Busstaking in en om Londen is te middernacht uitgebroken Bukittinggi door troepen van Djakarta veroverd NNIG? HET WEER Miljoenen zoeken een ander vervoermiddel of lopen Nederland herdacht zijn doden Koningin legde een krans bij het nationale monument Mr. C. van Rij plotseling te Amsterdam overleden Enkele buien Grootste verlies voor Indonesische marine before f/ot/ót'/// Het woord is aan.. President Coty heeft nog geen nieuwe formateur Dertien jaar Washington verwerpt het Poolse Rapackiplan 72e JAARGANG No 250 MAANDAG 5 MEI 1958 303e JAARGANG No 98 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 fi H 1 H|j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ^waaaatM I H 1^^^ 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 9 I 1 f 1 I I I J t Jl B C M Jj Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X X V^L VA X X XXX kJ ili^^ X VX %&l fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op talrijke plaatsen in ons land zijn zaterdag de velen herdacht die het hoogste offer brachten voor de vrijheid. Des morgens legde Koningin Juliana een krans bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam; des avonds trokken duizenden onder klokgebeier naar de herdenkingsplaatsen, waar de vlaggen halfstok hingen en waar velen een bloemenhulde brachten aan de gevallenen. Bij de kranslegging op de Dam was de Koningin vergezeld van Prinses Beatrix. Op de rijweg voor het monument stonden een compagnie van het Regiment Inten dancetroepen uit Amsterdam en het trom petterkorps der cavalerie aangetreden. De Vorstin en de Prinses werden be groet door de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, door de burgemeester van de hoofdstad en door de ministers Drees en Staf. Het werd stil op het grote Damplein toen de Landsvrouwe en haar dochter onder de tonen van het „Wilt heden nu treden" naar de pyloon schreden, gevolgd door de beide ministers. Koningin Juliana legde de grote krans, waarvan de witte tulpen afkomstig waren uit de tuin van paleis Soestdijk, aan de voet van de py loon neer. Daarna traden dr. Drees en ir. Staf naar voren om namens de regering eveneens een krans bij het monument te leggen. Des avonds was het monument op nieuw het middelpunt van de gevallenen- herdenking in de hoofdstad. Een slanke figuur in een grijs kos tuum en blootshoofds stond in de rij der deelnemers aan het défilé langs het nationale monument. Slechts enke len hadden hem herkend; de vader van Anne Frank. Rotterdam In Rotterdam werd namens het ge meentebestuur bij het monument tegen over het stadhuis een krans gelegd. Van de Coolsingel af trok daarna een stoet, voorafgegaan docr de marinierskapel met de tamboers en pijpers die geflankeerd werden door dragers met brandende toortsen naar de Willemsbrug, waar in 1940 de mariniers hun felle strijd gestre den hebben. Bij de gedenkplaat aldaar werd eveneens een krans gelegd. In Rotterdam-Zuid werden twee oor logsmonumenten onthuld, een in de Goe- reesestraat, een treurende vrouw voor stellend, en een bij het Zuidplein, dat een vallend paard met ruiter voorstelt. Den Haag In Den Haag is men zwijgend naar de drie herdenkingsplaatsen, de Waalsdorper- vlakte, de begraafplaats Westduin en de Parallelweg getrokken om eerbetoon aan de gevallenen te brengen. Het grootste aantal, ongeveer drieduizend, ging naar de Waalsdorpervlakte, waar zovelen het leven voor vuurpelotons lieten. In Vught is een epitaaf onthuld, ter na gedachtenis van de Vughtenaren, die als militairen voor het vuurpeloton of in de concentratiekampen het leven hebben ge laten. Zij werd na een inleidend woord van de heer M. van der Griendt, voorzitter van de stichting, die het monument tot stand heeft gebracht, onthuld door drie dochters van de heer C. van den Tillaard, die als militair op 10 mei 1940 te Hendrik-Ido- Ambacht sneuvelde. De burgemeester, jhr. mr. F. van Rijcke- vorsel, onthulde in de St. Lambertuskerk een bevrijdingsraam van de glazenier P. Wiegersma uit Deurne. Amersfoort In Amersfoort liepen in de stoet naar de begraafplaats „Rusthof" ook weer de ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie, van Polen, Roemenië, Hongarije, Tsjechoslo- wakije en de Chinese Volksrepubliek mee. Aan de voet van een groot wit kruis wer den kransen neergelegd namens de ge meente Amersfoort door burgemeester H. Molendijk, namens de Russische ambas sade door de gezant Kirsanov, namens het garnizoen Amersfoort door de comman dant luitenant-kolonel L. A. Paling en na mens de afdeling Amersfoort van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité door de heer J. A. C. Smoel. Ook op Texel heeft een delegatie van de Russische ambassade kransen gelegd op de begraafplaats van de Georgiërs, die in het voorjaar van 1945 bij de opstand tegen de Duitsers op het eiland Texel om het leven zijn gekomen. Na een stille tocht langs de fusillade- plaatsen in de hoofdstad herdachten enige duizenden Amsterdammers de gevallenen bij het nationale monument op de Dam, waar burgemeester Van Hall een toespraak hield en Loudi Nijhoff verzetsgedichten declameerde. (Van onze correspondent in Londen) De busstaking in het gebied van Londen is te middernacht begonnen. Meer dan vijfduizend bussen zijn uit het centrum van de stad verdwenen, evenals duizenden andere uit de buitenwijken. De vijftigduizend man buspersoneel gaf voor honderd percent gevolg aan het stakingsparool. Vrijdagavond, op de massale stakingsbijeenkomst, heeft niemand zich tegen de staking verzet. De leidende persoonlijkheden zijn het er allen, om verschillende redenen, over eens, dat deze staking nooit had behoeven uit te breken. Het is tragisch dat dit conflict, dat misschien het sein zal zijn voor een stakingsgolf in cle industrie, komt op een ogenblik, dat het financieel-economisch beleid van de regering vrucht begint af te werpen. Zij acht het echter nog te vroeg het roer nu om te gooien. Technisch is de staking een gevolg van het feit, dat elke mogelijkheid tot verdere onderhandelingen was uitgeput. De bespre kingen waren vastgelopen omdat de transportarbeidersunie geweigerd had de haar onwelgevallige uitspraak van het be middelingsorgaan te aanvaarden. Merk waardig genoeg is deze staking het enige middel om het gesprek weer op gang te brengen, want daardoor vervalt de bindend geachte tribunaaluitspraak. Onhandig op treden van de regering heeft helaas het vertrouwen in de onpartijdigheid van de bemiddelingsorganen ondermijnd. Hier ligt de kern van de huidige moeilijkheden. Het is te hopen dat, nu de staking er eenmaal is. met een schone lei kan worden begon nen. De praktijk leert echter dat grote stakingen meestal van langdurige aard zijn Van beide kanten staat het prestige op het spel en het bureaucratische apparaat werkt nu eenmaal stroef. De transportarbeiders unie is een bolwerk, dat beschikt over mid delen welke de honderd miljoen gulden te boven gaat. Vandaag zal het Britse kabinet beraadslagen over de situatie. Politie gemoedelijk Miljoenen forensen begaven zich, met het oog op het te verwachten oponthoud door de busstaking, zo vroeg mogelijk op In de afgelopen nacht is te zynen huize te Amsterdam op 62-jarige leeftijd vol komen onverwacht overleden mr. C. van Rij, lid van de Amsterdamse gemeenteraad en advocaat en procureur. Mr. Van Rij was voorts lid van het hoofd bestuur van de Expoge, de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, voorzitter van het Nationaal Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem en lid van het overeenkomstige internationale bureau. Zwijgend trokken vele honderden naar de Waalsdorpervlakte in Den Haag, waar zovelen het leven lieten voor het vuurpeloton. ADVERTENTIE Eerst wordt het warm, dan wordt het smóór, behalve achter het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking mei enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. DJAKARTA (Reuter) Strijdkrachten van de Indonesische regering hebben zondagmorgen Bukittinggi op West-Sumatra, de hoofdstad van de revolutionaire tegenregering, veroverd, aldus is maandag door Radio-Djakarta bekendgemaakt. De bezetting van het laatste bolwerk der revolutionairen op Sumatra was .te 10.50 uur plaatselijke tyd voltooid. Eerder was bekendgemaakt dat Padang Pandjang, op één na de belangrijkste plaats die nog in handen was van de tegenregering, door de strijd krachten van de centrale regering was veroverd. De militaire autoriteiten hebben later bekendgemaakt dat de premier van de tegenregering, Sjafruddin Prawiranegara, voor de bezetting van Bukittinggi dc wijk heeft genomen. DJAKARTA (Reuter) Majoor Maris, woordvoerder van de Indonesische Marine, heeft maandag het verlies van „een korvet als gevolg van de jongste luchtaanval bij Balikpapan" bevestigd. Het schip is zwaar beschadigd, veertien opvarenden worden vermist en vier zijn ernstig gewond, aldus de woordvoerder. SINGAPORE (UP) De „Hang Tuah", op twee na het grootste oorlogsschip van de Indonesische marine, is door de lucht macht van de rebellen voor Balikpapan (Oost-Borneo) tot zinken gebracht. Daar bij zijn, naar men vermoedt, vele men senlevens verloren gegaan. Aldus is hier vanmorgen uit particuliere bron vernomen. De „Hang Tuah" werd vorige week maandag door hetzelfde vliegtuig aange vallen, dat de tanker „San Falviano" heeft vernietigd. Het is bekend, dat de „Hang Tuah", een schip van 815 ton, ongeveer honderd man aan boord had. Overlevenden van de „San Falviano" zeggen, dat, voor zover men weet, alleen maar 22 leden van de beman ning de kust hebben bereikt. Als minstens 70 man bij dit bombardement zijn omge komen, dan zal dit het grootste verlies aan mensenlevens zijn, dat totnutoe in de burgeroorlog van twee en een halve maand, bij een enkele actie is geleden. Het zou ook als het grootste succes van de rebellen beschouwd kunnen worden. De „Hang Tuah" is een vaartuig dat in 1941 te Brisbane in Australië gebouwd is. Op 28 december 1949 werd het door de Nederlandse marine aan Indonesië over gedragen. Het schip had een stuk 4 inch- geschut en lichtere bewapening. De nor male bezetting was 56 tot 70 man. weg. Het aantal particuliere auto's in Lon den is door de staking met twintig percent toegenomen. Het toch al nijpende parkeer probleem wordt onoplosbaar. De politie heeft beloofd kleine parkeerovertredingen tijdens de staking over het hoofd te zien. In bepaalde delen van de grote parken is parkeren toegelaten. Iedereen wordt aan geraden zijn auto zo ver mogelijk buiten het centrum te houden. De ondergrondse staat voor een onmo gelijke taak acht miljoen passagiers meer dan normaal te vervoeren. Voorzover zulks verenigbaar is met de afstanden in deze eindeloze stad, zal er niet veel anders op zitten dan lopen. In de buitendelen van het gebied van Groot-Londen is het publiek uitsluitend op liften aangewezen. Ook kin deren, die vaak op grote afstanden van hun scholen wonen, zijn van automobilisten af hankelijk. De verzekeringsmaatschappijen hebben reeds de verantwoordelijkheid van autobezitters voor letsel of dood van mee rijdenden verzacht. De vakbond van perso neel van het benzinevervoer poogt een nieuwe spaak in het wiel te steken door een instructie tot het opzettelijk krap hou den van de tankstations, die het drukker dan ooit hebben. Honderden speciale bus sen vervoeren personeel van bedrijven en instellingen. De luchtvaartmaatschappijen kunnen hun passagiers niet rechtstreeks van Lon den per bus naar het vliegveld brengen, omdat het personeeel van deze bussen be hoort tot de stakers van London Transport. Luchtreizigers moeten daarom per trein van Waterloo station naar Feitham reizen, vanwaar zij naar London Airport worden gebracht. De KLM heeft eigen busperso neel, zodat passagiers voor Schiphol nor maal van Sloanestreet kunnen vertrekken. Leiders inschikkelijk De drie hoofdfiguren van de staking, de minister van Arbeid MacLeod het hoofd van London Transport Sir John Elliot en stakingsleider Cousins, hebben allen laten weten dat zij passagiers in hun auto's zul len meenemen. Op de auto van de minister staat met grote letters „free lift". Frank Cousins moet er voor oppassen niet als „stakingsbreker" te worden gebrand merktHoe ernstig de toestand ook was, dit heeft noch Sir John, noch Cousins er van weerhouden zaterdag de bekerfinale in Wembley bij te wonen. Stakers verbeten Versterking van de ondergrondse dienst door extra-treinen of extra wagons zou onmiddellijk, als een poging om de bus- staking te breken met een staking beant woord worden. De auto-organisaties reiken thans aan autobezitters biljetten uit, waar op het woord „lifts" is gedrukt, om op de voorruit te plakken. Het publiek, dat met particulieren wil meerijden, zal zich, zoais ook bij vorige busstakingen, in de rij bij de bushaltes opstellen, waar zij dan door passerende personen-* en vrachtwagens worden opgepikt. Regeringsdepartementen en -instellingen hebben laten weten, dat ambtenaren die dichter dan 6.5 kilometer van een station van de ondergrondse wo nen, op eigen gelegenheid naar hun werk moeten gaan. Dit betekent waarschijnlijk, dat er bussen zullen worden gecharterd voor degenen, die verder wonen. De verwachting is dat de staking op zijn minst een of twee weken zal duren. Het ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 1343R FERD. DOLST^i. 48 A'DAM TEL. 717162 TWEKA BADKLEDING lijkt onwaarschijnlijk dat de regering in het eerste stadium zal ingrijpen. Indien nu reeds legervoertuigen werden ingelegd zou dit zeker tot een snelle uitbreiding van de staking en misschien zelfs tot een algemene werkstaking leiden. De staking zal grote economische schade teweegbren gen. Tal van bedrijven zullen zonder bus vervoer niet normaal kunnen functioneren. London Transport, dat toch al met een groot tekort heeft te kampen, zal wekelijks door derving van inkomsten 4,5 miljoen gulden extra verliezenr Ook het buspersoneel, dat deze staking met tegenzin ingaat, wordt zwaar getrof fen. In plaats van hun wekelijkse verdien sten van 110 gulden (inclusief verplicht overwerk) krijgen zij twintig gulden sta kingsuitkering, plus een toeslag voor ge huwden en kinderen. Zij zullen verder aangewezen ziin op maatschappelijke steun. Velen moeten door extra werk trachten er iets bij te verdienen, bijvoor beeld als tuinman. Veler vakantie komt in het gedrang evenals dat het geval is met afbetalingsschulden. Het is dan ook zeker dat niemand onder de busmannen en -vrouwen de staking l'cht opvat. De mach tige transportarbeidersbond, die wekelijks meer dan een miljoen gulden aan stakings- gelden moet uitkeren, zou. zo wordt be weerd, de staking zes tot acht weken kun nen volhouden. Deze vakorganisatie, die arbeiders van allerlei slag omvat van vroedvrouwen tot doodgravers is de grootste ter wereld en kan wel tegen een stootje. Om een gulden Het buspersoneel van Centraal Londen vecht voor het luttele bedrag van een gul den, minder dan de prijs voor een pakje sigaretten. Het personeel van de landelijke bussen rond de hoofdstad daarentegen voor een bedrag van ruim vijf gulden. Het tragische is, dat dit conflict van het begin af door alle betrokkenen, de regering ?n- begrepen, op ongelukkige wijze is aange pakt. Er wreekt zich hier een tekort aan leiderschap, dat in volkomen verouderde methoden is vastgelopen. Men is verstrikt geraakt in een overgrote mate van bureau cratie. De vrees bestaat, dat de busstaking, die als een uitdaging van de regering een sterk politieke inslag bevat, vooral door het opreden van Frank Cousins, de sterke man van de vakbeweging, nog maar het begin is van een lange reeks arbeidscon flicten. Aan de langdurige wapenstilstand tussen de vakbonden en de regering op loongebied is thans een einde gekomen. ADVERTENTIE Bij iedere jas een passende tas Edward Young: Zelfs een engel kan niet méér doen dan zijn uiterste best naar zijn vermogen. (Van onze correspondent in Parijs) Na de definitieve weigering der socia listen nog aan enige Franse regering mee te werken, is president Coty er nog niet in geslaagd een nieuwe formateur te vinden. De onafhankelijke radicaal Pleven bekleedt officieel nog altijd die functie, ofschoon hü zijn opdracht al twee keer terug heeft proberen te geven. Monsieur Coty lykt evenwel van oordeel te zijn, dat Pleven ook onder de nieuwe politieke verhoudin gen, die door de socialistische weigering zyn ontstaan, nog altijd redelijke kansen maakt een kabinet te vormen, een opinie, die de socialisten zelf zouden delen. Dertien jaar geleden werd op Neder landse grond de capitulatie der Duitse le gergroepen in het Westen ondertekend en keerde de nationale vrijheid terug in ons land, verwelkomd door opgetogen volks menigten, van wie velen nauwelijks op de been konden blijven van verkommering en ondervoeding. Ieder jaar vieren wij deze' heugelijke datum, na aan de vooravond ervan de do den te hebben herdacht, die op het altaar der vrijheid vrijwillig of gedwongen wer den opgeofferd. Vandaag verguldt een stralende lente zon het feest der bevrijding, dat gouden glans krijgt door de iankbaarheid, waar mede de herinnering aan dertien jaren herwonnen vrijheid gepaard gaat on danks alle teleurstellingen en ontmoedi gingen, die de oorspronkelijke vreugde van de eerste vijfde mei in de loop dezer jaren hebben verduisterd. Dertien jaren is een hele tijd er is in die periode veel veranderd en men Kan met een welhaast pathetisch woord spreken van „een ander aanschijn der wereld." Wat zeer sterk veranderd is, is wel het aspect van de oor logvoering. Vergeleken met datgene wat in de periode 1940-1945 het toppunt van oorlogsleed en wapengeweld moest heten, zou een derde wereldoorlog toppunten brengen waarvan de burger van 1945 zich geen voorstelling heeft vermogen te ma ken. Daarmee samenhangend 5- zeer ze ker de overweging, dat een herhaling van de oorlogsfacetten, zoals velen zich die uit de vorige oorlog herinneren, uitgesloten is en dat het geen zin meer heeft, zich aan die herinneringen vast te klampen wan neer het erum gaat, mentaal en materi eel op een derde wereldoorlog voorbereid te zijn. Het blijkt soms, dat velen zich een oor log niet anders kunnen voorstellen dan als een herhaling van wat zij kennen een vruchteloze verdediging aan de landsgren zen, bombardementen op knooppunten, een bezetting door vijandelijke strijdkrach ten, een jarenlange knechting onder een vreemd regiem, verzet en sabotage, en daarna de bevrijding na een harde oorlog op eigen grondgebied. Doch dit beeld van een oorlogsavontuur, zoals het Nederland se volk dat eens beleefd heeft, lijdt aan verouderde en achterhaalde details. Wat ons wacht, wanneer onverhoopt de bom zou barsten en de grote mogendheden op nieuw de wapens te hulp zouden roepen om hun geschillen te beslechten, kan in geen opzicht een herhaling zijn. De ont wikkeling der oorlogstechniek en de ver schuiving der machten hebben dat voor goed naar het rijk der geschiedenis ver wezen en in dertien jaar is het begrip oor log dusdanig uitgegroeid tot een infernum waarvan geen wederopstano mogelijk is, dat de volken mentaal gedwongen zijn tot een andere instelling van verzet en ver dediging, namelijk verzet en verdediging tegen de oorlog als zodanig, tevoren, in de tijd dat er nog mogelijkheden zijn om de dreigende lavastroom van vernietiging af te buigen en de geschillen aan de groe ne tafel tot een oplossing te brengen. De wil tot verzet en verdediging van na tionale waarden zal in onze tijd daarop moeten zijn gericht met even grote vasthoudendheid en offerbereidheid, als waarmede onze mannen en vrouwen in dertijd de Duitse weerwolf bestreden. De herinnering aan onze doden en on ze bevrijding en de eer, die dode en le vende verzetslieden telkenjare moet wor den gebracht, mogen tezamen een vaste overtuiging bouwen dat de strijd voor de vrede met alle middelen de enige eerba re, nationale strijd is die het grootse ver leden van ons nationale verzet waardig is. WASHINGTON (AFP/Reuter) De Verenigde Staten hebben in een nota aan de Poolse regering het plan-Rapacki voor Europa verworpen, omdat het te beperkt is om het gevaar voor een kernoorlog te verminderen. De Amerikaanse regering zegt te begrijpen dat het Poolse voorstel is voortgekomen uit de wens bij te dra gen tot een duurzame vrede. Het is dan ook zorgvuldig overwogen. De Verenigde Staten bevestigen hun be reidheid in te stemmen met een Europese inspectiezone, als waarborg tegen een onverhoedse aanval, die zich uitstrekt van Groot-Brittannië tot aan de Oeral. Het plan-Rapacki, aldus de Amerikaanse nota houdt geen rekening met de centrale pro blemen van de Europese veiligheid, om dat het geen methode verschaft voor „even wichtige en redelijke beperkingen van de militaire mogelijkheden, en de grondoor zaak van de spanning in Europa zou be stendigen door de deling van Duitsland te aanvaarden". In Londen venvacht men dat Groot- Brittannië het Rapacki-plan binnenkort ook officieel zal verwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1