Week van de fotografie brengt tal van attracties Hans van Duin winnaar van Lisser wielercriterium Matig cabaretprogramma in Marinehospitaal Zwitserse avond van het jeugdkoor „Internos" DONDERDAG 1 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Zandvoortselaan viert feest om nieuwe station L. J. Kappert nam afscheid van de N.S. ZANDVOORT A. Mabelis gaat binnenkort Zandvoort verlaten Feestprogramma nationale bevrijdingsdag Gemeenteraad LISSE NASSER IN MOSKOU Collecte militaire steunfondsen Mozaïekwedstrijd op 3 mei in Bennebroek Programma nationale herdenking in Bennebroek HAARLEMMERMEER Bejaardcnclub „Vijfhuizen" gaat op reis Naar rode narcis wordt naarstig gezocht Kapitein mede schuldig aan stranding van „Tjibantjet" Uit jaarverslag van Heem schut sprak verontwaar diging Beschonken dief (Van ee?i onzer redacteuren) Volgende week woensdag begint de na tionale ..Week van de Fotografie", een in stituut dat zich, cm het in fotografisch vakjargon te zeggen, in de drie jaar van zijn bestaan al ontwikkeld heeft tot een gefixeerde traditie. Haar doel is officieel de bevordering van de amateurfotografie, maar achter deze culturele fapade gaan, net als bij de Boekenweek, commerciële belangen schuil: de omzetbelangen des fo tohandelaars. Er zijn trouwens nog meer punten van overeenkomst. De Boekenweek pleegt, zoals men weet, geopend te wor den met een boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg. De „Week van de foto grafie" gaat ditmaal van start met een fotoballet op dinsdag 6 mei in de Grote Schouwburg van Rotterdam, te weten: een gala-uitvoering door het voltallige ballet van de Nederlandse Opera met als hoog tepunt het ballet. „De Fotograaf'' van Con- stantin Nepo in de choreografie van Fran chise Adret. Als achtergrondrequisieten zullen meer dan levensgrote foto's dienen, door de Franse balletfotograaf Serge Lido speciaal voor d_eze gelegenheid vervaar digd. Dat is echter nog maar het begin van een lange reeks evenementen die de foto vrienden in de week van 7 tot 14 mei wacht. De belangrijkste daarvan is onge twijfeld de landelijke wedstrijd „Fotogra feer Veilig Verkeer", uitgeschreven door de organisatoren van de „Week van de Foto grafie'' in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer. Elke amateur-foto graaf in Nederland kan voor deze wedstrijd tot 2 juni foto's inzenden, die zowel goede als foute verkeerssituaties in beeld bren gen. Het doel is, door middel van de foto grafie eens te laten zien, hoe het moet en hoe het niet moet. en op hoeveel wijzen de weggebruikers zondigen tegen de verkeers regels. Er zijn twee wedstrijden, een voor volwassenen en een voor jongelui. In beide catagorieën zijn flinke geldprijzen en be loningen in de vorm van waardebonnen voor fotomateriaal beschikbaar. In vele plaatsen zal de politie de deel nemers aan deze wedstrijd fotografische faciliteiten verlenen. Het is nochtans niet de bedoeling dat de amateurfotografen op enigelei wijze de weggebruikers op de rijbanen hinderen, wan dan zou 't resultaat wel eens een zeer onveilig verkeer kunnen worden. Liever kieze men met zijn foto toestel een plaatsje op een balkon of een dakvenster, vanwaar men bovendien als extra voordeel veel sprekender over zichtsfoto's van ingewikkelde verkeerssi tuaties kan maken. Andere wedstrijden Naast deze landelijke actie zijn er ook tientallen plaatselijke evenementen ge organiseerd, zoals fotorally's voor fietsers en brommers, projectieavonden in de open lucht, flitsbals en fototentoonstellingen. Leiden bijvoorbeeld richt een „Foto-Mont- martre" in met vele Pari.ise attracties. Nij megen geeft een fotobal met verkiezing van een lentekoningin. Purmerend, nauwe lijks op adem gekomen van zijn wereld- pijprookdag, houdt een voorjaarsbeurs. gekoppeld aan een fotomodeshow, waarbij lieftallige mannequins flitsfoto's van de bezoekers zullen maken en iedere zoveelste bezoeker een camera cadeau krijgt. In Den Haag worden vier dagen openlucht-ver- toningen van kleurendia's gegeven op een scherm van negen bij twaalf meter: het grootste van Nederland. In Haarlem zal iedere koper van fotomateriaal (tot een bepaald bedrag) een gratis toegangskaart voor de Linnaeushof krijgen dat tevens geldt als inschrijfformulier voor een wed strijd voor de beste foto's van deze bloe mentuin. En zo draagt vrijwel iedere ge meente volgende week een steentje bij tot de popularisatie van de fotografie als hobby en als middel tot zelfexpressie. Maar ook op landelijk en regionaal niveau wor den enkele bijzondere foto-initiatieven ont plooid. De Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen schrijft, in sa menwerking met de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie, een foto wedstrijd uit voor alle leerlingen der mid delbare scholen (en daarmee gelijk te stellen inrichtingen), waarvoor zowel regio nale prijzen in de vorm van waardebon nen, als landelijke geldprijzen tot een totaal van f 1500 beschikbaar zijn. De P.W.N. in Bloemendaal houdt eveneens een foto wedstrijd met als onderwerp „Vakantie in de Waterleidingduinen", waarmee men meer bekendheid hoopt te geven aan dit onvolprezen natuurreservaat met zijn unieke flora en fauna. De deelnemers aan Dinsdagavond trad in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen voor de onderofficieren, manschappen, ver pleegsters en enige lopende patiënten een klein cabaretgezelschap van Jos Mens uit Den Haag op. Men vertoonde een weinig gevarieerd programma waar bovendien weinig vaart in zat. De conferencier Frans van Dusschoten slaagde er doorgaans niet in de nummers op geestige wijze aan el kaar te rijgen. De twee „Wimmies" meis- kes die met gitaarbegeleiding enkele wei nig overtuigende liedjes zongen, zijn eigen lijk nog niet aan een openbaar optreden toe. Piet Tiggelaar wist zijn gehoor wel te boeien met een vlot gespe~" 'e piano potpourri van bekende melodieën. De de clamator Koos droeg enkele werkjes van Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt „Tijl Uilenspiegel stelt drie Praagse prof fen aan de kaak" voor. Mimiek en dictie lieten daarbij nogal wat te wensen. De beste nummers van dit cabaretpro gramma waren ongetwijfeld het optreden van Alice en Jos Mens met hun marionet tentheater, waarbij het kunstig manoeu vreren met de dansende poppen opval lend goed was. Helaas viel het ook hierbij te betreuren, dat er in dit nummer een onvoldoende geschoold danseresje in le vende lijve optrad. Jan Hubert oogstte vooral na de pauze terecht veel succes met zijn parodie op Johnny Jordaan, Mau rice Chevalier en vele anderen en de goo chelaar Avanti liet met zijn trucs en ma nipulaties de aanwezigen van de ene ver wondering in de andere vallen. Deze num mers vormden de hoogtepunten van een overigens vrij matig en zouteloos pro gramma. Het zou wel aanbeveling verdie nen in het. vervolg naar amusement van een wat beter gehalte te zoeken. De avond werd besloten met een Oranjebal, met muziek van de „Woodchoppers" uit Den Haag onder leiding van de heer Van Cit- tert. deze wedstrijd krijgen een speciale kaart, waarmee zij zich ook buiten de paden mogen begeven. Ook hier zullen de win naars beloond worden met waardevolle prijzen. Tenslotte is er in samenwerking met de stichting „De Hoefslag" een hippische fo towedstrijd, die tot eind september loopt en waarvoor amateurfoto's gevraagd wor den van alles wat met de ruitersport te maken heeft. Nadei'e bijzonderheden zullen nog in de paardensportbladen bekend ge maakt worden. Radio en televisie zullen eveneens aan dacht besteden aan de Week van de Foto grafie, onder andere met een speciaal tv- programma van een halfuur op zaterdag avond 10 mei waarbij tevens de prijs winnaars van de fotowedstrijd van een der omroepverenigingen bekend gemaakt zul len worden. Een grammofoonplatenmaat schappij tenslotte zal een 45-toerenplaatje in de handel brengen met het schone lied: „Pappie gaat weer foto's maken" en op de keerzijde een opvoedkundige ode op veilig verkeer getiteld „Let op, kijk uit", waarvan muziek en tekst deze week gratis aan on geveer elfduizend lagere scholen zijn toe gezonden. Zoals wij enige tijd geleden reeds heb ben bericht, worden door de aan de Zand voortselaan te Heemstede gevestigde win keliers enige festiviteiten voorbereid ter gelegenheid van de opening van het nieu we station Heemstede-Aerdenhout. De pe riode hiervan is vastgesteld tussen maan dag 5 en zaterdag 17 mei. Hiervoor heb ben de organisatoren de volledige mede werking verkregen van de directie dei- Nederlandse Spoorwegen, die in de eerste plaats voor een passende versiering van het staion zal zorgdragen. Verder werd door het Spoorwegmuseum een aantal treinmodellen in bruikleen afgestaan, dat in diverse etalages zal worden geëxpo seerd. Deze vormen een getrouw histo risch overzicht van de verschillende trei nen, die in de loop der jaren bij de spoor wegen hebben dienst gedaan, van de ver maard geworden „Arend" af tot de mo dernste dieseltrein toe. Ten slotte werd voor de N.S. nog een nieuw affiche ontwor pen, dat op het te openen station betrek king heeft. De eerste exemplaren hiervan zullen op de lichtmasten van de Zand voortselaan worden aangebracht. Deze lichtmasten vormen een onderdeel van de versiering, die verder bestaat uit bloembakken en zuilen met openstaande spoorbomen, als symbool voor het hinder lijk verkeersobstakel, dat nu voor goed verdwijnen kan. Voor het winkelend publiek wordt een tekening van het nieuwe station uitgegeven, waar met op zet een aantal fouten op werd afgebeeld. Het is uiteraard de bedoeling dat deze fouten worden ontdekt, waarbij voor de goede oplossers door de N.S. eerste en tweede klasse reisbiljetten beschikbaar zijn gesteld en door de N.Z.H.V.M. een aantal dagreizen door Kennemerland. Verder zijn hiervoor boeken en geldprij zen uitgeloofd. De attracties voor het publiek bestaan bovendien uit een grote demonstratie door de dienst „Bescherming Burgerbe volking" op dinsdagavond 13 mei en een spring- en ruiterconcours onder leiding van Leo Horn, op zaterdagmiddag 17 mei op het Roemer Visscherplein. Een en an der behoudens toestemming van de plaat selijke autoriteiten. Voor de jeugd is er woensdagmiddag 7 mei een ballonwedstrijd, waarvoor twee duizend ballonetjes zullen worden uitge reikt. Hieraan is een optocht verbonden, die om half drie start van het Frederik van Eedenplein. Verder een zeepkistenra ce op de Zandvoorter Allee, die woensdag 14 mei om twee uur begint. De jeugdige deelnemers wordt verzocht zoveel moge lijk als spoorman verkleed aan de start te verschijnen, zodat niet alleen de winnaars van de race, maar ook de origineelst ge- kostumeerden zullen worden beloond. Ook hiervoor bestaan de prijzen uit reisbil jetten van de N.S., dagreizen van de N.Z.H.V.M. en boeken. Ten slotte zullen gedurende deze feest periode de voorbijgangers op verschillen de dagen door „Heemsteedse bloemen meisjes" bloemen worden aangeboden en stellen de winkeliers pogingen in het werk, ontheffing te verkrijgen van de win kelsluiting gedurende de avonduren. Van dit laatste verwacht men gunstige resulta ten. En dan kan ook nog worden vermeld, dat de plaatselijke muziekverenigingen „Eensgezind Excelsior" en „St. Michaël" haar medewerking aan deze festiviteiten reeds hebben toegezegd. Dinsdag nam adjunctcommies bij de Nederlandse Spoorwegen, de heer L. J. Kappert, officieel afscheid van het perso neel van de N.S., na ongeveer tweeënveer tig dienstjaren. De heer Kappert is niet alleen een bekwaam ambtenaar geweest, hij was ook grondlegger van de interna tionale muziekconcoursen in Nederland, een feit waaraan een personeelslid, de heer Th. Bossens in zijn afscheidsrede dinsdagmiddag herinnerde. De heer Bos sens bracht naar voren, dat de heer Kap pert niet alleen een internationaal muziek concours in Hillegom organiseerde, maar ook een in Almelo, Aalsmeer, Oosterbeek, Goud, Tegelen en Kerkrade. Als eerste sprak dinsdagmiddag, de heer J. G. Hellemans, die namens de in- spectiebeheerder van het vervoer, de heer Naudin ten Cate, de heer Kappert diens dank overbracht voor de toewijding waar mee de heer Kappert zijn functie vervul de. Vervolgens overhandigde de chef van de N.S., de heer J. P. Avegaard de heer Kappert een geschenk in enveloppe. Me vrouw Kappert ontving een groot boeket bloemen, omdat zij haar man in al die jaren altijd terzijde had gestaan. De heer Kappert dankte tot slot de sprekers en wees de chef van de N.S. de heer Ave- gaard erop. dat hij ervan overtuigd was, dat er beslist in heel Nederland niet een station is, waar het personeel zo goed en prettig samenwerkt als in Haarlem. Humoristen voor Kunstkring. Woens dag 7 mei besluit de Heemsteedse Kunst kring haar winterprogramma in de grote zaal van het Minerva Theater. Voor deze gelegenheid zullen de bekende humoris tische schrijvers Godfried Bomans en Si mon Carmiggelt voordragen uit eigen werk. De heer A. Mabelis, hoofd van de Ka- rel Doormanschool te Zandvoort heeft een benoeming aanvaard als hoofd van een nieuwe Nutsschool te Aalst-Waalre (N.Br.). Met ingang van 1 september zal de heer Mabelis zijn nieuwe functie aan vaarden. Door dit vertrek zal ook de Oran jevereniging „Zandvoort" naar een nieu we voorzitter moeten omzien, daar het vertrekkende schoolhoofd reeds geruime tijd ook deze functie bekleedde. Het feestprogramma, dat de Oranjever eniging „Zandvoort" maandag 5 mei voor de viering van de bevrijdingsdag, in sa menwerking met de feestcommissie „50 jarig bestaan Handelsvereniging" heeft ontworpen, luidt als volgt: 8 uur vlaghijsen door de padvinders op het Raadhuispiein, 10 uur rondgang dooi de Zandvoortse muziekkapel, 2 uur ge- costumeerde optocht, 6 uur vlagstrijken door de padvindsters op het Raadhuis plein, 8 uur concert door de Tiroler kapel ..De Alpenroos" uit Haarlem in de muziek tent op het Raadhuisplein. HAARIEMMEPMPDg In de maandagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude is aan de heer P. J. J. Verhallen eervol ontslag ver leend als directeur van Maatschappelijk Werk en als secretaris-penningsmeester van de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg. Met ingang van 1 ja nuari jl. werd benoemd tot administra teur van het Grond- en Woningbedrijf de heer A. J. A. Janssen. De verbindingsweg tussen de Lagedijk en Defensieweg zal de naam Lageweg krijgen. Om de herinnering aan dt vroe gere burgemeester jhr. Teding van Berk hout vanwege zijn grote verdiensten voor de gemeente levendig te houden werd de naam IJpolderweg veranderd in Teding van Berkhoutweg. BENOEMING De heer M. Smit., ambténaar ter secre tarie van Lisse is met ingang van 1 augus tus benoemd tot adjunct-commies ten ge meentehuize van Vinkeveen. President Nasser van Egypte is dinsdag met groot ceremonieel in Moskou ont vangen, ivaar hij is aangekomen voor een bezoek van achttien dagen aan de Sovjet-Unie. Meteen na zijn aankomst ging hij in conferentie met premier partijsecretaris Kroesjtsjev, vice pre mier Mikojan, minister van Buiten landse Zaken Gromyko en anderen. ..In een sfeer van algeheel begrip". In een toespraak zei Nasser van Sovjet zijde nooit een poging tot inbreuk op de Arabische soevereiniteit of rechten te hebben ondervonden. „De Britse Leeuw kan niemand meer bang ma ken", merkte Kroesjtsjev op. Nasser heeft Kroesjtsjev voor een tegenbezoek uitgenodigd. Nasser stond vandaag tij dens de 1 meiparade op het Rode Plein naast Kroesjtsjev en gisteravond zat hij in het Bolsjoitheater tijdens een balletvoorstelling, in de regeringsloge met Kroesjtsjev en president Vorosjilov Zaterdag 3 mei zal in Lisse een collecte worden gehouden voor de gezamelijke mi litaire steunfondsen, waarbij een zestal instellingen zijn aangesloten die zich ten doel stellen hulpverlening aan weduwen en wezen van gesneuvelde militairen, ver minkte militairen en hun gezinnen, alsme de aan oud-militairen in aanvulling op het staatspensioen. BÊMWEBROEK Evenals vorige jaren toen Bennebroek in de streek-mozaïekwedstrijd twee eer ste prijzen behaalde, zal ook nu weer een grote mozaïekwedstrijd worden georga niseerd. Deze wordt gehouden op zater dag 3 mei. Des morgens geschiedt de keu ring door de plaatselijke jury; des mid dags door de streekjury. Het bestuur van ..Bloembollencultuur" rekent er op dat vele deelnemers en deelneemsters, groot en klein, zich voor deelname zullen aan melden bij boekhandel „Bevo", Benne- broekerlaan. Deze aanmelding kan tot en met vrijdagavond geschieden en daar naast zullen de plaatselijke bloembollen kwekers zeker bereid zijn, de grote en klei ne kunstenaars aan de nodige nagels en bloemen te helpen. Het wielercriterium van Lisse, dat gis termorgen in het programma van de Ko ninginnedagviering door het Lisser Oran jecomité in samenwerking met de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" werd gehouden, is op fraaie en verrassende wij ze gewonnen door Hans van Duin uit IJmuiden. Verrassend, omdat hij de ster ke streekfavoriet Arie van Houwelingen uit Sasscnheim' met wie hij in de slot fase van de strijd een veilige voorsprong had veroverd op het peloton in de be slissende eindsprint wist te kloppen. Met anderhalve lengte verschil bleef Van Duin in de meerderheid. Van Houwelingen, die de meeste keren als eerste over de streep was gegaan, kwam in het bezit van de prestatieprijs. Aan dit criterium, waarvoor veel be langstelling bestond, werd deelgenomen door renners van „De Kampioen", Haar lem: „De Bollenstreek", Lisse; „Swift", Leiden en zes Engelse gastrenners uit Ox ford. Van deze Engelse deelnemers heeft alleen Mickey Bowen een rol van beteke nis kunnen spelen. Hij werd echter van de beslissende eindstrijd weerhouden door een valpartij. Het begin van de 72 kilometer lange wedstrijd was weinig enerverend. Alleen de premiesprints, waarvoor Cor Bijster, Arie van Wetten, Jan van Dijk, Mickey Bowen en Jan van Wetten hun interesse toonden, boden enige afwisseling. Pas na 42 kilometer koers, toen bij velen de ver moeidheid zich deed gelden, ontbrandde de grote strijd en kwam de eerste werke lijke aanval van betekenis. Door toedoen van Jan van Wetten, Van Houwelingen en Van Duin kwam er een kopgroepje tot stand, waarbij ook Van Dijk, Plasmeyer, de Brit Bowen, Faas en de jonge Rietho ven zich aansloten en dat er hard voor fietste om buiten schot te blijven. Dat on dervonden Arie van Wetten, Van Weeren, Reekers en Van Gent, die er niet in slaag den om hun achtervolging met de begeer de aansluiting te bekronen. Zij werden zelfs weer ingelopen door het peloton. Ook de kopgroep bleef niet ongeschon den. Want voor een nieuwe uitval van Van Duin en Van Houwelingen moesten Faas, Riethoven, Jan van Wetten en Van Dijk zich gewonnen geven, terwijl Plasmeyer en Bowen door een valpartijtje het con tact verspeelden. Van Houwelingen en Van Duin die hun aanval 11 kilometer vóór de finish hadden ingezet werden in het verdere verloop niet meer bedreigd. Zij liepen steeds verder uit. Alleen Van Dijk en Riet hoven wisten zich van de oorspronkelijke kopgroep tussen de twee vluchters en het peloton dat in de slotfase door een gro te valpartij aanmerkelijk werd uitgedund te handhaven. De overwinning scheen voorbehouden aan Van Houwelingen. Zo oordeelden ten minste de wielerkenners langs het par cours. Maar Van Duin had daarover an dere gedachten. Op 150 meter van de ver lossende streep beraamde de jonge IJmui- denaar zijn finish. En dat deed hij goed. Gelanceerd door Van Houwelingen schoot Van Duin naar de andere kant van de weg zodat de Sassenheimer zich niet meer aan hem vast kon klampen en bleef in dit onderlinge sprintgevecht de meerdere van zijn rivaal. Uit handen van KNWU-voorzitter, dr. P. van Dijk, die voor dit wielergebeuren van zijn belangstelling blijk gaf, mocht de gelukkige winnaar de bloemen ontvan gen. Protest Na afloop diende Plasmeyer uit Voor hout een protest in tegen de plaatselijke favoriet Van Dijk omdat deze renner de veroorzaker van de valpartij van Bowen en Plasmeyer geweest zou zijn. Plasmey er heeft evenwel de fout begaan om eigen rechter te spelen. Hij heeft namelijk een ronde na de bewuste valpartij met zijn racefiets naar Van Dijk en Jan van Wet ten geslagen, zodat men zich voor zijn pro test tegen de klassering van Van Dijk wel niet ontvankelijk zal verklaren. Uitslag De uitslag luidde: 1. H. van Duin, IJmui den (Kampioen), de 72 kilometer in 1 uur 39 min. en 8 sec.; 2. A. van Houwelin gen, Sassenheim (Swift); 3. J. van Dijk, Lisse v.p. (Bollenstreek); 4. R. Rietho ven, Leiden (Swift); 5. A. van Wetten, Noordwijkerhout (Swift); 6. C. Bijster, Noordwijkerhout (Bollenstreek); 8. H. van Gent, Leiden (Swift); 9. A. van 't Hof, Sassenheim (Kampioen); 10. H. Olden burg, IJmuiden (Kampioen). Het programma voor de nationale her denkingsavond op 3 mei in Bennebroek luidt als volgt: Van des avonds 18.00 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Om 19.45 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht" naar het monument, die zal beginnen bij de oude trambrug in de Bennebroekerlaan. Het is ongewenst dat ingezetenen bij het monument wach ten op de aankomst van de stoet; er be staat voor ieder gelegenheid, aan deze „stille tocht" deel te nemen. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Om 20.00 uur precies zal op de plaats der her denking twee minuten stilte in acht wor- worden genomen. In overeenstemming met de geest, die de gevallen helden bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. Gelegenheid tot het brengen van een een voudige hulde door het strooien van bloe men op de plaats der herdenking door de deelnemers. Begeleid door het fanfare korps wordt tenslotte gezamenlijk het eer ste en zesde vers van het Wilhelmus ge zongen. De bejaarden in Vijfhuizen zullen dit jaar een tocht aangeboden krijgen welke geheel afwijkend is van voor gaande jaren. De zomerreis gaat namelijk naar het uiterste puntje van Noórdholland met als hoofddoel Den Helder. Hier wordt men in de gelegenheid gesteld de havens te bezichtigen. Ook de Koninklijke Marine werkt mede en zal aan de Vijfhuizense be jaarden een filmvoorstelling aanbieden. De heenreis gaat via Alkmaar en Scha- gen; de terugtocht wordt door de fraaie duinstreek van Noordholland gemaakt. Als datum werd 10 juli vastgesteld. De fa. J. J. Grullemans en zonen uit Lisse heeft op de Bloembollenbeurs in Haarlem haar narcis Apricot Distinc tion getoond. De kleuraanduiding Apri cot slaat op het dekblad, dat abri koosachtig is. Men zoekt naarstig naar een rode narcis, omdat men hiervan veel profijt verwacht. In deze bloem is men er dus in geslaagd het rood overheersend te krijgen. Men kan dit een belangrijke stap op deze moeizame weg noemen. De inzender van andere nieuwigheden de fa. Zandbergen Terwegen uit Sassen heim tracht het doel waarschijnlijk langs kleurverdieping van gele dekbladeren te vinden Een van zijn zaailingen begint reeds naar oranje te zwemen. Het geel overheerst echter nog zeer sterk. Het is begrijpelijk, dat alle narcissen kwekers en exporteurs deze verwoede po gingen met zeer grote belangstelling vol gen. Er waren maandag tientallen nieu we variëteiten ingezonden, maar het zij:, allemaal variaties op reeds bestaande kleurencombinaties: wit met geel, geheel geel, wit met oranje en rood, geel met deze kleuren en de geheel witte. Ook in vorm schijnen de wijzigingen thans door te werken. De fa. J. Gerritsen en zonen uit Voorschoten etaleerde een vrij uitgebreide hoeveelheid halskraag narcissen. Bij deze narcissen is de cup ge spleten. Dc zes afzonderlijke delen liggen vlak togen de dekbladeren aan. Deze vor men wekken heel wat critiek maar ook gereserveerde waardering. Het is dus wel te verwachten, dat ér in de komende jaren opvallende veranderin gen aan het narcissensortiment zullen worden toegevoegd. De Raad voor do Scheepvaart cht de kapitein van het 8249 brt. metende m.s. „Tjibantjet" van de Koninklijke Java Pa- ketvaartlijnen. de 50-jarige C. A. B. uit Rotterdam, medeschuldig aan de stranding van zijn schip, dat op 22 september van het vorig jaar in eer tyfoon bij Hongkong op de rotsen werd geslagen. Wegens de ernst van deze ramp meent de raad niet te kunnen volstaan de gezagvoerder te straffen met het uitspreken van een be risping, zoals door de hoofdinspecteur was gevorderd, maar hem de bevoegdheid als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van één maand. De raad is van oordeel, „dat de kapitein enige keren verzuimd heeft van de hem geboden gelegenheid om daadwerkelijk op te treden" gebruik te maken. De raad acht echter het getoonde gebrek aan activiteit, op een later tijdstip een doorslaggevende factor om hem medeschuldig te verklaren, aan de stranding. „Nimmer tevoren is er zo'n ernstige re den tot bezorgdheid geweest als dit jaar", zo zegt de secretaris van de Bond Heem schut, de heer Ton Koot in zijn jaarver slag. „Als onze verontwaardiging zich richten moet en voor de slechte verstander een schuldige moet aanwijzen, dan kan ons antwoord kort zijn. De fout schuilt niet bij een enkel departement of een enkele instantie, maar naar ons gevoelen bij de eenzijdig gerichte economische belang stelling en de aan het verbazingwekkende grenzende onverschilligheid van onze volksvertegenwoordiging". De voorlopige monumentenlijst staat vol gebreken en onnauwkeurigheden. Een groot deel der daarin vermelde monumen ten het percentage wordt tussen de vijf tien en twintig geschat bestaat zelfs niet meer. Vele andere monumenten, wel ke vermelding op de monumentenlijst ver dienen, ontbreken. Het monumentale poortgebouw van het stadhouderlijke pa leis Honselaarsdijk is daarvan een voor beeld. evenals de oude stadsherberg in Enk huizen, die dezer dagen gesloopt werd. De rijksdienst is onmachtig om onderzoeken in te stellen naar de bouwvalligheid van monumenten. De post op de begroting, reeds vijf jaren op 5 miljoen gefixeerd, is tenslotte zodanig ontoereikend om aan de behoefte van het gehele land te voldoen, dat de kwalificatie beschamend hier vol komen op haar plaats is, aldus het ver slag. De ingreep, die thans op oude stads kernen wordt gedaan, is volgens het ver slag dusdanig, dat in vergelijking daar mee alles wat in de negentiende eeuw ge schiedde slechts als luchtig kinderspel moet worden bestempeld. In dit verband wordt gewezen op oud-Nijmegen en de Nieuwmarkt-omgeving in Amsterdam. Het verslag noemt het een bedenkelijk ver schijnsel van deze tijd, dat verschillende plannen achter gesloten deuren worden voorbereid en dat aan de bond geen royale gelegenheid wordt geboden deze in open baarheid te bestuderen en aan discussie te onderwerpen. Het behoeft volgens het verslag geen betoog, dat de taak van Heem schut dreigt te verworden van eer van verzorging van het „Heem" tot een verzet tegen de aantasting daarvan. Met teleur stelling wordt gewezen op het geringe aan tal stedebouwkundigen, die capabel moe ten worden geacht de problemen van sa nering, restauratie en die van het verkeer en parkeren in oude stads- en dorpsker nen bevredigend op te lossen. „Afblijven van oude schoonheid zolang men niet in staat is nieuwe schoonheid te scheppen" is het richtsnoer van de bond. die het ge heel de taak van de overheid acht dit standpunt te doen eerbiedigen. Op de avond van koninginnedag was de Haarlemse Concertzaal ruim gevuld met belangstellenden voor het door het jeugd koor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda georganiseerde Zwitserse concert" Behalvedoor „Inter Nos" werd hieraan meegewerkt door een groep Zwitserse da mes en heren, die staaltjes kwamen de monstreren van karakteristieke volksge bruiken. Zo waren uit St. Gallen drie alpenhoornblazers meegekomen, een volks dansgroep en een „Landlerkappelle" (kla rinet, trompet", accordeon en contrabas) uit de buurt van Bazel, een vendelzwaaier uit Aargau, uit de buurt van Zürich een jodelkoor. Ingevolge de vriendschappe lijke relaties van de heer Booda in Zwit serland zijn „Inter Nos" is in dit berg land graag gezien en gehoord was deze uitwisseling met originele Zwitserse prestaties (die trouwens niet de eerste was) verklaarbaar. Het is aardig wat deze volksmensen doen en het zal nog aardiger zijn in hun eigen omgeving, maar het biedt geen stof om er critisch op in te gaan. Het heeft hier ten hoogste de attractie van het ongekunstelde volkseigene. Wel interessant was het de monsteren van het nationale Zwitserse instrument, de alpenhoorn. In de natuur tonen van deze meterslange nouten pijpen hoort men de kern van de volksmuziek van het bergland. Ik neem aan dat het een krachttoer is om op deze gevaarten t* blazen en er een reeks „aliquoten" op te laten horen. Voeg de echo van de bergen bij het machtige geluid van dit natuurin- strument en denk u in het decorum van het landschap, dan krijgt dit loeiende ge luid een karakteristieke betekenis. Het hoort nu eenmaal bij de sfeer van de Al pen en dient dus te klinken in de onge meten concertzaal der natuur, waar ook de dorder tot het instrumentarium be hoort en waar de krachttoer van een be speler van de Alpenhoorn uiteraard wel besteed is. Met de vermelding, dat de twee dames die het jodelrefrein van de koorliedjes verzorgden, over sterke en zui vere stemmen beschikken, meen =k hei bijzonderste aangehaald te hebben. „Inter Nos" paste zich volledig aan bij de aard van het programma, onder meer met de vertolking van een populaire cy clus liederen met verbindende tekstdecla matie. De uitvoering was zeer te prijzen en terecht kregen de solo's, duetten en drie zangen een „open doekje". Er werden wederzijds vriendelijke woor den gesproken en de Zwitserse gasten be dachten de heer Booda met een geschenk. De avond was door „Inter Nos" ingezet met de nationale volksliederen van beide landen. De politie heeft op de Gelderse Kade in Amsterdam een 22-jarige los arbeider, afkomstig uit Heeze (N.B.) aangehouden, die in beschonken toestand op het trottoir lag te slapen. Bij fouillering op het poli tiebureau werd op de man een bedrag van f 2200 aangetroffen. Nadat hij was ont nuchterd nam de politie hem een verhoor af. Hierbij kwam aan het licht dat de man zaterdagavond in Someren uit een auto een tas met 19.000 gulden had gesto len. Ook de op hem gevonden 2000 gulden behoorden tot het gestolen bedrag. De rest van het geld heeft de politie nog niet kun nen achterhalen. De man is naar Asten overgebracht. Uit hotelraam gevallen. Het vierjarig dochtertje Carlin van een Amerikaans echtpaar is te Rotterdam uit een hotel raam gevallen. Met een schedelbasisfrac- tuur moest het meisje naar het Wester ziekenhuis worden vervoerd. Haar toe stand wordt levensgevaarlijk geacht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19