Haarlemse raad stelt enige beslissingen voorlopig uit I^rouueI) Wethouder Geluk bestrijdt verwijten van K.V.P.-zijde Haarlems Christelijk Mannenkoor mef twee meisjesensembles Diamanten feest op Drilsmaplein Subsidie kerkbouw binnenkort aan de orde; benoemingen pas bij begrotingsbehandeling PHILIPS AUTO-RADIO Busroutes in Haarlem worden tijdelijk verlegd DONDERDAG 24 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Maak U het rijden gezelliger! Jaarvergadering van Haarlemse Ouderraad Criterium van Lisse met Engelse renners TERLENSCA PANTALONS Zes maanden ontzegging voor motorrijder, die aanrijding veroorzaakte Politiekapel speelde in Haarlem-Noord anders! rookt heeft gelijk DETAILVAKSCHOOL IN HAARLEMSE RAAD Meerderheid voor algemene school voor detailhandel De Haarlemse raad heeft in zijn vergadering van woensdagmiddag naar aanleiding van de door B. en W. uitgebrachte preadviezen over de kerken- bouwsubsidie, de benoeming van een adjunct-directeur voor de gemeentelijke musea, een tweede jeugdspychiater en twee verpleegsters voor de school- artsendienst besloten de behandeling van deze zaken uit te stellen. De discussies over de subsidieverlening voor kerkenbouw werden uitgesteld tot de raads vergadering van 14 mei of 4 juni, de benoemingen tot de behandeling van de begroting 1959. De door de heer Proper (Comm.) aangevraagde interpellatie over de maatregelen van de gemeente ten aanzien van een Haarlems rusthuis is op verzoek van de interpellant eveneens uitgesteld. Langdurig is gediscussieerd over de noodzakelijkheidsverklaring ten behoeve van een algemene detailvakschool, waartegen zich de K.V.P.-fractie heftig verzette. Een en ander had zelfs verwijten van K.V.P.-zijde en een energiek verweer van de kant van de Partij van de Arbeid en de wethouder van Onderwijs ten gevolge. Besloten werd de noodzakelijkheidsverklaring af te geven, zij het met de tien K.V.P.-stemmen tegen (het verslag van deze discussie vindt men elders op deze pagina). Over de andere voorstellen werd slechts kort van gedachten gewisseld en alle werden conform de voorstellen van B. en W. aanvaard. Bij het begin van de vergadering legde de heer Proper (Comm.) een korte ver klaring af, waarbij hij verzocht de door hem aangevraagde interpellatie te mogen houden op een later tijdstip, als het on derzoek van de gemeente in de rusthuis affaire zal zijn afgesloten. De communis tische spreker achtte een debat op dit ogenblik prematuur en hij wilde B. en W. niet nopen zich op een bepaald standpunt vast te leggen. Zonder hoofdelijke stem ming werd goedgevonden de interpellatie thans niet te houden. Op voorstel van de voorzitter, bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers, be sloot de raad de behandeling over de ker- kenbouw-subsidiëring uit te stellen tot de vergadering van 14 mei of 4 juni, ten einde een voorstel, dat de heer Wensing in de financiële commissie heeft gedaan, nader te kunnen bestuderen. Dit voor stel hield onder meer in kerkenbouw te steunen door het afstaan van grond en het verlenen van renteloze voorschotten. De voorzitter zegde toe ten aanzien van een later eventueel uitstellen van deze kwes tie tot aan de begrotingen nader advies aan de raad te zullen vragen. Naar aanleiding van het preadvies over de benoemingen van een adjunct-directeur van de musea, een tweede jeugdpsychia- ter en twee verpleegsters van de school- artsendienst deelde de voorzitter mee, dat een minderheid van het college voorstan der was van een aanhouden van deze zaak totdat de minister van binnenlandse za ken zal hebben beslist op een verzoek om verhoogde uitkering uii gemeentefonds. Als uiterts termijn va. aanhouding wil de die .erheid wachten tot de behan deling,-' 'vaf~de begroting 1959. De meerder- hr-vfp B. en W. wilde echter in ieder geval wachten tot de begrotingsbehande ling. Dit laatste werd de raad voorgesteld te aanvaarden. Hiertegen rees verzet van de kant van de Partij van de Arbeid-fractie en van de communisten. De heer M e n s i n k (Arb.) betoogde, dat het een urgente zaak betrof en dat de financiële mogelijkheden van de gemeente eerder worden bepaald door het standpunt van de minister dan dooi de nieuwe begroting. De heren Wensing (C.H.U.) en Proper (Comm.) bleken dit standpunt te delen. Wethouder Bakker daarentegen meende, dat de raad slechts bij de begro tingsbehandeling een volledig overzicht van de financiële mogelijkheden krijgt en dat een voortijdige uitgave voor benoe mingen de verhoogde uitkering in gevaar kunnen brengen, omdat de aanvrage daar toe is gemotiveerd met de nadelige saldi voor 1957 en 1958. Dit betoog bleek slechts de heer Wensing te hebben overtuigd. Ach ter 't meerderheidsstandpunt van B. en W. schaarden zich eveneens de heer Schip pers (K.V.P.) en mevrouw Scheltema- Conradi (V.V.D.), zodat het voorstel werd aangenomen met 20 tegen 18 stemmen (tegen Arb. en Comm., alsmede de wet houders Geluk en Happé). Houtplein Het voorstel tot verlening van 27.000 voor een verkeerslichteninstallatie op het Houtplein gaf aanleiding tot een discus sie, waarbij ook de nieuwe indeling van het plein ter sprake kwam. Deze indeling ondervond allerwege lof. De heer P r i k- kel (Arb.) vroeg of het niet mogelijk zou zijn spandoeken aan te brengen met rich tingaanduidingen voor het verkeer. Ook vroeg hij of B. en W. de ontwikkeling niet eerder hadden kunnen voorzien, waardoor extra kosten voor de wijziging van de ver- keerslichteninstallatie bij de Houtbrug hadden kunnen worden voorkomen. Dit zelfde vroeg zich de heer Schippers (K.V.P.) af, die bovendien betwijfelde of ADVERTENTIE met Reparatie en inbouw Koninginneweg 6 - Tel. 14024 De Haarlemse Ouderraad houdt vrij dagavond in de raadzaal van het stad huis de jaarvergadering. De agenda ver meldt ondermeer de verkiezing van enkele leden van de ouderraad wegens periodiek aftreden van de heren A. Porcelijn (voox-zitter), A. van Dijk, W. J. Jansen en W. A. A. M. Nieuwenhuizen. Deze stellen zich allen herkiesbaar. Na de pauze zal de Pro Juventute-film „De Paraplu" worden vertoond, waarbij me juffrouw dokter C. Cramer van de schoolartsendienst een toelichting geeft. de lichten bij het Houtplein wel voortdu rend nodig zullen zijn. Mevrouw Schel- tema-Conradi (V.V.D.), de heer Spek (A.R.) en mejuffrouw B o 1 sius (K.V.P.) vroegen, waar de verkeerslich ten zouden worden geplaatst en de laatste vroeg bovendien naar voetgangersver- keei-slichten. De beantwoording van de vragen werd in broederlijke eensgezindheid verdeeld tussen de voorzitter en de wethouder van Openbare Werken. De eerste zegde toe de mogelijkheid te onderzoeken om een rich tingspijl op de grond te laten aanbx-engen noordelijk van de splitsing. Overigens wil de hij ook eens bekijken, hoe de A.N.W.B.- borden bevallen. Op zijn vraag aan een hoofdagent op het plein, hoe de verkeers afwikkeling was had de burgemeester ten antwoord gekregen „Ik heb er geen kind aan". De heer Happé deelde mee, dat men aanvankelijk had gedacht aan de hand having van het circulatieplein. Daarbij zouden geen verkeerslichten nodig zijn ge weest en daarom had men de installatie bij de Houtbrug vast laten aanleggen. La ter kwam men tot het systeem van de ver keersgeleiders, waardoor op het Houtplein ook een verkeerslichtensysteem zou moe ten komen. De installatie bij de Houtbrug is echter niet weg: de schakelapparatuur zal eldei-s gebruikt worden en alleen de verkeersdrempels zullen overbodig wor den. De verkeerslichten zullen worden aangebi-acht op de punten, waar voorge sorteerd moet worden: van de stad ko mend vóór de kruising Lox-entzplein-Baan. Daar zal ook een voetgangersoversteek plaats komen. Verder komen lichten bij de uitmonding van Dx-eef en Wagenweg op het plein en zal een tussenfase worden ingesteld voor het verkeer dat van de stad komt en linksaf het Frederikspark inrijdt. Bij de Tempeliersstraat komen geen ver keerslichten, omdat daarvoor de onderlin ge afstand te kort is. Als voqrbereiding tot de vei-keersverbetering Frederikspark- Rustenburgerlaan zullen binnenkort reeds enige bomen worden gerooid. In ovei-eenstemming met de uitspraak van de desbetreffende commissie besloot de raad voorts in tegenstelling tot 't voor stel van B. en W., dat afwijzend wilde beschikken, gelden beschikbaar te stellen voor de vervanging van twee kolenkachels door oliekachels ten behoeve van de frö belschoolvereniging „Wilhelmina". De heer Wensing (C.H.U.) diende daartoe een voorstel in, dat gesteund werd door alle fracties en dat wethouder Geluk gaarne overnam. Op Koninginnedag In samenwerking met het Lisser Oranje- comité organiseert de Haarlemse wieler club „De Kampioen" op Koninginnedag (woensdag 30 april) weer het wielercri- terium van Lisse, dat evenals in voor gaande jaren een internationaal karakter zal dragen. Want na de Duitsers en de Denen zal er nu weer een tiental Engelse renners uit Oxford, die in het kader van een sportuitwisseling te gast zijn bij de Leidse wielerclub „Swift-Combinatie", aan de start verschijnen. De Engelse gas-trenners zullen het overi gens niet gemakjgtelijk krijgen in dit. cri terium, want zij moeten het opnemen tegen zo'n zeventig nationalen van de wie lerclubs „Swift-Combinatie" uit Leiden, „De Bollenstreek" uit Lisse en het organi serende Haarlemse „De Kampioen". En daaronder bevinden zich tal van favorieten en kanshebbex-s, zoals Arie en Jan van Wetten uit Noordwijkerhout, de Sassen- heimer Van Houwelingen, de stayer Wil Vx-eeswijk uit Alphen a/d Rijn, Plasmeyer uit Voorhout (allen van „Swift"), Kapteyn, v. d. Zwet, Van Dijk en v. d. Poll (allen uit Lisse en van „De Bollenstreek"). Van „De Kampioen" wordt aan dit criterium onder meer deelgenomen door Wim Snij ders (Halfweg), Reekers (Nieuw Vennep)', Van Duin, Oldenburg, De Vries en Jagten- berg (allen uit IJmuiden), Henk Buis uit Vijfhuizen en de Haarlemmers Bijster, Vaars, Straver, Mathot, Piers, Van Wee renen anderen. Het parcoui-s, waarop deze 72 kilometer lange wedstrijd wordt gehouden, heeft een lengte van 4800 meter en gaat langs de in bloei staande bollenvelden. De start is om tien uur 's morgens bij het Sportpark in Lisse. ADVERTENTIE v a 29.75 Gen. Cronjéstraat la - lb - Haarlem-N. Uitspraak Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen conform de eis een 29-jarige opper man uit Haarlem veroordeeld tot een boe te van 100, subsidiair dertig dagen en een ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden, wegens het veroorza ken van een aanrijding. De opperman had op 19 oktober van het vorige jaar, toen hij met zijn motorfiets op de Oudeweg linksaf de Hai-menjans- straat wilde inrijden, geen x'ichting aan gegeven. omdat hij met zijn lmkei;hand de koppeling van zijn motor móést bedienen. Daardoor reed een a,chter hem opkomen de motor in volle vaart tegen hem op. Het op de duo van die motor zittende meisje werd eraf geslingerd en kreeg een arm- fractuur, een gescheurde schouder en een hersenschudding, waardoor zij vijftien weken niet kon wei-ken. Sluiting sociëteit. De bejaardensocië teit „Voor anker" in Zandvoort gaat het seizoen sluiten op dinsdagavond 29 april in restaurant „Zomerlust". De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" geeft dan een opvoering van „In de schaduw van twij^gl' De Haarlemse Politiekapel, die volgend jaar veertig jaar bestaat, zal in de loop van de zomermaanden enkele avondwan delingen maken. Woensdagavond werd de eerste gehouden door een deel van Haar lem-Noord. Opgesteld werd op het Raad huisplein en daai-na werd onder leiding van de heer L. D: Beumer gewandeld tijdens het blazen van marsmuziek. Voor de wo ning van de commissaris van politie de heer A. L. de Boer aan de Jan Haring straat werd een extra-mars gespeeld, als blijk van hulde en waardeiing voor de steun die de heer De Boer aan de kapel verleent. In de toekomst zullen tochten in andere wijken van Haarlem worden gemaakt. Koppeltijdrit. De ren- en toervereni- ging „Bollenstreek" houdt zondag een kop peltijdrit voor alle klassen. De start is om half tien bij café Van Dijk in Lisse. ADVERTENTIE TjzxJtt Ook met filter verkrijgbaar. Het voorstel van B. en W. van Haarlem tot het afgeven van een noodzake lijkheidsverklaring voor een algemene detailvakschool in Haarlem en tot het uitspreken van de mening, dat naar het oordeel van de raad de totstandkoming van een dergelijke algemene school zou moeten prevaleren boven de totstand koming van een rooms katholieke vakschool voor de detailhandel, heeft woens dagmiddag in de Haarlemse raad aanleiding gegeven tot enigszins verhitte discussies, waarbij de K.V.P.-wöordvoerdster mejuffrouw B o 1 s i u s B. en W. een onvoldoende behartiging van de belangen van de rooms-katholieke volks groep verweet. Hiertegen protesteerden ae heren M e n s i n k (Arbeid) en Proper (Comm.), alsmede de wethouder van Onderwijs, de heer Geluk, die zelfs in staat bleek te zijn uit zijn hoofd een lange lijst van objecten te citeren, waarvoor B. en W. van Haarlem zelfs op zeer ruime en loyale wijze steun hadden verleend aan rooms-katholieke verlangens. De lijst bleek zo uitgebreid te zijn, dat de heer M o 1 (Comm.) interrumpeerde: „De rooms- katholieken zijn niet ten achtergesteld, maar bevoorrecht". De discussie begon met een verklaring van wethouder Geluk, die herinnerde aan het op 17 juli 1957 genomen raadsbe sluit, volgens welke de toen afgegeven noodzakelijkheidsvei'klaring los was ge maakt van de aanvi-age van de rooms-ka tholieke stichting voor de detailvak school. Deze uitspraak van de x-aad kwam door een bepaling in de wet op het nijver heidsonderwijs in het luchtledige te han gen, omdat daarin wordt bepaald, dat een dergelijke verklaring niet kan w.orden ge- distancieerd van de aanvrage. Op uitnodi ging van de raad hebben B. en W. toen be sprekingen geopend om te komen tot de oprichting van een school, waarin alle le vensbeschouwelijke richtingen zouden zijn vertegenwoordigd. Op voorstel van de heer W e n s i n g (c.h.u.) werd de zinsnede, volgens welke de raad zich uit sprak voor een prevaleren van een alge mene school boven een rooms-katholieke geschrapt. „De. Kroon moet bepalen, wel ke school voorkeur moet hebben" meen de hij. De heer Voogd (Arb.) meende dat een brief aan het departmenet waarin staat dat de uitspraak van de vorige keer in die zin moet worden gelezen voldoende zou zijn. De heer Proper (Comm.) wil de het raadsbesluit van 17 juli intrekken en mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V.V.D.) was ook van mening, dat het be ter geweest was als op die datum de rooms-katholieke school door de raad was afgewezen en een algemene detail vakschool noodzakelijk was verklaard. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P) sprak van een onele°gante en onbevredigende gang van zaken. „Wij hebben alleen uit te ma ken of een school noodzakelijk is en moe ten ons distanciëren van de richting van de school" meende zij. De heren Voogd en Pielage (Arb.) zet ten nog eens het standpunt van hun fractie uiteen: er is in Haarlem slechts plaats voor één detailvakschool en daar om moet dit een algemene school wor den. De heer Wensing verklaarde dat bij zijn houding op 17 juli niet de bedoeling had voox'gelegen de rooms-katholieke school uit te sluiten. De heer K n a p e (K.V.P.) betreurde de gang van zaken. Op 17 juli was ex- slechts één aanvx'age: die van een rooms- katholieke school. „Deze school wordt thans opgeofferd aan een samenwerkings- ideaal, dat ik op ondex-wijsgebied niet juist acht" zei hij. Het standpunt van de heer Voogd, dat bij de algemene school ook rooms-katholieken in het bestuur zou den zitten wees hij mede namens de r.k. middenstandsvereniging af. „Wij willen geen meneer puntje puntje puntje heb ben". zei hij. doelende op de Ömltandig-I heid, dal de r.k. bestuursleden van de al gemene school nog niet bekend; waren. Zijn fractiegenote mejuffrouw Bolsius ging nog een stapje verder. Zij meende aan de hand van enige voorbeelden, dat Haarlem een triest voorbeeld geeft ten aanzien van de r.k. bevolkingsgroep en sprak zelfs van „Haarlem op zijn smalst". Fel werd deze mening bestreden door de heer Mensink (Arb.), die mejuffrouw Bol sius ondankbaarheid verweet. „Nog geen twee jaar geleden heeft me- juffrouw Bolsius gezegd, dat zij veel waar dering had voor de P.v.d.A.-wethouder voor Onderwijs juist met het oog op diens steun voor het confessionele onderwijs" herinnerde hij zich. De heer Mensink was van mening, dat bij herhaling een zeer loyale en royale houding door B. en W. was ingenomen. „In plaats van waar dering is er nu critiek. Ik wens met klem te protesteren tegen deze eenzijdige en subjectieve voorlichting van raad en bur gerij", ze! hij. Ook dc heer Proper (Comm.) was van mening, dat een achterstelling van het r. k. volksdeel in strijd was met de werkelij heid. De heer Geluk zei in zijn antwoord, dat bij B. en W. altijd 't. belang van Haax-- lem op de vooi-grond had gestaan, maar dat juist daax-om bij herhaling een zeer te gemoetkomend standpunt ten opzichte van rooms katholieke verlangens was in genomen. De wethouder noemde een lange rij van voorbeelden: subsidieverlening en medewerking ten aanzien van de r.k. huis houdschool, de r.k. bibliotheek, het r.k. schoolpsychologisch bureau, de r.k. mid- bare scholen, de r.k. opleiding voor kleu terleidsters, de r.k. avondschool voor han delsonderwijs, de r.k. avondmuloscholen, de speeltuinen, het jeugdwerk enz. De wethouder betoogde verder, dat B. en W. het raadsbesluit van 17 juli op de meest juiste wijze hadden opgevolgd. Men had besprekingen geopend met onder meer de Kamer van Koophandel, als ge volg waarvan de stichting voor de alge mene detailvakschool was opgericht, waarin ook de confessionelen vertegen woordigd zouden zijn. De protestants- christelijke vertegenwoordigex-s hadden steun toegezegd aan de totstandkoming van een „compromisschool". Na deze uitvoerige verdediging van het -voorstel werd dit laatste in stemming ge bracht, waarbij bleek, dat alleen de K.V.P.-fractie zich ertegen verzette. Het voorstel werd dan ook aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. ■i o !/ppTP«T'P Proef eens CALIFORNIA échte kippensoep met voiop kippenvlees! 48 ct. per pakje. California-soepen zijn échte soepen! En spaar de vlaggetjes voor de fraaie geschen ken (op elk pakje is er één). De dirigent Bernard Verboom van Haarlems Christelijk Mannenkoor heeft er sinds het ogenblik, dat hij de leiding van het ensemble op zich nam, steeds naar ge- stx-eefd afwisseling te brengen in de pro gramma's van de te geven concerten. Voor de uitvoering, die het koor woensdagavond in de ameentelijke Concertzaal te Haar lem heeft gegeven, was de keuze gevallen op operafragmenten. Het programma boekje sprak daarom van „operaconcert" Deze benaming was, strikt genomen, niet helemaal in overeenstemming met de wer kelijkheid. want het volksliedachtige „Bre- tagne" van Dina Appeldoorn, het voor jaarsliedje „Lente" van Catharina van Rennes en de aanmoedigende „Fantasie over een oud-Nederlands lied" van Johan Wagenaar, waarmede het concert werd be sloten, voerden de vele toehoorders weer weg uit de sfeer van de muzikale drama tiek. En om consequent te blijven moet dan ook vermeld worden, dat het voor de pauze uitgevoerde koorfragment „Nachti- gall, mit Melodei" uit de muziek van „Een Midzomernachtdroom" van Felix Men delssohn Bartholdy wel de toneelmuziek, maar niet de operamuziek vertegenwoor digde. Deze opmerkingen hebben niet de betekenis van aanmerkingen. Het ging ten slotte om de muziek zelve en welke in druk zij maakte in de uitvoeringen. Haax-lems Christelijk Mannenkoor begon het concert, na het uitspreken van een ge bed en een inleidend woord door voor zitter D. A. J. Spek en na het zingen van het Wilhelmus, met de vertolking van het fraaie koor der priesters uit de opera „Dc Toverfluit" van W. A. Mozart in beheerste, welluidende samenzang. Als bij zovelr- voorgaande uitvoeringen baseerde Ber nard Verboom ook deze voordracht op hel beginsel van het behoud der klankgaaf heid boven het riskante toegeven aan on geremde spontaniteit. Zo bleef ook dc klank voor het koor der Romeinen uit ..ITerodiade" van Massenet welluidend en beheerst, al had hierin een kleine dosis martiale gezwollenheid geen kwaad ge daan. De snoeverige tekst lokte het als hel ware uit. Voor de indruk van het koor dei landlieden uit de opera „Cavalleria Rusti cana" van Pietro Mascagni was Verbooms interpretatietrant daarentegen van bijzon der gunstige invloed. De sfeer van vreugd» en landelijke vrede, zo voortreffelijk in d<- muziek tot uitdrukking gebracht, weer spiegelde zich in de klank der mannen stemmen en in de klare en pure klank der jong emeisjesstemmen van de koren „Ju liana" en „Jubilate" uit Den Haag, die ook aan het concert medewerkten. Een ideaal gemengd koor had Bernard Verboom tot zijn beschikking voor deze uitvoering, die beslist een der hoogtepunten, zo niet hèl hoogtepunt, van de gehele avond werd Men zou de mogelijkheid van het beslen- digen van deze harmonische samenwer king eens moeten overwegen mei het on: op toekomstige concerten. Het mannen koor heeft verder nog een goede uitvoe ring gegeven van het Matx-ozenkoor ui4 „De Vliegende «Hollander" van Wagner er aan het slot van het concert met stoere klank Johan Wagenaars fantasie ovex „Wie gaat mee over zee?" ten gehore ge bracht. De genoemde meisjeskoren hebben zie' met zelfstandige uitvoeringen vooral met Bi-etagne" en „Lente" zeer ver dienstelijk geweerd. De jeugdige stemmer der meisjes klonken in alle eenvoud bui tengewoon fraai. Twee vocale solister hadden mede een aandeel in het program ma. De colorat.uursooraan Hanna Weijnc - die aria's zong uit opera's van Mozarl Rossini en Verdi heeft zich' weliswaa- Gespecialiseerd op coloratuurzang. maai van een volmaakte techniek voor deze vo cale uiting kan nog niet gesproken worden Ik heb mij trouwens afgevraagd of hierii de grootste mogelnkh°den voor haar sten- liggen. Het kwam mij voor dat deze zan geres de lyrische hoedanigheden van haai stem moet gaan ontplooien, waarvoor hei warme timbre een zeer gunstige voor waarde biedt. De tweede solisf>was de ba riton Bernard Kruysen. een zanger me' •"raaie stemmiddelen. Daarvan getuigder de vertolkingen, die hii van operafragmen ten van Bizet en van Rossini gaf. De over tuigende kracht van zijn- voordrachten moet echter groter worden. De pianiste Berthe Davelaar heeft zowel koor als so listen met voortreffelijke, door en door muzikale becelpidingen gesteund. Met er- '-ont«i;;'-i...:a m.,„ j0pje Noor. dijk-Hoogh genoemd worden. F. Zwaanswijk Op het anders zo drukke Drilsmaplein in Haarlem was het dinsdagmiddag om 3 uur stil. De kinderen zijn naar school, er wordt geen krijgertje gespeeld of gevoetbald. De huizen zijn laag met donkei-groene deui'en. Eén ervan, nummer zes, is versierd. Daar is het vale groen opgefrist met paax-se en rose hyacinten. Ben groot bord met „Zestig jaar getrouwd" hangt aan de stenen muur. ■Hier wonen de heer en mevrouw Stevens- Van Hemert die op 6 mei zestig jaar ge trouwd zullen zijn. Ook binnen, in de kleine huiskamer, staat het vol bloemen. Op de spiegel is met wit krijt „Hulde" gekx-ast. Mevrouw Stevens, die 's middags een dutje doet, is net naar boven gegaan. Daar om gaan wij met de heer Stevens en zijn oudste dochter op haar bed zitten om wat met haar te praten. Veel zegt ze echter niet. Ze luistert wat verbaasd misschien naar haar man, die vertelt: „We zijn alle twee in Middelburg geboren en we zijn tachtig jaar. Van Middelburg verhuisden we naar Vlissingen, Schiedam, Rotterdam, waarna we via Vlissingen en Middelburg in Haarlem belandden, waar we echter nog vier keer verhuisden voor we ons hier,, op het Drilsmaplein, vestigden. We hebben dertien kinderen gehad, waarvan er nog elf in leven zijn. Óp onze trouwdag gaan. we met z'n allen een rijtoer maken, want ook twee van mijn zoons vieren feest: zij zijn vijfentwintig jaar getrouwd. Die dag wordt vast heerlijk!" Als hij dr,t zegt, geeft hij zijn vrouw een zetje. Zij lacht, waax-bij dan de duizend rimpeltjes in haar gezicht verdwijnen en haar helderblauwe ogen éven opflikkeren, en knikt „ja". Op onze vraag: „Wat dost u zo de hele dag, mijnheer Stevens?", heeft hij meteen een antwoord: „Ik knutsel en pruts maar wat, dat is mijn lust én mijn leven, ik ben bang dat ik me kffap zou vervelen, als ik niet meer in mijfi werkplaats kon zijn." „En u, mevrouw?".. Ze antwoordt niet direct, ze;,$enkt .even na en dan: „Ik ben wat lu/i, 'meestal zelfs «e lui om te koken", zegt ze eerlijk. „En ik ben blij als mijn oudste dochter dat komt doen." Een beetje beschaamd Rruipt ze iets dieper onder de dekens. Het echtpaar Stevens gaar elke avond om negen uur naar bed. Televisie zouden ze nooit willen hebben, omdat bijna ieder programma om elf uur afgelopen is, waar door ze dan heel wat slaap tekort zouden krijgen, iets wat hen altijd humeurig maakt. „Vroeger toen de kinderen nog thuis waren, hield ik van de avonden," zegt mijnheer Stevens. „Toen zaten we na het eten allemaal bij elkaar en de kleinste zong dan meestal een lied jé of we vertelden iets. Ik geloof dat dat tegenwoordig met die televisie en radio en al die andere tech nische dingen haast niet meer voorkomt, dat vind ik heel jammer!" Hier is mevrouw Stevens het volkomen mee eens. Misschien zullen de heer en mevrouw Stevens op 6 mei wel zo'n „ouderwetse" avond hebben. Want dan zijn alle kinderen en kleinkinderen bij elkaar en zingt wel licht de jongste een liedje, of draagt een gedichtje voor, iets dat de heer Stevens zal doen glunderen en bij mevrouw Stevens haar duizend rimpeltjes zal doen ver- dwijnen. Als we naar beneden komen zijn er nog meer bloemen en een kleinkind hangt ge kleurde slingers op. Eigenlijk is het nu al feest op het Drilsmaplein 6, zowel binnen als buiten. Met het oog op de komende feestelijk heden en herdenkingsplechtigheden zullen de routes van de stadslijnen in de Haar lemse binnenstad en van de lijn Amster- dam-Haarlem-Zandvoort in de Amster damse buurt te Haarlem tijdelijk verlegd moeten worden, en wel als volgt: 26 april. (Taptoe Unique Grote Markt). Van 18.30 tot 23.00 uur rijden de bussen van de lijnen 1, 5 en 6 van het Station in zuidelijke richting: Kruisweg-Parklaan- Nassaulaan-Ged. Oude Gracht-Gierstraat. In noordelijke richting wordt gereden: Gr. Houtstraat-Spekstraat-Oude Groen markt - Klokhuisplein - Riviervismarkt - Jansstraat. 28 april tot en met 6 mei. (Kermis Nas- saulaan). De bussen van de lijnen 3 en 4 zullen in beide richtingen rijden: Park laan-Kenaupark (zuidzijde)-Kinderhuis- vest-Zijlvest. •28 april tot en met 6 mei. (Kermis Zo- mervewt.). De bussen van en naar Amster dam zullen ".ijdenSlachthuisstraat-Kruis- tochtstraat-Nagtzaamstraat-Amstex-damse- vaart. j 30 april. Van plus minus 8.30 tot 10.00, van 14.00 hot 17.00 en van 10.30 tot 22.00 uur zullen de bussen van de lijnen 1, 5 en 6 wegens feestelijkheden op de Grote Markt van het Stationsplein in zuidelijke richting, als volgt rijden: Kruisweg-Park- laan-K'enaupark (zuidzijde)-Kinderhuis- vest - [Zijlvest - Wilhelminastraat - Raam- singel-,Houtplein. In noordelijke i-ichting wordt gereden Houtplein-Gr. Houtstraat- Spekstraaxt-Oude Groenmarkt-Klokhuis- plein-Rivhervismarkt-Jansstraat. Op 30 a.oril en 5 mei dient er rekening mede te wjorden gehouden, dat door muzi kale omrrlegangen en optochten de ge regelde l'pop der busdiensten storing zal ondervin :den.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6