HIN SEIZOENWERK Fa. GILEIN HONIG KALFSSOEP 5 5 5 Dual platenspeler v. a. f 79 Bonken Bintjes voor Patates-Frites Ervaren boekhouder Buschauffeur zou bij het uitlate i van passagiers onvoldoende hebben opgelet INPAKSTERS, SORTEERSTERS CONTROLEUSES 6 royale borden voor 40 ct. Vrouwelijke arbeidskrachten DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Platenhuis essels LUXE AUTOVERHUUR Flinke mangelsters en vouwsters gevraagd nette cassière kantoorbediende v. GFCEEITJE „SCALARE" Halfwas Loodgieter Verkeersongeval van vier jaar geleden door Haarlemse Rechtbank behandeld Winst voor Labour in de Britse gemeenteraden frisse gezellige ateliers! Ook gehuwde vrouwen komen in aanmerking Hallstein, Blankenhorn en Von Maltzan aangeklaagd Voor iets nieuws mmmmmmm n»v iwpig» WM |H PLATEN GRATIS DAGEN PLATEN ACTIE 5 GRAMMOFOONPLATEN GRATIS VRIJDAG 9 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dat men bijna vier jaar nadat een ver keersongeval zich heeft voorgedaan daar voor nog terecht kan staan ondervond een dertigjarige chauffeur van de N.Z.H. donderdag voor de Haarlemse rechtbank. Hem was het toebrengen van zwaar licha melijk letsej door grove schuld ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding zou de chauffeur op 16 juli 1954 in de Altenastraat In Haarlem-Noord bij het wegrijden van een halte zich niet voldoende ervan hebben overtuigd, dat alle uitstappende passa giers de bus veilig hadden verlaten. Eén van hen, een thans 73-jarige inwoonster van Heemstede, zou als gevolg van dit on tijdig wegrijden doordat zij nog met één been op de treeplank stond en met haar mantel tussen de reeds gesloten deur klem zat ten val zijn gekomen. Zij raak te met haar rechterbeen onder ééij van de achterwielen, waarbij dit been boven de enkel zodanig werd gebroken, dat van een algeheel herstel geen sprake kon zijn. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Hij wilde rekening houden met het feit, dat bij het voor-onderzoek van deze zaak door de politie enkele fouten waren gemaakt en dat het ongeluk zo lang geleden was ge beurd. Hij eiste tegen de verdachte een boete van 75,- subsidiair dertig dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. F. W. B. baron van Lynden uit Rotterdam deed op grond van artikel 279 van het Wetboek van Strafvordering een beroep op de niet- ontvankelijkheid van de officier van Justi tie om in deze zaak een strafvervolging in te stellen. Hij baseerde dit op de overwe ging, dat de toenmalige raadsman van de verdachte in april 1955 bericht had ontvan gen, dat het gerechtelijke vooronderzoek was gesloten en dat er geen strafvervol ging tegen zijn cliënt zou worden ingesteld omdat het Openbaar Ministerie geen gro ve schuld aannemelijk kon maken. Ook de N.Z.H. ontving daarna zowel van de offi cier van Justitie als van het parket be richt, dat de zaak geseponeerd was. Mr. baron Van Lynden zei daarom zeer ver baasd te zijn dat de zaak thans opnieuw „aan het rollen" is gebracht en dat plotse ling een nieuwe getuige was gedagvaard, die een voor zijn cliënt bezwarende verkla ring had afgelegd. Hij stelde dat een behan deling van het rechtsgeding, bijna drie jaar nadat het Openbaar Ministerie beslo ten had de verdachte niet te doen vervol gen, in strijd was met de rechtsorde. Bo vendien wees de raadsman op een bepp'ing in de wet, waarin wordt gezegd, dat een rechtsvervolging niet kan plaatsvinden wanneer de verdachte er in redelijkheid op mocht vertrouwen dat de zaak was afge daan. „Nu mijn cliënt drie jaar niets meer over dit verkeersongeval heeft ver nomen mocht hij er toch zeker op vertrou wen dat deze kwestie niet opnieuw behan deld zou worden. Overigens was de getui ge, die nu opeens ten tonele wordt ge voerd, ten tijde van het vooronderzoek aan de politie wel. bekend",, aldus mr, baron Van Lynden. - Mr. Van der Valk Bouman merkte naar aanleiding hiervan op, dat een hernieuw de behandeling van een rechtszaak, nadat deze in eerste instantie door het Open baar Ministerie was geseponeerd, moge lijk blijft wanneer andere bezwaren en feiten naar voren worden gebracht, die een nieuw licht op de zaak werpen. Hij erkende dat de politie bij het vooronderzoek ernstig tekort is geschoten door te verzuimen een belangrijke getuige te horen waardoor de zaak niet „rond" was. Mr. baron Van Lynden: „Het doet me genoegen van mijnheer de officier te ver nemen dat de politie een ernstige fout heeft gemaakt, maar moet mijn cliënt daarvan de dupe worden? Ik persisteer bij mijn ver zoek aan de rechtbank de officier van Justi tie niet-ontvankelijk te verklaren". Na een korte schorsing van de zitting deelde de president mr. A. M. baron Tuyll van Serooskerken mede, dat de rechtbank het beroep van de raadsman op de niet- ontvankelijkheid van de officier had ver worpen. Als eerste getuige werd gehoord de be jaarde Heemsteedse inwoonster, die zeer moeilijk lopend en ondersteund doT de deurwaarder, op een stoel vlak voor de groene tafel plaatsnam. Uitvoerig vertelde Cfeze getuige hoe zij bij het uitstappen nog met één been op de treeplank en met het andere nog niet op het trottoir stond toen de middendeur van de bus achter haar dichtklapte. Zij had gevoeld dat haar man tel tussen de deur vastzat: „ik heb nog tot drie maal toe geroepen: „Crauffeur, ik ben er nog niet uit!", maar de bus reed al weg. „Ik heb nog getracht mij aan de bus vast te klampen.. Deze had echter al te veel vaart. Ik ben achterover op straat geval len en kreeg het rechter achterwiel over -uaanpag ua juaojad s/iIOI uba s.iao5( ap 70; Een 27-jarige jonge Haarlemse verkoop ster, die het ongeluk had zien gebeuren, zei. duidelijk te hebben waargenomen dat het slachtoffer nog niet met beide voeten op de grond stond toen de bus wegreed. Aan vankelijk meende zij, dat er iemand aan de bus hing. Zij had de chauffeur onmid dellijk een teken gegeven dat er iets aan de hand was waarop deze direct de bus tot stilstand had gebracht. De verklaring van een andere getuige, een 28-jarige Venlose, die met haar fiets ach ter de bus had gestopt, stemde met deze lezing overeen. Zij bevestigde dat het slachtoffer enige malen had geroepen. De 'verdachte verklaarde dat hij, voor dat hij van de bewuste halte was wegge reden, zich terdege door middel van de spiegels in en buiten de bus ervan had overtuigd, dat hij dit veilig kon doen. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir zelf een paar keer in een N.Z.H.- bus meegemaakt te hebben dat de chauf feur de deur sloot en wegreed voordat uit stappende passagiers helemaal de bus hadden verlaten. Toen hij eens bij een dergelijke gelegenheid op de bel boven de deur had gedrukt om de gesloten deur weer te openen had de chauffeur hem toege schreeuwd: „Blijf met je poten van die bel af..." Mr. Van der Valk Bouman wil de echter niet generaliseren en ook niet de verdachte als een woesteling aanmer ken. In dit geval was de verdachte echter duidelijk te kort geschoten. Op dit punt zijn de verklaringen van de getuigen eens luidend: de bejaarde passagiere was nog niet helemaal uitgestapt toen de bus al wegreed. Verdachte kan wellicht een inci dentele fout hebben gemaakt, maar deze heeft dan ook noodlottige gevolgen gehad. De officier hoopte dat dit ongeluk voor verdachte en zijn collega's een ernstige waarschuwing zal zijn. Mr. baron van Lynden verbaasde zich over het betoog van de officier, dat hij als „stemmingmakerij tegen de N.Z.H." kwalificeerde. „Ik heb de indruk dat de officier een oude wrok tegen deze ver voersmaatschappij koestert", aldus de raadsman. Hij herinnerde aan een eerder door eer^ getuige afgelegde verklaring (niet ter terechtzitting verschenen) wel ke inhield, dat het slachtoffer na het ver laten van de bus over de trottoirband was gestruikeld en daarna onder de bus was geraakt. Ook had het onderzoek uitge maakt dat de jas van de getuige nooit tussen de deur had kunnen vastzitten. „Ge let op de zeer matige eis van de officier voor schuld aan zwaar lichamelijk letsel meen ik te mogen zeggen dat de officier kennelijk van de schuld van mijn cliënt toch niet volledig overtuigd is", zo merk te mr. baron Van Lynden op. Hij conclu deerde tot vrijspraak. Mr. Van der Valk Bouman zei nog met klem te moeten protesteren tegen de op merking van de raadsman, dat hij zich aan „stemmingmakerij" schuldig zou heb ben gemaakt. „Er is geen sprake van dat ik een wrok tegen de N.Z.H. heb. Ik heb alleen mijn ervaring met chauffeurs van deze maatschappij weergegeven". De rechtbank bepaalde de uitspraak van de ze zaak op 22 mei des middags om twee uur. LONDEN (Reuter/AFP) Gemeente raadsverkiezingen die donderdag in Enge land en Wales zijn gehouden hebben veel winst voor de Labourpartij opgeleverd. Labour heeft netto 295 zetels gewonnen en in twaalf gemeenteraden de meerderheid op de conservatieven veroverd. In de 373 gemeenten waar gestemd werd, heeft de Labourpartij 343 zetels gewonnen en 48 verloren. De conservatieve verloren 320 ze tels en wonnen er 28, de liberalen wonnen 54 zetels tegen een verlies van vijf. Onaf- hankelijken wonnen 33 zetels en verloren er 84. In de grote steden Liverpool, Manchester en Birmingham, heeft de Labourpartij haar meerderheid kunnen vergroten. In vier ge meenteraden raakte de partij haar meer derheid kwijt. De voornaamste punten waarop Labour de verkiezingscampagne heeft gevoerd, waren de gestegen kosten van levens onderhoud en de huurverhoging. Vooral deze laatste kwestie lijkt de conservatieven geen goed te hebben gedaan. FABRIKANTEN VAN LI BELLE-NYLONS vragen Verloning volgens C.A.O. met ruime mogelijkheid tot 30% oververdienste. Aanmelden bij de Personeels-afdeling, Zijlweg 138, Haarlem Voor de te formeren Middag-Avondploeg in onze Groente-afdeling is nog plaats voor enige in tijdelijke dienst, voor het in- en verpakken van spinazie. Aanmelden: zo Spoedig mogelijk aan ons kantoor N.V. IJSFABRIEK EN KOELHUIS IJS VRIES Kanaalstraat 36, LJmuiden, Tel. K2550-4641 BONN (DPA/Reuter) Drie van West- Duitslands hoogste diplomaten zullen wor den vervolgd op beschuldiging van het moedwillig verspreiden van valse beschul digingen over en regeringsfunctionaris, zo heeft een woordvoerder van de openbare aanklager in Bonn medegedeeld. De drie diplomaten zijn professor Walter Hallstein, voorzitter van de Europese commissie van de Europese Economische Gemeenschap, Herbert Blankenhorn. ambassadeur bij de Noordatlantische Verdragsorganisatie, en baron Vollrath van Maltzan, ambassadeur in Frankrijk. De woordvoerder zei dat het vermoeden bestaat, dat in 1952 en 1953 door het drie tal verspreide valse beschuldigingen dr Hans Strack in diskrediet hebben gebracht Strack was toen in dienst van het mini sterie van Buitenlandse Zaken en werkt thans bij het ministerie van Economische Zaken. Professor Hallstein was destijds staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Hallstein en Blankenhorn worden ervan verdacht dat zij aan minister van Econo mische Zaken Ludwig Erhard de bewering van een Egyptische consulaire ambtenaai hebben doorgegeven, als zou dr. Strack steekpenningen hebben aangenomen. Zij zouden de bewering niet op waarheid on derzocht hebben en inlichtingen die twij fel aan de waarheid van de bewering kon den doen rijzen, hebben verzwegen. Baron von Maltzan wordt ervan verdacht dat hij door onware beweringen de terugroeping van dr. Strack uit Turkije, waar hij aan het hoofd stond van een economische mis sie, te hebben bewerkstelligd. De woord voerder zei, dat het proces tegen de drie naar verwachting nog dit jaar zal be ginnen. (UP) Naar verluidt heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Brentano, Strack een ambassadeurspost aangeboden, indien hij zijn beschuldiging zou intrekken. Strack wees dit aanbod echter van de hand. AMSTERDAM Ingevolge Wallstreet waren aandelen KLM de uitschieters op het Damrak. De prijs voor deze aandelen lag, vergeleken bij de vorige slotkoers 1,50 hoger op 108,80. De overige markt was wat top zwaar. In New York zette de koersstijging niet door en bij gebrek aan stimulerend nieuws uit het bedrijfsleven in Nederland was de animo ter beurze om tot aankopen over te gaan dan ook niet aanwezig. Het tegendeel was eerder waar, al moet toe gegeven worden, dat de verkooporders van zeer geringe omvang waren, maar toch voldoende, om lagere koersen op de tikker te brengen. Ook al waren de koersverlie zen van bescheiden omvang, in het alge meen gezien, lag de markt toch niet pret tig. Aandelen Kon. Olie noteerden rond de 172,60 tegen vorige koers 172,70. Het fonds lag een ruime gulden onder pariteit New York. Mede doordat de beurzen in Parijs en Brussel gesloten waren, bleef de arbitrage werkeloos tengevolge waarvan de affaire zich in de oliehoek tot een mini mum beperkte. Aandelen Philips op 279 na een opening op 278)4 waren een punt lager. Unilever moest genoegen nemen met een daling van ongeveer 2 punten. AKU opende op 175 en verloor daarna, door middenkoersaanbod nog een punt en kwam in totaal 2 punten beneden de vorige slot- prijs te liggen. De stemming voor de scheepvaartwaar den werd niet in het minst beïnvloed door het verslag van de Koninklijke Neder- landsche Redersvereniging. De koersen van de aandelen waren, gelijk de algehele beursstemming, over vrijwel de gehele linie een punt lager. Van de cultures blijft HVA de aandacht op zich vestigen en irf een tamelijk levendige handel monteerde dit fonds bijna 2 punten ten opzichte van de vorige slotprijs. Ver. Deli ontmoette ook vraag en kon een punt verbeteren. Amsterdam Rubber was een fractie hoger. Van de verplichte 200.000 vraag voor de staffellening viel niet veel te merken. De koers voor deze papieren lag ruim percent beneden die van de vorige dag, terwijl de handel niet veel om het lijf had. Verder werden nog vernomen aandelen Enkes 87 (88) op het jaarverslag. Electro- technische Mechanische Industrie (E.M.I.) op 86 (91)4) op het dividendvoorstel van 5 percent (vorig jaar 10 percent). Stock dividenden Amsterdamsche Ballast Maat schappij werden voor het eerst verhandeld en vernomen op 195. De theoretische waarden van deze stockdividenden be draagt 195,50. De aandelen werden ge adviseerd op 195% ex-dividend vorige dag 220 cum-div. Het bericht dat de maat schappij zal delen in een grote opdracht ter waarde van ongeveer 100 miljoen m verband met het Deltaplan was ter beurze niet voldoende bekend om invloed op de koers van de aandelen te kunnen hebben. Prolongatie 4 percent .(ANP). NEW YORK De spoorwegfondsen trokken het sterkst de aandacht. Met koerswinsten van meer dan een dollar bereikten deze aandelen hoogtepunten sinds oktober 1957. De staal- en oliewaarden boekten winsten tot meer dan 2 dollar. De autowaarden waren vast. Bij de chemie- en farmaceutische fondsen waren enkele flinke stijgingen. De omzet nam toe na een faling bij de aanvang van de beurs, toen het koersverloop onregel matig was. Het industriegemiddelde kwam van 4T62,88 op 462.50; dat voor spoorwegen van 113,06 op 114.17 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77,50 op 77,74. Van de 1172 verhandelde fondsen sloten er 511 hoger en 414 lager. De omzet bedroeg 2.790.000 aan delen tegen 2.770.000 de vorige dag. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3/4 °/o Nederl.'47 91s/1» 91% 3% Nedl. 1962/64 939/ie 93% A. K. U 173/4 172% L vé Delft 282 282 Van Gelder Zonen 166 167 K. N. Hoogovens 290 292 Nederl. Ford 151 152 N. Kabelfabriek. 235 235 gew.Philips Gloeil. 278)4 280 Pref.PhilipsGloeil 153% 153% Unilever 329 327 Wilton Fijenoord 190)4 190 Dordtsche Petrol. 719/4 720 Kon. Petroleum.. 172.50 172.80 Rilliton 166 166 A'dam Rubber 59% 57% K. L. M 108.70 f 109.— Holl. Amer. Lijn 135 135 K. N. S. M 129 128% N. Scheepv. Unie 107 107% v. Nievelt Goudr. 138)4 137 Phs. v. Ommeren 205/4 205 H. V. A 94 )4 94 Verg. Deli Mijen 76V4 76 '■vmsterd. Bank 208 208 Nat. Handelsbank 8i 81 Ned. Handel Mij 159 159 ^otterd. Bank 177)4 177% Twentschc Bank 161 161 Anaconda Copper 45% 46 Rpthlehem Steel 403/ib 40)4 U. S. Steel 61)4 62 General Motors.. 38 M 73)4 38% Shell Union 75% 23% 23% Kasteel Geysteren wordt gesloopt. De ruïne van het kasteel Geysteren bij Venlo zal geheel worden opgeruimd. Voor de oorlog was dit kasteel een van de mooiste in noord-Limburg. Het was in renaissance stijl opgetrokken en dateerde grotendeels uit de 17de eeuw. Het kasteel met de voor burcht en de nabijgelegen pachthoeven werden in 1944 door Engelse bombarde menten geheel in puin gelegd. PRACHTIGE TAS- met 2 vakken in alle kleuren ANEGANG 48 TEL. 15446 HAARLEM Honig Kalfssoep is een heerlijk romig gebonden soep, een geurig, zacht ge kruide tractatie die ook op Uw tafel niet mag ontbreken. Deze kalfssoep is klaar in een wip en heeft de ver fijnde smaak van een soep, waaraan U zelf extra veel moeite hebt besteed. Verras er daarom nog morgen Uw huisgenoten mee. HONIG levert ook in pakjes: VERMICELLISOEP-JULIENNESOEP kunt u profiteren van onze Bij aankoop van een ontvangt u Barteljorisstraat 42 bij Grote Markt Telefoon 15158 - Haarlem (ZONDER CHAUFFEUR) J. EVERS - Wilgenlaan 68 Tel. 02907 - 234 - ZWANENBURG-HALFWEG ADRES VOOR HEEMSTEDE B. VAN POELGEEST - 3. v. d. Bergstraat 43 de beste Zeeuwse, zonder één verkeerde. ROOYAKKERS Binnenweg 146 - Heemstede - Tel. 38161 Bij afname van 1000 kg speciale tarieven. WASSERIJ HURKMANS, Brouwersvaart 100. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wy geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie Gevraagd: Aanmelden J. J. v. KOOTEN, Houtplein 20. Tel. 12000. Gevraagdr voor halve dagen van 8.30 tot 12.30, eenvoudige corres pondentie, zelfstandige werk kring. Sollicitatie uitvoerig met verlangd salaris. Br. onder no. 8115. Al* u re ■«.gezel Schap roekt ^Jaala dan HAMSTER-, marmot ten- en konijnenvoer 50 cent per kg. Prima zwaar gem. kippen voer 10 p. f 2.10; duiven- voer f 2.25, kweekvoer f 2.75 per 10 pond. Alles voor uw dieren RIJKSSTRAATWEG 47 Telefoon 51625 Voor direct gevraagd: Voor flinke kracht goede vooruitzichten. Kooyman's Sanitair Inst.- en Loodg.bedrijf, Driehuizer- kerkweg 108, Driehuis Tel. K 2550—4468, gehuwd, door omstandighe den buiten zijn schuld zonder werk geraakt, zoekt m. spoed administraties. Wie wil mij helpen? Brieven no. 8167.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3