Automobilist reed tegen lichtmast op om aanrijding te voorkomen Evangelische kerk onder druk in Oost-Duitsland DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Kort en bondig DONDERDAG 24 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlemse rechtbank Kelners willen loon inplaats van bedieningsgeld Noordhollandse vereniging ter bestrijding van tbc bestaat halve eeuw Vrachtauto in botsing met autobus Tien gewondenvan wie acht buspassagiers Dodelijk verkeersongeval Berlijnse synode spreekt over Kerk en opvoeding" Opstandige hoogleraar las Ulbricht de les Openhartige taal tijdens wetenschappelijk congres Westduitse soldatenklacht over Speidels lange haren Eisenhower begrijpt Sovjet bedoelingen niet goed Pleven wil wapenstilstand tussen Franse partijen Gezamenlijke Algerijnse politiek voorgesteld Bonn mag geleide antitank- raketten vervaardigen Israel houdt een militaire wapenschouw in Jeruzalem Jordanië loopt weg uit de bestandscommissie In Algerije sneuvelden in 3 jaar 62.000 rebellen Wachtmeester veroordeeld wegens mishandeling van arrestant Concessie voor rondvluchten boven Nederland verleend Scheepvaart Vernietiging van het vonnis van de kan tonrechter en daarvoor in de plaats een geldboete van 150 subsidiair 45 dagen hechtenis eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen een 64-jarige bloembollenhandelaar uit Benne- broek. Deze was door de kantonrechter ontslagen van rechtsvervolging wegens ge brek aan schuld terzake van een verkeers ongeval dat zich op 10 september 1957 des morgens om half negen op de Rijksstraat weg te Bennebroek heeft voorgedaan. De officier van Justitie was echter tegen dit vonnis in beroep gegaan. Volgens de tenlastelegging zou de ver dachte die morgen, komende uit de Wil linklaan, de hoofdrijbaan dermate onvoor zichtig zijn opgereden, dat een uit de rich ting Hillegom naderende automobilist scherp naar links moest uithalen om een aanrijding te vermijden, maar daarbij een lichtmast vernielde. Deze laatste bestuurder, een 34-jarige chauffeur uit Hillegom, vertelde dat hij de auto van de verdachte bij de kruising van de Willinklaan en de Rijksstraatweg had zien stilstaan. Toen hij dit kruispunt dicht genaderd was, trok de wagen van ver dachte plotseling snel op om de hoofd rijbaan op te rijden. Om een botsing te voorkomen, had hij zijn stuur omgegooid, maar was hierdoor tegen de lichtmast op gereden. De verdachte bracht daartegen in het midden dat hij, alvorens de hoofdrijbaan op te rijden, goed had uitgekeken of er links of rechts op de Rijksstraatweg ver keer naderde, hetgeen niet het geval was. „De getuige moet met een ontzettende snelheid hebben gereden, anders zou ik hem vast gezien hebben. Als deze getuige normaal had gereden, was er niets ge beurd", aldus de verdachte, die er op wees dat hij in de veertig jaar dat hij auto rijdt nog nooit een aanrijding had veroorzaakt. De officier meende dat het wel vaststond dat de verdachte buitengewoon onvoor zichtig met zijn wagen had gemanoeu vreerd, wardoor de getuige zo was ge schrokken, dat hij in een verklaarbare reactie zijn stuur omgooide teneinde nog een aanrijding tussen beide auto's te voor komen. Verdachte's raadsman, mr. S. Groen, betoogde dat de schuld van zijn cliënt geenszins vaststond, zowel de kantonrech ter als hij hadden zich van de situatie ter AMSTERDAM Favoriet van de beurs was het aandeel Philips. Door de binnenkort te verwachten introductie op de belangrijkste beurzen van West-Duitsland, bestond er mede van deze zijde vraag voor de aandelen. Ook het publiek, de beroepshandel en de arbi trage was in de markt om beslag te leggen op de stukken. Hierdoor overheerste oij de opening van de markt de vraag in sterke mate het aanbod waardoor de koers zich bepaalde op 282tegen een vorige slotprijs van 276. In het vérdere beurs- verloop, toen aan de vraag was voldaan, ging van de koerswinst een half puntje af. Aan de winst van dinsdag van 5 pun ten werd dus opnieuw 6 punten toege voegd. Unilever, dat zich de vorige dag prachtig had hersteld van de terugslag als gevolg van de boterprijspolitiek van regeringszijde, opende op 333% tegen vorige dag 334%. Tegen het sluiten van de markt werd nog 332 gedaan. AKU kon de winst van de vorige dag handhaven en noteerde vrijwel onveranderd. KLM was een paar dubbeltjes hoger op 108. Aan delen Kon. Olie gingen als vanzelfspre kend met de teleurstellende slotkoersen van Wallstreet mee. Door wat aanbod voor Londense rekening werd rond de 160,60 gehandeld tegen een slotkoers van 162,40 de vorige dag. Scheepvaarten voeren in kalm vaar water. Aandelen Scheepvaartunie's no teerden 111 ex 9.7 percent dividend tegen de vorige dag 121. Over het algemeen was de markt hier een kleinigheid in reactie, hetgeen door de beurs als gunstig werd gekwalificeerd, gezien de vaste koersen voor de aandelen van de laatste dagen. Ver. Deli was in een kalme markt 80 bie den voor 10 stuks. Er moest echter op 80K> betaald worden tegen 79% de vorige dag. Amsterdam Rubber lag in de belangstel ling en kon zich bijna 2 punten verbete ren. HVA onveranderd. Op de steeds terugkerende gunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank raakt de beurs zo langzamerhand uitge keken. Een verdere discontoverlaging zal, aldus de beurs, onmiddellijk hogere koer sen voor de staatsfondsen te zien geven. Dit was niet het geval, want de obligaties lagen onbewogen tot goed prijshoudend in de markt. De handel was zeer rustig. Verder werden nog vernomen: aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior op 86 (89), Heybroek Zélander 155 laten (155), Ame rikaanse Fitting 53(54%) op ontslagaan vragen voor 110 personeelsleden waar tegenover echter een verhoogde werkweek van 2814 uur op 48 uur. De 5% percent obligaties Export en Financieringsmaat schappij op 101, twee punten boven de uit gifteprijs. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK Na de hoopgevende verklaring van de voormalige minister van Financiën Geor ge M. Humphrey over de Amerikaanse economie ontstond ter beurze een scherpe stijging, die echter niet doorzette. Hier door waren de slotkoersen wel flink boven de laagste dagwaarden maar onder de hoogste. International Nickel, een zwakke plek daalde meer dan 2 dollar op een bericht over een produktievermindering met tien percent per 1 mei aanstaande. Verschei dene fondsen in speciale situatie moesten 1 tot 3 dollar prijsgeven. De auto's waren vast en de olies waren stijgend. Du Pont de Nemours leidde het herstel van de chemiegroep. De vliegtuigbouwwaarden waren over het algemeen fractioneel ho ger. Consolidated Edison bereikte een nieuw hoogtepunt in de groep openbare nutsbedrijven. American Motors had een zeer grote omzet door aandelenblokken van respectievelijk 15.000 en 12.000 aan delen. Het industriegemiddelde kwam van 449,55 op 450,11; dat voor spoorwegen van 110,76 op 109,66 en dat voor openbare nutsbedrijven van 76,43 op 76,59. De omzet bedroeg 2.720.000 aandelen tegen 2.440.000 de vorige dag. Van de 1.169 verhandelde fondsen sloten er 494 hoger en 410 lager. (UP). plaatse op de hoogte gesteld en daaruit geconcludeerd dat de handelwijze van ver dachte volkomen normaal was geweest. Volgens mr. Groen moet de getuige, gezien een foto, die van de geknakte lichtmast was genomen, op het moment dat hij met de lichtmast in aanraking kwam, met zeer grote snelheid hebben gereden. Bovendien zou de getuige veel haast hebben gehad, omdat zijn vrouw met spoed in het zieken huis moest worden opgenomen. Uitspraak van deze zaak op 8 mei. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Hotel-,café- en restaurantpersoneel, de heer J. A. Wagener, heeft op het con gres van de bond te Amsterdam medege deeld, dat het bestuur zal blijven ijveren voor een 48-urige werkweek. In oktober van het vorig jaar werd de werkweek voor het horecapersoneel ver kort van 55 uur tot 53 uur, hoewel van de zijde van de werknemers een verdere verkorting was bepleit. De heer Wagener zei voorts: „Wij wil len loon in plaats van bedieningsgeld om dat wij dit zien als de enige toekomst voor het horecapersoneel". Het verdwijnen van het voormalige fooienstelsel heeft de levens-omstandighe den van het personeel reeds aanzienlijk verbeterd, maar als ideaal ziet het bonds- bestuur toch een loonsysteem. In dat ge val zal een deel van het horecapersoneel in tijden van hoogconjunctuur en een grote omzet mogelijk de hoge inkomsten, die men door het bedieningsgeld ontvangt moeten missen, maar daartegenover staat een grotere zekerheid bij een slechte gang van zaken in het bedrijf. Dan wordt niet meer teruggevallen op te lage garan ties en men zal zonder moeilijkheden te ondervinden van voorschotregelingen, zoals thans bestaan, zijn loon ontvangen van de werkgever en niet meer afhanke lijk zijn van derden. De loonbetaling is sociaal, economisch en moreel de enige juiste weg, zo zei de voorzitter. De Noordhollandse Vereniging tot be strijding van de tuberculose herdenkt op vrijdag 9 mei haar vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal des middags om half drie in het nieuwe districtsconsulta tiebureau aan de Steenbokstraat, hoek Orionweg te Haarlem een receptie worden gehouden. Na de receptie zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het nieuwe consultatiebureau om vier uur openen, waarna het bestuur van de jubi lerende vereniging die op 4 mei 1908 werd opgericht wederom zal recipiëren. Woensdagmorgen om elf uur is op de Zeeweg bij Katwijk aan de Rijn een vrachtauto in botsing gekomen met een van de tegenovergestelde zijde naderende autobus van de N.Z.H.V.M., rijdende op de lijn den Haag-Haarlem.De botsing werd veroorzaakt door een defect aan de rem- inrichting van de vrachtauto. De auto botste met grote kracht tegen de linker voorzijde van de bus op. De chauffeur van de autobus trachtte nog een aanrijding te voorkomen door het stuur om te gooien. De chauffeur van de vrachtwagen, een 23-jarige Lisser, werd uit de cabine ge slingerd en liep enkele verwondingen en een zware hersenschudding op. Een mede- inzittende werd eveneens gewond. Beiden zijn zij naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Als gevolg van de schok bij de botsing liep een achttal bus passagiers verwondingen op, voorname lijk veroorzaakt door brekend glas. Een der passagiers brak een pols. Te Sneek is de 65-jarige D. Kuipers, die met zijn bromfiets op de rijksweg Sneek— Heerenveen reed, aangereden door een personenauto. De man werd ernstig ge wond in het ziekenhuis te Sneek opge nomen, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Van zaterdag tot volgende week woens dag zal de Berlijnse synode van de Evan gelische kerk in Duitsland bijeen komen en onder meer het onderwerp „Kerk en opvoeding" bespreken. In dé afgelopen weken heeft de communistische partij van Oost-Duitsland, de S.E.D., een reeks acties ingezet teneinde de synode onder druk te zetten. Met de opvoeding der kin deren heeft de kerk niets te maken. Laat de kerk zich verzetten tegeiT de kernbewa- pening van het nieuwe Westduitse leger, aldus redeneert de S.E.D. Alarmerender nog is het, dat de afgelopen weken meer dan negentigduizend jongeren in Oost- Duitsland hebben deelgenomen aan de communistische „jeugdwijdingen", waar door zij uitgesloten zijn van de belijdenis in de Evangelische kerk. Mag men de communisten geloven, dan hebben in Chemnitz en Leipzig, hetzij vrij willig hetzij onder druk veertig percent van alle jongeren deelgenomen aan de „jeugdwijdingen". In feite komt dat er op neer dat deze jongeren van de kerk naar de partij overgaan. De Evangelische kerk gaat er van uit, dat hij, of zij, die deel neemt aan de „jeugdwijdingen" niet meer voor de confirmatie en de daaraan verbon den kerkelijke rechten in aanmerking komt. De communistische druk uit zich ook an derzins. Er wordt beweerd dat de kerke lijke leiders om bisschop Dibelius de „kernbewapeningspolitiek" van de rege ring te Bonn steunen. Er is gezegd, dat de kerkelijke vertegenwoordigers in het Oost- duitse Mecklenburg „handlangers zijn van de NAVO". In tijdschriften en kran ten in Oost-Duitsland is van onderwij zers, ook die evangelisch zijn, geëist dat zij zich zullen wijden aan de „socialisti sche opbouw". Iedere onderwijzer en le raar moet volgens de S.E.D. zijn leerlin- lingen in de geest van de dialectisch-ma- terialistische wereldbeschouwing opvoe den. Kerkelijke resten De S.E.D. heeft openlijk gezegd dat haar functionarissen stuiten op weerstand van leden, die nog kerkelijk denken. Het gaat hier om „kerkelijke resten, die de werkers hinderen". Eén stap verder gaat Slotkoe-s Heden gisteren 13.45 u 3-3 Nederl/47 91l3/te 91% 3 °/o Nedl 1962 '64 933/ie 93% A K. U 174 17314 'Yilvé Delft 28214 282 Van Gelder Zonen 177 177% K. N Hon" >vens 28814 288 Nederl. Ford 145 145 V Kabelfabriek 222 222 •ew Philips Gloeil 28114 281 Pref.PhilipsGloeil 154 154 Unilever 333 334% Wilton Fyenoord 201 201 Dordtsche Petrol. 668'/» 675 Kon. Petroleum f 160.80 162.— Rillitor 167% 168 A'dam Rubber 52 57% K. L. M 108 107.50 Holl. Amer. Lijn 136 134% K. N. S. M 132% 132 N. Scheepv. Unie 110% ex 111 v. Nievelt Goudr. 144 143% Phs. v. Ommeren 198 198 H. V. A 93% 94% Verg. Deli Mij en 80% 81% Amsterd. Bank 207 206% Nat. Handelsbank 74 74 Ned. Handel Mij 155 156 Rotterd. Bank.... 178% 178% "wentsche Bank 154 154% Anaconda Copper 44% 45 Bethlehem Steel. 37% 38% U.S. Steel 58 59 General Motors.. 35,#/i« 36 Shell Union 67 67% Tidewater 23 22% men in het Berlijnse Potsdam, waar verklaard is, dat er op zondag meer toneel stukken en concerten moeten worden ge geven. Alléén zo kan men de jeugd er toe brengen zich te verwijderen van de kerk Van de Berlijnse synode wordt ver wacht, dat zij niet zal discussiëren over het onderwerp „Kerk en opvoeding", want in Oost-Duitsland dient de opvoeding geen kerkelijk onderwerp te zijn. Van Oostduit- se zijde poogt men voorts op de agenda van de synode, teneinde en de kerk en Bonn onder druk te zetten, het onder werp kernbewapening te krijgen. Daarnevens kampt dé synode in Oost- Duitsland met afval van gelovigen. Zij staat tegenover de staat, met de burger als toeschouwer, in plaats van als mede strijder. De strijd van de kerk in Oost- Duitsland tegen atheïstische manifesta ties als de communistische „jeugdwijdin gen", waarmee de S.E.D. de band tussen kind en gezin verbreekt, zal van de syno de veel kracht en beleid eisen in de komen de dagen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de Oostduitse stad Halle is een open lijke aanval gedaan op de Oostduitse par tijleider Ulbricht op een wijze, die men in het Westen niet meer voor mogelijk had gehouden na de scherpe aanvallen op Oost duitse geleerden van de laatste tijd. De partijloze professor dr. Mothes zei in een bijeenkomst van zevenhonderd Oostduitse geleerden met Ulbricht ondermeer, dat er in zijn land nog een paar professoren zijn, die de moed en het karakter hebben de waarheid te zeggen. „U, meneer de minis ter-president, kunt mij voor wat ik hier heb gezegd, kruisigen. Maar u moet dank baar zijn dat er nog hoogleraren zijn, die wat durven zeggen", aldus Mothes. De hoogleraar zei volgens het Oostduitse partijorgaan „Neues Deutschland", dat men in Oost-Duitsland geen wetenschappelijke arbeid kan leveren. Er heerst onrust aan de universiteiten. Wij wetenschapsmensen, aldus de hoogleraar, kunnen alleen bestaan als we alles in discussie stellen, ook wat Engels en Marx gezegd hebben. Tevoren had Ulbricht geëist dat de wetenschaps mensen zouden doceren in de geest van Marx en Lenin. Mothes antwoordde daarop dat er niets tegen in te brengen is als een natuurkundige in zijn vak werkt volgens dialectische beginselen, maar zondags de kerk bezoekt. Verder zei de hoogleraar: Zolang op scheppers meer en meer het karakter van de Oostduitse universiteiten bepalen, en bereid zijn voor het geld op alles „ja" te zeggen, zo lang zult u geen echte weten schappelijke prestaties aan uw universitei ten kunnen verwachten. Tijdens de bijeenkomst poogden commu nisten de rede van Mothes te onderbreken. Zij werden daarin echter gehinderd door aanhangers van de hoogleraar. Ulbricht zou nerveus zijn geworden en bijna niets hebben gezegd. Een aanhanger van de par tij, prof. Lekschas, antwoordde Mothes evenwel: Precies zo weinig als u er aan twijfelt dat één en één twee is, zo weinig twijfelen wij aan de grondbeginselen van het marxisme en wij zullen daaraan in Oost-Duitsland geen enkele twijfel toe staan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de besorgere op Donder dag moeten afrekenen, DB ADMINISTRATIE Myn opgebaggerd. De baggermolen Holland V heeft tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe aanleginrichting voor de veerboot te Vlissingen een Duitse mijn op gebaggerd. De mijnopruimingsdienst heeft deze mijn in de loop van de middag ver wijderd. Het gehele verkeer van en naar de haven van Vlissingen, met inbegrip van de veerdienst op Breskens, werd van twee uur tot half vier stilgelegd. Het verkeer te land in de. omgeving van het station was even eens gestremd. Bezienswaardigheid. Het meer dan honderd jaar oude gemaal aan de Kamper zeedijk bij Genemuiden, waarin een even oude stoommachine nog steeds haar dien sten bewijst, zal, nu er door het water schap een nieuw gemaal gebouwd wordt, waarschijnlijk als bezienswaardigheid in stand worden gehouden. Tien jaar Israel. In de hoofdsyna goge te 's-Gravenhage is een speciale dienst gehouden ter herdenking van het tienjarige bestaan van de staat Israel. Tijdens de dienst, die onder leiding stond van de heer Mossel, sprak opperrabbijn Rodrigues Pereira een herdenkingsrede uit. Na het gebed voor het Koninklijk Huis en het zeggen van het avondgebed werd besloten met het Israëlische volkslied, net Hatikwah. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de ambassadeur van Israel, de heer H. A. Cidor, alle wet houders van Den Haag en de gouverneur van de residentie. Na afloop van de plech tigheid bood de Joodse gemeente een receptie aan de heer Cidor en zijn echtge note aan. Dekknecht verdronken. In 't losings- kanaal bij de Mauritskade te Amsterdam is vlak voor de brug bij de Zeeburger straat, de 23-jarige dekknecht D. F. uil Amsterdam-noord van. een vlet gevallen, die door een motordekschuit van de Am- stelbrouwerij gesleept werd, en verdron ken. Holle bolle gys.Een Rotterdams restaurant waar men gedurende 90 minu ten ongelimiteerd kon eten voor een tien tje, heeft dit experiment moeten staken De oorzaak is, dat de min of meer nor male klanten het verlies niet konden goed maken, dat veroorzaakt werd door lieden die er meermalen een soort weddenschap van schenen te maken. Zo heeft één klant binnen 90 minuten een Russisch ei, soep, drie porties tong, twee porties goulash, vijf porties kip, evenzoveel porties bief stuk, een portie ossetong, drie coupes ijs. tweemaal fruit en een kop koffie naar binnen gewerkt, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbeperkte mate zelf kon tappen. Nieuwe veiling in Zwijndrecht. D Zwijndrechtse veiling zal zeer binnenkort de beschikking nebben over een nieuw gebouw, dat tot de modernste van het land behoort. Het gebouw waaraan op het ogenblik de laatste hand wordt gelegd, be vat een grote afmijnzaal, waarin een tri bune is gebouwd, die plaats biedt aan hon derdzestig personen. Voor het binnenbren gen van de produkten zijn speciale voor zieningen getroffen en men heeft ook een nieuw schoonmaaksysteem geprojecteerd. (Van onze correspondent in Bonn) In het Westduitse leger zijn de toestan den zoals in de meeste legers niet zo rooskleurig als de soldaten zich, toen ze nog in burger liepen, hadden voorgesteld. Een Westduits dagblad stelt af en toe zijn kolommen open voor militairen die hun hart willen luchten. Een korporaal van een garnizoen in Koblenz beklaagt zich er over dat een kameraad, die bij oefenin gen in de bergen naai beneden was ge stort en ernstig was gewond, acht weken ziek heeft gelegen zonder dat men zich de moeite heeft getroost zijn vader ir Ne- der-Saksen op de hoogte te stellen. De jongen had zelf niet kunnen schrijven. Toen de korporaal zelf in een militair hos pitaal lag had men dat zijn familie ook niet meegedeeld. Een kanonnier, eveneens te Koblenz in garnizoen, vertelt dat men de soldaten had beloofd dat ze hun haar naar keus mochten dragen. Naderhand bleek echter dat ze het zo kort mogelijk moesten la ten knippen. Officieel wajen ze daartoe weliswaar niet verplicht, maar wie wilde uit gaan of verlof wilde hebben, kreeg al leen een pas als zijn haar voldoende kort was. „De meesten onder ons hebben niets tegen korte haren, maar we zijn van me ning dat onze meerderen onshet goede voorbeeld moeten geven. Hierbij een foto van generaal Speidel. Naast het stuk stond ëen portret van de zestig jarige generaal dr. Hans Speidel, bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Midden- Europa, die zijn haar achterovergekamd en vrij lang draagt. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard niet te begrijpen welke bedoelingen de Sovjet-Unie nu ten opzichte van een topconferentie heeft. Hij heeft er met verscheidene functionarissen uit zijn omgeving over gesproken maar is nog niet tot een goede gissing of slotsom gekomen. De president herhaalde dat over leg op hoog niveau alleen tussen Rusland en Amerika, over kwesties die ook de wes telijke bondgenoten aangaan, uitgesloten is, omdat dit slechts een Russische poging tot zaaien van verdeeldheid in het weste lijke kamp zou zijn. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko en zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot Vac lav David hebben te Moskou in een com muniqué gezegd, dat de westelijke pogin gen om de toestand in Oost-Europa op de agenda van een topconferentie te plaatsen „een rechtstreekse en duidelijke inmenging zijn in de binnenlandse aangelegenheden van soevereine en onafhankelijke landen." De twee ministers betreuren „de weigering van de westelijke mogendheden, maat- r >gelen te nemen ter vermindering van de internationale spanning en voor het weg nemen van het oorlogsgevaar." Zij achten zowel het besluit van de Westduitse rege ring om het Westduitse leger met kern- en raketwapens uit te rusten als de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met water stofbommen in de richting van de Sovjet- Unie ernstige bedreigingen van de vrede en veiligheid, aldus meldt het Russische persbureau Tass. PARIJS (Reuter) René Pleven, de nieuwe Franse informateur, heeft te ken nen gegeven slechts een kabinet te willen vormen, indien hij met de partijleiders een gemeenschappelijke Algerijnse politiek, die een jaar gehandhaafd zal moeten blijven, overeen zal kunnen komen. Oud-premier Pleven, leider van de „Union Démocrati- que et Socialiste de la Résistance" (UDSR) een linkse centrumgroep heeft zich op verzoek van president Coty bereid verklaard, de mogelijkheden van het vor men van een regering te onderzoeken. (UP) Pleven zal vandaag besprekin gen voeren met de leiders van de socialis tische partij, de volksrepublikeinen en de onafhankelijken, Pinay, Pflimlin en Mol- let. Zonder de medewerking van deze par tijen is de poging van Pleven gedoemd te mislukken. Politieke waarnemers in Parijs slaan de kansen van Pleven vooralsnog niet hoog aan. Zij geloven niet, dat Pleven erin zal slagen de onafhankelijken enerzijds en de socialisten en volksrepublikeinen ander zijds in een kabinet te brengen. Pleven stelt dit als voorwaarde, want hij wil, dat de partijen hun geschillen voorlopig ter zijde schuiven en gezamenlijk gaan wer ken voor het vestigen van vrede in Alge rije. Volgens „Paris Journal" zal het Gaul listische gevaar een overeenkomst tussen de partijen vergemakkelijken. Zowel rechts als links in het land zijn gekant tegen het aan de macht komen van De Gaulle. LONDEN (Reuter/AFP) De raad van de Westeuropese unie heeft te Londen de Westduitse bondsrepubliek op haar ver zoek toestemming gegeven geleide anti- tankprojectielen met een reikwijdte van drie kilometer te maken. AMMAN (UP) Jordanië is gisteren weggelopen uit de Israelisch-Jordaanse gemengde bestandscommissie, na een ge schil met de Canadese voorzitter van de commissie, daags voor een Israëlische mi litaire parade in Jeruzalem, die vandaag een ernstige grenscrisis dreigt uit te lok ken. Israël heeft de commissie al maan den geleden verlaten en hoewel zijn ge delegeerden gisteren terugkeerden, zeiden zij dat zij dat onofficieel deden. De Jordaanse leden van de commissie vertrokken, toen de voorzitter, de Canade se kolonel Flint, zich van stemming ont hield over een Jordaanse resolutie waar in verlangd werd dat Israel de troepen ■terugtrekt die zouden deelnemen aan de parade in de verdeelde .tad. De Jorda- niërs beweren dat Flint zich door de Is raëliërs heeft laten beïnvloeden. Jordanië beschuldigt Israel van een ernstige en opzettelijke breuk van de bestandsover eenkomst, door tanks en troepen Jeruza- lem binnen te brengen voor een parade. Het Isi-aelisehe leger heeft zware eenhe den overgebracht naar de Israëlische sec tor van Jeruzalem, die vandaag zullen deelnemer, aan een grote parade ter ge legenheid van de tiende verjaardag van de onafhankelijkheid van Israel. JERUZALEM (UP) Een Israëlische woordvoerder heeft verklaard dat de mi litaire eenheden, die aan de wapenschouw deelnemen, onmiddellijk na de parade zullen worden teruggetrokken. Meer dan honderd eenheden van het Israëlische le ger zullen deelnemen aan de parade die is gewijd aan de nagedachtenis van de vijfduizend Israëliërs die in de onafhanke lijkheidsoorlog sneuvelden. Op alle nili- taire begraafplaatsen zullen fakkels wor den ontstoken. Om acht uur zal twee mi nuten stilte in acht worden genomen. In de synagogen worden speciale diensten ge houden. Langs de route die de parade volgt zullen UNO-waarnemers worden ge posteerd om mogelijke incidenten met het inmiddels versterkte Jordaanse leger te voorkomen. ALGIERS (Reutei-) Sedert het begin van de opstand in Algerije, in november 1954, zijn bij gevechten 62.000 opstande lingen en 6.000 Fi-anse militairen gesneu veld. De Fi'anse minister van Defensie, Jacques Chaban-Delmas, die dit op een persconfei'entie meedeelde, zei vooi'ts, dat de afgelopen maand di'ieduizend opstande lingen werden gedood, waardoor het totaal voor de afgelopen drie maanden op zeven duizend werd gebracht. De Franse verlie zen waren ongeveer een tiende van die der opstandelingen. De minister zei, dat de sterkte der opstandelingen kan woi'den ge schat op 23.000 man en 30.000 man hulp troepen. Hij deelde mee, dat de 30.000 tot 35.000 dienstplichtigen die op 1 mei zouden af zwaaien, later gedemobiliseei'd zullen wor den. De Bredase rechtbank heeft de opper wachtmeester der Rijkspolitie P. J. M. uit St. Willebrord schuldig vei'klaard aan mishandeling van twee onder invloed ver kerende arrestanten. De opperwachtmees ter zou in juli 1956 een dronken wielrijder te St. Willebrord in het gezicht gestompt hebben en in september van datzelfde jaar een dronken arrestant, die op een brits in een cel te Sprundel lag, een groot aantal slagen met een gummiknuppel hebben toe gediend. De officier van Justitie had tegen ver dachte drie maanden onvoorwaardelijk geëist. Wat de strafmaat betreft achtte de rechtbank zoveel verzachtende omstandig heden aanwezig dat zij de opperwacht meester veroordeelde tot 500,subsi diair vijftig dagen. Aan de heer J. M. Schroder, directeur van het Nederlands Luchti-eclamebedi'ijf te Amsterdam, zijn door De Kroon con cessies verleend voor het uitvoeren van rondvluchten en voor chartervluchten. Met een Havilland „Dove" zullen rondvluchten bij en boven Amsterdam worden gehouden en er zullen verder ook tochten van langere duur zijn, bijvoorbeeld over de bollenvelden, het gebied van het Delta plan, Lelystad enzovoorts. De thuishaven is Schiphol. Van welk vliegveld in Nederland de charterdiensten zullen worden uitgevoerd is nog niet vastgesteld. Naast de rond- vluchten en de komende charterdiensten zet het Nederlands Luch(.reclamebedrijf zijn werkzaamheden normaal voort. Aagtekerk, 23 te Bremen verwacht n. Hamburg. Alcor, pass..23 Fernando Noronha n. Las Palmas. Alderamin, 23 te Duinkerken. Alkes, 23 v. Bremen n. Hamburg. Alphard, 23 te Hamburg v. Bremen. Alwaki, 23 70 m. w. Str. Gibraltar n. Marseille. Amsteldiep, 23 v. Spez n. Aden. Amstelsluis. 24 te Durban. Andijk, 23 te Rotterdam. Annenkerk, 23 v. Hongkong n. Shanghai. Appingedijk, pass. 23 Kp. Corientes n. Cristobal. Amstelveen, 23 200 mijl w.n.w. Midway naar Yokohama. Arkeldijk, 23 te Colombo verw. v. Penang. Artemis, 23 te Amsterdam n. Bremen. Bantam, 23 te Rotterdam. Batavia, 24 te Hongkong v. Pnompenh. Batjan, 23 te Khorramshahr. Bennekom, 23 v. Emden te Bremen. Blitar, 23 te Barcelona verwacht. Bonita, 23 v. New York n. Buenos Aires. Boschkerk, 23 dw. Kp. San Antonio n. Boulogne. Boskoop. 23 te Trinidad v. Barbados. Breda, 22 700 m. n.o. Flores n. Port of Spain. Britsum, 22 360 m. n. San Salvador n. Cristobal. Calamres, 24 te New York. Caltex Pernis, pass. 23 Gibraltar n. Bordeaux. Caltex Utrecht. 26 te Port Said verwacht. Camerounkust, 23 v. Dakar n. Freetown. Cartago, 24 v. Pto. Barrios. Celebes, 23 v. Port Said n. Genua. Cistula, 23 470 m. z.o. Kaap Maria van Diemen naar Geelong. Corilla, 8/5 te Abadan verw v. Durban. Cottica, pass. 23 Flores Azoren n. Amsterdam. Crania, 22 250 m. n.n.o. Paramaribo n. Durban. Cradle of Liberty, 10/5 te Philadelphia verwacht. Dalerdijk, 23 v. Tampico n. Houston. Dorestad, 22 te Curagao verwacht. Doris, 23 te Georgetown. Dordrecht, 28 te Avondale verwacht. Drente, 23 v. Hamburg n. Bremen. Duivendrecht, 23 te Manchester. Eemland, 24 te Pto. Alegre. Esso Amsterdam, 26 te Pernis verwacht. Esso Nederland, 23 te Fao. Garoet, 24 te Genua. Groote Beer, 23 v. Rotterdam n. Halifax. Grooie Kerk, 23 te Djibouti. Graveland, 23 v. Pto. Alegre n. Itajai. Guineekust, pass. 23 Dakar n. Amsterdam. Haarlem, 23 v. Launion n. Lalibertad. Hathor. 23 te Iskenderun. Helena, 23 v. Kingston n. Guanta. Helicon. 23 te Cumana v. Guanta. Hilversum. 23 190 m. n.n.w. Perim n. Mena. Hispania, 23 v. Rotterdam n. Melilla. Isis, 24 te New Orleans v. Fort Liberte. Kara, 24 te Port Said. Kerkedijk, 23 560 m. w. Landsend n. New York. Kermia, 23 v. Bullenbaai n. Punta Cardon. Khasiella, 23 v. Stanlow n. Hamble. Kertosono, 23 te Victoria v. New Westminster. Kieldrecht, 23 v. Duinkerken n. Antwerpen. Kinderdijk. 23 te Philadelphia. Kloosterdijk, 23 te Bremen. Koratia, 24 te Aruba. Korenia, 23 350 m. w. Finisterre n. Le Havre. Korovina, 23 v. Theemshaven n. Killingholme. Kosicia, pass. 23 Casquets n. Curagao. Kryptos. 4/5 te Suez verwacht, harenberg, 24 te Cork. La wak, 24 te Durban. Lekhaven. 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lekkerkerk. 23 te Antwerpen. Liberty Bell. 2/5 te Port Said verwacht. .Limburg, 23 te Penang verwacht y. Colombo. Loosdrecht. 25 te Gibraltar verwacht. Loppersum, 23 te Hamburg. Luna, 23 150 m. w.z.w. Napels n. Algiers. Lutterkerk, 23 v. Le Havre n. Duinkerken. Maasland, 23 te IJmuiden verwacht. Mapia. 24 v. Abadan n. Calcutta. Maron, 23 v. Barranquilla n. Baltimore. Merwede. 24 te Freetown. Moordrecht, 23 480 m. n.w. Bombay n. Kwinana. Mijdrecht. 29 te Yokohama verwacht. Muiderkerk, 24 te Genua. Nw. Amsterdam, 23 te New York v. Southampton. Notos, 22 130 m. n.w. Alexandrië n. Messina. Ondina. 23 225 m. z.w. Karachi v. Abadan. Oranjefontein. 24 te Port Elizabeth. Orion, 23 te Nemours. Guwerkerk, pass. 23 Gibraltar n. Singapore. Papendrecht. 23 te Buenos Aires verwacht. Pendrecht. 27 te Port de Bouc verwacht. Poelau Laut. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Polydorus, 23 v. Colombo n. Djibouti. Poseidon. 23 te New Orleans verw. v. Houston. Prins Willem van Oranje, 24 te Le Havre. Prins Willem III. 23 v. Rotterdam n. Montreal. Proveniersingel, 23 v. Flensburg n Kiel/Hamburg. Pygmalion, 26 te Rotterdam verwacht. Radja. 23 v. Surabaja n. Semarang. Riouw, 24 v. Aden n. Fremantle. Rondo, 22 v. Damman n. Abadan. Rotti, pass. 23 Azoren n. Alexandrië. Salatiga, 26 te Rotterdam verwacht. Saloum. 23 130 m. n.n.w. Dakar n. Rouen. Scherpendrecht. 3/5 Perzische Golf verwacht. Senegalkust, 22 te Freetown. Sibajak, pass. 21 Kp. Bon n. Cowes. Slamat. 25 te Mrseille verwacht. Sliedrecht, 28 te Port Said verwacht. Sloterdijk, 23 v. New York n. Antwerpen. Sommelsdijk, 23 v. New York n. Philadelphia. Stad Alkmaar. 23 v. Messina n. Melilla. Stad Haarlem, 23 240 m. van Texel n. Amsterdam. Stad Leiden, 23 110 m. w. Lissabon n. Rotterdam, Stad Rotterdam, pass. 23 Las Palmas n. Pepel. Stad Schiedam, 23 dw. Bona n. Palermo. Stad Utrecht, pass. 23 Scillys n. Vlaardingen. Stad Vlaardingen, 23 40 m. w.z.w. Dungeness n. Baltimore. Statue of Liberty, 2/5 te Rotterdam verwacht. Stentor. 22 10 m. o. Trinidad n. New York. Steven. 23 te Napels verwacht v. Trabzon. Straat Bali. 24 te Penang. Straat Banka. 23 te Alleppey. Straat C'ook. 23 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Malakka. 23 v. Buenos Aires n. Kaapstad. Straat Soenda. 24 v. Port Swettenham. n. Penang. Tabian, 23 V. Singapore n. Bangkok. Talisse. 23 te Bandar Shapour. Tamo, 23 te Nocochea v. Puerio Aceveda. Tarakan. 23 v. Djeddah n. Djibouti. Tegelberg. 23 te Nagoya verw. v. Osaka. Telamon, 23 te Kp. Haitien v. New York. Tiba, 24 te Pto. Alegre. Tiberius. 23 te Santiago de Cuba v. Pt. Au Prince. Tjiluwah, 24 te Surabaja v. Semarang. Towa. 24 te Rotterdam verwacht. Trajanus, 22 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Travizo, 23 270 m. n.o. Madeira n. Antwerpen. Triton, 23 te Paramaribo v. Willemstad. Trompenberg, 23 te New Orleans. Utrecht, pass 23 Gibraltar n. Rotterdam. Van Linschoten. 23 v. Ma na re n Tamatave. Van Noort, 23 te Beira. Van Waerwenck, 23 530 w.z.w. Sabang n. Penang. Vasum, 23 te Rotterdam. Vivipara, 23 v. Port Said n. Eastham. Vlist, 24 te Syracuse. Waal, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. W. Alton Jones, pass. 23 Casquets n. Amsterdam. Westertoren. 23 63 m. n.o. Aden n. Suez. Wieldrecht. 24 te Port Said verwacht. Witmdrsum, 23 v. Hamilton n. Houston. Woensdrecht. 26 te New York verwacht. Woltersum, 23 te Antwerpen. Zaankerk, 23 te Port Sudan v. Aden. Zaanland, 23 v. Bahia n. Amsterdam. Zonnekerk. 24 te Rotterdam. Zonnewijk. 23 te Barletta v. Norfolk. Zuiderkerk, 23 v. Port Elizabeth n. East-London. KLEINE VAART Elsa, 20 v. Kenitra te Casablanca. Ilias, 23 dw. Dover n. Amsterdam. Joost, 19 te Zaandam v. Rotterdam. Kaap Falga, 22 te St. Heiier v. St. Malo. Kaap St. Vincent, 19 te Zaandam v Rotterdam. Leliegracht, 22 v. Londen n. Helsinki. Midas. 21 v. Trinidad n. Hamburg. Missouri, 22 v. Mostagenem n. Londen. Nero, 23 te Gdynia n. Amsterdam. Phlletas, 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Strabo, 23 10 m. z.o. St. Vincent n. Ceuta. SLEEPVAART Barentszee, 22 420 m. z.w. Fayal n. Gent. Loire, 21 te Cartagena. Maas, 22 te Rotterdam. Poolzee, 22 650 m. z.o. New York n. New York. Rode Zee. 22 Kp. Spartivento gepass. n. Houston. Simson. 22 v. Rotterdam n IJmuiden. Tyne, pass. 22 Krakatau n. Tandjong t'riok.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9