Nederlandse equipe Tak-Niemöller moest in de Vogezen opgeven Krappe tafeltenniszege van een gehavend Kennemerland op 't Gooi Spinhoven speelde onverwacht remise tegen Petersma Winst voor Koeperman en Laros in de eerste ronde Roda promoveert naar de eerste klasse DINSDAG 29 APRIL 1958 15 Na acht klassementen reeds 80 uitvallers (io) De standen in de eerste klasse amateurs Henk Scholte bedankt weer als lid van de KNBB K. Mever (Excelsior) won de Wilhelmina-beker Judo-er Geesink werd worstelkampioen Dames-waterpoloploeg van Robben gediskwalificeerd OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITEL geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker DAMTOERNOOI IN IJMUIDEN De standen in de tweede divisie semi-profs hi topkoersnummer Theo Messidor heeft een handicap van 60 meter De korfbalcompetitie De schaakcompetitie Schaakclub Santpoort gaat naar eerste klasse NHSB Nederlandse schakers versloegen Spanje Er is in de afgelopen dagen en nachten wel het een en ander gebeurd in de tiende Internationale Tulpenrally. Na zeven zware klassementsproeven en een even groot aantal speciale etappes over af en toe door de sneeuw bijna onbegaanbare wegen moest het Rally-hoofdkwartier in Noordwijk maandagavond mededelen dat de A-klasse, die gevormd wordt door de kleine serie toerwagens tot een halve liter, in deze Rally niet meer voorkomt. De zes deelnemers, die in deze groep uitkwamen, konden allen niet meer tegen de moeilijkheden op en staakten de strijd. Overigens behoefden zij zich niet te schamen, want maandagavond laat kwam bij de centrale post in Noordwijk het bericht binnen dat Hans Tak, de hoogstgeplaatste Nederlander had moeten opgeven. Toen de rijders zich gereedmaakten om de Ballon d'Alsace in de Vogezen voor de tweede keer te bestijgen, zag Tak uit eigen beweging van verdere deelneming af. De Mercedes 300 SL van de Nederlander had storingen in de dynamo en zowel Tak als zijn mederijder Niemöller had bijzonder veel last van de uitlaatgassen, die tengevolge van een defect aan het uitlaatspruitstuk in de cabine waren gedrongen. Tak en Niemöller waren echter niet de enige kanshebbers die moesten opgeven. Zo kreeg de Zweed Anderson bijvoorbeeld kort na de tweede speciale etappe moeilijkheden met zijn Volvo, waardoor zyn gunstige positie in het algemeen klassement uiteraard verloren ging. Voordat, Tak moest opgeven had hij trou wens reeds een gevoelig verlies geleden. In de vijfde klassementsproef lukte het de Duitser Werner Engel op Mercedes 300 SL namelijk bij de klim van de Col du Pin de chronometers net iets eerder te laten stil staan dan Tak, waardoor de Nederlanders hun gedeelde eerste plaats kwijtraakten, omdat de equipes Kolwes-mej. Lautmann (Duitsland) met Volvo, Riess-Wechner (Duitsland) met Alfa Romeo Giul TI en mej. Kjerstadius-mej. Bjoerklund-Ander son (Zweden) met SAAB 93 geen fout maakten. Intussen vraagt men zich in Noordwijk met spanning af of een damesequipe deze jubileumsterrit zal gaan gebruiken om te bewyzen, dat het verhaaltje dat vrouwen over 't algemeen slechte autorijdsters zijn, een fabeltje is. De tyd zal het moeten uit wijzen, maar een feit is, dat Monica Kjer- stadius met haar snelle, kleine SAAB 93 een bijzonder goede kans maakt op een zeer hoge klassering. Op papier is ze al „zekere" winnares van de coupe des dames en bovendien maakt zij een uitstekende kans op de eindoverwinning met haar lift winstpunten en geen enkele strafpunt na zeven van de tien klassementen. Dit alles wil overigens niet zeggen dat de strijd al gestreden is,want ook de Duitse equipes Kolwes-Lautmann en Riess-Wech ner met wie zij de eerste plaats in het algemeen klassement voorlopig deelt, zul len haar de zege tot op de eindstreep van de races op het circuit van Zandvoort betwisten, terwijl ook het Zweedse echt paar Carstedt het de leidende teams nog bijzonder moeilijk zal kunnen maken om nog maar niet te spreken van de teams Nielsen-Van Dam (Volvo) en Scott-Arm- strong (Ford Zephyr) die beiden ook nog bijzonder gunstig in de wedstrijd liggen. Maandagmiddag waren van de 196 wed strijdrijders nog tachtig teams zonder straf, punten. Zeventig ploegen waren reeds uit gevallen en 46 hadden strafpunten opge lopen. De gehele rallyklasse wordt nog slechts door één team gevormd, namelijk de Deense equipe Block-Bertram met DKW F93. Ongeluk Maandagmorgen is de in Hamburg ge starte Zweed Richardsson, die met zijn landgenoot Weider in een SAAB 93B reed, tijdens de vijfde speciale etappe op onge veer twintig kilometer van Valence in botsing gekomen met een vrachtwagen. Richardsson werd ernstig gewond. Met een zware hersenschudding, een gebroken rechter dijbeen en diepe vleeswonden werd hij in een ziekenhuis in Valence opgeno men. Zijn teamgenoot bleef ongedeerd. De negende speciale etappe, in de Vo gezen, van Rombach le Franc naar Abre- schwiller, is voor de rallyrijders wegens de dikke mist dan ook een marteltocht gewor den die de volle honderdacht kilometer duurde. Het aantal uitvallers is tot boven de tachtig gestegen, het aantal strafpunten dat er in deze nacht is gevallen, is bijna niet meer te tellen. Slechts 25 equipes kon den hun lijsten nog blanco houden en de rallywinnaar bevindt zich, naar alle waar schijnlijkheid althans, onder deze 25 teams. In de eerste klasse amateurs zijn de standen na zondag* Eerste klasse A: Eerste klasse B: Velox 19 32 Quick (N.) 21 33 DCG 19 26 Hengelo 20 28 Quick (H.) 19 25 WCV 20 24 CVV 19 24 Sneek 19 20 DWV 18 22 Be Quick (Z.) 20 19 Unitas 18 19 ZAC 18 18 OSV 19 18 Borne 19 18 VCS 19 14 Achilles 20 18 UW 18 13 Quick '20 19 17 Gouda 19 13 WW 19 15 RFC 19 12 Zwaagw.einde 20 15 Zeeburgia 18 6 Robur et Vel. 19 9 Eerste klasse C: Vlissingen 20 19 Alliance 19 30 Roermond 18 18 Emma 19 26 Brabant ia 19 16 De Spechten 19 24 Kimbria 19 14 Heer 20 21 Maurits 19 12 MOC '17 21 20 Valkenswaard 19 11 Boxtel 18 19 De dames-equipe van mevrouw E. F. van Strien-mej. D. M. van Strien, die aanvankelijk een bijzonder goede plaats innam in de strijd om de coupe des dames. Tijdens een van de klasse mentsproeven liep het team echter een aantal strafpunten op en moest de strijd staken. Op de foto ziet men de beide dames de kaart bestu deren bij hun Ford Taunus 15 M, de enige wagen van dit. type die aan de. rally deelneemt. Ook het Nederlandse contingent is sterk gedund. Van de 86 gestarte equipes zijn er nog maar slechts zes over zonder straf punten, maar die vormen ook het puikje van de Nederlandse wedstrijdrijders. Het zijn Schorr-Poll (Porsche 1600S), Coenen- Butter (Ford V8), Jetten-Van Noordwijk (Vauxhall Cresta), Van der Meulen-Dereu- maux (Citroen DS19), VisserVan Rekum (Peugeot 403) en Gatsonides-Jetten (Stan dard Ten). De hoogst geklasseerde Neder landers zijn thans Schorr en Poll, die 98 winstpunten vergaarden, welke plaats ze echter in het algemeen klassement inne men, is nog niet bekend. Monica Kjerstadius liep in de negende speciale etappe vier strafpunten op en zakte hierdoor tientallen plaatsen in het algemeen klassement. Van de elf equipes, die het gevecht om de damesprys zijn be gonnen, zijn er nog maar drie, die de nul op hun straflijst hebben behouden, de Engelse equipes miss Handley Page-mrs Grounds, Patt Moss-Ann Wisdom, alsmede de Francaises Blanchoud en René Wagner. Het enige Nederlandse damesteam, dat gevormd werd door mevrouw Van Strien en haar dochter, is inmiddels uitgevallen. Het algemeen klassement dat de reken kamer van de RAC-west met zoveel zorg en accuratesse in de nachtelijke uren ge reed had gemaakt, was in één slag waar deloos geworden. Van de tien teams, die de rangschikking aanvoeren, liepen er zes strafpunten op. Desondanks zijn de dames nog steeds aan de top vertegenwoordigd, wel niet meer door een zuivere dames equipe, doch nu door een mixed-team, dat gevormd wordt door de Duitse equipe Ruth Lautmann en haar landgenoot Kolwes. Zij Het telefonisch onderhoud, dat de heren Bolle vice-voorzitter van de KNBB en Van Oosterhout voorzitter van de bil jartclub Holland met de secretaris van de Belgische Biljartbond, de heer Druart, hebben gehad, heeft geen resultaat opgele verd. De heer Druart bleef op zijn stand punt staan, dat Henk Scholte niet gerech tigd is deel te nemen aan het Europees kampioenschap 47/2 in Gent, omdat de Eindhovenaar in de in Amsterdam ge speelde selectiewedstrijden het interna tionaal voorgeschreven gemiddelde niet heeft gehaald. Henk Scholte heeft thans besloten zijn aangevraagd lidmaatschap van de KNBB weer in te trekken. „Ik vertrouw de hele affaire niet. In de vijf dagen, dat ik nu lid ben van de KNBB heb ik meer verdriet gehad dan in het voorgaande jaar in de NNBB en ik beoefen de biljartsport voor mijn plezier, niet voor mijn verdriet. Daarom heb ik besloten de wedstrijdsport er voorlopig aan te geven. Ik zal ook als secretaris-penningmeester van de biljart club Holland de leden van deze club voor stellen het aangevraagde lidmaatschap bij de KNBB in te trekken en dit seizoen niet meer in KNBB-verband uit te ko men. Het lijkt mij het beste als we dan te gen het begin van het volgende seizoen ons standpunt bepalen." Het biljarttoernooi om de „Wilhelmina- Beker" is geëindigd. K. Meyer (Amsterdam) werd winnaar. Hij boekte het hoogste ge middelde en maakte de hoogste serie (171). De eindstand was als volgt: Meyer 2450 102 162 24.01 14 2170 103 171 21.06 10 Doves 1678 105 85 15.98 6 Koster 1769 114 102 15.51 6 Lunenburg 1497 102 80 14.67 6 1231 125 77 9.84 6 Dickmann 1782 140 140 12.72 4 Reich 1411 123 89 11.47 4 delen met de in München gestarte Duitsers Riess en Wencher, de eerste plaats met 125 winstpunten. De Zweedse Porsche-rijders Bengtsson en Lindstroem zijn in deze uiter aard voorlopige algemene rangschikking opgeschoven naar de derde plaats met 115 winstpunten en de Denen Nielsen en Dam zijn vierde met 110 winstpunten. De Rally-karavaan is inmiddels Luxem burg, waar een rust van een uur was ge projecteerd, al gepasseerd en naderde in de ochtenduren de Nederlandse grens. Over bekende wegen gaat het thans, via Eind hoven, Den Bosch, Utrecht en Den Haag op Noordwijk aan Zee aan, waar de eerste wagen omstreeks half vier vandaag werd verwacht. Maar ook op die laatste honder den kilometers krijgen de rijders het niet cadeau, want eerst volgt nog een klasse mentsproef, die met de onheilspellende naam „Pont de Misère" is aangeduid, daar na mogen de rijders nog even de gaspedaal op de plank drukken op het race-circuit van Francorchamps. waar de tiende en laatste klassementsproef wordt afgelegd. De races op het. circuit van Zandvoort be ginnen morgen om tien uur. -Na acht klassementsproeven en negen speciale etappes luidde het algemene klas sement: 12. Kolwes-Rutt Lautmann (Duitsland) Volvo: en Riess-Wencher (Duitsland) Alfa Romeo Giul. T.I., met 0 strafpunten en 125 winstpunten: 3. Bengtsson-Lindstrüm (Zwe den) Porsche 1600S, 0 strafpunten, 115 winstpunten: 4. Nielsen-Dam (Denemar ken) Volvo, 0 strafpunten, 110 winstpunten. ADVERTENTIE In Utrecht werd zondag een begin ge maakt met de nationale kampioenschappen worstelen. Verwerkt werden het licht- midden- en zwaargewicht en vooral door het deelnemen van de judocrack Geesink by de zwaargewichten was er voor dit kampioenschap grote belangstelling. In het licht-middengewicht waren er liefst 32 kandidaten, die elkaar de titel van Neder lands kampioen betwistten. De Amsterdammer Stolz, Spies uit Utrecht, Haak (Arnhem), en de Hagenaar Lorscheid plaatsten zich in de finalegroep. Stolz won van Lorscheid en ook van Spies waarna laatstgenoemde op punten won van Haak. De partij StolzHaak moest de be slissing brengen. De Amsterdammer won de wedstrijd door schouderlegg.ing, waar mee hij zijn in 1957 verworven titel pro longeerde. Zeer groot was de belangstelling toen de strijd voor de titel in het zwaargewicht be gon, waaraan het feit dat hier de bekende judo-crack Geesink meedeed, niet vreemd was. Hij had met zijn tegenstanders niet de geringste moeite. Geesink toucheerde De Rooy (Hercules, Deventer) in amper 13 sec.; van Slingerland (KDO, Den Haag) in 45 seconden en slechts met Alphenaar (KDO, Den Haag) had de Utrechtenaar wat meer moeite. Ook deze kon echter niet verhinderen, dat Geesink kampioen werd. Na 1 minuut en 20 seconden ging Alphe naar op de schouders. Met geen enkele strafpunt werd Geesink dus ongeslagen Nederlands kampioen worstelen zwaarge wicht 1958. De op woensdag 16 april in het Sport- fondsenbad Oost Amsterdam gehouden eindstrijd om de KNZB-beker tussen de Hilversumse damesploegen van de Rob ben en de HZC, heeft een minder prettige nasleep gekregen voor de Robben. Deze ploeg won daar met 4-2 van plaatsgenoot HZC, doch het bleek dat men in de Rob- ben-ploeg ee,. speelster heeft laten mee doen, die niet gerechtigd was uit te komen voor de KNZB. Deze speelster was de pas uit Zuid-Afri- ka teruggekeerde Lenie de Nijs, die nog niet in het bezit was van een amateurver klaring van de Zuidafrikaanse Zwerabond. Toen Lenie de Nijs vorig jaar naar Zuid- Afrika trok wilde de zwembond aldaar ook niet dat zij startte in wedstrijden voor dat de KNZB een amateurverkiaring had afgezonden. De KNZB heeft nu volgens de geldende reglementen de wedstrijd voor de Robben als verloren verklaard. HZC is nu als winnaar uit de bekerstrijd naar voren getreden. In de vierde ronde van de stryd om de persoonlijke schaaktitel van Haarlem heeft leider F. A. Spinhoven onverwacht de halve winst aan E ,T. Petersma moeten laten. E. Petersma verdedigde zich op een soort Hollands en bood reeds na tien zet ten een verdeling van het punt aan. Spin hoven, die zeker niet minder stond, voelde hier niets voor. Beide spelers rokeerden, zij het dat de één het op de dame en de ander op de koningsvleugel deed. Spinhoven oefende druk uit op een zwakke c-pion, maar zag toch geen mogelijkheid deze druk nog te versterken. Hij verbruikte veel tijd en men kreeg de indruk dat de sterke HaSG'er niet in zijn beste vorm stak. Op de negentiende zet bood hij zelf maar remise aan wat door E. J. Petersma werd geaccepteerd. De gebroeders Herfst bleken ook nu weer volkomen aan elkaar gewaagd. S. Van de oorspronkelijke samenstelling van de Kennemerland-teams voor de tafel- tennisontmoeting tegen 't Gooi in Hilver sum bleef weinig over en al die verande ringen bleken geen versterking te zyn. Zo moest Putman vervangen worden door Van Eijk en moest Witteman de plaats van Pliester innemen, hetgeen tevens weer verzwakking van de eerste klasse inhield. Het oorspronkelijke jeugdteam hield slechts één speler, Winder, over en de ADVERTENTIE gezond lekker fris Na zondag zijn de standen in de tweede divisie als volgt: Tweede divisie A: Tweede divisie B: ZFC 20 31 Heracles 22 25 De Valk 22 26 Ensch. Boys 23 33 Hilversum 23 26 Go Ahead 23 33 Wilhelmina 20 25 Oldenzaal 24 25 't Gooi 21 25 NEC 24 25 UVS 21 23 Rheden 23 24 Zeist 22 23 Tubantia 24 24 ONA 21 20 Zwartemeer 23 21 Emma 21 18 Veendam 22 20 Baronie 21 18 Be Quick 23 20 EBOH 22 18 PEC 24 20 Longa 20 17 Velocitas 23 18 Dosko 22 14 Zwolse Boys 25 18 DHC 22 14 Heerenveen 23 17 Oosterparkers 24 17 Tydens de eerste ronde van het inter nationaal DCIJ-damtournooi, dat maandag avond in Hotel Royal te I.lmuiden aanving, bestond de grootste belangstelling voor het spel op het bord van de Russische kam pioen Koeperman en de Franse kampioen Hisard. Koeperman liet zien, dat hij een ware grootmeester is. Langzaam maar zeker kreeg hy overwicht en in een stand van negen stukken wederzijds moest Hi sard een doorbraak naar dam toelaten. De Rus had toen twee stukken in zyn voor deel. Koeperman speelde het eindspel per fect. Na zes uur spelen moest de Franse nationale kampioen het onderspit delven. Laros en Dukel speelden als clubgenoten eerst tegen elkaar. Dukel kreeg in. het mid denspel voordeel en het leek er op dat de oudste DCIJ-er zou winnen. Dukel kon zelfs een stuk winst afdwingen, maar bij de afwerking en door de tijdnood maakte Dukel een fout, waardoor in de volgende stelling een fraaie combinatie door Laros kon worden uitgevoerd. Wit Laros: 22, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 37. Zwart Dukel: 10, 11, 12, 13, 18, 19, 23, 24 en 26. Dukel 10—14?, waarna 37—31 26x37 32x41 34—29 wint. De Nederlandse kampioen ir. G. E. van Dijk speelde met de kampioen van België, Hugo Verpoest een positie-partij. Op be kende wijze veroverde v. Dijk enig terrein- overwicht, maar toen het materiaal gedund was en niet meer kon worden toegeslagen, wist de Belg zonder moeite remise te maken. Vandaag worden twee partijen gespeeld. De tweede ronde zou beginnen om 10 uur; de derde ronde om 5 uur. Woensdagmid dag wordt om half twee gespeeld. rest, Luining en Van Weelderen, verhuis de naar de tweede klasse. Marja van Geel kon by de dames niet meespelen, enz. Al dus gehavend bleef er dus weinig hoop op een overwinning over. Het pleitte voor de ploeg dat men het er ondanks alles voortreffelijk heeft afgebracht en zelfs met een kleine overwinning (4743) naar Haarlem kon terugkeren. De Gooise keuze-commissie zal dit falen ongetwijfeld voor een belangrijk deel wij ten aan haar overgangsklassers, van wie men ongetwijfeld een fikse overwinning had verwacht. Beun-Schults-Mell, kam pioen in de overgangsklasse en behorende tot de grote kanshebbers voor een plaatsje in de ere-afdeling, brachten het tegen een verzwakt Kennemerland-team niet verder dan een overwinning met zesvier. En dit houdt dan tevens een fors compliment in voor Schoof-Witteman-v. Eijk, die zich zo kranig weerden. Beide eerstgenoemden klopten Beun en Schults en zorgden dus samen voor de vier tegenpunten. Slechts v. Eijk kwam niet tot winst en bij de gastheren bleek Mell niet te verslaan. Mogen de overgangsklassers zich dus op de borst slaan, de eersteklassers zeker niet. De achttwee nederlaag was waar lijk niet om trots op te zijn. De Rapidity - spelers Eijking en Winder boekten elk een punt en dat was alles. De Togido'er Th. Hart bleef dus zelfs geheel zonder winst Maar ook de tweede klasse dames kon niet met trots op de verrichtingen terug zien. Corrie Schuyt (Rapidity) stelde met drie nederlagen diep teleur en ook het feit, dat Anneke Lahey (Togido) met grote cijfers verloor van Tine de Jong, is toch wel wat spijting. Een uitzondering willen wij graag maken voor het Rapidity-inval- stertje Ria Smit, dat met twee overwin ningen de prestatie van haar seizoen le verde. Gelukkig ging het in de lagere klassen stukken beter, zodat men uitein delijk net kon winnen. Spanning was er echter genoeg: 59 wedstrijden werden in drie games gespeeld en het game-gemid- delde was 116113 in het voordeel van de gastheren! De uitslagen van de lagere teams waren: 2e kl. 46 (Luining (Togido) 2, v. Weelde ren (VTC) 2, Janssen (TYBB) 1 plus dub bel), 3e kl.: 8—2 (Bauer (OZ) 1, Hoender dos (Geel Wit) 0, Vrancken (DSB) 1), 4e kl.: 19 (Sap (Heemskerk) en Teeuwen (TYBB) 3, Smits (HBC) 1 plus dubbel), Dames 4e kl.: 3—7 (Ruurda (OZ) en Dekker (Uit geest) 2, Dijkstra (CTTC) 3), jeugd: 28 (B. Hart (Togido) en Winder (Rapidity) 3, v. Wieringen (GTTC) 2), junioren: 64 (v. Raay (GTTC) 1, v. Bruggen (TYBB) 2, v. Dongen (TYBB) 0 plus dubbel. Een be- stuursteam, bestaande uit de heren v. Dijk, Schuyt en De Jong won vriendschappe lijk met achttwee. Op Koninginnedag brengt de jubilerende Utrechtse Paardensportvereniging op haar fraaie en opnieuw verbeterde baan een uitstekend drafprogramma met als hoog tepunt de U.P.V.-jubileumprijs, gereser veerd voor de 5- en 6-jarige cracks. In dit hoog genoteerde nummer heeft de super draver Theo Messidor een handicap van 60 meter op zijn rivalen. Volgens zijn laat ste verrichting zal dit echter nog niet vol doende zijn voor Tarantella, Tensor Gre- gor en de mogelijke outsider Upie Scott P om deze crack te weerstaan. Ook in het andere hoofdnummer speelt Geersen de hoofdrol. De beide vertegenwoordigers van stal-Westland (Morning Star, Peterhof) zullen in de eindstrijd Sirona kunnen over meesteren. De Belgische gast Jellico is het vraagteken in deze koers. Bij de amateurrijders wordt d.e keuze voor de bezoekers eveneens vergemakke lijkt door de béide- representanten van stal-Smit (Ruth Buffington, Sally's Ber tha). die stuk voor stuk in staat geacht mogen worden om de wispelturige Sita te weerstaan. Indien Tizian tot eenzelfde for midabele prestatie komt als voor enkele weken, dan zal het zeer spannend toegaan. In de Sprintersprijs zijn de kanshebbers niet aan de vingers van een hand te tellen. Voor Rina Gay is het echter mogelijk haar tweede achtereenvolgende zege te boeken, daar zij de absolute klasse vertegenwoor digt. Ook Sorento treft hier een afstand, welke hem uitstekend ligt, evenals Rosa Hollandia en Quick Star. Een zeer open en spannende koers is te verwachten. In het. stayersnummer heeft Tender Erebus de meeste kansen, daar niet ver wacht mag worden dat Typhoon zijn han dicap van 60 m. zal kunnen goedmaken. De keuze Leeuwenkamp (Siera Hanover, Quick Jimmy) is de outsider. De thans 3-jarige crack Walküre is na haar zeer slecht seizoendebuut thans aan zichzelf verschuldigd de Oranjcprijs met een straatlengte te winnen. Un Gamin en Woudduif S zullen niet tegen haar zijn op gewassen. De Amsterdamse stal Marianne is in de beide volgende nummers favoriet en wel met. Vanity Hanover en Victor Hanover. Eerstgenoemde moét daarvoor de tegenstand overwinnen van Vliegenvanger S en Vicaline. Zijn nog betere stalgenoot krijgt het echter veel zwaarder te ver duren, daar hij in Uranus Koff en Victor Alsvin concurrenten van grote betekenis vindt. Een monté-draverij besluit dit negen nummers tellende programma. De trainer Leeman heeft opnieuw de sterkste troeven in Sador B, gevolgd door Rolls Royce en de debuterende Umbra. In de tweede klasse van de korfbalcom- netitie ging alleen de wedstrijd Roda Fortuna door. Roda won met 62. behaal de daarmede de kampioenstitel en promo veerde naar de eerste klasse, waaruit het degradeerde aan het einde van de com petitie 1954/55. Deze fraaie prestatie is vooral te danken aan de stuwende leiding van voorzitter Wim Hartman en het goede coachen van trainer Dirk Bley. Zwaluwen verloor in de derde klasse met 80 van Biko, waardoor het verlie zende twaalftal wel zal degraderen. De uitslagen van de districtswedstrijden waren: Poule A: AmsterdamZuid 40; Oost- Amsterdam 23: ZuidOost 22. Poule B: Zuid-HollandNoordholland 40; NoordhollandNoord 11; Noord Zuid-Holland 05. Finale: AmsterdamZuid-Holland 31. Het Noordhollands twaalftal heeft goed gespeeld. Zuid-Holland zeer sterk, heeft tot 25 minuten in de eerste helft moeten wachten, alvorens Leny in 't Veld de score kon openen. Vooral Zwaanswijk werd door de Groen Geel-speler R. v. 't Kaar uitstekend verdedigd. Uiteindelijk won Z.-H. met 40. In de tweede wedstrijd tegen Noord met de sterke Wordt Kwiek-spelers(sters) liep de combinatie veel beter. De 11 uitslag was voor N.H. iets te weinig, vooral om dat N.H. kort voor het einde een straf- worp miste. Herfst verdedigde zich Konings-indisch. Zijn broer koos de opstelling met g3 en Lg2, maar zocht vergeefs naar voordeel. De stellingen bleven in evenwicht, waar na tot remise werd besloten. P. Roubos schijnt een voorliefde voor de Cordel- variant van het Spaans te hebben. Ook tegen W. F. Petersma paste hij deze ver dediging toe. Hij kon er echter niet mee verhinderen dat zijn tegenstander de beste papieren kreeg. Deze miste echter de beste voortzetting, waardoor de bakens werden verzet. Roubos kwam iets gunstiger in een toren-eindspel terecht. Toch lijkt remise wel de waarschijnlijke uitslag bij hervat ting. De uitgestelde partij uit de derde ronde tussen P. Roubos en N. Huyboom is inmid dels gespeeld en door P. Roubos gewon nen. Een nieuwe nederlaag leed N. Huy boom in de vierde ronde toen hij zonder enig bericht zijn tegenstander T. Slagt liet wachten. De wedstrijdleiding koos de enige juiste mogelijkheid en verklaarde de partij voor de HWP'er verloren. Voor T. Slagt misschien een weinig voldoening schenkende overwinning. Het is echter de enige methode om spelers duidelijk te ma ken dat een afbericht toch wel het minste is wat men bij verhindering mag ver wachten De stand na vier speelronden luidt nu: 1. F. A. Spinhoven 4 3 1 0 314 2. S. Bonkenburg 3 2 1 0 2'4 3. T. Slagt 3 2 1 0 214 4. S. Herfst 4 1 2 1 2 5. A. Herfst 3 1 1 1 V4 6. E. J. Petersma 3 0 2 1 1 7. P. Roubos 3 1 0 2 1 8. W. F. Petersma 3 0 1 2 9. N. Huyboom 4 0 1 3 plus afgebroken partij. De uitslagen van de partijen gespeeld in de eerste klasse luiden: N. J. W. Hoogland M. P. v. Overbeeke remise; E. Cashoek P. Verhoog 10; J. W. de MunckW. de Graaff remise; P. VerhoogN. J. W. Hoog land 10. Uitslagen tweede klasse: J. C. AndersenH. W. van Wort 10; W. van NettenA. van Driel 10 en J.'D. Ravens- bergenH. Honsbeek afgebroken. Vandaag vindt de vijfde ronde plaats. De schaakclub Santpoort is gepromo veerd naar de eerste klasse van de Noord- hollandsche Schaakbond. Het heeft de derde ontmoeting tegen Zandvoort op overtuigende wijze met 7Vs2Vs gewon nen. Deze derde ontmoeting was nood zakelijk geworden doordat beide vereni gingen een wedstrijd in winst hadden om gezet. In de derde wedstrijd toonden echter de Santpoortenaren zich op vele onder delen van het spel superieur. Wanneer de spelers het op een scherpe analyse hadden aangestuurd zou de uitslag zelfs nog hoger zijn uitgevallen. Santpoort neemt volgend jaar de plaats in van Aalsmeer, dat on langs reeds naar de tweede klasse werd verwezen. De strijd in de vierde klasse tussen Schoorl, Oppositie 2 en HWP 2 om één plaats in de derde klasse is al in een ver gevorderd stadium gekomen. De ontmoe ting SchoorlOppositie 2 werd met 4'/2 5'/a door Oppositie 2 gewonnen. De scha kers uit Schoorl werden uitgeschakeld door de wedstrijd tegen HWP 2 eveneens te verliezen. De cijfers 82 lieten geen twijfel aan de krachtsverhouding. Het be slissende treffen tussen Oppositie 2 en HWP 2 werd bij de stand 4i afgebroken. In de beide resterende partijen staat voor elk der clubs één partij vrij gunstig. De algemene verwachting is dan ook dat de ontmoeting onbeslist zal eindigen. In dit geval zullen de verenigingen elkaar nog een keer ontmoeten, waarbij de Haarlem mers dan bij een eventueel gelijk spel zul len promoveren door een gunstiger bord gemiddelde. Het beroep dat de IJmuider schaakclub Kijk-Uit tegen de 5—5 uitslag in de wed strijd met Rolland had aangetekend is af gewezen, waardoor de degradatie van Bloemendaal naar de overgangsklasse thans definitief is geworden. De protesten in de wedstrijden Schaak- lustHet Oosten en Het Oosten--Schaak- lust werden tot nu toe nog niet beslist. Zaterdag is in Leeuwarden een begin gemaakt met de tweedaagse landenwedstrijd schaken tus sen Nederland en Spanje. Er werden zes van de tien partijen uitgespeeld en Nederland had toen een 4'*lVj voorsprong. Oe uitslagen waren: Donner (N.) -F. Perez (S.) remise: Prins (N.)- Farre (S.) 1—0: Kramer (N.)—Puig IS.) remise: Mühring (N.)— Betran (S.) remise; RoessellN.)— E. Perez IS) 1—0: Spanjaard (N.)—Gete (S.) 1—0: Euwe—Toran 10; BouwmeesterLlado 01; CortleverFranco remise. De uitslagen van de tweede ronde in de schaak wedstrijd tussen Nederland en Spanje waren: EuweToran remise: DonnerF. Perez 1—0: Prins—Farre remise: BouwmeesterLlado afge broken; Cortlever—Franco remise; Van der Berg —Ribera remise: Kramer—Puig afgebr.; Mühring Beltran afgebr.; Roessel—E. Perez 0—1: Span jaard—Rodriguez 1—0. De stand in de tweede ronde (met nog drie af gebroken partijen) is 43 in het voordeel van Nederland. De totaalstand met nog vier afgebro ken partijen (drie uit de tweede ronde en een uit de eerste ronde, namelijk de partij Van der Berg Ribera) was toen 10—6 voor Nederland. De uitslagen van de afgebroken partijen luidden: Eerste ronde: Van der Berg—Ribera 1—0. Twee de ronde: Bouwmeester—Llado 1—0: Kramer— Puig remise: MühringBetran remise. Het Nederlandse team heeft dus de landenwed strijd met 13—7 gewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11