drink Vier jaar geëist wegens verduistering van ruim anderhalf ton Landgoed Elswout aan gemeente Bloemendaal overgedragen Nederlands compromisvoorstel inzake de vrijhandelszone Laatste concert van Beethovencyclus met Eduardo del Pueyo Haarlemse rechtbank behandelde fraude bij financieringsfirma grieven aan de redactie 11 P. G. Hooftprijs 1957 voor prof. P. C. A. Geyl Bollen bij veiling in Lisse verduisterd TE STRAATSBURG H. C. Scheerder viert zilveren jubileum UIT STAD EN STREEK J. Uytendaal veertig jaar bij Beijnes n.v. Gevangenisstraffen voor mishandeling, heling en diefstal Geen straf voor vrouw die man doodstak Twee jaar voor overval op benzinestation DONDERDAG 1 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdagmiddag is in het poortgebouw van „Elswout" het prachtige landgoed aan de gemeente Bloemendaal overgedragen. De bijeenkomst werd door één van de oudste leden van de familie, die het land goed in bezit hebben, de heer A. J. Brandt uit Driebergen, geopend. De heer Brandt vertelde iets over de rijke geschiedenis van het buiten, waarna notaris H. M. van Weel uit Bloemendaal de akte van trans port voorlas, die de stichting „Elswout" in het leven roept. Dit geschiedde ten overstaan van de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur en de heer J. S. M. Vrijland als vertegenwoordiger van de verkopers van het buitengoed. Als getuigen waren- daar bij aanwezig de heren G. van Eek en mr. L. C. Kolff. Vervolgens werd de akte ver leden voor transpox-t van het landgoed ten overstaan van dezelfde personen, waarbij als getuigen optraden de her,en mr. M. C. Bloemers en Ch. M. Reinders Folmer, de laatste in zijn kwaliteit van voorzitter van het nieuwe stichtingsbestuur van het landgoed „Elswout". De burgemeester van Bloemendaal zei in Het is moeilijk na te gaan op welk ge bied de waardering van Beethovens mu ziek gezocht moet worden. Er is een tijd geweest (en die tijd ligt nog niet zo ver achter ons) waarin in hoofdzaak de psy chologische achtergrond de mate van ap preciatie bepaalde en daaraan een eigen karakter gaf. Niet de muziek zelve was in de eerste plaats van belang, maar wel haar intentie. En daarvoor was „begrip" nodig. Maar zoekt ook de muzieklievende mens van deze tijd in Beethovens werken aller eerst de bedoeling? Of gaat de muziek zelve met haar eenvoudige thematiek en probleemloze melodieën en harmonieën hem het meest aan het hart? En is daar om de populariteit van de composities van Beethoven, die deze eenvoudige schoonheid bezitten, zo groot? Want populair is een deel van de muziek van de Weense mees ter ontegenzeggelijk. Dit heeft opnieuw de korte Beethovencyclus bewezen, die het Noordhollands Philharmonisch Orkest deze maand in Haarlem gehouden heeft en waarvan dinsdagavond het derde en laat ste concert werd gegeven in de, vrijwel geheel bezette gemeentelijke Concertzaal. Er werd een programma uitgevoerd, be staande uit de ouverture Leonore II, het vijfde pianoconcert en de vijfde symfonie, werken, waarover in de loop van hun be staan bibliotheken vol commentaar is ge geven. Vooral de vijfde symfonie was een begeerd object voor verklaringen, die niet in de eerste plaats de muziek maar wel de achtergrond daarvan beoogden. Beethoven is daar voor de symfonie mee begonnen met zijn toelichting: „Zo klopt het noodlot aan de deur" bij het aanvangsthema en met zijn beschouwingen over de menselijke strijd en overwinning,welke activiteit in de sym fonie tot uitdrukking werd gebracht. Men kan deze bedoeling aanvaarden. Maar moet zij nog altijd de richting gevende grond slag zijn voor het ondergaan van de mu ziek? En is het volstrekt noodzakelijk om de geschiedenis van Florestan en Leonore uit Beethovens opera „Fidelio" te kennen om te genieten van de muzikale schoon heid van de als inleiding daartoe „mis lukte" ouverture? En wat hebben wij er aan te weten dat een officier van Napo leons leger bij een uitvoering van het vijf de pianoconcert deze compositie met „de keizer" een thans algemeen gekende bij naam gaf, of dat Beethoven bij het schrij ven van de schone melodie van het Adagio van het concert aan de gezangen van vrome pelgrims dacht? De muziek zelve moet ons in haar kunst zinnige volledigheid genoeg zijn: De ouver ture „Leonore II" kon daardoor, mede door de spannende uitvoering, die de dirigent Henri Arends ervan gaf, een voortreffe lijke inleiding van de avond worden. Ook het pianoconcert heeft weer een diepe in druk kunnen maken, al vielen er factoren te constateren, zoals de bedenkelijke stem ming van de houten blaasinstrumenten en een al te grote impulsiviteit van de solist Eduardo del Pueyo, die daaraan afbreuk deden. Maar toch heeft men bewondering kunnen krijgen voor het technisch mees terschap van de pianist en voor de intensi teit van zijn uitdrukkingskracht, die in het bijzonder overtuigend was voor het heroïsche element in de muziek. Eduardo del Pueyo bleek een gevoelig kunstenaar, die expressiviteit liet prevaleren boven constructieve bouw. De orkestbegeleiding kreeg daarentegen door groter evenwicht een veel hechtere eenheid en een bijzon der fraai hoogtepunt met de innige inlei ding van het Adagio. De uitvoering van de vijfde symfonie na de pauze kenmerkte zich door een leven dige stuwing en gespannenheid. Een gran dioze slotclimax bewoog de toehoorders tot een langdurig applaus. Zij waren ook opgetogen over het spel van Eduardo del Pueyo. P. Zwaansivijk WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DF. ADMINISTRATIE zijn toespraak dat het bezit van een landgoed bezinning vraagt. Het betreft na melijk een landgoed dat hondei-dvijftig jaar lang door eenzelfde familie goed be heerd is geweest en dat nu overgaat in handen van de overheid. Voor de verko pers betekent dit een ogenblik van wee moed. De burgemeester gaf echter aan de familie de verzekering dat de overheid ze ker de exploitatie en het beheer op dezelf de voet als tot nu toe het geval was, zal voortzetten. Mr. M. C. Bloemers, sprekende als ver tegenwoordiger van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen, her- innerde aan de grote waarde van land goederen in het algemeen, die helaas door dat de maatschappelijke structuur zich wijzigt, in handen van de overheid ko men. Uit een oogpunt van behoud blijft het noodzakelijk deze waarden te verde digen. Evenals de gemeente Bloemendaal is ook het rijk zich ten zeerste bewust van de verantwoordelijkheid ten opzichte van dit landgoed. Andere sprekers noemden het van het grootste belang dat de heer J. S. M. Vrij land, die zovele jaren dit landgoed dage lijks voor de familie beheerde, zich weer beschikbaar stelde om het stichtingsbe stuur met raad en daad terzijde te staan. De heer Reinders Folmer wees als voor zitter van het stichtingsbestuur op de zwa re verantwoordelijkheid, die op dit lichaam rust. Spreker vroeg de medewerking van de gemeente om het landgoed op zo effi ciënt mogelijke wijze te kunnen beheren. Tenslotte sprak de heer Brandt uit Drie bergen nog een slotwoord, waarin hij spe ciaal de burgemeester dank bracht voor het doen aangaan van de koop en verkoop van „Elswout" en het in leven roepen van de stichting. Verkopers zijn met veel ver trouwen deze transactie aangegaan. De plechtige overdracht van het landgoed werd namens de familie bijgewoond door de heren A. J. Brandt uit Driebergen, H. H. Brandt uit Aerdenhout, die zitting heeft in het stichtingsbestuur, V. J. Brandt uit Overveen. mevrouw N. de Jong Schouwen- bui-g-Brandt uit Aerdenhout en de heer J. A. W. Luden uit Overveen. De heer J. S. M. Vrijland tekent de koopacle. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft, overeen komstig het voorstel van de jury, de staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooft prijs) 1957 toegekend aan prof. dr. P. C. A. Geijl in Utrecht. Uit het eenstemmig uitgebrachte oor deel van deze jury, bestaande uit Adriaan van der Veen, voorzitter, dr. L. Brummel, Pierre H. Dubois, dr. H. L. C. Jaffé en prof. dr. L. J. Rogier, leden en H. J. Mi- chaël secretaris, blijkt dat zij prof. Geyl niet voorgedragen heeft voor een bepaald werk, doch voor zijn gehele oeuvre. Dit oeuvre, in een periode van vijfenveertig jaar tot stand gekomen, bevat een reeks geschriften, die waardering vonden in de Nederlanden en niet zelden ook ver daarbuiten. De jury is er zich dan ook van bewust, dat zij op letterkundige gronden een levenswerk ter bekroning heeft voor gedragen, waarvan de wetenschappelijke waarde in Nederland algemeen erkend wordt en dat daarenboven aan de Neder landse geschiedschrijving in 't buitenland, vooral in België, bijzondere erkenning verschaft. In 't nummer „Erbij" van 26 april heeft de heer C. Dinaux uitvoerig over de bete kenis van prof. Geyl geschreven. De uitreiking van de prijs zal geschie den op het Muiderslot op woensdag 21 mei. Drie personeelsleden van een bloembol lenveiling aan de Haven in Lisse zijn ge arresteerd, verdacht van verduistering van bloembollen. De verduisteringen zou den over een vrij lange periode zijn ge pleegd. In totaal zou een hoeveelheid van vijftigduizend bloembollen, hoofdzakelijk tulpen, ter waarde van ongeveer driedui zend gulden zijn ontvreemd. De bloem bollen behoorden toe aan firma's, die deze ter veiling aanvoerden. De schade wordt door de veiling gedekt. De drie gearres teerde personeelsleden zijn een schuurchef uit Amsterdam, alsmede eerl chauffeur en een schuurknecht uit Lisse. Zij verblijven thans in voorlopige hechtenis. DE ENGELSE „PAYMASTER-GENERAL", Reginald Maudling, heeft er woensdag te Straatsburg voor gewaarschuwd, dat het „een tragedie" zou zijn, als het plan voor een Europese Vrijhandelszone, dat door de Engelsen naar voren is gebracht, niet zou worden aanvaard. Maudling sprak voor de raadgevende commissie van de Raad van Europa. Hij voegde daaraan toe, dat de bijzondere intergouvernementele commissie der Organisatie voor Economische Europese Samenwerking met ongeduld wacht op een tegenvoorstel betreffende het vraagstuk van het vrij handelsgebied van de zes E.E.G.-landen. Maudling, die voorzitter is van de O.E.E.S.-commissie, deelde de assemblee mede, dat Engeland, Scandinavië en Zwitserland niet bereid waren zich bij de O.E.E.S. aan te sluiten. Hij zei ook dat de houding van Engeland wordt gedik- teerd door het feit, dat slechts een-achtste van de Engelse handel plaats vindt met de landen van de E.E.G. De „werkelijke" vraagstukken, waarvoor nog geen oplossing in het zicht is, zijn volgens Maudling de volgende: dat van de landbouw, dat van de tarieven naar buiten toe en tenslotte dat van de houding van de Franse regering. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, verklaarde, dat zijn land er sterk naar verlangt om zich bü een Vrijhandelsgebied aan te sluiten zowel uit economische als politieke rede nen. Maar dat gebied dient aldus te wor den ingericht dat een verdeling van Euro pa erdoor wordt vermeden. Zowel Mand- ling als de Noorse minister Lange zei, dat hun regeringen ernstige studie zou den maken van het Italiaanse compromis plan, dat uitgebracht is door de Italiaanse minister van Handel, Carli. Nederlands voorstel Op de zitting van dinsdag van de raad gevende commissie van de raad van Europa heeft de Nederlandse afgevaardig de, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, een compromis-voorstel ingediend inzake de instelling van een Eux-opese Vrijhan delszone. Hij stelde voor: 1) de oprichting van een gemengde commissie, samenge steld uit vertegenwoordigers van Klein Europa en van de overige O.E.E.S.-landen. 2) het sluiten van multilaterale'verdragen tussen de E.E.G. en de andere O.E.E.S.- landen; 3) de gemengde commissie, die met volledige bevoegdheden zal worden 4nVF.RTF.NTlE bekleed, helpt bij het sluiten van de over- eenkomsten; 4) de economische en han delspolitiek der E.E.G. en de andere O.E.E.S.-landen zal door deze overeen komsten met elkaar in harmonie worden gebracht; 5) de in Rome gesloten overeen komsten ter oprichting van de E.E.G. die nen op geen enkele wijze te worden be nadeeld door de multilaterale overeen komsten; 6) de gemengde commissie zou de kern vormen van een toekomstig exe cutief orgaan van de E.E.G. voor de Vrij handelszone; 7) de multilaterale overeen komsten dienen voor het einde van het jaar gesloten te worden. Beide partijen E.E.G. en overige O.E.E.S-landen noemden het voorstel „zeer interessant". Minister Luns zei 't plan van Van der Goes Naters te zullen steu nen. „Alles moet in het werk worden ge steld om tegen het einde van het jaar een Vrijhandelszone-verdrag gereed te heb ben", aldus de Nederlandse bewindsman. Overeenstemming dient echter multilate raal te zijn. Het sluiten van verscheidene bilaterale verdragen zou neerkomen op een erkenning dat de geest van Europese samenwerking heeft gefaald. (UP) Opnieuw werd vandaag in ons gebouw aan het Groot Heiligland een jubileum ge vierd. De heer H. C. Scheerder herdacht het feit, dat hij 25 jaar in dienst is van de Grafische Bedrijven Damiate N.V. en wel als drukker. Hoe toegewijd hij zijn werk verricht en hoeveel waardering men hem daarvoor toedraagt liet de heer P. W Peereboom, sprekend namens de directie, niet onvermeld. Hij ovei'handigde de ju bilaris na zijn huldigend betoog een ge schenk onder couvert. De woordvoerder, van het personeel, de heer J. P. Horsmeier, voegde daaraan eveneens enige geschenken toe, niet dan na een toespraak, waarin hij de verdien sten van de heer Scheerder had gerele veerd. Na het dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. ADVERTENTIE •^.Nieuws in het 6orf_ Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (ruim een jaar) heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. W. Pitlo, vanmorgen ge- eist tegen een veertigjarige assuradeur uit Beverwyk, wie tenlaste was gelegd, dat hij in de periode tussen november 1956 en fe bruari 1957 ten nadele van een Haagse fi nancieringsmaatschappij ruim 175.000, heeft verduisterd. Door allerlei knoeierijen zoals het zetten van valse handtekeningen, het opmaken van gefingeerde rekeningen e.d. zou de verdachte enorme bedragen ten eigen bate hebben aangewend. Uit verklaringen van verscheidene getui gen bleek, dat de verdachte altijd raad wist'wanneer de aankoop van auto's gefi nancierd moest worden. Op slinkse manie ren wist verdachte steeds het geld van de financieringsmaatschappij los te ki-ijgen aldus de tenlastelegging. De vijftigjarige dii-ecteur van deze Haag se maatschappij, die als getuige werd ge hoord, verklaarde dat er nimmer enig wan trouwen tegen verdachte was gekoesterd De president, mr. N. Smits, bracht hul de aan de* Velsense politie, die ten koste van veel tijd en moeite deze veelomvatten de zwendelaffaire tot klaarheid heeft ge bracht. Hij merkte daai'bij op dat het een voudig zou zijn verdachte een tiental straf bare feiten ten laste te leggen. Door ver dachte's bemiddeling als assuradeur werd in 1956 tot een bedrag van ruim twee mil joen gulden gefinancierd. De officier hekelde het huidige huur koopsysteem, dat reeds velen in het onge luk heeft gestort. Hij zag de verdachte niet als een oplichter zonder meer noch dat deze zich heeft willen verrijken. Verdachte heeft ten koste van alles zijn omzet willen vergroten en trachtte toen hij in moeilijk heden kwam het ene gat met het andere te stoppen, aldus mr. Pitlo. Pleidooi De verdediger, mr. F. Pauwels, bracht de officier van .Justitie hulde voor zijn re quisitoir waarvoor hij grote bewondering had. De officier heeft met de roede ge zwaaid en die is genadeloos terecht geko men. Gebleken is echter, dat de officier de achtergrond van de zaak kende en op de hoogte was van het verleden van de ver dachte. De behandeling van de zaak is goed voorbereid en daarvoor bracht pleiter ook hulde aan de rechter-commissaris, mr. H. J. Ferwerda, die prachtig werk heeft ver richt. Voor de verdediging is de zaak een vrij hopeloze affaire. Het gaat hier immers niet alleen over een verdachte, maar ook over een systeem. De mensen zijn in de loop der jaren veranderd. Er wordt op grote schaal verduisterd, er kan gemakke lijk, geknoeid worden en een zwakke fi guur, als deze verdachte is, doet er zonder moeite aan mee. Het moreelbesef van vroe ger is bij de mensheid verdwenen. Aller- Dinsdag is de heer J. Uytendaal uit Haarlem gehuldigd, die op die dag veer tig jaar in dienst was bij de koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes n.v. Op het bedrijf in Bever wijk werd de jubilaris toegesproken door één der directeux-en, de heer W. L. Beijnes die een overzicht gaf van de levensloop van de jubilaris bij het bedrijf. De heer Beijnes sprak woorden van lof en karak teriseerde de heer Uytendaal met de woor den „eerlijk, kundig en plezier in het werk". Tevens memoreerde de spreker het feit, dat ook een andere employé, de heer G. O. J. van Ditzhuyzen, veertig jaar in dienst van het bedrijf is. Door een ver blijf in het buitenland kon deze jubilaris niet aanwezig zijn. Aan de heer Uytendaal werd een geschenk onder couvert over handigd, alsmede de gouden medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. De heer F. Schneider, chef van de loon administratie en van de tij dschrijvers, op welke afdeling de jubilaris als hoofd van de tijdsehrijvers werkzaam is, gewaagde van de sympathie, die iedereen voor de jubilaris gevoelt. Namens de collega's sprak de heer J. Dernison, en namens de personeelsleden, verenigd in het jubileum- en ontspanningsfonds, voerde de heer C. Meijer het woord. Ook deze spreker over handigde de jubilaris een geschenk onder couvert. Ter afwisseling van het gespro ken woord concerteerden mejuffrouw J. Wijn (zang) en de heer E. Huiting (piano) en droeg de heer H. Boeree een fragment van „In Holland staat een huis" van An nie M. G. Schmidt voor. wegen treft men cox-ruptieve handelingen aan en bij de Staat is dat ook zo, aldus mr. Pauwels. De verdachte heeft ook aan der gelijke handelingen meegedaan en zal er voor gestraft moeten worden. Krijgt hij een langdurige gevangenisstraf dan ziet de toe komst er zeer somber voor hem uit. Nie mand wil hem in dienst nemen. Pleiter zei de, dat het voor de rechtbank moeilijk zal zijn een straf op te leggen, maar het zal zijn bewondering wegdragen, als een voor waardelijke straf wordt opgelegd, waar door de mans nog een kans zal krijgen. De rechtbank zal op woensdag 14 mei uitspx'aak doen. Uitspraken Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft een 54 jarige Ioswerkman uit Haarlem veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek, wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel, de dood tot gevolg hebbend De officier van justitie had tegen hem twee jaar geëist. Op 21 januari had de man in zijn woning in de Drossestraat ru zie gekregen met een 43-jarige loswerk man met wie hij enige café's had bezocht. De verdachte zou zijn bezoeker buiten de deur hebben gezet, waarna de man van de trap was gevallen. De raadsman, mr. G. Bettink, had vrijspraak gevraagd. Een 32-jarige marktkoopman uit Rot terdam werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden wegens he ling. Er was tegen hem een jaar geëist De man was tenlastegelegd heling van een hoeveelheid sieraden, die in oktober 1957 uit een juwelierszaak in de Gx-ote Hout straat in Haarlem was gestolen. Een 31-ja- rige bloemenventer uit Bennebroek werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden nadat de officier van justitie veertien da gen geleden twee-en-een-half jaar had ge- eist, wegens diefstal en heling. Hem was tenlastegelegd diefstal van blikken olie uit een benzinestation in Landsmeer, heling van een aantal ringen en een autoradio, die zijn broer zou heb ben gestolen, en tenslotte het uit winstbe jag vervoeren van een bromfiets na een „vergeefse" rit naar een garagebedrijf in Woubrugge, waar een gewapende roof overval in het voornemen had gelegen. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 39- jarige vrouw uit Rotterdam, die op 21 de cember van het vorig jaar op het Stations plein te Rotterdam een 42-jarige stoffeer der met een mes heeft gestoken, ten ge volge waarvan de man is overleden. De rechtbank was van oordeel, dat deze daad haar niet aangerekend kan worden en ontsloeg haar van alle rechtsvervolging Er was tegen haar een gevangenisstraf van vier jaar geëist. Het slachtoffer heeft, zo zegt de recht bank in de motivering van haar uitspraak „lange tijd op hoogst indringende en brute wijze geprobeerd de vrouw in zijn greep te krijgen en bedreigingen geuit jegens haar en haar zoon. Daardoor kwam zij in een toestand van gespannenheid en angsl te verkeren, waartegen zij niet was opge wassen. Op het moment, dat zij het fei4 pleegde, verkeerde de vrouw in een sche mertoestand en was zij op dat ogenblik ontoerekeningsvatbaar". De rechtbank te 's-Gravenhage heeft twee jaar gevangenisstraf met aftrek op gelegd aan een 34-jarige Rotterdamse koopman, wegens diens aandeel in het overvallen in de nacht van 6 op 7 januari van de pompbediende van het benzine station aan de rqksweg bü Hoofddorp in de Haarlemmermeer. De officier van Justitie had een jaar en negen maanden geëist De zaak tegen de hoofddader van deze overval, een 21-jarige werkloze, die nog een lange reeks van an dere misdrijven op zijn kerfstok heeft, werd aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport Kennemer Kunstkring jubileert. De Haarlemse toneelvereniging „De Kenne mer Kunstkring" herdenkt dit jaar haar twaalfeneenhalfjarig bestaan. Dit jubileum zal donderdag 8 mei worden gevierd met een cabaretavond in het Minerva Theater. Val uit raam. Dinsdag omstreeks zes uur is een tweejax-ig meisje uit een ven sterbank van de eerste verdieping van een huis aan de Willem Pijperlaan in Heem stede gevallen. Het kind maakte een val van vier meter en is voor onderzoek naar het Diaconessenhuis in Haarlem overge bracht. Aanrijding. Dinsdagmiddag is bij het achteruitrijden van een vuilnisauto op het Wilhelminaplein in Heemstede een vier jarig jongetje aangereden. Met ontvelde benen werd hij naar zijn ouderlijke woning gebracht. Vuilnisbelt in brand. Op Koninginne dag raakte des middags omstreeks drie uur de vuilnisbelt aan de Zeeweg te Overveen in brand. De Overveense brandweer en leden van de dienst van Publieke Werken te Overveen hebben het vuur met een paar wagens zand geblust. Twee inbraken. Dinsdagmiddag wer den in Aerdenhout twee inbraken ge pleegd. In een villa aan de Zandvoorter- weg werd veel vernield en een bedrag van 400 benevens enige sieraden worden ver mist In een perceel aan de Boekenroode- weg kwam men door insluiting binnen. Hier worden twee gouden damespolshor loges en een klein geldbedrag vermist. Heupfractuur. Op de hoek van de Irdensstraat en het Lorentzplein in H'lem heeft een personenauto woensdagmiddag een zestigjarige wielrijdster aangereden. De wielrijdster moest met een heupfrac tuur in de Mariastichting worden opge nomen. Emmabloem-collecte De opbrengst van de op 23 april gehouden Emmabloem- collecte bedraagt t 7569,99. Van dit bedrag werd te Haarlem bijeengebracht 5499,99; te Aerdenhout 780; te Bloemendaal f 733,03 en te Overveen 557,50. In totaal is de opbrengst minder dan het vorige jaar, hetgeen voornamelijk is te wijten aan het gebrek aan collectanten. (Verkort weergegeven) Iets beters. Voor de militaire luchtparade wordt veel geld uitgegeven. Als die eens achterwege werd gelaten, zou er voor dat geld wel iets betex-s gedaan kunnen wor den. En misschien zou er dan nog wat voor mij overschieten, daar ik in juni 1957 op herhalingsoefeningen ben geweest, maar tot nog toe geen uitkering heb ontvangen! G. v. D. „Viering en Gedachtenis" Met grote vol doening heb ik uw artikel gelezen in de rubriek „Van dag tot dag" in uw editie van 29/4 j.l., waarin u zo treffend tot uiting weet te brengen de verbintenis tussen de vreugde om de verjaardag van onze gelief de Koningin en de tragische hex-denkingen van het geleden oorlogsleed. U verbindt hier echter aan de samen smelting van onze bevrijdingsdag, gezien de innige verbondenheid van ons Vorsten huis, met het wel en wee van ons volk. Ook in mijn ogen is onze Landsvrouwe een vredesvorstin, wier zorgen zich uitstrekken tot de gehele mensheid. Dat ik echter in mijn ingezonden stuk voor het behoud van de 5e mei als natio nale feestdag opkom, voor het laatst in uw blad van 1/4 j.l. vindt zijn oorzaak in het feit dat de geboortedatum van onze Koningin sterfelijk is en ik de 5e mei als een onsterfelijke dag wil zien behoucien en gegrift in het hart van het Nedex-landse Volk, om vredeswille. C. SPOOR, Vel sen Dissonant. Naar aanleiding van uw arti kel „Viering en gedachtenis" in de rubriek „Van dag tot dag" waarin u schreef „Van daar dat militair vertoon en dan nog met moderne bruiwapens als straaljagers een dissonant moet worden geacht" het volgende: Ook voor onze kinderen was dat het geval. Mijn dochtertje van 10 jaar ging met haar vriendinnen opgewekt naar het feest. De avond ervoor had ik haar verteld dat er straaljagers zouden komen. Toen de straaljagers over Haarlem vlogen dacht zij bepaald niet aan iets feestelijks; de vrien dinnen waren van streek en mijn dochter kwam hevig geschrokken en huilend naar huis. Zij dacht dat er oorlog was. Onze feeststemming was weg. Mevr. M. S., Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3