Slechter nieuws, zonniger glimlach GOLDEN FICTION Sukarno is niet van plan zijn politiek te wijzigen Vijftig jaar geleden Beste guerillatactiek is geen contact met vijand" NAAIMACHINES c~Praatótoel v Viering en gedachtenis Ook Hatta blijft bij zijn standpunt: regering zonder communististen Geen gedenkplaat in de Ridderzaal Uit Haarlems Dagblad van 29 april 1908 Uit Brunswijk's Domkerk Gp de Ontsnapt wasbeertje doodt kostbare vogels in Artis Prinses Irene gaat in Utrecht studeren Een occarino uit Haags museum ontvreemd Muis in neus van vermiste Thor-Vanguardraket Van dag tot dag Onder ons gezegdtoch maar liever SDAG 2 9 APRIL 1958 ADVERTENTIE PLEZIERIG WERKJE Een Kerko „Espresso" shirt van sneeuwwitte little or no-iron poplin hoeft u eigenlijk helemaal niet te strijken. Maar wilt u het extra keurig, extra netjes hebben... strijkt u het dan heel licht - heel gemakkelijk, heel prettig! Dat doet u voor uw plezier. Kerko „Espresso" shirts met de fantas tische oronized boord kosten slechts f 13.50. Een paar straten verderop, ook al weer onder een onschuldig naambord, zetelen de economische vertegenwoordigers van Sja- fruddin en Sumual. De grote baas is hier minister Sumitro, in illegale handel thuis sinds hij tijdens de strijd tegen de Neder landers het Fox-contract afsloot. Maar „Tjoem" Sumitro is meestal onderweg tus sen Menado, Manilla en Formosa, copra verkopend, wapens, vliegtuigen, voedsel en medicijnen inslaand. De permanente ver tegenwoordiger hier is een kleine, vriende lijke, intelligente professor in de economie van Chinese afkomst, die met schooljon gensachtig plezier de dienstregeling van zijn charter-vloot van blokkadebrekers organiseert. Hij heeft een Nederlandse assistent, wiens naam ik discreet in het midden zal laten, en een Neder landse secretaresse. En daarnaast wordt hij „geholpen" door enkele Chinese multimiljardairs, die een geweldige hekel aan Sukarno hebben en naar goed-Chinese aard het nuttige met het aangename ver- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Hputstr. 181. Tel. 14444 Minister-president dr. Drees acht de Ridderzaal niet de juiste plaats voor het aanbrengen van een gedenkplaat als blijk van waardering voor de personen en de diensten, die gedurende het Nederlandse bestuur over Indonesisië daar belangrijk werk hebben verricht. Dit deelt de minis ter-president mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid prof. Gerbrandy. Deze had er aan herin nerd. dat koningin Elisabeth van Enge land in de Westminster Abbey een gedenk plaat heeft onthuld waarop zij worden her dacht die veel tot ontwikkeling van India hebben bijgedragen. Hij had voorts ge vraagd, of de minister-president de tijd niet gekomen acht dat uiting wordt gege ven aan de dankbaarheid jegens de figu ren die in Indonesië groots werk hebben verricht en of dat niet zou kunnen met een gedenkplaat in de Ridderzaal. De regering is gaarne bereid er aan me de te werken, aldus de minister-presi dent, dat bij een passende gelegenheid uiting wordt gegeven aan waardering voor de personen en de diensten, die gedurende het Nederlands bestuur over Indonesië daar belangrijk werk hebben verricht. Het aanbrengen van een gedenkplaat in de Rid derzaal schijnt voor dit doel echter niet de juiste weg. Er is in dit opzicht groot ver schil tussen de Westminster Abbey en de Ridderzaal. In de Westminster Abbey her denkt Groot-Brittannië in monumenten, vensters en opschriften op graven tal van grote figuren uit zijn verleden. De abbey bevat ook het graf var de onbekende sol daat uit de eerste wereldoorlog. De Rid derzaal, hoewel van historische waarde, draagt niet eenzelfde karakter. IJMUIDEN Alhier heerscht een zeer gespannen toestand naar aanlei ding van de beschikking des Ministers, de koopmanskorting voor de vischkoo- pers te verminderen van 3 tot 2 pet De exploitatie van de Visschershaven en die der Rijksvischhallen levert een groot tekort op voor het Rijk. De mi nister wil dit tekort dekken door ver hooging der retributie, die het Rijk voor zijne bemoeiingen heft, van 1 tot 2 pet. Zijn voorganger vroeg dat percent van de reeders. Dezen hebben echter Z.E. aangetoond dat zij dat niet kon den betalen. Een paar Kamerleden werden in den arm genomen en het ge lukte den reeders, den Minister te over tuigen. Doch Z.E. eischt nu datgene, dat hij van de reeders niet kon krijgen, van de vischkoopers. Dezen hebben nu in eene audiëntie uiteengezet, dat zij, nog minder dan de reeders, dat eene pet. kunnen missen. Maar Z.E. heeft beslist, dat reeds op 1 Mei zijne be schikking in werking zal treden. Thans dreigt een ernstig conflict. Volgens geruchten zal geen formeele staking van den vischkoop plaats heb ben, maar zou men een systeem van sabotage gaan volgen. Alles elektrisch Met mijn college Richard lig ik over hoop. Spijten doet het mij eigenlijk niet. Van de week liepen we een half uurtje wachten te verslenteren in een drukke winkelstraat. „Mijn vrouw moet ook een nieuwe kof fiemolen hebben", dacht ik hardop toen een glimmend geëmailleerd exemplaar achter een winkelruit zag staan. „Ouderwets, moet je een elektrische nemen", zei Richard en hij noemde twaalf voordelen op waarvan ik er minstens tien had kunnen weerleggen als ik had gewild, maar ik ken Richard „Ik kan wel even mesjes halen", opperde ik bij een winkel die mij vanwege de heer lijke geur als het ware naar binnen zoog. „Ouderwets, scheren moet je elektrisch doen", weerhield Richard mij en trok me bijna een winkel in, propvol met produk- ten van een grote fabriek in Eindhoven. Ik kon me nog juist aan zijn greep ont trekken en we wandelden verder. Ik bleef nog kijken bij een gasgeyser („Ouderwets, moet je een elektrische ne men", zei Richard), een fluitketeltje („Ouderwets, een elektrische is veel snel ler", vond Richard) en een pantalonhanger („Ouderwets, neemtoch een elektrische broekenpers", zei Richard vakkundig). Het schoot me toen zo hoog, dat ik. mijn blik in het onbestendige liet dwalen en helemaal niets meer zei. Eindelijk, bij een woninginrichting werd de stilte verbroken. „Maar driehonderd piek. hoe vind je hem", kwam Richard, „wat een prachtige moderne stoel!" „Nou", heb ik toen gezegd en tot nu toe zijn daarna de laatste woorden tussen ons gesproken: „Gauw ouderwets, neem jij voor een klein beetje meer maar een elek trische Clemens Pincet In Artis is dezer dagen een wasbeertje, dat met twee soortgenoten in de dierentuin was gearriveerd, verdwenen. Het diertje, dat ongeveer zo groot is als een flinke kat, was vorige week voor het eerst in zijn bui tenverblijf gelaten. Hieruit is het op onverklaarbare wijze ontsnapt. Het houdt zich nu in de tuin van Artis schuil. De laatste nachten zijn een roodhals- gans uit Siberië en drie mandarijneenden uit China dood in hun broedperken aange troffen. Zeer waarschijnlijk is het verdwe nen wasbeertje de schuldige. Het is een nachtdiertje en daarom is het voor de le den van het personeel, die nu 's nachts in de tuin de wacht houden, moelijk om de donkerbruine rover te vinden. De gedode vogels waren vrij zeldzame en kostbare dieren. Prinses Irene zal in september aan de rijksuniversiteit te Utrecht gaan studeren. Evenals prinses Beatrix zal prinses Irene zich bij haar studie in de eerste plaats toeleggen op de inleiding in de staats- en rechtswetenschappen en economie. Daar naast zal de studie van prinses Irene zich richten op de Spaanse taal- en letterkun de. Uit de collectie exotische muziekinstru menten van de muziekafdeling in het Haags gemeentemuseum is een „occari no" ontvreemd. Het betreft hier een in strument met vier vingergaten, dat uit aardewerk is vervaardigd in de vorm van een dier. Het is afkomstig uit Costa Rica. De „oc carino" was in een der zalen aan de muur bevestigd. Aan de vooravond van Koninginnedag gaan de gedachten naar de betekenis van de jaarlijkse gedachtenisweek, waarin feestelijke en tragische herdenkingen hand in hand gaan en die een nationale vreug de verbindt met een nationaal leed. De nationale vreugde, ingeluid door de viering van de verjaardag onzer Vorstin, geldt tevens reeds de herdenking van Ne derlands bevrijding, die op de vijfde mei van 1945 een feit werd. De gedachtenis van de doden, door het geweld van de bezetter vóór die bevrijding en in dienst van die bevrijding gevallen, is in deze reeks dagen opgenomen en vormt er een ernstig, betekenisvol hoogtepunt van. De intensieve binding, die het Huis van Oranje met onze nationale onafhankelijk heid vereenzelvigt en die gedurende de oorlogsjaren nog verinnigd werd, wettigt de samensmelting van de vreugde van de Koninginnedag en die der bevrijding; kan men het als een discriminatie voelen wan neer minder aandacht bij de overheid zou worden geconstateerd voor de vijfde mei dan voor de dertigste april? Die ge voeligheid zou kunnen wijzen op een voorbijzien van de sterke verbondenheid, die bestaat tussen onze Koningin en het feit onzer herstelde nationale onafhanke lijkheid en op een al te formeel vast houden aan een in wezen willekeu rige datum. Zeker is, dat nationale vrij heid en de figuur onzer Vorstin in méér dan een opzicht een twee-eenheid vormen, waarover een en dezelfde vreugde pas send is. Een andere vraag is het echter, of de aard van de herdenking dezer voorjaars- week festiviteiten wettigt, die ten enenmale vallen buiten de grote gedachte, welke Vorstin en natie in deze dagen verbinden. Koningin Juliana is bij uitstek een vredes- vorstin, wier bezielende uitspraken bij tal rijke gelegenheden de idealen van de we reldvrede hebben onderstreept en als na tionale leidraad hebben aanbevolen. Bo vendien is de gedachtenis van de oorlogs doden zeer sterk verbonden met de vre- desverwachtingen, die na onze bevrijding het ganse volk beheersten en met de af schuw van alles, wat een nog ontstellen der herhaling van het verschrikkelijke in ferno 19401945 in de geest zou kunnen oproepen. Vandaar, dat militair vertoon en dan nog met moderne bruhvapenen als straal jagers een dissonant moet worden ge acht in de algemene sfeer van de ver jaardag der Koningin. Het paraderen met vernietigingsapparaten kan onmogelijk worden gerijmd met de steeds sterker naar voren tredende vredesgedachte, die de wil tot nationaal bestaan bezielt, aan gezien dat nationale bestaan zeer duide lijk en zeer navrant bedreigd wordt door de mogelijkheden van een moderne oorlog. De overvloedige vertoning van lucht eskaders boven een aantal steden van ons land op de dag van morgen kan onmoge lijk de vertolking heten van datgene, wat ons volk in de viering van Koninginnedag in de geest van zijn Koningin tot uiting wenst te brengen. Ware zij achterwege gebleven, dan zou dat de feestvreugde en later de stille her denking onzer doden niet hebben ge schaad, integendeel. Voor extra zachtheid In de Domkerk te Brunswijk is maan dag een plechtige dienst gehouden ter gelegenheid van de bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Willem de Vijfde in Delft. Leden van de Deut sche Bundeswehr droegen de sarcofaag bedekt met de Nederlandse driekleur de Domkerk uit. Buiten stond een ere wacht, in het ons zo welbekende uniform, aangetreden. kunnen worden in verband met de weige ring van onder meer de Moslim-partij, de Masjumi, om met communisten zitting te nemen in een kabinet. Karakter kabinet-Djuanda blyft Het tegenwoordige kabinet-Djuanda be nadert nog het meest Sukarno's opvattin gen op dit punt. Ook uit dezen hoofde ver werpen onze zegslieden de mogelijkheid van een wijziging van het kabinet, welke het karakter ervan zou veranderen. Uit kringen, die nauwe betrekkingen onder houden met de president, vernemen wij dat Sukarno nog slechts enkele dagen geleden te kennen heeft gegeven dat hij geen enkele aanleiding ziet om het kabinet-Djuanda belangrijk te wijzigen. Eerder had de presi dent al verklaard, dat het kabinet-Djuanda een van de beste kabinetten is, welke In donesië tot nu toe heeft gehad. Bovendien wordt de betrouwbaarheid van de berich ten over de Nationale Raad betwijfeld, om dat haar vice-voorzitter en secretaris generaal, Ruslan Abdulgani, nog onlangs de lofportret over de raad heeft gestoken. Dit is gebeurd tijdens het bezoek van de hoofdredacteuren van provinciale kranten aan president Sukarno. Bij deze gelegenheid heeft Ruslan Abdul gani onder meer de werkmethoden van de Raad verklaard heeft hij hogelijk de samenwerking tussen de Raad en het kabi net-Djuanda geprezen. Geen politieke be tekenis wordt bovendien gehecht aan het bezoek, dat Suwirjo, de president van de Nationalistische Partij, de P.N.I., een dezer dagen aan Sukarno heeft gebracht. Men heeft dit bezoek in verband gebracht met (Van onze correspondent in Djakarta) DJAKARTA Buitenlandse persbe richten, welke regeringskringen tot bron zeggen te hebben en waarin gemeld wordt dat een verandering in het Indo nesische politieke systeem op korte ter mijn mag worden verwacht, nebben ver bazing veroorzaakt in de politieke krin gen van de hoofdstad. De wijziging zou, zo werd bericht, zo danig zijn, dat voor een belangrijk deel tegemoet wordt gekomen aan de eisen, destijds gesteld door de leiders van de Banteng Raad in Centraal Sumatra. In politieke kringen vraagt men zich af, waarom men het tot een burgeroorlog heeft laten komen, als men thans bereid zou zijn een essentieel deel van de eisen van de rebellen in te willigen. Men beschouwt met groot scepticisme het bericht, dat er een belangrijke wijziging in het kabinet- Djuanda zal worden aangebracht en dat de Nationale Raad zal worden veranderd. Te vens wordt geen geloof gehecht aan de mededeling dat de gewezen vice-president Hatta uitgenodigd zal worden advies te verstrekken met betrekking tot deze ver andering van het politieke systeem. Genoemde politieke kringen menen, dat dit alles zou betekenen dat president Su karno zijn inzichten radicaal heeft gewij zigd. Zij beschouwen Hatta's deelname aan de politieke onderhandelingen alleen mo gelijk, indien de communistische invloed in de regering eerst geëlimineerd wordt. Hatta's inzichten op dit punt zijn bekend. Zijn afwijzing van het kabinet-Djuanda en de Nationale Raad heeft het voornaamste obstakel op de weg naar herstel van de samenwerking tussen hem en Sukarno ge vormd. Het is ondenkbaar dat Hatta zijn mening heeft veranderd. Nog afgezien hiervan is er bovendien geen enkele aan wijzing, dat president Sukarno besloten zou hebben om zijn idee van de geleide demo cratie, neergelegd in zijn welbekende con ceptie, op te geven. Zijn conceptie is overi gens niet volledig uitgevoerd kunnen wor den. De Nationale Raad, welke de ver schillende groeperingen van het volk ver tegenwoordigt, vormt een deel van Sukar no's plan, maar het andere belangrijke onderdeel ervan, de formering van een „Gotong Rojong"-kabinet, waarin alle grote politieke partijen zouden moeten zijn vertegenwoordigd, is niet verwezenlijkt de aanstaande algemene vergadering van de P.N.I. en eraan herinnerd dat Sukarno één van de oprichters van deze partij is. Alhoewel onze zegslieden geen belangrijke wijzigingen in de naaste toekomst met be trekking tot de samenstelling van de Indo nesische regering verwachten, zijn zij niet temin van mening, dat na de militaire actie, welke thans tegen de rebellen wordt gevoerd, nog definitieve maatregelen moe ten worden genomen. Deze maatregelen zouden eerder op administratief, financieel en economisch terrein genomen moeten worden dan op politiek niveau. Men hoopt, dat men de les heeft getrokken uit de ernstige gebeurtenissen. In Centraal-Suma- tra om niet te snel te handelen, zoals in het verleden, maar eerst diepgaand een alles-romvattend plan te beschouwen, om de moeilijkheden, welke nog in het ver schiet liggen, het hoofd te kunnen bieden. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) Voorlopig houden de rebellen in Singapore er de moed nog in. Ten eerste zetelt Su mual nog in Menado, al zal hij zich een heel flink ventje moeten tonen om zich Nasution van het lijf te houden; ten tweede zitten zij voorlopig met vrij wat fondsen buiten Sukarno's slagarm. Maar wat moet de toekomst brengen, wanneer zij het pleit definitief verliezen? Ook daaromtrent is men zorgeloos. „Allereerst gaan wij de smokkelhandel met Sumatra en Celebes weer ter hand nemen en dan zien wij wel verder." Een zonnig volkje. DENVER (Reuter) In de neuskegel van de Amerikaanse Thor-Vanguard-raket, die vorige week woensdag in de Atlan tische Oceaan viel, zat een levende muis. zo is in welingelichte kringen van de Amerikaanse luchtmacht vernomen. De raket, die van Cape Canaveral in Florida werd afgeschoten, bereikte niet de be stemde afstand doordat, de tweede trap van de raket niet werkte. De neuskegel had met een valscherm afgeworpen moe ten worden als de raket aan het eind van haar volledige baan zou zijn gekomen. Naar men aanneemt, werd de muis ge bruikt als middel om na te gaan of de neuskegel in staat was de lading van een raket te beschermen tegen oververhitting in de dampkring. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou heeft in een uitzending over de resultaten van het onderzoek met de twee Russische kunstmanen gezegd, dat duidelijk is vast gesteld, dat dieren zich tijdens een tocht door de kosmos bevredigend gedragen. De temperatuur op een hoogte van ongeveer 225 kilometer bleek hoger te zijn dan was verondersteld. De hevigheid van de kos mische straling neemt van 200 tot 700 kilo meter hoogte met veertig percent toe. In de uitzending werd gezegd, dat het niet mogelijk is te zeggen welke invloed de kosmische stralen op het dier hebben ge had. Bij komende proeven zal een dier ook lange tijd na de vlucht worden gadege slagen. SINGAPORE Een handjevol firma's, gevestigd in Singapore's moderne zakenwijk, zal binnenkort vermoedelijk nieuw emplooi zoeken. Zij heten braafjes „Island Development Associates" of „Eastern Trading" of „Prabowo Company". Maar achter deze vriendelijke namen gaan de vertegenwoordigers der Indone sische rebellenregering schuil. In Singapore's duurste kantoorgebouw, een lucht- gekoelde wolkenkrabber van marmer en aluminium, huist de „officiële" politieke vertegenwoordiger van Sjafruddins contra-gouvernement. Hij is een innemend man met een zonnige natuur, die na iedere militaire tegenslag stralend blijft verzekeren, dat het „allemaal beter zal gaan, wanneer de rebellen wat meer aan hun nieuwe bazooka's en 75 mm terugstootloze geweren gewend zullen zijn". Het woord „schieten" stuit hem echter tegen de zachtaardige Indonesische borst, hij spreekt liever van „blazen" of- „vegen". Welnu, blazen kunnen de rebellen, zij het dan voornamelijk de aftocht enigen, door nog een paar miljoen extra aan de rebellen te verdienen. Ik moet zeggen, dat. ik tot vorige week zelden vrolijker opstandelingen heb ont moet. Men hoorde bij hen geen fanatieke of hoogdravende vrijheidskreten. Bij de ijskoffie werden ten hoogste steeds nieuwe bijvoeglijke naamwoorden voor Sukarno bedacht Ook de vervelende ernst van de meeste rebellies ontbrak ten enemale. Reeds op zaterdagmorgen begon de aandacht zich te richten op de prognoses van de paarden rennen en van zaterdag één uur tot maan dagochtend negen uur werd de revolutio naire activiteit geheel stopgezet. Ook opvallend was, dat de vrolijkheid toenam naarmate de berichten uit Sumatra slechter werden. Het stereotiepe verlegen Indonesische gegichel groeide uit tot bul derend gelach, toen het nieuws over de grote nederlagen kwam. De blijmoedige opstandelingen gaven echter wel te ken nen, dat er nu een serieuze guerilla op stapel stond. Maar zij barstten opnieuw in gegichel uit, toen zij verklaarden dat de beste manier om een guerilla te voeren uit het vermijden van ieder contact met de vijand bestond. Een uiterst vriendschappelijke revolutie dus, waarin families van rebellen van de commandanten der regeringstroepen verlof kregen om met de guerilla's in het rebel- lengebied „Hari Raya Puasa", het einde van de vasten, te vieren, waarin de rebel len op het vliegveld van Padang rode vlag gen hesen om de parachutisten te laten weten, dat het vliegveld ondermijnd was en waarin men wederzijds meer in de lucht dan op elkaar knalde. Nu kon men zich nog enige tijd troosten met de gedachte dat in deze „friendly game" aan Djakartaanse zijde vermoedelijk even levensblije amateurs stonden. Maar helaas werden de laatsten gecoached door „staatsamateurs" uit Peking en Moskou, die op zondag bepaald niet vrij af namen. Dezen keken zeker beter op de kalender dan de wat verstrooide heer Sjafruddin, die bijvoorbeeld vier dagen te vroeg annon ceerde dat de vijf beste piloten van de Garuda Indonesian Airways naar de rebel len waren overgegaan. Deze vliegers zaten op dat moment nog in Djakarta en hebben een paar vervelende momenten beleefd. Het geheel was natuurlijk uiterst frustrerend voor de toegestroomde buiten landse correspondenten, die wat meer vak werk hadden verwacht en die de westerse fout begingen om uit het fatsoen, de op rechtheid en goede wil, die men bij de meeste rebellen ongetwijfeld aantreft, ook een zekere mate van bekwaamheid af te leiden. Die redenering vergloeide in de Sumatraanse vuurproef tot as. Een Ameri kaanse correspondent, die met beide kan ten sprak, zei mij: „lieve hemel, die men sen vragen er gewoonweg om gekoloniseerd te worden." Hij zou wel eens gelijk kun nen krijgen. De Russen staan klaar de proef op de som te leveren, en dat is een minder vrolijk aspect van deze glimlachen de revolutie.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5