Nasution grijpt oud aanbod tot onderhandelen aan Voorbereidend overleg in Moskou kan nu beginnen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NAVO-MINISTERS WENSEN EEN TOPCONFERENTIE ^5^— HET WEER Londen is Londen niet meer •.WIHORItlS Kremlin betreurt westelijke bezwaren tegen Polen en Tsjechoslowakije Meningen over de voorwaarden verschillen echter Alle Nederlandse plantages onder regeringstoezicht Kouder President Coty doet weer een beroep op Pleven Eerste dag van staking is rustig verlopen Koningin naar bijeenkomst van Cultureel Contact Miss Holland 1958 Razzia's in Djakarta Het woord is aan Verdrinkingsgevallen Zes doden in het verkeer Een jaar gevangenisstraf voor vrachtrijder Grensincident tussen Jemen en Aden 72e JAARGANG No 251 6 MEI e o Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Kopenhagen) Nadat gisteren loffelijke woorden over samenwerking waren gesproken, heeft de NAVO-conferentie in Kopenhagen zich voor een topconferentie uitgesproken. Er bestaan wel verschillende zienswijzen over dit onderwerp. Minister Dulles wil zeker heid hebben, dat de conferentie de moge lijkheid biedt, de Westeuropese problemen op te lossen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken voelt weinig voor een gesprek dat alleen over de erkenning van de status quo gaat. Zijn Britse collega Selwyn Lloyd meent dat de Russen niet meer zoveel belangstelling voor de top conferentie tonen. Zijn Westduitse ambt genoot, Von Brentano, is de mening toe gedaan dat alles van een goede voorbe reiding afhangt en van de vraag, of de Russen werkelijk nog een topconferentie willen. Denemarken en Noorwegen willen niets ongedaan laten om de ontwapening te bevorderen, maar men zoekt nog naar concrete voorstellen. De eenheid van Duitsland is volgens de secretaris-gene raal van de NAVO Spaak een van de be langrijkste vraagstukken voor de NAVO. Er is vrij grote belangstelling voor de conferentie. Het gaat hier weliswaar om een routinebijeenkomst, maar toch zijn de verwachtingen vrij hoog gespannen. Er zijn zelfs vier Russische en ook Oostduit- se journalisten, die zich vrij onder de hon derden Westeuropese verslaggevers men gen. Demonstraties De Denen merken weinig van de confe rentie. Een protestvergadering van links georiënteerde studenten liep op niets uit en enkele slagzinnen tegen Speidel en de Duitse herbewapening vielen nauwelijks op. Vierduizend Deense communisten en socialisten hebben maandag voor het stad huis van Kopenhagen gedemonstreerd tegen kernbewapening der NAVO-landen. Ook in Denemarken werd de bevrijding van de Duitse bezetting gevierd. De demonstratie had een rustig verloop. De betogers droe gen een grote, zwarte doodkist, waarop het woord „mensheid". Er werden pamflet ten uitgedeeld met aan premier Hansen geadresseerde kaarten, waarin tegen kern bewapening van de Bundeswehr wordt ge protesteerd. De Denen vinden het belangrijkste feit, dat hun jonge prinses Margaretha voor het eerst als regentes optreedt. Haar vader President Sukarno heeft een decreet uitgevaardigd, krachtens hetwelk alle Ne derlandse plantages en landbouwonder nemingen in Indonesië onder toezicht van de regering worden geplaatst. De maatregel heeft ook betrekking op de ondernemingen waarin Nederlanders zowel als de Indonesische regering be langen hebben, alsmede op de bedrijven die op de een of andere manier te maken hebben met eerdergenoemde onderne mingen. ADVERTENTIE Zo ja, dan wacht U een v'errassihg. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SO LA-F ABRI EK TE ZEIST O ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen i® I a's ^8'°yan toe' ft komstige SOLA-UITZET GtGARANOeSBO VOO* UW LEVEN Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen,maar morgen ook op klaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar west. Kouder overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. koning Frederik brengt zijn dochter Bene dict naar een kostschool in Engeland en heeft zijn oudste dochter de taak toever trouwd Paul-Henri Spaak te ontvangen. Men vond dat de troonopvolgster haar taak op charmante wijze heeft vervuld. PARIJS (Reuter/AFP) President Coty van Frankrijk heeft René Pleven, de lei der van de dicht bij de radicalen staande UDSR, opnieuw verzocht een poging te doen tot het vormen van een regering. Pleven heeft zich bereid verklaard een nieuwe poging tot het samenstellen van een regering te wagen. Vanavond zou hij de president een „positief antwoord" geven als de onderhandelingen, die hij in de loop van de dag zal voeren, hem de nodige verzekeringen hebben opgeleverd. Pleven wil eerst met de socialistische leider Guy Mollet spreken. De radicalen hebben voorzichtig toe gezegd, van een regering-Pleven deel te zullen uitmaken, maar zij hebben de eis gesteld, dat in het kabinet geen conserva tieven zitting hebben die „te actief" zijn geweest bij de omverwerping van de vo rige regering-Gaillard. Daarentegen heb ben de volksrepublikeinen (rooms-katho- lieken) deelneming aan een regering- Pleven geweigerd. Oud-premier Mollet heeft op een bij eenkomst van socialisten in Parijs gezegd, dat de rechtervleugel bezig is de deur voor het bolsjewisme in Frankrijk te openen. Hij verklaarde dat 150 rechtse afgevaardigden in de Nationale Vergade ring met de communisten hebben samen gespannen „om te beletten dat de grond wet ten uitvoer wordt gebracht". Het gaat er niet om dat wij onze verantwoordelijk heid uit de weg gaan, maar wij zullen die nooit aanvaarden als men ons de midde len onthoudt om haar te kunnen dragen, zo zei hij. Toeristen die Londen bezoeken kunnen de stad sinds gisteren niet meer be zichtigen op de ideale manier: zittend boven op een dubbeldeks bus. Zij moe ten zich mengen in de menigten voet gangers, die de busstaking op de been heeft gebrachtHoe druk het is kan men zien op deze foto, die gemaakt werd op London Bridge, waarover dui zenden mensen zich naar hun werk spoeden. (Van onze correspondent in Londen) De eerste dag van de Londense bussta king is rustig verlopen. Van ontstemming of spanning was geen sprake. Volgens de politie is het de kalmste staking in 25 jaar. Van de vijftigduizend man buspersoneel meldden zich 74 werkwilligen, die onver- richterzake huiswaarts moesten keren. Allerlei vakbonden hebben hun instem ming met de busstaking betuigd. Er dreigt wel een verscherping van het conflict, om dat de vakbond van personeel van benzi netankauto's heeft besloten dat, zonder schriftelijke toestemming van de bond, geen brandstof mag worden geleverd aan autobusondernemingen, die personeel van grote bedrijven helpen vervoeren. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat een incident tot een staking bij het benzinevervoer zal leiden, waardoor het gehele motortrans port zou komen stil te liggen. Het leek gisteren alsof de verdwijning van de bussen geen vat had op de Londe- naren, al moest het publiek hier en daar soms een uur in de rij staan voordat het zich in de ondergrondse kon persen. Op een aantal toegangswegen liep het auto verkeer vast, zodat wandelen de beste op lossing was. Het enige middel om chaos te vermijden is tijdelijk de werkuren der bedrijven te verzetten, zodat de mensen stroom zich niet langer op bepaalde uren toespitst. De minister van Transport heeft via de Kamer van Koophandel een beroep op firma's gedaan dit vrijwillig te orga niseren. In het Lagerhuis verklaarde de minister van Arbeid, MacLeod, dat hij in dit sta dium niet in wil grijpen. De socialisten, die de staking meer als een politiek con flict beschouwen, hebben een motie van afkeuring in het regeringsbeleid inge diend. Labour stelt de regeringspolitiek aansprakelijk voor de staking. Er heerst bezorgdheid, dat het ook bij de spoorwegen tot een uitbarsting zal ko men. Het personeel eist een belangrijke, en onmiddellijke, loonsverhoging. De broeiende crisis dreigt vandaag, bij de hervatting van de besprekingen tussen de spoorwegleiding en de bonden, een hoog tepunt te bereiken. Een eventuele sta kingsactie van het spoorwegpersoneel zou ook ten doel hebben het Londense bus- personeel te steunen. Het psychologisch effect van de busstaking doet zich onge twijfeld gelden. Tussen zes en tien uur 's morgens ziet men duizenden forensen en Londenaren in onafzienbare stromen naar hun werk wan delen. Het warme voorjaarsweer verhoogt het vakantiegevoel, dat de staking teweeg brengt. Iedereen is ontslagen van de plicht zich te haasten. Het nieuwtje heeft de dagelijkse sleur onderbroken. Grote rust Er heerst een grote rust in Londen. Geen lange busprocessie, als een rijdende hoge Koningin Juliana is voornemens de her denkingsbijeenkomst bij te wonen, welke gehouden zal worden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Nederlands Cultureel Contact, het nationale orgaan voor overleg, beraad en samenwerking voor de verenigingen en instituten op het gebied van de volksontwikkeling en volks cultuur in de ruimste zin des woords. De bijeenkomst wordt gehouden op donder dag 8 mei in het Stedelijk Museum te Am sterdam. muur in het verkeer. Het aantal particu liere auto's is groter dan gewoonlijk, maar ze kunnen zich gemakkelijker bewegen. Het weliswaar vertrouwde, doch hinder lijke geratel van de bussen is verstomd. De lucht is zuiverder -onder de onaange name uitlaatgassen van de bussen. Er reed een open vrachtwagen met een soort tribune erop, met het opschrift: „Noodbusdienst, blijft trouw aan Enge land" Dit was een demonstratie van de fascistische „Empire Loyalists". De zit plaatsen bleven echter leeg. De winkels in het centrum waren leeg, omdat ieder een. die niet noodzakelijk in Londen moest zijn, thuis bleef. Men ziet weinig meer fietsen dan gewoonlijk. Humor en sportiviteit Een grappenmaker had een bordje op zijn stuar mqt de woorden „Sorry, no lifts" De Britten hebben een talent om zich in noodsituaties op snelle, en vaak won derlijke, wijze aan te passen en daarbij vaak tevens blijk te geven van hun gevoel voor humor en sportiviteit. Er was een man, die een fiets uit de oertijd met een reuzevoorwiel en een klein achterwieltje bereed. In een open, door een paard ge trokken, karretje van een koopman in oude kleren zaten twee deftige city-heren met bolhoed en donker jacquet. Een glanzen de Rolls Royce vervoerde arbeiders in overall Een onderwijzer rende in atle- tiektenue naar school. Een kantoorman ging met een waterscooter over de Theems met bolhoed en parapluie. Een moeder had haar kinderen op een bakfiets gela den. In Harrow organiseerde het stakers comité met eigen auto's een taxidienst voor gebrekkigen en ouden van dagen. De vak bond zal de benzine betalen. In het ge bouw, waarin de administratie van Lon don Transport is gevestigd, moet het per soneel tot de tiende verdieping toe trappen lopen, omdat het liftpersoneel bij de sta kende vakbond is aangesloten. (Van onze reisredacteur) SINGAPORE De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft het aanbod tot onderhandelen dat een maand geleden gedaan is door de rebel- lenkolonel Warouw thans aangegrepen om zonder prestigeverlies de leider van de strijdkrachten der tegenregering in Noord-Celebes, de kolonel Kawilarang, te be naderen. Maandagavond is uit Djakarta een delegatie van officieren vertrokken „om te trachten kolonel Alex Kawilarang op te zoeken en hem over te halen op het rechte pad terug te keren", aldus heeft een woordvoerder verklaard. De 19-jarige mannequin Lucienne Struve uit Rotterdam is gekozen tot miss Holland 1958. Zij gaat volgende maand naar Istanboel in Turkije, waar miss Europa zal worden gekozen. De woordvoerder heeft gezegd, dat kolo nel Warouw, voormalig militair attaché in Peking; een brief aan generaal-majoor Na sution heeft geschreven. Warouw schrijft bereid te zijn tot onderhandelen met de rebellenleiders om een einde aan de op stand te maken. Hij verklaart voorts, dal nog meer gewesten zich bij de revolutio naire „Permesta"-beweging op Noord- Celebes zullen aansluiten indien de onder handelingen mislukken. De woordvoerder heeft geen datum waarop de brief is ge schreven genoemd. De woordvoerder heeft er voorts op ge wezen, dat zowel Kawilarang als Warouw uit hun functie als militair attaché zijn ontslagen. In het geval Kawilarang zal het leger nog „verdere stappen" doen. maar dit hangt af van de uitslag van de missie der officieren. De delegatie bestaat uit officieren van de Siliwangi-divisie. welk legeronderdeel door Kawilarang, een van de meest voor aanstaande militairen van Indonesië, tij- dijs de strijd tegen de Nederlanders, is op gericht. De woordvoerder heeft niet verteld waarheen de delegatie is vertrokken er. of zij zal pogen Kawilarang op door re bellen beheerst grondgebied tegemoet te treden, dan wel (neutraal) Singapore zal uitkiezen als plaats van samenkomst. Nasution drijft zijn zin door De verklaring van een militaire woord voerder in Djakarta dat de rebellen zich na de val van Bukittinggi tot onderhande len bereid hebben verklaard en Nasution besloten heeft een delegatie van officieren der Siliwangi-divisie naar de rebellen- bevelhebber Kawilarang te sturen, is ge volgd door een dementi van een regerings woordvoerder in Djakarta luidende: ..Dja karta wil niet onderhandelen". Welnu, zo verklaren rebellenwoordvoerders in Sin- gopore: „Wij evenmin". De door Nasutions woordvoerder genoemde brief van Wa rouw, waarin deze om besprekingen vraagt, dateert van meer dan een maand terug. Dit blijkt uit de regel: ..Wanneer er geen oplossing wordt gevonden dan zal ik (Warouw) mij aansluiten bij de rebellen" Immers, Warouw is inmiddels vice-premier in de tegenregering. Uit de tegenstrijdige Djakartaanse ver klaringen blijkt inmiddels dat er weder om onenigheid is tussen de regering en Nasution. Reeds eerder is erop gewezen, dat de laatste twijfelt aan de mogelijkheid om de rebellie met louter Indonesische strijdkrachten neer te slaan. Hij is echter voortgedreven door linkse groepen, door de regering en door Sukarno. De (onderhandelings)-delegatie schijnl dan toch vertrokken te zijn en dit wijsl dus op een succes voor Nasution. De anti communistische Nasution beseft dat Dja karta slechts met steun van Moskou kans heeft de opstand neer te slaan en er zijn aanwijzingen dat hij en zijn politieke vrienden via Hatta zoeken naar een com promis met de rebellen teneinde te voor komen dat Indonesië een internationaal slagveld wordt. Achter de Djakartaanse schermen woedt een strijd om de macht. Sukarno's beleid wordt door zijn tegen stribbelende opperbevelhebber niet ver gemakkelijkt. DJAKARTA (UP) Militaire autoritei ten hebben, krachtens de staat van oorlog en beleg, een onbekend aantal buitenlan ders en Indonesische staatsburgers van buitenlandse afkomst gearresteerd op ver denking van subversieve activiteiten en steun aan de opstandelingen, tijdens raz zia's die te middernacht zijn begonnen. Het commando van de stad Djakarta heeft bevestigd dat arrestaties verricht zijn, doch weigert namen te noemen. In elk geval behoren Chinezen, wier positie moeilijk is geworden door beweringen dat Nationalistische Chinezen vanaf Formosa voor de rebellen vliegen, tot de arres tanten. (Zie ook pagina 11) Molière: Ik vind een interessante ondeugd ver kieselijk boven een vervelende deugd. Het vijfjarig zoontje van de familie Water uit Enkhuizen is, toen het met een ragebol een bal uit de haven wilde halen, voorover gevallen en verdronken. Een vriendje waarschuwde de moeder van het kind, die zich direct te water begaf, maar haar kind niet kon vinden. Enige buren, met reddinghaken gewapend, wisten ten slotte het jongetje uit het water te halen. Een aanwezige arts constateerde de dood. Op de Mare te Leiden is de 79-jarige M. M. Kreuger met een invalidenwagen te water geraakt. De heer R. Winter, die niet kon zwemmen, sprong gekleed te water en slaagde erin de dame op de wal te bren gen. Bewusteloos werd zij naar het zieken huis overgebracht, waar zij in de loop van de avond is overleden. Op de Kanaaldijk te Helmond is het 12-jarige meisje Leni Giebels, die door aanraking met de naast haar fietsende vriendin kwam te vallen, door een vracht auto aangereden en vrijwel op slag ge dood. In het Westerziekenhuis te Rotter dam is overleden de 22-jarige laborant M. C. J. Deering uit Rotterdam, die 's ochtends met zijn bromfiets in volle vaart tegen een auto was gereden. Op de Dr. Wytemalaan te Westwout is de 82-jarige wielrijder Eggeles uit het bejaardencentrum te Oostwout tegen een vrachtwagen opgereden. In het zieken huis te Hoorn is hij overleden. In Leeuwarden is de achtjarige Cornelis Zandstra onder een hem achterop rijdende zandauto geraakt en gedood. Het jongetje dat op een fiets reed, begon te slingeren, toen een vriendje bij hem ach terop wilde springen.- De 22-jarige mej. M. P. A. de Rooij uit Nieuw Ginneken is in de Ursulakliniek te Wassenaar overleden, nadat zij op het kruispunt LeidsestraatwegZijdelaan in Den Haag gewond was geraakt, toen zij van de slippende scooter van haar ver loofde werd geslingerd. Op het kruispunt T w e e 1 o o nabij Mep- pel is de 84-jarige A. J. v. d. Kerk uit Meppel door een vrachtauto aangereden en een uur later in het Diaconessenhuis overleden. De bejaarde man stak zonder uit te '.-ijken per fiets het kruispunt over en gaf geen voorang aan de snel naderen de vrachtauto. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR: 48 A' DAM TEL.' 717162 STURKA SCOOTERKLEDING MOSKOU, (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, heeft maandag de drie westelijke am bassadeurs boodschappen overhandigd, in antwoord op de westelijke nota's, waar in de Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Frankrijk er mee instemden dat hun ambassadeurs afzonderlijk met Gromyko zullen onderhandelen over de voorberei ding van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken en een topconfe rentie van regeringsleiders van Oost en West. De westelijke grote drie verwierpen het Sovjet-voorstel Polen en Tsjechoslo wakije aan de voorbereidingen te laten meewerken, waardoor oost en west bij het gemeenschappelijk vooroverleg even sterk vertegenwoordigd zouden zijn. In de Russische nota wordt deze afwijzing be treurd. De Sovjet-regering spreekt de verwachting uit, dat nu overeenstem ming over gedachtenwisseling via diplo matieke kanalen is bereikt alle partijen hun best zullen doen het voorbereidende werk zo spoedig mogelijk te voltooien De Sovjet-regering sluit een gedachten- wisseling over de kwesties die op de agen da van een ministerconferentie of een top conferentie zouden kunnen komen, niel uit. Een dergelijke bespreking zou ophel dering kunnen verschaffen over de bruik baarheid van de voorgestelde punten en de kansen van aanvaarding. WASHINGTON AFP. verneemt uit goede bron in Washington, dat bij de ant woordnota's een ontwerp voor een agenda van twaalf punten voor de topconferentie is gevoegd. In dit ontwerp, dat niet zou worden gepubliceerd, zijn wellicht de ze ven punten genoemd, waarmee men vol gens een verklaring van premier Kroesjtsjev tegenover een Griekse jour nalist goede resultaten zou kunnen beha len. Deze punten zijn: 1. Uitwerking van een overeenkomst voor het verhinderen van onverhoedse aanvallen. 2. Stopzetting van proeven met kernwapens. 3. Instelling van een zone zonder kernwapens in Euro pa. 4. Een non-agressiepact tussen de NAVO en het pact van Warschau. 5. Ver mindering van de sterkte der buitenland se troepen in de Europese landen. 6. Ver mindering van de spanning in het Nabije- Oosten en 7, Maatregelen ter uit breiding van het internationale contact. MOSKOU (Reuter) Gromyko heeft gisteren met de Poolse en de Tsjecho-Slo- waakse ambassadeurs gesproken over het Sovjet-standpunt ten aanzien van een aantal kwesties die wellicht op een top conferentie aan de orde zullen komen, zo meldt Tass. (UP) De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewllyn Thompson, gaat van daag naar Parijs voor een onderhoud met minister Dulles en andere Amerikaanse diplomaten. Hij gaat volgende week naar de Russische hoofdstad terug. De rechtbank te Maastricht heeft een 29-jarige vrachtrijder uit Hoensbroek we gens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en intrekking van het rijbewijs voor vijf jaar, waarvan twee -jaar voorwaardelijk. In de nacht van 8 maart was de vracht rijder die een stevig glas had gedronken, in zijn vrachtauto weggereden. Hij werd door de politie gesommeerd tot stoppen, maar hij was doorgereden, zodat de poli tiemannen om niet aangereden te worden, opzij moesten springen. Bij de achtervol ging had de verdachte herhaaldelijk ge tracht de politiewagen klem te rijden, waarbij voor de agenten telkens levensge vaar was ontstaan. De officier van Justitie had deze rit als een herhaalde poging tot doodslag be schouwd en anderhalf jaar gevangenisstraf met ontzgging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar geëist. ADEN (Reuter) Jemenitische strijd krachten hebben van over de grens met zware machinegeweren gevuurd op Britse militaire patrouilles in het protectoraat Aden. Vier compagnieën van het Britse leger patrouilleren in het emiraat Dhala om de wegen van de Jemenitische grens naar het emiraat, waar onlangs een Brits fort door opstandelingen werd belegerd, onder controle te houden. DAMASCUS (UP) Volgens het Syri sche blad „Al Rai" heeft de sultan van Lahej geweigerd zich aan te sluiten bij een federale unie die negen Britse protec toraten in Aden willen stichten. De sultan voert besprekingen in Londen. Volgens het blad zou de voorgestelde federatie zich willen aansluiten bij het Britse geme nebest.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1