Ballonstart in Haarlem leverde grandioos kijkspel op Geanimeerde oranjefeesten in Bloemendaal en Heemstede verdraaid lekker! Dansconcours beter dan vorig jaar Mevrouw Boesman wint Prins Hendrikbeker Vergadering HRB Heemstede Bungalow voor jonge polio patiënten in Rotterdam „Ze kregen wat ze wilden" èn bovendien. prachtige geschenken! Geslaagden lagere technische avondschool J. van Beek veertig jaar bij belastingen Mezennest in brievenbus Predikanten treden toe tot „Kerk en Vrede" Na zonsondergang niet vlaggen Actie in Zeist van het Veteranenlegioen Critiek van prof. Groenman op het randstadrapport Oorlogsmonument in Groningen Li O N D E R D A G 1 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Deze foto geeft een beeld van de druk te tijdens de ballonopstijging aan de wagenweg. De eerste ballon onder commando van mevrouw Nini Boes man is hier zojuist opgestegen. Op de grond lagen de ballonnen van de heren J. Boesman en notaris J. Demenit te wachten. De grote luchtvaartshow, die op koning innedag op het helikopterveld aan de Wa genweg in Haarlem-Zuid werd gehouden, is mede door het wel uitzonderlijk fraaie lenteweer een grandioos schouwspel ge worden. Vele duizenden toeschouwers, onder wie zich ondermeer bevonden de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en Je burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, omzoomden het zon-over- goten terrein dat een unieke aanblik bood. Reeds geruime tijd had men met een zekere spanning de start van de drie grote watcrstofballons verbeid, die die middag zouden opstijgen voor een ballonvaart wedstrijd, waaraan ook ballons uit En schedé en Kinderdijk zouden deelnemen. Weliswaar verliep het programma niet geheel volgens plan omdat een van de drie ballons bij gebrek aan voldoende water stof niet kon opstijgen, maar het enthou siasme bij de start van de andere twee ballons was daar beslist niet minder om De spanning, waarmede men de start van de eerste ballon, met de bekende Haagse ballonvaarster mevrouw Nini Boesman als commandante, tegemoet zag, bereikte haar hoogtepunt toen de schrijver Godfried Bomans het startsein „Vulslurf open alles los!" gaf en de zilvergrijze ballon onder de toejuichingen van het publiek zich eerst aarzelend van de grond los maakte om daarna steeds sneller de strak ke wolkenloze hemel tegemoet te zeilen. De voorbereidingen voor deze majes tueuze ballonstart het was de eerste maal dat in Haarlem een dergelijk evene ment plaatsvond waren bijna even spec taculair als de opstijging zelf. In de voor middag waren twee zware trucks met oo- legger het terrein opgereden. Zij vervoer den de vele cilinders met ruim een mil joen liter waterstof waarmede de ballons gevuld moesten worden. Tientallen meter brandslang werden vervolgens uitgerold om de verbinding tussen de toen nog vormloze ballonomhulsels en de waterstof cilinders tot stand te brengen. Nauwelijks waarneembaar zwollen de gevaarten op, totdat de ballon van mevrouw Boesman ijn juiste afmetingen had en schommelend aan zijn touwen hing. Tussen de bedrijven door hield een verslaggever, de heer Wilco Bergmans, het publiek op de hoogte van de stand van zaken. Hij voerde ook ge sprekken met de heer en mevrouw Boes man en met Godfried Bomans, welke in terviews door de toeschouwers via een geluidsinstallatie gevolgd konden worden. Mevrouw Boesman vergeleek onder andere ballon varen met opium: men raakt aan beide verslaafd alleen met dit verschil dat ballonvaren veel gezonder is. Godfried Bomans verklaarde desgevraagd dat hij niet tegen een nachtreis per ballon met mevrouw Boesman opzag, maar dat mj toch maar liever ditkeer op de begane grond bleef. Men herinnert zich wellicht, dat de heer Bomans enige jaren geleden als ballonpassagier een noodlanding op zee meemaakte. Intussen was van de verkeerstoren op Schiphol toestemming ontvangen om op 'e stijgen en waren de laatste toebereid selen voor de eerste start gemaakt. Een •oor een werden de zakken zand. die de '•allon nog op de grend hielden, afgehaakt odat alleen nog een tien paar handen de nand stevig vasthielden. Na mevrouw Soesman klommen in de mand mevrouw Duyn, de echtgenote van een der leden an het Centrumcomité, de 65-jarige heer h G. Koppen, die in 1927 als vliegtuigge- gvoerder de eerste retourvlucht Neder- •ndJava maakte en als vierde de En- 'sman mr. Eylaot uit Londen. Met ver- •-nde krachten werd de ballon vervolgens •i de juiste startpositie gebracht, waarna 't mmando „Handen hoog, handen los!" orik, gevolgd door een flinke ruk van de *er Bomans aan het koord, waarmede de ulslurf van de ballon tot dusver was ichtgebonden. Om kwart voor vijf koos 'e „België" onder commando van mevrouw Boesman het luchtruim om binnen enkele minuten op een hoogte van ongeveer hon derd meter langzaam naar het oosten af te drijven. De zwakke wind was er de oorzaak van dat de ballon nog langer dan een halfuur op zijn vlucht was te volgen. Als aardige bijzonderheid zij nog vermeld dat burgemeester Cremers mevrouw Boes man een brief ter hand stelde bestemd voor zijn ambtgenoot in de plaats waar zij zou komen te landen. De tweede ballon had een minder goede start dan zijn voorganger. In zijn marid hadden plaatsgenomen de pas dit jaar ge brevetteerde ballonvaarders. de Haagse notaris J. M. Demenint en de heer K. P M. Jansen uit Oegstgeest bij wie zich op het allerlaatste ogenblik nog de heer Rumpf uit Haarlem veegde. Even leek het erop dat de ballon na zijn start iets ver derop weer aan de grond zou komen maar een duwtje van een der meegelopen hel pers en het uitgooien van wat ballast deed do „Oxysenium" spoedig de juiste koers volgen. Ook deze ballon bleef nog lang zichtbaar. Tot besluit gaven leden van de Amster damse Luchtvaart Club enkele demonstra ties met vliegtuigjes, die, doo- een lijn bestuurd, tot opvallende stunts in staat bleken. De Harmonie .-St. Michael"' uit Heem stede luisterde het feest op met enige pit tige marsen. Later op de avond werd bekend dat de ballon van mevrouw Boesman in Kokken- gen bij Utrecht, ongeveer zesendertig kilo meter van de startplaats, was gedaald. De „OXygenium" met de heer Demenint c.s. landde in Wilnis, circa dertig kilometer van Haarlem. De Belg A. van der Bem- den. die van Kinderdijk was opgestegen, kwam slechts vijf kilometer verder bij Hendrik-Ido Ambacht weer aan de grond. Het gebrek aan wind heeft hem hoogst waarschijnlijk teveel parten gespeeld. Van de ballon van de Turk R. Eskenazi, die Enschedé als startplaats had gekozen, was gisteravond laat nog niets bekend. Aan gezien de inzet van de wedstrijd, de prins Hendrikbokaal, slechts aan Nederlanders uitgereikt kan worden, legde mevrouw Boesman alè commandante van de ballon, die de grootste afstand aflegde, dus voor een jaar beslag on deze wisselprijs. De in Haarlem gestarte deelnemers kwamen gisteravond in besloten kring in een der zalen van café-restaurant Brink- mann aan de Grote Markt te Haarlem bijeen. De heer J. Boesman maakte de uit slag van de wedstrijd bekend en reikte als voorzitter van de Haagse Ballon Club de prins Hendrik-bokaal aan zijn echtge note uit. Hij liet zich daarbij in waar derende bewoordingen uit over de orga nisatie'op het terrein aan de Wagenweg, waarvoor hii het Centrumcomité alle hulde bracht. Godfried Bomans sprak hierna de nieuwbakken luchtvaarders onder het ge zelschap toe op de wijze, welke men van hem mag verwachten, en doopte hen ten slotte plechtig tot leden van de Haagse Ballon Club. Onder voorzitterschap van de heer H. Hessels is de Heemsteedse Reddingsbri gade in vergadering bijeen geweest. Met enige hartelijke woorden werd door de voorzitter diploma A van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen uitgereikt aan mej. B. Re- deker en aan de heren Baars, B. Steeman, W. Schuilenburg. Het Jeugdbrevet 3 van de KNBRD werd uitgereikt aan C. Klin kenberg, C. van Norden en mej. Th. Tie- ken. Het bestuur werd als volgt gekozen: de heer H. Hessels, voorzitter; mej. B. Re deleer, secretaresse; de heer R. Abrahams, penningmeester; de heer P. Everhout, commissaris van materiaal. Tot de heer C. Roest, die wegens drukke werkzaam heden zijn bestuursfunctie ter beschikking had gesteld, werden woorden van dank gesproken. Tot instructeur der Brigafde werd benoemd de heer W. Jansen. Om half tien 's morgens werden de feestelijkheden in Overveen door de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, met een korte feest rede geopend en om tien uur deed hij zulks voor Bloemendaal in het Openlucht theater tot de op beide plaatsen ver zamelde schooljeugd. In Aerdenhout vertrokken de school kinderen met vlaggetjes naar het plein voor de school van de Aerdenhoutse schoolvereniging en om kwart voor negen vond op de hoek Mr. Enschedeweg- Schulpweg de plechtige vlaghijsing en samenzang plaats. Daarna ging het in op tocht naar het feestterrein aan de Borger- weg, waar 's ochtends een gevarieerd kinderprogramma werd gebracht en onder meer het poppentheater Van Meurs met veel succes optrad. De beide wandelrallys, die voor 's mid dags waren uitgeschreven waren minder succesrijk, want hiervoor schreven slechts weinig deelnemers in. Aan de beide fiets- rallys werd echter met veel enthousias me deelgenomen. Voor de fietstocht-A, leeftijd 812 jaar, schreven 117 kinderen in, voor de fietstocht-B 1380 jaar vijftig personen. Allen waren enthousiast over de route door het Oranje-Comité Aerden- hout-Bentveld uitgezet. De kleuters en kinderen tot acht jaar kregen ook hun aandeel in de feest vreugde van deze middag en kregen een negental kinderfilms te zien in de gym nastiekzaal van de Vondelschool. De lam pionoptocht des avonds, werd evenals die in Bloemendaal een geslaagd festijn. In Overveen vormde de zeepkistenrace voor de Overveense scholieren op de Vrij- burghlaan een speciale attractie en ook het kinderfeest op het sportterrein in de zelfde laan, bestaande uit kinderspelen, een kleuteroptocht met muziek, een pop penkast en een gymnastiek- en judo- demonstraties hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Van Meurs Jeugdvariété Gezelschap met een zeer geslaagde waterballet-show en een uitstekende goochelaar, benevens twee clowns heeft in het Openluchttheater de jeugd kostelijk vermaakt. Op het plein Dr. D. Bakkerlaan-hoek Bloemendaalse- weg werden films vertoond. Rest nog te vermelden dat er in Aerden hout des avonds een groot vreugdevuur werd ontstoken met medewerking van de postfanfare met als besluit een bal cham- pètre in de Spiegelenburghlaan. Ook in Overveen gingen later op de avond de benen van de vloer, voorafgegaan door een alleraardigst cabaretprogramma in ge bouw „Domi", waarvoor helaas maar zeer weinig belangstelling was. Tiny en Tom van Maaren (cabaretière en conférencier), Cor v. Veen (accordeonist en pianist), Ed dy Schuyer, een bijzonder handige gooche laar en de komiek Nickey Noble met kostelijke imitaties, hadden beter lot ver diend. Na de lampionoptocht werd ook in Bloemendaal deze geslaagde Koninginne dag met een Oranjebal besloten. In het Marinehospitaal in Overveen was het woensdagmorgen traditiegetrouw „Alle hens voor de boeg" voor officieren, onder- oficieren en manschappen. Om klokke tien stonden zij in carré bij de vlagge- mast in de tuin van het Marinehospitaal stram in de houding opgesteld toen de commandant, kapitein ter zee arts T. A. dé Haan arriveerde, die op korte, kern achtige wijze het woord tot hen richtte. In Heemstede begon de viering van ko ninginnedag des morgens met de gebrui kelijk geworden samenkomst van de schooljeugd en vertegenwoordigers van diverse sport- en jeugdorganisaties op het Raadhuisplein. Zij waren hiervoor uit ver schillende richtingen opgemarcheerd, met aan het hoofd de plaatselijke muziekver enigingen „Eensgezind Excelsior" en „St. Michaël" Het hijsen van de driekleur ge schiedde met het traditionele ceremonieel, dat werd gevolgd door het zingen van het „Vlaggelied". Dit jaar was hier voor het eerst een opmars met de provinciale vlag gen aan toegevoegd, besloten met het de clameren van een gedicht, dat beurtelings door een jongen en een meisje geschied de. Na het beëindigen van deze, met hel dere stemmen uitgesproken voordracht, werd de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de fraai gecalligrafeerde tekst van het gedicht aan geboden, vergezeld van een bloemstuk met een lint in de Heemsteedse kleuren. In het Heemsteeds Sportpark werd de kinderen vervolgens een openluchtvoor stelling aangeboden, die wegens het grote aantal liefhebbers nog eens moest worden herhaald. Het programma werd verzorgd door het gezelschap Martin Vinjée, dat met uitbundig lachsucces op een plankier de kwajongensstreken van Dik Trom aan schouwelijk maakte. De volksspelen, die in de middaguren eveneens op 't hoofdterrein van de Heem steedse Sportparken werden gehouden, le verden een niet minder succesrijk onder deel van het programma op. Onderwijl werden de kermisverma kelijkheden, die op het pittoreske Wilhel- minaplein waren opgesteld, vooral door de jeugd met animo bezocht. Het avondprogramma bevatte onder meer een toneelvoorstelling in het Miner- 'vatheater, die voor de Heemsteedse inge zetenen gratis toegankelijk was. De or ganisatoren hadden zich hiervoor van de medewerking verzekerd van de toneelver eniging „Heemstede-West", die aan deze uitnodiging gevolg gaf met een opvoering van de klucht „De stier uit Californië". Een stuk, dat over te weinig kwaliteiten beschikt, om de opvoering op een nationale feestdag te rechtvaardigen. Het is een ge forceerd komische historie over een zeke re Dick Tegels, bijgenaamd „De Stier", die na een jarenlang verblijf in Californië naar zijn vaderland terugkeert en daar de boel eens heerlijk ouderwets op stelten zet. Binnenkort wordt het stuk door „Heem stede-West" in gebouw „Nieuw Berkenro de" nog eens voor eigen leden opgevoerd, zodat wij dan nader op de voorstelling zullen terugkomen. Wel kan nu reeds wor den vastgesteld, dat het publiek zich kos telijk met deze kolder heeft geamuseerd. Een langdurig applaus en het aanbieden van bloemen aan de dames waren hiervoor enkele bewijzen. De mooie lenteavond had vele belangstel lenden en danslustigen naar het Raad huisplein gelokt, waar op een plankier voor het met schijnwerpers fraai verlich te raadhuis deze feestdag met een open luchtbal met attracties werd besloten. Het geheel stond onder leiding van mevrouw Van der Moolen, waarbij de pittige dans muziek werd verzorgd door „The Black Syncopaters", onder leiding van Bert van Poelgeest. Van de gelegenheid tot dansen werd een druk gebruik gemaakt, zodat hier de gehele avond een gezellige stemming heerste. In de tuin van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam is een bungalow in aanbouw, waarin acht kinderen met ademhalings moeilijkheden als gevolg van kinderver lamming zullen worden ondergebracht. Dit achttal in leeftijden variërend van vier tot dertien jaar, werd reeds geruime tijd in het ziekenhuis verpleegd echter zonder veel resultaat of uitzicht op volledige ge nezing. Daarom wordt voor hen nu een bungalow gebouwd, waar zij in een meer huiselijke sfeer verzorgd en verpleegd kunnen worden Het huis zal zich in niets van normale woningen onderscheiden en zelfs de verpleegsters, die hier dienst gaan doen, zullen niet in uniform, maar ge woon „in burger" gekleed zijn. De adem haling van de kinderen zal worden ge oefend met een speciale apparatuur, die de ijzeren long is gaan vervangen. In hun nieuwe omgeving zullen de pa tiëntjes alle mogelijkheden tot spel, re creatie en onderwijs krijgen. Door hen uit de „ziekenhuissfeer" te halen, hoopt men een aanzienlijke verbetering te bewerk stelligen in hun moreel. De bouw van de bungalow, die eind juli voltooid kan wor den, is mogelijk geworden dankzij een gift van f 85.000 van het Prinses Beatrix Poliofonds. A mateurtoneel Over de voorstelling, welke de toneel vereniging Ludamus dinsdagavond in de stadsschouwburg heeft gegeven van „Ze kregen wat ze wilden", een blijspel door Louis d'Alton, bewerkt door A. Defresne, kan ik kort zijn. De inhoud is welbekend. Het stuk stond nog niet zo lang geleden op het repertoire van het beroepstoneej. Dat de vereniging Ludamus het aantrekkelijk vond voor een opvoering is best te begrij pen, maar dat die opvoering zelf nog aan trekkelijker was, zou ik niet durven bewe ren. Ik vond het maar een heel zwakke vertoning. De oorzaak was meteen duide lijk. Men kon de rollen niet voldoende be zetten. De sleutelfiguur uit het hele stuk, Bartley Murnaghan, werd door Frans de Lange wel zo onbevredigend vertolkt, dat de deur naar een goede voorstelling niet open ging. We keken af en toe door een kiertje, maar dat was dan ook alles. Zoals de heer De Lange de hoofdfiguur speelde zonder nuancering, zwaar en theatraal, werd 't blijspel een onmogelijk te verteren stuk theater. Dat is het beslist niet. Regisseur Bubenik liet uit zijn inlei ding al blijken, dat hij er zeker ook wel wat in zag. Hij kon het er evenwel niet uit halen. En dat in weerweil van de toegewij de belangstelling, waarmee de leden speelden. Routiniers als Ans Swart en Joop Geels waren nog het best op dreef. Vooral Ans Swart kon mij bekoren door haar lichte en zelfs ietwat ironische speeltrant. De jongeren in het stuk brach ten voornamelijk enthousiasme op. Verge ten wij echter snel de zwakke indrukken die de voorstelling van dinsdagavond ach terliet, want Ludamus kan beter. Het oog zij daarop gericht. P. W. Franse nVF.RTF.NTIE U Proef eens de fantastische CALIFORNIA kippensoep met volop stukjes écht kippenvlees! 48 ct per pakje! California-soepen zijn échte soepen! En spaar de vlaggetjes (op elk pakje is er één). Voor de leerlingen van de Gemeentelij ke lagere technische avondschool aan de Zijlvest te Haarlem, die geslaagd waren voor het eindexamen, werd dinsdagavond een bijzondere bijeenkomst gehouden in de aula van de school. Hun wérd het di ploma uitgereikt in tegenwoordigheid van de leraren, ouders en leerlingen, die van de derde naar de vierde klasse zijn be vorderd. De directeur, de heer J. P. Bloemsma, deelde mee, dat van de zesenvijftig kan didaten zesenveertig het diploma hebben behaald, hetgeen betekent dat 80 percent geslaagd is. Vorig jaar was het percenta ge 75 percent. De overgangsexamens heb ben een gunstig resultaat opgeleverd en 92 percent (vorig jaar 73 percent) is be vorderd van de derde naar de vierde klas. De heer K. A. Siekman, gedelegeerde van het gemeentebestuur van Haarlem, heeft de geslaagden gelukgewenst met het succes. De jongens moeten niet denken, dat zij er thans zijn, aldus spreker. Er wacht nog een moeilijke tijd, vooral om dat er in de toekomst vele problemen op gelost zullen moeten worden. Van belang is het dan dat men vakman is, want vak lieden zullen er nodig zijn. De geslaagden dienen zich daarom verder te bekwamen Belangrijk werk wacht het bedrijfsleven in de toekomst door de technische ontwik keling (atoom) door de bouw van wonin gen en de uitvoering van het Deltaplan. Spreker beval de geslaagden aan zich ver der te ontwikkelen tot een vakman en be sloot met de beste wensen aan te bieden. Nadat de heer Bloemsma de jeugd had toegesproken reikte hij de diploma's uit. Geslaagd zijn voor het eindexamen ma chinevakken: C. J. Aarts, J. H. van Eg- mond, H. J. van Elk, St. Erbrink, C. F De Jong, J. Joosten, R. Krooder, B. A. van Luijk, H. J. Milatz, P. J. Opdam, L. H. Peeperkoorn, A. Stokman, Th. Thann- hauser, J. M. van Veen, H. Volkers, J. A. de Vries, F. Bergman, C. B. Bijnsdorp, C. H. Cohen, H. M. Drost, P. A. van Dijk, A. J. de Gier, G. Grasman, W. H. van Hattem, W. van Heerden, J. K. van Her werden, W. J. Kraak, H. Smit en F. J. V rees. Afdeling elektriciteit: W. J. Beaufort, H. P. Engel, A. M. Jansen, H. Kist de Ruiter en R. Merten. Afdeling houtbewerking: H. A. Ipen- burg, J. H. Landwehr, J. van Oosterhout, J. Ruigrok van der Werven, J. J. Voor- braak en K. W. Wagenaar. Afdeling decoratievakken: M. Blauw, G. A. Pierlot, J. B. Slagboom en J. J. van Veen. Van grens tot grens. Met het surveil leren op de route VlaardingenHoek van Holland is de Wegenwachtring van grens tot grens in ons land gesloten. Overal zal de automobilist op de voornaamste wegen de bekende Wegenwacht-hulpvaardigheid ontmoeten. Van Nieuwe Schans tot Lon den is ook de ketting met de Engelse wegenwacht met behulp van de Hoek van HollandHarwichboot gesloten. Vandaag was het veertig jaar geleden dat de heei J van Beek, Landzichtlaan 38 te Heemstede, in dienst trad van 's Rijks belastingen. Op 1 mei 1918 werd de heer Van Beek geplaatst bij de Rijks ontvanger in Tiel. Op 1 december 1923 verhuisde hij naar Amsterdam waarna hij op 1 februari 1927 benoemd werd op het bureau van de Rijksaccountantsdienst in Maastricht. Op 1 december 1933 volgde zijn benoeming tot Commies en vervol gens werd hij eerst weer verplaatst naai Dordrecht, terwijl hij op 1 januari 1936 gevoegd werd bij de inspectie in Haarlem Op 1 januari 1948 werd de heei Van Beek bevorderd tot Hoofdcontroleur en op 1 ja nuari 1955 bereikte de jubilaris de voor hem hoogst bereikbare middelbare rang. namelijk die van Hoofdcontroleur A. In het kantoor van invoerrechten en ac cijnzen in de Zomerluststraat in Haarlem had vanmorgen de huldiging plaats waar bij de hoofdcommies-titulair, de heer C. D. Fetter, namens de minister van Finan ciën een geschenk in couvert overhandig de. Verder werd nog het woord gevoerd door de inspecteur de heer C. J. Hanhart. de chef de bureau, de heer J. Gros, de heer J. Prikkel, namens de controlerende ambtenaren en de heer R. Fruitema, als voorzitter van de bond van personeel bij 's Rijks belastingen. Na al deze waarderende woorden dank te de jubilaris voor deze uitgebreide hul diging. i Een mezenpaar heeft zijn nest gebouwd in een niet gebruikte brievenbus bij de Rijks Middelbare Tuinbouwschoel te Lisse. Toen men enkele dagen geleden eens ging kijken lagen er vier eitjes in. Vijf predikanten van de Hervormde Gemeente in Den Haag, dr. C. P. van An- del, ds. A. W. Lazonder, ds. W. Sybrandy. ds. J. J. P. Valeton en ds. J. J. W. A. Wijchers, hebben het hoofdbestuur van de vereniging „Kerk en Vrede" bericht, dal zij als lid wensen toe te treden tot deze geloofsgemeenschap van Christen-anti militaristen. Hoewel van oordeel dat de oorlog niet onder alle omstandigheden vol strekt moet worden verworpen, daar het gebruik van geweld in handen van de overheid onder bepaalde omstandigheden noodzakelijk kan zijn om onrecht te weren of terug te dringen, zijn zij van gevoelen zich thans niet langer te kunnen ont- 'rekken aan hun verantwoordelijkheid om tegen de moderne oorlogvoering en de voorbereiding daarvan een duidelijk „neen" te laten horen. Zij menen, dat de voorbereiding van een moderne oorlog met kernwapens en het gebruik daarvan in de praktijk niet alleen gelijkstaat met massamoord en zelfvernietiging, maar dat de moraal daarvan ook in flagrante strijd is met het evangelie en samen te vatten is in de stelling dat het doel de middelen doen. Op de avond van Koninginnedag heeft de afdeling Zeist van het Veteranenlegioen tussen 11 en 1 uur bij ongeveer 100 inwo ners van Zeist aangebeld en verzocht de Nederlandse driekleur binnen te halen. Het Veteranenlegioen acht het beledigend voor het vorstenhuis en de nationale vlag, wanneer de vlag na zonsondergang blijft hangen. Met ongeveer 20 leden is een groot deel van Zeist bewerkt. Van twee huizen werd bij afwezigheid van de bewoners de vlag neergehaald en bij de politie in geleverd. De afdeling Zeist deed dit in na volging van de afdeling Amsterdam, die een dergelijke actie op touw had gezet op de verjaardag van prinses Beatrix. In vrij wel alle gevallen haalden de Zeistenaren dadelijk de vlag binnen. Woensdagavond hield de Beroepsvereni ging van Danskunstenaars in het Van Nispenhuis te Amsterdam zijn vierde cho reografische concours. De jury bestond uit: Maria Sylvaine, Jan Rebel, Johan Mitter- treiner, Johanna Zuiver, Karei Poons, Nel Roos en Evert Smit. Een voorselectie had het programma be perkt tot negen nummers, alle met een meer of minder abstract karakter. Een aantal choreografen had de gebaren van de Duitse expressionistische school tot medium gekozen, de andere trachtten stemmingen op te roepen met behulp van klassieke bewegingen. De deelnemers wa ren vier Nederlanders, drie Engelsen, een Belg en een Zwitserse. Het algemene peil lag boven dat van de vorige concoursen, maar men had minder risico genomen en zich aan traditionele vormen gehouden. Het toekennen van de prijzen was wel ge rechtvaardigd. De vertolkingen waren be ter dan vorige keren. Leden van „Scapino" en van het „„Ballet der Lage Landen" ver vulden verscheidene hoofdrollen en wel met grote toewijding. De jury was snel klaar met het oordeel en wees de prijzen van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen toe aan: Robert Kaessen, de Belgische medewerker van het Ballet der Lage Landen, aan Richard Gladstone, lid van het Scapinoballet en aan Kurt Streijf. De prijs voor de beste dansprestatie ging naar Panchita de Peri van het Ballet der Lage Landen en Kurt Streijf won de studiebeurs van de Beroepsvereniging. Het weinig talrijke publiek bevatte ver tegenwoordigers van het ministerie, van de gemeente Amsterdam, van de Raad voor de Kunst en van de Federatie van beroeps verenigingen van kunstenaars. Prof. dr. S. Groenman uit Utrecht heeft critiek geuit op het Randstad-rapport op de jaarvergadering van het industrie schap „Oostelijk-Friesland" te Heeren veen. In het rapport worden de Deltafunc ties van Nederland, als poort van een we relddeel, beperkt gedacht tot het gebied begrensd door de lijn Alkmaar-Lelystad- Amersfoort-Veenendaal. Prof. Groenman echter meent dat het bij de spreiding in de randstad binnen deze grenzen in feite niet om de Delta-functies gaat. Hij vrees de dat de samenstellers van het rapport zich door een typisch westelijke visie en door een randstad-centrische visie heb ben laten leiden en zeker ook door plannen makerij en bespiegelingen „van de kaart-af." Hij betoogde dat het noorden, die spreiding meer nodig heeft dan de meeste centra, die het rapport noemt. De noordelijke visie, die op spreiding aan dringt is een nationale visie, betoogde prof. Groenman. De westelijke, die de na tionale functies veilig wil stellen in de Delta, niet. Prof. Groenman had nog meer critiek op het rapport, dat zijns inziens niet ver der heeft gekeken dan 1980. „Alsof de be volking daarna niet verder zou groeien", zei hij. Van ruimtelijke politiek is naar de me ning van de hoogleraar in Nederland nog geen sprake. Het rapport laat de proble men zien en het stemt tot dankbaarheid dat de berg althans een muis heeft ge baard, aldus prof. Groenman, „Maar wat het beleid betreft kan men toch moeilijk blij zijn met een couveuse-kindje". „Uit het rapport „Het westen des lands" meen ik te kunnen afleiden dat spreiding van de bevolking mogelijk en noodzakelijk wordt geacht, afgezien van de vraag of het om nieuwe of bestaande bestaansbronnen gaat. Dan echter zie ik ook geen reden om de uitgelegde randstad niet ons gehele land te laten bedekken. Ik kan dit staande houden, zolang niet iemand heeft aange toond, dat de „Delta-functies", die Neder land in Europa in het Europees verband heeft uit te oefenen, alleen maar binnen de beperkt uitgelegde randstad Holland kun nen worden waargenomen", aldus prof. Groenman. „Den Haag loopt over een paar jaar vol. Het Gooi is al vol en Hilversum heeft zijn 100.000 inwoners, 15 jaar eerder dan was verwacht" Prof. Groenman noemde het kortzichtig om nu de randstad Holland uit te leggen en binnen de beperkte begren zing daarvan allerlei steden tot ontwikke ling te brengen en dan maar af te wachten tot men weer vastloopt. „Slechts een nationale visie kan de pro blemen van het westen en van het noorden met elkaar verbinden. De nationale ruim telijke en economische politiek op lange termijn moet een beleid uit één stuk zijn en mag niet verbrokkeld zijn over de ver schillende departementen met elk hun eigen beleid, aldus prof. Groenman. Het Groningse provinciaal comité voor de stichting van een oorlogsherinnerings monument heeft, zoals bekend, enige tijd geleden aan prof. L. O. Wenckebach in Noordwijkerhout opdracht gegeven een ontwerp voor dit monument nader uit te werken. Het monument, dat een plaats zal krijgen op het Martini-kerkhof in Gronin gen, onmiddellijk ten Noorden van de Martinikerk, geeft een voorsteling van St. Joris, die zojuist de draak heeft verslagen. Prof. Wenckebach is thans gereed ge komen met het model van deze ongeveer vier en een halve meter hoge figuur, die geplaatst wordt op een twee meter hoog voetstuk. Zodra de met opdrachten over laden gieterij daartoe in staat is /.al dit beeld in brons worden gegoten

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7