KERKDIENSTEN Joegoslavië blijft bereid tot „oprechte samenwerking" TR1ITJL 3 ZATERDAG 26 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Aanvallen op Russisch beleid zijn slechts een bijprodukt van discussies op partijcongres Ex-SS-ers vrijgesproken in het Neurenbergse proces Rechtbank volgens pers met nazigeest besmet Geen definitieve overeen stemming over breedte territoriale wateren Engeland zal doorgaan met kernwapenproeven Luchtparades op Koninginnedag Notarissen eervol ontslagen Dammonument centraal punt voor nationale herdenkingen In Hilversum werd inbreker gepakt, die ontvluchte gevangene bleek te zijn Algemene vergadering van Haarlemse Cricketbond Franse onderscheiding voor Chr. Leeflang HAARLEMMERMEER Jaarlijkse feestavond van gemeentepersoneel Rode Kruis organiseert weer inzamelingscampagne Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Vraag TRAITAL 3 Voorzitter K.V.P.: „Over de liberale winst zijn wij maar matig verheugd" Bert Haanstra werkt aan „Fanfare" LJOEBLJANA (Reuter) Het Joego slavische persbureau Joegopress heeft een officiële verklaring uitgegeven, waarin de bereidheid van Joegoslavië wordt uitge drukt tot „oprechte samenwerking met de landen van het Russische blok op grond slag van „openhartigheid en klaarheid". De aanvallen op de politiek van het Rus sische blok in het partijcongres gedaan, zijn volgens de verklaring slechts een „bijprodukt van de discussies". De bedoeling van de verklaring lijkt volgens waarnemers een laatste poging te zijn om een openlijk conflict te vermijden en het Moskou gemakkelijker te maken zijn aanvallen op het Joegoslavische „revisionisme" te matigen. Op de slotzitting van het congres te Ljoebljana is het nieuwe programma van de Joegoslavische communistische partij met algemene stemmen goedgekeurd. De afgevaardigden zongen daarna staande het lied „Kameraad Tito, wij zweren u ons niet te laten afduwen van onze weg". Tegen machtsposities De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Popovitsj, verklaarde gis teren dat Joegoslavië weigert „minder waardige compromissen" te sluiten of de bestaande meningsverschillen met de Sov jet-Unie „in de doofpot te stoppen". Vol- (Van onze correspondent in West-Duitsland) Met hoon en onder protest van parle mentsleden is in West-Duitsland gerea geerd op de vrijspraak van zes ex-SS-lei- ders door de rechtbank te Neurenberg. Zij hadden op 10 april 1945 drie bewoners van het Zuidduitse dorpje Brettheim opgehan gen. Tot de vrijgesprokenen behoren de ex-SS-generaal Simon en twee ex-wehr- macht-majoors. De officier van justitie had vorige week tegen Simon zes jaar en tegen de ex-SS-er Gottschalk, die het dood vonnis destijds had uitgesproken, acht jaar geëist. De officier is in hoger beroep ge gaan tegen de uitspraak, die gegrond werd op gebrek aan bewijs. De voorzitter van de rechtbank had overigens gezegd, dat de verdachten moreel schuldig waren, om dat zij zich met het einde van de oorlog in zicht, niet hadden laten leiden door hun verstand. Tien jaar is de Westduitse justitie bezig met deze zaak. In 1955 sprak de rechtbank te Ansbach de verdachten eveneens vrij, een uitspraak die het hoogste Westduitse Gerechtshof te Karlsruhe niet aanvaard de. In de Zuidduitse pers, ondermeer in de Süddeutsche Zeitung te München, is gezegd, dat het proces is beheerst door lieden, die allen met de mazi-geest be smet zijn. De rechtbank te Ansbach werd gepresideerd door de ex-nazi dr. Schmidt, die de bijnaam „Uralt P.G." (Oeroude partijgenoot) heeft, omdat hij reeds in 1927 lid was van Hitiers partij. De tweede belangrijke en onsympathieke figuur in dit proces was de voormalige veldmaarschalk Kesselring, die Simon door dik en dun heeft verdedigd. Kessel ring die in de laatste oorlogsdagen heeft gezegd, dat er te weinig mensen werden opgeknoopt, geniet het vorstelijke demo cratische pensioen van 1500 mark (1350 gul den) per maand. Geen uitzonderingen Naast Schmidt en Kesselring is in dit proces de naam genoemd van dr. Strebel, die, hoewel hij tijdens de oorlog de bij naam van bloedrechter kreeg, wegens zijn „verdiensten" als lid van de oorlogs rechtbank van het Duitse leger, thans te München een juridische post bekleedt. Als deskundige in dit proces trad tenslotte op een zekere dr. Reinecke, eens leider van het bureau SS-rechtbanken. En verder, zo werd te München bericht, dr. Brand- statter, die thans jurist is inzake discipli naire zaken van het Westduitse leger en een hoge post bekleedt in het ministerie van Defensie te Bonn, die onder Hitier „Oberfeldrichter" was. De Süddeutsche Zeitung merkt op, dat het hierbij helaas niet om uitzonderingen gaat. In het pro ces tegen de beruchte generaal Schörner traden eveneens zwaar gecompromitteer de ex-legerrechters op. En de man die de laatste maanden van de oorlog tientallen Duitsers ter dood veroordeelde door op hanging, de voormalige rechter Lautz, geniet een pensioen van 750 mark per maand. GENèVE (UP) De conferentie over het Zeerecht is 7 stemmen te kort geko men voor het bereiken van een definitie ve overeenstemming over de breedte der territoriale wateren. Een Amerikaans voorstel om de breed te van de territoriale wateren op 6 mijl te stellen, met aansluitend een zone van 6 mijl waarin de bestaande visserij be schermd zou worden, heeft 45 tegen 33 stemmen gekregen, bij 7 onthoudingen. De vereiste tweederde meerderheid is dus niet bereikt. Het zelfde lot heeft het Canadese voor stel een visserij-zone van 12 mijl in te stellen ondergaan. Dit voorstel heeft 35 tegen 30 stemmen, bij 20 onthoudingen ge kregen. Geen tweederde meerderheid heeft daar na een compromis-voorstel (dat op het laatste moment door een aantal landen werd ingediend, om de territoriale wate ren op maximaal 12 mijl te stellen, samen met een visserij-zone van 12 mijl) kunnen halen: dit voorstel kreeg 39 tegen 38 stem men, bij 8 onthoudingen. Een Russisch voorstel om een maximum van 12 mijl „als regel" aan te houden, doch onder bepaalde omstandigheden meer toe te staan, is met 47 tegen 21 stem men, bij 17 onthoudingen, verworpen. Nederland, België en Luxemburg stem den voor het Amerikaanse voorstel; In donesië en een aantal communistische sta ten tegen. gens de minister bestaat er geen enkele verplichting voor Joegoslavië bij voorbaat alle acties van de Sovjet-Unie te steunen. Popovitsj zei dat als er een les kan worden getrokken uit de huidige „fase van on enigheid en controverse" tussen Joegosla vië en de andere „socialistische landen", het waarschijnlijk een prikkel zal zijn om te strijden tegen „machtsposities" en voor een betere samenwerking tussen de socia listische krachten. Het is echter volkomen verkeerd de politiek van Joegoslavië met die van het socialistische kamp te vereen zelvigen, daar Joegoslavië tot geen der bestaande kampen behoort, aldus Popo vitsj. Hij zei, dat Joegoslavië bepaalde Sovjet-initiatieven steunt omdat zij con structief zijn en niet wegens sommige ideologische verplichtingen vooraf. Onlangs was er in de leiding van het westen een neiging merkbaar zich aan de nieuwe toestand aan te passen en dit wekt hoop, dat er overeenstemming in de wereld mogelijk wordt, aldus Popovitsj. Volgens Popovitsj heeft de westelijke pers te veel aandacht besteed aan de onenigheid tussen het Russische blok en Joegoslavië. Later gispten ook andere communisten, leden van het parlement en andere ver tegenwoordigende organen en de directeur van radio-Belgrado de Russen. Pavel Sa vitsj, een kerngeleerde, bestreed de Rus sische bewering dat het communisme zal zegevieren, zelfs in een oorlog met kern wapens. Op de puinhopen die een oorlog met kernwapens zou achterlaten zou niets gedijen en zeker niet het communisme, aldus Savitsj. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter-president, Macmillan, heeft meege deeld, dat hij vastbesloten is met proeven met waterstofbommen door te gaan, om dat Britse geleerden nog lang niet alles weten, wat zij willen weten. Macmillan sprak tot de jaarvergadering van de „Primrose League", een conservatieve organisatie. „Zonder verdere kennis kun nen wij er niet zeker van zijn, dat de theoretische berekeningen van onze ge leerden op bepaalde wetenschappelijke punten juist zijn", aldus de premier, die de socialistische oppositie aanviel, omdat zij beëindiging van de proeven wenst. De te vergaren gegevens zijn van wezenlijk belang voor het toekomstige Britse wapen program, bijvoorbeeld om uit te maken of waterstofbommen met raketten of bom bardementsvliegtuigen naar hun doel moe ten worden gebracht, zo zei hij. Macmillan vergeleek de Russen, die na het nemen van een belangrijke reeks proeven hebben meegedeeld geen kern wapen meer te zullen doen ontploffen, met een voetbalploeg, die twee doelpunten heeft gemaakt en vlak voor het einde van de wedstrijd de tegenpartij verzoekt niet meer te spelen. Verzoek TOKIO (AFP) De Japanse regering heeft Groot-Brittannië officieel gevraagd de Britse kernwapenproeven op het eiland Christmas niet te laten doorgaan. In een nota vraagt de Japanse regering waar borgen tegen het mogelijke verlies aan mensenlevens en de eventuele schade, die het gevolg kunnen zijn van deze proeven. (Reuter) De Japanse raad voor de visserij heeft alle Japanse vissers gewaar schuwd de gevaarlijke zone rond het eiland te verlaten. In Japanse kringen toont men zich er verbaasd over, dat de Britse waar schuwing op zo korte termijn is uitgege ven. Bij Christmas Island vissen op het ogenblik tweehonderd Japanse schepen. Het gebied is voor de Japanse visserij zeer belangrijk en de proeven betekenen dan ook een ernstig verlies voor de vissers. Londen (Reuter) De Britse autoritei ten hebben vrijdag bekendgemaakt, dat van zondag tot nader order een gebied in het midden van de Stille Oceaan, ten zuidwesten van Christmas Island, gevaar lijk voor scheep- en luchtvaart is wegens kernproeven. MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft er bij Japan op aangedrongen, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te bewegen het Russische voorbeeld te vol gen door de proeven met kernwapens te staken, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. Ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin zal de Koninklijke Luchtmacht woensdag twee luchtparades boven Neder land houden. Eén formatie vliegtuigen zal bestaan uit 48 f 84 f Thunderstreaks, 24 Hawker Hun ters, 12 f 86 K Sabres en 17 f 100 c Super Sabres van het in Nederland gestationeer de 32 squadron van de US Airforce. Deze 96 vliegtuigen, die onder bevel staan van luitenant-kolonel C. A. M. Poublon, zullen zich formeren op verschillende plaatsen van de te volgen route, die voert over Eindhoven, Volkel, Vianen, Kagerplassen, Hillegom, Haarlem, Castricum, Alkmaar, Edam, Baarn, Ede, Ruurlo, Groenlo, Aal ten, Nijmegen, 's Hertogenboseh, Tilburg, Breda, Gorinchem, Leerdam, Zaltbommel, Volkel, Eindhoven. Gezamenlijk in zuide lijke richting vliegend zullen de vliegtui gen boven het paleis Soestdijk omstreeks 10.30 defileren. Daarna defileert de forma tie ongeveer 10.45 uur nog boven Nijme gen. De Super Sabres van de Amerikaanse luchtmacht zullen later, na zich uit de for matie te hebben losgemaakt, nog boven de grote Sonsbeekweide in Arnhem paraderen. De andere formatie vliegtuigen, be staande uit 12 Hawker Hunters, zal van en naar Leeuwarden vliegen via Assen, Win schoten, Emden, Delfzijl, Appingedam, Groningen. Leeuworden, Franeker, Harlingen, Bols- ward. Heerenveen, Drachten, Appingedam, Groningen en Leeuwarden zijn de defileer- plaatsen van deze groep vliegtuigen. Com mandant van de formatie is majoor F. G. B. Droste. Bij Koninklijk Besluit is aan de heren M. E. A. van Oppen in Heemstede en J. H. Bremmers in Beverwijk per 1 januari 1959 op hun verzoek eervol ontslag ver leend uit het ambt van notaris. Op vragen van de Tweede Kamerleden Roosjen, Calmeyer, Weiter, Ritmeester, Peters en Van Dis over het toekennen van een bredere betekenis aan het nationale monument te Amsterdam heeft minister president dr. Drees geantwoord, dat de plaats, waar het monument zich verheft, gezien kan worden als 't aangewezen cen trum voor nationale herdenkingen in het algemeen. De Tweede Kamerleden hadden gevraagd of ook voortaan op de vierde mei bij het nationale monument op de Dam te Am sterdam een nationale herdenking dient plaats te hebben ter herdenking van allen, die ongeacht tijd of plaats het offer van hun leven voor de vaderlandse zaak hebben gebracht. Dr. Drees merkt op, dat van 1946 af jaar lijks op 4 mei de gevallenen uit de oorlogs jaren 1940-1945 zijn herdacht en dat een andere omschrijving van het doel der her denking geen wezenlijke verandering zou brengen in de gevoelssfeer, waarin deze plaatsheeft. De regering heeft dan ook gemeend een wijziging in de omschrijving niet te moeten bevorderen. Het nationale monument te Amsterdam is, blijkens de geschiedenis der totstandkoming zowel als door zijn symboliek, een monument, in het bijzonder ter herdenking van de oor log 1940-1945 en van hen, die als slachtof fer van die oorlog zijn gevallen. Verrassing voor rechercheurs De Hilversume recherche heeft gisteren avond de 37-jarige J. J. V., die donderdag middag uit de gevangenis te Rotterdam ontsnapte, kunnen arresteren. De recherche stelde gisteren een onder zoek in in een aantal logementen naar aan leiding van een in de vorige nacht gepleeg de inbraak in een villa aan de Utrechtse straatweg te Hilversum, waarbij onder meer een bandrecorder werd gestolen. Gisteravond omstreeks zes uur werd dit apparaat ontdekt in een der logementen. De man die het apparaat in het logement had neergezet was evenwel niet aanwezig. Om tien uur kwam hij in het logement terug en toen stond de politie hem op te wachten. Tot grote verrassing der recher cheurs bleek hij de ontvluchte gevangene te zijn. Behalve de bandrecorder had hij uit de villa ook een portefeuille met 200, gouden manchetknopen, een dameshorloge en verscheidene kledingstukken meegeno men. Alles was nog in zijn bezit. V. was in december 1957 tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Don derdagmiddag, toen hij met andere gedeti neerden dozen enveloppen naar een vracht auto droeg, zag hij kans te ontsnappen. Naar aanleiding hiervan deed de politie voor de eerste keer een beroep op de Nederlandse Televisie Stichting om de foto van V. op het televisiescherm te brengen. Tegelijkertijd met de televisie gaf ook de ïadio zijn signalement. Tal van tips uit vele delen van het land waren er het resultaat van. Nadat V. na zijn aanhouding de inbraak had bekend (dat laatste kon moeilijk an ders, want hij droeg ce in Hilversum ge stolen kleren en schoenen) vertelde hij de recherche, dat hij vrijdag even naar Am sterdam was geweest. Hij had daar de gestolen goederen voor een valse pas wil len ruilen om naar het buitenland te kun nen vluchten, maar dat was hem niet gelukt. De ontsnapping van Verweijen, die gis teravond in Hilversum weer is gearres teerd. blijkt even gevaarlijk als spectacu lair te zijn geweest. Op een toilet van de gevangenis heeft V. zijn opvallende khaki overall verwisseld voor een minder in het oog lopend blauw ketelpak. Bij het lossen van de vrachtauto op de binnenplaats glipte hij onder de wagen. Hij klemde zich met handen en voeten aan het chassis vast en liet zich op deze oncomfortabele wijze naar buiten rijden. Op de Noordsingel, waaraan de gevangenis ligt, moest de auto even stoppen. V. liet zich vallen en kroop onder de auto vandaan. Dat al deze han delingen aan de aandacht van voorbij gangers zijn ontsnapt mag wonderlijk wor den genoemd. Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van de Haarlemse Cricket Bond zijn alle zitting hebbende bestuursleden herkozen: Th. Koot secretaris-competitie leider, H. Lokman pennings.ieester, N. Allan en P. Maas commissarissen. In het komende seizoen zullen acht elf tallen deelnemen aan de competitie, nl: BMHC 2, CVHW 2, Haarlem 3, 4 en 5 en Rood en Wit A, B en C. Elk elftal zal tien competitiewedstrijden spelen. De eerste ontmoetingen, BMHC 2-CVHW 2 en Haar lem 4Rood en Wit A, zullen op 10 mei plaats vinden. Op 23, 24 en 27 mei zal het scholentoer- nooi op alle cricketvelden in Haarlem en omstreken gespeeld worden. Reeds acht tien elftallen hebben zich voor dit toer nooi opgegeven. Na afloop van het toer nooi zal de scholieren een film over de cricketsport worden vertoond. De traditionele bondswedstrijden zullen dit jaar op 14 juni plaatsvinden. Het Haar lems jeugdelftal trekt dan naar de hoofd stad voor een ontmoeting met de Amster damse jeugd om de Zilveren Bal en op het terrein van HCC „Haarlem" in Bloe- mendaal speelt dan een bondselftal tegen „Still Going Strong". Verder ligt het in de bedoeling een wedstrijd te organiseren tussen een elftal van oud-cricketers uit de HCB en een HCB-elftal. Adspirantenelftallen van BMHC, CVHW Haarlem en Rood en Wit zullen ook dit jaar weer deelnemen aan de door laatst genoemde vereniging georganiseerde jeugdcompetitie. Terecht. Een 20-jarige dienstplichtige soldaat C. F. W. uit Den Haag, die sinds 12 april spoorloos was, is terecht. Hij had op 12 april zijn onderdeel in Nijmegen verlaten om met verlof naar huis te gaan, maar Is daar niet aangekomen. Zijn ouders hebben nu bericht van de jongeman ge kregen dat hij naar Marseille gereisd is om dienst te nemen in het Vreemdelingen legioen. Zijn vader is naar Marseille ver trokken om te trachten de jongeman te bewegen naar huis terug te keren. ZONDAG 27 APRIL 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 19: Ds. F,. Pot, afscheid. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerkspiein. 10: Dr. G. Snijders, met mede werking van het „Bach-Ensemble", o.l.v. George Robert. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 16-17: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. R. Bijl. Bakenes- serkerk, Vrouwestr. 9.30: Kincferkerk, dhr. K. Spaans. 10.30: Jeugddienst, kand. R. Hengstmangers. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk, dhr. C. Wijnberger. 10.45: Br. C. J. Oostenrijk, Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Mer- lenstraat. 10.45: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen, Heemstede. Gebouw Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. H. J. Kater, Amsterdam. Janskapel, Jansstraat 36. Ds. G. H. van der Woord, Spaarndam. Diaconessenhuis, Haze- paterslaan 24. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstraat. 10.30: dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade. 10: dhr. G. Dorland. West, Leidsestraat. 10: dhr. P. Knijff. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. F. Braaksma. Egdise Wallonne, Begijn hof 30. 10 h. 30: Service presidé par le Pas teur J. F. Baudraz. Deutsche Evang. Ge- meinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 Uhr: Piarrer D. Stein. Grote Kerk, Grote Markt, dinsdag 29 april, 20 uur: Bijzondere zang- dienst ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Spr. Ds. G. Snijders. Met medewerking van het Haarlems Chr. Mannenkoor, o.l.v. B. Verboom. Organist Piet van Egmond. Deuren open 19 uur. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 20: Avond bijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gem., Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woens dag 19.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15: Dienst. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond ten huize Spoorwegstraat 4 rd. Alle-Dag-Kerk. Maan dag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeen komsten met grepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broe derkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag, Parklaan 21. 19.30: Ds. Lamens, Kamerik. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Zr. A. Hoekendijk, Heemstede. 19: dhr. J, F. Snoeks. Woensdag 20: geen dienst, Koninginnedag. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. Ed. W. Pera, Den Haag. 17: dezelfde. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 20: Bijbelbe spreking en Bidstond. Opwekkingssamen komsten, Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Don derdag 20: dhr. A. A. Esmeyer, Evangelist te Doorn. Zangkoor Eben-Haëzer. Vriie Evang. Gemeente, Parklaan 21. 18.30: Ds. A. H. van Gent. Evang. Lutherse Gemeente, W. Heren straat. 10.30: Ds. D. Solinger. Remonstrants- Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. Ver. Doopsgez. Gem. Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdagavond 19.30: Liturgi sche zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Geref. Kerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. C. Goeman. 17: Ds. J. van Arkel. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. C. Goe man. Lyceum-Aula, ingang v. Merlenstraat. 9: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. D. J. Roos. Christelijk Geref. Kerk, Raaks. 10: Ds. L. Kleisen, van Utrecht. 17: Ds. L. Kleisen. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 8.45 en 16.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Lange Marga- rethastraat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud- Geref. Gem. in Nederland. 10 en 16.30: lees dienst. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Dienst. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag Bidstond. Leger des Heils, Schag- chelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst. 19.30: Verlossings samenkomst, o.l.v. Kapitein P. Vons. Verga dering van Gelovigen, Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Dinsdagavond 8 uur samen komst ten huize van de familie Draver. Kou- denhorn 46A rood. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Samen komsten. Gemeente van Christus, Spruiten- bosstr. 9. 10.15: Aanbiddingsdienst. 20: Onder werp: Hoe groot is uw hart? Vrijdag 20: Spe ciale zangavond. Volle Evang. Gem. (Pink stergemeente). Elim-Kapel, Paul Kruger- straat 36. 10: Openbare samenkomst, spr. dhr. W. Verhagen, Haarlem. 12-13: Zondags school. 19: Opwekkingssamenkomst. Donder dag 20: Gebedssamenkomst voor gemeente leden. Immanuëlkapel, Nw. Kruisstraat 14. 10: dhr. Joh. Maasbach, Gouda. 10: Zondags school. 19.30: dhr. G. Koning, evangelist te A'dam. Woensdag 19.45: Jeugddienst. Donder dag 20: Bidstond. Vrijdag 19.30: Bijbelstudie. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10' dhr. P. Klaver. 17: dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondagsschool, Colensostraat 2. Woens dag Meisjesclub. Colensostraat 2. Woensdag 20: Bidstond, Schotersingel 99. Zevende- Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zater' dagmorgen 10 uur gemeenschappelijke Bij belstudie. 11 uur Prediking. Zevendedags- Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere za terdagmorgen 10 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhel- minastr. 21. 10 en 17: Kerkdienst. Jehovah's Getuigen, Kam. Onnesstraat 83. 17.30-18.30. Wolstraat 7, 19.30-20.30. Donderdags van 19.30-21.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 18.40: Zangdienst. 19: Ds. J. Monteban, Driebergen, Opendeur- dienst. Immanuëlkerk. 10: Ds. W. Lourens, vlootpredikant.- Sionskerk, Eksterstr. 10.30: Ds. Jac. Poort. 19: Ds. J. Kroon. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12-16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zondagsschool. 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Char lotte de Bourbonschool (Jan Prinslaan), Elout van Soeterwoudeschool (Muiderslot- weg). 12: Marnixschool, jeugdhuis en kleu terschool Colensostraat. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: Spr. dhr. F. Niemeyer, Evangelist te Alphen a/d Rijn. Dinsdag 20: Bijbelbespreking, Maasstraat 8. Woensdag geen dienst. Nederl. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Geref. Kerk, Kloppersingel 55-57. 10: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. P. de Ruig. Sions kerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 15.30: Ds. Jos. van der Linden, Rotterdam. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. Jos. v. d. Linden. 17: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 17: Ds. Maris, H. A. Geref. Kerk, Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45: leesdienst. 14.45: Ds. A Bos. Jehovah's Getuigen, Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 18.45-19.45. Woensdag 19.30- 21.30. Leger des Heils, Soendastraat 42. 10: Heiligingssamenkomst. 19: Openluchtmeeting. 20: Verlossingssamenkomst o.l.v. Envoy. J. Hartjes. Maandag 19: Straatzang (postkan toor Bloemendaal). Dinsdag 14.15: Gezins bond. Woensdag geen dienst. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. Oskamp, bevestiging van lidmaten. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Van Dijl. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. De Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Ds. J. J. Thomson, Em. pred., Baarn. Ver. Doopsgezinde Gem., „De Olijf tak". 10.30: Ds. A. Veldstra, Oldeboorn. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17: Dr. A. Dondorp. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79c. 14-15: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woens dag 19.30-21.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 20-21: Huisbijbelstudie. Donder dag, Crayenestersingel 7. 20-21: Huisbijbel studie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Zondagsschool. Voor kin deren van 5-12 jaar om 10.30 uur in Th. van Eeghen-Instituut Voor jongeren van 12-15 jaar in de Jeugdkapel om 10.30 uur in het Wijkgebouw „De Stal". Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. W. Meihuizen, Dg., 's-Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Jeugddienst, Dr. G. Snijders, Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. Bos. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. Dr. Ch. de Beus. 10.30: Ds. J. A. de Klerk, Open Deur Dienst. Zondagsscholen. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Donkerelaan 10. 10.30: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. J. Snaay- er, Dg., Heemstede. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toornvliet. 14: Kinderdienst voor kinderen van 6-12 jaar in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. 15.45: Ds. G. Toornvliet. 19.30: Ds. D. J. Roos, Haarlem-Z. (dienst voor belangstellenden). Vry-Kath. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E Drost. Avondstilte. 19.30-19.45: Orgelspel door dhr. Egbert Vos. 19.45-20.15: Ds. J. W. Wery, Rem. pred. te Haarlem. Zondagsscho len. Ramplaankwartier: 12-13 uur Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier: 10.15- 11.15 uur Koningin Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Diepersloot, IJmuiden. 17: Ds. J. A. Tiemens, IJmuiden. LISSE. Ned Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G P. Scheers, Haarlem. 17: Ds. G. Pettinga N.P.B. geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. K. Schouten, bed. H. A. en nabetrach ting. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16: Ds. H. W Eerland. Geref. Gem. 10 en 16' Ds. L. Kie- boom. Geref. Kerk (art. 31). 10 en 16.30: Ds. J. J. Verleur, bed. H. A. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 16: leesdienst. Maandag 19.30: Ds. H. Wultink, Doetinchem. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J Veenendaal. 17: Ds. F. Brouwer. Geref. Kerk 10: Ds. A. Krabbe. 17. Ds. A. Krabbe. Chr Geref. Kerk. 10: Ds. A. H. Schippers. 17. Ds A. H. Schippers. Jehovah's Getuigen. Nuts- gebouw, v. d. Endelaan. 14.30-15.30: Gemeen schappelijke Bijbelstudie. Dinsdag 20-22 Praktische opleiding voor de prediking. Don derdag, Oosteindelaan 42. 20-21: Huisbijbel studie. Donderdag, Gele Vinkestraat 61, Nw.- Vennep. 20-21: Huisbijbelstudie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds D. C. van Wijngaarden. 19: Ds. J. Kramer, Aalsmeer, Jeugddienst. Doopsgezinde Ge meente. 10.30: Prof. Dr. W. Leendertz, Sant poort. 19: Zondagsschoolspel. Geref. Kerk. 9.30 en 15.30: Ds. D. Hoornstra. Geref. Kerk (art. 31). 8.30: Ds. C. P. Plooy. 15: Dienst. Chr. Geref. Gemeente. 10 en 19: Leesdienst. Geref. Gemeente. 10 en 15: Leesdienst. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. H. Brons. 19: Ds. J. de Vries, Apeldoorn, Jeugddienst. Bethelkapel. 10: Ds. H. P. Brandt. 19: Ds. G. A. Alma. Geref. Kerk 9.30 en 15: Ds. IJ. van der Zee. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 15. Ds. Floor. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds L. C. Baljé. 19: Ds. De Roest, IJmuiden, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 15: Ds. G. Rang. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J.- Kroon. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. Van Willenswaard. 19: Pastoor J. Visser, oud-kath geestelijke en Ds. D. ter Steege, Herv. pred. (Oecumenische dienst). Adventskerk (Ziekenhuiskerk). 10: Ds. D ter Steege. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. L. Hoorweg, Haarlem-Z. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. Biesma. 16. Ds. Biesma, H. A. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 19: Ds. F. L. van Duijkeren, Amsterdam-West. (Jeugddienst) Jeugdkapel in gebouw Dorpsplein 2. 10.30 Spr. Ds. R. H. Oldeman. (Disco-dienst). Ned Prot. Bond, Brugstr. 15. 10.30: Ds. G. Kroes Haarlem. Geref. Kérk, Julianaweg. 10: Ds A. de Ruiter, voorbereiding H. A. en geloofs belijdenis. 17: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr Gemeenschapsbond. Dinsdag 3 uur n.m. sa menkomst in huize „Pniël", Zuiderstraat 3 Spr. dhr. H. Veldkamp, evangelist te Den Haag. Jehovah's Getuigen. Zondagmiddag 2 uur Wachttorenstudie in gebouw Dorpsplein 2. Woensdagavond 8 uur Huisbijbelstudie Koninginneweg 44. De heer Chr. Leeflang, directeur van een boekhandel in Utrecht, directeur van de sociëteit van boekenvrienden „De Roos" en voorzitter van de Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Nederlandse boek, is door de Franse regering benoemd tot officier „Des palmes académiques". Vrijdagavond heeft de personeelsver eniging van de gemeente Haarlemmermeer een „hartelijk welkom" toegeroepen aan alle leden van het gemeentepersoneel. De grote jaarlijkse feestavond van de perso neelsvereniging vond plaats in de zaal van hotel „De Beurs" in Hoofddorp. De toneel club van de vereniging gaf onder regie van de heer G. Kalkman een opvoering van het amusante blijspel „Robbedoes". Vooraf werden de talrijke typisten, chefs de bureau, hoveniers, telefonisten en anderen verwelkomd door ir. De Duik van Openbare Werken, die in het bijzonder welkom heette burgemeester mr. G. C. van der Willigen en echtgenote en de beide wethouders C. Bos en A. van der Zwaard. „Robbedoes" is een vrolijk blijspel, dat zich afspeelt op „Dennerust", de villa van Louis Terlaet, in een dorp in Gelderland. De landelijke rust wordt op amusante wijze verstoord door de komst van de bakvis Bob. Zij presteert het tevens ook de rust in de harten te verstoren. Als een vrolijke wervelwind dartelt zij door het stuk als tegenpool van de nicht Florence. Aan het slot is iedereen gelukkig en geven enkele verliefden elkaar het beslissende woord. De personeelsvereniging van de gemeente heeft dit dwaze niemendalletje aardig op de planken gezet. Er is dan ook uitbundig gelachen. Na de opvoering ble ven de meesten nog geruime tijd voor een gezellig samenzijn. Vrijdagavond heeft het centraal bestuur van de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlandsche Roode Kruis verga derd om ondermeer de jaarlijkse inzame lingscampagne te bespreken. In de acht onder-afdelingen zal overal weer met de inzamelingszakjes worden gecollecteerd. In de acht onder-afdelingen zal overal weer met de inzamelingszakjes worden gecollecteerd. In vele plaatsen zal op verscheidene ma nieren de aandacht op de actie worden ge vestigd, onder andere door het houden van bijeenkomsten, marsen van muziek korpsen enz. Zo wil men trachten het re cordbedrag van meer dan negenduizend gulden, dat in 1957 werd bijeenbebracht, te overtreffen. Verder werd aandacht geschonken aan het Jeugd Rode Kruis. Verscheidene on derwijzers en andere belangstellenden uit de dorpen in de afdeling zijn verleden week in vergadering bijeengeweest om dit werk te bespreken. Binnenkort zal aan het jeugd Rode Kruis meer bekendheid worden gegeven. Ondermeer door huisbe zoek ter plaatse en door bijeenkomsten zal getracht worden het werk van het jeugd Rode Kruis uit te breiden. Het ligt in de bedoeling om op de scholen filmvoor stellingen te geven. Opnieuw werd de medaille voor tienjari ge trouwe dienst bij het Rode Kruis ver leend aan een drietal bestuursleden, na melijk aan de dames Kofoed-Biemond, De Man en Kroon-Catsburg in de onder-afde ling Abbenes. Uitvoerig werd gesproken over het se cretariaat. Momenteel berust dit bij de heer P. Eilander in Rijk. Deze zal binnen kort uit de Haarlemmermeer vertrekken in verband met de uitbreiding van Schip hol. In de vacature, die hierdoor ontstaat werd tot secretaris van de afdeling Haar lemmermeer gekozen de heer P. Klaas- sen, vertegenwoordiger van de on der-afdeling Vijfhuizen. Deze verzocht zijn benoeming in beraad te mogen hou den, hetgeen werd ingewilligd. ADVERTENTIE Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. „Wanneer de Katholieke Volkspartij in de beide Kamers een meerderheid zou be zitten, zou zij zeker niet overgaan tot het voeren van een conservatieve politiek. Dat de Partij van de Arbeid het monopolie be zit van een vooruitstrevend beleid is een leugen", zei heden de K.V.P.-voorzitter, mr. H. W. van Doorn, in de partijraadsver gadering te Utrecht. „De P.v.d.A. heeft de bestedingsbeperking en de K.V.P. de be zitsvorming in haar vaandel geschreven. De katholieke kiezers hebben dan ook be wezen", aldus de K.V.P.-voorzitter, „dat zij onderscheidingsvermogen bezitten ten aanzien van de socialistische en katholieke opvattingen over bestedingsbeperking en waarborgen voor een ruime werkgelegen heid". „De ruk naar rechts", zoals het stembus succes van de- V.V.D. hier en daar is gety peerd, noemde mr. Van Doorn een vreem de stelling, daar deze partij „volgens de boekjes" links georiënteerd heet te zijn In katholieke kring verheugt men zich over deze liberale vooruitgang dan ook maar matig. Het enige goede dat de K.V.P. daarin kan zien, is het feit dat de V.V.D. evenmin iets moet hebben van de „plan ningswellust" en de dirigistische tenden- zen in de P.v.d.A., zei mr. Van Doorn, dié overigens in een toeloop naar de liberale zijde allerminst een vergroting zag van de kansen op een sociaal beleid, waarin aan de Bert Haanstra schrijft op het ogenblik het draaiboek voor zijn eerste Nederlandse speelfilm „Fanfare" in Giethoorn, waar ook de opnames zullen plaatsvinden. Na lang durige voorbereiding is het thans zo ver, dat de stof filmrijp is. Onder zijn regie worden de hoofdrollen vertolkt door: An drea Domburg, Ineke Brinkman, Hans Kaart, Bernard Droog, Wim van den Heu vel, Herbert Joeks, Johan Valk, Henk van Buren, Riek Schagen, e.a. De muziek wordt gecomponeerd door Jan Mul. Het camera werk staat onder leiding van E. v. d. En den. Produktie-leiding: P. J. van Moock. De film wordt geproduceerd door de N.V. Sapphire Filmproduktie o.l.v. Rudolf Meyer. De opnames in Giethoorn beginnen on middellijk na Pinksteren en zullen ca. 2 maanden in beslag nemen. De film wordt in het najaar uitgebracht door het Tu- schinski-concern. economisch zwakkeren bijzonder aandacht wordt geschonken. „Wij weten wat de V.V.D. niet wil, maar wat zij wèl wil, is ons niet zeer duidelijk", zo verklaarde hij. „Vooral op het punt van de P.B.O., de kin derbijslag, de urgentie van een voorziening voor weduwen en wezen, de woningbouw voor kinderrijke gezinnen, vragen wij ons af, of de V.V.D. bereid is haar opvat tingen te wijzigen". Mr. Van Doorn be twijfelde echter, dat de zwenking van de brede tussenlaag van „licht-roze" kiezers naar de liberalen voor de V.V.D. een zeer betrouwbare aanwinst zal blijken te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13