NYLON BEHA'S mfll. administratieve kracht MOOI BELGIE Vervetal Gebr. Duursma een beschaafde verkoper(ster) tH Verkeersbeperkingen in steden zullen onvermijdelijk blijven radio-televisie-grammofoons-recorders f318.- 195 Woensdagochtend en donderdag Zoekt U een BELGISCH VERKEERSBUREAU DAMES en HEREN WOONRUIMTE ervaren verkoopsters verkoopster 6 ongehoord goedkoop deze 2 alleraardigste modellen, per stuk S$lEES^PECIALIST cCZï '*Ti (li, C Weggebruiker en openbaar vervoer Conclusie conferentie Dr. Wiardi Beckmanstichting: Nationaal programma verkeersmaatregelen nodig J. Nauwelaerts de Agé vierde jubileum Afzonderlijke besprekingen zouden in Moskou doorgaan Minister Hofstra dient zijn collega Witte van repliek Chirurgisch wereldrecord: vrouw van 101 geopereerd Reclame is de motor voor uw bedrijf Adverteren is de beste vorm van reclame ■■SI /rand/n /rand. Verf Van Vettewinkel DINSDAG 29 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlem - Gr. Houtstr. 71 Tel. 13020 1 p. Gehakt 98 ct. y7 pond Vet 25 ct. y7 p. Rookworst (stukje) 59 ct Kruisstraat 20 naast Automatiek. mnmiiiün RuiMTg Plaats een GROENTJE U gaat óók naar de WERELDTENTOONSTELLING 19S8 te Brussel (17 april - 19 oktober)! Maak dan van deze gelegenheid gebruik om nader kennis te maken met de fantastisch mooie badplaatsen pittoreske Ardennen ~~D beroemde kunststeden rijke folklore van J en.... de voortreffelijke Belgische keuken! Vraag inlichtingen en geïllustreerde prospectussen aan de Reisbureaus of aan het V - r. v'. nieuw adresLEIDSEPLEIN 7 AMSTERDAM tel 45959 (Van een onzer redacteuren) „De auto heeft zich aan te passen aan de stad en niet omgekeerd. Men zal In alle nuchterheid moeten vaststellen, dat de consequenties van het steeds opnieuw aan passen van de wegen aan de altijd toenemende eisen van het verkeer voor ons land niet te dragen zijn. Dat kan niet uit ruimtelijke overwegingen omdat elke vierkante meter grond in ons overbevolkte land nodig is voor de behoeften van de landbouw en de recreatie; het is ook financieel onmogelijk steeds kostbaarder verkeersvoor- zieningen te treffen, gezien tegen de achtergrond van de enorme investeringen welke vereist zijn voor de bevordering van de werkgelegenheid, de woningbouw, het Delta plan, de kernenergie en het onderwijs. Het is voor ons volk al moeilijk genoeg zich niet aan deze taken te vertillen en het is onredelijk, dat ons gehele volk miljarden guldens zou moeten opbrengen wegens het onnodig gebrnik van auto's, daar het openbaar vervoer zeer goed in staat is aan de vervoersbehoeften tegemoet te komen". Deze geprononceerde opvatting werd door de Utrechtse wethouder H. Ploeg jr. verkondigd tijdens de discussie welke zaterdag plaats vond op een door de Dr. Wiardi Beckmanstichting in Amsterdam belegde conferentie over het onderwerp „Weggebruiker en openbaar vervoer Wethouder Ploeg zei, dat hij wel besefte, dat hij met zijn mening nog een eenzame figuur is, maar bij velen van de ongeveer tweehonderd genodigden verkeers- en vervoersdeskundigen van uiteenlopende opvattingen bleken zijn woorden toch wel aan te slaan. Voor hem had de heer J. de Later, bestuurslid van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, reeds betoogd, dat er veeleer van een parkeer probleem dan van een verkeersvraagstuk sprake is: „De straten zijn er om in te rijden en niet om in stil te staan. Parke ren is een gunst en geen recht." Maar de meeste steun kreeg de Utrechtse wethou der van het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthumus, een der vijf pre-advi- seurs, die de bevoi-dering van het open baar vervoer uit bedrijfseconomisch en financieel oogpunt had beschouwd. Deze wees namelijk ook op de beperkte moge lijkheid om in verkeersverbeteringen te investeren, „zelfs al zou de meerderheid in het Parlement bereid zijn daarvoor vol doende belastingen op te brengen, hetgeen niet het geval is, maar wat de daarvan afkerige groepen toch niet verhindert al deze kostbare eisen te stellen," zo voeg de hij er ironisch aan toe. Ir. Posthumus meende, dat het redelijk zou zijn wanneer de thans met tekorten werkende openba re vervoerbedrijven om het even of dit nu overheidsbedrijven zijn of particuliere ondernemingen voor hun diensten aan de gemeenschap met een rijksbijdrage zouden worden betaald. Dat achtte hij een gezondere weg dan het steeds maar bijpas sen van tekorten, omdat de openbare ver voerbedrijven dan weer een eigen be- drijfs-economische verantwoordelijkheid zouden kunnen dragen met meer armslag voor moderniseringen en verbetering van het dienstbetoon. Eén oplossing onmogelijk In het algemeen kon men zeggen, dat de meeste debaters op deze door het lid van de Tweede Kamer de heer J. Bom- m e r geleide bijeenkomst de door de eer ste pre-adviseur, dr. J. G. Ramaker, gegeven analyse van het probleem deel den, namelijk dat men niet met één op lossing kan volstaan. Men zal zowel moe ten streven naar verkeersverbeteringen als naar popularisering van het openbaar vervoer. Algemeen gaf men toe, dat het laatste wat confort betrof en de daarmee samenhangende psychologische factoren nimmer met de eigen auto zal kunnen con curreren. Prof. H. W. O u w e l e e n had dit aspect in zijn pre-advies uitgewerkt, waarom hij door de chef van de Rotter damse Verkeerspolitie, de heer K. J. M 11 e r, een echte „auto"-craat werd genoemd. De hooggeleerde pre-adviseur snapte deze woordspeling echter niet en ging in zijn antwoord onder grote hilari teit betogen, dat hij het toch écht demo cratisch had bedoeld. Overigens zei de heer Müller nog: „De stadssanering komt toch met opoffering van veel wat ons thans nog lief is en het openbaar vervoer profiteert daarvan mee." Zijn naamgenoot de hoofdplanoloog van de gemeentelijke dienst van Wederopbouw en Stadsontwik keling van Den Haag, ir. M. Müller, bleek het niet eens met de door de tweede pre-adviseur, ir. W. Y b e m a, directeur van het Amsterdamse Gemeentevervoer bedrijf, aanbevolen maatregelen ter op lossing der verkeerscongesties, zoals par keerverboden, een absoluut verbod voor auto's om zich op de trambaan te bevin den en dergelijke. Dergelijke verboden zouden volgens hem de verkeersafwikke ling maar vertragen, mede tot schade van het openbaar vervoer. Wel was ir. Mül ler het eens met de conclusies van de chef van de afdeling Vervoerscoördinatie van de Nederlandse Spoorwegen, drs. C. G. van Leeuwen, die in zijn pre-advies had gewezen op de grote capaciteit van het railvervoer en van het aansluitende interlokale busvervoer. Een goede situe ring van het hoofdstation in of bij de city en van nevenstations in belangrijke woon wijken met een daarbij behorende door trekking der interlokale busverbindingen naar deze stations, welke uiteraard door de lokale vervoerbedrijven weer doeltref fend met de verschillende stadsdelen ver bonden dienen te zijn, zou sterk verkeers- ontlastend kunnen werken. Op dat punt had drs. Van Leeuwen met ir. Ybema een appeltje te schillen, want in Amsterdam zijn de lokale verbindingen met de nevenstations voor verbetering vat baar en van het doortrekken der interlo kale buslijnen naar een centraal punt Is daar in het geheel geen sprake, zoals met de buslijn Zandvoort-Haarlem-Amster- dam duidelijk is gebleken, waardoor het verkeer met particuliere auto's meer ver sterkt dan ontlast is. Ir. Müller meende, dat men er dan niet voor moest terugschrikken die stations desnoods ondergronds te bouwen. Hij voeg de eraan toe, dat de kosten daarvan niet noodzakelijkerwijs door het betrokken vervoerbedrijf gedragen zouden behoeven te worden. In het algemeen stemde men wel in met de in het pre-advies van drs. Van Leeuwen gegeven argumentatie ten gunste van het openbaar vervoer omdat dit heel wat minder plaatsruimte op de weg inneemt dan de particuliere auto. Maar, zo zei onder meer ir. C. A. K u y- s t e n, chef van de afdeling Vei-keer van de A.N.W.B., „daar houdt de automobilist geen rekening mee, die kijkt naar zijn ge mak." En dat was dan weer een punt voor het pre-advies van prof. Ouweleen. De heer Roscam Abbing, hoofd van de afdeling Wegen en Verkeer van de KNAC, onderschreef de opinie van de laatstgenoemde pre-adviseur, dat er maat regelen genomen moeten worden opdat niet de „verkeerde" auto's de weinige ruimte in de stad in beslag nemen. Met „verkeerde" wordt dan bedoeld de sta tische wagen, welke de gehele dag bij een kantoor of een huis op de openbare weg en voor niets! staat geparkeerd in tegenstelling tot de „mobiele" auto, wel- Het jubileum van de heer J. Nauwe laerts de Agé, die zich 15 jaar geleden in Haarlem vestigde als jiu-jitsu- en later ook als judo-leraar, is het afgelopen week einde te midden van een grote schare van leerlingen en oud-leerlingen gevierd. Te vens werden de onderlinge clubkampioen schappen van de judovereniging „Haar lem" gehouden. Deze vereniging heeft de heer Nauwelaerts de Agé 4de dan Kodo- kan als technisch leider en leermeester. Bijzondere vermelding verdiende de aanwezigheid van de Japanse meester Ichore Abé (7de dan), die enkele voor treffelijke technische demonstraties gaf en de wedstrijden leidde. De heer J. Feith (3de dan) en J. Nauwelaerts de Agé voer den hun bekende jiu-jitsu demonstratie uit. Namens de Judovereniging „Haarlem" huldigde dr. Noordzij de heer Nauwelaerts de Agé, daarbij speciaal diens kwaliteiten als organisator en sportpeadagoog naar voren brengend. Hij bood de jubilaris ver volgens twee stopwatches aan. De toe komstige judoleraren van het CIOS waar de heer Nauwelaerts de Agé docent is, bo den de jubilaris een wedstrijdgong aan. Verscheidene sprekers voerden daarna het woord, te weten ir. Pinge, voorzitter van de Ned. Jiu-Jitsu en Judo Bond, de heer G. Koning, voorzitter van de Ver. van Judoleraren, de heer K. van Hellemond, voorzitter van de Ned. Judo-Raad, en de heer W. Dooijes, directeur van het CIOS. Aan drie leerlingen, die reeds tien jaar trouwe leden van de judo-academie zijn, werd het ere-insigne uitgereikt n.l. aan P. v. d. Geest, J. Feith en P. J. de Vos. ke steeds in gebruik is. Uiteraard bracht de heer Roscam Abbing ook de bewering in stelling, dat het wegverkeer „dubbel en dwars voor zijn wegen betaalt," maar ir. Posthumus raadde hem wat dat be treft enige voorzichtigheid aan, omdat daarover binnenkort een tweede rapport van het ministerie van Verkeer en Water staat is te wachten en een eerste rapport had de beweringen van het wegverkeer op dat punt ook al ontzenuwd. In de middag trad nog een tiental dis cussianten voor de microfoon. Ir. P1 a n~ t e m a van de Rotterdamse dienst voor Stadsontwikkeling wees er onder meer op, dat de kunstwerken voor het railvervoer de helft kosten van die voor het wegver voer hij doelde hier inzonderheid op de voorgenomen nieuwe Maastunnels en dat de capaciteit van een tramtunnel on geveer het tienvoudige bedraagt van die van een autotunnel en alleen reeds daar om een veel groter rendement afwerpt. Dank zij die tramtunnel zal men achttien duizend passagiers per uur in elke rich ting kunnen verwerken en men rekent er op, dat het openbaar vervoer in 1970 in 55 percent van de verkeersbehoefte zal kunnen voorzien (thans 35 percent). Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer J. Prikkel brak een lans voor het „be woonbaar" houden van de binnenstad voor de voetgangers, hetgeen toch ook voor de winkeliers van eminent belang is. De heer A. G. Nijmeyer, redacteur van het blad „Streek- en stadsvervoer," was de enige die eigenlijk het bestaan van een werkelijke verkeersvraagstuk ontkende: „Het is een kwestie van één uur per dag: het spitsuur begint om vijf uur en om zes uur is iedereen al thuis. Maar als we ze ven minuten in een verkeersknoop moeten wachten, slaan we al aan het mopperen: dat is geen teken van het bestaan van een verkeersvraagstuk, maar van ons toene mend ongeduld," aldus de heer Nijmeyer. Dit was echter zeker niet de opvatting van de voorzitter, die in zijn slotwoord ge waagde van de noodzaak om tot „een na tionaal programma te komen van op el kaar afgestemde maatregelen om de ver keersproblematiek tot een oplossing te brengen." Film over A.B.C.-eilanden naar Cannes De door John Fernhout vervaardigde en zojuist gereedgekomen film A.B.C. (Aruba, Bonaire, Curagao) is door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ingezonden naar het filmfestival in Cannes. WASHINGTON (Reuter) In de Ame rikaanse hoofdstad is maandag het Brits- Frans-Amerikaanse overleg over het Sov- jetvoorstel inzake verbreding van het aan een topconferentie voorafgaande diploma tieke beraad in Moskou begonnen. De drie westelijke mogendheden hebben besloten de besprekingen die de ambassadeurs in Moskou met de Russische minister van Buitenlandse Zaken afzonderlijk voeren, voort te zetten, aldus verneemt UP. Vol gens waarnemers willen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk niet op een lijn gesteld zien met Tsjechoslo- wakije en Polen. Toch acht men de moge lijkheid niet uitgesloten dat Washington op de Sovjetvoorwaarden zal ingaan indien de bondgenoten daarop zouden aan dringen. AUGUSTA (Reuter) President Eisen hower heeft er in een brief aan de Sov jetpremier Kroesjtsjev op aangedrongen dat de Sovjet-Unie, met de Verenigde Staten en hun westerse bondgenoten, zal deelnemen aan internationale ontwape ning onder toezicht in 't Noordpoolgebied. De Verenigde Staten zullen vanavond bij de Veiligheidsraad een plan indienen, dat voorziet in een stelsel van toezicht voor het Noordpoolgebied, om een verrassings aanval te voorkomen. In de Amerikaanse resolutie woi-dt een beroep gedaan op de vijf landen die in de ondercommissie voor ontwapening van de UNO vertegenwoor digd zijn de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada onverwijld besprekingen te be ginnen over de voorgestelde inspectiezone. Op Denemarken en Noorwegen er lig gen delen van deze twee landen in de voor gestelde inspectiezone is eenzelfde be roep gedaan. In de Eerste Kamer heeft vorige week de heer Broeksz (P.v.d.A.) aan minister Witte gevraagd, de bouw van 10.000 extra woningwetwoningen mogelijk te maken om de werkloosheid terug te dringen en de bouwbedrijvigheid op peil te houden. Mi nister Witte antwoordde daarop, „dat de minister van Financiën liever zou aftre den dan een dergelijke uitgave toestaan". Hieraan herinnerde de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. Burger, in een rede, die hij hield in een P.v.d.A.-kadervergadering te Amster dam. „Minister Witte zegt dus: niet ik ben de schuld, maar Hofstra", aldus mr. Bur ger. Minister Hofstra, die deze vergadering bijwoonde, verklaarde dat dit geen reden zal zijn voor hem om af te treden. De vraag, aldus de bewindsman, is ook nooit in het kabinet voorgelegd. De minister zei, geen tegenstander te zijn van de bouw van deze extra woningen. „Het is altijd ons streven geweest een zodanige finan- cieringspolitiek te voeren, dat de woning- bouwpolitiek kan worden voortgezet. „Ik weiger te aanvaarden, dat de indruk wordt gewekt dat ik degene zou zijn, op wie de behoorlijke woningbouw zou afstuiten. Te gen demagogie kom ik op", aldus minis ter Hofstra. LONDEN (UP) Met de succesvolle operatie van een vrouw van 101 jaar te Epping bij Londen, is, naar de medici ge loven een chirurgisch wereldrecord ge vestigd. De patiënte, mrs. Elizabeth Dawkins, werd in augustus 101 jaar. Een 29-jarige Indiase chirurg, dr. Parmanand Sharma, opereerde haar gebroken heup, nadat zes andere ziekenhuizen het risico niet had den willen nemen. De normale tijd voor deze operatie is 90 minuten, maar dr. Sharma bekortte de tijd in dit geval tot 25 minuten, om de gevolgen van shock te verminderen. Verwacht wordt dat mrs. Dawkins het ziekenhuis over ongeveer twee weken zal verlaten. -i •- - ''i..'. J' - V X *-' - v.v.Vv'v v'ïi.'" flmtona ff'/ X-.r-.4fJ' v C-'-*. S Arlstono geeft méér dan alleen technische perfectie. Alle Aristona-apparaten hebben een exclusief fraaie vormgeving. Luister, kijk en vergelijk bij de Aristono-dealer In uw omgeving; hij toont u met genoegen het toestel, dat duidelijk de allure heeft van «een prijsklasse hoger". Gristoiid 'n ontvangst die beter is fr» uitgave die lager ligt!! Door middel van de 5 druktoetsen van het klankpaneel kan met een enkele vingerdruk snel en feilloos het juiste toonspectrum worden ingesteld. Dit toestel, met bijzonder fraaie houten kast, noemen wij vol trots het „topapparaat in de middenprijs- klasse". no. 4008 A M^ïleFfSI^O^hoort het In één woord voor o personen op prima stand in huurkoop a f 180 p. maand. Brieven no. 8084 Wagenweg s bij HoutpL fel.i7S2. Leverancier van alle Ziekenfondsen. Modeatelier lé BERKHOUT verzorgt uw voorjaars-, gele genheids-, bruids. en positie kleding. Ook grote maten MODERNE COUPE en prima afwerking. Planetenlaan 146 Haarlem Telefoon 54660 GEVRAAGD per 1 juli of eerder een Leeftijd 20—23 jaar. met tenminste MULO- en prak tijkdiploma boekhouden. Correspondentie-diploma's strekken tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties aan VISSERDMAATSCHAPPU BATAVIA N.V. Trawlerkade 46 - IJmuiden. Uw dealer: Tel. 18266 Werkplaats voor blinden en minder validen vraagt voor huis aan huis verkoop. Prov. en soc. verz. Brie ven no. 8088. Arts zoekt met spoed in Haarlem Centrum, Zuid of West. Brieven no. 8085 Grote textielzaak zoekt voor Haarlem en Zandvoort met enige jaren praktijk in de textielbranche. Tevens een voor de afdeling woningtextiel, eveneens met ruime ervaring. Aanmelden tussen 10 en 12 uur en 4 en 6 uur: J. TH. KORT, Lange Veerstraat 27 GEVRAAGD per 1 juni a.s. voor verkoop van mode schoenen. Enige vak-ervaring strekt tot aanbeveling Vakantie wordt onderling geregeld. Aanmelden 's avonds van 6 tot 8 uur KRUISWEG 50 TELEFOON 13687

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8