Geruchten rond de sigaar tegengesproken! V Sloop van de Velser spoorbrug verslindt 2000 zuurstofcylinders issr zirèfn J.J.van KOOTEN „Houd 'm in balans", hét probleem garandeert voor 1958 èn 1959: Moederdag ERKENDE BOVAG RIJSCHOOL Jeugdleiders bezoeken een stukje Haarlem op de Vel uwe Bloeiende tulpen in vele kleuren Extra treinen voor bloeiende bollen Werk van Friedrich Bach op een kerkconcert te Bennebroek Evangelische therapie voor onderontwikkelde kinderen Scheepvaartregelaar nog op zijn post Haarlem wil aansluiting bij I.Z.A.-regeling Ongehuwde ambtenaren richten adres tot raad Speeltuinjcugd zong voor bejaarden Burgerlijke Stand van Haarlem Wist u dat aan onze zaken een is verbonden We Ieren het u zo Wij verstrekken u gaarne alle inlichtingen. HOUTPLEIN 20 GR. HOUTSTR. 110 Telefoon 12000 Telefoon 12349 VRIJDAG 9 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 „11 et Wisselseveld" Op uitnodiging van de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding en de jeugdzaken,heeft een aantal leidsters en leiders, afkomstig uit onderwijskringen en het jeugdwerk, dinsdag een oriëntatiebe- zoek gebracht aan „Het Wisselseveld", het buitencentrum van de gemeente Haar lem op de Veluwe bij Epe. In de laatste maanden is hard gewerkt om dit fraaie, temidden van de bossen lig gende vakantieoord tijdig voor het nieuwe seizoen in orde te maken. De dames en he ren, die straks met hun groepen een heer lijke vakantietijd zullen doorbrengen, kon den zich ervan overtuigen dat sinds vorig jaar tal van veranderingen en verbeterin gen in de gebouwen zijn aangebracht. Zij werden daarbij rondgeleid door de heer A. van Moock, de ambtenaar voor jeugdza ken en door de heer P. W. de Ruyter, de di recteur van het buitencentrum. Men toon de zich bijzonder enthousiast over de doel matige en smaakvolle inrichting van de di verse slaap-en recreatieruimten. Goed keurende knikjes kregen Ook de nieuwe voorzieningen, welke in was- en speelloka len zijn aangebracht. De bedoeling van dit gemeentelijk be zit is voornamelijk onderdak met pension te verschaffen aan schoolkinderen en groe pen uit het jeugdwerk. Echter kunnen ook moedergroepen en bejaarden voor een verblijf van een week of korter in „Het Wisselseveld" in aanmerking komen. De aanvragen worden beoordeeld door een ..gebruikerscommissie" waarin zitting heb ben vertegenwoordigers van het onder wijs en het jeugdwerk. Deze commissie geeft hierover advies aan B. en W. van Haarlem. Op het ogenblik kan het vakan tiehuis plaats bieden aan 74 personen. De bijdrage voor kost en inwoning bedraagt f 3,50 per dag per persoon. Als een toverfee zou komen om een van onze wensen in vervulling te laten gaan, dan zouden wij het genoegen beleven de bloembollenvclden voor het eerst te zien. Dat is onze onvervulbare hartewens. Wij zijn tussen de bloembollen opgegroeid en kunnen ons de kleuren tapijten moeilijk wegdenken. Maar wat een schoonheids beleving zouden wij ondergaan, als we voor het eerst de bloeiende bollen zouden zien. Overal kleuren, na iedere hoek of bocht van de weg. Hectaren tulpen in het prach tige rood en geel, rose of wit en vele va riaties daartussen. We hebben de indruk nog nooit zoveel tegelijk in bloei te heb ben gezien. Een beetje regen en een heer lijk zonnetje hebben een overvloed van lentekleuren te voorschijn getoverd. De mens heeft een handje geholpen, want de tulpen behoefden niet zo gauw van de sten gel af. De bloemen waren niet „besmet" door regen en wind en leverden geen ge vaar voor „vuur" op. Na dit weekeinde zal de bollenstreek spoedig haar prachtige tooi afleggen. Do vroegste tulpen worden al van hun koppen ontdaan, er zijn nog maar een paar hoek jes hyacinten en de narcissen zijn al he lemaal verdwenen. Ook boven het Noord zeekanaal staan vele velden tulpen in bloei. De omgeving van Limmen en Heiloo is de moeite van het bekijken waard. Wil men alle soorten bloeiende bloembollen op een kleine oppervlakte en in een mooi de cor zien, dan doet men er goed aan een bezoek te brengen aan de Keukenhof of de Linnaeushof. Zaterdag en zondag zullen de Nederland se Spoorwegen ten behoeve van bezoe kers van het bloemencorso en van de bloembollenvelden extra stoptreinen laten rijden tussen Amsterdam en Den Haag. Deze treinen zullen stoppen in Haarlem, Heemstede-Aerdenhout, Hillegom, Lisse en Leiden. Ziektekostenregeling Het Christelijk Gemengd Koor Benne broek gaf in het kerkgebouw van de stich ting „Vogelenzang" een uitvoering, waar aan vier vocale solisten en de organist Jo- han Timmerman meewerkten. Dirigent Richard Heideman had een programma samengesteld, dat uit fragmenten uit Can tate 140 („Wachet auf, ruft uns die Slim me") van J. S. Bach, het oratorium „Die Kindheit Jesu" van diens zoon Johann Christoph Friedrich (bijgenaamd de Bücke- burger Bach) en het „Te Deum Laudamus" van Henry Purcell bestond. Ik was helaas niet in de gelegenheid de uitvoering van dit laatste werk bij te wonen. De naam van Friedrich Bach treft men zelden op de programma's aan. Hij was de oudste zoon uit het tweede huwelijk van de Thomascantor en wordt als minder be langrijk dan zijn halfbroers Friedemann en Philipp Emanuel en zijn jongere broer Christian beschouwd. Hij bracht zijn ge hele leven door aan het hof van het minia tuur-vorstendom Bückeburg in de functie van dirigent van de hertogelijke kapel. Zijn leven verliep zonder ingrijpende gebeur tenissen, het wat schemerige, onopvallen de bestaan van een man, die om zijn talent en plichtsvervulling in zijn omgeving ach ting en sympathie genoot, maar verder met de wereld daarbuiten weinig of niet in contact stond. Even onopvallend en vreed zaam verloopt zijn muziek, die ten hoogste een soort zachtzinnige aandoenlijkheid heeft welke, vergeleken bij het mannelijke geluid van zijn vader, nogal decadent, aan doet. Inmiddels zullen de liefhebbers var achttiende-eeuwse kerkmuziek de kennis making met het onbekende werk van Friedrich Bach gewaardeerd hebben. Het koor had er kennelijk met animo op ge werkt. Wel zou ik de dirigent de raad willen geven aan de klankschakering wat meer aandacht te besteden: een „pianis simo" heb ik in het geheel niet gehoord en zelfs het „piano" was vrijwel afwezig. Ook tekstuitbeelding en voordracht kunnen nog winnen. De solistische partijen werden vertolkt door de sopraan Tineke van Raalte, de alt Nina Wind, de tenor Han le Fèvre en de bas Hans van der Leeuw, welke laatste zich reeds had onderscheiden door een expres sieve voordracht vanhet recitatief „So geh' herein zu mir" uit de cantate 140 van Bach senior. Sas Bun ge Maandagavond heeft het Interkerkelijk Evangelisatiecomité Begijnhofkapel een bijzondere gast, namelijk miss Edna Gra- vër", leidster van een herstellingsoord voor geestelijk en lichamelijk onderontwikkel de kinderen „St. Christopher" in Swanage in Engeland. Zij brengt op uitnodiging van dr. G. van Leeuwen, hervormd zicken- huispredikant te Den Haag een bezoek van een week aan ons land en onder meer ook aan „Do Hezenberg", een gebedscen trum nabij Hattum. Miss Graver begon dit tehuis vier jaar geleden, nadat zij al enige onderontwik kelde kinderen als de hare had aange nomen en ze na veel gebed toch had zien ontplooien. Gebed-was reeds een ver trouwde therapie voor haar nadat ze daar door zelf van een ernstige ruggegraat- verwonding, opgedaan bij een verkeers ongeval, was genezen. De staf van het huis werkt geheel vol gens de beginselen van de Internationale Lucas Orde, die beoogt de gedachte uit te dragen dat Jezus Christus ook nu nog verlost en geneest, en wel de hele mens als eenheid van lichaam, ziel en geest. ADVERTENTIE B. en W. stellen de raad voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling betreffende een ziektekostenvoorziening ten behoeve van ambtenaren in dienst van gemeenten in Noord-Holland, de zoge naamde I.Z.A.-regeling. Tot dusverre was Haarlem voor de ziek tekostenverzekering van haar ambtena ren aangesloten bij het Bureau Collectie ve Ziektekostenverzekering te Amsterdam dat zich echter wegens de ongunstige fi nanciële uitkomsten genoodzaakt zag de premies te verhogen. Aanvankelijk was overeenstemming be reikt ten aanzien van de verhoogde pre mies tussen de gemeente Haarlem en het bureau, maar de aandeelhouders van het laatste verzetten zich tegen deze regeling, omdat zij geen ruimte liet voor een even tuele ongunstige ontwikkeling in het prijs niveau en voor toevallige omstandigheden, waardoor in een bepaalde periode een bij zonder frequent gebruik van geneeskundi ge hulp zou worden gemaakt. Daarop stel de het bureau een hogere premieregeling voor, die voor Haarlem onaanvaardbaar was. In de toelichting van het raadsstuk delen B. en W. mee, dat de kosten van de I.Z.A.-regeling een verschil van 117.000 per jaar ten gunste van deze re geling zou opleveren. Een aantal ambtenaren van de gemeen te- Haarlem heeft inmiddels over deze ziek tekostenregeling een beroep op de raad gedaan, waarin zij deze verzoekt bij het nemen van een besluit rekening te willen houden met de zeer hoge premie, vooral voor de ongehuwde ambtenaren. De brief wijst op het verplichte karakter van de verzekering, waardoor de mogelijkheid komt te vervallen van het dragen van eigen risico of van een gedeeltelijke ver zekering, bijvoorbeeld bij de gemeentelij ke ziekenhuisverzekering of bij een ver zekeringmaatschappij. De I.Z.A.-regeling is een gezinsverzekering, waarop de dooi de ambtenaren te betalen premie is afge stemd en deze omstandigheid betekent, aldus de brief, een bijzonder zware belas ting speciaal voor de ongehuwden. „Tal van ongehuwde ambtenaren zijn niet ver zekerd bij de thans nog geldende ziekte kostenverzekering, omdat veel minder du re verzekeringen voor hen voldoende risi co-dekkend zijn. Bovendien zou volgens deze ambtenaren bij aanvaarding van het voorstel ook door hen meer loon- en in komstenbelasting moeten worden betaald, omdat het even hoge gemeentelijke aan deel in de premiekosten als loon wordt aangemerkt voor de berekening van die belastingen. ADVERTENTIE De zang- en operettegroep van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" uit Haarlem-Noord heeft de bewoners van het bejaardentehuis „De Blinkert" aan het Rockaartshof in Overveen woensdag een plezierige avond bereid. Voor de pau ze traden de meisjes en jongens op met enkele leuk gezongen en voorgedragen liedjes. Na „Ode aan Holland" gingen enige in Volendammer klederdracht ge stoken zangertjes de zaal rond en tracteer- den de aanwezigen op stukjes kaas, die in dubbele zin best in de smaak vielen. Met het zangspel „Lentebloemen" van Catharina van Rennes, dat de kinderen tot besluit opvoerden, verwierven zij bij de aanwezigen veel waardering, hetgeen tot uiting kwam in het hartelijke applaus dat na het vallen van het doek opklonk. De directrice van het tehuis onderstreep te deze erkentelijkheid in haar dankwoord tot de opvoerenden en hun leidster, me vrouw G. Dammiaans. Zij sprak daarbij de hoop uit de kinderen spoedig nog eens terug te zien. MET EEN DROGE KLAP spatte op de afgedankte Velser spoorbrug een vaal blauwe vlam uit een snijbrander. In de wind verwaaide een oi-anje vonkenregen en daarna werden in het metaal diepe voren getrokken. De eerste brokken spant van de brug in afmetingen van anderhalve meter „anders gaat het de smeltkroes niet in" werden door de twee draglines, die op de uiteinden van het draaibare gedeelte van de brug zijn opgesteld, weggetild in een naast de peiler liggende binnerischuit. Dat gebeurde gisteren. Gehelmde arbeiders van het Amsterdamse slopersbedrijf Mantel en Korting bedienden de snijapparaten en de draglines. Van twee kanten wordt het draaibare bruggedeelte, eens de verbinding tussen noord en zuid en thans nog maar een obstakel voor het scheepvaartverkeer, sinds gisteren belaagd. Lang zaam maar zeker worden er door de snijbranders stukken metaal aan de uiteinden afgebeten tot de Velserbrug niet meer zal bestaan. Maar het zwaarste karwei moet nog komen: het slopen van de peilers, welk werk binnenkort wordt aanbesteed. Een bok van vijftig ton is er vorige week aan te pas gekomen om de twee draglines op de brug te poten. De rails waren al verwijderd en ook de bovenlei ding en het voorportaal van de brug wa ren in slopershanden gevallen om ruimte te bieden aan deze machtige machines met hun lange armen. Deze week is uitvoerder C. Tielemans met zijn zes branders, de twee handlan gers en zijn assistent M. van Schaik op het draaibare gedeelte gestapt om de laat ste slag te beginnen. Aan de noordkant werden door deze groep in minder dan vijf weken vierhonderd ton staal van het vaste deel van de brug tot schroot ver werkt. Hier zouden zij van het begin van deze week af zeventien weken de tijd krijgen om veertienhonderd ton staal voor de smeltkroes klaar te maken. Scheepvaartregelaar Snel, die nog steeds de wacht- houdt boven in de brug, heeft hen zien komen. Genadeloos vreten de vlammen van de snijbranders zich dichter bij de spil van de brug. De spil, waarop ook het wachtlokaal in de Velserbrug steunt en waarop nog in een zware plaat staat geschreven „1903 Socicté Anonyme John Cockerill, Seraing, Belgique". De brug is sinds gisteren stevig ver ankerd in de middenpeiler, maar ook aan de wal. Zware tuidraden werden door aan nemer Van der Vlies en zij mensen tus sen de uiteinden van de brug en de wal gespannen om le voorkomen, dat een zware rukwind de brug aan het draaien zou brengen, wanneer hij straks niet meer op de twee uiterste peilers rust. Ook in de middenpeiler zijn alle voor zorgsmaatregelen getroffen. Stevige wig gen werden gelast tussen de wielen, waar op de brug kan draaien. Elk stukje gelijk Voor uitvoerder C. Tielemans komt het er nu maar op aan, de brug systematisch af te breken. Aan iedere kant moeten de lassers en handlangers hetzelfde werk doen en tegelijkertijd hetzelfde brok brug wegbranden, zodat het evenwicht niet wordt verstoord. „Twaalf ton verschil kan die wel hebben, maar dat is dan ook ...- les", meent de heer Tielemans. „Aan elke kant hebben we drie branders, een hand langer en een draglinemachinist aan de slag". Op de nu nog honderd en achtentwint^: meter lange draaibrug staan de draglines deze week nog op de uiteinden. Wanneer zij verplaatst moeten worden, zal dit ook meter voor meter en aan beide kanten tegelijk moeten geschieden. Daar in één nacht Uitvoerder Tielemans ziet de sloop van de Velserbrug ook wel als een groot sloop- karwei. Mannen als hij draaien hun hand voor welke sloop dan ook beslist niet om. „Veertien dagen geleden zaten we in Alk maar", merkt hij op. „Meneer, in een nacht, was het daar met de spoorbrug van Alk maar bekeken. Na de laatste trein om half één begonnen we. Om twaalf uur 's mid dags was die van de kaart". En hij somt nog even enige prestaties van zijn firma op. „De Harsens, dat fort in Den Helder! Niet kapot te krijgen aan de buitenkant, want dat gietijzer was gewoonweg gegla zuurd door het zeewater in al die jaren sinds Napoleon hier rondstapte. We zijn toen binnen in dat fort gaan kijken. Heb ben er gaten geboord. Dynamiet erin. En het was gebeurd". In Amsterdam is men bijna aan de kielplaat van de onderzee boot 0.21 toegekomen. Zover is de sloop al van dit bekende schip. De zuurstofcilinders, die in Velscn nodig zyn om de snijapparaten van het nodige voedsel te voorzien, liggen nu in slagorde op de Velserbrug. „We zuilen zo'n twee duizend cilindertjes nodig hebben", me nen de branders. „Dat is twaalf duizend kubieke meter om veertienhonderd 'on staal op te ruimen". Hoog bovenin de Velserbrug bevindt zich ook nog steeds het huisje van de scheepvaartregelaar. Het is de 55-jarige heer P. Snel, die als een verkeersagent op de schepen in het Noordzeekanaal neer ziet. Ongeveer een jaar doet hij dit werk al. Het zal nu echter niet lang meer duren of hij moet zijn verheven post verlaten, omdat de brug onder hem langzaam maar zeker kleiner wordt. Het lawaai dat de slopers maken dringt maar heel vaag door in het warme wachtkamertje, waar de meest ingewikkelde instrumenten opge steld staan. Daar zit de heer Snel achter een tafel, die grotendeels wordt ingenomen door een lijvig journaal, waar de bewegingen van de schepen worden ingevuld. De telefoon rinkelt. „Hallo, hier met de brug. Hebt u ?.e even voor me. Ja, dank u. De Rijnstroom 11.24-39, de Wesler- dok..:." „Wanneer moet u hier nu verdwijnen?" „Dat zal niet lang meer duren", zegt de heer Snel. „Maar de post blijft wel be staan. Dan komen we ergens aan de wal Ik weet nog niet precies waar". Want de functie van de scheepvaartrcjg'elaar zal op dit belangrijke traject van het Noordzee kanaal moeten blijven bestaan, al zal hel misschien niet meer met de kegel en de rode bal geschieden. Tientallen jaren ach tereen waren die bal en de kegel het ver- keerssein voor loods en kapitein: de kegel met de punt naar boven, dan hadden de schepen uit de sluis voorrang en de rode bal naar boneden, als de doorvaart ge stremd is. „Nu blijft die bal constant in top", merkt de heer Snel op. „We hebben het wel wat rustiger gekregen na die Vel- sertunnels". „En die apparatuur rond u?" willen we nog weten. „Hoe het allemaal precies werkt, weet ik ook niet meer. Er is trouwens al heel wat van gesloopt", is zijn antwoord. Beneden heffen de draglines vrijwel tegelijk een zwaar brok staal van de vloer van de brug. Even later ligt de „Nooit Volmaakt" weer dieper in het, water, wan neer de stukken brug in het scheeps- ruimpje zijn neergelaten. Het scheepje- zoekt op het eind van de dag zijn koers naar de Hoogoven-binnenhaven op nog geen kilometer afstand waar het schroot van de Velserspoorbrug misschien wel het bestanddeel is voor een brug, die straks weer elders in het land moet verrijzen. BEVALLEN van een Zoon 6 mei: M. Kraima-Bootsma; 8 mei: M. M. Lommers- Weijcrs; H. G. Lubert-Snellenberg. BEVALLEN van een Dochter: 7 mei: Y. I. van Langelaar-Weitenberg; W. 'J. van der Linden-SteinhoffM. L. van den I-Ieuvel-van Galen; N. Nieuwland-Olden- kotte; A. Antonisse-Burggraeve; 8 mei: W. de Koning-Muurlink; J. A. van Deur- sen-van der Werf. ONDERTROUWD: 8 mei: P. Klitsie en M. J. Roozen; W. P. Kraakman en M. G. H. Witteman; T. P. de Vos en A. M. Kloes; M. J. Schonhage en C. van Nimwegen. GEHUWD: 8 mei: j. van Es en J. M. van Wort; N. Meijer en C. T. van Ophem; P. Sweeren en M. C. van de Weterink; A. J. van de Stolpe en A. Koese; J. N. Been en H. Meijer; G. Smit en E. L. J. van Petegem; L. Meijer en B. Bruinen berg; A. van Drielen en D. van Walen; T. F. Smit en J. A. van Tol; H. M. Otter en L. C. Bloem: P. H. Warmerdam en M. A. Kurvers: W. Verkade en G. R. van den Haak; .J. J. Klijn en R. E. Palm. OVERLEDEN: (i mei: J. W. Prins. 78 j.. LeidseslraatH. Krauss, 77 j.. Linnaeus- laan; N. A. Kloots, 66 j„ Kleverlaan; M. C. Heemskerk, 65 j„ Timorstraat; 7 mei: J. Koning, 80 j., Scheperstraat; 8 mei: A. Zwemmer. 87 j., Scheepmakersdijk. Er wordt hier en daar ge fluisterd, dat de beroemde tabakken uit Sumatra en Java schaars worden. Is dat waar? Is er werkelijk reden tot ongerustheid Zal Uw geurige sigaar straks inderdaad minder van kwaliteit worden? Néén! Dat hoeft niet te gebeuren! Tenminste niet als U die goede, geurige en betrouwbare Senator rookt. Want - let nu op 1 dioos C2o als voor h1 en 2 volT '9S9- VOOr hetj^ïe l°r regent 2 Senator Cra„ Send ,aa„ °Vec 6 mL tnat°rs. d£ ~Pt' dit jaar in 0n, ™aanden °ver 'n ïrV-aren Amsterdam - Kalverstraat 195 Haarlem - Gr. Houtstraat 52 Den Haag - Véenestraat 5 ,%ji v' -y-v-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15