Kampioen Champion ie Japans blad geeft voorpublikatie van Schweitzers rede over proeven met kernwapens O ^"Hoe is het ontstaan KARPETTEN LEVENSDUUR NAAIMACHINES ZATERDAG 26 APRIL 1958 3 Verwijt aan Engeland en Amerika „K A S H M I R" Republiek Zuid-Molukken bestaat acht jaar 'Je hoeft je nu niets meer te ontzeggen!" Fraude bij leveranties aan militaire kantines Na coaster nieuwe trawler Betuwe nog niet in bloei Examens Polen verklaart zich weer solidair met Joegoslavië Gomoelka blijft echter aan de veilige kant Kerkelijk Nieuws Niet voor de poes! DROSTE PASTILLES Belgisch parlement uiteen: op 1 juni verkiezingen Woningbouworder van f 24 miljoen Qp de ^Praatstoel OVERVEEN Uitspraak kort geding over „Renate Leonard" uitgesteld Dit woord: LA WINE TOKIO (UP) Dr. Albert Schweitzer beeft gewaarschuwd dat het menselyk ras met „volledige vernietiging" wordt be dreigd wanneer de proeven met kern wapens niet worden gestaakt. (Dr. Schweit zer, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft de tekst van een toespraak, die hij op 28 april voor Radio-Oslo zal houden, naar het Japanse blad „Tokio Mainichi" gezonden en dit blad heeft de tekst thans reeds gepubliceerd). De hoeveelheid radioactieve neerslag neemt elk jaar toe, aldus dr. Schweitzer. Bovendien wordt de mogelijkheid van een atoomoorlog tussen de Verenigde Staten'en Rusland steeds groter. Dit gevaar kan slechts worden afgewend wanneer beide landen de proeven met atoomwapens staken. Schweitzer zegt zijn toespraak eerst naar Japan te hebben gezonden omdat de Euro pese pers „terughoudendheid betracht" bij berichtgeving omtrent de werkelijke om vang van de schade die atoombommen in Japan hebben aangericht. De oproep van dr. Schweitzer bestaat uit drie delen, aldus de „Tokio Mainichi": „Staak proeven met kernwapens", „Dans of atoomoorlog" en „Internationale top conferentie". Schweitzer herinnert er aan, hoe hij vorig jaar april een beroep heeft gedaan op alle landen die kernwapens bezitten proefnemingen op te schorten en een over eenkomst te sluiten met betrekking tot het staken der proeven. „Ondanks het jongste voorstel van Rus-r land zijn Engeland en de Verenigde Staten niet bereid de proeven op te schorten. Beide landen mogen tevreden zijn met hun successen in het vervaardigen van „schone" bommen, het is een grote fout te geloven dat het stralingsgevaar thans niet meer be staat. De hoeveelheid radioactieve neer- ADVERTENTIE met Een klasse-karpet is een waardevol bezit, een bezit waar u jaren en Jaren plezier van heeft. Elk karpet van naam van de allerbeste tapijt- fabrieken hebben wij voorradig. 200 x 140 119. 300 x 200 254 325 x 225 310.— Kruisstraat 11 Haarlem Tel. 11491 slag neemt van jaar tot jaar toe, en over de gehele wereld zijn mensen blootgesteld aan radioactieve lucht, eten en drinken zij radioactief voedsel en water", aldus dr. Schweitzer. Japans volste recht „Het is vreemd dat het probleem van het al dan niet voortzetten van de proeven thans wordt beschouwd als een vraagstuk dat slechts de landen die proeven nemen aangaat. Japan, dat het meest van de proe ven met kernwapens te lijden heeft, heeft er bij Moskou en Washington op aange drongen de proefnemingen onmiddellijk op te schorten. Aan de Japanse verzoeken is echter geen gehoor gegeven omdat de lan den die proeven nemen nog niet tot over eenstemming zijn gekomen over stopzetting van deze proeven. Het Japanse verzoek dient thans uit internationaal rechtsstand- punt te worden bezien", aldus dr. Schweit zer. „Ten gevolge van het voorzetten der proeven verkeert de gehele wereld in ge vaar. Onmiddellijke opschorting is ten zeerste gewenst. De Japanners hebben het volste recht op opschorting aan te dringen. Niemand kan de grote mogendheden toe staan deze gevaarlijke experimenten voort te zetten." Na te hebben opgemerkt dat het gevaar voor een atoomoorlog tussen Rusland en de Verenigde Staten steeds groter wordt, zegt dr. Schweitzer: „Een mogelijke atoom oorlog (tussen deze twee landen) zal de gehele wereld meeslepen. Wat betreft de oorlog zelf, geen land zal overwinnen, alle zullen worden verslagen. Zij die een atoomoorlog beginnen plegen zelfmoord." ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Sobere viering in Den Haag Vrydag zijn ongeveer duizend Ambo nezen uit alle woonoorden van ons land naar Den Haag gegaan, om het achtjarig bestaan van de „Republik Maluku Sela tan", de Republiek der Zuid-Molukken, te vieren. De dag begon met een bidstond in de Valkenboschkerk. Om één uur kwam men bijeen op de speelweide in het Zuider park, waar het hoofd van de politieke mis sie, ir. A. J. Manusama, een toespraak hield. Daarna marcheerden 750 ex- K.N.I.L.-militairen door de stad. Ds. J. C. Maris uit Bloemendaal verge leek de Ambonezen met het volk Israel, dat ook zo lange tijd heeft rond gezworven. „Als Nederland wérkelijk christelijk is. dan zijn wij ook verplicht deze vreemde lingen' in ons midden 'tè' heipén,' zo Veel als mogelijk is". Een aantal zangkoren uit de woonoorden Schattenberg, Teuge en Almere bracht op indrukwekkende wijze enkele oude Ambonese liederen ten gehore. Nadat ds. A. Z. Saketap de gemeente in het Maleis had toegesproken, bracht ir. A. J. Manusama de dank van zijn volk over aan al degenen, „die in het afgelopen jaar weer zoveel voor Ambon hebben gedaan" Speciale dank bracht hij aan de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en aan de com missie voor Ambonezenzorg.. De Haagse Dierentuin was vrijdagavond tot in gangen en galerijen gevuld met Am bonezen, die tot besluit van de herdenking een folkloristische avond bijwoonden. Voordat het programma begon heeft de al gemeen vertegenwoordiger van de Repu bliek, dr. J. P. Nikijuluw, een redevoering gehouden waarin hij de loop der gebeurte^- nissen voor en na de onafhankelijkheids verklaring de revue liet passeren. ADVERTENTIE „Is het niet heerlijk? Sport, dansen, fietsen, pret- maken met de kinderen alles kan tegenwoordig gewoon doorgaan op zulke dagen. Dank zij de mo derne tampon-hygiëne van o.b.! Volledige bewe gingsvrijheid! En volmaakt Onmerkbare Bescher ming, zelfs onder de dunste kleding! En weetje wat handig is? Zo'n pakje o.b. kan óveral mee: 't past in je kleinste tasje." i Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal 1-. Speciaal f 1,25. MPL 'Ml mas 8-2 De Legervoorlichtingsdienst deelt me de dat onlangs een fraudezaak is ontdekt, waarbij een aantal officieren en onderof ficieren uit het infanterie-schietkamp de Harskamp, de legerplaats Ermelo, de luchtmachttechnische school te Dee- len, het barakkernkamp te Schoon hoven, het garnizoenscommando Arnhem, het depót Cavalerie Amersfoort en het in middels opgeheven kamp De Driesprong te Ede, alsmede een burger, eigenaar van een levensmiddelen firma, waren betrok ken. De firma leverde diverse produkten aan de militaire kantines. Een aantal le den van het militaire kantinepersoneel hebben giften in geld of goederen aangeno men. Ook heeft dc leverancier fictieve re keningen ingediend voor niet geleverde goederen, die door korps-administrateurs zijn voldaan. De leverancier, die aanvan kelijk in verzekerde bewaring werd ge steld, bevindt zich thans weer op vrije voeten. Tegen de betrokken militairen is door de Koninklijke Marechaussee pro cesverbaal opgemaakt. Zij zullen, indien daartoe termen aanwezig zijn, te zijner tijd terechtstaan voor de krijgsraad. ADVERTENTIE Altijd gaaf huidje POEDER- ZALF-OLIE-ZEEP Nieuwbouw in Woubrugge Onder grote belangstelling, ook van de zijde der bevolking, is gisteren de 900 ton metende kustvaarder van het type gladdek kustvaarder „Jelling" van de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge te water gelaten. Thans wordt op „De Dageraad" de kiel gelegd van een trawler, te bouwen voor rekening van de rederij „Batavia" te IJmuiden. De hoofdafmetingen zullen be dragen resp. 41.50 x 7.30 x 3.80 meter, de voortstuwing geschiedt door een 750 pk Deutz-motor. Nog enige dagen zon en lenteweer zullen genoeg zijn om de Betuwe te doen bloeien. In de luwte begint bij enkele vroege prui- mensoorten het bloesemwit reeds door te breken. Peren en appelen zijn rijk in de knop en ook de pruimen zullen een goede oogst geven, indien de verwachtingen en beloften ingelost worden. Amsterdam. Vrije Universiteit. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Ionisatie van Arger door alpha-deel- tjes met verschillende energieën" de heer G. P. Brouwer, Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „The social ethics of Reinhold Niebuhr, a structural analysis" de heer Theodore minneman, geboren te Patterson, New Jersey, U.S.A., en op het proef schrift „Casuïstiek en situatie-ethiek, een me thodologische terreinverkenning" ds. A. Troost, gereformeerd predikant te Kootwijk. Artsexa men: J. C. Molenaar, Voorburg. Semi-artsexamen: A. J. C. Spoelstra, Amsterdam: H. J. S. Straat man, Bussum. Doctoraalexamen scheikunde: A. N. Sangster, Naarden; C. Blomberg, Amsterdam. Doctoraalexamen natuurkunde: J. M. Fluit. Am sterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkun de: H. Voorthuis. Oegstgeest. (Van onze correspondent in Wenen) Het Poolse partijblad „Triboena Loedoe" heeft voor de eerste maal in veertien da-: gen Tito en de andere Joegoslavische lei ders weer „kameraden" genoemd. Ook heeft het blad een weliswaar verwaterd, maar toch vrij duidelijk overzicht gegeven van de scherpe redevoering, die „kame raad" Rankovitsj op het Joegoslavische partijcongres heeft gehouden. Tenslotte verkiaart het blad zich solidair met Tito en schrijft „dat ondanks alle meningsver schillen" de verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tussen onze partij en de communisten in Joego slavië op de voorgrond blijft staan voor het gemeenschappelijk doel van het socia lisme en van de duurzame vrede. Oppositie Deze verandering van tactiek in Polen heeft zich in de laatste dagen voltrokken, nadat de Poolse stalinisten nogmaals door partijsecretaris Gomoelka tot de orde wa ren geroepen. Men verwacht dat deze oppositie binnenkort een scherpe aanval zal ondernemen op de landbouwpolitiek van Gomoelka. De Poolse leider blijft echter voorzichtig en wacht af of Tito en zijn partij zich in nog scherper bewoor dingen tegen Moskou zullen verzetten. Gebeurt dit, dan zal Polen partij moeten trekken voor Moskou. „Wij hebben het niet gemakkelijk met zo'n grote macht vlak bij onze grenzen", aldus zei een Pool se woordvoerder in een particulier ge sprek. De Joegoslavische leiders doen echter op het ogenblik alle moeite een ge matigde toon aan te slaan bij het verdedi gen van hun beleid. Nieuwe crisis? In Warschau verwacht men een nieuwe crisis in het Kremlin en zelfs een her nieuwd ingrijpen van hoge militairen tegen het beleid van Kroesjtsjev, die vooral twee doeleinden zou nastreven: een topconferentie en betere betrekkingen met Joegoslavië. Poolse politieke kringen zijn tevens van mening, dat men in Moskou een radicale verandering in de buitenland se politiek voorbereidt en het plan van een internationale topconferentie al lang heeft laten vallen, zodat het conflict met Tito slechts als een bijkomstig verschijn sel moet worden beschouwd, of misschien als een manoeuvre om in Tito Kroesjtsjev zelf te treffen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Ulverstone-Penguin (Tas- manië) L. Floor jr. te Almelo. Geref. Gemeenten Beroepen te ZoutelandeWestkapelle J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. kerken Beroepen te Neede A. Segger, kand. te Golenkamp (Kreis Bentheim) (Duitsland). Rem. Broederschap Aangenomen naar Sommelsdijk drs. Th. Rosingh. prop. te Leiden. ADVERTENTIE De verrukkelijke Droste flikken genieten de voorkeur van de fijnproever. In vier delicieuze smaken dessert, melk, mokka, bitterzoet. Altijd welkom (Van onze correspondent te Brussel) De Belgische Senaat en Tweede Kamer zijn uit elkaar gegaan. Het Koninklijk Be sluit. waarbij het parlement wordt ont bonden zal dezer dagen in het Belgische staatsblad worden gepubliceerd. De datum van de verkiezingen is bepaald op 1 juni. De liberaal-so.cialisische coahtie-regering van eerste minister Achiel van Acker is in mei 1954 aan het bewind gekomen en heeft, zonder regeringscrisis, ononderbro ken het land geregeerd. Men verwacht een vrij heftige verkie zingscampagne, welke van rooms-katho- lieke zijde op de schoolstrijd zal worden afgestemd. Uit protest tegen de minister van Arbeid, die met twee parlements leden praatte en niet naar een redenaar van de oppositie luisterde, verliet de frac tie van de Christelijke Volkspartij (CVD) gisteren de Tweede Kamer. De 86-jarige Camiel Huysmans, voorzit ter van de Tweede Kamer, hield een ge moedelijke afscheidsrede. „Ik heb gepro beerd ieders vriend te zijn, maar dat is niet gemakkelijk", zei hij met een olijk knipoogje. De beide nieuw gekozen kamers zullen de grondwet moeten aanpassen aan de nieuwe Europese ontwikkeling. De opposi tie heeft vier jaar lang geweigerd hier aan mee te werken Men hoopt dat het in de volgende periode mogelijk zal worden de Belgische grondwet, die van 1831 da teert, in Europese zin te herzien. Daartoe gemachtigd door B. en W. van Amsterdam heeft een achttal woningbouw verenigingen in de hoofdstad aan de Rijn landse Betonbouw Maatschappij n.v. een dochteronderneming van de n.v. Ver enigde Aannemersbedrijven v.h. Zwols- man (V.A.B.) opdracht gegeven tot de houw van totaal 1409 woningen voor de som van 24.101.218. De bouw zal drie jaar vergen. Dit is volgens het aannemingsbedrijf de grootste opdracht op het gebied van de woningbouw, die ooit in ons land werd verstrekt. De woningen zullen worden ge bouwd in de tuinsteden Overtoomsche Veld en Osdorp. Monsieur Yvert is een zeer bezig mens. Hij wil me en kele minuten te woord staan, ondanks een afspraak met een cliënt, die elk ogenblik kan binnenvallen. Zodra hij verschijnt moet ik weg, is de voorwaarde. Het valt nogal mee: de klant is met een beminnelijk Frans gebrek aan stiptheid veel te laat. We kunnen echter niet ongestoord praten, want de telefoon roept mijn gastheer zesmaal weg uit de hoek van het kantoor waar we plaats hebben genomen. Tel kens excuseert hij zich uit bundig. „Een prachtige uit vinding," zucht hij dan, „maar o zo lastig." Toen hij zich dertig jaar geleden met zijn broer in de postzegelhandei Théodore Champion, Rue Drouot te Parijs, had gekocht, had hij al een naam te verliezen in dit merkwaardige bedrijf. Welke philatelist kent niet de catalogi, uitgegeven door Yvert Tellier? In ons land, in België, Frankrijk en Ita lië, zijn zij dé vraagbaak van liefhebbers en beroepsmatig geïnteresseerden. De handel in min of meer bedrukte, gegomde stukjes pa pier had in het midden van de vorige eeuw al een grote vlucht genomen. Toen de in 1873 geboren Théodore Cham pion zich er als jongen mee ging bemoeien, was hij dus allerminst een pionier. „Maar hij heeft na de eeuwisseling de zaak gemaakt tot wat zij nu is," zegt de heer Yvert tussen twee telefoontjes in. Ik mag zijn foto zien in een gedenkboek een gedistin geerd heer met elegante snor en Napoleon III sikje achter een indrukwekkend bureau. De rue Drouot in Parijs mag worden beschouwd als het Mekka van de filatelisten. Daar rijen de zaken van postzegelhandelaren zich aaneen tot een indrukwekkend aantal. De geschiedenis van het oude huis Théodore Champion zit vol verrassende elementen. „Hij ziet er niet naar uit, dat hij vroeger zo'n zwak jongetje is geweest," merkt mijn zegs man fijntjes op, „en zeker niet, dat hij in de negentiger jaren als wielrenner een internatio nale naam had." Dat is iets nieuws voor me en hoewel de heer Yvert dit eigenlijk helemaal niet belang rijk vindt wat heeft dat met postzegels te maken? blijf ik het gesprek even bij dit hoofdstuk van zijn carrière houden. „Hij is in Genève, in Zwit serland geboren en kwam pas op latere leeftijd naar Frank rijk. Op zijn vijftiende of zes tiende jaar kreeg hij er aardig heid in een verzameling aan te leggen en dat hield dus in, dat hij regelmatig met vriend jes ruilde. Théodore bezat een echte handelsgeest en aanvan kelijk heel in het klein begon hij postzegels te kopen en te vérkopen. Het profijt was niet groot, maar hij zag in, dat er met een betere en grotere or ganisatie geld in was te ver dienen. En toen, hij was denk ik twintig jaar, werd hij ziek. Zijn longen waren aangedaan en hij moest voor herstel van zijn gezondheid de bergen in." Ik reken vlug uit: we zijn inmiddels in 1893 aangeland. En in 1897, heb ik al geno teerd, kwam hij als employé in dienst van een bestaande Pa- rijse postzegelhandei. Zijn re putatie als wielrenner moet hij dus in bijzonder korte tijd hebben opgebouwd. „Dat is ook zo," erkent de heer Yvert, „maar u moet niet vergeten, dat de concurrentie op sportgebied in die dagen niet zo groot was als nu. Zon der iets van zijn prestaties af te dingen, mag worden gezegd, dat wie zich een tijd ernstig op een tak van sport toelegde, een behoorlijke kans maakte het er ver in te brengen, voor opgesteld natuurlijk, dat hij een zekere aanleg had." Ik neem het graag consciën tieus in aanmerking, maar nochtans blijft het feit be staan, dat een jongeman, die op zijn twintigste jaar de vooral in die tijd nog levens gevaarlijke longziekte opliep, enkele jaren later op zijn vélo- cipède internationale succes sen wist te behalen. „Hij heel't tweemaal het wegkampioen- schap van Frankrijk op zijn naam gebracht," zegt monsieur Yvert losjes. De laatste jaren van de vo rige eeuw vormden een drukke tijd voor de jonge Théodore Champion. Hij wijdde zich met overgave aan zijn zaken, fietste in verschillende landen een goedgevulde prijzenkast bijeen en benutte en passant de in ternationale uitstapjes om re laties aan te knopen. Op alle wielerbanen van het toen malige Europa vierde hij tri omfen. Wanneer hij zijn ere rondje had gereden, trok hij zijn burgerpakje weer aan en peddelde naar een bevriende postzegelhandelaar in Ko penhagen, in Milaan, In Am sterdam. Bovendien was hij in die tijd al medewerker aan de toen al bestaande catalogus van Yvert Tellier; later zou er onder dit hoofd „Ancienne Maison Théodore Champion" komen te' staan. Een juffrouw van onbe stemde leeftijd, gekleed in het uniform van de zaak een soort blauwe schort met een wit kraagje komt ons ge sprek onderbreken: weer tele foon. Als de heer Yvert, zich uitermate verontschuldigend, terugkomt vraag ik hem: „Het is mij opgevallen, dat u hier veel nogal bejaard per soneel hebt. Blijven de mensen in de regel lang bij uw zaak?" „Toen ik mij dertig jaar ge leden met Champion associeer de, trof ik tien leden van het personeel, die veertig jaar of langer bij de firma waren. Daarvan zijn er natuurlijk geen meer over, maar intussen zijn er weer anderen bij ons oud geworden." „Hoeveel mensen hebt u in dienst?" „Vierentwintig, dat is vrij veel voor een zaak op dit ter rein. In Amerika bestaan nog wel grotere, maar we slaan zeker geen slecht figuur, ook internationaal bekeken." „U hebt zeker met heel wat belangrijke verzamelaars za ken gedaan?" „Ik mag zeggen, dat de gri/Otste philatelisten in de periode tussen 1900 en 1939 min of meer regelmatig van ons hebben gekocht. Om en kele namen te noemen: koning Foead van Egypte, koning Carol van Roemenië en ver schillende Amerikaanse mil- jonnairs. Namen van onze hui dige clienten geef ik liever niet." Ik kan die zakelijke terug houding begrijpen en dring dan ook niet verder aan. „O ja," zegt hij nog, „u moet er vooral bij vermelden, dat Théodore Champion baanbre kend werk heeft verricht op het gebied van luchtpostze gels." Accoord, dat staat er dan. De klok wijst al ver na het tijdstip van zijn afspraak. Om niet midden in een zin te wor den weggestuurd, maak ik er zelf maar een einde aan. Mijn laatste beetje nieuwsgierigheid is nog gericht op het sensa tionele. „Hebt u ooit bijzondere ont dekkingen gedaan?" Ik heb visioenen van oude kisten met correspondentie, gevonden in het een of andere Loirekasteel brieven met allang uitge storven gewaande postzegels. Monsieur Yvert glimlacht ik zou haast zeggen een tikje medelijdend. Had ik be ter moeten weten? Maar nee, dat is de reden niet. Hij spreidt zijn handen in een pathetisch gebaar uit en ser veert me plechtig het Credo van zijn onderneming. „Nooit, monsieur, nooit. Daar hebben wij en ook Théo dore Champion nooit naar ge streefd. De weduwe, die met het album van haar overleden echtgenoot bij hem kwam, kon er altijd op rekenen fair en eerlijk te worden behandeld, ook al bevatte deze zeldzame zegels, waarvan zij de waarde niet kende. Eerlijkheid is de basis geweest van zijn succes." J. J. F. Kemmina Monte Carlo Bij avond lijkt het door talloze schijn werpers beschenen paleis van Prins Rai nier eh Prinses Gracia meer dan ooit op een goed geslaagd decor voor een gezellige operette. De soldaatjes staan als kleurige figuranten voor de poort en naast de an tieke kanonnen op het voorplein liggen de met cement bijeengehouden kogels op nette stapeltjes. Zo tegen middernacht is de schier einde loze toeristenslang, die dagelijks langs het paleis kronkelt, eindelijk in het duister verdwenen. Het openluchttheater is leeg gestroomd, maar op het toneel branden nog de lampen. Dat is gedaan om vanuit de benedenstad een laatste blik te kunnen werpen op het suïkerslot alvorens men zich overgeeft aan die andere attractie van Monte Carlo: de speelbank. De eige naar van dit uiterst luxueuze speelhol is tegenwoordig de heer Aristoteles Socrates Onassis. Zijn sprookjesjacht ligt perma nent in de haven, maar volgens de laatste berichten zal dat wel niet lang meer duren. Hij heeft namelijk bonje gekregen met Prins Rainier en de ruzie is zo hoog ge lopen, dat hij de Prins zelfs geen franc gunt voor de elektrische stroom, die hij voor zijn jacht betrekt.. „Zonder centen, géén stroom", zal de Prins gezegd hebben, daar hij tenslotte ook op de kleintjes moet passen. „Mij een zorg", heeft „Supertan ker" Onassis geantwoord en hij liet on middellijk een groep technici uit Genua overkomen, die opdracht hebben gekrgen een installatie te bouwen waarmee Onas sis zijn eigen stroom kan opwekken. Over zijn speelbank is de heer O. trou wens ook niet best te spreken. „Ik hou er geen cent van over", heeft hij verongelijkt gezegd, maar als je er zo 's avonds even binnenloopt zou je dat niet direct zeggen. Aan de meeste tafels wordt intensief ge speeld. Aan de baccarat-taf el in de Cercle Privé is de laagste inzet twee honderd gulden maar een stokoud verschrompeld dametje in een verschoten fluwelen japon laat onbewogen talloze fiches van duizend gulden door haar gerimpelde handjes gaan. Die mensen aan de speeltafelWie zijn ze en wat hebben ze in hun leven gedaan om hier, nerveus rokend en met strakke gezichten, in enkele minuten een vermo gen te kunnen verspelen? Een jonge vrouw met donkere kringen onder de ogen zet tien fiches van elk duizend gulden in. Haar smalle hand aarzelt nauwelijks. Aan haar vingers schitteren diamanten die een veel voud van deze inzet waard zijn. Maar het meisje, dat mij vanmiddag die heerlijke croustade langouste" serveerde zag er heel wat vrolijker en gezonder uit. Om de speeltafel dromt het publiek. As pirant-gokkers, die de koorts voelen op komen en die straks hun dure francs gaan inwisselen voor koele fiches. En kijkers zonder-meer, die veelal met bussen tege lijk worden aangevoerd omdat een bezoek aan het Casino op geen enkele tour mag ontbreken. Die kijkers krijgen, ongetwij feld waar voor hun geld. De entreeprijs is niet hoog en ze hebben pret voor tien. Ook die meneer, die reuze toevallig in gesprek aeraakt is met dat beeldige vrouwt.je: Een Italiaansefilmschone lijkt ze, prachtig fi guurtje in een uiterst modieuze, zwaar ge decolleteerde ballonjurk. Ze lachen en babbelen in gebroken Engels en Duits. Maar dan klinkt er plotseling een kreet door de zaal: „Karei!! Waar heb je al die tijd geze ten??" De charmante heer kijkt verschrikt om. Het elegante vrouwtje is al ondergedoken in de menigte, op zoek naar nieuwe prooi. En een degelijke Hollandse huismoeder voert haar bedrukte echtgenoot uit dit oord des verderfs. Met feilloop instinct heeft ze het gevaar onderkend en terwijl ze met hoogrode kleur naar de uitgang beent roept ze achterom tegen haar gedwee vol gende wederhelft: „Wie denk je eigenlijk dat je bent? Don Sjuan van lik-me-vessie. Am. de Vita ADVERTENTIE EXCLUSIEVE INTERIEURS BINNENHUISARCHITECTUUR ONTWERPEN EN ADVIEZEN VOOR EN VERZORGING VAN UW INTERIEUR onze we uwe expositie bechtvmodigd een bezoek ban B L O E M E N D A A L S E W E G 2S9 TEL. K 2500 - 51728 De uitspraak in het kort geding voor de president van de Alkmaarse rechtbank, over de goudberging „Renate Leonard", aanvankelijk vastgesteld op 28 april, is uit gesteld tot 12 mei, zulks teneinde de heer P. Visser in de gelegenheid te stellen zich van rechtskundige bijstand te voorzien. Het zou al heel vreemd zijn, wan neer het woord lawine niet evenals het begrip uit Zwitserland tot ons was ge komen. Inderdaad kent men in 't Duits- Zwitsers het woord lauwin, dat via de vormen lavina en ouder labina terug gaat op het latijnse werkwoord labare dat: wankelen, dreigen te vallen be tekent. Door bemiddeling van het Duits is het woord in het Nederlands opge nomen, dat het al heel spoedig ook in figuurlijke zin is gaan gebruiken. Men spreekt bijvoorbeeld van een lawine ^van rampen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5