UW NAAIMACHINE Panda ie het Wilde Westen Rustig en zachter weer TocU ió Uet zo Van Nelle voorspelt in jaarverslag hogere theeprijzen Nederlandse metaalindustrie en E.E.G. Dividendvoorstellen Wereldnieuws J 2 Resultaten 1957 niet onbevredigend Mij. Zutphen herkapitali- seert; hoger winst over 1957 H A R E UTE COIFFU MOLENDIJK Procedures tegen Fridor zullen worden voortgezet Jaarverslag Maxwell Wellicht akkoord tussen Egypte en Suezkanaalmij. Directie American Hotel verwacht veel Amerikanén Interimdividend Moeara Enim Gunstige ontwikkeling bij Bührmann Goede resultaten bij Hoogenbosch Schatkistpromessen toegewezen Engelse vliegtuigfabrieken gaan samenwerken Amstelhoteldirectie vreest invloed „economy class" staat bij K UI P E R S in de 3 u Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kerkelijk Nieuws Meer van Mars DINSDAG 29 APRIL 1958 De erven de Wed. J. van Nelle n.v. te Rotterdam heeft, volgens het verslag, over 1957 een exploitatieresultaat behaald van ƒ2.011.503 (v.j. ƒ2.073.110). Na afschrijving vaste activa ad ƒ382.610 306.167), dota ties aan reserve bijzondere doeleinden ad ƒ500.000 (onv.) en algemene reserve ad 250.000 (onv.) resteert een saldo winst van 704.731 899.897). Voorgesteld wordt eén onveranderd dividend van 7 percent. Eén bedrag van 400.000 werd onttrokken aan de reserve bijzondere doeleinden voor de introductie van nieuwe produkten. De koffiemarkt ondervond in Nederland als gevolg van de Suezkanaalhausse tegen het einde" van 1956 een terugslag. Wat de marktsituatie betreft, is er voor Zuid- en Middenafrikaanse koffies vrijwel voort durend sprake van een discrepantie tussen pessimistische prijsverwachtingen voorde toekomst, voortspruitende uit de groei van het wereldkoffieoverschot enerzijds, en een zekere schaarste van direct aanbod, voort vloeiende uit de bescherming van hun produkt door de Zuidamerikaanse regerin gen, anderzijds. Daarnaast is er een toe nemende vraag naar de lager geprijsde Afrikaanse koffies. Het bepalen van de inkooppolitiek wordt hierdoor niet gemak kelijk, omdat eigenlijk alles afhangt van het vermogen der Zuidamerikaanse rege ringen om hun economische koffiepolitiek te handhaven. De Nederlandse theemarkt ondervond een grote terugslag van de verhoogde vraag in 1956. De zorg voor de Nederland se theepakker bestaat voornamelijk in de moeilijke vooruitzichten voor de Indone sische theeën. Het wegvallen van een vol doende aanbod zal het produkt op de duur zeker op een enigszins hoger prijsniveau brengen. Het verbruik van kerftabak vertoonde in 1957 een daling. Hieraan zal de prijs verhoging, in het begin van het jaar dooi de stijging van de grondstoffenmarkten, niet vreemd zijn geweest. Welke invloed de bestedingsbeperking en de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten in 1958 op het verbruik van kerftabak zal hebben, valt moeilijk te voorspellen. In de nog kleine markt van oploskoffies werd „een plaats onder de zon verkregen". Het overschot exploratierekening over 1957 van de n.v. Industrieele Maatschappij Zutphen te Zutphen heeft 1.014.993 be dragen (v.j. 829.426). Aan interest werd geboekt 35.889 (v.j. 17.649). Na afschrij vingen op gebouwen, machines enzovoorts ad 191.371, gratificaties personeel 40.000 en diverse lasten ƒ13.317, resteert een saldo winst van 806.195 (v.j. 666.627). Voorgesteld wordt een dividend van 20 percent over een onveranderd geplaatst kapitaal van 544.000 (v.j. 23percent, waarvan 3 Yz percent uit de dividend- reserve). Niettegenstaande de tweede helft van het boekjaar een achteruitgang te zien gaf vergeleken met het eerste halfjaar, werd uiteindelijk een gunstig resultaat bereikt, aldus het jaarverslag. De materiaalvoor ziening leverde geen moeilijkheden op. De koperprijzen hebben zich in dalende lijn bewogen, evenals de opbrengstprijzen van de vrijkomende afvallen tijdens het fabri cageproces. Er werd voor een bedrag van 94.016 geïnvesteerd en in de toekomst zullen zo nodig en mogelijk de investerin gen voortduren, ten einde de outillage op peil te houden en te moderniseren. Dit laatste is van groot belang in verband met de toenemende concurrentie. De divi dendreserve, die geleidelijk tot uitkering werd gebracht, wordt gekrediteerd met een bedrag van 81.600. Aan de algemene reserve wordt voorgesteld 135.000 toe te voegen uit het onverdeelde winstsaldo. Indien de vergadering zich akkoord kan verklaren met een voorstel over een her kapitalisatie zal het geplaatste aandelen kapitaal worden verhoogd tot ƒ816.000 en ten volle delen in de eventuele winst over het boekjaar 1958. Over het thans lopende boekjaar is het zeer moeilijk een voor spelling te doen. ADVERTENTIE GEEN LUXE PRIJZEN SCHOONHEIDSSALON - PARFUMERIEëN Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijn 3 en 4 Naar de Verenigde Effectenbescherming •ïededeelt zullen alle procedures die door 'andeelhouders en obligatiehouders der in staat van faillissement verkerende n.v. Fridor Fabrieken op instigatie van ge noemde vereniging aanhangig zijn ge maakt, voortgang vinden, daar op de za terdag gehouden verificatie vergadering in dit faillissement geen akkoord werd aan geboden. In 1957 heeft de liquidatie van de res terende bezittingen in Amerika van de Maxwell Land Concessie Maatschappij (The Maxwell Land Grant Company) n.v. zich langzaam voortgezet. De uit landver- kopen en verkochte rechten vrijgekomen bedragen zijn belegd in effecten. Eind 1957 bestond de effectenportefeuille uit nomi naal 954.000 preferente aandelen in de Dordtsche Petroleum Industrie met een boekwaarde van 5.314.198. Trans bezit de Maxwell 1.126.000 preferente aandelen Dordtsche met een beurswaarde van 7.525.000. Het bezit aan land in Amerika omvat 10.754 acres. De maatschappij hc ft nog bepaalde rechten op 237.481 acres. Er konden in 1957 geen exploitatierechten met oliemaatschappijen worden afgesloten. Het beschikbare winstsaldo bedraagt 506.306 Voorgesteld wordt 26 percent dividend (v.j 19 percent). Bij voortduring was het moeilijk vol doende personeel aan te trekken. De fabri- cagekosten bewogen zich nog in stijgende lijn als gevolg van de ontwikkeling van het algemene loonpeil. Het Belgische ver- koopkantoor leverde bevredigende resul taten op, hetgeen nog niet gezegd kan worden van de Duitse vestiging. Het vooruitzicht van een vrije Europese markt, al dan niet met een daaraan ver bonden Vrijhandelszone, opent mogelijk heden. maar levert anderzijds ook bezwa ren op. De directie acht het voornaamste dezer bezwaren wel een zeer hoog invoer recht op thee, waarmede deze voor ons land goedkoopste nationale volksdrank on evenredig zwaar belast dreigt te worden. Ook koffie uit gebieden buiten de Belgi sche Congo en de Franse gebieden in Afrika zal eveneens aan een hoog invoer recht onderworpen worden. Te Rome wordt vernomen dat vandaag tussen de Egyptische regering en de ver tegenwoordigers van aandeelhouders in de Suezkanaal-maatschappij een overeen komst zal worden geparafeerd inzake dc- schadevergoeding voor de nationalisatie. (UP) De directie van het American Hotel is hoopvol gestemd wat betreft het komende seizoen, zo werd in de algemene vergade ring medegedeeld. De Wereldtentoonstel ling te Brussel zal ongetwijfeld het bezoek aan de omringende landen tot oktober gunstig beïnvloeden. Hierdoor zal de in getreden economische recessie zich slechts spaarzaam doen gevoelen. Het is moeilijk te voorspellen hoe de toestand zich na oktober 1958 zal ontwikkelen. Men ver wacht geen merkbare achteruitgang in het aantal Amerikaanse bezoekers. De n.v. Petroleum Maatschappij Moeara Enim" zal overgaan tot het uitkeren van een interim dividend over 1958 van 39T/is percent of f 74,aan aandeelhou ders, 61,aan houders van winstbewij zen 570,aan houders van oprichters aandelen, zodat de door de „Koninklijke" voorgestelde uitkering van 3,50 per aan deel van 20,nominaal zal zijn ont vangen. In de algemene jaarvergadering van G. H. Bührmann's Papiergroothandel n.v. deelde de voorzitter mee, dat alles is ge richt op' een verdere reorganisatie en per fectie van het bedrijf, waardoor enorme besparingen beoogd worden. Omtrent de „Euromarkt" werd mede gedeeld dat Bührmann een grote spreiding in haar bedrijf heeft bewerkstelligd, waar door zij zich zeer sterk voelt. De financiële positie van de vennootschap is zeer goed te noemen en met het verstrekken van kredieten wordt de meeste voorzichtigheid in acht genomen. De resultaten over de eerste vier maan den van 1958 zijn gunstig, al wordt een weinig last ondervonden van de heersen de recessie, maar daar maakt de directie zich niet ongerust over. De directie deelde voorts op een vraag, of niet kon worden overgegaan tot een herkapitalisatie, mee. dat Bührmann zich dit niet kan permit teren. Het batig saldo filialen, winst depots enzovoorts over 1957/58 van Hoogenbosch' Schoenen n.v. heeft 1.612.768 bedragen (v.j. 1.570.348). Dividend deelnemingen 84.600 (v.j. nihil), diverse baten ƒ36.168 35.945). Na aftrek van algemene ven- nootschapskosten, belasting, afschrijving enzovoorts resteert een winstsaldo van f 493.656 (v.j. 245.973). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent (v.j. 9%) over een kapitaal van 3 miljoen (onv.). De totale omzet vertoonde een kleinere stijging dan in 1956/57, in welk jaar de omzet werd gestimuleerd door de wel- vaartsloonronde en de Suezkanaalcrisis. De omzetstijging bedroeg in schoenparen 6,5 percent (17,7 percent), in geld 3,4 per cent (23,0 percent). De verkopen in het nieuwe boekjaar hebben een bevredigend verloop. Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouder der n.v. Lettergieterij „Amsterdam" voorheen N. Tetterode zal worden voorgesteld over het boekjaar 1957 een dividend van 13 percent (onv.) uit te keren over het met 25 percent verhoogde kapitaal. In de bestuursvergadering van Hage- meyer en Co's Handel Maatschappij n.v. te Amsterdam is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1957 een dividend uit te keren van 15 percent in contanten (onv.). Het bestuur van Van Berkel's Patent n.v. te Rotterdam zal aan de komende aan deelhoudersvergadering voorstellen het dividend te bepalen op onveranderd 12 percent. Het bestuur van de n.v. Stoomvaart- Maatschappij „Oostzee" te Amsterdam zal aan de eerstkomende algemene vergade ring van aandeelhouders voorstellen over 1957 een dividend van 15 percent uit te keren, waarvan 5 percent in contanten en 10 percent in aandelen ten laste van de agiorekening (v.j. 20 percent, waarvan 10 percent in contanten en 10 percent in aandelen uit de agioreserve). Het bestuur van de n.v. Stoomboot- Maatschappij „Hillegersberg" te Amster dam deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal wor den voorgesteld het dividend te bepalen op 40 percent, waarvan 20 percent in con tanten en 20 percent in aandelen (onver anderd). Het bestuur van de Nederlandsche Ka- belfabriek te Delft zal aan de in mei te houden algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen het dividend over het boekjaar 1957 vast te stellen op 14 percent (onv.). Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van de bedragen waarvoor op 28 april 1958 is ingeschreven op schatkistpro messen, wordt, toegewezen een bedrag van 51,1 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van zes maanden, vervallen de 1 november 1958, tegen een disconto van 3 3/8 percent per jaar; een bedrag van 32,1 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van negen maanden, verval lende 2 februari 1959, tegen een disconto van 3% percent per jaar; een bedrag van 127.2 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, ver vallende 1 mei 1959, tegen een disconto van VA pei-cent per jaar. Twee grote Engelse ondernemingen, de „Briston Aeroplane Company" en de Hawker Siddeley Group" hebben aange kondigd, dat zij hun werkzaamheden op het gebied van het vervaardigen van vlieg- tungmotoren zullen samenvoegen. De ..Bristol Aero Engines" en de „Armstrong Siddeley Motors", de bestaande motoren- fabrieken van de twee ondernemingen, zul len worden samengevoegd in een nieuwe onderneming, de „Bristol Siddeley Engi nes", die gezamenlijk bezit van de twee maatschappijen zal zijn. De bezwaren, die de Nederlandse me taalindustrie tegen de Euromarkt koestert zijn door dr. J. C. Hooykaas, voorzitter van de Vereniging van Metaalindustrieën nogmaals uiteengezet op een bijeenkomst van persvertegenwoordigers in Utrecht. De vereniging heeft verleden jaar voor de ratificatie van het E.E.G.-verdrag „een nogal geprononceerd standpunt over de Euromarkt" ingenomen, aldus de voorzit ter. Dat standpunt is onder andere „eba- seerd op de volgende bezwaren: twee derde van de buitenlandse afzet van me- taalprodukten uit Nederland gaat naar landen buiten de Euromarkt. Onze bedrij ven zien nauwelijks mogelijkheden hun ex port naar de landen van de Euromarkt noe menswaardig te verhogen. Onze nog jonge metaalindustrie treedt in open concurren tie met de van oudsher gevestigde metaal industrieën in de partnei'landen onder an dere met de Roer. De E.E.G. vertoont de duidelijke tendentie, dat het kostenpeil in onze industrie wordt vei-hoogd en tenslotte noemde dr. Hooykaas als een der voor naamste bezwaren, dat de Nederlandse re gering „een bepaald gretige bereidheid toont om ter wille van het politieke doel van de E.E.G. de economische belangen van ons land op de tweede plaats te stel len". Met name dacht hij aan het ontbre- ken van een industrialisatie-protocol in ver- band met de bijzondere bevolkingsaanwas in ons land. Toch is de Nederlandse metaalin dustrie niet bevx-eesd voor de Euromarkt. „Al zijn wij dan niet geestdx-iftig over de totstandkoming van de Euromarkt, wij maken ons sterk, dat wij de metaalproduk- tie in de bestaande omvang zullen kunnen handhaven". Of de snelle na-oorlogse ex- De eerste drie maanden van 1958 zijn, evenals het eerste kwartaal van 1957, voor de n.v. Amstel Hotel Maatschappij zeer on bevredigend tot slecht geweest. In april ontstond een behoorlijke opleving, maar die kwam niet boven het vorig jaar. In 1957 ontstond er na april veel bedrijvig heid op het gebied van pax-tijen en derge lijke. Dit ziet er voor de komende maan den van 1958 niet zo best uit. In juni, juli en augustus evenwel zal het hotel werken met een honderd pex-cent bezetting. Dit ver namen aandeelhouders in de jaarverga dering. De directie deelde ook mee, dat zij er op uit is meer Nedexdandse gasten naar het hotel te trekken. Wel komen er nog vele Amex-ikanen, maar deze zijn meer prijs bewust geworden, mede als gevolg van het feit dat de toeristen in het luchtvaartver- keer verschuiven van de toeristenklasse naar de „economy class". Dit wekt enige zorg voor het lopende jaar. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 112 - Haarlem Tel. 11142 Nadat de storing, die gisteren regen bracht, naar Duitsland was weggetrokken, breidde een hogedrukgebied, dat dagen lang op de Atlantische Oceaan ten noorden van de Azoren had gelegen, zich over West- Europa uit, hetgeen aanleiding gaf tot opklaringen. Een depressie, die gistex-en midden op de oceaan lag, verplaatste zich naar de Faroer. Zij veroorzaakte boven Ierland en Schotland een ki-achtige zuid westelijke luchtstroming, waarmee zachte en vochtige lucht naar de Britse eilanden en de Noordzee stroomt. Ook het hogedruk gebied is met deze zachte en vochtige lucht gevuld. Het komt morgen dichtbij ons land. Er zal daax-om niet veel wind zijn, waardoor vannacht op vele plaatsen mist zal ontstaan. Morgen overdag zullen echter opklaringen voorkomen. WERKRAPPORTEN Woensdag 30 april Zon op 5.14 uur, onder 20.02 uur. Maan op 16.15 uur, onder 3.34 uur. Donderdag 1 mei Zon op 5.12 uur, onder 20.03 uur. Maan op 17.38 uur, onder 4.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 april Hoog water 0.40 en 13.09 uur. Laag water 8.24 en 21.14 uur. Donderdag 1 mei Hoog water 1.38 en 14.02 uur. Laag water 9.30 en 22.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- te en binnenland: heden 5 morgen 7 uur. Neerslag: TJ-w d - laatste 24 uur. i Den Helder onbewolkt w 8 3 Ypenburg licht bew. w 7 1 Vlissingen onbewolkt wzw 8 1 Eelde zwaar bew. wnw 7 2 Twente geheel bew. w 7 2 De Bilt onbewolkt w 5 3 Eindhoven mist windst. 4 2 Vlv. Z.-Limb geheel bew. windst. 6 3 Helsinki mist zzo 4 4 Stockholm geheel bew. nw 2 6 Oslo zwaar bew windst. 3 1 Kopenhagen zwaar bew. wnw 6 9 Aberdeen zwaar bew windst. 8 0 Londen onbewolkt wnw 11 0 Amsterdam onbewolkt wzw 6 1 Brussel licht bew. w 8 1 Luxemburg licht bew. nw 7 2 Parijs geheel bew. wnw 11 0 Bordeaux motregen windst. 10 1 Grenoble zwaar bew. no 9 0 Nice half bew. nnw 10 0 Berlijn geheel bew. nw 4 5 Frankfort zwaar bew. nnw 8 1 München regen w 6 3 Zürich geheel bew. z 7 3 Genève zwaar bew. windst. 7 2 Locarno onbewolkt O 4 0 Wenen regen n 7 0 Innsbruck zwaar bew. ono 3 6 Rome onbewolkt ono 8 9 Ajaccio zwaar bew no 9 0 Madrid licht bew. windst. 9 0 Mallorca onbewolkt windst. 8 0 Algiers licht bew. winds.t 9 0 51. Toen Panda en zijn metgezellen in Buffalo aankwamen, werd hun aandacht al dadelijk getrokken door een groot bord aan de gevel van een bakkerij. „BAKKE RIJ JORIS GOEDBLOED" stond er op. „Drommels!" riep Old Oehoe uit, „de schurk heeft een bakkerij gekocht van het gestolen geld!" „En ook een bierbrouwe rij!" riep zijn maat, op een ander bord wij zend, dat eveneens de naam Joris Goed- bloed droeg. „En ook een café!" riep Pan da, „kijk daar! En nog een, en nog een, en nog een!!" Verbluft liept.i zij door de hoofdstraat van het stadje. Waar ze ook keken, overal prijkte de naam Joris Goed- bloed op winkels en uitspanningen. „Hij heeft bijna de hele stad gekocht!" riep Panda uit, „en allemaal van het gestolen goud! Wat moeten we doen?" „We moeten dadelijk naar de stadsbank gaan en be slag op zijn geld leggen", besliste Old Oehoe. „O ja?" zei Panda, „kan dat zo maar?" „Natuurlijk", antwoordde Old Oehoe. „Als sheriff heb je daar het recht toe. Je zegt maar tegen de bankdirecteur, dat het geld gestolen is en dan zal die het wel teruggeven, want hij is heel eerlijk". Zo pratend naderden zij de bank. Maar wie stond daar bij de ingang„Joris Goedbloed!" riep Panda, „lelijke dief! Je denkt nu, dat je rijk bent, hè? Maar dat zal niet lang duren! Opzij! Ik ga met de bank directeur spreken!" „De bankdirecteur?" herhaalde Joris, „wel makkertje, die staat voor uIK ben de directeur!" En nu zagen Panda en zijn metgezellen, dat de naam „STADSBANK" was veranderd in „JORIS GOEDBLOED BANK!" pansie van de metaalindustrie zich on der het Euromarkt-regime zal kunnen blij ven vooortzetten, noemde de voorzitter een andere vraag. Industrialisatie De heer F. L. Hartong uit Geertruiden- berg, bestuurslid van de V.M.I. sprak over de industrialisatie van ons land sinds de tweede wereldoorlog en stipte daarbij het vraagstuk der investeringen aan. Van 1951 tot en met 1956 hebben de nationale besparingen totaal 24.060 miljoen bedra gen, zo zei hij, waarvan 6.744 miljoen in de industrie werd geïnvesteerd. Deze in- vesteiingen werden grotendeels uit inter- ne besparingen van het produktie-appa- raat zelf verkregen. „Indien men ziet, dat de aandelen-emissie over deze jaren door de industrie geplaatst slechts 3,4 percent hebben bedragen van de nationale bespa ring, dan kan men zich niet onttrekken aan de indruk", aldus de spreker, „dat ze kere verhoudingen zijn scheef getrokken". De Russische produktie De directeur van de Amerikaanse Centrale In lichtingendienst Allen Dulles de broer van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Russische produktie twee keer zo snel toeneemt als de Amerikaanse. Hij deelde aan de Amerikaanse Kamer van Koop handel mede. dat de industriële vooruitgang in de Sovjet-Unie en de plannen voor economische penetratie van dat land de grootste uitdaging vormden, waarvoor Amerika ooit in vredestijd is komen te staan. (Reuter) De werkloosheid in de V.S. De president van het vakverbond A.F.L./C.I.O. George Meany heeft verklaard er vrij zeker van te zijn, dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten, tenzij er een wonder gebeurt, zal toene men tot bijna 6 miljoen in juni. Hij deed deze mededeling na afloop van een bijeenkomst van de algemene raad, bestaande uit vertegenwoordi gers der vakverenigingen, die bij de A.F.L./C.I.O. zijn aangesloten. Het jongste officiële werkloos heidscijfer, dat voor maart, was 5,2 miljoen. Nieuwe fabriek De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, heeft een nieuwe scheermesjesfabriek. de n.v. Indiana, de enige scheermesjesfabriek in ons land, officieel in bedrijf gesteld. (ANP). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brielle (toez.) L. P. W Gi-oenveld te Sluis. - te Haarlem (toez dr. S. Spanjaard te Baarn. - te Ederveen Jac. van Dijk te Garderen. - te Rijssen K. van de Pol te Veenendaal. Aangenomen naar Britswerd-Wieuwerd F. A. Westhof f te Midsland op Terschel ling. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs tevens pastoi'aal verzoi-ger der leerlingen aan het Chr Lyceum te Alkmaar ds. J. J. van Ravenswaaij te Veendam, die deze benoeming ook heeft aangenomen. Geref. Kerken Beroepen te Aduard S. S. van Dijk te Witmarsum. - te Schoonebeek G. Henge vel d te Woubrugge. Bedankt voor Maassluis T. J. Hagen te Deventer. - voox' Murmerwoude W. Okke- ma te Nijeveen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Aalsmeer B. Bijleveld te Noordeloos en M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-West. Beroepen te Sassenheim L. S. den Boei tp 's-Gravenhage-West. - te Doesburg A H. Schippers te Hillegom. - te Rozenburg B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Lisse D. Biesma te Utrecht-Centrum. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Castri- cum IJ van der Zee, a.s. emeritus predi kant te Nw.-Vennep. Geref. Kerken fonderh. art. 31) Beroepen te Enumatil (2de maal) E. Koop te Zaandam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Artesia (Californië) (Old Chr. Ref. Church) en voor Aldergrove (Canada) (Free Chr. Ref. Church) M. VIietstra te Eemdijk. ADVERTENTIE SELF SERVICE SHIRTS Tegenwoordig kunt u naar uw herenmodeleverancier gaan, zon der wachten het shirt van uw keus uit een rek nemen en binnen de kortste tijd weer de zaak ver laten! Kerko lanceert met zijn nieuwe Espressolittle or no- iron poplin shirts ook de self service daarvan. Eén kleur: sneeuwwitéén prijsslechts 13.50. Als u de juiste maat niet weet een folder met duidelijke aanwijzingen én een centimeter- maat vindt u bij de tijd en moeite besparende EspressoSelector, de keurige standaard met de prachtige „Espresso" overhemden Verongelukt. Een viermotorige „Viscount 800" van de British European Airways (B.E.A.) is bij Tarbolton in Schotland neei-gestort en in brand gevlogen. Drie van de vijf bemanningsleden liepen ver wondingen op. Het toestel was op weg naar Prestwick om passagiers aan boord te nemen. Het verongelukte toen de bemanning voorbex-eidingen trof voor de landing. Afgelast. De omvangrijkste Amerikaanse luchtlanding sinds de tweede wereldoor log is afgelast, nadat een genex-aal-ma- joor en zijn adjudant aan den lijve had den gevoeld dat de windvlagen te sterk waren om het leven van vijfduizend parachutisten op het spel te zetten. De commandant van de luchtlandingsdi visie, die als eerste sprong, kwam tot de ontdekking dat er zes man nodig wa ren om te verhinderen, dat hij na de landing aan zijn valscherm over het ru we terrein werd gesleurd. Volgens hem waren de weersomstandigheden gelijk aan die van vorige week, toen bij een oefening van 1.400 parachutisten vijf mi litairen om het leven kwamen en 155 werden gewond. Oude bekende. Op een medisch congres te Atlantic City in de Verenigde Staten is verklaard dat de Aziatische griep, in tegenstelling tot de eerste hypothe sen, niet in 1957 maar in 1889 voor het eerst is opgetreden. Onderzoekingen in Nederland en de V.S. hebben aange toond dat talrijk" bejaarden in hun bloed afweerstoffen tegen de A-gx-iep hadden, waaruit men kon concluderen dat zij de ziekte al eens hadden gehad, waar schijnlijk tijdens de epidemie van 1889. Het virus van de A-griep zal nog wel tien tot vijftien jaar actief blijven. Geslaagd. Kardinaal Samuel Stritch, aartsbisschop van Chicago, heeft gis teren in Rome met succes een operatie ondergaan waarbij zijn rechterarm is afgezet tussen de schouder en de elle boog. Van Vaticaanse zijde is voorts vernomen, dat de afgezette arm van kardinaal Stritch begraven zal worden op een gewijde plaats. De kardinaal zal voortaan zijn linkerhand gebruiken voor het geven van de zegen. Amerikanen. De Amerikaanse Kamer van Koophandel heeft dx\ Wernher von Braun, de uit Duitsland afkomstige ra- ketdeskundige van het Amerikaanse leger, dr. Jonas Salk, de samensteller van het naar hem genoemde vaccin te gen kinderverlamming, J. Edgar Hoo ver, het hoofd van het F.B.I., en vier anderen geëerd als „grote Amerika nen van deze tijd". Doktersstaking. De artsen van de zieken huizen in Wenen gaan vandaag in sta king om aan salariseisen kracht bij te zetten. Hun actie, waarvan de duur nog niet bekend is, was al herhaaldelijk uit gesteld. Er zijn maatregelen getroffen om in dringende gevallen medische hulp te verlenen. Artsen overvloed. Volgens radio-Moskou heeft de Sovjet-Unie op het ogenblik meer dokters dan welk ander land in de wereld. Eind vorig jaar waren er onge veer 346.000, hetgeen betekent dat op iedere 600 Russen een dokter is. Geslipt. Bij La Roehelle in Frankrijk is zondag een auto op een brug geslipt en in het water terecht gekomen. De ne gen inzittenden, onder wie vijf kinderen zijn om het leven gekomen. Aanslagen. Te Jacksonville in Florida zijn twee scholen voor negers en een syna goge door bomontploffingen bescha digd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Joodse inwoners van de stad zijn telefonisch bedreigd. Buit. Bij de jaarlijke ratelslangenjacht in het gebied van Ökeene in de Amerikaan- se staat Oklahoma zijn dit jaar vierdui zend slangen gevangen. Aan de jacht namen 940 specialisten deel. De buit wordt verkocht aan dierentuinen, fa brieken van farmaceutische artikelen en leerverkopers. Gina. Een 72-jarige Italiaan heeft het mi nisterie van Defensie te Rome verzocht aan zijn 43-jarige muilezel Gina pen sioen toe te kennen uit erkentelijkheid voor het feit dat zij in de eerste we reldoorlog, ondanks hevig geschuts- vuur, Italiaanse militairen in de front linie heeft bevoorraad. Wijkplaats. Het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat een Russische kolonel, die door Perzië wordt beschuldigd van spionage, een wijkplaats in de Russi sche ambassade te Teheran is gegeven, nadat hij uit de gevangenis in de Perzi sche hoofdstad was ontsnapt. De kolo nel zou vorige week zijn gearresteerd, nadat hij de grens was overgekomen Eenvoudig. De Australische expeditie in het zuidpoolgebied gebruikt een appa raat waarmee door middel van ver damping met gebruikmaking van de zonnewarmte zout water op zeer een voudige wijze drinkbaar wordt gemaakt WE HEBBEN Mars herhaaldelijk ge brandmerkt als de rode planeet en ver teld, dat die rode kleur voor vele volken uit de oudheid aanleiding is geweest dit hemellichaam te beschouwen als de per sonificatie van de oorlogsgod, maar wc hebben daarbij buiten beschouwing ge laten de vraag, hoe Mars eigenlijk aan die gezonde blos komt. De directe oorzaak daarvan vormen de zandwoes- tijnen, die ongeveer driekwart van het oppervlak van de planeet in beslag nemen. De woestijnen op Mars worden niet overheerst door een ge lige kleur, zoals men in de Westaziatische en Noordafri- kaanse landen kan waar nemen, maar door een rode tint, afkom stig van het rode trioxyde van ijzer, waar aan ook het rode zandsteen op aarde zijn rode kleur dankt. Voor de vraag, waarom op Mars nu juist zoveel ijzertrioxyde te vinden is, hebben de onderzoekers weer een ander antwoord gereed, een antwoord dat ten nauwste samenhangt met de at mosfeer die de planeet omringt. Het is opmerkelijk, dat in die atmosfeer geen, of hoegenaamd geen sporen van zuurstof werden geconstateerd, terwijl dit gas op aarde (gelukkig!) in ruime mate voor handen is. In onze stratosfeer komt op een hoogte tussen 20 en 40 kilometer zelfs ozon voor, een zuurstofmolecuul dat niet zoals bij gewone zuurstof uit twee. maar uit drie atomen zuurstof bestaat. Deze ijle ozonlaag in de stratosfeer (waar de concentratie van ozon slechts een frac- tie van een percent bedraagtvoorkomt, dat de zuurstof in lager gelegen lucht lagen door werking van de ultravïlolette stralen in ozon verandert. Helemaal juist is dat ook weer nietwe zouden het aldus moeten zeggen: de ultraviolette stralen veranderen in de stratosfeer de zuurstof in ozon en ivorden daardoor zo verzwakt, dat zij de zuurstof in lager gelegen lucht lagen onaangetast laten. Maar op Mars, waar een veel en veel ijlere atmosfeer werd geconstateerd, hebben de ul traviolette stralen geen stoot kussen gehad, die de fatale werking der stralen konden oprmngen. Het gevolg hiervan was, dat de ozon zich in de onmiddellijke nabijheid van het Marsoppervlak heeft gevormd. En ozon is een geweldig werkzaam gas, al thans op het gebied van de oxydatie. Overal waar dat mogelijk was, werd het oppervlak van de planeet dus geoxydeerd en vormde zich het roodgekleurde hoog waardige ijzertrioxyde, dat de woestijnen en woestenijen een rode gloed verleent. Met bloed, oorlog en andere narigheden heeft Mars dus niets te maken, evenmin als onze rode zandsteen daarmee iets uit staande heeft. Van geheel andere orde is de vraag, of op Mars enig primitiefleven mogelijk is. Daarop kan nog steeds geen definitief antwoord worden gegeven. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2