„Turandot" van Puccini Ook Foster Dulles kan ontdooien: minder star tegenover Moskou - v Kinderkopjes Stap er eens vaker voor af Plevens formatiepoging gestranc op socialistische weigering Wie in de toekomst Van dag tot dag Vol energie terug van retraite door de Nederlandse Opera <~Praatóto&l YOER&1K en KIRAS Tapijten WYERS ''"Hoe is het ontstaan ZATERDAG 3 MEI 1958 3 Taktïek Kerkelijk Nieuws Prins Bernhard naar Canada vertrokken Kuala Lumpur opgenomen in KLM-luchtnet Vruch ten li monade (Op de Dit woord: KLUNGEL J De mededeling van de Belgische minis ter-president, Achille van Acker, dat Bel gië op zijn grondgebied geen afschietba- ses voor raketten zal aanvaarden, heeft niet alleen voor de NAVO-strategie in het algemeen doch vooral ook voor het daarin opgenomen Nederlandse aspect grote be tekenis. Voor een defensieve organisatie als de NAVO is het ondenkbaar, dat zij haar alge mene strategie handhaaft ondanks leem ten die de houding van een of meer der af zonderlijke landen daarin veroorzaakt. Dit betekent niet, dat zij op een of andere wijze België zou kunnen dwingen, alsnog bases te aanvaarden vooropgesteld dat uit strategisch oogpunt de vestiging van zulke bases onvermijdelijk zou zijn doch dat zij zelf gedwongen zal zijn haar strategie te wijzigen en aan te passen aan de mogelijkheden, die haar door de mate van medewerking der aangesloten landen overblijven. Vestiging van raketbases in Nederland en Duitsland, en niet in België, Denemar ken en Noorwegen omdat eerstgenoem de landen wel, en de andere niet van zins zijn toestemming te geven zou zowel uit militair-strategisch als uit tactisch-po- litiek oogpunt een wankele zaak worden. Er is altijd nog enige twijfel over, of de NAVO-strategen wel degelijk overtuigd zijn van de noodzaak van vestiging dezer bases in de dichtbevolkte, kwestbare ge bieden in het „Nabije Westen". Onze rege ring heeft bij voorbaat de beslissing dezer NAVO-strategen over deze kwestie als factor voor de al of niet totstandkoming van raketbases in Nederland aanvaard. De Belgische regering gaat echter van een meer zelfstandig oordeel uit en laat de vraag „al of niet" blijkbaar geenszins aan het NAVO-apparaat over. Dat tekent de houding, die België ten aanzien van de NAVO reeds eerder heeft aangenomen. In de kwestie van de verkorting der dienstpe- riode heeft België ook zelf het initiatief genomen en geen rekening gehouden met wat het commando der NAVO wenselijk achtte. Nederland is slechts schoorvoe tend 'overgegaan tot instelling van een commissie, die de eventuele diensttijdver korting moet bestuderen en dat ongetwij feld in nauw overleg met NAVO-deskundi- gen zal doen. Dit verschil in kordaatheid tussen twee landen, die zo weinig van positie verschil len in het grote NAVO-verband, is merk waardig en moeilijk te begrijpen. Het is slechts enigszins met logica te benaderen, wanneer men andere factoren in het spel vermoedt, met name de economische be langen die Nederland heeft bij een zo soe pel en onkreukbaar mogelijke verbinte nis met de grote NAVO-landen en speciaal de Verenigde Staten. In de aangelegenheid der raketbases gaat deze factor steeds meer van overwe gende betekenis lijken. Want er is nauwe lijks twijfel over mogelijk dat ook de Ne derlandse regering weinig gelukkig is met het denkbeeld, dat Nederland start- gebied voor atoomraketten zou worden. Niettemin heeft zij zich niet daarover uit gesproken, in weerwil van de duidelijke afkeer die ook bij de bevolking tegen het idee leeft en die in protesten en petities ge uit wordt. Wanneer men uitgaat van de veronder stelling dat de houding onzer regering wordt ingegeven door taktische waarden, dan moet men zich toch afvragen of de waarde van een taktische manoeuvre te genover het bevriende buitenland op een bepaald moment niet minder moet wor den geacht dan die tegenover het eigen volk, vooral wanneer men als rege ring in staat is door die taktiek een grote, werkelijke en bittere ongerustheid weg te nemen. Vriendelijke buigingen naar het buiten land hebben al trouwens vaker schipbreuk geleden op de klippen der nuchtere zake lijkheid, die nimmer begroeid blijken met het zachte groen der sentimentaliteit. ADVERTENTIE Babyderm Haarwater (Haargroei-to- nic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f. 1.90. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voorde oogjes. flacon f. 1.25. Alleen in Apotheken en Drogisterijen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Hansweert (toez.) G. C. Vij zelaar, vicaris te Utrecht. Aangenomen naar Wissekerke W. Koole te Uitwijk, die bedankte voor Nijland (toez.) Geref. Kerken Bedankt voor Woerden (vac. P. de Bruijn) C. L. Timmers te Sint Pancras. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Terneuzen H. Smit, kand. te Utrecht. Remonstr. Broederschap Tweetal te Groningen (vac. D. Tjalsma) G. Bloemendaal te Delft en A. M. van Prester te Friedrichsstadt, Sleeswijk Hol- stein (Did.) te Haarlem J. van der Guch- te te Oosterbeek en mej. dr. J. J. Klink te De Bilt. Geref. Gemeenten Bedankt voor Giessendam H. Rijksen te Vlaardingen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Zo nu en dan wil de hard werkende, zeventigjarige Dulles er eens helemaal uit. Dan vertrekt hij per vliegtuig uit Washington in noorde lijke richting, naar Duck Island, op -de grens van Canada en de Verenigde Sta ten. Op een van de duizend eilanden bij het begin van de St. Laurens-rivier heeft hij een eenvoudig huis en de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken kan het zich daar niet rustiger wensen. Toen hij een dag of tien geleden weer eens naar die retraite vertrok, vroeg een van zijn medewerkers, of de lente daar nu ook al begonnen was. Dulles veronder stelde, dat het ijs rond zijn eiland nog wel tien centimeter dik zou zijn, maar niettemin verheugde hij zich op een paar dagen rust. Hij is thans teruggekomen, vol nieuwe energie en ondanks de kou daar in het noorden zeer goedsmoeds en „ontdooid". Op drie punten geeft hij blijk van groter soepelheid ten aanzien van de Russen: a. wat betreft het stopzetten van kernproe ven; b. in verband met de besprekingen met Gromyko; c. met betrekking tot een inspectie-zone boven de Noordpool. Luns en Dulles Toen de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken enkele dagen geleden te Washington vertoefde, was Dulles juist terug van Duck Island. Minister Luns heeft zijn Amerikaanse collega uiteraard opge zocht op het State Department en 's avonds behoorden Dulles en zijn echtgenote tot de gasten aan een diner op de Nederlandse ambassade. Er wordt weieens beweerd, dat Dulles en Luns slecht met elkaar overweg Minister Luns kunnen. Dat is niet juist. Wel is het een feit, dat deze diplomaten elkaar weieens zeer ronduit hun mening hebben gezegd, maar dat heeft de relatie tussen hen zeker niet gespannen gemaakt. Dit bleek wel heel duidelijk op deze avond ter ambassade, waar Dulles en Luns, zowel tijdens als na het diner, voortdurend in levendig en her haaldelijk vrolijk gesprek waren. Kenne lijk weet de Amerikaanse staatsman de humor van zijn Nederlandse collega te waarderen. Stopzetten van proeven Terwijl Dulles en Luns na de maaltijd vrolijk en ontspannen zaten te praten op een bank in de bibliotheek, zag een andere gast, admiraal Strauss, er veel ernstiger en gespannen uit. Nu is het een gevaarlijk soort journalistiek, om conclusies te base ren op het uiterlijk van politici, maar in dit geval klopte de tegenstelling tussen de houding van Dulles en die van Strauss (voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie) volkomen met de ge ruchten, die de dag daarop te Washington de ronde begonnen te doen. Strauss is steeds de man geweest, die be slist door heeft willen gaan met de proeven met a- en h-wapens. Tot dusverre heeft hij Dulles aan zijn zijde gehad, doch thans wenst Dulles na te gaan, of ook Amerika de proeven zou kunnen stopzetten. Niet terstond, doch na de serie die binnenkort gaat beginnen en uiteraard op voorwaarde, dat men het rnet de Russen eens wordt Prins Bernhard, op Schiphol uitgeleide gedaan door de Koningin en prinses Bea trix, is gisteravond om half twaalf met de „Zwarte Zee" naar Montreal vertrokken. De Canadese ambassadeur in Neder land, de heer Thomas A. Stone, die de Prins op zijn reis vergezelt, deelde voor het vertrek mede, dat de Prins op 9 mei in het trainingskamp Gimly de brevetten zal uitreiken aan zes Nederlandse militai re vliegers, die daar hun opleiding heb ben gehad. Oorspronkelijk zouden de Ne derlandse vliegers deze brevetten reeds op 28 april hebben ontvangen, maar de ^rins had het zeer op prijs gesteld dit persoon lijk te doen en dus was de plechtigheid tien dagen uitgesteld. In Canada vliegt het gezelschap van stad tot stad met een „Comet-3" van de „Royal Canadian Air Force". Verscheidene vlieg tuigfabrieken zullen worden bezocht even als de internationale handelsbeurs te Van couver, georganiseerd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Brits Co lumbia. De Prins zal ook het jaarlijkse militaire bal met vijftig debutanten in Van couver bijwonen. Met super constellation PH-LKG „Griffioen" is vrijdagavond een kleine de legatie van Schiphol vertrokken naar de hoofdstad van Malakka, Kuala Lumpur, K.L.M. is opgenomen. Mr. J. Meynen, oud-minister van Oor log, maakt in zijn functie van voorzitter van de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor Internatio nale Belangen de openingsvlucht mee, evenals de heer J. H. Hoving, lid van het bestuur van de Vereniging van Impor teurs van Indonesische Produkten. Namens de directie van de K.L.M. reist de heer R. J. Vogels mee. over een inspectiesysteem over en weer tegen de ontduiking van de afspraak. De besprekingen te Moskou Gromyko's voorwaarde om alleen dan een ambassadeursconferentie te Moskou te houden, indien de vertegenwoordigers van Polen en Tsjechoslowakije daar ook bij worden uitgenodigd, is te Washington niet met die koelheid ontvangen, die men van Dulles wellicht verwacht. De Russische voorwaarde had men natuurlijk als zo absurd kunnen voorstellen, dat verdere onderhandelingen hiermede zinloos waren geworden en de weg tot de topconferentie zou zijn afgesneden. Doch Dulles heeft niet zo scherp willen reageren en is terstond in overleg getreden met de bondgenoten, om na te gaan in welke vorm de besprekingen op ambassadeursniveau te Moskou alsnog kunnen doorgaan. Kennelijk wil Dulles niet, dat Amerika de weg tot een topcon ferentie barricadeert. Inspectiezone boven het poolgebied Ook de actie in de Veiligheidsraad waar mede Amerika een inspectiezone nastreeft boven het poolgebied heeft Dulles' vol ledige steun. Men kan met recht beweren, dat de klacht die de Russen de vorige week in de Veiligheidsraad tegen de Amerikanen naar voren hebben gebracht (over vluchten met h-bommen boven de pool) vooral een propagandistisch effect beoogde. Dulles heeft zich er niet mee tevreden gesteld, dat deze Russische actie met een sisser is af gelopen, doch hij heeft van Amerikaanse zijde een actie op touw gezet, teneinde de bespreking van dit onderwerp te gebruiken voor een positief doel: de instelling van een inspectiezone en een bescheiden begin van een systeem van groter veiligheid. In deze nieuwe lente laat Dulles dus al lerlei nieuw geluid horen en men hoede er zich voor, hem al te zeer te zien als de verstarde, oude staatsman die alle soepel heid verloren heeft. ADVERTENTIE 'n Oponthoud, dat nimmer teleurstelt, want ••Jcl" laat U genieten door z'n parelende frisheid, z'n verrukkelijke smaak. En voor thuis een J EL- BOX! "JEL"-guldens zijn KANS-gutdens: het ontvangen waard Honderd jaar geleden werd de volbloed opera-componist Giacomo Puccini geboren, maar er zijn nog slechts vijfendertig jaar verlopen, sinds hij zijn zwanezang „Turan dot" onvoltooid moest achterlaten door zijn onverwachte dood, na een keeloperatie. Vier jaar had de vurige toondichter zijn uiterste krachten gegeven aan de verklan king van het diepzinnige Chinese sprookje over de beeldschone, maar wrede prinses Turandot, die aan elke minnaar (op straffe des doods als hij niet slaagt) een drietal raadsels opgeeft, die de sleutel tot haar wezen vormen. Zelfs de derde vraag, de moeilijkste, wordt door de stoutmoedige prins Calaf opgelost: „Wat is koud als ijs, maar toch van een brandende gloed ver vuld?" Dat is Turandot zelf en wanneer de prins haar dus blijkt te doorgronden, terwijl hij haar tegelijk ook liefheeft, zoekt de door wraakgevoelens geremde Turandot nog naar een uitweg om haar vrijheid te behouden. De prins biedt haar zijn leven aan (en zij heeft al heel wat minnaars laten onthoofden) wanneer Turandot zijn naam kan raden, die in zijn geboorteland bekend, maar in China vreemd is. Een slavin, met de prins meegekomen, is de enige, die deze naam kent. Zij bemint de prins met een slaafse liefde, een overgave zonder fierheid, een zachte genegenheid, waar niet om gestreden behoeft te worden. Maar dat zoekt de prins niet. Hij wil het ijs om Turandot tot smelten brengen. De gemartelde slavin pleegt liever zelfmoord dan de naam van haar prins te verraden en pas daarna komen Turandot en Calaf geheel tot elkaar. Puccini's opera's hebben dikwijls een wrede trek (zie ook „Tosca" en andere) als tegenhanger van grote, schone liefdes emoties. Niet iedereen zal de componist om deze combinatie bewonderen, maar onge twijfeld bereikt Puccini met deze elemen ten, die hun weerslag in zijn muziek vinden, felle, brandend-levende effecten, die zijn dramatische werken gloed verlenen. Op de goede momenten weet hij door geestige intermezzo's, hier het trio Ping-Pang-Pong, een al te grote beklemming te vermijden. In „Turandot" heeft Puccini naast zijn grote dramatische bedrevenheid ook een verbluffend en geïnspireerd vakmanschap getoond. Niet alleen de Chinese lokale kleuren weet hij (onder meer via de penta- toniek) naar voren te brengen, maar via polytonale en polyritmische passages, die logisch uit de handeling voortvloeien, over tuigt de componist ons van zijn kennis dei- eigentijdse toonkunst. Zijn zeer persoon lijke lyriek laat hem ook bij de ingewik keldste ensembles niet in de steek en de behandeling van zijn koren, die een groot aandeel in het werk hebben, bewijst dat Puccini een groot contrapuntisch meester schap heeft bezeten. Hoe moeilijk het is een bevredigende be zetting voor de veeleisende rollen in „Tu randot" te vinden, is bij de vrijdag gegeven première door de Nederlandse Opera in de Amsterdamse Stadsschouwburg gebleken. De sopraan Marijke van der Lugt kon de hoge „Turandot"-partij vocaal vrij goed aan, maar haar voorkomen noch haar actie maakten de verliefdheid van de prins ver klaarbaar. Bij afwisseling zal deze rol door Antoinette Tiemessen worden vervuld. De keizer van Chris van Woerkom klonk wat zwak en imponeerde te weinig, wat toch dringend noodzakelijk is. Veel beter was de slavin Liu door Jeannette van Dijck, zowel vocaal als qua spel. Zonder twijfel zal zij in deze rol nog groeien. Timur, vader van de prins, door Helmut Fehn (van de „Deutsche Oper am Rhein") werd met een wat ouderwetse, al te dik opgelegde pathe tiek gezongen, gelukkig wel met een groot stemvolume, maar niet altijd even zuiver van intonatie. Het geestige trio Ping-Pang- Pong, door Paolo Gorin, Chris Taverne en Rudolf Kat met verve op de planken gezet (zij waren de enigen die enigszins op Chi nezen leken) moet hier en daar nog wat vaart en onbevangenheid krijgen, vooral aan het begin van de tweede akte. De heraut van Jos. Burcksen had allure en werd goed gezongen. De voorstelling werd echter gedragen door de schitterende tenor Joao Gibin (als prins Calaf), van de Weense Staatsopera. welke instelling wij een dergelijke kracht benijden. Elke stap die hij doet overtuigt en zijn stem, beheerst in alle registers, deed ons weer eens beseffen hoe heerlijk een opera kan zijn, mits de rollen door eersteklas talenten zijn bezet. Het- „open doekje" in het begin van het derde bedrijf, dat uitgroeide tot een ware ovatie, was dan ook volop verdiend en het bisseren van de aria kon niet uitblijven. Dit was waarachtig theater! De dansen van Indra Kamadjojo met de solodansers Martin Scheepers en Chris Torenbosc'n droegen bij tot de ware Chinese sfeer. De decors van Wim Scheffer waren bevredigend, maar niet meer dan dat Beslist onvoldoende waren de kostuums door Zus van Os ontworpen, vooral bij het koor, dat weinig Chinese trekken vertoon de, ook niet in de grime. Prins Calaf leek meer op een Hongaar dan op een Tartaar en het kostuum van prinses Turandot tart te elke beschrijving. Toch mag men in totaal van een geslaag de opvoering spreken, zeker wat het eerste bedrijf betrof. Het tweede verliep wat traag en moet nog aan intensiteit winnen Het derde bedrijf lijdt onder het slotduet geschreven door de componist Alfano, die Puccini's geavanceerde stijl uit 1927 terug bracht naar die van „La Bohème". Het is niet te verwonderen, dat Toscanini in 1924 bij de première van de „Turandot1 in de Scala te Milaan de opera abrupt be ëindigde op het punt, waar Puccini de pen voor goed moest neerleggen. Alfred Eich- mann deed dat vrijdagavond in Amsterdam niet. Hij heeft met zijn wel correcte, maar fantasieloze directie, dan ook weinig van de-grote .ItaliaanDe. regie van Hart- mut Boebei en Wolf-Dieter Ludwig had vooral in het eerste bedrijf, voor veel af wisseling gezorgd. Paul Chr. van Westering (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regeringscrisis heeft een nog ernstiger wending genomen, toen de so cialisten bekend maakten, dat op hun bij zondere congres in de Parijse voorstad Puteaux besloten was de onafhankelijke radicaal René Pleven de daadwerkelijke medewerking te onthouden, die deze for mateur bij herhaling onontbeerlijk voor het welslagen van zijn onderneming had genoemd. Wel waren de socialisten bereid voor de investituur van Pleven te stem men en hem ook in het parlement verder zoveel mogelijk te steunen. Pleven heeft president Coty verzocht hem van zijn op dracht te ontheffen, maar de president der republiek heeft de formateur verzocht zijn pogingen voorlopig nog voort te zetten. Vandaag worden op het Elyséc verschil lende andere partijleiders, onder wie de socialist Guy Mollet, ontboden en het werd niet uitgesloten geacht, dat dc rooms-ka- tholicke minister van Justitie in het de missionaire kabinet, Robert Lecourt, als volgende cn derde formateur op de lijst zou staan. In elk geval zijn de politieke omstandig heden voor een oplossing van de crisis aan zienlijk moeilijker geworden. Het was sinds het uitbreken van de crisis, bekend, dat er in de socialistische rijen weinig ani mo meer bestond regeringsverantwoor delijkheid te dragen, maar over het alge meen werd geloofd, dat secretaris-gene raal- Mollet de meerderheid van zijn par tijgenoten tenslotte toch wel zou kunnen meekrijgen. Toen gisteren echter bleek, dat ook Mollet liever aan de kant bleef staan, was het vonnis over Pleven geveld. En misschien niet alleen over Pleven.. Mollet wees er nadrukkelijk op, dat de so cialistische weigering ook alle eventuele verdere formateurs geldt. Hij zou in die functie in geen geval willen optreden. Mol let, die aan het hoofd van zijn hecht ge- Scène uit ..Turandot' disciplineerde, honderdkoppige fractie een onaantastbare wippositie inneemt in het Franse parlement, lijkt daarmee het verdere politieke leven nu volslagen te hebben geblokkeerd. Want niemand maakt zich illusies over de duurzaamheid van een parlementaire steun, die niet met ac tieve samenwerking in de regering zelf gepaard zou gaan. In feite gaat achter deze inkleding een openlijke afwijzing van de Franse politiek van de laatste jaren, met hun socialisti sche werking in Noord-Afrika en op eco nomisch en sociaal gebied schuil. Men mag zeggen, dat Mollet, die als premier de heilloze Algerije-politiek ontwierp, die door zijn partijgenoot Lacoste tot vandaag gesymboliseerd wordt openlijk heeft afge zworen en veroordeeld. Mollet heeft de op positie, die in de partij langzaamaan groei de tot een meerderheid, niet meer kunnen bedwingen en hij was genoodzaakt het faillissement van zijn eigen beleid en in zichten te tekenen. Alleen langs deze weg was het overigens mogelijk de aftocht uit Algerije te dekken van Lacoste, de socialist, die steeds open lijker in fascistisch vaarwater verzeild was geraakt en die zich krampachtig bleef vastklampen aan zijn zetel van minister resident. De persoon van de heerszuchti ge, verblinde, doch zeker niet onbekwame Lacoste, die tot dusver alle regeringswis selingen in Parijs overleefde, stond in het centrum van deze crisis en uitsluitend in dat licht bezien, zou misschien toch nog van een stap voorwaarts kunnen worden gesproken. Lacoste, die gisteren weer een spoedige overwinning van de Fransen op de Algerijnse rebellen voorspelde, zal nu in elk geval van het Algerijnse toneel moe ten verdwijnen. Maar in alle andere opzichten tast men nu in een nog dichtere duisternis. Het twee de hoofdstuk is na de mislukte pogingen van de rooms-katholiek Bidault en de on afhankelijke radicaal Pleven afgesloten, maar welke episode nu zal aanbreken is een beangstigende vraag, waarop niemand een geruststellend antwoord kan geven. ALGIERS (Reuter) Volgens de Fran se militaire autoriteiten te Algiers zijn 436 Algerijnse opstandelingen gedood en honderd gewond in gevechten bij de grens met Tunesië welke al enige dagen aan de gang zijn. De Franse verliezen zouden 38 doden en 33 gewonden bedragen. De Fran se troepen, die door vliegtuigen gesteund worden, achtervolgen de rest van de 750 opstandelingen. Onvermijdelijk Lacoste heeft in een vraaggesprek met het links-radicale blad „L'Express" ver klaard, „ons doel is binnen ons bereik". „Wanneer ik nog een regiment valscherm troepen in Constantine, waar nog enige on rust heerst, heb gelegerd, zullen er een miljoen mohammedanen zijn die de Fran se overwinning zullen aanschouwen in de vorm van vrede, werk, veiligheid en po litieke opvoeding. T actiek Het zij mij vergund op deze plaats vast te stellen: in Amsterdam heb je óók ge zellige koffiehuizen. De door mij regel matig bezochte gelegenheid valt op door de enorme leestafel, waaraan dagelijks een bonte schare bezoekers, gelijk met de kof fie, een enorme dosis wereldnieuws tot zich neemt. In de koffietijd tref ik er Willem nog wel eens aan, een ongetrouwde jongen van der tig met een nederig baantje bij een grote bankinstelling. De door zijn moeder met zorg ingepakte boterhammen nuttigt hij steeds op kantoor maar zijn kleintje koffie drinkt hij aan de leestafel. Elke werkdag smijt hij er een paar kwartjes tegen aan om een half uurtje man-van-de-wereld te zijn. En om zijn geluk bij de meisjes te proberen, want in z'n vrije tijd is hij een hartstochtelijk jager op dit lieftallige wild. Verleden week zag ik hem weer zitten, achter de koffie en in een geanimeerd ge sprek met een aantrekkelijk blondje in een vuurrode „ligne-sac". Zodra hij me in de gaten kreeg seinde hij verontrust met z'n ogen: blijf uit de buurt! En omdat je als jongens onder mekaar sportief moet zijn ging ik een paar stoeltjes verderop zitten. „Ja, mijn werk is ongelooflijk boeiend", hoorde ik hem glashard zeggen. „Veel rei zen natuurlijk en dan altijd met de plane, hè". „En bent u dan nooit bang in zo'n vlieg tuig?" vroeg het blondje met duidelijke bewondering. „Angst ken ik niet", sprak Willem een voudig, en bovendien, de zaken gaan vóór alles. Je kunt je niet permitteren om tijd te verliezen. Met al die conferenties in Londen, Parijs, Milaan. „Wat een énig leven moet u hebben", zei het meisje, want ze behoorde kennelijk tot het type, dat een welkome prooi is voor heren, die de bereisde-roelen-tactiek toe passen. Er zijn, zoals u weet, vele systemen om de gunst der vrouwen te verwerven. Maar het achteloos en een beetje vermoeid verhalen over verre reizen, vreemde ste den en met noodweer gepaard gaande luchtreizen behoort nog steeds tot de beste tactische wapens waarover toy, mannen, in onze galante strijd de beschikking heb ben. „Volgende week ga ik even naar Rome", zei Willem, op de toon van iemand, die meldt dat hij nodig weer es naar de kapper moet. Op dat ogenblik verscheen er evenwel een sproetig jongmens met rosse kuif ten tonele en gelijk een olifant, die een porce- leinwinkel betreedt, trapte hij in de kortst mogelijke tijd alles kapot. „Ha, die Willem, ouwe pennelïkker!", riep hij met een naar lachje. „Wat een rotstreek van cle baas om. je die snipperdag te weigeren. En je zou nog wel met Annie naar de bollen! Mag je die gehuurde brom fiets wel afzeggen!!" En weg xuas-ie weer. Binnen een minuut had het blondje afgerekend en was ze ver dwenen. Ik ging op haar plaats zitten. „Altijd heb ik pech", zei Willem moede loos. „Eergisteren nog. Zat er een snoezig vrouwtje tegenover me. Ik pak gauw een buitenlandse krant om vast een achter grondje op te bouwen. Zij kijkt en kijkt en ineens begint ze een praatje". „Niet gek", zei ik welwillend. „Maar ik verstond er geen wóórd van", vervolgde hij mistroostig. „Ze ratelde maar door en ik zat erbij als gekke Henkie. Nou, ze was natuurlijk gauw vertrokken en met een komt de kelner en zegt: U betaalt ze ker ook voor die Zweedse juffrouw. Zat ik er in voor twee jus d'oranges" „Maar welke krant zat je dan te lezen?" vroeg ik. „Svenska Dagblat", zei hij triest, „En ik kèn toch helemaal geen Zweeds Am. de Vita IffillMïM koopt een Kiras of een Yoe- roek tapijt, waarvan de gloed volle oosterse kleuren jaar in jaar uit behouden blijven. Prijzen: (bijv. 140 x 200 ent) f 108.- cn f 125.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder internationaal keurmerk INTERTEST Eigenlijk is een klungel: een bal van opgewonden draad, een kluwen. Daar uit is ontstaan de betekenis: waarde loos voorwerp, vod, lor. Toen is men het, evenals bijvoorbeeld het woord slet, op personen gaan toepassen. Een klungel van een vrouw is: een slordige, liederlijke vrouw. Van klungel is afge leid het werkwoord klungelen voor: zijn tijd verbeuzelen, slordig met geld omgaan en dergelijke.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5