Horen en zien Lof van minister Cals voor jubilerende Akademie UW NAAIMACHINE -KARPETTE N ARCHWOOD AcajM<i uxf- wm. dcui 60C Agenda voor Haarlem Overheid en wetenschap kunnen eikaars hulp niet ontberen" Grote mogelijkheden, maar ook grote gevaren De Kroon van Koning Pompodilio IV Kort en bondig AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Bevrijdingsherinneringen Commissie bepleit centrale antennesystemen De radio geeft woensdag T el evisie pro gramma Toestemming ingetrokken Vragen van Kamerlid over de spoorlonen Vragen over prijsverlaging van bepaald merk margarine Wegens verduistering van f 20.000,- opgesloten Amerikaans Congres koopt werk van Hevboer In augustus congres over ruimtevaart in Amsterdam Herdenking in Amsterdam van tien jaar Israel Kerkelijk Nieuws Examens Geen straf voor houder van Caritaspool ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE DINSDAG 6 MEI 1958 ■V-V v- - Er was kennelijk veel tijd en moeite be steed aan het bevrijdingsprogramma van de televisie, maar een bijzonder geslaagde avond is het naar onze smaak toch niet geworden. Het hetinnerings-vragenspel werd op vlotte en charmante wijze geleid door Mies Bouman, hetgeen niet verhin derde, dat deze quiz toch een ietwat rom melige indruk achterliet. Meer herinne- ringswaarde had het optreden van Bueno de Mesquita met zijn souvenirs uit de be wogen dagen van honderwinter en bevrij- dingstijd. Ook Jelle de Vries, die in vijf minuten dertien jaren herwonnen vrijheid aan elkaar zong en praatte, maakte een uitstekende beurt. De reportage van Pic cadilly Circus, waar George Sluizer twee uit de oorlogsjaren welbekende B.B.C.-ers interviewde, werd een plezierige verras sing, ondanks de storing in het geluid. Wij zagen in dit programma-onderdeel, als ex tra-attractie, tevens een vleugje onver valst Engels vaudeville, dat er zijn mocht. Henri Knap en Willem van Veenendaal vertelden van hun privé-bevrijding en Jet ty Pearl van Radio Oranje zong met veel flair en verve liedjes uit de oude (oorlogs) doos. Het feestprogramma uit het Amster damse Bellevue bracht verder als vocale hoogtepunten het optreden van het meis jeskoor Sweet Sixteen en het Luchtmacht koor, terwijl de Schager streekkomiek voor grappige intermezzi zorgde. Inciden teel en individueel viel er dus genoeg te waarderen, maar eenheid en samenhang was er weinig. Beeldschermer Verschenen is het rapport van de door de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten ingestelde studiecommissie voor het antennevraagstuk. Deze commissie stond onder voorzitterschap van ir. J. C. van Teijlingen, directeur van Bouw- en Woningtoezicht van Amsterdam, en was verder samengesteld uit vertegenwoordi gers van de technische diensten van enige grote en kleine gemeenten en van de radiostoringscommissie. De commissie heeft nagegaan welke maatregelen de gemeentebesturen op pu bliekrechtelijk terrein zouden kunnen treffen om c'e ernstige ontsiering van het stads-, dorps- en landschapsbeeld door televisie- en F.M.-antennes, zoveel mo gelijk te beteugelen. Zij hield er daarbij rekening mee dat de goede ont vangst van binnen- en buitenlandse pro gramma's niet geschaad mocht worden. De commissie had zich afgevraagd of het met de televisie- en F.M.-antennes niet zo zou gaan, als vóór de tweede we reldoorlog het geval was met de antennes voor de gewone omroep, namelijk dat de verbetering van de zend- en ontvangappa- ratuur zo snel gaat, dat binnen enkele ja ren het gehele antennemastbos is verdwe nen en het treffen van speciale maatrege len dus achterwege kan blijven. Op grond van de haar verstrekte inlichtingen meent de commissie echter, dat het deze keer niet zo snel zal gaan en dat het antenne- vraagstuk nog een reeks van jaren zal blijven bestaan. Het rapport geeft daarom een aantal richtlijnen voor publiekrechte lijke regeling voor het oprichten van indi viduele 'antennes en propageert voorts de centrale antenne, welke als het meest doeltreffende bestrijdingsmiddel van de ontsiering kan worden beschouwd. Het is technisch mogelijk op centrale antenne systemen de t.v.-ontvangers in één hui zenblok aan te sluiten. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geil. 9.35 Waterst. 9.40 Meisjeskoor. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 De laatste dag. Bijbels hoorsp. 12.00 Kamerkoor, gambakwintet en solis ten. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette- muz. 12.50 Vakantierubr. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.30 Oude muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muzikale caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum v. h. Christelijk organi satie- en verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.45 Orgelconc. 19.00 Nieuws en weerber. 10.10 Op de man a£. 19.15 Kerksonates. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-philh.- ork. en solist. 21.15 Naar een rechtsorde van de arbeid. Het rechtvaardig loon, caus. 21,35 Kamer orkest. 22.10 Cineradio. 22.20 Fanfare-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Platennieuws. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 1000 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiian- muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Amus.muz. 13.45 Wat zijn vliegende schotels, caus. 14.00 Viool, viola da gamba en clavecimbel. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Pianoduo. 17.35 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammond-trio. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Tussen twee werelden, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Operamuz. 21.00 Als de dag begint, hoorsp. 22.20 Ritm. muz. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.40 Symf.ork. 1400 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17,10 Gram. 17.20 Litteraire caus. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal er: -filosofie. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorspel. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Pae- dagogische caus. 22.25 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Ons dagelijks de cor. 21.00 De zesde etage, spel. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 ff De Koninklijke Nederlandse Akademie van wetenschappen is vanmiddag de vie ring van haar honderdvijftigjarig bestaan begonnen met een plechtige openingszit ting in de aula van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam waar in de algemeen-voorzitter der Akademie, prof. dr. B. A. van Groningen in zijn wel komstrede een overzicht gaf van de his torische ontwikkeling en de activiteiten van deze instelling, die op 4 mei 1808 door Lodewijk Napoleon in het leven werd ge roepen. „Het leven van het Nederlandse volk is rijk geschakeerd en het dagelijks bedrijf kan wel eens de schijn wekken dat onze werkzaamheden geheel langs elkaar heen gaan," zei de prof. Van Groningen, „maar dit is slechts schijn. In werkelijkheid blijft dit leven een in zijn verscheidenheid en het doet goed, deze eenheid te belijden door middel van een jubileum van een in stelling wier taak van nationaal belang mag worden geacht." „Zonder twijfel leven wij nu in een pe riode van grote onrust. De evolutie gaat zo snel, dat zij op een revolutie lijkt. Van ouds betreden gebieden openen plotseling de meest verrassende perspectieven. De specialisering neemt vaak bijna angstwek kende vormen aan. Men beseft alom dat de toekomst der mensheid voor een niet gering deel zal afhangen van de weten schap. Ontzaglijk groot zijn de mogelijk heden, groot zijn ook de gevaren. De mensheid moet goed leven. Dat is slechts mogelijk, als ook de wetenschap haar plicht doet. Onze Akademie moet op de bres staan, telkens wanneer het evenwicht in gevaar komt, doordat de ene groep van wetenschappen een te sterk overwicht gaat verkrijgen en ook wanneer zelfs on ze vérgaande specialisering een ontoe laatbare lacune vertoont. Ik kan slechts zeggen dat zij bereid is aan deze opdracht haar beste krachten te geven" zo besloot prof. Van Groningen zijn rede. Overheid en wetenschap De eerste die op deze openingszitting de Akademie zijn gelukwensen kwam aanbie den was de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, die in zijn rede een beschouwing gaf over de verhouding overheid-wetenschap. „Een eeuw geleden kon men de enkele wetenschappelijke pro jecten, die op overheidssteun waren aan gewezen nog als incidentele, op zichzelf staande gevallen naar eigen merites be oordelen. Thans kan bij de immer voort schrijdende specialisatie vrijwel geer. ge bied der wetenschap zich nog verder ont plooien, wanneer het niet verzekerd is van ADVERTENTIE Van Nelle bestellen De N.T.S. deelt, mede, dat de uitzending van de voetbalwedstrijd Manchester Uni tedMilaan op donderdag 8 mei geen doorgang kan vinden. De KNVB heeft na melijk de aanvankelijk verleende toestem ming voor deze uitzending ingetrokken omdat er op deze avond verscheidene voetbalwedstrijden in Nederland worden gespeeld. Het televisieprogramma begint op deze avond op de normale tijd, name lijk acht uur. de financiële steun der overheid," aldus minister Cals. „Men ontkomt daarentegen ook niet aan de constatering, dat de over heid bij haar werkzaamheden de hulp van de wetenschap behoeft." De minister zei, de Akademie te zien als het aangewezen lichaam om de regering over algemene vraagstukken van weten schapsbeleid van voorlichting en raad te dienen. Het is de taak van de Akademie het antwoord te formuleren op vragen, die de gehele wetenschap raken. Plierbij her innerde minister Cals aan het rapport dat de Akademie onlangs uitbracht over de gevaren van de verspreiding van radio actieve produkten door experimentele kernexplosies. „Raden van Wetenschap" „Ik acht het plan van de Akademie om voor verschillende takken van weten schap „Raden van Wetenschap" in te stel len. die organisch met de Akademie ver bonden zijn, van grote betekenis," zo ver volgde de minister. „Ik ben ervan over tuigd, dat de kans van slagen toeneemt, naarmate deze raden zich meer zullen toe leggen op de vragen van werkelijk funda menteel wetenschapsbeleid. De drang naar specialisatie en de neiging om de weten schap niet alleen dienstbaar, maar ook ondergeschikt te maken aan de maat schappelijke ontwikkeling, dreigen haar bij voortduring los te slaan van haar grondslagen. Specialisme mag niet ont aarden in een overmatige, onevenwichti ge vakcultus. De innerlijke samenhang, de organische eenheid der wetenschappen mag niet teloor gaan." Geen tegenstelling Iedere ontwikkeling van de wetenschap aldus de minister, vindt uiteindelijk haar doorwerking in het maatschappelijk ge beuren, al verloopt dit proces menigmaal langs onzichtbare wegen. Fundamenteel bestaat er geen tegenstelling tussen we tenschap en maatschappij." Minister Cals was van mening dat het goed is, dat ook wetenschap zoekt naar nieuwe structuele vormen, die haar in staat stellen, een te genwicht te bieden tegerf de vervlakken de invloeden, die haar zowel van binnen uit als van buitenaf bedreigen. De minister bracht namens de Neder landse regering dank aan de dienaren dei- wetenschap, die de rijke gaven van hun geest aan de gehele samenleving hebben geschonken. Tot slot sprak hij woorden van erkentelijkheid en erkenning voor prof. Van Groningen persoonlijk. Het Tweede Kamerlid de heer Posthu mus (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het waar is dat aan de betrokken organisaties en instanties...geen gedetailleerde—formu lering is gegeven van de ten aanzien van de loon- en salarisregeling van het spoor wegpersoneel genomen beslissing en of de minister bereid is de redenen hiervan mede te delen. Bestaat er naar de mening van de minis ter nu nog een achterstand van de loon- groepen 3, 4 en 5, zo vraagt de heer Post humus, en is het juist, dat op dit punt een nadere studie in uitzicht is gesteld? Wordt bij deze studie rekening gehouden zowel met vergelijkbare functies in andere de len van 't bedrijfsleven van overheids- en particuliere bedrijven als met de bij zondere positie van het spoorwegperso neel? Tenslotte wordt gevraagd of de re gering bereid is bij deze studie eventueel blijkende achterstand zonder enige beper king te honoreren. Het Tweede Kamerlid de heer Borst heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of deze kennis heeft geno men van het besluit van de Unilever-direc- tie om haar nieuwe merk margarine met 10 cent per pakje in prijs te verlagen en van de motivering van dit besluit. Kan de minister mededelen, zo vraagt de heer Borst, waarom hij indertijd geen maatre gelen heeft genomen tegen het op de markt brengen van een dure margarine, van welker prijs een belangrijk bestand deel de kostbare verpakking was, die blij kens het besluit van de firma overbodig was en alleen maar de prijs van het pro- dukt opdreef en kan de minister ook mede delen, welke grondstoffen van dat mar- garinemerk goedkoper zijn geworden? Kan hij voorts bevestigen, dat deze grond stoffen niet voorkomen in de overige mar- garinemerken van deze firma? Zo niet, wil de minister dan bevorderen, dat de overige margarinemerken, voor zover daarin dezelfde grondstoffen zijn ver werkt eveneens in prijs worden verlaagd? Nadat de Maastrichtse gemeentepoli tie een uitgebreid onderzoek had verricht is in het Huis van Bewaring te Maastricht opgesloten de 46-jarige C. Sch., wonende te Bunde. Hij zou volgens het onderzoek een landelijke vervoersonderneming, bij welke hij in dienst is, door het achterhou den van geïncasseerde gelden benadeeld hebben voor 20.000.-. De Bibliotheek van het Congres te Washington heeft een der werken van de jonge Haarlemse graficus Anton Heyboer aangekocht. ADVERTENTIE staat bij K U I P E R S in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem Tel. 11142 Op initiatief van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart is op het te Los Angeles gehouden congres van de Internationale Luchtvaart Federatie (F.A.I.) besloten nauwer contact te leg gen met dc Internationale Federatie voor de Ruimtevaart. Deze internationale Fede ratie voor de Ruimtevaart houdt van 23 tot 30 augustus in Amsterdam een congres. Enkele duizenden personen hebben zon dag in de Apollohal te Amsterdam 't tien jarig bestaan van de staat Israel gevierd. De heer J. Elzas, voorzitter van de Ne derlandse Zionistenbond, hield een toe spraak waarin hij onder meer zei dat Is rael als asiel een reële en psychologische noodzaak voor de joden is. Op het met bloemen versierde podium spraken hierna opperrabijn dr. E. Berlin- ger en Evert Vermeer. Deze laatste wees op de bijdrage van véle Joden aan de Ne derlandse cultuur en de rol, die zij gespeeld hebben bij het ontstaan van de arbeiders beweging. Tot slot sprak de ambassadeur van Israel, de heer H. A. Cidor. Pipero sprak met een lakei en verleide, wat hij kwam doen. Toen men hem zei, dat de kroon van koning Pompodilio het laatst op de stoel naast het bed des konings had gelegen, verzocht hij daar even te mogen kijken. Nu mocht natuurlijk niet iedereen zomaar in het slaapvertrek van de koning komen; maar omdat dit een bijzonder geval was, mocht Pipero wel even meegaan. Een statige lakei met een bevroren gezicht bracht hem naar de slaapkamer. En daar bekeek Pipero aandachtig de lege stoel4041 ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Willem de Zwijgerkerk-gemeente) P. W. Struyt te Amsterdam (Koepelkerk-gemeente); te Hedel A. Klein Kranenburg te Hilversum; te Deil en Enspijk (toez.) G. C. Vijzelaar, vicaris te Utrecht. Gercf. Kerken Beroepen te Oegstgeest H. A. L. van dei- Linden te De Bilt (U.). Benoemd tot hulpprediker te Brussel (voor de evang.) B. Woltjer, kand. te Am sterdam. Bedankt voor Avereest H. E. Wijnja te Godlinze (Gron.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Musselkanaal P. Plaatsman te Driebergen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zaandam M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West. Leiden. Kandidaatsexamen Franse taal- en let terkunde: W. A. Benschop. Vleuten. Kandidaats examen godgeleerdheid: S. Meijburg, Oegstgeest. Doctoraalexamen geneeskunde: mc.i. J. J. A. Dek- huyzen, Zaandam: J. Griep, Den Haag; M. R. Ha- lie, Apeldoorn; L. R. Kearing, U.S.A. J. L. Son- neville. Oegstgeest; F. Woudstra. Den I-Iaag. Semi- artsexamen: H. Knape, Warmond; G. Richmond, U.S.A.; J. C. Streng. Leiden; The Tjeng Ho. Lei den. Artsexamen: P. K. v. d. Ent Braat, Oegst geest: R. B. Glauboch, U.S.A.: J. Huisman, Lei den: C. W. Kok, Leiden: C. N. de Leeuw, Den Haag: Ch. F. Luijrink. Den Haag. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ADVERTENTIE 1 e. WONINGINRICHTING xSTURA BEVERWIJK -v y l. y" De kantonrechter te Heerlen heeft von nis gewezen in de zaak van de Caritas pool en de poolhouder van rechtsvervol ging ontslagen. Do kantonrechter overwoog in zijn von nis, dat bij de Nationale Vereniging Cari tas zijns inziens sprake is van een beslo ten ledenkring en dat er op basis van de doelstelling van Caritas een ideële band bestaat tussen de leden onderling en de poolhouder, de heer M. G. Hermes te Heer len. Op deze gronden concludeerde de kantonrechter dat de ten laste gelegde overtreding van de Loterijwet weliswaar vaststond, maar dat de aan de dag ge treden feiten, gezien de omstandigheden, niet strafbaar waren. Hij ontsloeg de heer Hermes van rechtsvervolging. De officier van Justitie had veertien da- instanties te doen beslissen. De kanton rechter deelde dan ook aan het eind van zijn uitspraak mede, dat de heer Hermes er rekening mee diende te houden, dat de zaak aan beroep onderworpen zal worden. 45. „We zullen zien". Hij nam haar arm en ze liepen naar de top van de heuvel, waar zij de zon over de hei zagen ondergaan en de eerste sterren voor de dag komen. Het was tegen het einde van de volgende week, dat Celia een briefje van Peter kreeg, dat luidde: Ik ga vandaag voor een paar weken met vakantie, in antwoord op het verzoek van een oude vriend van mij om een beetje naar vogels te gaan kijken op de kust van Pembrokeshire. Er was niet veel voor nodig om mij over te halen! Ik heb Laurie woensdagavond gesproken en verno men, dat hij woedend is over die brief, die je hem ge schreven hebt! G. d. j. PETER Celia dacht over hetgeen er in Peters briefje tussen de regels door te lezen was, toen zij op zondagmorgen met Gay over de hei liep en een kleine jongen in een blauwe blouse in haar richting zag rennen. Het was de kleine Ted Maple. Zij realiseerde zich niet, dat hij trachtte haar aandacht te trekken, toen hij haar bereikt had en iets hijgde over Tony, die in de watertank gevallen was. Hij wees naar een watertank, een overblijfsel uit de oorlogs dagen, die dicht in de buurt bij een paar bomen stond Zonder op verdere mededelingen te wachten, begon Celia te rennen, terwijl Gay naast haar voortsprong. Een speelgoedzeilbootje was alles wat zij op het met blade ren overdekte smerige water kon zien en het hart zonk haar in de schoenen. Zij schopte haar wandelschoenen uit en dook in het water in de richting van het bootje. Toen zij van haar eerste duik weer boven kwam, zag zij de kleine Tony en schoot in zijn richting. Met moeite slaagde zij er in hem naar de kant te krijgen en met nog meer moeite om hem op de stenen rand te hijsen. Zij had zich juist gerealiseerd, dat zij geen kracht ge noeg meer in haar schouders had om zelf uit het water te komen, toen zij twee golfspelers in haar richting zag rennen, aangetrokken als zij waren door het woedend geblaf van Gay. Tot haar grote verlichting zag zij, dat de ene dr. Bride was. De ander was Laurie. „Ik zal wel voor de jongen zorgen. Haal jij juffrouw Howard er uit, Deverel". Voor hij nog uitgesproken was, had de dokter de jon gen voorover op de grond gelegd en past hij kunstmatige ademhaling toe. Deverel legde zijn handen onder Celia's oksels en tilde haar op de stenen rand. Zij voelde zich slap en geschokt en kwam tot de con clusie, dat haar onlangs doorstane zonnesteek haar licha melijke conditie meer verslapt had, dan zij aanvankelijk wel meende. Het smerige water stroomde van haar af en het haar zat haar om het hoofd geplakt met groene slierten en slijmerige modder. „Zal hijis hij in orde?", vroeg zij met klapperende tanden, zodat ze nauwelijks kon spreken. De dokter keek niet op. „Kan ik nog niet zeggen. Ha! H'j vertoont tekenen van leven. Ik denk, dat hij wel in orde zal zijn. Laat dit aan mij over, Deverel en zorg voor juffrouw Howard. Ze moet zo gauw mogelijk een heet bad hebben. En jij, Ted, loop naar huis en zeg tegen je moeder, dat Tony in het water gevallen is, maar dat hij in orde is. En dat dr. Bride zegt, dat zij hete kruiken in bed moet leggen en een hete drank klaar houden. Ik kom dadelijk". De dokter bromde wat, toen hij ophield met het wrij ven van de armen en benen van de jongen en begon hem de natte kieren van het lichaam te trekken. Hij wikkelde hem in zijn eigen ruime tweedjas en keek toen laar Celia. „Blijf hier niet rondhangen, kind. Maak, dat je naar iiet huis van Deverel komt.het is maar vijf minuten lopen. Een heet bad on in bed met hete koffie en hete kruiken, is wat je nodig hebt. Zij is net onder mijn han den uit vanwege een zonnesteek, Deverel. Ik wil haar niet terug hebben met longontsteking. Ik zal straks even naar haar komen kijken". Dr. Bride liep weg. De familie Maple woonde in een van de huisjes vlak bij de herberg, dus moet hij nog een eind lopen. Hij zou misschien op de weg naar Elton een wagen kunnen aanhouden, dacht Celia, toen Laurie haal bij de arm nam en haar meevoerde. „Kun je hard lopen?", vroeg hij. Zij schudde het hoofd en bleef even staan om wat water uit haar rok te wringen. Het was verbazingwek kend, hoe zwaar water wel was. Boos op zichzelf, dat zij zich zo slap voelde, liep zij met onzekere passen voort. „Ik kan naar huis gaan", zei ze. „Het is niet veel verder". „Het is driemaal zo ver. Doe niet zo gek. Houd mij vast". Hij voerde haar haastig het huis in. Een kleine vrouw met grijs haar en een blozend uiterlijk kwam naar be neden lopen en nam onmiddellijk de leiding zonder zich op te houden met vragen of wat ook. Binnen een zeer korte tijd zat Celia rechtop in bed koffie te drinken en voelde zich als 'n gekookte kreeft na het hete bad, waar tante Beatrice voor gezorgd had. Het voorkomen van die tante beviel Celia wel, nu zij de tijd had zich rekenschap van haar omgeving te geven. Er was een vriendelijkheid in haar die geruststellend was. „Het spijt me werkelijk hevig, dat ik u die moeite moet veroorzaken. Ik had ook wel naar huis kunnen gaan, weet u. Ik woon hier vrij dicht bij. Maar meneer Deverel en de dokter samen namen mij de zaak een beetje uit de handen". „Maar goed ook. Het is een te kille dag om in natte kleren rond te lopen. En het is helemaal geen moeite". „Het is erg vriendelijk van u. Als Laurie even naar mijn huis zou willen telefoneren en vragen wat kleren voor mij hier te brengen dan kan ik „Je komt niet uit dat bed voor de dokter er geweest is. Dat zijn de orders van mijn neef. Hij zegt, dat je kort geleden ziek bent geweest". „Alleen maar een zonnesteek, maar ik moet bekennen, dat die me slapper gemaakt heeft, dan ik dacht. Ik voel me een beetje boos, dat ik niet een kleine jongen uit het water kan halen, zonder me zelf uitgeput te voelen". „Je bent zeker niet aan ziekte gewend?" „Neen. Ik kan me niet herinneren, wanneer ik het laatst in bed ben gehouden vóór die zonnesteek. Er heeft mij nooit iets gemankeerd". „Zoals de meeste mensen met een goede constitutie voel je je werkelijk tekort gedaan, als je eens wat man keert. Dat ken ik. Ik ben net zo. Ik hoop, dat die kleine jongen het er goed af zal brengen". „Ja, dat geloof ik wel". Toen de dokter kwam, vertelde hij, dat Tony Maple het aardig opgehaald had. Hij glimlachte tegen Celia. „Jij ziet er ook niet al te slecht uit!" (Wordt vervolgd) Huis uitgebrand. In Groningen is een bovenwoning in de Grote Leliestraat uit gebrand. In het bovenhuis woonde de familie R. Warners, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen. De vrouw had met de kinderen de woning verlaten en op een petroleumstel eten laten staan voor de man. Toen zij thuiskwam stond het huis in brand. Speelhol. In Rotterdam deed de politie een inval in een huis aan de Bloklandstraat, waar gelegenheid tot hazardspel werd ge geven. De bewoner, een 29-jarige koopman, werd in het hoofdbureau van politie opge sloten. Zeven spelers kregen een proces verbaal. Ruim duizend gulden en het spelmate riaal werden inbeslaggenomen. Opiumsmokkelaar. De politie heeft in de buurt van Katendrecht te Rotterdam een 46-jarige Chinees uit Calcutta, fitter aan- boord van een Brits schip, aangehou den. De man vervoerde vier pond ruwe opium in een stuk papier. Toen hij ontdekt werd, gooide hij de opium weg en zette het op een lopen. Hij kwam echter niet ver en weldra zat hij in het hoofdbureau van politie. Cocaïne in België verkocht. De boet straffelijke rechtbank te Antwerpen heeft de Nederlander J. S. bij verstek veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het verkopen van cocaïne. Twee Belgen, aan wie hij geleverd had, werden ieder tot een maand voorwaardelijk ver oordeeld. S. was indertijd gearresteerd, maar voorlopig in vrijheid gesteld. Juwelendiefstal. In de juwelierszaak G. P. Visser te Dordrecht is voor een be drag van ongeveer tienduizend gulden aan gouden ringen. colliers, oorknoppen en hangers geroofd. Ook in de woning van de afwezige juwelier hebben dieven naar kostbaarheden gezocht, maar zonder resul taat. Vee omgekomen bij brand. Maandag middag is de boerderij van de heer W. Jonkman te Rottum bij Heerenveen, in vlammen opgegaan, doordat een jongetje in de schuur met lucifers had gespeeld. Drie koeien en een stier kwamen in de vlammen om. Van de inboedel kon zo goed als niets worden gered. DINSDAG 6 MEI Stadsschouwburg; R.K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" met „Vrouwen in paniek" door Cyril Campion, 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee, 20 tot 21 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek van 20.30 tot 22.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Trouwen is houen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In dienst des konings", 14 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Jet Pilot", 14 jaar, 20 uur. Luxor Theater: „High Noon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „High So ciety", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Les Girls", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het huis der naam lozen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the but ler", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Rudolf Steinersehool, Wilhelmina- straal 43a: Dokter L. F. C. Mees over „Kinder-Rhythmen in het kinderleven", 20.15 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: „Ga- walo", tentoonstelling, 19 tot 22 uur. WOENSDAG 7 MEI Stadsschouwburg: Droste's Toneelver. NAO met „Van ander ras" door d'Usseau en Gow, 20 uur. Concertgebouw: Galaconcert voor „Ge loof en Wetenschap" door Koor Katholiek Haarlem met medewerking van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Minerva Theater: Heemsteedse Kunst kring: Godfried Bomans en Simon Carmig- gelt, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Iluis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Trouwen is houen", 14 jaar. 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „In dienst des konings", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Jet Pilot", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „High Noon". 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Les Girls", 14 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het huis der naamlozen", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord. the lady and the butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: „Ga- walo", tentoonstelling, 9 tot 12, 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9