orlon Canadees eredoctoraat voor Prins Bernhard Kamerontbinding in Zweden na een parlementaire impasse Parlementaire delegatie uit Israel naar Nederland Deense diplomaat verdwenen NAAIMACHINES pullovers \275 vesten 79 7s twinsets 2975 Schmidt en Sultan Hamid enige dagen „vrij" Opvoering produktiviteit in middenstandsbedrijf gewenst Dreigende melkstaking in West-Duitsland Verenigde oppositie hoopt een einde te maken aan 25-jarige socialistische regeringsmonopolie Kruideniersborad 10 jaar Regering te Praag gaat de kantoren uitkammen Een nieuwe ster aan het Agfa camera firmament! Zelfbeheersing is kenmerkend voor het Knesseth Kopenhagen verdenkt hem van spionage ten nadele van de Noordatlantische Verdragsorganisatie Peking kraakt Joegoslavisch partijprogram af &p de <^Pra.a.tj>tczl ff wederom ontvangen DINSDAG 6 MEI 1958 Cs Vandaag en morgen wordt in Zandvoort het nationale congres van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond gehouden. Om elf uur heeft de voorzitter de heer P. G. van der Weele het congres geopend met een rede, waarin hij de positie van de middenstand in het huidige economi sche leven belichtte. Hij zette uiteen wel ke factoren tot de terugslag in de conjunc tuur hebben geleid. De heer Van der Wee le wijdde aandacht aan de maatregelen, die ten behoeve en door de middenstand dienen te worden genomen. Opvoering van de produktiviteit door verbetering van de interne structuur van de middenstandsbe- drijven zag hij als een van de belangrijk ste maatregelen. Het vestigingsbeleid mag niet gericht zijn op een bedrijfsvergunningswet op grond van het behoefte-element. Het stre ven van de oi-ganisatie is erop gericht, het ondernemerschap niet in zijn dynamiek te doen belemmeren. Over het concept- vestigingsbesluit algemeen levensmidde- lenbedrijf, zei de heer Van der Weele, dat dit waardevolle elementen bevat, maar dat het met name voor de bakkers een vrijwel onaanvaardbare situatie schept, die geweld doet aan de inspanning die men zich in deze bedi'ijfstak heeft getroost om een zo gezond mogelijk bedrijf te krijgen. De heer Van der Weele oefende critiek uit op het advies van de S.E.R. aan de regering over de samenstelling van het Nederlandse element in het sociaal-econo mische comité van de Europese gemeen schappen. In dit lichaam hebben geen Ne derlandse vertegenwoordigers van het midden- en kleine bedrijf zitting. Hij noem de het 'n teleurstelling dat de nieuwe zit tingsperiode van de S.E.R. is begonnen zonder dat 'n vertegenwoordiger van't mid den- en kleine bedrijf in deze raad zitting heeft. Dit als gevolg van gebrek aan over eenstemming met het Nederlands Ver bond van Middenstandsvereniging, dat door de K.N.M.B. niet als gelijkwaardige partner wordt beschouwd. De heer Hildering heette namens het bestuur van de Zandvoortse Handelsver eniging de congressisten welkom. Het con gres werd bijgewoond door dr. W. L. Groe- neveld Meyer, directeur-generaal voor de middenstand, mr. W. J. Geertsema, als ver tegenwoordiger van het ministerie van Binnenlandse Zaken, de Kamerleden mr. F. W. G. van Wijk, M. Visser, J. Reehorst en mevrouw C. P. de Roos-Oudegeest, ver der burgemeester mr. H. M. van Fenema, vertegenwoordigers van organisaties van werkgevers en werknemers, van de Stich ting van de Arbeid, de Sociaal-Economi sche Raad, de Nederlandse Huishoudraad, de Katholieke Middenstandsvereniging en de Christelijk.? Middenstandsbond. Prins Bernhard is maandag onderschei den met een eredoctoraat van de universi teit van Montreal. De erepromotie werd onder meer bijgewoond door vele Neder landers. Tot hen zei de Prins, dat hij het hem verleende eredoctoraat mede zag als een bewijs van de waardering der Cana dezen voor het Nederlandse aandeel op geestelijk en economisch gebied in de Ca nadese samenleving. In het Frans dankte Prins Bernhard voor (Van onze correspondent) De Westduitse melkhandel eist een ver hoging van de melkprijs, die de Westduit se minister van Landbouw, Lübke, van de hand heeft gewezen. De eerste ronde van de „melkslag" is daarmede voor de huis vrouwen gewonnen. Daartegenover staat dat de melkhandelaren met een staking dreigen teneinde hun eis om de handels marge piet de helft te verhogen door te drijven. Het algemeen verbond van melk handelaren steunt deze aangekondigde staking niet officieel, maar toont zich toch gebeten op minister Lübke, die heeft la ten weten niet te zullen deelnemen aan de jaarvergadering van het verbond en ook voorlopig geen beslissing zal nemen inza ke de melkprijs. Het verbond heeft ge zegd, dat er voor de melkhandelaren in de grote steden niets anders overblijft dan een staking. Komt het tot staking, dan zal het verbond er voor zorgen, dat zieken huizen worden verzorgd. Melkvloed De Westduitse melkhandel eist al maan den een prijsverhoging. De handelaren, die een handelsmarge van bijna zes pfennig per liter hebben eisen negen pfennig. Te Bonn wil men niet ontkennen, dat hun eis een grond van redelijkheid heeft omdat de melkhandelaren aan strenge hygiënische eisen in hun winkels moeten voldoen, maar minister Lübke kan niet toegeven. Het aanbod van melk is zo groot, dat er van een melkvloed kan worden gesproken. De boeren, die een premie van drie pfennig krijgen per liter, die zij op de markt bren gen, maken het melkaanbod steeds groter. De handel wil de melkprijs verhogen, of knabbelen aan de verdienste van de boer, die dan op zijn beurt in het geweer komt. Minister Lübke staat tussen twee vuren, de handel die meer eist en desnoods de melkprijs met twee tot drie pfennig per liter wil verhogen, en de boeren die niets willen afstaan van hun opbrengst. (Van onze correspondent in Stockholm) Zweden beleeft historische dagen. Een van de voornaamste sociale vraagstukken van onze eeuw kan het struikelblok wor den, waarover het 25-jarige socialistische bewind in Zweden komt te vallen. De tweede kamer heeft een door de eerste kamer aanvaard regeringsvoorstel ter aanvulling van de algemene ouderdoms voorziening van de hand gewezen en zal nu worden ontbonden. Na de verkiezingen op 1 juni zal blij ken hoe de kiezers over de aanvullende volksverzekering denken. In oktober is er een plebisciet gehouden ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De directeur-generaal van de midden stand en het toerisme, dr. W. L. Gi-oene- veld Meijer, heeft vanmiddag op de jubi leumvergadering van de tienjarige Alge mene Nederlandse Kruideniersbond in Scheveningen gewezen op de organisatie zin, die, volgens hem, de oorzaak is ge weest voor de levenskrachtige groei van deze thans 2500 leden tellende bond. Belangrijk voor het werk van de orga nisatie vond dr. Groeneveld Meijer de me ningsvorming, die niet slechts mag resul teren in het uitvoeren van de gedachten van de leidende figuren, maar, ook vol doende ruimte moet bieden om ideeën „van onderop" naar boven te laten ko men. In dit verband herinnerde hij aan het middenstandsbeleid van de regering „dat gericht is op het scheppen van de mogelijkheden om het voortbestaan en de ontwikkeling van middenstandsbedrijven te bevorderen". Constaterend dat een van de pijlers van dit beleid het bevorderen van de middenstandsorganisatie en de zelfwerkzaamheid daarvan is, meende hij te mogen zeggen, dat de regering ook dien overeenkomstig heeft gehandeld. Als voorbeelden van het overheidsbe leid noemde hij de vestigingswetgeving, de instelling van vakonderwijs, óók in het kruideniersvak en het algemeen waar borgfonds voor de middenstand, waaraan de uitvoering van nieuwe kredietregelin gen werd toevertrouwd. Dr. Groeneveld Meijer zei, dat. kapitaalsuitbreiding van dit fonds, teneinde in een reële behoefte te voorzien, in overweging moet worden genomen. Als exceptionele voorbeelden van vruchtbaar overleg tussen overheid en be drijfsleven, releveerde dr. Groeneveld Meijer tenslotte de stichting van het Cen traal Orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden (COM), dat in het buitenland bewondering heeft gewekt, en de samenwerking tussen geor ganiseerde middenstand in het Econo misch Instituut, voor de Middenstand en de overheid (EIM). Dr. Groeneveld Meijer besloot met nog maals de nadruk te leggen op de nood zaak tot, degelijke organisatie. „De vak organisatie zal zich moeten bezinnen op de plaats van de branche in het sociaal- °eonomisch bestel van onze maatschappij. over de vraag, of boven het algemene pen sioen nog een vrijwillige, of verplichte, verzekering voor de oude dag moest ko men. De socialisten hebben toen veertig percent der stemmen behaald en de oppo sitie kwam door twee mogelijkheden voor te stellen, te zwak uit de bus. Alle partijen zijn het erover eens, dat het huidige volkspensioen, dat vorig jaar is verhoogd tot 1.800.- voor alleenstaanden en 2.880.- voor gehuwden, niet voldoen de is. Men is het ook eens over een verho ging. In 1968 zal de alleenstaande pen sioengerechtigde 2.700.- ontvangen en de gehuwde ouden van dagen krijgen van hun 67ste jaar af 4.800.-. Bovendien zal iede re weduwe met ingang van haar vijftigste jaar 2.700.- ontvangen, waar nu 1.350.- wordt betaald aan degenen, die deze steun werkelijk nodig hebben. De socialisten stellen boven het alge meen pensioen nog een algemene toelage voor. De oppositie conservatieven, li beralen en boeren (die zich het „centrum" noemen) wensen een vrijwillige ver zekering boven de verhoogde bedragen. Het rijk zal, als de socialistische wensen in vervulling gaan, over een fonds van enkele miljarden beschikken. De oppositie wil het vrijwillig fonds in handen der ver zekeringsmaatschappijen geven. De getrapt gekozen eerste kamer heeft het socialistische voorstel aanvaard, maar de tweede kamer steunde met 117 tegen 111 stemmen het standpunt van de oppositie. In deze omstandigheden kan niet worden geregeerd en koning Gustaaf Adolf heeft de tweede kamer, op verzoek van de socialistische premier, ontbonden. De laatste verkiezingen hebben een lich te verschuiving naar rechts opgeleverd, en het is mogelijk dat. het Zweedse volk andermaal een burgerlijke tweede kamer kiest. Dan zouden de socialisten niet kun nen regeren zonder water in de wijn te doen. Ook is het mogelijk dat zij voor het eerst sinds 25 jaar van de regeringsver antwoordelijkheid afzien. Het zal een felle strijd worden. De socialisten weten wat op het spel staat en pogen de ouden van dagen voor zich te winnen. De regering zal evenwel weinig tijd hebben voor grote vraagstukken, want voor oktober staan gemeenteraadsverkiezingen op het. pro gram, waardoor opnieuw een kleine ver schuiving in de eerste kamer mogelijk is. De Tsjechoslowaakse regering stelt op het ogenblik een onderzoek in naar het politieke verleden en de betrekkingen van Tsjechoslowaaks kantoorpersoneel, met het oog op de uitvoering van een decen tralisatieplan, volgens hetwelk tegen het einde van juni tienduizenden kantoormen sen tewerkgesteld moeten zijn in mijnen, fabrieken en in de landbouw. Op de uitge breide vragenlijst moeten de politieke ge zindheid van ouders en grootouders en de namen van vrienden in binnen- en buiten land vermeld worden. Het personeel zal worden verdeeld in vier klassen: trouwe partijleden, betrouwbare niet-partijleden, half-betrouwbare personen en onbetrouw bare elementen. De laatsten mogen alleen handenarbeid verrichten. Volgens westelijke waarnemei's maakt deze actie, die zij een zuivering noemen, deel uit van een poging van de commu nistische regering „de voltooiing van de socialistische opbouw" te bespoedigen. de onderscheiding van de universiteit van Montreal. Hij zei dat Nederland grote be langstelling heeft voor Canada. De Cana dese natie omvat twee belangrijke cultu ren, de Franse en de Engelse, die zeer veel hebben bijgedragen tot de westerse be schaving. Nadat de rector der universiteit, dr. I. Lussier, de Prins de bul had uitgereikt zette Prins Bernhard zijn handtekening in het gouden boek der universiteit. Maandagavond gaf de Prins een ont vangst voor Nederlanders. Daarna was hij eregast aan een diner, dat door een lid van het Canadese parlement was aangeboden. Vandaag bracht de Prins een bezoek aan de werken tot verbetering van dc St. Lawrencerivier. Door deze kanalisering wil men de grote Canadese meren ook bereikbaar maken voor grotere zeeschepen. Na dit bezoek zou de Prins per vliegtuig naar Toronto vertrekken. „Pygmalion". Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben maan dagavond in Londen een galavoorstelling van „My fair Lady", de Amerikaanse mu sical-versie van Shaw's „Pygmalion" bijge woond. De opbrengst van de voorstelling kwam ten goede aan het pensioenfonds voor acteurs en actrices. ADVERTENTIE Daar kan ook een kind mee fotograferen - één druk op de ontspanner en Uw foto is gemaakt. Voor landschapfoto's een ingebouwde geelfilter. Grote doorkijkzoeker, automaatsluiter, twee lichtsterkten, flitsaansluiting, statiefschroef. Agfa Meniskuslens. Kent U de andere Agfa camera's? Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. AG-4-18& (Van onze correspondent in Tel Aviv) Het Israëlische parlement, is negen jaar oud, een jaar jonger dan de staat Israel. Toen de hele Israëlische be volking actief deelnam aan een harde, en nog onbesliste strijd tegen vijf binnenruk kende Arabische legers, trof in mei 1948 een speciale commissie de voorbereidin gen voor de eerste democratisch-verant- woorde verkiezingen. Zevenentachtig per- aan de vorming van het eerste Israëlische leger, dat bloedige represaillemaatrege len en afstraffingsacties tegen Arabische nederzettingen zoveel mogelijk vermeed. De algemene zionisten vertegenwoordigd in de parlementaire delegatie naar Neder land, zijn Israels liberalen, in hoofdzaak geleid door industriëlen en welgestelden. „Mijne heren, ik verdaag de zitting voor twee uren". Zonder merkbare ontroering kwam deze nuchtere aankondiging van de cent van de toenmalige zeshonderdduizend burgers ging geestdriftig ter stembus, verdeeld over twaalf politieke partijen. Sedert de verkiezingen van 1950 verte genwoordigen de honderdtwintig leden in het parlement tien partijen en de volgen de verkiezingen, over ruim een jaar, zul len wel een verdere kristallisatie te zien geven. Politieke onenigheid is in de Jood se geschiedenis een even bekend als ge vaarlijk verschijnsel geweest. Persoonlij ke en politieke grieven zijn meestal ont staan voor de uitroeping van de staat. Is raels volksvertegenwoordigers zijn allen voormannen, leiders en bekende figuren uit de arbeidersbeweging, verzetsorgani saties en zionistische raadgevende colle ges. Het is opmerkelijk, dat de massale immigratie, waardoor het aantal inwoners werd verdubbeld geen belangrijke ver schuivingen in de politiek teweeg brach ten. De drie arbeiderspartijen, die samen een meerderheid van 52 percent hebben, gingen een coalitie aan met de religieuze partijen. De regeringscrises in het verle den ontstonden door opstandige leiders der beide socialistische splintergroepen. De rechts nationalistische „Heroeth", Israels grootste, vijftien leden tellende, oppositie partij, wordt aangevuurd door Beigen, een berucht-felle, hardnekkige, en eens meedogenloze, ondergrondse' 'strijder: Zijn verzetsorganisatie werd illegaal, verklaard en ontbonden. Vele parlementsleden heb ben premier Ben Goerion dit besluit nooit vergeven. Dit besluit lag ten grondslag Arabische volksvertegenwoordigers in het Knesseth. Derde van links in eerste rij is de heer Rokach, die deel uit maakt van de parlementaire delegatie naar Nederland. plaatsvervangende voorzitter in het Knes seth in oktober 1957, toen de kruitdamp nog niet opgetrokken en het aantal ernstig gewonden nog niet bekend was. Dit was de reactie op de bomaanslag waarbij Ben Goerion en anderen gewond werden. De beheersing was kenmerkend voor de Jood se parlementsleden, die niet lang geleden allen nog deel uitmaakten van de een of andere militair geschoolde verdedigings organisatie. Opvallend is de lusteloosheid waarmee de Israëliërs de politieke debat ten volgen, en de geringe belangstelling, die er bestaat voor het parlementsgebouw wanneer de volksvertegenwoordigers naai de vergaderingen gaan. Men is wars van persoonsverheerlijking en heeft het land aan polemieken en demogogie, die een realistische regeringspolitiek verhinderen. Gemoedelijk In het kleine, altijd volle parlements- cafétje schuiven kabinetsleden, afgevaar digden en journalisten gezellig aan voor een kopje Turkse koffie en men kan Ben Goerion herhaaldelijk aantreffen in een geanimeerd gesnrek met parlementaire verslaggevers. Na korte tijd kan iedere (Van onze correspondent in West-Duitsland) De 62-jarige handelssecretaris van de Deense ambassade te Bonn, Einar Blechingberg, is verdwenen. De Deense regerng had juist een onderzoek inzake misbruik van zijn positie tegen hem belast, omdat hij er van verdacht wordt aan vreemde mogendheden zeer geheime NAVO-defensieplannen voor de Oostzee te hebben gegeven. Blechingberg was enige jaren geleden een vooraanstaande Deense deskundige by handelsbesprekingen met de Sovjet-Unie en andere communistische staten. Het was opgevallen dat zyn uit gaven de laatste tijd niet in overeenstem ming waren met zyn inkomsten. Bleching berg zou misbruik hebben gemaakt van de afwezigheid van de ambassadeur en de on ervarenheid van een nieuwe archivaressc. KOPENHAGEN (UP) De Deense pre mier en minister van Buitenlandse Zaken Hansen heeft mededeling gedaan van de Blechingberg-affaire op een persconferen tie, na de tweede vergadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO. De uitgeleverde militaire plannen zouden afkomstig zijn van de NAVO-plangroep, die haar hoofdkwartier in Kiel heeft. Deze groep is, verleden jaar ingesteld met de opdracht plannen ie maken voor de toe komstige Duits-Deense vlooldefensie in de Oostzee, het doelwit geweest van verschei dene felle Russische aanvallen op diploma tiek en propagandistisch terrein. De groep zou binnenkort definitieve ontwerpen voor leggen aan de NAVO over de verdediging van de strategische waterwegen tussen de Oostzee en de open zee. Uit Kopenhagen is een groep politie functionarissen naar Bonn vertrokken, om een onderzoek in te stellen. HONGKONG (Reuter) In het Pe- kingse „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, is felle cri tiek geleverd op het politieke program van de Joegoslavische communistische partij, dat op het jongste partijcongres te Ljoebljana is besproken. Het blad noemt dit program „anti-marxistisch-leninistisch" en „door en door revisionistisch". Het communisme heeft „een nieuwe heilige taak: het voeren van een onver zoenlijke strijd tegen het moderne revisio nisme", aldus het blad. buitenlander de politieke gezindheid van de meeste volksvertegenwoordigers ge makkelijk herkennen: de religieuze afge vaardigden door hun onafscheidelijke hoofdbedekking, de socialisten aan hun open hemden en kaki broeken en de Ara bische minderheden aan hun romantische klederdracht. Twee afgevaardigden der Arabische minderheden zijn leden van de kleine, maar niet ongevaarlijke commu nistische partij: de vijf anderen steunen de politiek van de socialistische regerings partij, dc Mapai. Met behulp van koptele foons ontvangen zij de onmiddellijke ver taling der in het Hebreeuws gevoerde de batten. Hun redevoeringen worden door een uit een der Arabische landen afkom stige Joodse immigrant aan de Joodse par lementsleden voorgelezen. Het volgende geslacht zal de verant woordelijkheid voor een geschreven grond wet op zich nemen. Hiertoe werd, na stormachtige zittingen, in 1950 besloten, omdat men van mening was, dat deze ge neratie nog niet in staat .is de volle om vang van deze taak te kunnen vatten. In de afgelopen negen jaren is er hard ge werkt in het Israëlische parlement. De ene belangrijke wet volgde de andere op. Af schaffing van de doodstraf, gelijke rech ten voor de vrouw, algemene leerplicht en vele andere belangrijke wetgevingen volg den na die eerste dramatische zitting, waarin werd vastgelegd, dat de poorten van Zion voor iedere Jood, die terugwil naar het land van zijn vaderen, openstaat Bekende figuren De 72-jarige socialist Josef Sprinzak is tot drie keer achtereen met algemene stemmen tot voorzitter van het parlement en vice-president van de staat gekozen: een voor Israel opvallend blijk'van een heid, die te danken is aan zijn fijn gevoel voor humor en rechtvaardigheid. De leden der parlementaire delegatie naar Nederland zijn allen bekende figuren in Israel. De socialistische afgevaardigde Rachel Zabari, in Tel Aviv uit een Jeme- nitisch gezin geboren, was tijdens Israels „bevrijdingsoorlog" hoofd van de medi sche afdeling van het leger en bataljons commandant. Zij studeerde psychologie in Jeruzalem en Londen. De heer Rokach (algemene zionisten) was van 1953 tot 1955 burgemeester van Tel Aviv, de heer Ra fael (religieuze partij) verwierf bekend heid voor zijn boeken over chassidische filosofie en folklore. Zev Tsoer is lid van een coöperatieve landbouwbeweging. Zijn salaris gaat naar de gemeenschapskas van zijn kibboets „Sde-Nachoem". De Je- meniet Megoeri Cohen behoort tot de le den van de eens vermaarde, en later ont bonden illegale verzetsorganisatie. „De Nederlandse erkenning en begrip voor Israels moeilijkheden in de afgelo pen jaren waren een grote bemoediging voor ons," aldus Josef Sprinzak voor zijn vertrek naar Nederland. Expo Als die Expo-1958 nu eens in Reykjavik op IJsland werd gehouden? Moest u daar dan ook met alle geroeid naar toe? En als u er dan niet naar toe was ge weest, zoudt u zich dan óók tekort gedaan voelen? Zoudt u dan óók het gevoel heb ben dat u iels gemist hebt? U moet dit even helemaal eerlijk met u zelf uitmaken. U gewoon indenken: pre cies diezelfde tentoonstelling, die nu toe vallig in Brussel wordt gehouden, wordt in Reykjavik gehouden. Ik herhaal: precies dezelfde tentoonstelling. Precies dezelfde tentoonstelling waar u nu, nu zij vlakbij de deur gehouden wordt, met alle geweld heen moet. Nu denkt u dat u iets mist, als u er niet heen gaat. Maar als het op IJs land was en u ging er niet heen, dan zoudt u niet het gevoel hebben, dat u iets miste. Is dat logisch? Is dat niet eigenaardig? Is dat niet iets om even grondig over na te denken en om er uw conclusies uit te trekken? Eerlijk zeggen: denkt u dat u er een an der mens door wordt als u er heen gaat? Denkt u dat er iets verandert in uw hart, uw geest en uw leven als u er niet heen gaat? Ik zeg niet dat u niet moet gaan; ik stel u alleen een paar vragen om over na te denken. Ik spreek uit langjarige ervaring. Ik heb duizenden dingen niet gezien. Gedurende de tijd dat ik leef zijn er op z'n minst dertig wereld- en twintigdui zend andere tentoonstellingen geweest, die ik niet gezien heb. Als ik mij, door ze niet te zien, telkens tekort had gedaan, dan zou ik nu door al die tekorten geen leven meer hebben, dan zou ik uitgeput zijn van wroeging en uitgemergeld door alle ik- niets en de-andere-wèls. Ze verwachten in Brussel 25.000.000 be zoekers, dat wil zeggen dat er op z'n minst 2.500.000.000 mensen op de wereld zijn die niet naar Brussel gaan. Niet dat ik u wil beïnvloeden of dat ik mij met uw privé aangelegenheden wil be moeien, maar vindt u het een schande om bij die 2.500.000.000 te behoren? Vindt u het bepaald noodzakelijk onder die 25.000.000 te zijn? Neen, ik peins er niet over u te zeggen wat u wél of wat u niet moet doen. Daar heb ik niets mee te maken. Dat is mijn taak niet. Ik ivilde u alleen maar vragen: gesteld nu eens dat die Expo om de een of andere reden niet gehouden zóu zijn, zoudt u dan almaar om een Expo zeuren? Zoudt u dan almaar zeggen: ik wou dat er nu maar eens een Expo kwam? Ik vraag het alleen maar. Elias ADVERTENTIE gecombineerd als (u spaart dan 2.75) uw Modehuls Volgens een lid van het Indonesische parlement zou de Nederlander J. C. J. G. Schmidt, die in 1956 op beschuldiging van subversieve activiteit tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, enkele dagen uit de gevangenis zijn geweest. Schmidts berechting twee jaar geleden trok de aandacht van geheel de wereld. Het parlementslid Wirjoseputro heeft in schriftelijke vragen aan de regering ver zocht mede te delen wie Schmidt en Sultan Hamid van Pontianak, die ook nog gevan gen zit, had gemachtigd om de gevangenis voor enkele dagen te verlaten. Het parlementslid merkte op, dat de tij delijke vrijheid van deze twee veroordeel den door hen zou kunnen zijn gebruikt Op 9 september 1954 begon voor het landgerecht te Djakarta de zaak tegen de gepensioneerde KNIL-kapitein J. C. J. G. SchmidtDeze archief-foto toont Schmidt, bewaakt door politie in uni form en rechercheurs, bij het binnen treden van het landgerecht. voor handelingen ten nadele van de staat. Zowel Schmidt als Sultan Hamid zit zijn straf uit in de Tjipinang-gevangenis in Djakarta. Sultan Hamid kreeg tien jaar gevangenisstraf wegens een poging tot omverwerping der regering in 1950, in ver eniging met Westerling, die in januari van dat jaar met zijn „leger" een aanval deed op Bandung.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5