Sport in het kort Atmodes en Haarlem bij massa-atletiek van RAC Natu-raLax Daan de Groot na prima rit leider in het algemeen klassement V°r fê&mtp Spinhoven en Bonkenburg onverwacht verslagen Jaarverslag NOC verschenen ZEIL-KLEDINC HENSEN ACCORDEONS Karei Pluto-prijs voor Rose Marie DTNSDAG 6 MEI 1958 9 DE RONDE VAN SPANJE Amsterdam speelde gelijk tegen Middlesbrough De roeiwedstrijden op Hemelvaartsdag op Spaarne Vier coureurs voor Grote Prijs gecontracteerd Korf bal wedstrijden om de nationale titel Negen spelers voor het Nederlands zevental Delftse Studenten nog ongeslagen in titelstrijd OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITEL 6 3 2 1 4 5 2 3 3'/ï 4 1 3 2»/2 6 1 3 2 2*/s 4 1 1 2 5 2 3 i Geen gewoon laxeermiddel! Haarlemmer Van Dijk winnaar in Etten DEHOUTWERFN.V. HBC-A zonder veel moeite in finale overgangsklasse Pantalon 39.50 Doppers 31.50 PAARLAARSTEEG 1 Koersen op Duindigt Damtoernooi in Den Haag Dc langste etappe van de Ronde van Spanje, die van Tarragona naar Valencia over 259 km, is voor de noordelijke ploe gen België en Nederland zeer succesvol geweest. Rik van Looy behaalde zijn der de ritzege en Daan de Groot slaagde er in met een voorsprong van ruim 7 minuten de eerste plaats van het algemeen klasse ment in te nemen. Hel is een rit geworden met een onge compliceerd verloop, waarin wederom een vroeg ingezette uitlooppoging het stryd- beeld bepaalde. Na 20 km vluchtte dc regionaal Saint uit het peloton weg en zeven man, Nencini, Quentin, Brandolini, Verplaetse, Van Looy, Van der Pluym en Company, pakten zyn wiel. Drie kilometer verder demarreerden De Groot, Hoorel- becke en Desmet en na 28 km telde de kopgroep elf renners. Toen 40 km waren afgelegd maakten drie man, San Emeterio, Manzaneque en Pellegrini, zich los uit het peloton. Zij slaagden er echter niet in de vluchte lingen te achterhalen. Steeds groter wer den de afstanden, die de drie afzonder lijke elementen van de rennerskaravaan scheidden. Na 100 km bedroeg de voor sprong van de kopgroep 4,25 op de drie achtervolgers en een kwartier op het pelo ton, 25 km verder was het respectievelijk 512 en 20 minuten en op 50 km van Valen cia lagen Daan de Groot en zijn mede strijders aan kop al 7 minuten voor op het drietal Emeterio, Manzaneque, Pelle grini. In de laatste 30 km werden enkele leden van de kopgroep slachtoffer van het hoge tempo. Saint, Quentin en Hoorelbecke werden losgereden. Later moest Company met een lege band achterblijven. De Bel gen namen met de bedoeling het ploegen- klassement in de wacht te slepen de laat ste aanval voor hun rekening en op de streep won Van Looy van Desmet en kwam Verplaetse als derde op twee se conden binnen. Daan de Groot Voor het vertrek van de zesde etappe in Tarragona had Daan de Groot in een radio-interview verklaard, dat de Ronde van Spanje een zeer zware wedstrijd was en dat hij zichzelf geen kans meer gaf op de eerste plaats in het algemeen klasse ment, laat staan dat het hem diezelfde dag al zou gelukken de gele trui te veroveren. De Amsterdammer heeft zelf in de uren daarna aangetoond, dat in de ronde van Spanje alles mogelyk is. In een magistrale vlucht, die hy met een aantal anderen ondernam en die 225 km duurde hield hy alle tien renners, die zondagavond nog boven hem in de algemene rangschikking stonden, op een zo grote afstand, dat hy met ruim 7 minuten voorsprong op de Spaanse regionaal San Emeterio, byna 7 V2 minuut op de Belgische grossier in rit-overwinningen Rik van Looy en ten minste 9 min. 18 sec. op de rest de leiding heeft. Het is een verdiend succes voor de Am sterdammer, want hij heeft de laatste da gen uitstekend gereden. Overigens is men het er in de karavaan over eens, dat het voor de Nederlander uiterst moeilijk zal zijn zich in de leiderstrui te handhaven. Dagelijks blijkt hoe „wild" de ritten zijn. hoe sterk de posities wisselen en hoe groot de tijdsverschillen zijn. Toen het peloton nog in geen velden of wegen was te bekennen werd Daan de Groot, vermoeid, maar blij, bedolven onder de klapzoenen en de bloemen, die hem door een jeugdige schone uit Valencia werden toebedeeld. De Nederlandse ploeg bezet thans, voor al ook dank zij het goede rijden van Van der Pluym en Kersten, de tweede plaats achter de sterke Belgen. De klassementen Het ploegen-klassement luidt: 1. België 97.45,18; 2. Nederland 98.33,12; 3. Spanje 99.43,39; 4. Frankrijk 99.54,01; 5. Italië 99.54,13. Van de zesde etappe luidt het resultaat: 1. Van Looy (B.) 6.28,51; 2. Desmet (B.) z.t.; 3. Verplaetse (B.) 6.28,53; 4. Nencini (It.) z.t.; 5. Brandolini (It.) 6.28,57; 6. De Groot. (Ned.) 6.29; 7. Van der Pluym (Ned.) 6.29,04; 8. Quentin (Fr.) 6.35,20; 9. ADVERTENTIE - Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Middlesbrough, de Engelse tweede divi- cclub, heeft in het Hilversumse sportpark t grootste moeite gehad om tegen BVC nsterdam een gelijk spel 2-2 te bereiken. De ruststand was 1-0 voor Amsterdam. Zeven minuten voor het einde was de stand nog 2-0, daarna pas konden Peacock en Fitzsimmons de stand op 2-2 brengen. De zeer matige wedstrijd werd door slechts 2000 toeschouwers bijgewoond. Hoorelbecke (Fr.) z.t.; 10. Saint (It.) 6.36,35. In het etappeklassement volgde op de achttiende plaats met een achterstand van 23 minuten en 40 sec. het peloton met alle overige Nederlanders. Het algemeen klassement luidt: 1. De Groot (Ned.) 32.54,53; 2. San Emeterio (Sp.) 33.02; 3. Van Looy (B.) 33.02,19; 4. Man zaneque (Sp.) 33.03,55; 5. Stablinski (Fr.) 33.04,52; 6. Fornara (It.) 33.05,31; 7. Cou- vreur (B.) 33.07,26; 8. Quentin (Fr.) 33.07,40; 9. Luyten (B.) 33.07,55; 10. Company (Sp.) 33.11,10; 12. Bahamcntes (Sp.) 33.13,11; 17. v. d. Pluym (Ned.) 33.20,10; 22. Kersten (Ned.) 33.33,17; 29. Piet de Jongh (Ned) 33.41,28; 39. Huissoon (Ned.) 33.51,19; 45. Geldermans (Ned.) 33.53.51; 47. Van Est (Ned.) 33.54,29; 49. Stolker (Ned.) 33.54,53; 73. Gramers (Ned.) 34.26,30. De inschrijvingen voor de wedstrijden van de Westelijke Roeibond en het district Rotterdam, te houden op Hemelvaartsdag 15 mei op het Zuiderbuitenspaarne in Heemstede, zijn als volgt: Heren: 1. beginnelingen vier (Die Ley the, Nautilus, Het Spaarne); 2. beginnelingen skif (DDS, Die Leythe, De Laak, Het Spaar_ ne); 3. gladde vier (sprint) (DDS, Die Ley the, Het Spaarne); 4. acht (sprint) (Nauti lus, Het Spaarne). Dames: 5. beginnelingen vier (DDS, Die Leythe, Het Spaarne); 6. beginnelingen skif (DDS, De Laak, Die Leythe, Het Spaarne); 7. gladde vier (Dordtsche). Jongens: 8. overn. vier 17-18 j. (De Laak, De Maas, Het Spaarne); 9. oefengiek 14-16 j. (De Laak, Het Spaarne I, Het Spaarne II). Meisjes: 10. overn. vier 17-18 j. (Die Ley the, De Laak, Het Spaarne I en II): 11. Oefengiek 14-16 j. (De Laak. Die Leythe. Het Spaarne I en II). Veteranen: 12. acht (Het Spaarne); '3. gladde vier (Het Spaarne). De wedstrijden beginnen om half twee. De Rotterdamse Atlctiek-Commissie hield zondag op de Nenyto-sintelbaan weer eens één van haar befaamde massa-atle tiekwedstrijden, die zich ook nu weer in een grote belangstelling van de atleten mocht verheugen, hetgeen de meer dan 700 inschrijvingen duidelijk onderstreep ten. Organisatorisch liet men helaas wel eens een steekje vallen, hetgeen opmer kelijk was, daar over het algemeen de Rot terdammers dergelijke wedstrijden uit muntend weten te organiseren. Ondanks de betrekkelijk goede weers- standigheden zijn de werkelijk in het oog springende verrichtingen niet opvallend groot geweest al vielen er wel enkele te noteren. Zo verbeterde de jeugdige tien kamper Ncc icnbosch van Minerva het Nederlands .ugdrecord op de 100 m. door een ti.i^ van 10.8 sec. te laten afdruk ken. Er werd ook een Nederlands record gevestigd op het nummer 100 m. meisjes. Dit nummer werd zondag voor de eerste maal in Rotterdam gelopen. Het vorig sei zoen liepen de meisjes-junioren geen ho gere afstand dan 80 m. Er was een limiet gesteld van 12.9 sec. En aangezien Kinwei van Minerva de af stand in 12.8 sec. aflegde, kan dit meisje zich thans Nederlands recordhoudster noemen. Uitstekend waren ook de prestaties van Viset (Cialfo) en Oosterman (Suomi) op de 5000 m. Pas in de laatste 300 m. wist Viset zich van de sterk lopende Ooster man los te maken en de race te winnen in 14 min. 44.2 sec. Oosterman bleef voor de eerste maal tijdens zijn atletiekloop- baan onder de 15 minuten en beëindigde de race na 14 min. 56.4 sec. Een zeer goede verrichting van deze nog jonge loper. Van de Atmodes-atletes was mej. Ort ongetwijfeld de beste. Zij won het hoog springen in de D-klasse met een sprong van 1.46'/2 m., waardoor zij direct naar de B-klasse promoveerde. Ter vergelij king: De beste prestatie bij de A-klassers was 1.36'/s m. Op de 100 m. deed deze atlëte het eigenlijk nog beter, want hier promoveerde zij, dank zij een uitstekende 12.7 sec. in de serie direct naar.de A-klas se. In de finale bezette zij in 12.9 sec. de tweede plaats. Ongetwijfeld is deze mej. Ort een talentvolle aanwinst voor de At- modes-ploeg, temeer, daar zij zowel bij het hoogspringen als op de 100 m. nog niet direct de meest economische stijl gebruik te. Hetgeen, zij het in wat mindere mate. ook geldt voor haar vèrspringen. Zij won dit nummer met 5.05 m. en promoveerde van de D- naar de B-klasse. Bij het discuswerpen in de D-klasse wierp mej. Bergering de schijf 26.31 m. ver en dat betekende een tweede plaats. L. Plugboer, M. Pijl en F. van Hees bezet- De eerste coureurs voor de race om de Grote Prijs van Nederland, die 26 mei (tweede pinksterdag) op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, zijn gecon tracteerd. De Italiaan Scarlatti en de Zweed Bonnier, die beiden met een Mase- rati zullen rijden, alsmede de Cooper-rij- ders Salvadori (GB) en Bradham (Australië) hebben hun contracten al gete kend. Giorgio Scarlatti is een van de meest be lovende jonge Italiaanse coureurs. Vorig jaar behoorde hij bij de Grote Prijzen van Buenos Aires en Pescara en bij de Mille Miglia tot de best-geklasseerden. Joakim Bonnier, een gefortuneerde Zweed heeft de afgelopen jaren verschil lende internationale sportwagenracos ge wonnen. Dit jaar bereikte hij met een Ma- serati de tweede plaats bij de Grote Prijs voor Syracuse, achter Musso op Ferrari. Roy Salvadori, directeur van een auto mobielbedrijf in Surbiton, heeft vooral naam gemaakt door zijn uitstekende ver richtingen bij sportwagenraces op de En gelse circuits. Vorig jaar behoorde hij tot de eerst aankomenden bij de Grote Prij zen van Reims, Caen en Engeland. Hij be rijdt op Zandvoort een Cooper-Climax, het merk waarmee Stirling Moss dit jaar de Grote Prijs van Argentinië won. Jack Brabham, oud heuvelklim-kam- pioen van Australië, winnaar van verschil lende sportwagenraces in Engeland, heeft de Cooper-Climax ook reeds tot bijzondere prestaties gebracht. In 1957 eindigde hij met de race Cooper hoog geklasseerd bij de Grote Prijzen van Monaco, Frank rijk en Pescara, dit jaar ging hij bij de Grand Prix van Nieuw Zeeland met een zelfde wagen als eerste over de eind streep. De wedstrijdagenda van de kampioens wedstrijden korfbal luidt als volgt.: Hemelvaartsdag 15 mei: Wordt Kwiek Rohda, beslissingswedstrijd Onder Ons Kampioen Oost A. Ie of 2e Pinksterdag, 25-26 mei: Deto HKV. 1 juni: kampioen OostRohda, HKV Wordt Kwiek. 8 juni: Wordt KwiekDeto, HKVkam pioen Oost. 15 juni: Wordt Kwiekkampioen Oost, DetoRohda. 29 juni: kampioen OostDeto, Rohda HKV. ten op de 80 m. meisjes B. resp. de 3e-, 4e- en 5e plaats in 10.7, 10.8 en 10.9 sec., waar bij aangetekend dient te worden, dat mej. Pijl in de serie tot een tijd van 10.4 sec. kwam en dus in de finale eigenlijk wat tegenviel. De 4x100 m. meisjes A leverde Atmodes een tweede plaats op in 55.5 sec. Ondanks het niet plaatsen in de finale van mej. Berkhof liep zij toch een goede wed strijd, hetgeen haar 13.3 sec. duidelijk aantoonde. Wat „Haarlem" betreft, ook nu slaagde het duo Meuwese en Steenbergen erin een dubbele overwinning te behalen op 't ver springen voor A-junioren. Met overigens zo in het begin van het seizoen nog matige prestaties. Meuwese won met 6.37 en Steenbergen kwam tot 6.17 m. Deze laat ste deed voortreffelijk werk op de 100 m. door direct na Noordenbosch op de 100 m. de tweede plaats te bezetten. Er werd een tijd van 11.3 sec. voor hem afgedrukt. Ook Duits deed het op dit nummer heel goed. Want ondanks een hinderlijke spier blessure wist hij via serie en halve finale, de finale te bereiken, waarin hij tot een vijfde plaats kwam in 11.5 sec. Vissers toonde zich overduidelijk de sterkste op 300 m. door hier met overmacht in 37 sec. te winnen. A. Joacim loonde een goede techniek bij het speerwerpen. Hij bezette hier de tweede plaats met 42.67 m. Leu- wener werd vierde bij het kogelstoten jon gens B. met 12.24 m. De 4x100 m. werd een goede „Haarlem" zege, ondanks het feit, dat ook hier de blessure van Duits een handicap betekende. De tijd was 45 sec. Bij de senioren kwam Van Zijl tot een knappe 1.75 m. tijdens het hoogspringen, terwijl H. Joacim het speerwerpen won met 46.56 m. Deze laatste stelde met een tijd van 15.8 sec. wel enigszins teleur op het nummer 110 m. horden, hoewel deze tijd hem toch nog een derde plaats ople verde. Op de 800 m. had Snijders pech, door reeds in de eerste bocht een flinke val op de sintels te maken. De opgelopen blessure bleek gelukkig mee te vallen, maar hij was natuurlijk volkomen uit de strijd. Doornbosch kampt momenteel met een flinke inzinking, getuige zijn 6.18 m. op het verspringen en 17.8 sec. op de 110 hor- den.Hij lijkt ons behoorlijk overtraind; een periode van enige rust is hiertegen de bes te remedie. Voor de interland-waterpolowedstrijd Groot Brittannië—Nederland, die zaterdag 17 mei in Cardiff wordt gespeeld, heeft de nationale coach Frans Kuyper de volgende negen spelers aangewezen: Kniest (Neptunus, Arnhem), Wagenaar (Meeuwen), Ran (Zian), Lamme (Robben), Muller (Dolfijn), Van Dorp (AZ en PC), Smol (HZ en PC). Van der Zwan (DZV) en Van der Tooren (GZC). De samenstelling zal pas in Cardiff wor den bekend gemaakt. Voor de kampioenscompetitie van Neder_ land hockey (heren) is maandag de wed strijd Groninger StudentenDelftse Stu denten gespeeld. De uitslag was 6-0 in het voordeel van de Delftenaren. De standenlijst in de competitie om het kampioenschap van Nederland hockey (heren) luidt thans: Delftse Studenten ..4 4 0 0 8 22-1 Venlo4 3 0 1 6 11-7 Zwolle 4 1 0 3 2 2-15 Gron. Studenten ..4 0 0 4 0 2-14 COLLINS. De Engelse coureur Peter Collins heeft met een 3 liter Ferrari de 150-mijls race op het circuit van Silver- stone gewonnen. Hij bereikte een gemid delde snelheid van 163.85 km. F. A. Spinhoven door P. Roubos en S. Bonkenburg door S. Herfst verslagen! Dit waren de verrassende wapenfeiten uit de zesde ronde in de strijd om de persoon lijke schaaktitel hoofdklasse van Haarlem. De uitstekende remise van E. J. Petersma tegen A. Herfst werd hierdoor, ten onrech te overigens, enigszins op de achtergrond gedrongen. De spanning is door deze re sultaten tot grote hoogte gestegen. Over de afloop valt weinig te voor spellen, zoals onderstaande stand duidelyk aangeeft: 1. S. Herfst 6 3 2 1 4 2. F. A. Spinhoven 6 3 2 1 4 3. T. Slagt 4 3 1 3'/J 4, S. Bonkenburg 5 2 2 1 3 5. P. Roubos 5 2 1 2 21/» 6. A. Herfst 5 1 2 2 2 7. W. F. Petersma 5 1 2 2 2 8. E. J. Petersma 5 3 2 V/7 9. N. Huyboom 5 1 4 v2 Tn de zevende ronden zullen gespeeld worden: S. BonkenburgA. Herfst; P. RoubosS. Herfst; N. HuyboomF. A. Spinhoven en E. J. PetersmaT. Slagt. Als een grote verrassing kwam in de zes de ronde het falen van de favorieten Spin hoven en Bonkenburg. De in uitstekende vorm verkerende S. Herfst speelde met wit tegen S. Bonkenburg. Het werd een Ko- ningsindische partij, waarbij wit echter een pion op veld c2 hield. Het initiatief berust te bij Herfst die na een grootscheepse af ruil een pion meer overhield dan Bonken burg. Door de iets betere opstelling van zijn toren en loper had hij de verloren pion weer terug kunnen winnen. Bonken burg verrichtte deze handeling iets te overhaast hetgeen een grote vergissing bleek. Inplaats van pionwinst verloor hij een vol stuk. Hij kon toen weinig anders doen dan zich overgeven. Spinhoven had aanvankelijk tegen P. Roubos wel goed spel. Hy kreeg op zeker moment de keus tussen stukwinst tegen twee pionnen of een handhaving van de druk op de vijandelijke linies. Hij koos de eerste, daarbij kennelijk de verzwak king van zijn koningsstelling niet als een handicap ziende. Roubos speelde op het kritieke moment sterk verder en drong met zyn zware stukken gevaarlijk op dc witte koning toe. Spinhoven moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Toen hy echter op de 23ste zet een foutieve loper zet deed aarzelde Roubos geen moment en sloeg ongenadig toe. Zes zetten later moest de HaSG'er de vlag strijken. A. Helfst speelde tegen E. J. Petersma weer eens een Franse partij. Er ontston den vele verwikkelingen, die een heftige strijd voorspelden. De strijd was inderdaad ook hevig, maar van betrekkelijk korte duur. Toen beide spelers de situatie weer onder normale omstandigheden konden overzien bleek van een verstoring van het evenwicht geen sprake te zijn. Zij besloten toen het punt maar te delen. De afgebroken partij tussen W. F. Pe tersma en T. Slagt werd nog niet beslist. Deze zal heden worden voortgezet. De eerste klasse In de eerste klasse verspeelde E. Cas- hoek vrij onverwacht de halve winst aan M. P. v. Overbeeke. J. W. de Munck profi teerde er dankbaar van. Hij klopte dit maal N. J. W. Hoogland en staal er relatief het gunstigste voor. P. Verhoog en W. de Graaf stelden hun ontmoeting enkele dagen uit. De stand luidt hier nu: 1. E. Cashoek 2. J. W. de Munck 3. W. de Graaff 4. M. P. v. Overbeeke 5. P. Verhoog 6. N. J. W. Hoogland Programma zevende ronde: P. Verhoog M. P. v. Overbeeke; W. de GraaffN. J. W. Hoogland en J. W. de MunckE. Cas hoek. Bij de tweedeklassers zag J. D. Ravens- bergen zijn beide afgebroken partijen ver loren gaan tegen W. van Netten en H. Honsbeek. De laatste maakte in zijn returnwedstrijd met H. W. van Wort ook geen fout en heeft de leiding daarmee overgenomen. Tegen A. van Driel kwam m ADVERTENTIE Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie. Een weldaad voor hen die lijden aan hard nekkige verstopping. Ook zeer geschikt voor diegenen die buitenshuis werken. herstelt de natuurlijke functie Flacon a 60 tabletten (versferkfe werking) II. 1.35 Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft in 1957 een bedrag va" 75.000 gulden onttrokken aan het „Fonds Olympische Spelen", ten behoeve van training in de sportbonden, waarvan in 1960 atleten naar de Zomerspelen in Rome zullen worden af gevaardigd. De bedragen werden de bonden als subsidies verstrekt. Daarbij werd het systeem gevolgd, dat deze organisaties een trainingsplan en een begroting ter goed keuring aan het bestuur van het NOC voorlegden. In het dezer dagen gepubliceerde jaar verslag van het NOC over '957 wordt ge zegd, dat een goede voorbereiding voor 1960 onmisbaar wordt geacht, wil de deel neming verantwoord zijn. De ruime finan ciële middelen zijn te danken aan het feit, dat Nederland niet vertegenwoordigd was bij de Olympische Spelen-1956 in Mel bourne. Het Nederlandsch Olympisch Comité wijst in het jaarverslag op dit laatste met nadruk, omdat dit zo duidelijk de nood zaak in het licht stelt van een aanmerke lijke versteviging van de financiële moge lijkheden met betrekking tot de Neder landse deelneming aan de Olympische Spelen en alles wat daarmede samen hangt. Het bestuur spreekt dan ook zijn teleur stelling uit over het feit, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft medegedeeld (in de memorie van antwoord over de begroting van 1958), dat er voor hem geen aanleiding bestond om voor 1958 een subsidiebedrag op de be groting uit te trekken t.b.v. de Nederland se deelneming aan de Olympische Spelen 1960, aangezien het NOC naar aanleiding van „Melbourne" nog de beschikking heeft over een belangrijk bedrag. Het NOC zegt in 1957 het ministerie bij ver schillende gelegenheden van het tegen deel op de hoogte te hebben gesteld. Volgens de verlies-en winstrekening was het saldo van het „Fonds Olympische Spelen" per 31 december 1957 f 290.381.84. Aangesloten organisaties Door terugtrekking van de Koninklij ke Nederlandse Jagersvereniging was het aantal bij het NOC aangesloten organi saties in 1957: 38. In 1957 werden bijna 800 personen inge schreven voor het afleggen van de vaar- digheidsproeven, 327 personen behaalden het diploma. 59 personen namen deel aan de nationale vijfkamp. Volgens de balans beschikte het NOC per 31 december 1957 over een kapitaal van 52.450,33. De balans sloot met een be drag van 477.994.35. Als reserves staan vermeld bedragen van 290.381.84 (Fonds Olympische Spelen), 49,500 (Fonds Na tionale Sportbelangen) en 51.500 (alge mene reserve Olympische Spelen). J. D. Ravensbergen andermaal tot winst. J. C. Andersen versloeg ditmaal W. van Netten, waardoor de stand nu is: 4 2 6 4 2 6 2 2 2 6 2 2 2 6 2—4 6—24 1. H. Honsbeek 2. J. D. Ravensbergen 3. J. C. Andersen 4. W. van Netten 5. H. W. van Wort 6. A. van Driel is nog uit te spelen afgebroken partij. Het verloop van de verrasende partij tussen F. A. Spinhoven en P. Roubos was als volgt: F. A. Spinhoven (wit)P. Roubos (zwart) 1. c2c4 Pg8—f6; 2. Pbl—c3 e7—e5; 3. Pgl—f3 Pb8c6; 4. d2—d4 e5xd4; 5. Pf3xd4 Lf8c5. De voorkeur verdient hier toch wel Lb4 of Lg5. 6. Pd4b3 Ook Pxc6 gevolgd door g3, Lg2 is hier goed. 6Lc5e77. e2—e4 0—0; 8. Lfle2 d7d6; 9. 0—0 Tf8—e8; 10. f2—f3 Pc6—e5; 11. Ddl—c2 Lc8—e6; 12. Pc3—d5 c7c6; 13. Pd5xf6 schaak Het lijkt hier alsof wit een stuk kan winnen, maar dit is niet juist. Men zie daarvoor 13. Pxe7 schaak Dxe7; 14. f4 Ped7; 15. f5? Lxf5; 16. exf5 Dxe2! Uit positioneel oogpunt bezien verdiende Pxe7 of Pf4 toch de voorkeur boven de fair cf7pf 13. Le7xf6; 14. f3—f4 Dd8—b6 schaak. Op de zet van zwart Pg4 zou volgen 15. f5 Db6 schaak; 16 c5! Lxb3; 17. axb3 met stukwinst. 14. Kgl—hl Speelt wit hier c5 dan zou volgen 15. dxc5; 16. fxe5 c4 schaak; 17. Khl cxb3 en wit heeft nog niets bereikt. 15Pe5g4. Op Pd7 volgt natuurlijk 16. f5. 16. Lexg4 Le6xg4; 17. f4—f5 De zwarte loper kan nu niet meer ont vluchten. Het vervolg leert echter dat zwart voor het verlies van deze loper wel degelijk een behoorlijke compensatie krijgt. 17d6d5; 18. h2—h3 Te8xe4; 19 h3xg4 Te4xg4. Op Txca volgt De2. 20 Tfl—f4!? Wit moet het mat op h4 verhinderen Wellicht verdiende hier het spelen van de toren naar veld f3 de voorkeur. 2 0Ta—e8; 21. Lel—e3? Deze lijkt zo sterk omdat wit nu (voor lopig) een toren wint. Toch is hier ver moedelijk Ld2 de enige goede zet. De stelling blijft dan wel vol moeilijkheden zitten maar wit heeft tenminste nog een behoorlijke verdedigingsmogelijkheid. Nu gaat het snel bergafwaarts. 2 1Db6xe3; 22. Tf4xg4 h7—h5! Deze verrassende tussenzet heeft wit in zijn berekeningen over het hoofd gezien. De toren kan nergens meer heen! 23. Dc2—d2 Een goede verdediging is niet meer aan wezig. Speelt wit de dame naar dl dan kan volgen: 23hxg4; 24. Dxg4? Te4 gevolgd dooi Th4 mat! 23h5xg4; 24. Dd2xe3 Te8xe3; 25 c4xd5 c6xd5; 26. Tal—dl g4—g3! 27. Pb3— d2 Te3d3. Wit geeft het op. Een mooi succes van de Halfweg-speler! Na zijn overwinning in Ri.jsbergen heeft de 48-jarige Haarlemse wielrenner Ben van Dijk zich nu ook in dc Ronde van Etten de sterkste bij de ve'teranen getoond. Hij zegevierde er onbedreigd. Voor deze ronde, welke op een acht kilo meter lang parcours werd gehouden, kwa men 37 renners aan de start. Van hen na men De Clerk, Poels en Van Nijnaten al spoedig het initiatief tot de aanval. Zij vormden gezamenlijk een kopgroepje en werden pas halverwege de wedstrijd weer door het peloton achterhaald. Hierna vol gende pogingen van Maas, Van Dijk en Van der Beemt leverden evenmin enig resultaat op. Met nog drie ronden (24 km) te rijden, wist Van Dijk samen met De Bruin te ont snappen. Nu voorgoed, want zij werden niet meer achterhaald. Van Dijk wenste het echter niet op een eindsprint met De Bruin aan te laten komen en ontdeed zich in de laatste kilometers van hem. Zonder nog bedreigd te worden ging Van Dijk daarop als winnaar door de finish. De uitslag luidde: 1. Van Dijk, Haarlem; 2. De Bruin, Roosendaal; 3. v. d. Beemt, Etten; 4. Visser, Rotterdam; 5. Vrins, Bre da; 6. Poels, Beersel (België). VAN GENEUGDEN. De Ronde van Eys- den, een internationale wielerwedstrijd voor profs over een afstand van 120 km (55 ronden) is gewonnen door de Belg Van Geneugden in 3 uur 9 min. 40 sec. De uit slag luidde verder: 2. Ehlen (Broek Sit- tard) z.t. 3. Van den Brekel (Echt) z.t 8. Adrie Voorting (Haarlem) op 32 sec. DUITSLAND—BELGIë. De in Dussel- dorp gespeelde hockeywedstrijd tussen de damesteams van Duitsland en België is in een gelijk spel (1—1) geëindigd. DUITSLANDBELGIë. Het Duitse hockey-elftal heeft in Dusseldorp de sterke Belgische ploeg met 31 verslagen. ZWITSERLAND—OOSTENRIJK. Zwit serland heeft zich door een 32 overwin ning op Oostenrijk voor de tweede ronde van de Davis Cup (Europese zone) ge plaatst. JAPAN—PHILIPPIJNEN. De Philip- pijnen, die een beslissende 03 voorsprong hadden genomen in de Davis Cup-wed strijd tegen Japan (Aziatische zone) heb ben de laatste twee enkelspelen verloren De eindstand werd dus 23. GREGORY. De Amerikaan Gregory heeft op het circuit van Silverstone met zijn 3.8 liter Lister-Jaguar de internatio nale trophy-race (sportwagens) gewonnen. Hij legde de afstand van 120 kilometer af in 44 minuten en 6.4 sec., hetgeen neer komt op een gemiddelde snelheid van 160 kilometer per uur. FRANKRIJK—DUITSLAND. De voet balwedstrijd FrankrijkDuitsland (ama teurs), welke in Le Mans is gespeeld, is door de Fransen met 42 gewonnen. RUGBYPLOEG VERLOOR. In Waregem is een rugbywedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse ploeg en een team van het Britse leger. De Nederlanders verloren met 13—18. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Taf eltennis-be ker competitie HBC-A heeft niet veel moeite behoeven te doen om in de finale overgangsklasse van de beker-tafeltenniscompetitie door te dringen. Tegenstander DHC werd door v. d. Dries-Pliester met vijfnul ver slagen en zelfs konden de Haarlemmers niet één maal een game op hun naam brengen. TOG speelde tegen HBC-B voor een laatste theoretische kans en won met drietwee. Leuven versloeg Kuiper, maar Klabou bleef ongeslagen. Ook het dubbel was dus voor de reserves. In de eerste klasse heeft Togido-C zich een flinke kans op de eindstrijd geschapen door GTTC-C kansloos te verslaan. Slechts Mart moest aan Spee een punt afstaan, maar Luining bleef ongeslagen. In de andere poule weerde favoriet TYBB zich uitstekend tegen Togido-D en won met drietwee. Janssen moest in Netz en v. d. Giezen zijn meerderen erkennen, maar Witteman won drie maal, plus met zijn teamgenoot het dubbel. In de dames tweede klasse zette Togido- A ook zijn laatste wedstrijd in winst om. Te Zaanen werd zonder veel moeite met vieréén verslagen. Ook Rapidity bereik te de finale, daar tegenstander TOG niet in staat bleek een behoorlijk team op de been te brengen. In de derde klasse zijn alle topteams uit de gewone competitie thans uitgeschakeld. Na kampioen Oranje Zwart sneuvelde thans ook de andere titelhoudster, Johez, tegen een door het opstellen van Jetty v. d. Kluft zeer ver sterkt VGZ. HBC, nummer twee in 3A, werd eveneens het verder spelen belet en wel door Winfried, dat de Heemsteedse dames met drietwee versloeg. Hierdoor krijgt men thans een finale tussen teams die in de competitie een rol van weinig belang speelden. Uitslagen en overzichten beker-compe titie. Overg.kl.: TOG A—NBC B 3—2, HBC A —DHC A 5—0; le kl.: GTTC C—Togido C 14, Togido D—TYBB A 2—3; 2e kl.: To gido F—Hotac B 4—1, GTTC E—Te Zaa nen B 2—3, Togido E—VGZ A 4—1, HBC C—VTC A 14; halve finales: Togido F— VTC A en Te Zaanen B—Togido E; 3e kl.: Johez BRapidity D 05 (Rapidity finale), Winfried BGeelwit A 23; 4e kl.: HBC D—TYBB E 5—0; halve finale: VTC C— DSB C. Junioren: TYBB FGeelwit A 05, TYBB H—DHC B 5—0, DHC A—TYBB A 41, DHC finale. Halve fin.: Geelwit A TYBB B. Dames: 2e kl.: Togido A—Te Zaanen A 41, Tog ARapidity A 05; finale: To gido A—Rapidity A; 3e kl.: halve fin.: Winfried AHBC A 3—2, Johez AVGZ A 23; 4, kl.: Uitgeest AOranje Zwart B 1—1. ADVERTENTIE voor op het water brengen wij de vereiste kleding. zware caban kwaliteit waterafstotend Extra zware waterdichte zeeduffel Herenmaten vanaf De uitslagen van de op 4 mei op Duindigt ge houden draver en luiden: Kakatoesprijs (1580 m.): 1. Way Jewell 1.31.4: 2. Winston Spencer 1 31.5: 3. Volante Hollandia 1 28.6. Winn. 1.80; pi. 1.90, 2.80, 2.10; gek. 7.40, cov. 6.40. Kalumet Axkitprijs (2040 m.): 1. Thea Cornelia 1.28.2; 2. Tortelduif S 1.28.3; 3. Uiltje S 1.30.-. Winn. 1 3.50; pi. 2.10, 4.20, 1.90: gek. 32.50; cov. 13.10. Kapitein Bascomprijs (2040 m.): 1. Siegfried 1.28.8; 2. Veratonka 1.29.-: 3. Ukas 1.28.-. Winn. 3.90; pl. 1.80. 2.60. 2.20; gek. 12; cov. 8.90. Karei Diamantprijs (2100 m.): 1. Sagne d'Or 1.25.9; 2. Ugoldman 126.1; 3. Rosa Signal 1.26.2. Winn. i 15.50; pl. 2.80. 1.40.1.70: gek. 9.90; cov. 4.10. Karnacprijs (2100 m.): 1. Trudi Trothan 1.23.6: 2 Rob 1.23.7: 3. Rosamunde 1.25.7. Winn. I 3.30: pi 2.20. 1.70. 2.80; gek. 3.30; cov. 5.10. Karei Pluloprijs i 2320 m.i; 1. Rose Marie 1.25.1; 2 Sammy Mars 1.25.2; 3. Typhoon 1 25.2 Winn. 6.00; pl. 3.60. 1.90: gek. 10..90; cov. 3.50. De uitslagen van de rennen luiden: 1. Leone 1.53.8; 2. Sans Aide; 3. Lady Ann. Winn. ƒ5.60; pl. 1.50, 1.20; gek. 2.50; cov. 4.40. Hengsten- en merriën-produktenren (1700 m.): 1. Alcyone 1.53.4; 2. Terratius: 3. Quadroon. Winn. 11.10: pl. 3.40, 1.60; gek. 13.00; cov. 3.30. Het zilveren schild (2600 m.): 1. Remus 3.03; 2. Friar's Delight; 3. Scarabee. Winn. 19.10; pl. 4.60. 1.70: gek. 16.40: cov. 3.10. Totaal omzet totalisator 115.537. In de restauratie van het station S.S. in Den Haag is maandagavond een begin ge maakt met een internationaal damtoernooi. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Koeperman (Rusl.)—Bom (Ned.) 1-1; W. Roozenburg (Ned.)—Gordijn (Ned.) 1-1; Hisard Fr.)—Van Dijk (Ned.) 1-1.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7