waarpitHet met k sigaar naartoe? Traditie van socialisme was en is anti-militairistisch Haarlems comité wekt op tot deelname aan bomenplant-actie DRAIJER garandeert voor 1958 èn 1959: KLAAR HAVERMOUT 7 Ds. L. H. Ruitenberg op 1 mei-bijeenkomst f/ets n ,c Gemachtigden van Haarlem voor bezwarenzitting van Ged. Staten Jeugdkoor met orkest morgen in Grote Kerk BATO-korps op 15 juni naar België J. J. Wezen aar bij zijn jubileum gehuldigd Politie vraagt getuigen NEDERLANDS WOUD IN ISRAEL 'brieven aan de redactie Grote Markt maandagmor gen voor verkeer gesloten Oudenhoorns dorpshuis wordt herbouwd Auto reed keuken binnen Huurbijslag voor 35,000 gepensioneerden Huldiging op havenkantoor van brugwachter Geurts Aanrijding tussen auto en bromfietser LOCOMOTIEF N. L v. SCHAGEN EN ZN. VRIJDAG 2 MEI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De internationale toestand nu is een geheel andere dan in 1868, toen de socia listische internationale werd opgericht. Wij moeten nu rekening houden met twee grote machten in de wereld, die beide in staat zijn elkaar te vernietigen en waar van één onze vrijheid bedreigt. Dat is de realiteit. Elke internationale oplossing, die geen rekening met de realiteit houdt, is in wezen conservatief". Dit zei donderdagavond ds. L. H. Rui tenberg op de 1 mei-bijeenkomst van de N.V.V.-bestuurdersbond Haarlem en de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid in het Haarlemse concertgebouw. Ds. Ruitenberg gaf toe, dat het moeilijk is ten aanzien van de huidige internatio nale situatie een juiste houding te vinden, maar hij wees er met nadruk op, dat 1e bijna honderdjarige traditie van het socia lisme altijd anti-militaristisch geweest was en nog is. „Nooit zullen wij ons be drinken aan de roes van het nationalisme", zei hij. Daarom ook hebben de socialisten steeds een stopzetten van de atoomproeven bepleit, daarom streven zij ook naar inter nationaal overleg, maar daarbij willen zy de realiteit niet uit het oog verliezen. Ds. Ruitenberg noemde de 1 meiviering een soort „indoor-training": een in interne kring zich bezinnen op de waarden van het socialisme: de democratische beheer sing van de samenleving en deze stuwen in de richting van een socialistische ge meenschap van in vrijheid en gerechtig heid leven. „Sommigen noemen ons mate rialistisch, maar achter ons streven ligt een stuk'zedelijk en geestelijk willen en de verantwoordelijkheid voor elkaar", aldus de spreker. Vervolgens ging ds. Ruitenberg enige actuele problemen na als bijvoorbeeld de welvaart, de woningnood en de werkloos heid: „Nog onlangs heeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid-fractie in de Tweede Kamer, mr. Burger, geëist, dat er 10.000 woningwetwoningen zullen worden gebouwd; nog onlangs is gebleken, dat de socialistische minister van Sociale Zaken een werklozenaantal van 100.000 op een bevolking van 11 miljoen te veel vond en ook maatregelen neemt deze te bestrijden". Tot slot riep dr. Ruitenberg zijn gehoor op mee te werken aan de verwezenlijking ADVERTENTIE 0n* verliefd op 1 Grenswijxigi ng Haart e m m er lie de B. en W. van Haarlem hebben de raad bijeengeroepen op dinsdagmiddag om vijf uur, teneinde gemachtigden aan te wij zen voor de door Gedeputeerde Staten van Noordholland uitgeschreven openbare vergadering op dinsdag 13 mei met betrek king tot de voorgestelde wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en Haar lemmermeer. B. en W. stellen voor als gemachtigden aan te wijzen de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, en de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Vlis. Tevens wordt de raadsleden gewezen op de mo gelijkheid in de vergadering van Gedepu teerde Staten individueel, zo nodig door gemachtigden, van hun gevoelen te doen blijken. Voorts wordt de raad gelegenheid gebo den in de vergadering van dinsdag zijn standpunt nader toe te lichten. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk op zaterdagavond 18,45 uur, wordt, evenals vorige jaren, door een groot jeugdkoor van ongeveer zeshonderd meis jes en jongens, met begeleiding van het symfonieorkest „Haarlem", het eerste deel van de cantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk ten gehore gebracht, onder leiding van de componist. De kern van dit werk ontstond in de laatste weken vóór de bevrijding, namelijk als een elegie voor de gefusilleerdcn op de Dreef. De tekst „Zij stonden en vielen" werd geschreven door Jaap Moulijn. Het koor is dit jaar samengesteld uit leerlingen van het Eerste Christelijk Ly ceum, de Mulo der Mariascholen, de meis- jes-HBS en de Franciscus Xaverius-jon- gensschool. Het tamboer- en hoornblazerskorps „BATO" zal deelnemen aan het internatio naal muziekconcours, dat gehouden zal worden op 15 juni te Itegem in België. Voorts zal het korps, dat onder leiding staat van de heer W. van der Peijl, zijn medewerking verlenen aan de interprovin ciale sportdag op 31 mei, georganiseerd door het P.W.N. Bloemendaal op het RCH- tei-rein. van het ideaal: werk en welvaart in een wereld van vrijheid en orde. Ter inleiding van de avond herinnerde de voorzitter van de bestuurdersbond van het N.V.V., de heer P. W. Voskuilen, aan het jaar 1940, toen de vrije wereld werd bedreigd door vijandelijke dictatuur en toen de socialisten hun „gebroken geweertjes" van de revers haalden, omdat men besefte, dat om vrede te bereiken er eerst vrijheid moest heersen. „Wij moeten niet meer terug naar de situatie van 1940", aldus de heer Voskuilen, „Daarom moeten wij onze vrijheid verdedigen, zolang een dictatuur haar bedreigt, want waar geen vrijheid is, zal het moeilijk zijn de vrede te hand haven". De avond werd opgeluisterd door de Stem des Volks en het harmonie-orkest Haarlem, die voor de pauze onder^eiding van de heer J. Gorter een strijdliederen- fantasie ten gehore brachten. Na de pauze zong de Stem des Volks enige Duitse dan sen van Fr. Schubert, alsmede negrospiri tuals met solistische medewerking van mejuffrouw Elly Imhof. De harmonie Haarlem besloot de avond met een zaal taptoe. Donderdag heeft de heer J. J. Wezenaar beheerder van het bij-postkantoor te Bloe mendaal uit alle lagen van de bevolking ervaren, dat hij om zijn hulpvaardigheid en opgewektheid in Bloemendaal een ge ziene en gewaardeerde persoonlijkheid is. De heer Wezenaar was veertig jaar >n dienst der posterijen en, steeds met stand plaats Bloemendaal. Des morgens werd de jubilaris in zijn woning boven het postkantoor aan de Bloemendaalseweg gehuldigd. De heer J. van Beek, adjunct-directeur van het dis trictspostkantoor te Haarlem, heeft hem toegesproken en hem de gouden speld voor veertig jaar trouwe dienst bij de P.T.T. op de borst gespeld. Voorts over handigde hij een oorkonde en een gratifi catie. Bij deze officiële huldiging waren verder aanwezig de adjunt-directeur van het postdistrict Haarlem, de heer W. J. Steemers, de heer Ch. A. L. Trommelen van het spoorwegpostkantoor aan de Bal juwslaan en de oud-directeur van het Haarlemse Post- en Telegraafkantoor, de heer F. Smit. Mej. J. E. Heil bood na mens het personeel van het Bloemendaal- se kantoor een kist vol timmergereed schap aan. Des middags hield de heer We zenaar een receptie in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Er had zich een commissie uit de burgerij ge vormd om de jubilaris een geschenk aan te bieden en deze commissie, bestaande uit dr. J. H. Stelma, hervormd predikant te Bloemendaal en de heren J. W. Kramer en D. Kuiper verscheen ter receptie. Ds. Stelma voerde het woord en bood een ge schenk in enveloppe aan. De heer Weze naar ontving vele bloemstukken, brieven en telegrammen, ondermeer ook een schriftelijke gelukwens van oud-burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex. De heer C. Vos bood de gelukwensen van het P.E.N. aan en deed zijn woorden verge zeld-gaan door het -aanbieden van een elektrische koffiemolen. B. en W. van Bloemendaal hadden een schriftelijke ge lukwens gezonden, waarin het college uiting gaf aan zijn waardering voor het geen de heer Wezenaar in het belang van de gemeente Bloemendaal in zijn lange loopbaan had gedaan. De Haarlemse politie vraagt de bestuur der van de bestelauto, die woensdagmid dag omstreeks drie uur op de hoek Ior- densstraat, Lorentzplein, Julianastraat, Van Eedenstraat niet voldoende voorrang heeft gegéven aan een 60-jarige wielrijd- ster, waardoor een aanrijding ontstond, tengevolge waarvan de vrouw met een heupfractuur in de Mariastichting moest worden opgenomen, zich met haar in ver binding te stellen. Ook andere getuigen van het ongeval wordt verzocht contact met de politie op te nemen BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: Jvr. F. J. van Hasselt- Bosch van Rosenthal, zn.; J. W. Dedding Van Roessen, zn. ONDERTROUWD: J. W. van den Hoek en A. Chr. Schabbing; H. van Ravenswaait en M. Noteboom. GETROUWD: R. O. F. van der Werf en B. Th. Maas. OVERLEDEN: Wed. A. J. van der Horst- Lagcet, 78 jaar. ADVERTENTIE PLANT NU voor de zomer komt. BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede. Tel. 36301 ADVERTENTIE Er wordt hier en daar gefluisterd, dat de beroemde tabakken uit Sumatra en Java schaars worden. Is dat waar? Is er werkelijk reden tot ongerustheid? Zal Uw geurige sigaar straks inderdaad minder van kwaliteit worden? Néén! Dat hoeft niet te gebeuren In elk geval niet, als U die goede, geurige en betrouwbare Senator rookt. Want - let nu op! Senator grandioos (20 ct) en Senator re gent (22 ct) zijn vervaardigd van de best denkbare soorten Sumatra- en Java- tabak. Hoewel niemand vèr vooruit kan kijken, kunnen wij het bovenstaande met beslist heid garanderen - zowel voor het jaar 1958 als "voor het jaar 1959. Dit geldt voor Senator grandioos en Sena tor regent die U nü in de winkel koopt, dit geldt dus óók voor de Senators, die over 'n maand, die over 6 maanden. ...die het vol gend jaar in onze fabriek worden gemaakt. Want een ervaren en vooruitziend inkoop- beleid, kritische tabakskennis en een ÏOO- jarige ervaring in het vak van sigarenmaken staan daar onverzwakt borg voor. De met zoveel zorg en vakmanschap opgebouwde reputatie van Senator zal niet worden aan getast. Zij, die Senator GRANDIOOS of Senator REGENT roken, verklaren unaniem, dat deze in hun prijsklasse aan de top staan wat betreft model, brand en kwaliteit. GRANDIOOS 20 ct. Als blijk van vriendschap en van bewon dering voor de inspanningen van het Is raëlische volk en ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israel wil het Nederlandse volk een woud aanbieden, dat geplant zal worden in de onmiddellijke nabijheid van de stad Jeruzalem. Er heeft zich een landelijk comité gevormd, dat de inzameling voor dit doel op zich '-^eft genomen. In Haarlem is een plaatselijk comité tot stand gekomen, dat zich ten doel stelt de inzameling voor heel Kenne- merland te organiseren. Behalve uit re creatieve overwegingen verdient de tot standkoming van een dergelijk woud ook belangstelling door het zeer praktische doel dat zij dient, namelijk het tegengaan van erosie op de kale berghellingen van het Israëlische land. In het Haarlemse co mité hebben tien vooraanstaande Haar lemmers zitting genomen, die de bevol king van Kennemerland oproepen niet bij andere plaatsen ten achter te blijven in het aankopen van de zo noodzakelijke bo- (Verkort weergegeven) Weisaanvulling noodzakelijk. Laat ik m'n volledige instemming betuigen met het schrijven „Levenslang" van R. S., in het Haarlems Dagblad van 28 april j.l., waarin deze pleit voor een dusdanige wetsaanvulling, dat het mogelijk is een autobestuurder, die, onder invloed van sterke drank, een verkeersongeluk ver oorzaakt, voor het leven diens rijbewijs te ontnemen. De heer S. is tot die opmerking ge komen naar aanleiding van een vonnis van de Haarlemse rechtbank. We treden niet nader in een beoordeling ervan, het zal juridisch wel in orde zijn, al is de vraag gewettigd, of in dit geval het rechts gevoel bevredigd is. We wagen dat te betwijfelen. Een ding staat als een paal boven water: het vonnis in kwestie bevestigt weer eens hoe noodzakelijk het is, dat de strafwet geving ter zake aangevuld wordt, zodat zij past in het kader van het tegenwoordige verkeer. Zo, dat de veiligheid ervan ver groot wordt en de onveiligheid, in het bij zonder voor de voetganger, vermindert. Blijkens verklaring van de Haarlemse officier van justitie is strafrechtelijk nu ontzegging van de rijbevoegdheid voor een periode van meer dan vijf jaar niet mogelijk. Welke periode volstrekt te kort is. Wat niet zeggen wil, dat voor elk ongeval, onder invloed van alcohol, de uiterste straf dient te worden toegepast. Maar de autobestuurder moet weten, dat hem die straf boven het hoofd hangt. „De stok achter de deur." Waardoor voor komen kan worden, dat de autobestuurder zijn verantwoordelijkheid vergeet. Er worden verkeerscongressen gehou den de laatste is van de dr. Wiarda Beckmannstichting, met erg wetenschap pelijke, psychologische inleidingen. Prach tig en heel interessant. Maar aan wat vlak voor de hand ligt het gevaar van alco holgebruik door autobestuurders, wordt geen aandacht geschonken. De K.N.A.C., de A.N.W.B. en het Verbond van Vereni gingen voor Veilig Verkeer hebben tot dusver zorgvuldig vermeden het onder werp in kwestie onder de loep te nemen. Diepzinnige beschouwingen zullen daarbij niet nodig zijn, Maar ja, waarom gemak kelijk. Ondertussen gaat de borrel voort met in het verkeer ongelukken te maken. Hoe lang nog? Zandvoort RUGAART men. Men stelt zich voorlopig ten doel een een zes- a achthonderd bomen aan te ko pen, die mettertijd tezamen met de an dere bomen symbolisch aan het Israëli sche volk zullen worden aangeboden. Om het geld bijeen te krijgen iedere boom kost vijf gulden doet het comité een dringend beroep op iedereen, die het mooie doel wil steunen. Hoe kan men nu zo'n boom doen plan ten? Hiervoor is nodig een aanmeldings formulier. dat verkrijgbaar is bij de adres sen die kenbaar zijn door opvallende raambiljetten. Nadat de aangehechte machtigingskaart is ingevuld en verzon den en het benodigde bedrag is gestort komt het planten van de boom vanzelf aan de orde. Te zijner tijd krijgt men een cer tificaat toegezonden, waaruit blijkt, dat men het planten van een of meer bomen heeft mogelijk gemaakt. Diegenen, die graag zelf een raambil jet willen hebben kunnen zich opgeven bij mevrouw R. Gnesin, Mr. Corneliszstraat 68, tel. 11710. De kaarten met machtigings formulieren zijn bovendien verkrijgbaar bij de volgende comitéleden: ihr. dr. J C. Mollerus, Willem dt Zwijgerlaan 104. Overveen, tel. 51103 en de heren M. J Goedée, Kleverlaan 143, Haarlem, tel 17928 en Jules Chapon, Klein Heiligland 36. tel. 18752 Ook kunnen bedragen wor den gestort op girorekening 225745 ten na me van de afdeling Haarlem van het Joods Nationaal Fonds. Het Haarlemse comité zal bovendien een groot aantal particulieren in Kenne merland aanschrijven met de vraag om steun. Ook zal men zich wenden tot de be drijven in de omgeving van Haarlem met het verzoek de actie te willen steunen Vooral cfënkt men aan personeelsvereni gingen, die bepaalde bedragen ten bate van het Nederlandse woud in Israel wil len afstaan. Zondagavond 11 mei zal in restaurant Dreefzicht een bridgedrive worden gehou den, waarvan de opbrengst eveneens ten goede komt aan de oomenplantactie. Vooi deze drive kan men zich opgeven bij mr M. B Cohen. Adriaan Stooplaan 132, Over veen, tel. 16492 en bij de heer H. de Vries Prins Mauritslaan 99 Overveen, tel 13067. Tenslotte zij vermeld, dat de gehele ac tie (landelijk zowel als plaatselijk) ondei auspiciën van het Joods Nationaal Fond staat. Met het oog op de zeepkistenraces, die op bevrijdingsdag, maandag 5 mei op de Grote Markt in Haarlem zullen worden gehouden, zal de Grote Markt maandag morgen van half tien tot twaalf uur voor alle verkeer gesloten zijn. Het verkeer naar het zuiden zal worden omgelegd via Krocht-Zijlstraat-Gedempte Oude Gracht en het verkeer naar het noorden via de Spekstraat. Geschenk van Bloemendaal Na de watersnood in februari 1953 had de gemeente Bloemendaal het dorp Ouden hoorn in Zuid-Holland geadopteerd. Be halve vele goederen werd toen door Bloe mendaal een geldbedrag beschikbaar ge steld voor de herbouw van het dorpshuis Thans heeft het gemeentebestuur bericht ontvangen, dat met de herbouw van dit dorpshuis een begin is gemaakt. In de loop van juli hoopt men het dorpshuis vol- 'ooid te hebben. Op het, parkeerterrein van café-restau rant. „Het Karrewiel" aan het einde van de Zeeweg te Bloemendaal was donder dagmiddag omstreeks half drie een per sonenauto geparkeerd, die blijkbaar niet op de rem stond. De auto begon te rijden, vernielde met het linkerwiel een muur en reed de keuken binnen. Er ontstond nogal wat ravage. De Centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft overeenstemming bereikt over de aan de gepensioneerden toe te kennen huurbijslag. De minister van Binnenlandse Zaken, heeft begin april de Pensioenraad toestemming verleend, de huurbijslag bij wijze van voorschot uit te betalen. Voor de huurbij slag komen 35.000 gepensioneerde ambte naren in aanmerking. De huurbijslag zal bij de eerstvolgende pensioenbetaling uitgekeerd worden. De betaling geschiedt in eens over ten hoogste 17 maanden (1 augustus 19571 januari 1959). De huurbijslag over die periode be draagt maximaal 170,voor gehuwden en 127.50 voor ongehuwden en daarmee gclijkgestelden. Zij die een algemeen ouderdomspensioen ontvangen komen voor deze bijslag niet in aanmerking. Een bekendmaking van de Pensioenraad, welke aan de gepensioneer den bij de uitbetaling van hun pensioen wordt uitgereikt, bevat verdere bijzonder heden. De heer J. M. Geurts heeft donderdag het feit herdacht, dat hij veertig jaar ge leden als brugwachter bij het gemeentelijk Haven- en Marktwezen te Haarlem in dienst trad. Na eerst op het stadhuis door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers te zijn ontvangen, die hem een oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst overhandigde, wachtte hem een huldiging op het haven kantoor. Daar werd de jubilaris eerst toe gesproken door de directeur van het Ha- ven- en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte. Spreker overhandigde aan het slot van zijn toespraak de heer Geurts een geschenk in enveloppe en liet ook mevrouw Geurts in de hulde van haar echtgenoot delen. Zij kreeg een ruiker bloemen ^aan geboden. Hierna trad de voorzitter van de jubi leumcommissie, de marktmeester L. D. Vrij, naar voren. Deze liet de gelukwen sen van het personeel vergezeld gaan van een electrische klok. Vervolgens voerden afgevaardigden van het N.V.V., de voet balvereniging „Schoten" en de Haarlem se Reddingsbrigade het woord. In ver schillende toonaarden lieten de sprekers waarderende woorden horen over de ju bilaris. Vooral het feit dat hij op bijna 62- jarige leeftijd het z>vare examen reddend zwemmen met succes wist te volbrengen, werd meerdere keren door hen aange roerd. Namens de Haarlemse sleepdien sten kwam de heer J. Kalverla de jubilaris gelukwensen en bood hem een ets aan van de Gravestenenburg. De brug waarop de heer Geurts in 1918 zijn dienst als brug wachter bij de Havendienst begon. Bijzonder aardig en door de heer Geurts op hoge prijs gesteld, was het bezoek van een voor hem vrijwel onbekende: de 33- jarige heer M. v. d. Meer uit de Saenre- damstraat.. Deze bleek namelijk als jonge tje van 5'/: jaar door brugwachter Geurts uit het water te zijn gered en kwam hem hiervoor vergezeld van een presentje zijn dank betuigen. De heer Geurts bedankte alle sprekers waarderende woor- gëschenken. De gen'óegd&enirtg'van de jubilaris over deze huldiging bleek het duidelijkst uit de wóprden tot zijn ^klein zoon: „Het lijkt wel Sinterklaas, hé John ny?" Donderdagmiddag omstreeks half drie wilde een automobiliste uit Leiden met haar wagen bij het kruispunt Nagtegalen- laan-Zwaluwenweg te Aerdenhout linksaf de Zwaluwenweg oprijden. Van links na derde een bromfietser met grote snelheid. Doordat hij geen voorrang aan de per sonenauto verleende, reed hij de auto aan de linkerzijde aan. Beide voertuigen wer den beschadigd. De bromfietser klaagde over pijn in zijn onderbeen en werd voor onderzoek naar het Marinehospitaal te Overveen gebracht. Het bleek een '15- iarige Haarlemse jongen te zijn, die nog niet bevoegd was een bromfiets te be rijden. ADVERTENTIE afzonderlijk.voor hun 'dén en 'geschenken. Öc WIM VAN EST kan het weten: Voor U geen Cols, geen Tour de France maar wél Klassieke en moderne fietsen voor dagelijks gebruik, superlichte sport- fietsen, kleurige toerfietsen: ook Uw fiets heet „LOCOMOTIEF"' (banden Fabrikaat ®Vredestein) ADVERTENTIE GROTE SORTERING bij Poortstraat 5-7 Tel. 12488 Haarl.-O. ADVERTENTIE Is al gekookt 't beste ontbijt In de kortste tijd

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9