vraag RIPOLIN Panda in het Wilde Westen Resultaten Ketjen zeer bevredigend Rott. Droogdok uitstekend bezet Opklaringen, later regen CocA ió het zo r J Overheid moet zich bij daling nationaal inkomen aanpassen Effecten -en Geldmarkt H.A.M.IJ. formule meubelen V Wereldnieuws TER ZEE 2 De beurs heeft vertrouwen in het bedrijfsleven Nieuwe lening Export- Financiering Mij. U zult beslist even staan •kijken Van Gelder bereid om in Euromarkt „te vechten" Gasvondst te Schoonebeek Beleggingsdepot HBB Onveranderd dividend Van Ommeren Stijging werkloosheid in V.S. één uit vele Gestegen winst bij de Ned. Credietverzekering Mij. ZATERDAG 26 APRIL 1958 Als men de Amsterdamse beurs be schouwt als een graadmeter voor de be oordeling van de algemene economische toestand in ons land, lijkt er geen reden te zyn de naaste toekomst al te donker in te zien. Zeker, de omzetten op de aan delenmarkt blijven betrekkelijk gering hoewel op sommige dagen toch weer een cijfer van 2 miljoen wordt bereikt en van een bepaalde richting, waarin de markt als geheel zich beweegt, kan veelal niet worden gesproken. Maar een feit Is toch dat het algemeen indexcijfer van de aandelen sinds het begin van dit jaar van c.a. 168 tot 188 is opgekomen en derhalve met c.a. 13 pet. is gestegen, waarbij het opmerkelijk is dat de z.g. internationale fondsen ditmaal niet tot die stijging hebben bijgedragen. Want voor deze categorie is het indexcijfer van 273 begin januari tot c.a. 270 teruggelopen en het zyn dus de Nederlandse industriële, de scheepvaart en de bankaandelen, welke thans hoger worden gewaardeerd dan bijna vier maan den geleden. Voor een deel kan dit zjjn verklaring vinden In een overdreven koersdepreciatie gedurende 1957, toen het algemeen index cijfer voor de aandelen, na van c.a. 199 uit. 1956 tot c.a. 241 te zyn opgelopen, tot 168 terugviel, de koersstijging sinds het begin van dit jaar heeft vermoedelijk toch ook andere oorzaken. In de eerste plaats zijn de dividenduit keringen over het afgelopen jaar tot dusver over het algemeen meegevallen. Het meren deel werd op het percentage van 1956 ge handhaafd, een betrekkelijk gering aantal ondernemingen keert een lager dividend uit en een klein aantal heeft de uitkering over 1957 nog kunnen verhogen. Dit houdt uiteraard in dat ook de financiële resul taten van genoemd jaar in de meeste ge vallen nog bevredigend zijn geweest. Daar komt dan bij dat de verschijning van de over het algemeen meevallende jaarverslagen gepaard is gegaan met een geleidelijke daling van de rentestand, teH gevolge waarvan het wisseldisconto van de Nederlandsche Bank van 5 pet. (16 aug. 1957) tot 4 pet. (25 maart 1958) is terugge bracht. Steeg het gemiddeld aandelenren- dement op het einde van 1957 tot 7.9 pet., uit. maart van dit jaar was het tot 7.1 pet gedaald en thans zal het gemiddelde niet meer dan c.a. 7 pet. bedragen. Het spreekt wel vanzelf dat als de rentestand daalt en daarmee het rendement op de obligaties, men ook ten aanzien van aandelenbeleg ging met een lager rendement tevreden is„ tenzij bijzondere risico's worden veronder steld. Ter illustratie hiervan diene dat het gemiddeld rendement van scheepvaartaan delen en aandelen van handelsondernemin gen uit. maart j.l. in de buurt van 9 pet. lag, terwijl dat van bankaandelen niet meer dan 6,4 pet. en dat van de aandelen van bierbrouwerijen slechts 5,7 pet. bedroeg. Toch blijft het ook waar dat de beurs in haar aandelenwaardering voornamelijk rekening houdt met de verwachtingen voor het lopende jaar en als men dan ziet dat de aandelenkoersen zich in doorsnee op het sinds begin januari verhoogde niveau weten te handhaven, is men geneigd te zeggen dat het met die verwachtingen nog niet zo kwalijk gesteld is. Dit kan wel enige verwondering wekken, omdat de prognoses voor het lopende jaar over het algemeen niet zo gunstig zijn en prof. Witteveen bijv. nog dezer dagen als zijn mening heeft uitgesproken dat wel geen depressie is te wachten als die van de jaren dertig, maar de inzinking in de wereldconjunctuur toch ernstiger zal zijn dan in de jaren 1953-'54 en 1948-'49 en wellicht tot in 1959 zal voortduren. Ook de uitlatingen van de ministers Hofstra en Suurhoff, zomede die van de thesaurier- generaal jhr. mr. E. van Lennep, zijn niet bepaald opwekkend en in vele jaarversla gen valt een toon van ernstige bezorgdheid voor de bedrijfsgang in de naaste toekomst te constateren. Nu is het zo dat de regressie, welke een jaar geleden is ingetreden, door niemand positief is aangekondigd en dat ook de knapste deskundigen thans niet kunnen uitmaken op welk tijdstip het economisch herstel zal intreden. Er is in de ontwikke ling van de conjunctuur een zekere cyclus beweging, een op- en neergang, welke niet alleen aan materiële, maar ook aan andere o.m. psychologische invloeden onderhevig is. Wel heeft prof. Witteveen er terecht op gewezen dat de conjunctuurgevoeligheid, met name in de V. S. na de oorlog is ver minderd door het grote aandeel van de overheidsuitgaven, de stabiliteit in de land bouwpolitiek en door de werkloosheids uitkeringen, de z.g. ingebouwde stabilisa toren, hierop moet men echter toch ook niet weer een te groot vertrouwen 'stellen. Van niet minder belang is het vermoe delijk dat men, dank zij de vorderingen van de statistische wetenschap, in de meeste landen de nadering en de aanwezigheid van een depressie eerder en beter onderkent en in staat is daartegen tijdiger maatregelen te nemen. Ook al kan worden gezegd dat men met de bestedingsbeperking te laat is begonnen, ze heeft toch haar uitwerking niet gemist en wel gaat ze met kleinere omzetten, verminderde winstmarges en werkloosheid gepaard, ze is toch een van de middelen om het verbroken evenwicht in de economische verhoudingen te her stellen. Men ziet dit wel zeer duidelijk in de ontwikkeling van de Nederlandse buiten landse handel gedurende de laatste maan den, met name in het eerste kwartaal van het lopende jaar. Steeg, vooral wegens de groeiende import, het nadelig saldo van de handelsbalans in 1957 tot 3827 miljoen tegen 3278 miljoen in 1956 en 1978 mil joen in 1955, in het eerste kwartaal valt het bemoedigend verschijnsel waar te ne men dat de invoer in vergelijking met hetzelfde tijdvak van 1957 van 4119 mil joen tot 3318 miljoen is gedaald, terwijl de export nog van 2898 miljoen tot 2925 miljoen is gestegen. Deze stijging is wel gering en maakt een vergemakkelijking van de exportvoorwaar. den van overheidswege zeker niet over bodig, zij heeft er toch toe bijgedragen dat het invoersaldo van 1221 miljoen in het eerste trimester van 1957 tot 393 miljoen in dat van het lopende jaar is gedaald. In de maand maart werd de Nederlandse invoer zelfs voor 97 pet. door de uitvoer gedekt, waarin een van de voornaamste oorzaken ligt van de verbetering, welke in de betalingsbalans en de deviezenpositie kan worden geconstateerd. Men kan hiertegenover stellen dat dit resultaat voor een goed deel te danken is aan de voorraadvermindering en de in vesteringsinkrimping bij de ondernemingen en deze laatste niet enkel een voordeel is, het is toch van groot belang dat de inter nationale positie van ons land en die van de Nederlandse gulden de laatste tijd aan merkelijk is verstevigd. In dat opzicht zijn we dus ontegenzeggelijk op de goede weg, wat niet wil zeggen dat nog niet grote moeilijkheden zullen moeten worden over wonnen. Een ervan is wel deze dat de regering zich in haar financieel beleid en met name in haar uitgavenpolitiek zal moeten aan passen bij de vermindering van het natio naal inkomen, waarvan de teruggang in de belastingopbrengst reeds een symptoom is. Dit verschijnsel zal verergeren omdat de voorlopige aanslagen betrekking hebben op het veelal nog gunstige jaar 1957 en de belastingopbrengst gedurende de komende maanden dus geflatteerd is. Met 150 mil joen extra-uitgaven in verband met de gang van zaken in Indonesië, 150 miljoen voor „aanvullende werken" en een nadelig saldo van het Landbouwegalisatiefonds, dat enkele honderden miljoenen groter zal zijn dan de raming, staat de regering thans voor een herculestaak, die minister Suur hoff reeds heeft doen zeggen dat, als de depressie doorzet, inflatoire anti-werkloos- heidsmaatregelen moeten worden aange durfd. Dit is wel de gemakkelijkste weg. De betere is een drastische beperking van de overheidsuitgaven en een verlichting van de fiscale druk op de bedrijven, waarvan het recente voorbeeld door Engeland is ge geven. Maar of men dit ook hier zal aandurven? Een syndicaat onder leiding van de Am- Jerdamsche Bank stelt de inschrijving open op nominaal 25 miljoen 5% percent 15- iarige obligaties in stukken van 1.000 ten laste van de n.v. Export-Financiering- Maatschappij te 's Gravenhage, tegen 981/; percent. De inschrijving is op dinsdag 6 mei. De storting moet geschieden op vrij dag 30 mei. Officiële beursnotering zal worden aangevraagd. De lening is a pari aflosbaar in 1964 tot en met 1973. Ver vroegde aflossing vóór 15 mei 1969 is niet toegestaan. De lening strekt tot gedeelte lijke voorziening in de behoefte tot conso lidatie. Op 16 april emitteerde de Export- Financiering-Maatschappij 25 miljoen 5'/2 percent obligaties tegen een koers van 99 percent. ADVERTENTIE als de Anglia-karavaan in Haarlem en Omstreken uw weg kruist. 10 Ford Anglia's in speciale twee-kleuren combinatie vormen een lust voor het oog. Zij demon streren de voordelen die deze auto u biedt meer prestatie - meer comfort-een degelijke constructie en een stijlvol model. Kortommeer auto voor uw geld. Let dus op de Anglia-karavaan. Bezoek ook onze Showroom op het Stationsplein Jansweg 9-15 - Tel. 11094 ADVERTENTIE In de algemene vergadering van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen n.v. deelde de directie aan aan deelhouders ten aanzien van de investerin gen mee, dat deze altyd zullen moeten plaatsvinden en risico's met zich meebren gen, vooral wat betreft het aanschaffen van nieuwe papiermachines. In ruwe trek ken werd de verlaging van de prijs van het krantenpapier goedgemaakt door de daling van de grondstoffenprijzen. Wan neer gewerkt kan worden met een volle bezetting, is het bedrijf thans redelijk lonend. Over Suriname zeide de directie, dat daar door Van Gelder een proef wordt ge nomen met de aanplant van pinusbomen, waarvan het hout wellicht tot grondstof voor papier kan dienen. Ten aanzien van de Euromarkt werd gezegd, dat de nieuwe structurele vorm de papierindustrie voor zeer grote problemen zal stellen. De direc tie is ook thans „tot vechten bereid". In het algemeen gesproken dienen papier fabrieken continu-bedrijven te zijn en is een werkweek van zeven dagen een nood zakelijkheid. De directie deelde aan aandeelhouders mede, dat de toestand van het bedrijf thans niet slechter is dan bij het verschij nen van het jaarverslag het geval was. De n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft meegedeeld dat zij een gasproducent heeft verkregen op een gaslaag, welke in het Schoone- beekveld onder de bekende olielaag werd aan getroffen. In het jaarverslag over 1957 van de Ko ninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen n.v. te Amsterdam zegt de directie dat de resultaten reden tot tevredenheid geven, temeer, nu deze niet het gevolg zyn van een bijzondere ontwikkeling in de speciale produkten, maar verkregen werden in bij na alle sectoren van het bedrijf. Omzet en winst vertoonden een stijging ten opzichte van het vorige .jaar. Ook de kosten stegen wederom, met dien verstande dat de toe neming er van geringer is geweest dan in de hieraan voorafgaande jaren. De grond stoffenprijzen vertoonden een neiging tot dalen, waarbij de lagere zeevrachten een rol speelden. Het bruto exploitatieresultaat, inclusief inkomsten uit dochterondernemingen heeft 12.282.706 bedragen (v.j. 9.897.217). Af geschreven werd 6.286.925 (v. j. 5.260.000). Aan de bestemmingsreserve is f 514.020 toegevoegd. Na aftrek van ven nootschapsbelasting ad 1.750.000 (v. j. 630.000) resteert een netto winst van 3.730.872 2.881.204). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent (v.j. 9 percent op de oude en 6 3/4 percent op de nieuwe aandelen). Het kapitaal bleef onveranderd op 25.677.750. Het eerste kwartaal van 19öé heeft bevredigende resultaten opge leverd, aldus diet verslag. De Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij n.v. meldt in haar jaarverslag over 1958 na reservering voor belastingen enzo voorts een voordelig saldo van 24.342.787 (v.j. 21.069.980), waaruit afschrijvingen worden voorgesteld tot een totaal bedrag van 19.099.787 (v.j. f 16.575.980), waarvan alleen op gebouw en vaste gereedschappen en dokken een bedrag van ruim 17 (v.j. ruim 15) miljoen gulden, waarna een winst resteert van 5.243.000 (vorig jaar 4.494.000), waaruit een dividend wordt voorgesteld van 30 percent (onv.) op de gewone aandelen en f 3.640 (v.j. f 3.120) op de oprichtersbewyzen. De Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij breidde het obligatiebezit uit van 42,5 percent tot 51,8 percent; het aan delenbezit werd verminderd van 57,5 per cent tot 48,2 percent. De beheerster achtte converteerbare obligaties een aantrekke lijke belegging en verhoogde het percen tage daarvan van 1,3 percent tot 5,4 per cent. De belangen bij een aantal groepen uit de Nederlandse industriële sector wer den aanmerkelijk verminderd. Het bezit in Amerikaanse aandelen werd gewijzigd door omwisseling van aandelen in meer conjunctuurgevoelige bedrijven in aandelen in minder of zelfs anti-conjunc tuurgevoelige ondernemingen. Het valt op dat in 1957 enig belang werd genomen bij aandelen in Zuidafrikaanse goudmijnen. Uitgekeerd werd per bewijs van 1 partici patie 76,99. Het rendement op basis van de notering aan het eind van het jaar was 6,03 percent. Het afgelopen boekjaar is in het alge meen voor de maatschappij zeer gunstig geweest. Alle afdelingen hebben geduren de het gehele jaar op volle capaciteit kun nen werken en het financiële resultaat stemt tot tevredenheid. Om in de toekomst ook bij een eventueel nog verder afnemen de conjunctuur van voldoende werk ver zekerd te zijn, zal het nodig zijn de mo dernisering en verbetering van de inrich tingen ook in de komende jaren met kracht voort te zetten om deze te blijven aanpassen aan de nog steeds stijgende eisen, waaraan een scheepswerf maar vooral een reparatiebedrijf zal moeten voldoen om zijn vooraanstaande plaats te kunnen handhaven op een markt waar weder in toenemende mate met een scherpe internationale concurrentie reke ning gehouden zal moeten worden. In de vergadering van de raad van com missarissen van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam werd besloten aan de op maan dag 2 juni te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1957 een dividend van 16 percent in contanten uit te keren (on veranderd). Het aantal Amerikaanse arbeiders dat werkloos is en trekt van de werkloosheids verzekering bedroeg in de week die op 12 april eindigde 3.363.300. Dit is ruim 49.000 meer dan de week daarvoor. Het cijfer is sinds 1938 niet zo hoog geweest. ADVERTENTIE Modern kastje met in gebouwde houder voor platenwisselaar. Eén greep uit de enor me collectie. Vraag rijk geïllustreerde catalo gus door storting van f 3.- op giro no. 5316 van Kempkes' Meubel fabrieken N.V., Wad- dinxveen. Vermeld no. HD 262 EEN KEMPKES PRODUCT Op de Azoren heerst tussen het hoge- drukgebied bij de Azoren en de depressie bij IJsland een grote depressieactiviteit. De tweede van een serie storingen, die in ons land regen veroorzaken, bereikte in de nacht van vrijdag op zaterdag het westen van het land. De regenintensiteit van deze storing overtreft die van de voorgaande. Ten zuiden van Groenland wordt een vol gende storing in de krachtige circulatie opgenomen, maar deze wordt door een rug van hogedruk voorafgegaan. Tijdens het weekeinde zal het weer dan ook wis selvallig blijven met vooral aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemen de regenkansen. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Zondag 27 april Zon op 5.20 uur, onder 19.56 uur. Maan op 12.21 uur, onder 2.08 uur. Maandag 28 april Zon op 5.18 uur, onder 19.58 uur. Maan op 13.37 uur, onder 2.39 uur. Maanstanden 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 27 april Hoog water 9.19 en 21.58 uur. Laag water 4.27 en 17.07 uur. Maandag 28 april Hoog water 10.36 en 23.22 uur. Laag water 5.39 en 18.36 uur.- Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan tc IJmuiden. Temperaturen buiten- B6 ne en binnenlandheden i 36 morgen 7 uur. Neerslag: g laatste 24 uur s-S V 2 aS Den Heidei lichte regen zzw 8 9 Ypenburg lichte regen zw 9 16 Vlissingen regen zw 9 11 Eelde lichte regen z 7 3 Twente regen z 7 7 De Bilt lichte regen z 8 10 8 Eindhoven lichte regen z 8 VIv. Z.-Limb regen z 8 8 Helsinki half bew. O 2 0 Stockholm •zwaar bew O 2 0 Oslo regen ono 2 4 Kopenhagen half bew. wzw 6 2 Aberdeen licht bew windstl. 2 1 Londen motregen w 11 Amsterdam r°gen z 8 10 Brussel regen zw 8 10 Luxembui'g regen zzw 6 2 Parijs regen zw 9 2 Bordeaux zwaar bew zw 7 0 Grenoble licht bew. ono 4 1 Nice half bew. nw 9 0 Berlijn zwaar bew wzw 7 0 Frankfort regen zzw 6 3 München half bew. wzw 5 1 Zürich zwaar bew ozo 4 0,2 Genève licht bew. windst. 2 1 Locarno half bew. windst. 9 0 Wenen geheel bew. wnw 9 0 Innsbruck half bew. ono 6 5 Rome half bew. zzw 11 0 Ajaccio licht bew no 8 0 Madrid licht bew. nno 6 0 Malloi-ca zwaar bew windst. 13 0 Algiers onbewolkt O 8 0 49. Toen het Panda eindelijk was gelukt, om zijn hoofd uit de knellende hoed te bevrijden, zag hij nergens zijn metgezel len meer. Wel hoorde hij hun stemmen en die klonken helemaal niet vrolijk.' Rond kijkend ontdekte hij een gat, waaruit aar de en rotsblokken omhoog vlogen. „Niets te vinden!" klonk het uit dat gat, „geen krummel goud! Hoe is dat mogelijk? Die Joris haalde hier zoeven nog twee manden vol uit de grond!" Voorzichtig keek Panda over de rand en daar beneden ontdekte hij zijn verdwenen metgezellen. „Hou op met graven!" riep hij, „hebben jullie nu nog niet door, dat Joris jullie bedrogen heeft?! Hij heeft jullie een lege mijn verkocht!" Dat hadden Old Oehoe en zijn maat nu eindelijk ook wel bemerkt. Ze waren dan ook erg boos, toen ze uit de kuil klommen, vooral op Joris. En ze bespraken hoe pret tig het zou zijn, als ze hem te pakken kregen en hem konden stompen. Maar Jo ris was intussen al weer in Buffalo terug gekeerd en hij reed brutaalweg naar de bank, waar al dat goud van gestolen was. „Het is zonde, om dat gebouw zo leeg te laten staan", mompelde hij, „ongetwijfeld tal men een succesvol gouddelver, die de kluizen weder vult, van harte welkom heten". De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij te Amsterdam heeft over 1957, blijkens het verslag, een saldo winst behaald van 285.237 (v.j. 203.703). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 7 percent over het gestorte en 2 percent over het niet-gestorte kapitaal. De stijging van de inkomsten was ruim voldoende om de hogere schaden en de stijging van de algemene onkosten op te vangen. Mede door gestegen interestbaten is een netto-winstsaldo behaald, dat niet onaanzienlijk hoger is dan dat over 1956. Het totale premie-inkomen in de afge lopen maanden van 1958 bleef bij dat in de overeenkomstige periode van 1957 ten ach ter. De premie-inkomsten voor particulie re rekening namen daarentegen niet on belangrijk toe. Wat het schadeverloop uit hoofde van dë verzekering van het insol- ventierisieo betreft houdt men ernstig re kening met een minder gunstige gang van zaken, gezien de economische terugslag in verschillende landen. Hr. Ms. „Overyssel". In het kader van de periodieke aflossingen der schepen zal Hr. Ms. onderzeebootjager „Overijssel" op 1 juli naar Nederlands Nieuw Guinea vertrekken. Spook. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) zegt in zijn een-mei manifest onder andere, dat de „welvaart nooit een zekere zaak is. Er moet voor gewerkt en gestreden worden". Het manifest wijst op het spook van grote werkloosheid en eco nomische stagnatie, dat zich weer bo ven de horizon verheft. Anti-Brits. In het Britse protectoraat Aden is vrijdag een algemene staking gehou den uit protest tegen tewerkstelling van buitenlanders. De meeste winkels bleven dicht en de stads-autobussen re den niet tijdens de anti-Britse staking. De bazars en een aantal scholen wa ren eveneens gesloten, maar restau rants, café's en banken bleven open. Verleden. Dr. J. Du Plessis, een lid van premier Strijdoms partij in Zuid-Afri- ka en voor de oorlog een van de lei ders van de Zuidafrikaanse fascisten, is benoemd tot administrateur van de Kaap-provincie. Dr. Du Plessis werd na de oorlog voorgesteld als Zuidafri kaans ambassadeur in Nederland. De Nederlandse regering weigerde toen e Mer agrément te verlenen, gezien het fascistisch verleden van de kandi daat. Logisch. Volgens radio Moskou is in Rus land een autobus gebouwd, die door een elektronisch brein wordt bestuurd. Het brein heeft herinneringsvermogen en komt tot logische conclusies. De „ogen" van Je bus zijn transistor foto-elemen ten, die tevens de motor bedienen. De bus heeft al door de straten van Le ningrad gereden. Pacifisten. De vier Amerikaanse pacifis ten, die met een zeiljacht het gebied van de Stille Oceaan waar de Ameri kanen proeven met kernwapens gaan nemen, wilden binnenvaren, hebben besloten zich neer te leggen bij een verbod van de rechtbank te Honoloe- loe om zulks te doen. Neerslag. Woensdagavond is in Rome tij dens een regenbui die enkele uren duur de, een hoeveelheid gele licht-radioac- tieve stof gevallen. Volgens weerkun digen was het afkomstig van zand stormen in Afrika. Teruggetrokken. Het hoofdkwartier van de communistisch Chinese troepen te Pjonjang heeft meegedeeld dat er zes Chinese divisies in totaal tachtigdui zend man uit Noord-Korea zijn te ruggetrokken, aldus raido-Peking. Obstakels. De Britse regering heeft de Sovjet-Unie voorgesteld onderhandelin gen over culturele kwesties te openen om de directe en indirecte betrekkin gen tussen de volken der beide landen te vergemakkelijken, aldus is te Lon den meegedeeld. In een Britse nota is voorgesteld besprekingen te beginnen over het uit de weg ruimen van obsta kels die een culturele uitwisseling in de weg staan. Onderzoek. Egypte heeft zestien Britse soldaten, opvax-enden van twee bin nenvaartuigen van het Britse leger, die donderdag nabij de Libische grens door de Egyptenaren werden vastgehouden, toestemming gegeven te vertrekken. Een Egyptisch onderzoek heeft aange toond dat de beide schepen door een storm uit hun koers waren geslagen. Automatisch. Volgens het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" is een Chinese ï'ooms-katholieke bisschop, die, naar verluidt, zonder goedkeuring van het Vaticaan, twee andere Chinese geeate- lijken tot bisschop heeft gewijd, ge ëxcommuniceerd. Indien de berichten van het Chinese persbureau Nieuw China waar zijn, aldus het blad, dan zijn de drie geestelijken automatisch geëxcommuniceerd. Slavernij. In Straatsburg is de vierde spe ciale zitting van de assemblee van Eu ropese staten in slavernij geopend. Vijf enzeventig oud-ministers, oud-parle mentsleden en ex-vakbondsleiders ne men er aan deel. Vei-scheidene sprekers stelden voor dat de regeringen van lan den die vertegenwoordigd zijn in de Raad van Europa een beroep doen op de UNO, een onderzoek in te stellen naar de stand van zaken in Oost-Euro pa. Vernuftig. De mensen in Trinidad, die zich hebben afgevraagd hoe het mogelijk is dat prinses Margaret fris blijft in de verzengende hitte, hebben vernomen dat de prinses een stoel gebruikt die is voorzien van een vernuftig stelsel van onzichtbare buizen, welke haar onmid dellijke omgeving voorzien van verse lucht. Uitgesteld. De Amerikaanse marine heeft het plan om met een Vanguard-raket een nieuwe satelliet te lanceren giste ren opnieuw uitgesteld. Het zal nu wel volgende week worden voordat de 24 meter lange raket met de kleine kunst maan zal worden afgevuurd. HET IS gebruikelijk, dat bij het pas seren van de evenaar alle opvarenden die voor het eerst op het andere halfrond te recht komen, met fris zeewater worden gedoopt. Dit klinkt nogal onschuldig, maar in de bloeitijd van onze scheepvaart placht dit gebruik op ruwe wijze in praktijk te worden gebracht door de nieuwelingen met sadistische hardhandigheid met roet, olie en andere onreinheden in te smeren, hen vervolgens met zeeschuim vol te klodderen, waarna zij met een groot houten mes werden geschoren. Vervolgens werden de dopelingen grondig en zo ruw mogelijk met zee water gereinigd en bijkans tot stikkens toe onder water ge houden, waarna de doop ge acht werd te zijn beëindigd. Dit alles ge beurde volgens een vaste ritus, waarbij Neptunus zich in hoogst eigen persoon met een uitgebreide hofhouding aan boord had begeven om de nieuwelingen bij zich te ontbieden en hen het gebruikelijke cere monieel te doen ondergaan. Deze zeegod schijnt overigens wel bijzonder sterk door drongen te zijn van klasse-besef, want hoewel de ruwheid ook onder de leden van de bemanning in onze tijd sterk is afgenomen, vergeleken bij vroeger de behandeling die passagiers te verduren krijgen, is aanzienlijk zachtzinniger. Deze betalende gasten worden niet onderworpen aan handtastelijkheden, maar kunnen vol staan zich bij de zeegod te melden, waar na hun een schriftelijk bewijs wordt uit gereikt dat zij de linie gepasseerd hebben en persoonlijk voor de oude zeegod zijn verschenen. Hoe graag we het ook zouden willen, we kunnen in deze festiviteiten werkelijk geen enkel restant zien van vroegere erediensten, gewijd aan de god van de zee. Toen het Christendom baan brak, zijn de diensten voor Poseidon en Neptunus verdwenen. In rooms-katholieke landen kregen Maria en de apostelen Pe trus en Andreas, vissers van het meer van Galilea, eigen erediensten, en St. Nicolaas, bisschop van Myra, werd schutspatroon van de zeevaarders. Van Neptunusfeesten bij het passeren van de evenaar was geen sprakg, om de eenvoudige reden dat de evenaar in de eerste eeuwen van het Chris tendom, noch in de middel eeuwen door zeevaarders uit onze beschavingskring gepas seerd werd. Zó ver voeren onze zeelieden destijds nog niet uit de kusten. De Neptunusf eesten kunnen dus onmoge lijk een overblijfsel uit de oudheid zijn, maar werden ingesteld in de tijd van de Indië-vaart, toen er behoefte aan bestond de eentonigheid van de lange reis te on derbreken door een festiviteit, die tevens gelegenheid schonk de voorraad alcohol eens duchtig aan te spreken als welkome afwisseling van het lauwe water, dat zo langzamerhand bijkans ondrinkbaar was geworden. Hoewel het begin van dit ge bruik niet meer is te achterhalen, is er werkelijk niet veel fantasie voor nodig zich het ontstaan van deze parodie aldus voor te stellen. Sprekend over de oude goden, kunnen we ook wel eens de vraag opiverpen, waarom de planeet Mars met de oorlogs god in verband werd gebracht. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2