Churchill binnentrad vragen beantwoordde, onderbrak zijn rede met enkele welkomstwoorden. On der toejuichingen der afgevaardigden begaf Churchill zich naar zijn bank. TccU ió het zo EEN hypnotiseur die een proefpersoon onder hypnose brengt, kan de man ge lasten na bijvoorbeeld 160 minuten uit de hypnotische slaap te ontwaken, welk bevel zoals herhaaldelijk onder strenge con trole bij proefnemingen gebleken is door de proefpersoon kan worden opgevolgd. Hieruit kunnen we concluderen dat de mens over tijdzin beschikt, maar daarmee zijn we er niet. Want behalve dat mooie woord moet er toch ook nog een mechanisme zijn, dat ons waarschuwt, of uit welks ge dragingen we onbewust kun nen concluderen, dat een be paald tijdstip is aangebroken. We leggen hier expres de na druk op het onbewuste, om dat we in dit licht het schat ten van de zonnestand en het „voor-, of achterlopen" van de zon ten opzichte van de zonnestand thuis bij vogels moeten zien. Desondanks heeft het er alle schijn van, dat het tijdmechanisme, dat vogels volgens de theorie van Matthews hierbij nodig zouden hebben, normaal door het ritme van dag en nacht gereguleerd wordt Wanneer duiven bijvoorbeeld in de duis ternis worden gehouden met onregelmatige perioden van kunstmatig licht en dan wor den onderworpen aan een regelmatige dag en nacht met kunstlicht, welke dagen en nachten echter niet met de stand van de zon overeenkomen en dus op andere tijdstippen vallen dan de dag en de nacht buiten, dan raakt hun tijdsmechanisme in de war. We zouden kunnen zeggen, dat hun klok niet goed meer loopt, omdat hun tijdzin niet meer met de werkelijke tijden overeenstemt. Zou nu de theorie van Mat thews enige waarheid bevatten, dan zou den deze dieren ook gestoord moeten zijn in hun oriëntatiezin. Immers, met behulp van de tijdzin dienen zij volgens die theo rie de stand van de zon (onbewust!) te be oordelen en te vergelijken met de zonne stand op dat tijdstip thuis. Is dus hun klok in de war, dan komt er van het schieten van de zon niets terecht. Volgens de theo rie van zon-navigatie zou een duif, wiens tijdmechanisme vóór loopt op de werke- lijke zonnestand, zich moeten inbeelden dat hij zich ten westen van zijn nest bevindt, zodat hij oostwaarts vliegt om thuis te komen en omgekeerd, zou het dier zich verbeelden westwaarts te moeten vlie- J gen, wanneer zijn biologische klok achter loopt. Bij proef nemingen bleken de dieren zich inder daad overeenkomstig deze veronder stellingen te gedragen! We mogen de me thode van bi-coördinatie, dus van het zich richten op de zonnestand, gecombineerd met een biologische chronometer dus niet zonder meer verwerpen, al moeten we daar aan toevoegen, dat nauwkeurige oriëntatie volgens dat systeem toch niet mogelijk is. Maar voor een duif is het wel licht ook niet noodzakelijk dit navigatie systeem voor korte afstanden te gebruiken, omdat hij in bekend gebied ook de ogen kan gebruiken. Nu wc het toch over navigatie hebben, kunnen we ook wel eens vertellen dat Neptunus oorspronkelijk meer een aard god dan een zeegod was. Daarover een volgende keer. (Nadruk verbodenJ H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2