DE SUIKER Haarlems waterleidingbedrijf bestaat vandaag zestig jaar SLAGROOMDAG Programma Koninginnedag in Haarlem en omgeving Zesdeklassers namen afscheid van het Coornhertlyceum Aankomende solisten van het Nederlands Ballet Oudste gemeentebedrijf heeft voor de toekomst nog tal van plannen STADION-NIEUWTJES Jeugd van vandaag DINSDAG 29 APRIL 1958 9 UIT STAD EN STREEK A. van Dijk veertig jaar bij ons bedrijf 30 April koninginnefeest op de Suiker en leerlingen van het Koninklijk Conservatorium LUXOR De ballonopstijging op ZOEKT U 'N DRUKKER Buslichtingen PTT in Santpoort HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VANDAAG BEREIKT het oudste gemeentelijke bedrijf van Haarlem het water leidingbedrijf de leeftijd der sterken. Zestig jaar geleden namelijk op 29 april 1898 ging de gemeente Haarlem voor het eerst zelf water winnen in de Kennemer- duinen voordien werd water van Amste rdam betrokken en stelde de toenmalige burgemeester jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden het bedrijf in dienst. In tegen stelling echter tot vele mensen, die zestig jaar oud worden en aan pensioen gaan denken, is het waterleidingbedrijf nog lang niet aan rusten toe. Integendeel op de datum van het jubileum zijn verschillende nieuwe plannen in uitvoering of in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zo is by het gemeentebestuur een plan Ingediend voor de bouw van een secundair pompstation het derde voor diep- waterwinning in het noordelijk gedeelte van de winplaats in de Kennemerduinen, waar op grotere diepte nog geen water wordt gewonnen. Verder zal met het oog op de nieuwe stadsuitbreidingen een twee de ringtransportleiding moeten worden aangelegd, waarop naast het nieuwe Schalkwijk en Parkwijk ook het industrie gebied in de Waarderpolder zal worden aangesloten. Deze ringleiding zal in de ko mende jaren in twee etappes worden aan gelegd. Ook de plannen voor de bouw -van nieuwe magazijnen en werkplaatsen ach ter het kantoorgebouw op de Kampersingel zijn reeds geruime tijd gereed. Slechts de bestedingsbeperking is er debet aan, dat nog niet tot uitvoering van deze plannen is overgegaan. Uit deze reeks van plannen kan men zien, dat de ontwikkeling van het bedrijf sinds 1898 nog lang niet aan haar einde gekomen is. Dat deze ontwikkeling ook tot dusverre reeds indrukwekkend is moge blijken uit enige cijfers: zestig jaar geleden werden 530.000 kubieke meters water per jaar opgepompt tegenover 4.800.000 kubieke meters thans. De lengte van het leidingnet groeide in dezelfde pe riode van 83.000 kilometer tot 320.000 kilo meter en het aantal aansluitingen steeg van 6.000 tot 44.000. Het aantal personeels leden breidde zich uit van 18 tot. 81. Deze cijfers moeten worden bezien tegen de achtergrond van de groei van Haarlem van 63.000 tot 168.000 inwoners. Niet alleen echter deze bevolkingsgroei op zichzelf is verantwoordelijk voor de ontwikkeling van het waterleidingbedrijf: ook het verbruik per man nam in de af gelopen zestig jaar toe, waarbij dan tevens nog de toenemende betekenis van de in dustrie moet worden genoemd. Het Haarlemse waterleidingbedrijf be schikt over een erfpachtstrook in de Ken nemerduinen van 100 meter breedte en on geveer 5000 meter lengte, die zich voor het grootste deel uitstrekt ten noorden van de Zeeweg. Het pompstation en de zuive- ringswerken, alsmede de watertoren be vinden zich op een terrein tussen de Zee weg en de Tetterodeweg. Het water wordt thans gewonnen door middel van 340 on diepe bronnen voor bovenduinwater en twee secundaire automatische pompsta tions Zeeweg en Zuid met respectievelijk 8 en 16 diepe bronnen voor diepduin- water alsmede 8 van dergelijke bronnen met zogenaamde onderwaterpompen op hét terrein van het pompstation. Het per centage bovenduinwater is de laatste jaren sterk afgenomen en bedraagt thans 30 per cent van het totaal, zodat 70 percent diep- duinwater wordt opgepompt. Zou ook dit water uitgeput raken, wat in de verre toe komst zeker mogelijk is, dan zou op het terrein van de waterleiding bevloeiing kunnen worden toegepast, bijvoorbeeld met Rijnwater uit de Rijn-duinwaterlei ding, die naar Castricum loopt, via het ter rein van de Haarlemse waterleiding. Binnenkort op .1 mei moeten de twee dubbelwerkende door stoommachines aan gedreven pompen, die reeds zestig jaar on afgebroken hebben dienst gedaan, buiten werking worden gesteld. Zij zullen voor reserve worden gebruikt (bijvoorbeeld bij zeer groot waterverbruik tijdens hitte golven), waartoe één stoomketel van een automatische oliestookinstallatie is voor zien. De andere ketel blijft ingericht voor het stoken met kolen. Thans wordt uit sluitend gebruik gemaakt van elektrisch j gedreven centrifugaalpompen, waarvan I juist één is gereedgekomen, die een capa- eiteit. heeft van 600 kubieke meter per uur. evenveel als twee grote stoompompen. De benodigde stroom wordt betrokken van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland, als reserve voor storingen beschikt men over een dieselmotor met generator voor het opwekken van „eigen" elektriciteit. En zo passeert dan het bedrijf dat in die periode onafgebroken water heeft ge leverd, zelfs in de oorlog de zes kruisjes: nog steeds energiek bouwend aan zijn toe komst. Slechts één keer in die periode is de zelfstandigheid van het bedrijf be dreigd: dat was toen het in 1937 samen werd gevoegd met het gasbedrijf. Geluk kig is men hier na de oorlog weer van teruggekomen. De viering van het jubileum heeft van middag tijdens een interne personeels bijeenkomst plaatsgehad. De directeur, ir. H. Hollaar de vierde sinds 1R98 heeft een korte toespraak gehouden en de drie personeelschefs hebben ieder iets van voorheen en thans verteld. Men heeft be sloten de viering dit jaar in stilte te doen geschieden, omdat tien jaar geleden het halve eeuwfeest met zoveel luister is ge vierd. ADVERTENTIE yyoensdag 30 april Koninginnedag èn DAG VAN DE JEUGD in het Olympisch Stadion. Op die feestdag voor jong en oud biedt het Stadion extra festiviteiten in de vorm van variété, demonstraties judo, wed- l strijden om het kampioenschap van Amsterdam kabeltouwtrekken en een muzikale show, die wordt uitgevoerd door 120 man van de afdeling Vendel van „Kracht en Vlugheid" uit Zaan- dam. En het hoogtepunt van de middag is NEDERLAND—SCHOTLAND de interland-voetbalwedstrijd voor spelers onder 23 jaar. De feestmiddag begint om half twee en de voetbal- j wedstrijd om half drie. Tot woensdag! I Nieuws In het torf- Winkelsluiting. De Haarlemse Mid denstandscentrale en de Raad voor het Grootbedrijf hebben de bij hun organi saties aangesloten winkeliers geadviseerd op kininginnedag de zaken van 1 uur af te sluiten. Voor bevrijdingsdag (5 mei) wordt geadviseerd de woensdagsluiting te handhaven. Aanrijding in Hillegom. Vanmorgen is een motorrijder, die uit de Molenstraat in Hillegom kwam en de Hoofdstraat wilde oprijden, in botsing gekomen met een vrachtwagen uit Hillegom, die uit de rich ting Lisse kwam. De motorrijder is per ziekenwagen naar zijn huis vervoerd. Hij klaagde over pijn in zijn rug. De motor werd beschadigd. Dr. W. Kramer. Bij Koninklijk Besluit is benoemd met ingang van de dag, waar op h- zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de klinische neurologie, dr. W. Kramer, geneesheer aan de stich ting „Meer en Bosch" te Heemstede WêêêêêÊmëm De huldigende woorden, die vanmorgen in ons gebouw aan het Groot Heiligland werden gesproken tot de dagblad-opmaker A. van Dijk golden wel een bijzonder jubi leum. Veertig jaren is de heer Van Dijk reeds in dienst bij de Grafische Bedrijven Damiate N.V., waar hij als dertienjarige jongen binnenstapte. In die tijd hebben we wel de gelegenheid gekregen om u te waarderen, zo zei de heer P. W. Peereboom, die als directeur van ons bedrijf de heer Van Dijk toesprak. Die waardering stak de heer Peereboom niet onder stoelen of ban ken. Met voldoening gewaagde hij van het vertrouwen dat de jubilaris bij de directie geniet („Laat het maar aan Van Dijk over"). Het geschenk onder couvert over handigde hij dan ook met de herhaalde verzekering van de erkentelijkheid van de directie. Burgemeester Cremers speldt de heer Van Dijk de versierselen, behorende bij zijn onderscheiding, op. Tot verrassing van de jubilaris verscheen ook de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers ter receptie om „een druppel" van de lintjesregen te laten toe komen aan de heer Van Dijk: de bronzen eremedaille behorende bij de orde van Oranje Nassau. Namens het personeel bracht de heer J. P. Horsmeier als eerste zijn gelukwensen daarna over. Hij haalde uit de staat van dienst van de heer Van Dijk enige saillante „kwajongensstreken" op en bood hem het geschenk van het per soneel aan: een bijdrage voor de aankoop van een radiotoestel. De redactie liet bij monde van de heer P. W. Franse blijken hoezeer ze met deze viering was ingeno men. Een genoegelijk entre-nous besloot de ontvangst. ADVERTENTIE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING R.A.I.-GEBOUW georganiseerd door het Nederlands Zuivelbureau en de Nederlandse Banketbakkers. Alle bezoekers een „zoete" verrassing. Woensdag de gehele dag entree prijs f. 1.25 HAARLEM-CENTRUM 7.30 7.45 8.00 8.15 9.00 11.00 12.00 14.30 15.00: 20.00: 20.00: 22.00: reveille op de Grote Markt. koraalmuziek op de Grote Markt door het Leger des Heils. muzikale wandeling door Haarlemse Politiekapel. muzikale wandeling door Harmonie Crescendo, aubade op de Grote Markt. muzikale show op de Grote Markt door De Alpenjagers, muzikale wandeling door Arti et Religioni. concert door het Metropole-orkest onder leiding van Dolf v. d. Linden. Solisten zijn Corry Brokken, Christine Spierenburg, Willy Alberti en Bert Robbe. oplaten luchtballon op het „helicopterterrein" aan de Wagenweg, voorstelling „Toen wij trouwden" in de Stadsschouwburg door „J. J. Cremer". muzikale show op de Grote Markt onder leiding van W. van der Peyl. openlucht-bal op de Grote Markt. HAARLEM-NOORD HEDEN, DINSDAGAVOND: 19.00: opening van de kermisvermakelijkheden aan de Zaanenlaan. 20.15: optreden van „Triple Sec" op een podium aan de Middenweg (herhalin gen om 21.15 en 22.30 uur). WOENSDAG: 7.30 15.30 18.00 20.00 20.00 muzikale rondgang door het C.J.M.V. tamboerskorps. rondgang door Waterlands fanfarekorps. concert Waterlands fanfarekorps op het Frans Halsplein. optreden op het Frans Halsplein van de boerenkapel „De tractorneuzen" openluchtbal bij de Marnixstraat. HAARLEM-OOST HEDEN, DINSDAGAVOND: KERMISVERMAKELIJKHEDEN WOENSDAG: 7.30: reveille door de Sint Jorisband. 8.30. vertrek kinderen naar Grote Markt. 15.00: variétévoorstelling op het Teylerplein. 18.30: tochten door „De Spaarnebazuin". 20.00: dansen nabij de Zomervaart. HAARLEM-ZUID-WEST 8.30: muzikale wandeling door de N.P.V.-districtsband. 9.15: vlag hijsen. 9.30: aanvang kinderspelen. 13.30' microfoondebutantjes. 14.00- variété-voorstelling. 16.00: gecostumeerde voetbalwedstrijd. 20.00: lampionoptocht. 20.00: oranjebal in „Ons Gebouw". KLEVERPARK 9 en 10.30 uur: feestochtend voor kinderen in het wijkgebouw a. d. Molenaerstr. 16, 20 en 21 uur: gymnastiekoefeningen in de bocht van de Schotersingel. SPAARNDAM 9.15: rondgang door het dorp. 10.30: aubade onder leiding van de heer S F. van Dijk. 11.00 spelen voor kinderen. 12.00: wedstrijden voor de jeugd van 15 en 16 jaar. 14.00: volksspelen op de Westkolk. 15.00: ringrijden op fietsen. 16.30: kindervoorstelling op de Westkolk. 20.00' non-stopprogramma HEEMSTEDE 8.00: jeugdappèl op het Raadhuisplein. 10.00: kindervoorstelling in het Heemsteedse sportpark. 13.45: zeepkistenrace op de Sportparklaan, gevolgd door volksspelen in het Sportpark. 19.30: muzikale wandelingen. 20.00: voorstelling in het Minerva-theater. 20.30: openluchtbal op het Raadhuisplein. OVERVEEN Des morgens kinderspelen aan de Vrijburghlaan, gevolgd door rolschaatsen- wedstrijd. des middags zeepKistenrace. demonstratie met motormodel vliegtuigen: des avonds feestelijke bijeenkomst in gebouw Domi. AERDENHOUT-BENTVELD 9.00: verzamelen der schoolkinderen op het plein der Aerdenhoutse School vereniging. 9.15: Vlaghijsen. 10.00: openlucht kindercabaret op het feestterrein aan de Borgerweg. 14.30: rally vooi fietsers en wandelaars. 14.30: attractie voor kinderen tot 8 jaar in de Vondelschool 20.35: lampionfakkeltocht. 21.30 ontsteking vreugdevuur. 21.35: openluchtbal op Spiegelenburghlaan. BLOEMENDAAL 9.00 10.00 20.30 21.00 samenkomst leerlingen op de speelplaats van de Hartenlustschool. bijeenkomst in het Openluchttheater. lampionoptocht. openluchtbal en filmvoorstelling op de hoek Bloemendaalseweg en dr. D. Bakkerlaan. Ongeveer honderd jongens en meisjes, leerlingen van de zesde klassen van de gymnasium- en h.b.s.-afdeling van het Coornhertlyceum in Haarlem hebben van morgen het afscheid van de school gevierd met een optocht naar de school waarbij de scholieren gezamenlijk een Arabische optocht uitbeeldden. Verkleed als Bedoeï- nen en haremmeisjes wandelde men on der het zingen van een wat eentonig lied van de Wagenweg over de nieuwe weste lijke randweg naar de school, waar men met gejuich ontvangen werd. Juist op het moment, dat de bel voor het laatste uur van de ochtend ging, arriveerde men bij de school en een groot aantal leerlingen van de lagere klassen heette het vreem de gezelschap op bijzonder hartelijke wij ze welkom. De zesde klassen zullen over enkele maanden eindexamen doen. Maar daaraan dacht vanmorgen niemand. Net Nederlands Ballet heelt maandag avond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag een bijzondere uitvoering van het programma „Van petit rat tot solist" gegeven, namelijk met inbegrip van de jaarlijkse demonstratie van verworven heden en vorderingen der leerlingen van het Koninklijke Conservatorium, over vijf klassen verdeeld. De presentatie, die ge schiedde onder leiding van de balletlera res Valerie Adams, maakte over het alge meen een veel betere indruk dan die van 1957, hetgeen vooral te danken was aan een betere keuze van de stof. Men zag de gebruikelijke, in moeilijkheid opklimmen de, dat wil zeggen: meer beheersing van het lichaam vergende, oefeningen aan de barre en in het midden, gevolgd door vol gens een schematische choreografie ver lopende, geen vertolkingseisen stellende groepsdansen. Hoe verheugend het ook was temidden van de jeugdige executanten veelbelovende talenten waar te nemen, het is uiteraard- nie' gewenst daar thans nader op in te gaan. De prestaties van de hoog ste categorie betekenden r. een kleine te leurstelling. waarbij waarschijnlijk ook te kortkomingen van de genoten vooroplei ding een niet in korte tijd weg te werken rol spelen. Men mag, geloof ik, het ver trouwen in deze nog maar pas bestaande ..balletacademie" met een gerust hart pro longeren, temeer omdat ook aan de geeste lijke vorming van de jonge studenten alle mogelijke zorg en aandacht worden ge schonken. Het is waarschijnlijk aan slechts weinigen bekend, dat het onderwijs aan ADVERTENTIE KONINGINNEDAG 4 VOORSTELLINGEN 2 uur. 4.15 uur. 7 uur en 9.15 uur 18 jaar Etherpiraat. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Losser de clandestiene zender „De zingende zwerver" opgespoord Zoals bekend zullen op koninginnedag van het helicopterterrein aan de Wagen weg in Haarlem drie grote luchtvaartbal lons opstijgen. Deze ballons zullen deelne men aan een zogenaamde H.E.K.-wed strijd, waaraan ook deelgenomen wordt door twee ballons, die in Enschedé en Kin derdijk van de grond zullen komen. Naar wij van de Haagse Ballon Club vernemen is de wedstrijd-opgave enigs zins gewijzigd. Aanvankelijk hadden de balloncommandanten de opdracht ".oveel mogelijk tussenlandingen te maken in plaatsen, waarvan de eerste letter een H, een E of een K. is. Thans is de opzet met de ballon een zo groot mogelijke af stand af te leggen en dan te landen in een gemeente, waarvan de naam met een van genoemde letters oegint. De inzet van de wedstrijd, de fraaie bokaal, die vijf enveertig jaai geleden door prins Hen drik beschikbaar werd gesteld, is echter dezelfde gebleven. Van de commandanten zal dus veel stuurmanskunst, kennis van de weersom standigheden en oriëntatievermogen wor den gevraagd. De drie ballons, die in Haar lem starten, komen 's morgens om tien uur op het helicopterterrein aan, waar ze gemonteerd zullen worden. De vulling, waarvoor in totaal 2.000.000 liter waterstof nodig is, begint omstreeks twaalf uur. Voor het publiek wordt het echter pas in teressant tegen twee uur wanneer de bal lons hun juiste afmetingen krijgen. Om viet uur zullen het commando „Vulslurf open. alles los!" geven: mevrouw N. Boesman in de ballon „België" (inhoud 650 kubieke meter), de heer J. Boesman in de „Jules Verne" (750 kubieke meter) en de twee dit jaar gebrevetteerde ballon- vaarders, de heren J. M. Demenint en K. P. M. Jansen, in de „Oxygenium" (450 kubieke meter). De heer Wilco Bergmans zal van dit evenement een ooggetuige- verslag geven. De in Enschedé opstijgen de ballon heeft als commandant de Turk R. Eskenazi en de Belg A. v. d. Bemden zal het bevel voeren over de ballon, die in Kinderdijk het luchtruim zal kiezen. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN' 44 Jaap Flier (links) en Aart Verstegen (midden) met Willy de la Bye (boven) en Ronald Snijders in „De Verloren Zoon" van David Lichine met kostuum naar ontwerpen van Georges Rouault. deze met steun van het rijk werkende in stelling onder leiding van de Haarlemse leerkracht H. Pierhagen staat. Het optreden van het Nederlands Bal let sloot op aantrekkelijke wijze bij deze ouverture aan. Men kreeg immers enige aspiranten en leden van het corps de bal let, meisjes van ongeveer zestien a zeven tien jaar, nog in het prille begin van hun carrière, te zien in werken uit het zoge heten klassieke repertoire, die normaliter als dynamische toonbeelden van virtuosi teit voor het voetlicht komen. Het was een wonderlijke ervaring de reconstructie van de Pas de Quatre door Anton Dolin naar Jules Perrot op muziek van Cesare Pugni. destijds in 1845 gemaakt voor de dames Taglioni, Grisi, Grahn en Cer- ritö, nu met ontluikend raffinement ver toond te krijgen door lichtvoetige wezens, die het zonder de fysieke koketterie van hun fameuze voorgangsters moeten stellen. Uiteraard ging daardoor de tegenwoor dig met een vleug ironie gekleurde ro mantische charme voor een groot deel verloren. Maar men kon veel (wat het aandeel van Leonie Kramer en Astrid Liefting betreft zelfs zeer veel) bewonde ring hebben voor de elegante gebruikma king van een effectieve techniek. Als men ook de reeds enigszins geroutineerde Irene de Vos en de aankomende Maria Bovet in deze hulde betrekt, mag gezegd worden, dat men zelden of nooit de Pas de Quatre zo pittig en exact aanschouwde, waarbij men moet bedenken dat de wezenlijke kwaliteiten van deze kleine suite buiten het bereik van nog onvolwassen toneel persoonlijkheden liggen. Het befaamde duet uit „De Notenkra ker" bood aan Ronald Snijders gelegen heid zijn aanspraken op kandidatuur voor de status van solist in de misschien na bije toekomst met een knappe executie van zijn variaties te bevestigen. Ook als partner toonde hij zijn betrouwbaarheid. Sonja van Beers werd kennelijk gehinderd door nervositeit, die zich ook uitte in een te haastige armvoering. Het is nog niet helemaal duidelijk op welk gebied van de danskunst haar buitengewone mogelijk heden het best tot hun recht zullen ko men. Marianna Hilarides en Jaap Flier overtroffen hun vorige interpretaties van „Annabel Lee" van George Skibine, nu zonder gezongen tekst, zonder daarbij de vrij zwakke choreografie tot een interes sante gebeurtenis te laten dienen. En met ,.La Boutique Fastasque" van Leonide Massine op door Ottorino Respighi be werkte muziek van Rossini werd het pro gramma in de misschien voor deze ge legenheid gewenste kinderlijke stijl van gezellig vermaak besloten. Hieraan mag een opwekking worden verbonden om vrijdag de kans niet te laten voorbijgaan een belangwekkend en gevarieerd programma van het Nederlands Ballet in de Haarlemse Schouwburg bij te wonen. Het gezelschap, dat Nederland twee keer in het internationale festival ter gelegenheid van de Wereldtentoonstel ling in België zal vertegenwoordigen, komt hier niet dikwijls. Voor deze gelegenheid is een programma van louter premières voor Haarlem samengesteld, waarvan zo wel de beproefde solisten (in „De verloren zoon" en „De ontmoeting van Oedipus en de sfinx" van Lichine) als enkele der meestbelovende jonge talenten (in de prachtige „Dessins pour les six" van John Taras op muziek van Tsjaikofsky) de aan trekkelijkheid zullen verhogen. David Koning De PTT deelt mee, dat met ingang van 4 mei de brievenbuslichtingen te Sant poort worden gewijzigd en op de hierna genoemde tijdstippen zullen plaatsvinden. Ie lichting 06.00 uur (maandags en daags na een feestdag niet); 2e lichting 11.00 uur; 3e lichting 15.00 uur; 4e lich ting 18.00 uur ('s-zaterdags niet); 5e lich ting 19.15 uur (alleen bus bijkantoor aan de Vinkenbaan) ('s-zaterdags niet). De 4e en 5e lichting geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Op zon- en feest dagen worden alle brievenbussen alleen om 23.15 uur gelicht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9