Ook de directie der N.S, ontstemd over beslissing Bommen op Britse tankers in haven van Balikpapan HET WEER $ee MORRIS before' Adenauer en Mikojan voerden een openhartig gesprek Vervoersbonden houden vrijdag een buitengewoon congres in Den Haag Anti-communist bekent aanslag op „Bung Karno" te hebben gepleegd Veel bewolking Bladen uit Singapore houden de vlucht van Sjafruddin c.s. vol DE SPOORLONEN Aanslag op Sukarno „deel van bestrijding van communisme Onverzoenlijkheid der standpunten deed niets af van de charme, die werd tentoongespreid Michel Rasquin overleden Room wordt niet duurder Amerikaanse houding jegens Nasser zou worden herzien Dr. Schweitzer waarschuwt weer tegen kernproeven Amerikaans plan morgen in de Veiligheidsraad A merika zou kernproeven dit jaar willen staken Beijnes overweegt dertig arbeiders te ontslaan Het woord is aan,. Opdracht van 96 miljoen voor Deltawerken „Friendship" gestart voor Oceaanvlucht 72e JAARGANG No 245 MAANDAG 28 APRIL 1958 303e JAARGANG No 9 3 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT TT g I g J Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. W* 1 A?V| O I I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- illill 1 1 I I 1 J? i 11 J I J I I J C J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 k!L Sm Sm Ja Sm JL hs0 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ADVERTENTIE 30 april 5 mei O van 3 tot 2 uur „DIE RAECKSE" De hoofdbesturen van de drie samenwerkende vervoersbonden hebben zaterdag middag in een te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering besloten, op vrijdag 2 mei in Den Haag een bijzonder gezamenlijk congres te houden, om uiting te geven „aan de verontwaardiging over de beschikking van het College van Rijksbemidde laars inzake de loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel". Ook de directie der Nederlandse Spoorwegen is ontstemd over deze beslissing. Zij heeft in de zaterdag gehouden vergadering van de Personeelsraad der N.S. medegedeeld, stappen te zullen doen bij de betrokken instanties, „waardoor haar ernstige ontstemming over de huidige gang van zaken officieel zal blijken". In de hoofdbesturenvergadering der sa menwerkende vervoersbonden is uitvoerig beraadslaagd over de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars. Volgens de hoofdbesturen van deze bonden blijft deze beslissing belangrijk beneden de door Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. de directie van de spoorwegen en de vak verenigingen overeengekomen loonvoor- stellen. De hoofdbesturen zijn ernstig te leurgesteld over het feit, dat deze beschik king werd vastgesteld in volledige afwij king van de resultaten van het georgani seerde overleg en de daarover na lang durige studie uitgebrachte adviezen van de instanties van de geleide loonpolitiek Met verbijstering, zo werd meegedeeld, hebben de vakorganisaties ervan kennis genomen, dat bij deze beslissing geen of nauwelijks rekening is gehouden met de in het spoorwegbedrijf bestaande verhou dingen, gebaseerd op gezag en verantwoor delijkheid. De toepassing van deze beslis sing zou volgens de hoofdbesturen van de bonden tot onaanvaardbare consequenties in het spoorwegbedrijf moeten leiden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 71.7162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Zaterdag is te Moskou officieel verklaard dat de overeenkomst voor technische en economische samenwerking, welke tussen Rusland en Indonesië gesloten is, op die dag in werking is getreden. Minister Gro- myko en de Indonesische ambassadeur Maramis hebben nota's gewisseld over deze aangelegenheid. SINGAPORE (Reuter) Volgens de zondag-editie van de „Straits Times" is de premier van de Indonesische tegenregering dr. Sjafruddin Prawiranegara, vergezeld van de minister van Economische Zaken dr. Sumitro, de minister van Defensie Burhanuddin Harahap en de minister van Voorlichting luitenant-kolonel Djambek, uit Sumatra gevlucht en via Singapore naar Menado in Noord-Celebes vertrokken. De „Straits Times" meldt, dat zaterdag, na middernacht, twee grijs geverfde water vliegtuigen, die geen kentekens voerden, op de wateren nabij Singapore neerstreken. Elk dezer vliegtuigen had een driekoppige bemanning. Volgens het blad zijn deze vliegtuigen met premier Sjafruddin, de drie andere ministers en nog zes andere personen, benevens een hoeveelheid docu menten, In de nacht van zaterdag op zon dag te ongeveer 1.30 uur naar Menado vertrokken. De „Straits Times" heeft eerder gemeld, dat ministers van de tegenregering vrijdag reeds in het geheim in Singapore waren aangekomen, hetgeen door de plaatselijke autoriteiten is tegengesproken. NEW YORK (AFP) Dr. Albert Schweitzer heeft zich opnieuw uitgespro ken tegen voortzetting van de proeven met kernwapens. In een boodschap welke het Nobel-comité in tachtig landen heeft laten verspreiden zegt de winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede, dat de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië zich evenals de Sovjet-Unie bereid moeten verklaren de proeven met kernwapens te staken. Vol gens dr. Schweitzer zullen de gevolgen van de huidige proeven bij de komende gene raties blijken door een toenemend aantal kinderen met geestelijke en lichamelijke gebreken. De bemanning van de „San Flaviano" is overgenomen door de Shell-tanker „Dro- mus". De schepen lagen in de haven van Balik- papan voor anker. Volgens scheepvaart kringen in Singapore zijn, voorzover tot dusver bekend, onder de opvarenden van de „San Flaviano" geen persoonlijke slachtoffers gevallen. Van de zijde der Indonesische opstande lingen is eerder medegedeeld, dat twee weken geleden twee vliegtuigen van de revolutionaire regering de oliehaven Balik- papan hebben gebombardeerd. Dit is d'oor Djakarta bevestigd geworden. Volgens een havenautoriteit in Singapore is nog niet bekend, in welke toestand de „San Flaviano" verkeert, doch uit ,de be richten van de „Daronia" zou kunnen wor den afgeleid, dat het schip als geheel ver loren moet worden beschouwd. „San Flaviano", die op de Bahama- eilanden is geregistreerd, is minder dan twee jaar geleden gebouwd. DJAKARTA (UP) De onderwijzer Jusuf Ismail, oud 24 jaar, een van de vier hoofdverdachten in het proces van de moordaanslag op president Sukarno, heeft vandaag bekend dat hij de eerste van vijf handgranaten naar de president heeft ge worpen Ismail verklaarde lid te zyn van een anti-communistische jeugdorganisatie. De aanslag maakte deel uit van een plan ter bestrijding van het communisme in Indo nesië, verklaarde hy. Na de vier hoofdverdachten zullen 66 andere personen, die eveneens van mede plichtigheid aan de op 30 november ge pleegde aanslag worden verdacht, terecht staan. o (Van onze correspondent in West-Duitsland) Vyf uur lang hebben de Westduitse bondskanselier Adenauer en de Russische vice-premier Mikojan zaterdag in Bonn met elkaar gesproken: alleen, in gezel schap van anderen, en tijdens een diner. Mikojan gaf blyk van Russische onver zoenlijkheid en poogde op handige wijze een steentje bij te dragen tot de propagan da tegen de Westduitse kernbewapening. De Russen voelen niets voor een gesprek over de hereniging van Oost- en West- Duitsland en zij eisen nog altijd, dat Ade nauer zich met de Oostduitse communis ten verstaat. Aan deze onverzoenlijke men taliteit deed de charme, die de schrale, maar scherpe, Mikojan tentoonspreidde niets af. Het gesprek MikojanAdenauer kan men samenvatten in vijf punten, die tevens aangeven waar de kloof tussen de Sovjet- Unie en West-Duitsland loopt. De Russi sche vice-premier noemde ze zelf tijdens een persconferentie te Bonn: ten eerste: de Sovjet-Uniet voelt zich niet meer gebon den aan de besluiten van de topconferentie van Genève in 1955, waar de Duitse her eniging via vrije verkiezingen gepropa geerd werd. De verhoudingen in de wereld zijn sedertdien, aldus Mikojan, volslagen veranderd. Ten tweede: de Duitse eenheid in een vorm van een confederatie, kan slechts tot stand komen, in overleg tussen de Westduitse regering en het Oostduitse be wind „Spreek met Ulbricht (de leider der Oostduitse communisten) en het komt in orde", aldus Mikojan. Ten derde: de West duitse regering is op de verkeerde weg naar de Duitse eenheid, als zij haar leger met kernwapens gaat uitrusten. Mikojan beval het plan-Rapacki voor een kern- wapenvrije zone in Midden-Europa aan. Ten vierde: Rusland is bereid, zo verklaar de Mikojan, Bonn een garantie te geven. Mocht het onverhoopt tot een oorlog ko men, dan zal Moskou geen kernwapens tegen West-Duitsland gebruiken, wanneer Bonn thans afziet van kernbewapening en rakettenbases. Kennelijk is dit een nogal grof propa gandistisch voorstel, dat Mikojan tweemaal heeft gelanceerd en waarbij bepaald de be doeling voorzit te profiteren van de-strijd der kernwapens in de bondsrepubliek en de onrust onder het Westduitse publiek over de kernbewapening. Ten vijfde: de kans bestaat, dat de Russisch-Duitse han delsbetrekkingen zullen worden uitgebreid en dat er op cultureel-wetenschappelijk gebied iets tot stand zal komen Van voren af aan tussen Mikojan en Adenauer is, dat noch van een verkoeling noch van een werke lijke toenadering sprake is geweest, on danks het handelsverdrag. Van beide zij den heeft men elkaar „knappe koppen" genoemd. Van beide zijden heeft men ge klaagd over de propaganda van de ander en desondanks heeft men aan beide kanten nog gelachen ook. Mikojan bleek niet de man tegenover wie men zijn zelfbe heersing behoeft te verliezen: hij maakte een zakelijke, sympathieke indruk en toon de zich een diplomaat. Juist daarom be schouwt men hem te Bonn als een bijna gevaarlijke afgezant van het Kremlin, wiens propagandistische woorden men niet wil onderschatten. Op Mikojan's ontvangst waren achthon derd diplomaten, ambtenaren en journa listen. Men zag er ook een vertegenwoor diger van het Krupp-concern, waarmee Moskou zaken wil doen en het voormalige Westduitse communistische parlementslid Renner, die doorgaat voor de leider van de, thans illegale, Westduitse communis tische partij. Zij allen proefden de Krim- champagne, de wodka, de kaviaar en de met sikkel en hamer versierde pasteitjes, die de Russen in het diplomatenhotel Kö- nigshof in Bad Godesberg hadden laten aanrukken. Mikojan sprak met vooraan staande parlementsleden, onder meer met de socialistische leider Ollenhauer, de libe rale leider Mende en de voozitter van de Bondsdag Gerstenmaier. Hij bezocht giste ren Duisburg en de Hannover Messe. Na een bezoek aan de Daimler Benzfa- briek te Stuttgart vliegt Mikojan vanmid dag via Oost-Berlijn, waar hij een dag overblijft, terug naar Moskou. Lid van de Europese Commissie van de Europese Economische Gemeenschap De Luxemburger Michel Rasquin, een van de acht leden van de Europese Com missie van de E.E.G., is vannacht plotse ling gestorven. Rasquin was 58 jaar. Hij was een vooraanstaande figuur in de Luxemburgse socialistische partij en was sinds 1951 tot zijn benoeming in de E.E.G.-commissie minister van Econo mische Zaken. Vóór de oorlog was hij werkzaam in het verzekeringsbedrijf. Ook is hij nog enige tijd in de journalistiek werkzaam geweest. Na de oorlog wijdde hij zich geheel aan staatszaken. Het scherpe, in "wezen onverzoenlijke, maar hoffelijk gevoerde gesprek werd door beide staatslieden openhartig gevoerd, zo verzekert men te Bonn. Mikojan zelf zei, dat men thans beter dan in het verleden met elkaar kan opschieten. Niemand be hoeft zijns inziens meer voor de andere bang te zijn. Zijn verklaringen over een gesprek met de Oostduitsers en de Duitse eenheid zijn met teleurstelling ontvangen, ook al had men zich geen illusies gemaakt. Maar hoe men, zoals Mikojan zei, hier mee van voren af aan moet beginnen, is te Bonn een raadsel. In het gesprek Ade nauerMikojan mengden zich in de loop van de dag ook de Westduitse ministers Von Brentano, Erhard, Strauss en de Russische ambassadeur te Bonn, Smirnov. De Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken en specialist in zake Duitse kwasties, Semjonov, kreeg zaterdagmorgen een hartaanval en moest het bed houden in de Russische ambas sade. De algemene indruk van het gesprek De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening deelt mede, dat hier en daar misverstand is ontstaan over de prijs van room. Het is alleen de koffiemelk welke duurder wordt. Van duurder worden van room is geen sprake. SINGAPORE (Reuter) Tydens een nieuwe luchtaanval op de haven van Balik- papan is het Engelse tankschip „San Flaviano" van 12.278 ton en toebehorend aan de Eagle Tanker Company te Londen, door een bom getroffen en in brand gezet. Een andere Engelse tanker, de 8139 ton metende „Daronia" van de Shell is ternauwernood aan hetzelfde lot ontkomen, doordat een bom op geringe afstand terecht kwam. Dit schip liep geen schade op. CAIRO (Reuter) Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt dat de Verenigde Sta ten Egypte officieel hebben medegedeeld, dat bevroren Egyptische activa ter waar de van dertig miljoen dollar zullen wor den vrijgegeven. Volgens „Al Ahram" is dit Amerikaanse gebaar een uitvloeisel van een nieuwe politiek naar erkenning van de positieve neutraliteit der Verenig de Arabische Republiek. De Taptoe Uniek, die zaterdag en zon- dag op de Grote Markt in Haarlem werd gehouden gaf tijdens het massale slot waaraan alle korpsen deelnamen dit spectaculaire beeld te zien. Toch was het publiek moeilijk tot enthou siasme te bewegen aangezien vooral zaterdag het weer het liet afweten. Regen en wind maakten het verblijf op de Grote Markt namelijk bijzonder on aangenaam en zelfs de dappere muzi kanten slaagden er niet steeds in het gevoel van onbehaaglijkheid bij de kij kers te. verdrijven. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se UNO-afgevaardigde Henry Cabot Lodge, deze maand voorzitter van de Vei ligheidsraad, zal morgen bij de Veiligheids raad een resolutie indienen, tot het instel len van een inspectiezone in het noord- poolgebied, om verrassingsaanvallen met raketten of vliegtuigen te voorkomen. Cabot Lodge heeft daarover overleg ge pleegd met de Russische UNO vertegen woordiger Sobolev. De Amerikaanse resolutie doelt op de Russische klacht bij de Veiligheidsraad over „vluchten van Amerikaanse bom menwerpers met kernwapens in de rich ting der Russische grenzen". WASHINGTON (Reuter) Van offi ciële zijde is verklaard, dat de bommen werpers die met waterstofbommen pa trouilleren, van hun bases ongeveer drie duizend mijl in de richting van de Sovjet- Unie kunnen vliegen, voordat zij overeen komstig de orders terugkeren. De bemanningen van de Amerikaanse bommenwerpers zien regelmatig Russische bommenwerpers in het noordpoolgebied ten noorden van Alaska, waarvan men aanneemt dat zij met kernwapens pa trouilleren. Diplomatieke waarnemers te Washing ton achten het mogelijk, dat de Verenigde Staten spoedig zullen trachten met de Sovjet-Unie een overeenkomst aan te gaan over een verbod van het nemen van proe ven met kernwapens met toezicht met in gang van volgend jaar. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zake Pulles, zou een dergelijke beslissing wensen voor het begin van de NAVO-conferentie te Kopenhagen op 5 mei. De voorzitter van de commissie voor kernenergie, admiraal Strauss, zou echter tegen een dergelijke overeenkomst gekant zijn, zolang er geen overeenstemming is bereikt over beëindi ging van de produktie van kernwapens. De diplomatieke waarnemers voorspellen, dat Dulles' standpunt door de Amerikaanse re gering zal worden overgenomen. De directie van de N.V. Koninklijke Wa- gonfabrieken Beynes te Beverwijk over weegt dezer dagen bij het gewestelijk ar beidsbureau een ontslagvergunning aan te vragen voor twintig wagenmakers, vijf schilders en vijf metaalbewerkers. Dit is een vervolg op de ontslagen, die de laatste tijd bij de afdeling metaalbewerking heb ben plaatsgehad. De vermindering van de opdrachten is het gevolg van het een en ander. Het zal voor de wagenmakers en de schilders moeilijker zijn weer aan de slag te komen dan voor de metaalbewerkers. Tot nu toe is de directie er in vele geval len in geslaagd metaalbewerkers bij an dere bedrijven onder te brengen. Voor de schilders en wagenmakers is dit uiteraard wat moeilijker. Voltaire: Wie nieuws verneemt, zou altijd moeten wachten op de bevestiging ervan. De rijkswaterstaat deelt mede, dat met een combinatie van grote aannemersbe drijven onderhandelingen zijn gevoerd over de bouw van de spuisluis in de afsluit- dam door het Haringvliet. Deze onderhan delingen hebben tot resultaat gehad, dat met deze groep aannemers een overeen komst zal worden gesloten voor het maken van een spuisluis in de bouwput in het Ha ringvliet, het verrichten van hei-en grondwerken en het uitvoeren van bijko mende werken voor 96 miljoen gulden. De combinatie is de n.v. Nederlandse Tunnel Maatschappij, bestaande uit de n. v. Hollandsche Beton Maatschappij te 's-Gravenhage, de n.v. Amsterdamse Ballast Mij. te Amsterdam, Van Hattum en Blankevoort n.v. te Beverwijk, de n.v. Nederlandsche Beton Maatschappij „Ba- to" te 's Gravenhage, de n.v. Internatio nale Gewapend Betonbouw te Breda en Christiani en Nielsen n.v. te 's-Gravenha ge. Prinses Margaret, heeft vorige week, in gezelschap van Lord Hailes, de Britse gouverneur-generaal van Brits West-Indië, het Caraibische kunstfes tival bezocht te Port of Spain op het eiland Trinidad. Zij droeg bij deze gele genheid een schitterende lange japon. Zondag is de PH-NVF „Friendschip", het tweede vliegende prototype van de F 27, van Schiphol opgestegen voor de eerste etappe van de grote vlucht naar Rio de Janeiro over de Zuid-Atlantische route. Hugo Burgerhout en Ronald Walker, de beide vliegers van de Fokkerfabrieken, de navigator Harry Welschen en de boord werktuigkundige Lambertus Hokke, zijn de bemanning

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1