Kindertekeningen uit twaalf landen voor K.L.M.-kalender DE BEURS Amsterdamse Beurs DINSDAG 6 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Nieuws uit Indonesië Correspondent van „Time" gearresteerd ZOEKT U 'N DRUKKER Verkeersregeling tijdens het bloemencorso Loodgieters laten zich op de vingers kijken UIT STAD EN STREEK Herdenking Humanistisch Verbond in Haarlem Hedenavond orgelconcert PTT-iubilarissen Visser en De Vos gehuldigd Th. Tielrooy ongeslagen kampioen in afdeling hoofdklasse Schoolvereniging toonde werk van leerlingen „Mr. Rohling-beker" „Jonge Kerk" viert de lente in Spaarndam Het IJmond-damtoernooi Drie matrozen gestraft Scheepvaart (Vervolg van pagina 1) Nader meldt het ANP: Tot de gearres teerden behoort de correspondent voor In donesië van het Nationalistisch-Chinese persbureau CNA, Hsieh, die tevens op treedt als Indonesisch correspondent voor het Amerikaanse weekblad „Time". Zijn woning werd door de militaire politie doorzocht en papieren van het persbureau CNA zijn in beslag genomen. De voorzitter van de Vereniging van Buitenlandse Cor respondenten in Indonesië, de Nederlander J. W. M. Martinot, heetf dinsdag een on derhoud op het ministerie van Buitenland se Zaken gehad, waarin hij uiting gaf aan de bezorgdheid van de vereniging over de arrestatie van een van haar leden. Hij heeft een brief overhandigd, waarin de commissie het vertrouwen uitspreekt, dat het ministerie al het mogelijke zal doen dat de heer Hsieh zonder verwijl in vrij heid zal worden gesteld. De woordvoerder van het ministerie heeft geantwoord, dat in deze zaak een onderzoek zal worden ingesteld. Ook heeft de Vereniging het In ternationaal Persinstituut in Zürich op de hoogte gesteld. Indonesië en Amerika DJAKARTA (UP) De Indonesische premier, Djuanda, heeft vandaag de Amerikaanse ambassadeur, Howard Jones, te zijnen huize ontboden. Een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de premier de ambassadeur opheldering heeft gevraagd over verklaringen welke recentelijk zijn afgelegd door de Amerikaanse ministei van Buitenlandse Zaken, Dulles, met be trekking tot Indonesië. De Vakbond van Bioscooppersoneel heeft gedreigd alle Amerikaanse films te boy cotten. tenzij de Amerikaanse interventie ten gunste van de rebellen ophoudt. Wat gebeurt er op Ambon? Ten gevolge van bombardementen dooi de luchtmacht der opstandelingen zijn de verbindingen tussen Ambon en Makassar sinds 1 mei verbroken, aldus het Indone sische persagentschap Antara. Op 1 mei werd nog uit Ambon bericht dat een twee- motorig toestel van de rebellen was neer geschoten. Dit was kennelijk het laatste bericht dat uit Ambon kwam.... De federatie van Indonesische vakbon den (SOBSI) heeft zondag een beroep ge daan op de vakbonden in de hele wereld voor „solidariteit" bij de veroordeling van de „Amerikaanse interventie" in de In donesische opstand. De SOBSI „verzoekt het (communis tische) wereldvakverbond in Praag een campagne op touw te zetten, opdat de ar beiders over de hele wereld de Ameri kaanse interventie veroordelen".aldus Antara. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART. KOUDENHORN 44 NEW YORK Er werden nieuwe hoogtepunten voot 1958 bereikt bij stijgende omzet. Er ont wikkelde zich halverwege de beurs nogal wat aanbod van aandeelhouders die op dit koersniveau gewacht hadden. Maar de markt bleek in staat om genoeg vraag te ontwikkelen en de voornaamste groepen sloten dan ook op hoger niveau. Vooral de staalwaarden waren als groep opvallend goed. Getty was zeer vast in de vrij onre gelmatige oliegroep. De vliegtuigbouw- waarden bleken gevraagd. De stijging werd gesteund door onveranderde dividenden van General Motors en Internationa! Nickel; bovendien was er gunstig bedrijfs nieuws uit de Staal- en Spoorwegsectoren Roger Blough, president van U.S. Steel had aandeelhouders meegedeeld dat dit bedrijf een opleving verwacht. Ook dit hielp de beurs. Lukens Steel steeg 2 dol lar; Aramco en National elk bijna een dollar. U.S. Steel evenaarde zijn hoogste koers van 1958. Alcoa steeg meer dan een dollar en International Nickel één dollar De koperwaarden waren wat flauw on danks hogere koperpriizen in Londen. Dp autowaarden fluctueerden licht. Het industriegemiddelde kwam van t59.56 on 481.12: dat voor Sooorwegen van 112.27 op 112.65 en dat voor Openbar' Mnjubedriiven van 77.44 op 77.66. De orn^e' bedroeg 2 670 000 aandelen tegen 2.290.000 de vorige dag. Van de 1.182 verhandelde f™dsen sloten er 549 hoger en 379 lager (UP). AMSTERDAM De beurs van Amsterdam was gisteren wegens de viering van bevrijdingsdag ge sloten. Slo" Heden vrijdag 13 '5 ut" 3-3 A o/n Nederl.'47 92'/i6 92 3% Npdl. 1962/64 93% 93 A. K. U 174% 175% C vé Drift 283 283 Van Gelder Zonen 170 170 K. N. Hoogovens 290 290 Nederl. Ford 146 147 N. Kabelfabriek 228% 228 tpw Philips Gloeil 277% 280 Pref.PhilipsGloeil 154% 154% 'inilpver 330% 331 Wilton Fijenoord 190% 190 Hordtschp Petrol 716% 720 Kon Petroleum f 173.40 f 173.90 ,;,,iton 165% 167 Vdnm Rubber 56 Vz 56 K. L. M. 106 107 '-Toll Amer. Dijn 134% 135 K N S M 130% 129 N Seheeov Unie 108% 107 Nievplf Goudr 138% 140 v Ommeren 205% 205 'I V A 92% 91% '°rg Deli Mijen 11% 74% •><H"rd Bank 207% 207% ■t Handelsbank 77% 77 Handel Mij 160 160 ,(erd Bank 178 178 "wentsche Bank 160 160 ^naeonda Copper 46% 45% -'hlehem Steel 39% 40 n S Steel 60 61% ^-meral Motors 37&/m 37% 0" 'nion 71% 71% *"r 22% 23% Verleden jaar organiseerde de K.L.M. in twaalf landen een kindertekenwedstrijd waarbij de opdracht aan de kinderen in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar luid de, dat zij in een tekening moesten weer geven, hoe zij hun land zagen. Onder het motto „Dit is mijn land" werden tiendui zenden tekeningen ingezonden. In elk land wees een jury de beste tien tekeningen aan, welke werden gestuurd naar het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag, waar een eindoordeel werd uitgesproken. De twaalf uitverkoren tekeningen zijn bestemd voor de eerstvolgende kalender van de maatschappij. De kinderen zijn thans voor het merendeel vergezeld door ouderen (er is een oma bij uit Brazilië, een vader uit Italië en een moeder uit Australië) en door talrijke journalisten uit de twaalf landen een week in Nederland op bezoek, waar zij vele bezienswaardig heden zullen bekijken. De winnaar uit Suriname en de Neder landse Antillen is. Victor Chang Pan Huo, veertien jaar, die met een tekening van een straat in Paramaribo, welke hij op school heeft gemaakt, succes had. Zijn ouders kwamen vijfentwintig jaar geleden uit Hongkong naar Suriname, waar hij is geboren. Victor won reeds verscheidene prijzen voor tekenen. Voor zijn tekening heeft hij een week nodig gehad. Vijf teke ningen van Surinaamse kinderen werden naar Willemstad gestuurd. Tezamen met de beste vijf tekeningen van de Antillen werd de collectie naar Den Haag doorge zonden. Natuurlijk was hij blij geweest, toen hij hoorde dat zijn tekening bekroond was. Zondagavond is hij op Schiphol aan gekomen. Hij heeft het hier een beetje koud. maar dat zal wel wennen, vertelde hij. Zijn hobby's zijn basketball en tafel tennis. Victor Chang Pan Huo logeert met de elf andere kinderen in het internationale jeugdhotel te Scheveningen, waar hij het erg gezellig vindt. Vooral de gemeen schappelijke maaltijden vormen een goe de gelegenheid tot gesprekken, waarbij het belangrijkste onderwerp natuurlijk het „tekenen" is. Wat hij worden wil? Dat weet hij nog niet. Hij voelt zich nog te jong om reeds nu te beslissen. De Sticu- sa heeft hem uitgenodigd nog een weekje langer te blijven en dat aanbod heeft Vic tor met graagte aanvaard. Opvallend is de inzending var de zeven tienjarige Ann Blumenfeld, de Amerikaan se winnares. Zij heeft een impressie van de haven van New York getekend, die sterk de aandacht trekt op de tentoonstel ling. Het is voor de eerste keer, dat het meisje, dat zeer kunstzinnig is en studeert aan de Academie voor muziek en kunsten te New York in Europa vertoeft. Ann Blu menfeld komt uit een kunstminnende fa milie en is van plan schilderes te worden. Zij hoopt na Nederland nog naar Brussel te kunnen gaan, want zo dicht bij de Ex po '58 te zijn en deze niet te bekijken, dat komt haar een beetje onwaarschijnlijk voor. Mitsuko Higashimura uit Japan is ge kleed in kimono, compleet met waaier. Zij spreekt alleen maar Japans, maar ge lukkig is een dochtertje van een diplomaat bereid als tolk bij interviews op te tre den. Zij heeft een pentekening ingezonden van werkende boeren. Haar vader, die winkelier is, woont op het zuidelijkste puntje van Japan en het was dus geen wonder, dat zij op haar reis naar Neder land ook voor de eerste keer in Tokio kwam. Goof Grosveld is zestien jaar, gymna siast en woont in Bergen op Zoom, waar zijn vader een bekend medicus is. Zijn oom is een kunstschilder, die in Antwer pen werkt. Een typisch Hollands land schap heeft hij in waterverf gemaakt, met een molen, veel water, een schip en na tuurlijk een K.L.M.-vliegtuig in de lucht. Men bood hem een reis naar Rome aan van een week en die heeft hij nu achter de rug. Zijn donkere ogen glinsteren nog, als hij terugdenkt aan de vele mooie dingen en historische gebouwen en ruïnes, die hij in Rome en Vaticaanstad heeft gezien Adelheid Kellner, zestieh jaar, komt uit de Afrikaanse wildc-ms. Haar vader is schoolmeester, liefhebbert in kunstge schiedenis en geeft kinderen les aan de rand van het gebied, waar de Bosjesman nen nog leven. Uit haar dorp Swakopmund in Zuid-West-Afrika heeft zij vierentwin tig uur met de trein moeten reizen om Windhoek te bereiken. Vandaar is zij ge vlogen naar Johannesburg en in die stad stapte zij in het K.L.M.-vliegtuig naar ons land. Zij is gekleed in het originele „voortrekkers"-kostuum en vindt alles even mooi en ook wel wat vreemd in Hol land, maar zij past zich goed aan en is de beste maatjes met al haar collega's prijswinnaars van deze tekenwedstrijd. Om elf uur zaterdagmorgen zal de jaar lijkse corsostoet in de bloembollenstreek van Sassenheim vertrekken. Ruim der tig praalwagens, geïnspireerd op jeugd en lente, de zon, opera's, operettes, lente sprookjes, legenden en myten, zullen via de grote Rijksweg naar Lisse en Hille- gom-Bennebroek trekken. Om drie uur des middags vertrekt het bloemencorso weer van de grens Hillegom-Bennebroek langs dezelfde route naar Sassenheim. De deelnemende wagens zullen op vrijdag 9 mei na één uur des middags tot midder nacht in de HBG-hallen te Lisse te be zichtigen zjjn. Ter gelegenheid van het corso is een reeks verkeersmaatregelen genomen. Rijksweg 8 (HaarlemSassenheim) wordt van 12 tot 15.30 uur in zuidelijke richting gestremd. Van tien uur af wordt te Heem stede het doorgaand verkeer naar Rijks weg 4 geleid. Het corsoverkeer zal langs de Leidsevaart gaan. Van twaalf uur af wordt de weg tussen Nieuw-Vennep en Hillegom gestremd. Het corsoverkeer kan te Nieuw-Vennep kiezen tussen de rich tingen Lisse en Bennebroek. Het autobus- verkeer van Nieuw-Vennep af gaat na twaalven via Rijksweg 4 naar Sassenheim. Na tien uur des morgens zal het ver keer uit de richting Den Haag naar Haar lem via Rijksweg 4 worden geleid tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofd dorp Haarlem kan bereiken. Het corso is via de bestaande wegen normaal te bereiken. Het deel van Rijks weg 8, gelegen tussen de splitsing Rijks weg 4 en Rijksweg 8 en de splitsing Rijks weg 8 en Warmonderlaan is niet toeganke lijk voor verkeer over de rijbaan tussen 7.30 en 11.45 uur en 16 en 19.30 uur. De automobilisten wordt verzocht bermen en bermplanten zoveel mogelijk te ontzien. De andere „gelukkigen" zijn: Greta Andersen, veertien jaar uit Sterup in Sleeswijk Holstein in Duitsland, Ugo Be- vilacqua, dertien jaar en geen broer of fa milielid van de grote Italiaanse wielren ner, Sandra Haid, veertien jaar uit Austra lië, Shama Marr uit India en Vera Alvez Menezes uit Brazilië, bieden eveneens veertien jaar, John Larsen, twaalf jaar uit Frederiksberg, Kopenhagen en tenslotte Leticia Tarrago, vijftien jaar, uit Mexico. „Gawalo" tentoonsteling 1958 Vanmorgen is in een der zalen van het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem de „Gawalo" (afgeleid van gas, water en lood) Tentoonstelling 1958 geopend. Het doel van deze expositie is meer bekendheid te geven aan het lood gietersvak en de werkzaamheden, die daarmede verband houden. Wij menen dat de inrichters in deze opzet uitstekend zijn geslaagd. Overzichtelijk en met ar tistieke smaak zijn werkstukken, gereed schappen, foto's en sanitaire apparaten ge groepeerd, waardoor zowel de vakman als de belangstellende leek een duidelijke in druk krijgt van wat er al zo bij het in stalleren en repareren van loodgieters- werken komt kijken. De heer A. Müller, voorzitter van de samenwerkende patroonsorganisaties, heet te de aanwezigen welkom. Hij zette het doel van de tentoonstelling uiteen en bracht hulde aan de heren C. de Graaf en G. Recoert jr., resp. voorzitter en secre taris van de tentoonstellingscommissie voor hun voorbereidende arbeid. Ook dankte hij de heer A. Schipper, voor zijn waardevolle adviezen en doorzettingsver mogen. De gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks. hield een korte toespraak, waarin hij de ten toonstelling een verantwoorde synthese tussen scheppende arbeid, techniek en woonbeschaving noemde. Hij onderstreepte het belang van de scheppende arbeid en het geconcenteerd kunnen werken in de tegenwoordige gemechaniseerde maat schappij. De heer Lodewijks meende dat het loodgietersvak hiertoe nog volop ge legenheid biedt. Hij sprak daarom de wens uit dat de tentoonstelling in brede kring de belangstelling zal hebben, die zij zee- zeker verdient. Hierop knipte de heer Lo dewijks om in stijl te blijven, met een blikschaar het metalen lint door, dat voor de ingang van de expositieruimte was ge spannen. De tentoonstelling is geopend van 6 tot en met 9 mei, van 912, van 1417 en van 1922 uur. Nieuws in het kort Geen kindercorso. Het jaarlijkse»kin dercorso te Lisse, dat op woensdagmiddag gehouden zou worden, is afgelast. Diner in museum. Het diner, dat vrij dagavond in het Haarlemse Frans Hals museum werd gehouden en waarvan wij melding maakten in ons blad van zaterdag, is gegeven als sluitstuk van een congres van een aantal buitenlandse aardoliedes kundigen en niet, zoals ons aanvankelijk is meegedeeld, ter gelegenheid van de be noeming tot ridder in de Nederlandse Leeuw van ir. K. Scholtens, directeur- generaal van de Iraanse aardolie-, exploi tatie- en produktiemaatschappij n.v. te Teheran. Jubileum bij Droste. De heer H. G Zeilmaker, administrateur bij Droste's ca cao- en chocoladefabrieken n.v. te Haar lem, zal niet zoals wij mededeelden van daag, maar morgen afscheid nemen van zijn directie en collega's wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Afzwemmen. Op vrijdag 23 mei zul len in Stoops Bad te Overveen voor de leerlingen van de lagere scholen in de gemeente Bloemendaal de zwemexamens A, B en C afgenomen worden. Bromfietser brak been. Dinsdagavond reed een 29-jarige Haarlemmer op zijn bromfiets, komende uit de richting Sant poort, op het rijwielpad van de Kenne- merweg, toen plotseling een hond, uit het bos komende het rijwielpad overstak. De bromfietser zag geen kans meer de hond te ontwijken en viel. Met een linkeron- derbeenbreuk werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem over gebracht. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Volkshuisvesting en Soci ale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal vanavond geen spreekuur houden. Onderscheiding. Bij Koninklijk Be sluit is aan de heer C. Kalf te Haarlem, chef-monteur bij de automobielbedrijven Gebr. Beekman te Bloemendaal, de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend. Goudhaartje. Donderdagavond geeft het kinderzang- en operettekoor „Jong Haerlem" onder leiding van mej. W. van Eldik in gebouw St. Bavo een opvoering van de operette „Goudhaartje en de trou badour" van G. van Vladeracken. Verkeersexamen. Van maandag 19 tot en met vrijdag 23 mei zullen in de ge meente Bloemendaal de praktische ver- keersexamens gehouden worden. Hersenschudding. Een zevenjarig Am sterdammertje, dat bij familie in Haarlem logeerde, is maandagmiddag op de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem door een auto aangereden toen hij de weg overstak zonder op het verkeer te letten. De jongen moest mei een hersenschudding en een scheurwond aan de bovenlip naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. Portemonnaie gerold. Op de kermis aan de Nassaulaan in Haarlem heeft een zakkenroller maandag kans gezien een 62- jarige Bloemendaler zijn portemonnaie met een inhoud van f 125 te ontfutselen. Zuiderkapel. Op de laatste der weke lijkse opwekkingssamenkomsten van dit seizoen, die donderdag 8 mei aanstaande des avonds om acht uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem gehou den wordt, zal de evangelist Ernest Winter spreken over het onderwerp: „Van het Jodendom tot de levende Christus". De heer Winter, die enkele jaren in Israel ge werkt heeft, zal worden ingeleid en ver taald door de he°r Th. Dikkes uit Leiden. Ook dit jaar kwamen vele leden van het Humanistisch Verbond en andere belang stellenden ter herdenking bijeen. De declamator Lauxstermann vertelde de novelle van Albrecht van Goes „Het was een vreemde nacht". Het verhaal verplaatst ons in het Duitse leger aan het Russische front, een jonge soldaat heeft daar contact opgenomen met een Oekraïnische vrouw en komt daardoor tot desertie. Wegens dit vergrijp tegen de dis cipline wordt de man ter dood veroor deeld. De legerprediknat, die het verhaal doet, heeft de opdracht de man in zijn laatste uren bij te staan. Uit zijn verslag blijkt zijn afkeer van het Hitler-regime, en hij tekent bovendien de verwording en de ellende van de front soldaten. De heer Lauxstermann vertelde het ver haal op een vlotte wijze en slaagde erin sfeer op te roepen, bij elk der tonelen pas send. De pianiste Frieda Hoogerwerf omlijst te de declamatie met het Adagio ui de So nate Pathétique van Beethoven en een koraal van Bach, waarna de voorzitter de bijeenkomst met een kort woord sloot. Het programma der orgelbespeling in dt Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op hedenavond van acht tot negen uur door Piet Kee luidt: 1. Gloria uit: „Messe pour les Couvents", Franqois Couperin; 2. Preludium en fuga in a kl. t., Dietrich Buxtehude; 3. Pasto- rella, Johann Gottfried Walther; 4. Twee preludia en fuga's, Jan Koetsier; 5. Voor spel en koraal „Wie schön leuchtet dei- Morgenstern", Hugo Distier; Toccata over hetzelfde koraal, Joseph Ahrens. Maandag herdachten de heren G. Vis ser en W. H. de Vos de dag dat zij veer tig jaar geleden aan het P.T.T.-bedrijf werkzaam gesteld werden. De heer W. H. de Vos werd thuis gehul digd, waar als eerste spreker de heer L. W. M. van Beeck, adjunct-directeur van het Postdistrict Haarlem zijn dank over bracht namens het bedrijf voor die werk zaamheden in die jaren verricht. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van de oor konde voor veertig jaar trouwe dienst met een gratificatie. De heer J. H. v. d. Kop, chef pakket- post maakte van deze gelegenheid ge bruik om de jubilaris te bedanken voor zijn werkzaamheden op deze afdeling. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer H. Plant sloot zich aan bij de vorige sprekers en overhandigde namens het fonds de jubilaris een elektrisch scheer- apparaat. Mevrouw De Vos kreeg een ruiker bloemen. De huldiging van de heer G. Visser had plaats in de cantine van het postgebouw Baljuwslaan. Nadat de jubilaris was binnengeleid opende de heer Plant met een kort wel komstwoord deze feestelijke bijeenkomst. Hierna nam als eerste spreker het woord de heer L. W. M. van Beeck, die namens het staatsbedrijf sprak en zijn dank uit bracht. Ook deze jubilaris kreeg de oor konde voor veertig jaar trouwe dienst en een geschenk in envelop. De heer Ch. A. L. Trommelen, chef postgebouw Baljuwslaan, sprak hierna enige woorden tot de jubilaris. De heer B. Heimig, chef expeditie, uitte zijn dank voor de nauwgezette werkzaam heden op de afdeling expeditie door de jubilaris. Namens de groep expediteurs sprak de heer W. Zwart, die de menselijke zijde van de jubilaris belichtte, namens die groep, overhandigde hij een bloemstuk. De heer H. Plant, voorzitter van het ju bileumfonds, sloot de rij van sprekers en memoreerde de grote werklust en colle gialiteit van de heer Visser. Namens het fonds bood hij een prachtige pendule aan. De IJmuidenaar Th. Tielrooy, lid van de D.C.IJheeft het gepresteerd ongeslagen de titel persoonlijk damkampioen hoofd klasse van het district Kennemerland op zijn naam te brengen. Gedurende de slui tingsronde heerste er een bijzondere span ning omdat Tielrooy nog kon worden in gehaald en andere deelnemers zich nog konden opwerken tot - en tweede of derde plaats. Tielrooy heeft het in zijn partij tegen H. Schuringa niet makkelijk gehad. Zijn tegenstander, die in de finale ver beneden de verwachting bleef, bleek het er op gezet te hebben zijn laatste partij tot winst te brengen. In een onregelmatige positiestel ling verwierf hij zich aardige kansen, doch Tielrooy liet zich niet verschalken en be reikte een puntenverdeling. De tweede prijswinnaar, A. de Jong, heeft het evenmin cadeau gekregen. Hij kwam uit tegen H. Beliën, die bij een overwinning nog kans hield op een herkamp om de tweede of derde plaats. De geroutineerde De Jong toonde echter, dat hij nog niet van plan is zich door de jeugd te laten uitschakelen. De partij eindigde in remise. Anders was het gesteld in de partij J. H. MeureH v. d. Vossen. Ook Meure kon nog een tweede of derde plaats halen, doch daarvoor was een overwinning noodzake lijk. H. v. d. Vossen, die aan remise vol doende had, bezorgde Meure een moeilijke opbouw en dreigde voortdurend met een lange vleugel-opsluiting. In het middenspel wist Meure de dreiging af te wenden en zelf het initiatief te nemen. Door listig manoeuvreren behaalde hij voordeel en dwong tenslotte v. d. Vossen tot overgave. J. Draayer, hoewel kansloos voor een van de ereplaatsen, speelde een prima partij tegen H. J. v. Berk, resulterende in een fraaie overwinning. De eindstand luidt: I. Th. Tielrooy (DCIJ) 7 4 3 0 11 2. A. de Jong ('t Oosten) 7 3 3 1 9 3 en 4. J. H. Meure (HDC) 7 2 4 1 8 3 en 4. H. v. d. Vossen ('t Oosten) 7 3 2 2 8 5. H. Beliën (St. Bavo) ..7 2 3 2 7 6. J. Drayer (St. Bavo) ..7 3 0 4 6 7. H. J. v. Berk ('t Oosten) 7 0 4 3 4 8. H. Schuringa (HDC) ..7 0 3 4 3 Th. Tielrooy, A. de Jong en H. v. d. Vos sen zullen het district Kennemerland ver tegenwoordigen in de strijd om de titel van Noordholland. De prijsuitreiking zal 12 mei plaatsheb ben in het clublokaal van K.N.C., gebouw „De Reisduif", Achterweg in Haarlem- Noord, waar de kampioen een simultaan seance zal geven voor thuisdammers en be langstellenden. Bloemendaal In de kleuterklas, het gymnastieklokaal en de kleedkamers van de Bloemendaalse Schoolvereniging is een expositie gehou den van werk van de leerlingen van deze school (van 4 tot. 14 jaar) op het gebied der vrije expressie. Het was voor de be zoeker bijzonder interessant en boeiend te ervaren tot welke treffende en vaak ook artistieke prestaties kinderen in staat zijn. Bij het werk der kleuters viel het op, dat zij over veel kleurgevoel beschikken. Jn klasseverband hadden de kleuters van vier tot zes jaar voorts een heel dorp van klei vervaardigd. Aan groepswerk wordt door de kleuteronderwijzeres mejuffrouw L. van der Zwaan ook veel aandacht be steed en een zeer geslaagd resultaat hier van waren de door de kleuters aldus ge schilderde en getekende bloeiende bomen. Elke klasse had bovendien een bepaalde opgave gekregen, die zij in een schrift met opgeplakte illustraties, tekeningen en dergelijke kon uitwerken. Onderwerpen als water, sneeuw, de Kennemerduinen, Ken nemerland, waren in schriften met om slagen van eigen ontwerp uitgewerkt en daarbij kwam duidelijk uit, waarop de be langstelling der kinderen zich richtte. De een bekeek alles nogal aardrijkskundig, de ander kwam telkens weer met de plan tenwereld voor de dag. Het verkeer van vroeger dagen, zoals de diligence en de velocipède waren door de vierde klasse al leraardigst in hun stand verwerkt. De zevende klasse had Zeeland tot onderwerp en het Deltaplan. De Montessori-III klas had polderstudies gemaakt en dat resul teerde in verhalen met illustraties over Leeghwater en dr. Lely. De derde klasse maakte een excursie naar de Kennemer duinen en een fraaie maquette, compleet met flora en fauna was er het resultaat van. De tentoonstelling was zaterdagmid dag van drie tot vijf uur en zondagmor gen van elf tot één uur geopend en trok ruim zeshonderd bezoekers. Er was ook een stand ingericht om leden tieve plantsoen in het Bloemendaalse Bos, te werven voor Thijsse's Hof, het instruc- dat op het ogenblik in financiële moeilijk heden verkeert. Eén van de leerlingen luidde telkens de bel, zodat niemand aan deze stand voorbij kon gaan, zonder er aandacht aan te schenken. Het eindresul taat bestond uit drieënzestig nieuwe leden voor Thijsse's Hof. Het toernooi om de „Mr. F. P. Th. Rohlingbeker" werd dinsdag na een span nende eindstrijd tussen de Julianaschool te Overveen en de Vondelschool te Aer- denhout door laatstgenoemde school tij dens een handbalwedstrijd met 3-1 gewon nen. Het Rohlingtoernooi werd voor de vijfde keer in Bloemendaal gehouden. De medaille voor de beste totale prestatie van meisjes ging naar de Julianaschool te Overveen. die voor de beste totale jon gensprestatie naar de Koningin Wilhelmi- naschool, eveneens te Overveen. Het gaat in dit toernooi om de prestaties in ploeg- verband, dus niet om individuele presta ties. De school die op de vier onderdelen waaruit dit toernooi bestaat (zwemmen voor meisjes, zwemmen voor jongens, mi- cro-kofbal voor meisjes en handbal voor jongens) de meeste punten verzamelt, is winnaar van het toernooi en komt voor één jaar in het bezit van de Mr. F. P Th. Rohlingbeker plus médaille. Aangezien mr. Rohling verhinderd was de prijzen uit te reiken, was de burge meester van Bloemendaal, dr D. H. Pee reboom Voller, bereid gevonden de prij zen in de Julianaschool aan de gelukkige winnaars uit te reiken. Het eindresultaat van de wedstrijden om de wethouder mr. F. P. Th. Rohlingbeker luidde als volgt: Vondelschool 23Vï punt Julianaschool 19'/2 punt; Bornwaterschool I6V2 punt; St. Aloysiusschool tezamen met de Mariaschool 15 punten: Koningin Wil- helminaschool 15 punten; Bloemendaalse Schoolvereniging 12 punten; Chr. Lagere school 9 punten; St. Antoniusschool 9 pun ten; Graaf Florisschool 8 punten; School- ver. Aerdenhout-Bentveld 8 pnt; There- siaschool 6V2 punt; Tije van Eeghenschool 6 punten (buiten mededinging in ver band met niet meezwemmen). Het district Haarlem van Jonge Kerk houdt op zondag 11 mei haar Voorjaars dag in Spaarndam. De dag wordt begon nen met een toespraak van dr. Engels uit Zaandam in het jeugdhuis te Spaarndam en daarna volgt een wandeling door het dorp. Het hieropvolgende programma punt luidt: „Romantiek en muziek" en 's middags worden er kleurendia's ver toond over de vakantiekampen van „Jon ge Kerk". De dag wordt besloten in de dorpskerk. Het tweede tiental van de HDC blijft domineren in het toernooi om de IJmond trofee. In de vierde ronde wisten de re serves van de Haarlemse Damclub hun concurrent, Sportief, met een 13-7 neder laag terug te dringen. VKD blijft de lei der met 2 punten achterstand moedig vol gen. Met de klinkende cijfers 15-5 boekte VKD een overwinning op St. Thomas. Het tweede tiental van Sportief moest in Dia gonaal zijn meerdere erkennen en verloor, voorlopig met 11-3. Stabiel werd uitgescha keld door BDC. Na spannende strijd boek ten de Beverwijkers een krappe, maar verdiende 11-9 overwinning op Stabiel. HDC II leidt met de prachtige score 8 uit 4, gevolgd door VKD met 6 uit 4. Drie jeugdige matrozen van de „Amstel- diep", een vrachtschip van de rederij Amsterdam, zijn door het gerechtshof we gens dienstweigering en insubordinatie gestraft. De oudste twee, die door de politierechter tot twee maanden waren veroordeeld, kregen thans vier maanden. De jongste, die was veroordeeld tot drie weken, kreeg zes weken voorwaardelijk. De drie matrozen waren betrokken bij een conflict met de kapitein, toen het schip het vorige jaar in Vancouver lag. De bemanning weigerde daar uit te varen en een aantal matrozen werd per vliegtuig naar Nederland teruggestuurd. Opdracht. Aan de componist Daniël Ruyneman werd door de gemeente Am sterdam een opdracht verleend tot het componeren van een kamermuziekwerk voor celesta, harp en en kele houtblazers. Aagtekerk, 6 te Lissabon. Aardijk, pass. 5 Pto. Rico n. Cristobal. Abbedijk, 6 te Rotterdam. Abbekerk, pass. 5 Gibraltar n. Antwerpen. Alamak, 5 te Hamburg v. Bremerhaven. Albireo, 5 20 m. z.w. Hoek v. Holl. n. Antwerpen. Alderamin, 5 93 m. z. Kreta n. Port Sudan. Aigenib, 6 te Rotterdam. Alioth, 5 te Ilheus. Almkerk, 6 te Mtwara verwacht v. Beira. Alphacca, 5 te Rio de Janeiro v. Santos. Alphard, 6 te Rotterdam. Alwaki, 5 280 m. z.o. Suez n. Aden. Amerskerk. 5 540 m. n.o. Ascentun Isl. n. K'stad. Ampenan, 5 te Aden. Amsteldiep, 6 te Karachi. Amstellaan, 5 100 m. z.o. Brisbane n. Moji. Amstelsluis, 5 100 m. n.n.o. Mauritius n. Singapore. Amstelmeer, 5 400 m. z.w. Alaska n. Vancouver. Amstelvaart, 3 v. Amsterdam n. Montreal. Andijk, 5 260 m. w. Flores n. Havana. Argos. 5 110 m. n.o. Finisterre n. Algiers. Arkeldijk, 5 te Suez. Artemis, 3 et Amsterdam. Banggai, 5 670 m. z.w. Tokio n. San Fernando. Bengkalis, 5 v. Suez n. Port Said. Bennekom, 4 v. Amsterdam n. Trinidad. Bloemfontein, 5 te Southampton. Boskoop, 6 te Cristobal. Bussum, 5 v. Port Said n. Rastanura. Calamares, 5 te New Orleans v. Porto Cortes. Caltex Arnhem, 5 15 m. n.n.w. Burlings n. P. Said. Caltex Rotterdam, 5 190 m. n.o. Bahrein n. Suez. Caltex Nederland, 5 100 m. n.w. Malta n. Bahrein. Caltex Pernis, 5 50 m. z. oostp. Kreta n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 5 Little Quoien eiland naar Bandarmashur. Callisto, 5 v. Belfast n. St. Laurens. Camerounkust, 5 120 m. z. Lagos n. Calabar. Carrillo, 5 te New Orleans v. Pto. Barrios. Celebes. 6 te Le Havre. Ceronia, 6 te Calcutta. Cistula, 6 v. Brisbane, 7 te Gladstone verwacht. Clavella, 5 540 m. n.w. Auckland n. Auckland. Cleodora, 6 te Yokohama. Colytto, 7 te Hamburg verwacht Concepcion, 5 te Vitoria verwacht. Congokust, 5 te Freetown. Corilla, 6 te Abadan. Crania, 4 330 m. z.z.w. St Helena n. Durban. Daphnis, 3 v. Amsterdam n. Curacao. De Eerens, 5 v. Bahrein, 6 te Bushire. Dordrecht, 5 v. Baton Rouge n. New York. Drente, 5 19 m. n.o. Alderney n. Port Said. Eenhoorn, 5 v. Algiers n. Beyrouth. Elisabeth B, pass 5 Miami n. New Orleans. Eos, 5 te Amsterdam. Etrema, 6 te Piraeus. Fravizo, 4 te Amsterdam. Friesland, 5 te Port of Spain verwacht. Gaasterkerk, 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Ghanakust, 5 et Amsterdam. Grootekerk, 5 v. Penang n. Port Swettenham. Guineekust, 4 te Rotterdam. Hector, pass. 5 Pantellaria n. Alexandrië. Helder, 5 v. Amapula n. Cristobal. Helena, 5 te Willemstad v. Maracaibo. Helicon. 4 v. Wageningen n. Pto. Ordaz. Kera, 6 v. Rotterdam n. Amsterdam. Holendrecht, 5 te Norfolk verw. v. Rotterdam. Hydra, 4 133 m. n.o. Barbados n. Santa Maria. Jacob Verolme, 5 v. Panamakanaal n. Guayacan. Japara KRL. pass. 4 Perim n. Bahrein. Jason, 6 te Mobile. Joh. v. Oldebarnev., 5 v. Melbourne n. Surabaja. Jupiter, 3 v. Amsterdam n. Lissabon. Kalinga, 5 260 m. o. Singapore, 21 te Sydney verw. Kalydon, 5 v. Rotterdam n. Ornskjoldsvik Karimata, 5 te Baltimore n. New Orleans. Kellia, 5 60 m. z.w. Albany n Sydney Kennemerland, 6 te Rio de Janeiro. Kertosono, pass. 5 Acapulco n. Balboa. Khasiella, 5 180 m. n.w. Finisterre n. Trinidad. Kieldrecht, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Koningswaard, 4 960 m. z.w. Fayal n. Curasao. Korovina. 5 200 m. z.w. Fayal n. Curacao Kreeft, 5 540 m. n. Dakar n. Monrovia. Kryptos. 5 v, Port Said n. Turku. Kylix. 5 200 m. w. Finisterre n. Willemstad. Laertes, 5 te Penang verwacht v. Aden. Langkoeas, 6 te Napels. Laren berg, 6 te Rotterdam. Lawak, 4 v. Lorenco Marques, 6 te Beira. Leersum, 5 30 m. z.w. Dungeness n. Londen. Leuvekerk. 5 v. Kuwait te Bushire. Lieve Vrouwekerk, 5 40 m. w. Oporto n. Antw. Lindekerk, 5 90 m. n.w. Muscat n. Suez. I.oenerkerk, pass. 5 Aden n. Ummsaid. Louis Lantz, 5 dw Cherbourg n. Emden. L.una, 6 te Antwerpen verwacht Maasland, 5 te Lübeck v. Hamburg. Macoma, 5 dw. eil. Bengkalis, 19 te Abadan verw. Malea, 5 60 m. n.n.w. Labuan n. Shimutsu. Mapia, 5 240 m. o. Madras n. Calcutta. Mentor, 4 870 m. z.z.w. Azor enn. Londen. Merwede, pass. 5 Ouesant n. Londen Merwelloyd, 5 te Chittagong. Minjak, 5 15 m. n. Talaud eil. n. Sorong. Mirzam N, 5 120 m. o. Gibraltar n. Casablanca. Mississippilloyd, 5 te Kuwait. Mitra, 5 340 m. w. Ouessant n. Barton U.K. Mijdrecht, 5 v. Shimotsu n. Mena Al Ahmadi. Molenkerk, 5 te Antwerpen v Hamburg. Moordrecht, 5 310 m. n.w. Fremantle n. Kwinana. Muiderkerk, 5 v. Aden n. Mombasa. Mylady. 6 te Las Palmas. Naess Lion, 5 100 m. z.w. Scilly eil. n. Hamburg. Naess Tiger, 6 te Port Said. Noordwijk, pass. 5 Kp. Verde n. Monrovia. Notos, 5 te Lissabon. Oldekerk, 5 te Port Elizabeth verw. v. Kaapstad. Ommenkerk, 3 v. Amsterdam n. Yokohama. Ootmarsum, 8 te Houston verwacht. Overijsel, 5 te Hongkong verwacht v. Kobe. Ovula, 5 45 m. n. Wyndham n. Singapore. Peperkust, 5 270 m. z.z.w. L. Palmas n. Le Havre. Perna, 5 v. Abadan, 6 te Rastanura. Poelau Laut, 4 te Amsterdam. Polydorus, 5 v. Port Said n. Liverpool. Poseidon, 6 te Port of Spain. Prins Casimir, 5 600 m. w. Scilly n. Montreal. Prins der Nederlanden, 3 te Amsterdam. Purmerend, 6 v. Curagao n. Rota. Pygmalion, 5 te Antwerpen v. Hamburg. Raki, 5 v. Medan n. Port Swettenham. Rempang, 6 te Marseille. Ridderkerk, 5 te Antwerpen verwacht v. Bremen. Riouw. 5 480 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Rita, 5 v. Pulau Bukom n. Carnavan. Rijnkerk, 7 te Beira. Rondo, 4 325 m. w. Karachi n. Bombay Rotti, 6 te Djeddah. Ruys, 6 te Penang verwacht. Saidja. 5 ten anker Palembang. Sarpedon, 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Schiedijk, pass. 5 Bishoprock n. New York. Senegalkust, 5 v. Douala n. Lagos. Siberout, 5 te BBangkok. Slamdt, 5 100 m. n.o. Port Sudan n. Aden. Sloterdijk, 6 te Rotterdam. Solon, 5 v. Curacao n. Georgetown. Sommelsdijk, 5 v. Newport News n. Philadelphia. Stad Alkmaar, 6 te Rotterdam verwacht. Stad Delft, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Haarlem, 5 20 m. n.n.w. Stadlandet n. A'dam. Stad Leiden, 5 420 m. w.z.w. Landsend n. Montreal. Stad Rotterdam, 5 200 m. z. L. Palm. n. IJmuiden. Stat of Liberty, pass. 5 Ouess. n. Mena Al Ahmadi. Statendam, 5 160 m. w. Scillys n. Southampton. Statensingel. 7 te Antwerpen verwacht. Steenwijk, 5 420 m. z.w. Scillys n. Holland. Stentor, 3 190 m. z. New York n. Kp. Haitien. Straat Cook, 5 570 m. z.w. Mauritius n. Mauritius. Straat Singapore, 5 v. Sydney n. Melbourne. Sumatra, 5 te Alexandrië verwacht. Tabian, 6 te Sungeigerong. Talisse, 6 te Abadan. Tamo, 5 v. Necochea n. Buenos Aires. Tankhaven II, 5 v. Padang n. Sungeigerong. Tappanzee, 6 te Aden. Tarakan. 5 300 m. van Sabang n. Belawan. Telamon, 5 te Port of Spain v. Carupano. Tiberius, 5 te Puerto Cortes v. Puerto Barrios. Tjiluwah, 5 v. Tandjong Priok n Singapore. Trajanus, 4 214 m. w.z.w. Flores n. Rotterdam. Utrecht, 5 te Bremerhaven. Van Cloon, 5 v. Gisborne n. Napier. Van Heemskerk, 5 te Lour. Marques v. Durban. Van Linschoten, 5 te Singapore verw. v. Tamaten. Van Noort, 4 440 m z.o. Mombasa n. Mauritius. Vasum, 5 150 m. z.o. Kreta n. Banias. Vivipara, 5 te Eastham verwacht v. Mena. Vlist, 5 v. Syracuse n. Norfolk. Waal, 5 250 m. n.o. Finisterre n. Cadiz. Waterman, 5 v. Rotterdam n. Quebec. Westertoren, pass. 5 Gibraltar n. Thameshaven. Willem Ruys, 5 v. Napels n. Gibraltar. Willemstad, 5 750 m. w.z.w. Madeira n. Guade loupe. Zaankerk, 5 te Algiers v. Marseille. Zaanland. 6 voor IJmuiden verwacht. Zeeland. 5 400 m. w. Sabang n. Penang. SLEEPVAART Barentsz Zee, 6 v. Vlissingen n. Antwerpen. Blankenburg, 6 110 m. z. Las Palmas n. Gibraltar. Cycloop, 6 te Rotterdam. Gele Zee, 6 90 m. n. Alexandrië n. Aden. Hudson, 6 te Maracaibo. Humber, 6 110 m. o.z.o. K. Antonio n. N. Palmira. Loire, 6 180 m. no Las Palmas n Conacry Maas, 6 190 m. n.n.o. Finisterre n. Azoren. Noordzee, 6 te Port Said. Oceaan, 6 te Maracaibo. Oostzee, 6 te Kp. Vincent n. Amsterdam. Rode Zee, 6 510 m. w.z.w. Madeira n. Houston. Thames, 6 Lizard gepass. n. Trinidad. Witte Zee, 6 te Port Said n. Aden. KLEINE VAART Alcetas, 4 v. Volos n. Thessaloniki. Bloemgracht, 5 te Dundee. Brouwersgracht, 3 te Helsinki. Draco, 3 v. Gibraltar n. Barcelona. Elsa, 3 v. IJmuiden n. Karskar. Kaap Falga, 1 v. Frederikshaven te Kristineham. Midas, 4 100 m. n.n.o. Madeira n. Hamburg. Pavo, 2 v. Almeria n. Londen. Phidias, 5 te Hamburg. Thaletas, 3 v. Faro n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3