Reclame weerspiegelt het hoge tempo van de moderne tijd Panda in het Wilde Westen Vrijwel onveranderde resultaten bij Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Opnieuw enige regen i! J Unilever gaf in 1957 ongeveer880mil j oen aan reclame uit HOLLANDIA-CEMA PATENT SCHOENEN Wereldnieuws ió het zo Neptunus 2 HOLLANDIA CEMA PATENT Aanvulling op dividend Berghuizer Papierfabriek Lager dividend Visserijmij. „Kennemerland" Gedaalde inkomsten eerste kwartaal bij Shell Oil Auto-industrie in V.S. ligt voor tweederden stil Onderhandelingen uitgesteld over de Vrijhandelszone Dividend Mij. Zeevaart Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ii wonen Vtoutejcvee* Eerste fruitbomen in Zeeland in bloei VRIJDAG 25 APRIL 1958 (Speciale berichtgeving) „Reclame weerspiegelt het verhoogde tempo van onze tijd. Concurrentie is een integrerend bestanddeel van dit verhoog de tempo en felle concurrentie leidt tot verhoging van reclamekosten. De reden, waarom fabrikanten concurreren is na tuurlijk de prijs, die te behalen valt: een grotere omzet. Een aantal producenten brengt al concurrerende de potentiële markt sneller tot ontwikkeling dan hét ge val zou zijn, wanneer het slechts één pro ducent zou zijn", aldus merkte de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur van het Unilever-concern, op in de donderdagmiddag te Rotterdam ge houden algemene vergadering van aan deelhouders. In 1957 heeft Unilever onge veer 880 miljoen aan reclame besteed, welk bedrag was verdeeld over vele hon derden merkartikelen van zeer uiteenlo pende aard, die door bijna 200 maatschap pijen in een honderdtal landen aan de markt zijn gebracht". Noord-Amerika alleen nam bijna de helft van onze reclamekosten voor zijn re kening. Reclame is voor ons belangrijk, omdat zij in de groei van Unilever een on misbare factor is geweest en dat altijd zal blijven", zo vervolgde de heer Tempel. „Voor ons als producenten is reclame het onmisbare middel om contact te zoeken met onze afnemers. De potentiële markt voor onze artikelen omvat ca. 1800 mil joen verbruikers, dat is de gehele bevol king van de vrije wereld. Reclame noem de de heer Tempel meer dan een zakelijk contact. Zij is ook een wezenlijk bestand deel van een vrije volkshuishouding, daar in immers wordt ervan uitgegaan, dat de consument vrij is in zijn keuze. En nu de vraag, wie betaalt de recla me? Dikwijls wordt met een zekere bit terheid gezegd: de consument betaalt al tijd. In zekere zin is dit natuurlijk waar, aan gezien de reclamekosten een onderdeel vormen van de totale kosten van het ar tikel. Maar het is een dwaling daaruit ADVERTENTIE zijn BUIGZAAM als de voetzèif! Aanbevolen door voet-specialistan, De schoen die U GULDENS bespaart aan reparatiekosten. MET 4 MAANDEN GARANTIE Of DE ZOLEN. Aan het begin van de algemene verga dering van aandeelhouders in de Berghui zer papierfabriek voorheen B. Cramer te Wapenveld heeft de voorzitter meegedeeld dat directie en commissarissen zich nader hebben beraden aangaande het dividend- voorstel. Daarbij is in het bijzonder naar voren gekomen dat inmiddels in het verloop van de bedrijfsresultaten een zekere stabiliteit is ingetreden, waardoor de vooruitzichten van het lopende boekjaar iets minder on gunstig worden beoordeeld dan bij de voorbereiding van het jaarverslag; en dat weliswaar de gewijzigde statuten een vol ledige uitkering van het dividend in aan delen toelaten, maar dat deze statuten for meel pas van kracht worden na de ont vangst van de ministeriële verklaring van geen bezwaar. Op grond van deze overwegingen stelt men voor het dividend aan te vullen zo dat boven de voorgestelde uitkering van 10 percent in aandelen ten laste van de agio-reserve het primaire dividend van 4 percent uit de winst wordt uitgekeerd. De toevoeging aan het reservefonds B vermin dert daardoor van 920.000 met 360.000 tot 560.000. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. In de daarvoor ge houden buitengewone vergadering van ïandeelhouders werd de voorgestelde sta- utenwijziging met algemene stemmen aan vaard. De n.v. Visserij Maatschappij „Kenne- ■nerland" te Katwijk aan Zee heeft over 1957, blijkens het verslag, een winst be- -aald van 26.325 (v.j. 39.998). Voorge steld wordt een dividend van 7 percent (v.j. 9 percent). De resultaten over 1957 hebben niet aan 'le verwachtingen beantwoord. Vooral in de eerste helft van het jaar waren de vis- prijzen voor de trawlvisserij matig en de besommingen evenmin goed. Bij de drijf netharingvisserij waren de vangsten we derom lager, maar de gemiddelde prijs lag aanmerkelijk hoger. Mede doordat de olie prijzen sterk stegen door de Suezcrisis wa ren de exploitatiekosten belangrijk hoger. De uitwerking van de verlaging zal eerst in het lopende boekjaar goed merkbaar zijn. zoals veel menser» doen te concluderen dat het artikel goedkoper zou zijn, als de reclame werd afgeschaft. Reclame is on getwijfeld een van de kostenfactoren van een produkt, maar het zijn kosten, die be sparingen met zich brengen. Aan de kant van de distributie leiden zij tot een snellere omzet, waardoor een langere han delsmarge mogelijk wordt, zonder dat het inkomen van de winkelier wordt verkleind. Vele media staan ons tegenwoordig ter beschikking, zo vervolgde de heer Tem pel: dagbladen, tijdschriften, aanplakbil jetten, bioscoop en in de landen waar dit is toegestaan, radio en televisie. Daar naast zijn er de winkelreclame en de vele vormen van bijzondere acties. De kans om in de keuze van de media fouten te maken is groot en die fouten kunnen bij zonder kostbaar zijn. Voor zover de oplos sing van dit keuzeprobleem afhankelijk is van betere feitelijke gegevens omtrent op lage en werkingssfeer, rust er op de eige naars van de media evenzeer een verant woordelijkheid als op de adverteerders. Nederland, Engeland en enkele andere landen staan uitstekende gegevens ter be schikking, maar in de meeste landen staan de bedrijven bij het nemen van beslissin gen op reclamegebied nog voor grote moeilijkheden door het ontbreken van dit soort gegevens. Tele-reclame Televisie noemde de heer Tempel wel het modernste voertuig voor reclame. „In Nederland is het hele vraagstuk in dis cussie. Televisie reclame kost de opdracht gever veel geld, maar blijkt dat waard te zijn. Naarmate het aantal dergenen, die worden bereikt, groeit, wordt deze vorm van reclame economisch meer verant woord. Zowel in de V.S. waar televisie thans ons medium no. 1 is, als in Enge land. waar tegen het einde van 1957 dit medium 1/3 van alle gezinnen bereikte, be tekent ze een communicatiemiddel, dat niet alleen door de consument op prijs schijnt te worden gesteld, maar bovendien voor ons doeltreffend is". Wat Nederland betreft, was de heer Tempel ervan over tuigd. dat de mogelijkheid om via de tele vise reclame te maken eenmaal zal ko men. Maar het zal voor de adverteerder weinig bevredigend zijn, als die moge lijkheid werd geboden door in de bestaan de programma's een beetje ruimte vrij te maken. Zeker als dat zou gebeuren op tij den. die er niet zo op aan komen en in programma's, die de kijkers en dus de opdrachtgevers minder interesseren. Wat nodig is, is een geheel nieuwe program ma-mogelijkheid naast die van de om roepverenigingen. Dat behoeft in Neder land nog niet via een afzonderlijke zen der, maar het kan door uitbreiding van de zendtijd. De opdrachtgevers zullen dit nieuwe programma in zijn geheel moeten financieren met zodanige garanties voor een beschaafde wijze van reclame maken en voor onafhankelijkheid der program maleiding als in de aanhangige licensie- aanvrage worden aangeboden en in Enge land reeds schijnt gerealiseerd. Men spreekt in Nederland evenals in andere landen, waar het invoeren van commer ciële televisie wordt overwogen, nogal eens zijn bezorgdheid uit over het gehalte van de programma's. De heer Tempel meende tenslotte dat er aan de reclame kanten zijn, die gemak kelijk gekritiseerd kunnen worden, soms niet geheel ten onrechte. „Wij zijn grote voorstanders van verdere verbeteringen in de ethiek van de reclame, die overi gens in vele landen is vastgesteld in strikte gedragsregels. Maar als dit proces de on dernemer uiteindelijk zal beroven van zijn fundamentele recht om te trachten de keuze van de verbruiker in zijn voordeel te laten uitvallen, dan zou ook de verbruiker merken, dat hij iets was kwijtgeraakt: zijn vrijheid van keuze". Bij de bekendmaking van de bedrijfs-re- sultaten over het eerste kwartaal van 1958 deelde het bestuur van de Shell Oil Com pany te New York gehouden jaarvergade ring mede, dat de winstdaling ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1957 is toe te schijven aan het feit, dat de pro- duktie van ruwe olie met 14 percent is ge daald, alsmede aan de over het algemeen lagere prijzen van olieprodukten. Het be stuur vestigde er voorts de aandacht op, dat de winst in het eerste kwartaaal van 1957 was beïnvloed door de abonormale si tuatie, ontstaan door de Suez-kanaalcrisi- sis. Maar verder werd medegedeeld, was de vraag naar olie in de Verenigde Staten in het eerste kwartaal van dit jaar onge veer even groot als in de eerste drie maanden van 1957. Het bestuur van de Shell Oil acht het onwaarschijnlijk, dat de vraag gedurende de rest van 1958 veel groter zal zijn dan in het afgelopen jaar. Sheel Oil Co's bedrijfsresultaten over het eerste kwartaal van 1958 tonen een ne to winst aan van dollar 26.469.532 of 0,87 dollar per aandeel. Over het eerste kwar taal van 1957 bedroeg de netto winst dol lar 41.449.505 of 1,37 dollar per aandeel. ADVERTENTIE Mc* Volgens „Automotive News" zal de pro- duktie van personenauto's in de Verenigde Staten in de lopende week dalen tot naar raming 59.814 stuks. Dit is het laagste pro- duktiepeil, dat de Amerikaanse auto- industrie afgezien van de periode, waar in werd overgeschakeld op nieuwe model len of waarin werd gestaakt sedert on geveer zes jaar heeft bereikt. De industrie werkt thans op ongeveer 32 percent van haar capaciteit. De onderhandelingen over de Vrijhan delszone welke te Parijs op 2 en 3 mei hadden moeten plaatshebben zijn naar of ficieel door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking wordt mede gedeeld tot een later tijdstip in mei uitge steld. De regeringscrisis heeft dit uitstel onvermijdelijk gemaakt, daar hierdoor nog geen overeenstemming kon worden bereikt door de zes landen der Europese Economische Gemeenschap over een te- genplan voor het door Engeland voorge stelde plan voor de Vrijhandelszone. ADVERTENTIE EEN HANDIGE METHODE Ook overhemden kunt u thans in zelfbedieningkrijgen! Kerko heeft er de primeur van. De nieuwe Kerko Espressolittle or no-iron poplin shirts worden aan geboden in de mooie Espresso Selector. Daar kunt u eelf het shirt in de gewenste maat, met de juiste miuwlengte zó uit nemen. Duidelijke aanwijzingen, een fol der en een centimeterniaat vindt u bij de Selector! Dat bespaart u tijd! „Espresso"1 prijs (13.50 1 kleursneeuwwit! De verlies- en winstrekening over het boekjaar 1957 van de n.v. Koninklijke Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft vermeldt een brutowinst van 6.155.696 (vorig jaar 6.077.691). Aan interest werd een bedrag van 419.640 ontvangen (v.j. 412.188). Van het totaal, met inbegrip van het onverdeeld saldo van vorig jaar ad 17.937, resteert na afschrijvingen ad 3.384.723 (vorig jaar 3.069.880) en een toe voeging van 500.000 (vorig jaar 800.000) een winstsaldo ad 2.708.550 (vorig jaar 2.655.937), waaruit een onveranderd dividend ad 9 percent op de gewone aandelen kan worden uitgekeerd en na uitkering van 3000 op de prioriteitsaandelen een bedrag van 70.550 naar nieuwe rekening zal worden overgebracht. De onveranderde dividenduitkering kon worden bereikt dank zij het feit, dat de door verschillende omstandigheden volstrekt onbevredigende resultaten in de gist- en spiritusbedryven te Delft en te Brugge, werden gecompenseerd door de hogere resultaten in de andere gebieden, in het bijzonder de farmaceutica. De sterk verhoogde grondstofprijzen hebben, tezamen met andere kostenverho gende factoren, waaronder brandstoffen, de kostprijs der hoofdprodukten gist en spiritus van de fabrieken te Delft en te Brugge aanzienlijk verhoogd, zonder dat deze door verhoogde verkoopprijzen wer den gecompenseerd. Ten dele kon dit worden opgevangen door vergrote kwanti tatieve omzetten in beide bedrijven. In Delft kon, ondanks de scherpe concurren tieverhoudingen, de binnenlandse afzet ten volle worden gehandhaafd, en nam de export van bakkersgist en de daarvan af geleide produkten: gedroogde bakkers- gist en gevitaminiseerde voedergist, toe. Te Brugge sproot de omzetuitbreiding voornamelijk voort uit de toegenomen af zet op het Belgisch gebied. Hierbij kan worden opgemerkt, dat in de laatste maanden van het boekjaar de grondstof- prijzen weer enigszins zijn gedaald. De re sultaten van de onderneming in Duitsland, de Rheinische Presshefe- und Spritwerke G.M.B.H. te Monheim, waar met aanzien lijk gestegen grondstofprijzen moest worden gewerkt, waren gunstiger. De reeds vele jaren tot volle tevreden heid bestaande samenwerking met de n.v. Organon te Oss. terzake van de export van onze antibiotica, onderging in het jaar 1957 een uitbreiding, waardoor ook een Commissarissen van de n.v. Maatschap pij Zeevaart zullen aan de algemene ver gadering' van aandeelhouders voorstellen over 1957 een dividend van 10 percent (vo rig jaar 14 percent) uit te keren, waarvan 8 percent in aandelen en 2 percent in contanten. Prijs baconvarkens Teneinde de omvang van de baconproduktie in overeenstemming te houden met de afzetmoge lijkheden op de Engelse markt is door het Pro- duktsehap voor Vee en Vlees besloten de prijs .voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uit gegaan wederom met 5 cent per kg. te verla gen. Derhalve zal met ingang van 28 april de prijs voor baconvarkens van 63 t/m 70 kg. in de kwa liteitsklasse 1 t/m 4 respectievelijk 2.22, 2.13, i 2.14 en j 2.10 per kg. koud geslacht gewicht be dragen. Staking in Uruguay Bijkans het gehele Uruguayse bedrijfsleven heeft donderdag als gevolg van een 24-uur sta king van 100.000 werknemers in industrie en han del stil gelegen. Het was een sympathiegebaar voor de stakende arbeiders in de vleesconserven- in.dustrie. Ook de gasbedrijven en dagbladonder nemingen lagen stil. Aan de periode, waarbij het weer in ons land door continentale hogedrukge- bieden werd bepaald, kwam de afgelopen 24 uur een einde. Over de Britse eilanden naderde een storing met regen, die in de WEERRAPPORTEN Temperaturen, buiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Is ingesteld. Hierin steken een aantal storin gen zeer snel de oceaan over. Een ervan, de tijd van het jaar. Vrydag 26 april Zon op 5.22 uur, onder 19.55 uur. Maan op 11.09 uur, onder 1.33 uur. Maanstanden 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 april Hoog water 8.14 en 20.51 uur. Laag water 3.39 en 16.04 uur. Den Helder lichte regen zzw 8 1 Ypenburg lichte regen w 9 0,4 Vlissingen lichte regen w 8 3 Eelde geheel bew. zo 9 0,1 Twente zwaar bew zo 10 0 De Bilt geheel bew wzw 9 0,1 Eindhoven geheel bew. wnw 9 0.1 Vlv. Z.-Limb geheel bew z 13 0,1 Helsinki onbewolkt ono 2 0 Stockholm licht bew ozo 3 0 Oslo regen windst. 4 0,1 Kopenhagen mist zo 2 0 Aberdeen half bew. z 4 0 Londen licht bew w 5 0,2 Amsterdam regen wzw 9 0,1 Brussel regen windst. 9 1 Luxemburg zwaar bew z 8 0 Parijs regen wnw 8 5 Bordeaux zwaar bew. wnw 10 2 Grenoble onbewolkt windst. 5 0 Nice onbewolkt nw 10 0 Berlijn zwaar bew ozo 4 0 Frankfort licht bew nno 4 0 München onbewolkt zzo 3 0 Zürich onbewolkt windst. 2 0 Genève licht bew. windst. 3 0 Locarno geheel bew. O 11 0 Wenen windst. 2 0 Innsbruck onbewolkt wzw 2 0 Rome onbewolkt O 9 0,1 Ajaccio onbewolkt no 8 0 Madrid onbewolkt windst. 8 Mallorca half bew. windst. 7 Algiers mist wzw 11 48. Terwijl Panda nog steeds met zijn hoed worstelde en onverstaanbare waar schuwingen riep, galoppeerde Joris heen met de paarden en het goud. Old Oehoe keek hem peinzend na. „Achteraf bekeken, heeft hij toch een behoorlijke prijs voor zijn goudmijntje bedongen", bromde hij, „ons geldonze paardenonze re volvers dat is niet mis!" „Nee, dat is het zeker niet", antwoordde zijn maat. „Maar wat hij uit die mijn haalde, was ook niet mis. Twee manden vol! Als we één zo'n goudklomp vinden, zijn we al rijk!" „Dat is zo", gaf Old Oehoe toe, ter wijl hij een houweel opnam, „laten we maar meteen beginnen". Inhtssen reed Jo ris heel tevreden verder. „Dat was een zeer voordelige manier om van zijn ach tervolgers af te komen", murmelde hij. „En niet alleen voordelig, ook uiterst vei lig, mag ik wel zeggen. Want zonder paar den kunnen zij mij niet meer achtervolgen en zonder hun revolvers kunnen zij niet op mij schieten. En dit laatste is vooral be langrijk, want ik heb zo het gevoel, dat zij na enig graafwerk gaarne op mij schie ten zouden!" zeer nuttige samenwerking op het techni sche vlak tot stand kwam. De in januari 1957 ingevoerde accijns verhoging heeft geleid tot een aanmerke lijke verlaging van de afzet van gedistil leerde dranken. De financiële resultaten van de onderhorige distilleerderijen ble ven belangrijk ten achter bij voorgaande jaren. In de eerste maanden van het thans lo pende boekjaar waren de resultaten gun stiger dan ten vorigen jare op hetzelfde tijdstip. Een eventuele achteruitgang van de conjunctuur zal, naar verwacht wordt, noch de potentiële behoefte aan gist, noch aan antibiotica, aanzienlijk beïnvloeden. ADVERTENTIE een interessante tentoonstelling van moderne Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers Neem er de; tijd eens voor en ga kijken V. WONINGINRICHTING BEVERWIJK MMÊ Söomh 250 MODELKAMERS'.. De bloei van de fruitbomen in Zeeland is begonnep. De. vrpeg.bloeiende p.eren. de eerste pruimen en de eerste kersen verto nen thans reeds hun witte bloesempracht. Het hoogtepunt van de bloei van deze fruit gewassen kan in de komende week reeds worden verwacht. De ontwikkeling van de bloesemknoppen is de laatste dagen zeer vlug gegaan tengevolge van het zachte weer. Bij de peren is er plaatselijk wat schade ontstaan door de late vorst maar overwegend bloeien deze zeer rijk, even als trouwens de pruimen en de kersen. Kersen zijn er echter niet veel meer in Zeeland. Deze teelt was de laatste jaren niet rendabel en vele boomgaarden zijn gerooid. De ontwikkeling van de knoppen der ap pels gaat nu ook vlotter. Toch verwacht men dat het nog wel ongeveer veertien dagen zal duren voor het hoogtepunt is be reikt van de bloei der appels, en daarmee ook van de bloei der fruitboomgaarden in Zeeland want hierin nemen de appels een dominerende plaats in. Thans zijn vooral in de omgeving van Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge, Kloetinge en Goes reeds vele prachtige hoekjes met bloeiende boom gaarden te vinden. Het begin van de bloei valt dit jaar wel een week later dan het gemiddelde begin van de bloei in de laat ste jaren. In vergelijking met het vorig jaar is het verschil zelfs bijna een maand. Toen was het echter een zeer vroeg begin. Bewonderenswaardig. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft in brie ven aan leiders van de Turken op Cy prus dank gezegd voor het rustige ver loop van de viering van de Griekse par- lements-dag. Volgens Sir Hugh is dit „bewonderenswaardige verloop" van de feestelijkheden te danken aan de „uitstekende voorzorgsmaatregelen" van de Turkse leiders. Venus. De Venus van Milo is afgebeeld op een aanplakbiljet van de Britse P.T.T., dat in alle Britse postkantoren is opge hangen. Het biljet laat een reproduktie zien van de verminkte Venus van Milo, tezamen met een gebroken hand van het beeld, die wijst naar de raadge ving: „Tegenwoordig kunt u uw pak ket zorgvuldig verpakken". De Britse P.T.T. moet ongeveer twee miljoen pakjes per jaar opnieuw verpakken of verstevigen, opdat ze veilig kunnen wor den besteld. Middeleeuws. De Oostduitse communisti sche autoriteiten hebben professor Aland, directeur van het instituut voor christelijke archeologie van de theologi sche faculteit van de universiteit van Halle, van zijn functie ontheven. Profes sor Aland wordt er in het partijblad „Neues Deutschland" van beschuldigd een „middeleeuws regime" op de uni versiteit te hebben ingesteld. Executies. In de gevangenis van Algiers zijn gisteren drie mohammedaanse Al gerijnen terechtgesteld. Een van hen was driemaal ter dood veroordeeld we gens medeplichtigheid aan bomaansla gen. Woensdag zijn in de gevangenis ook drie ter dood veroordeelden terecht gesteld. Het vonnis werd met de guillo tine voltrokken. Compromitterend. Italië heeft de assistent van de militaire attaché van de Sovjet ambassade in Rome, Solovov, uitgewe zen om redenen van militaire veilig heid. De Rus, die geen diplomatieke sta tus heeft, bleek onlangs in het bezit te zijn van „zeer compromitterende" pa pieren. Onafhankelijk. Hugh Gaitskell, de leider der Britse labouroppositie, heeft een re geringsvoorstel van de hand gewezen, volgens hetwelk voormalige Labour- ministers regelmatig geheime inlich tingen over de defensie zouden ontvan gen om beter op de hoogte te zijn wan neer zij aan de debatten over dit onder werp deelnemen. Gaitskell acht een dergelijke regeling niet in overeenstem ming met de taak der oppositie, welke er uit bestaat critiek te oefenen. Slachtoffer. In een ziekenhuis te Hirosji- ma is gisteren een 42-jarige timmer man overleden aan longkanker en ver schijnselen van radio-actieve besmet ting. Hij is het elfde slachtoffer van de atoombom op Hirosjima dat dit jaar, bijna negen jaar na de aanval, overlijdt. Acteur. Jonathan een 2V2-jarige film-ac teur, van afkomst chimpansee, heeft dond n dag in een rose gebreide robe een gedenkteken onthuld ter nagedach tenis aan Laika, de hond, die in de Rus sische Spoetnik II zijn leven offerde aan de wetenschap. De bazen van de twaalf honden-toeschouwers legden bloemen aan de voet van het monument, dat is opgericht op een dieren-kerkhof te Ville- pinte, in het departement Seine-et-Oise. Epidemieën. Het internationale Rode Kruis heeft uit Genève 220.000 doses koepok-vaccin naar Pakistan gestuurd, ter bestrijding van de pokken-epidemie welke in het zeer dicht bevolkte Oost-Pa- kistan reeds tienduizend mensenlevens heeft geëist. Ook het Rode Kruis van de Verenigde Staten, Australië, Groot-Brit tannië, Frankrijk, Italië, Zwitserland en West-Duitsland zonden vaccin naar Pakistan. Het aantal dodelijke slacht offers van de pokken en cholera is vol gens medische autoriteiten in Dacca de vijftigduizend gepasseerd. Stompzinnig. De democraat Shelley heeft in het Amei'ikaanse Huis van Afge vaardigden een onderzoek gevraagd naar de stompzinnige Gestapo-metho- den van Amerikaanse immigranten ambtenaren, die verantwoordelijk zijn voor de vreemde uitwijzing van de Fin Heikkila, die al vijftig jaar in de Ver enigde Staten woonde. Hij was voor de oorlog tien jaar communist geweest en kon daardoor de Amerikaanse nationa liteit niet krijgen. Heikkila die enkele dagen geleden werd opgepakt en woens dag op doorreis naar Helsinki in Am sterdam overnachtte, is alweer in San Francisco teruggekeerd. s Francisco teruggekeerd. De democra tische senator Hennings eiste in de Se naat een rapport van de immigranten- dienst over drie soortgelijke gevallen. WE kennen Neptunus natuurlijk als de Romeinse god van de zee, die als zodanig gelijkgesteld werd met de Griekse god Po seidon. Maar daarm,ee is Neptunus, noch Poseidon voldoende geïntroduceerd, want de komaf van goden uit de oudheid is vaak nog veel ingewikkelder na te speuren dan die der mensen. Laten we dan ook eerlijk bekennen dat van de oorspronkelijke func tie van Poseidon bij de Grieken en van Neptunus bij de Romeinen niets met zeker heid bekend is. Desondanks kunnen we aannemen, dat Poseidon (om met oude oudste van de twee maar eens te beginnen) méér als aardgod, dan als zeegod werd gezien. Dal bewijst het feit, dat hij aanvankelijk in de gedaante van een hengst of een stier werd gedacht. Hel draven van dit dier veroor- zaakte een machtig geweld, waardoor naar men meende aardschokken en aardbevingen werden teweeggebracht. Po seidon was echter niet alleen de god van de aardbevingen, maar ook van alle wa teren en stromen. Deze laatste kwaliteit moeten we niet direct op de zee betrekken, want in hun primitiefste staat hebben volken niet in de eerste plaats met de zee te maken, maar met rivieren, beken en meren, wier oevers zich voor nederzet tingen lenen. Als we aan Poseidon den ken als heerser over alle wateren en stro men, moeten ons daarbij dan ook in de eerste plaats de wateren en stromen van het land voor ogen staan. Naarmate de Grieken echter meer met de zee te maken kregen, kon het gebied waarover Poseidon heerste gevoeglijk over de oceanen wor den uitgebreid. Bij de Ioniërs is hij voor de tijd van Homerus dan ook reeds tot zeegod geworden. Als zijn embleem ken nen we de drietand, die oorspronkelijk een harpoen was, ook al kunnen we dit wapen er moeilijk meer in herkennen. De ontwik keling van de Romeinse god Neptunus heeft zich waarschijnlijk langs soortgelijke lijnen voltrokken, maar veel te bewijzen valt hiervan niet, daar hij - vermoedelijk onder invloed van Tarente al vroeg (in ieder geval voor 400 c. Chr.) werd gelijk gesteld met zijn oudere Griekse college Poseidon, waardoor ook Neptunus voor namelijk het beheer over de zeeën werd toevertrouwd. Het paard- en stierachtige uiterlijk hadden beide heren natuurlijk al- lang verloren, maar hun aardse karakter treedt toch nog duidelijk aan de dag in de vorm van een wagen, waarin zij gedacht werden over de zeeën te rijden. Hiertegen steekt het vervoermiddel van de echtgenoten dezer goden (te weten Amphitrite, vrouw van Poseidon en Salacia, vrouw van Neptunus) veel stijlvoller af, want deze dames bewogen zich over de golven voort in een schelp, getrokken door dolfijnen en zeepaardjes. Het spreekt welhaast vanzelf, dat aan de zeegod meer heiligdommen ge wijd werden, naarmate de zee in het leven der volken een belangrijker plaats te ver vullen kreeg. Zo bouwde de gunsteling van Augustus, Agrippa, in 25 v. Chr. een nieuwe, prachtige Neptunustempel op het Marsveld, ter ere van zijn overwinning ter zee. Het feest ter ere van Neptunus, Neptunalia genoemd, werd op 23 juli ge- vierd. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de Neptunusfeesten op onze schepen bij het passeren van de evenaar geen spoor meer van de vroegere erediensten bevat ten, zulks in tegenstelling tot talrijke an dere feesten, welke wij vieren. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2