(jPamda in het Wilde Westen Woning van dertien personen, fabriek en drie hectaren heide afgebrand Vanavond kans op onweer Talrijke verbeteringen in zomerdienst der N.S. Er komen doorgaande treinen Amsterdam-Haarlem-Den Helder Wereldnieuws ZocU ia het zo 2 Winst Simon de Wit gedaald N.v. Houtvaart niet optimistisch Grotere omzet bij Victoria Directeur Van den Toorn van VMF afgetreden Hollandia-Kattenburg zal produktie wellicht beperken Hoek's Schiedam zeer goed bezet Dividendvoorstellen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Branden tijdens weekeinde Minister Klompé opende congres van jonge christen-democraten V erdrinkingsge vallen Bonn in het onzekere over de plannen van Dulles Examens CEL MAANDAG 5 MEI 195 8 De belangrijkste verbetering-en die de op zondag 1 juni in te voeren zomerdienst regeling der N.S. in de treinenloop brengt, zjjn voor het binnenland de doorgaande elektrische treinen tussen Amsterdam en Haarlem enerzijds en Den Helder ander zijds en voorts een uitbreiding van het aantal te Heemstede-Aerdenhout stoppende treinen. In het internationale verkeer komen er onder meer verbeterde verbindingen voor de voortschrijdende elektrificatie in Duits land en door vereenvoudiging en versnel ling van douane- en passencontrole. Ver der komen er nieuwe treinen tussen Am sterdam en Rome, tussen Groningen en Bremen en tussen Rotterdam en het Ruhr- gebied. Als gevolg van de voltooiing van de elek trificatie van het baanvak AlkmaarDen Helder wordt de reisduur met 8 a 9 minu ten verkort en gaan van de twintig treinen in beide richtingen er dertien van en naar Amsterdam en zeven van en naar Haarlem. Heemstede-Aerdenhout krijgt op een enkele uitzondering na de gehele dag een halfuurdienst, doordat het aantal stoppin gen wordt uitgebreid. Tussen Den Haag en Amsterdam komt een nieuwe ochtendverbinding en voor het ochtendvervoer van Beverwijk gaat van Uitgeest een nieuwe trein rijden. Tussen Maastricht en Amsterdam gaat een tweede ochtend-exprestrein rijden. Een aantal trei nen tussen Staveren en Leeuwarden wordt aangepast aan gewijzigde vaartijden van de boten Enkhuizen-Staveren. Internationaal verkeer De door Noord-Nederland zo zeer begeer de doorgaande treinverbinding met Noord- Duitsland wordt op 1 juni een feit. Voor de bestaande overstapverbindingen Groningen Nieuwe SchansBremen v.v. komen doorgaande sneltreinen in de plaats, die een De politieke ontspanning na het Suez- kanaalconflict ging gepaard met dalende prijzen, waardoor enig verlies op de voor raden werd geleden, aldus het jaarver slag van Simon de Wit n.v. te Zaandam over 1957. Het bijzonder zachte voorjaars weer beïnvloedde de omzetten eveneens in ongunstige zin. De temporisering- van de vervroegde afschrijving en de afschaf fing van de investeringsaftrek belemmer den de investeringsactiviteit van de n. v. niet onbelangrijk. Het exploitatiesaldo na voorzieningen en statutaire uitkeringen heeft 893.456 bedragen (v.j. 820.569). Na afschrijvin gen ad. 488.963 resteerde een winst van f 245.204 (v.j. 275.032). Voorgesteld wordt een dividend van 8 percent (onver anderd). Het kapitaal bleef 1.567.000. Aan de statutaire reserve zal 25.824 en aan de algemene reserve 96.521 worden toegevoegd. In het verslagjaar ontstond een uiterst felle concurrentiestrijd in het kruideniers- bedrijf. Terwijl de kosten van levenson derhoud stegen, daalde het indexcijfer van de kruidenierswaren. De liquidi teitspositie van de vennootschap verbeter de. In de toekomst echter zullen noodzake lijke investeringen de directie voor hoge liquiditeitseisen stellen. De resultaten over de thans verstreken periode van het nieuwe boekjaar zijn gunstiger dan in het overeenkomstige tijdvak van 1957. De on zekere situatie ten aanzien van de conjunc tuur maakt het de directie moeilijk zich aan verdere voorspellingen te wagen. De exploitatierekening over 1957 van de n.v. Houtvaart te Rotterdam heeft 3.402.412 bedragen (v.j. 2.506.907). De boekwinst op verkochte schepen was ni hil (v.j. 1.977.257). Aan interest werd ont vangen 207.903 102.762). Na aftrek van onkosten ad 98.993, koersverschillen ad 1.893 resteert een saldo winst vóór af schrijvingen enzovoorst van 3.512.665 (v.j. 4.389.195). Voorgesteld wordt op de schepen af te schrijven een bedrag van 2 miljoen, reserve nieuwbouw en vloot- vernieuwing 1 miljoen, reserve belastin gen 225.000 en een dividend van 12 per cent (onv.) uit te keren over een onver anderd kapitaal van 2 miljoen. Ofschoon het motorschip „Vlist" nog voor enkele jaren tegen een lonend vrachtcij- fer is verhuurd, moet er toch rekening mee worden gehouden dat de resultaten over het lopende jaar belangrijk lager zul len zijn. De vooruitzichten zijn voorlopig in elk geval niet gunstig. De bruto exploitatiewinst over 1957 van de n.v. Biscuit- en Chocoladefabriek Vic toria te Dordrecht heeft 741.023 bedragen (v.j. 803.053). Er resteeert een saldo winst van 129.347 (v.j. 137.039). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 7 percent (onv.). Een geringe achteruitgang van de ex- portomzet werd ruim gecompenseerd door de stijging van de omzet in het binnen land. De vergrote fabriek werd op 21 maart officieeel in gebruik genomen. De vooruit gang van het omzetcijfer komt in het fi nanciële resultaat niet volledig uit door de stijging van de prijzen der voornaamste grondstoffen. Ten aanzien van de voor uitzichten voor het nieuwe boekjaar is het moeilijk een voorspelling te doen. Ir. O. van den Toorn, directeur van de n.v. Koninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. en de Verenigde Machine Fa brieken (Stork Werkspoor) is om per soonlijke redenen afgetreden. Aan de aandeelhouders zal worden voor gesteld hem te benoemen als commissa ris van beide n.v.'s. Ir. Van den Toorn kwam in 1923 in dienst van de machine fabriek Stork. In 1942 werd hij procuratie houder, in 1945 adjunct-directeur en in 1954 directeur. Hij zal in beide functies worden opgevolgd door de heer J. K. Rauwerda te Hengelo. reisduurbekorting van ongeveer twintig minuten opleveren. Een andere belangrijke nieuwe inter nationale trein is de Rivièra-express, die van Amsterdam om 14.45 uur gaat vertrek ken. Ter vervanging van de Ruhrexpress, die in de komende zomerdienst zal vervallen, komt een nieuwe verbinding voor het ver keer van Engeland, Rotterdam en Zuid- Nederland via Venlo naar Dortmund via Krefeld, Duisburg en Essen, alsmede via Mönchen-Gladbach, Dusseldorp en Wup- pertal naar Hagen. De Joegoslavië-express Den Haag MünchenBelgradoAthene zal niet meer gecombineerd met de Loreley-express rijden en niet meer van Amsterdam, doch van Den Haag vertrekken. Naar München is de trein 41 minuten versneld en terug 13 minuten. De treinen Amsterdam—Wenen—Bad Kissingen worden aanmerkelijk versneld: in de richting Wenen 1 uur 57 minuten, in de richting Amsterdam 1 uur 16 minuten. Ook de Rheingold (Hoek van Holland Basel—Rome-Frankfurt—München) wordt versneld. De in juni 1957 ingevoerde dienst Am sterdamKeulen v.v. is een groot succes gebleken. Met enkele wijzigingen wordt deze dienst gehandhaafd. In de verbinding AmsterdamBrussel Parijs v.v. zijn geen belangrijke wijzigingen gebracht. Voor de te verwachten toeneming van het verkeer naar Brussel in verband met de Expo zullen enige van de te Ant werpen eindigende treinen naar en van Brussel rijden. Douanecontrole Door de medewerking van de Neder landse en Duitse instanties zullen de tra jecten, waarop de grenscontrole wordt uit gevoerd, worden ingekort. Ook het opont houd op de grensstations wordt hierdoor nogmaals bekort. Hierdoor kan men van 1 juni af van en tot Hengelo, Arnhem en Venlo met de internationale treinen in en uit de richting binnenland reizen. Dit was tot nog toe door de grenscontrole niet mogelijk. Met ingang van de zomerdienstregeling wordt de mogelijkheid geopend gewone rij wielen (zonder hulpmotor) rechtstreeks te verzenden naar Nes (Ameland). Dit be tekent dat de reiziger niet meer zelf be hoeft te zorgen voor overlading en herbe vrachting te Leeuwarden op de bus en te Holwerd op de boot. De directie van Hollandia Kattenburg verwacht voor 1958 een mogelijk iets min dere afzet dan in het voorgaande jaar. Zo werd medegedeeld in de algemene jaar vergadering. Misschien dat tot een gerin ge produktiebeperking in enkele secto ren van het bedrijf zal moeten worden overgegaan. Een prognose is moeilijk te geven, daar te veel afhangt van de weers omstandigheden in het aanstaande najaar. Tot half april is met bevredigend resul taat gewerkt. De fabriek moet grotere voorraden aanhouden dan tot dusver. Het bedrijf bevindt zich nu in een tussenperio de voor het verkoopseizoen mei-juni. Re kening dient gehouden te worden met een kleine aanpassing van de produktie, daar de directie geen al te grote risico's wil ne men wat betreft te grote voorraden. Deze aanpassing zal eventueel beperkt blijven tot een werkverkorting met enkele uren in bepaalde groepen van het bedrijf. Het batig exploitatiesaldo over 1957 van de n.v. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstof- fabriek te Schiedam heeft 2.418.282 be dragen (v.j. 2.593.184). Na aftrek van kan toorbehoeften ad 28.686, reclame 35.665, interest 77.982 resteeert een winst vóór afschrijvingen van 2.275.949 (v.j. 2.477.163). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een onveranderd dividend van 14 percent. Het kapitaal bleef 2.000.000 (onv.) De omzet van de machinefabriek is iets gestegen. Voor 1958 is de n.v., onvoorziene omstandigheden voorbehouden, van een redelijke bezetting verzekerd. De produktie van de gasfabrieken kon wederom worden vergroot. Eind november zijn de Indonesische ves tigingen van de n.v. door de autoriteiten aldaar overgenomen. De ontwikkeling hier van dient slechts te worden afgewacht. Dat het bruto winstcijfer lager is dan de geste gen omzetten is te wijten aan de oneven redig gestegen kosten, waaronder die van elektrische stroom, lonen en transport. In de commissarissenvergadering van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoom vaartmaatschappij n.v. te Rotterdam is be sloten aan de komende algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen een dividend over het boekjaar 1957 uit te keren van tien percent in contanten. Over 1956 werd 20 percent uitgekeerd, waarvan 10 percent in contanten en 10 percent in aandelen. In de vergadering van commissarissen der n.v. Mij. tot Exploitatie der C. G. Röm- menhöller'sche koolzuur- en zuurstofwer- ken is het besluit genomen aan de gewone algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boek jaar 1957 te bepalen op 15 percent (vorig jaar 10 percent). Aan de op 30 mei a.s. te houden jaarlijk se algemene vergadering van aandeelhou ders der Chamotte Unie n.v. te Geldermal- sen zal worden voorgesteld over 1957 een onveranderd dividend van 12 percent uit te keren. Op de vergadering van de raad van com missarissen van de Nederlandsche Machi nefabriek „Alkmaar" n.v. is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders een dividend van 12 percent (onver anderd) voor te stellen. Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der ijzer-, metaal- en tempergieterij voorheen B. Ubbink en co n.v. te Doesburg zal worden voorgesteld over het boekjaar 1957 een onveranderd dividend uit te keren van 10 percent in contanten. Commissarissen en directie van de ma chinefabriek en ijzergieterij Ensink n.v. te Hilversum zijn voornemens aan de bin nenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een herkapitalisatiedividend uit te keren van 311/4 Dercent. waarvan 25 percent in aan delen en 6 1/4 percent in contanten, bene vens een normaal dividend van 5 3/4 per cent over 1957. Commissarissen en directie der Fransch- Hollandsche Oliefabrieken Nouveaux Eta- blissements Calvé-Delft n.v. te Delft zijn voornemens aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het di vidend der gewone aandelen te bepalen op 14,25 percent (v.j. 14) en het dividend der 6 percent cumulatief preferente aandelen op 6,825 percent (v.j. 6,8). Reserves sterlinggebied De goud- en dollarreserves van het sterlingge bied zijn in april met 144 miljoen dollar geste gen tot 2914 mlijoen dollar. In maart waren zij met 231 miljoen dollar gestegen. Sedert septem ber zijn de reserves iedere maand groter gewor den. Engeland had over april een verrekenings overschot van sterling 2 miljoen in de Europese Betalingsunie, vergeleken met een overschot van sterling vijf miljoen in maart. Ds. J. IJTSMA Ds. J. IJtsma, tot voor kort predikant bij de Vrije Evang. Gemeente te Bussum, is met zijn gezin overgegaan naar de Gere formeerde Kerk aldaar. In januari 1955 werd hij predikant te Bussum. Kort ge leden legde hij zijn ambt in deze gemeente neer. Op 4 juni zal hij voor de classis Hil versum der Gereformeerde Kerken colle gium doctum doen, teneinde in deze kerken beroepbaar te kunnen worden gesteld. Zondag is de Rotterdamse brandweer in actie gekomen voor twee fabrieksbranden. In het eerste geval viel het nogal mee, in het tweede bleef er van het pand weinig meer over. By de Erven de Weduwe J. van Nelle was, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in reclame- en emballage materiaal. De bedrijfsbrandweer ging het vuur met twee stralen te lijf, maar de of ficiële brandweer, die ook gewaarschuwd was, vond het raadzaam er nog een nevel- straal aan toe te voegen. De schade bleef tot ongeveer 7000.beperkt. Nauwelijks had men hier het vuur echter bedwongen of elders, ook aan de westkant van de stad, werd de hemel rood gekleurd door een felle uitslaande brand. Het betrof hier de Maal- en Drooginrichting voor specerijen, drogerijen en chemicaliën van de gebr. G. J. en A. Hegge n.v. op de Zestienhovense- kade in voormalig Overschie. Met veel en groot materieel reed de brandweer er heen, maar de hoedanigheid van de hier opgeslagen voorraden was er niet naar om veel hoop op behoud te koes teren. Elf stralen water werden op de vuurmassa gezet, maar het enige gunstige resultaat was, dat men de brand kon be perken tot het pand zelf, dat echter tot de grond toe aan de vlammen ten offer viel. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De mogelijkheid van broei wordt niet uitgesloten geacht. In beide gevallen dekt verzekering de schade. Gouda Twee gezinnen van in totaal dertien per sonen zijn in de nacht van zaterdag op zon dag dakloos geworden toen het door hen bewoonde woonhuis aan de Cappenersteeg te Gouda geheel door brand werd ver woest. Acht kinderen in leeftijd variërend van twee weken tot dertien jaar, die boven lagen te slapen, konden ternauwernood uit het brandende huis worden gered. De twintigjarige mevrouw L. van Leeuwen Versluis moest haar baby van zeven weken uit het raam laten vallen, waar het kind werd opgevangen door een jongen van der tien jaar. Zelf moest zij zich ook via dit raam in veiligheid stellen. Bij haar val kreeg zij een gekneusde enkel. Toen de fa milie dacht, dat alle kinderen in veiligheid waren, hoorde de 29-jarige postbode G. A. M. Noteboom nog gegil komen uit de bo venwoning. Hij rende naar boven en wist nog een tweejarig meisje uit het branden de huis te redden. De hoofdbewoner, de 44- jarige P. Versluis, die beneden woonde, wist met behulp van buren zijn huisraad grotendeels in veiligheid te brengen. Hij was voor brand verzekerd. Zijn schoon zoon, de 22-jarige E. W. van Leeuwen, die de bovenverdieping bewoonde, en die niet verzekerd was, zag alles verloren gaan. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een brandende petroleumkachel. Heidebrand Drie hectaren heide zijn zondag verloren gegaan toen brand uitbrak achter het mi litaire schietterrein van het garnizoen Assen, gelegen tussen Assen en Smilde. Er stond een vrij harde wind, waardoor het Tijdens het weekeinde is het hogedruk- gebied, dat zaterdagmorgen bij Schotland lag, over ons land naar midden-Europa ge trokken. Vanmorgen lag het centrum ervan in Tsjechoslowakije. In het zeegebied ten westen en zuidwesten van de Britse eilan den daalde tezelfdertijd de luchtdruk sterk. Boven de Golf van Biscaye kwam daardoor een zuidwestelijke stroming tot ontwikke ling, waarmee zachte oceaanlucht naar het Westeuropese vasteland wordt gevoerd. Deze lucht zal morgen ook over Nederland stromen, met het gevolg, dat de tempera tuur boven normaal blijft. In midden- Frankrijk ontstond een kleine storing, die naar het noordoosten beweegt. Waarschijn lijk komt de storing vanavond of vannacht in de buurt van ons land. Plaatselijk kan dan onweer voorkomen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 6 mei Zon op 5.02 uur, onder 20.12 uur. Maan op 23.36 uur, onder 7.28 uur. Maanstanden 10 mei 18 mei 26 mei 15.37 uur 20.00 uur 5.38 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmulden Dinsdag 6 mei Hoog water 5.26 en 17.54 uur. Laag water 1.10 en 13.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten Ofi c* en binnenland: heden i C 5 E morgen 7 uur. Neerslag: e% laatste 24 uur it ës Den Helder licht bew. z 8 0 Ypenburg laagh. mist windst. 8 0 Vlissingen licht bew. zzo 10 0 Eelde onbewolkt z 8 0,1 Twente licht bew. zo 8 0 De Bilt licht bew. zo 7 0 Eindhoven licht bew. zo 7 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzo 12 0 Helsinki geheel bew. nw 6 2 Stockholm onbewolkt nw 11 0 Oslo onbewolkt windst. 10 0 Kopenhagen /.waar bew. w 11 0 Aberdeen motregen windst. 7 0,1 Londen regen ozo 19 0,1 Amsterdam licht bew. zo 14 0 Brussel licht bew. zzw 16 0 Luxemburg licht bew. 0 16 0 Parijs zwaar bew. O 21 0 Bordeaux half bew. wzw 28 0 Grenoble licht bew. zo 26 0 Nice zwaar bew. nw 18 0 Berlijn zwaar bew. zzw 12 0 Frankfort licht bew. nno 16 0 München onbewolkt zzo 15 0 Zürich onbewolkt windst. 22 0 Genève half bew. windst. 23 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen onbewolkt zw 13 0 Innsbruck or bewolkt wzw 21 0 Rome mist ono 20 0 Ajaccio onbewolkt nno 19 0 Madrid zwaar bew windst. 27 0 Mallorca mist windst. 0 Algiers licht bew. zzo 21 0 55. In het sheriff-kantoor bespraken Panda, Old Oehoe en enkele andere eer lijke burgers de zorgelijke toestand in Buffalo. „We kunnen niets tegen Joris Goedbloed beginnen", zei Old Oehoe, „hij heeft alle gevaarlijke revolverbandieten in zijn dienst genomen en die zijn te sterk voor ons". „Moeten we hem dan maar rus tig in het bezit van het gestolen goud la ten?" vroeg Panda. „Dat gaat toch zomaar niet?" „Tja", zei Old Oehoe berustend, „hier in het Wilde Westen gaat dat nu eenmaal wel. We zijn al zo vaak door ban dieten beroofd. Daar raak je op de duur werd de opgewon- aan gewend". Op dat ogenblik deur opengeworpen en enkele den burgers stormden naar binnen. „Heb ben jullie de nieuwste wandaad van Joris al gehoord?!" riepen zij schor van veront waardiging. „Wat heeft hij dan nu weer gedaan?" riep Panda verschrikt. „Weer burgers beroofd?" „Nog veel erger!" was het antwoord. „Hij heeft zich tot burge meester laten uitroepenen„En WAT?!" riep Old Oehoe ongeduldig. „En nu heeft hij BELASTINGEN ingevoerd!" vulde een grijsaard aan, „in mijn hele le ven heb ik zoiets nog niet meegemaakt!!" Een diepe stilte van afgrijzen volgde op deze woorden. Zelfs Bill de Buffel, de ge harde boef, die in zijn cel had toegeluis terd, verbleekte bij het 'horen van deze tijding. „Belastingenriep hij hees. „Dat gaat te ver. Ik heb zelf heel wat be rovingen gepleegd, maar zoietsnee, dat is niet eerlijk meer!" „Ik ga weg uit deze stad", zei Old Oehoe, „sinds die Goed bloed aan de macht is gekomen, is het hier niet meer uit te houden". „Wij gaan ook!" riepen de anderen. En zo vertrokken even later de laatste eerlijke burgers uit Buf falo. Panda bleef alleen achter.... vuur snel over de vlakte vloog en talrijke vogelbroedsels en jonge hazen prooi van de vlammen werden. Wandelaars en leden van een modelvliegtuigclub begonnen di rect na een begin van de brand energiek te blussen, maar pas toen de brandweer van Assen en het brandpiket van het garnizoen Assen ter plaatse waren kon men het vuur meester worden. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. Klompé heeft in het Kur- haus te Scheveningen hedenmorgen het tiende congres van de „Union Internatio nale des Jeunes Democrates-Chrétiens" geopend dat tot en met dinsdag duurt. De minister, die in het Frans sprak, wenste de deelnemers geluk met het tienjarige bestaan van de „Union". De snelle veranderingen zei de minis ter in de moderne samenleving nood zaken ons tot een nieuwe oriëntering en een nieuwe vormgeving. De mens kan bij brood alleen niet leven. De veranderende wereld roept geheel nieuwe menselijke noden op. Van het Christendom uit kan een weg gevonden worden tot oplossing van de fundamentele noden omdat het Christendom de mens ziet als een schep sel van God. In de moderne wereld, die de mens dreigt te reduceren tot een functie en hem zijn persoonlijke verantwoordelijk heid afneemt, moeten wij de waarde van de mens veel sterker tot gelding brengen, ook in onze economische, sociale en poli tieke activiteiten. Minister Klompé zei dat de bijzondere verantwoordelijkheid voor Europa is aan de wereld te tonen op welke wijze de tech nische verworvenheden in dienst kunnen worden gesteld van het welzijn van de mens. Zij riep de christen-democratische jongeren op om, gedreven door die liefde tot de medemens die vindingrijk maakt, te strijden voor een Europese gemeenschap waarin de menselijke waarden hoogge houden worden en het leven veilig en ge lukkig is. Uit het Eindhovens Kanaal is het lijk opgehaald van de 14-jarige jongen Corrie van Zandvoort uit Mierlo-Hout. Zaterdag middag om twee uur was de jongen een boodschap gaan doen. De jongen is waar schijnlijk in het kanaal gevallen bij een ongeluk met zijn fiets. Zondagmiddag is op het Amstel-Drecht- kanaal in Ouderkerk aan de Amstel nabij de brug in de Provinciale Weg een kano omgeslagen, waarin zich twee jongens be vonden, waarvan de een ternauwernood en de ander in het geheel niet. kon zwemmen. Onmiddellijk sprong een aantal personen in het water. De boerenknecht Peperwor tel uit Ouderkerk werd uit het water ge haald. Hij was toen reeds bewusteloos, maar na het toepassen van kunstmatige ademhaling kwam hij weer bij. Voor de andere jongen, de 15-jarige P. H. Lek, eveneens uit Ouderkerk, is de redding te laat gekomen. Hij werd boven water ge haald door de 26-jarige mej. S. A. Hidde- ma uit Amsterdam, die zich weer te water had begeven toen de andere redders hun pogingen hadden gestaakt. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Tot gisteravond wist men in Bonn niets van de plannen van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles met betrekking tot een topconferentie. Van Westduitse zijde is men er niet op uit de NAVO-landen te binden door te eisen, dat op een topconferentie de kwestie van de Duitse eenheid als agendapunt moet wor den opgenomen. Wel dient op een derge lijke confernetie het Duitse vraagstuk te worden besproken, maar men laat het aan de deelnemers van een topconferentie over hoe het probleem ter tafel gebracht zal worden. Wordt evenwel het vraagstuk van ontwapening in Europa te berde ge bracht, dan eist Bonn ook bespreking van de Duitse eenheid. Te Bonn heeft men wei nig hoop op een topconferentie op korte termijn. Eerst zullen, volgens Westduitse kringen, een reeks kleine conferenties no dig zijn om ondergeschikte problemen op te lossen. Bonn dringt in elk geval aan op het vasthouden van het contact met Mos kou, opdat er gewerkt kan worden aan de ontspanning in de wereld. Veroordeeld. De uitgever van ,,'lHuma- nité", het orgaan van de Franse com munistische partij, is tot een boete van ongeveer vijfhonderd gulden veroor deeld „wegens het publiceren van vals nieuws". Het blad had vorig jaar ge meld dat Frankrijk de vijandebikheden tegen Egypte zou hervatten. Maanraket. De Amerikaanse republikein se afgevaardigde Patterson heeft ont huld dat de luchtmacht in juli zal pro beren een raket naar de maan te lan ceren. Mogelijk zou dit op 4 juli, de Amerikaanse nationale feestdag, gebeu ren. Patterson verklaarde, dat de Ame rikanen als eerste een raket naar de maan zullen zenden. De Russen hebben op dit gebied een achterstand van meer dan drie jaar, zei hij. Op heterdaad. De Weense politie heeft twee Hongaarse diplomaten op heter daad betrapt toen zij trachtten een Hon gaarse vluchteling te werven voor de Hongaarse geheime dienst. Een van beide diplomaten, die in een tram pro beerde te vluchten, bleek de eerste secretaris van het Hongaarse gezant schap te zijn. De ander, die een diplo matiek paspoort had, is volgens de vluchteling een voormalig officier van de Hongaarse geheime dienst, die hem in 1955 in een gevangenis van Boeda pest had „behandeld". Verwerpelijk. De eis van de peronistische partij, die sinds de val van president Perón buiten de wet is gesteld in Ar gentinië, om haar weer rechtspersoon lijkheid te verlenen, is door de recht bank verworpen. De kwestie van de teruggave van die bezittingen van de partij zal door een andere rechterlijke instantie behandeld worden. Opgenomen. De plaatsvervangende Rus sische minister van Buitenlandse Za ken Semjonov, die tijdens het bezoek van de Russische vice-premier Miko- jan aan West-Duitsland in de Russische ambassade te Bonn een hartaanval kreeg, is in de kliniek van de West duitse internist proffessor Martini te Bonn opgenomen. Provocerend. De westelijke geallieerde commandanten in Berlijn hebben bij de Russische autoriteiten geprotesteerd tegen wat zij de „provocerende" mili taire demonstratie noemen, die op 1 mei in Oost-Berlijn door Oostduitse strijdkrachten werd gegeven. Vals. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen heeft de beschuldigingen over Britse aanvallen in Jemen, vervat in de Jemenistische brief aan de UNO „on juist en vals" genoemd. Oplage. Het Russische communistische partijblad „Pravda" heeft een oplage van 5.650.000 exemplaren, aldus meldt het persbureau Tass. Onderzoek. De burgemeesters van de steden Jacksonville, Miami, Birming ham en Nashville in het zuiden van de Verenigde Staten hebben besloten een gemeenschappelijk hoofdkwartier in te richten voor het onderzoek naar bom aanslagen op negerscholen en synago gen. Op de bespreking, die ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van 25 andere steden, werd meegedeeld, dat er sedert 1 januari van dit jaar 46 van dergelijke aanslagen in het zuiden zijn geteld. Molest. Volgens de „Sunday Express heeft de Britse regering maatregelen genomen om te beletten dat „een leger tje Duitse prinsen en prinsessen mil joenen ponden sterling eist van een molestfonds van bijna vijf miljoen pond sterling, dat is opgericht om Britse onderdanen schadevergoeding te geven voor verliezen tengevolge van twee de wereldoorlog in Polen. Daaronder vallen alle afstammelingen van keur vorstin Sophie van Hannover. Uitgeleverd. De Russische ambassade in Teheran heeft een negentienjarige Rus sische soldaat aan de Perzische autori teiten uitgeleverd, die onlangs uit een Perzische gevangenis was ontsnapt, en op de ambassade een toevlucht had ge zocht. De soldaat was door de Perzische autoriteiten aangehouden na per onge luk over de grens gekomen te zijn. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands recht: de dames A. Kappeyne van de Coppello te Loenen en M. E. Zimmer te Hilver sum en de heren G. M. G. L. J. Kats te Maas tricht, W. F. L. Verstraten te Amsterdam, E. M. A. A. Schreurs te Haarlem, G. J. Bouqet te Den Haag. R. F. P. J. Dahmen te Breda, H. Bakker te Assen, S. H. Bloembergen te Bloemendaal, J. de Visser te Arnhem en J. H. Smits te Haarlem. Delft. Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor scheikundig ingenieur: C. G. Koen, Heem stede. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Kandi daatsexamen theologie: J. Douma, Stadskanaal. Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschap pen: mevr. M. N. Zijlstra-Buis mej. F. v. d. Burg en de heer W. G. H. Garritsen, allen te Am sterdam. CHROMOSOMEN zijn dragers van erfe lijke eigenschappen. Er is geen zinnig mens die deze zes woorden niet zal kunnen na zeggen. Maar dat is geen kunst. Eer men was beland bij deze wijsheid die, zoals we zullen zien, nog niet de laatste is moest veel denkarbeid en onderzoek wor den verricht. Het begon met de Engelse plantkundige Robert Hooke die een dun schijfje kurk onder zijn primitieve micro scoop legde en tot zijn ver- bazing ontdekte, dat de vaste stof bestond uit allemaal klei ne ruimten, kamertjes, die hij „vellulae" noemde, naar de cellen waarin de monniken leefden, of waaruit de honing raten waren opgebouwd. Kort daarop werden door Leeuwen- hoek, Malpighi en Grew in allerlei plante delen deze uiterst kleine, door een vaste wand omgeven en met vloeistof gevulde kamertjes beschreven. Hierdoor werd het begrip plantencel geboren, maar de cel werd nog niet gezien als bouweenheid van de plant, want er werd op gewezen, dat naast deze cellen in de planten lange dun ne buizen voorkwamen, die midden tussen de cellen lagen. Deze moeilijkheid werd eerst in het begin van de 19de eeuw opge lost, toen Treviranus aantoonde, dat der gelijke buizen werden gevormd door rijen cellen, waarvan de tussenschotten waren verdwenen. Daarbij bleef het voorlopig. De cel was en bleef een kamertje, waar van de celwand als het belangrijkste be standdeel werd beschouwd. Dat kamertje was gevuld met een, nu ja, nogal slijme rige vloeistof, maar daaraan werd weinig betekenis toegekend. Dat veranderde ech ter, toen in het midden van de 19de eeuw in die slijmerige substantie een kern werd aangetroffen, die een belangrijke rol bleek te spelen bij de celdeling. Toen conclu deerde Schleiden hieruit zeer terecht, dat niet het grootste gewicht aan de wanden van de cel moest worden toegekend, maar aan de kern, die zich bevindt in de slijmvloeistof, protoplasma genoemd. In het dierenrijk lag het geval weer heel anders. Konden bij planten de cellen door hun vaste wand en eenvoudige vorm ook met betrekkelijk geringe hulpmiddelen in aller lei weefsels worden herkend, bij dierlijke weefsels gelukte dat bijzonder slecht. Wel hadden verschillende onderzoekers in het begin van de 19de eeuw getracht dier lijke weefsels met plantaardige te verge lijken, maar een duidelijk inzicht ontbrak. Tot de Belgische dierkundige Th. Schwann in 1838 toevallig met Schleiden in contact kwam en van hem de theorie van de cel kern en de celwording in het plantenrijk vernam. Schwann werd door dit denkbeeld zo machtig aangegrepen dat hij de theorie op alle dierlijke weefsels ging toepassen. Pas toen werd het begrip aanvaard, dat de cel de universele bouweenheid van plant en dier is. Aan het mysterie van het protoplasma, de levende oerstof in de cel en het wezen van de celkern was men nog lang niet toe. Daarover een volgende keer. H. Pétiïïon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2